Σελίδες:
  • #1 από The common cunning linguist στις 28 Mar 2007
  • Ανοίγω εδώ αυτό το θέμα, σε συνέχεια της συζήτησης στις Αγγελίες

    Ο φίλος Απόλλων έγραψε:

    Δηλαδή πρόκειται να είναι συλλεκτικά κομμάτια σε λίγο καιρό; Να σπεύσω να αγοράσω δυό-τρείς...;

    Και αφού έχεις μία, κάνε μας και ένα review για να ξέρουμε τι παίζεται.


    Δεν ξέρω αν το λες για αστείο, ωστόσο πρόσφατα υπήρξε μια σοβαρή συζήτηση σε μεγάλο ξένο site σχετικά με το κατά πόσο θα γίνουν κάποια στιγμή συλλεκτικές αυτές οι φτηνές κιθάρες.

    Το ότι η Φέντερ η ίδια παρουσίασε αυτό το... φτηνοπράγμα, κατασκευασμένο από το Custom Shop:

    http://www.themusiczoo.com/FenderMasterbuilt_JohnCruz_Custom51_DakotaRed_JC576.html

    κάτι πρέπει να λέει πάντως.  ;)

    Κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ προτιμότερο να αγοράσει κάποιος 3 τέτοιες (και να βγάλει τα μάτια στις μετατροπές στις 2 απ'αυτές, κρατώντας την τρίτη original... "μπας και..."  ;D), παρά να δώσει τα ίδια λεφτά για να πάρει μια μεξικάνικη Στρατ ή Τέλε. Μιλάω απολύτως σοβαρά.

    Ευχαρίστως να κάνω ένα review μόλις βρω λίγο χρόνο να γράψω, ωστόσο στη δικιά μου έχω κάνει πολλές μετατροπές (μου κόστισαν pocket money βέβαια...).
  • #2 από The common cunning linguist στις 28 Mar 2007

  • Προς το παρόν, 2 φωτογραφίες.

    Πριν:



    Μετά:

  • #3 από Απόλλων στις 29 Mar 2007
  • Δεν ήταν καθόλου αστείο, φίλε μου. Μιλούσα πολύ σοβαρά. Ίσως να θυμάσαι μια συζήτηση που ξεκίνησα πριν λίγο καιρό ζητώντας προτάσεις για μια κιθάρα με fixed bridge (κατά προτίμηση), συνδυασμό διπλού και μονού/μονών μαγνητών με δυνατότητα splitting του διπλού κλπ. Βλέποντας αυτή την κιθάρα, που ειλικρινά δεν την είχα υπόψη μου, φαίνεται να πληρεί τις προδιαγραφές που έψαχνα. Έδωσα πρόσφατα περίπου τα ίδια χρήματα που κοστίζει η Squier 51 για να αγοράσω μια Aria STG-004, η οποία είναι αρκετά καλή κιθάρα, αλλά έχει κάποια πράγματα που δεν με ικανοποιούν και θα χρειαστεί λίγη δουλειά για να γίνει όπως θέλω. Εν πάσει περιπτώσει, σε ευχαριστώ προκαταβολικά για ότι πληροφορίες μπορείς να δώσεις. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να μάθω τι αλλαγές θεώρησες απαραίτητο να κάνεις στη συγκεκριμένη κιθάρα.
  • #4 από Joef - Über Alles στις 29 Mar 2007
  • το χαλι σου ειναι περσικο??  ;D

    και εγω σκεφτομαι εδω και παρα παρα πολυ καιρο να παρω μια τελε!
    κοιταζω τις μεξικανες και εχουν κοντα στα 500 και βαλε!
    βασικα μια που μου αρεσει πολυ ειναι η telecaster highway 1!
    πολυ καλη κιθαρα!
    αλλα συνεχως ακουω ολα αυτα τα καλα που λεγοντε για τις squier!!
    μια καλη squier tele ποσο παει περιπου?
    επειδη ηδη εχω μια βασικη κιθαρα και δεν παιζει να δωσω πολλα
    για δευτερη εκτος αν αξιζουν τοσο πολυ η μεξικανες/αμερικανες
    και με βολεψει πολυ η τελε που δεν χρειζομαι αλλη κιθαρα και δωσω την τωρινη
    και επενδυσω σε μια ακριβη τελε!
    θα δουμε ομως,
    λεει τιποτα η squier telecaster η ξεφευγει τελειως απο τις fender Και ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας??
  • #5 από The common cunning linguist στις 29 Mar 2007
  • Δεν ήταν καθόλου αστείο, φίλε μου. Μιλούσα πολύ σοβαρά. Ίσως να θυμάσαι μια συζήτηση που ξεκίνησα πριν λίγο καιρό ζητώντας προτάσεις για μια κιθάρα με fixed bridge (κατά προτίμηση), συνδυασμό διπλού και μονού/μονών μαγνητών με δυνατότητα splitting του διπλού κλπ. Βλέποντας αυτή την κιθάρα, που ειλικρινά δεν την είχα υπόψη μου, φαίνεται να πληρεί τις προδιαγραφές που έψαχνα. Έδωσα πρόσφατα περίπου τα ίδια χρήματα που κοστίζει η Squier 51 για να αγοράσω μια Aria STG-004, η οποία είναι αρκετά καλή κιθάρα, αλλά έχει κάποια πράγματα που δεν με ικανοποιούν και θα χρειαστεί λίγη δουλειά για να γίνει όπως θέλω. Εν πάσει περιπτώσει, σε ευχαριστώ προκαταβολικά για ότι πληροφορίες μπορείς να δώσεις. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να μάθω τι αλλαγές θεώρησες απαραίτητο να κάνεις στη συγκεκριμένη κιθάρα.

    Πολύ περιληπτικά και μέχρι να επανέλθω με τις δικές μου επιλογές, οι "απαραίτητες" μετατροπές/εργασίες στην 51 είναι κατά τη γνώμη μου:

    1) Ένα καλό σετάρισμα (πράγμα που ισχύει για όλες τις κιθάρες βέβαια). Μια καλή επιλογή είναι να κάνει κάποιος shimming στο μπράτσο και να σηκώσει ψηλά τα σελάκια στη γέφυρα, γιατί λόγω top-loading ψιλοτρίζει, ειδικά με ελαφριές χορδές.
    2) Σωστό κόψιμο ή αλλαγή του nut (5 ευρώ κοστίζει ένα tusq εξάλλου...)
    3) Χορδές

    Αυτά είναι τα απαραίτητα!

    Πραγματικά και με αυτά, το όργανο ακούγεται μια χαρά και παίζεται ευχάριστα!

    Το επόμενο βήμα συμπεριλαμβάνει:

    1) Αλλαγή των κλειδιών με κάποια πιο "στιβαρά". Αυτά που φοράει είναι λίγο τσίπικα και δεν αποκλείεται να τα φτύσουν κάποια στιγμή. Κόστος 25-30 ευρώ εδώ (προτιμώ τα Kluson vintage style)
    2) Προαιρετικό τριψιματάκι στις άκρες των τάστων, που σε μερικές 51 είναι κομματάκι αιχμηρά.
    3) Προαιρετική αλλαγή της γέφυρας με μία σαν αυτές που πουλάει το guitarfetish για... 10 ευρώ.

    Από κει και πέρα, είναι θέμα καθαρά προσωπικών επιλογών και προτιμήσεων. Η αλλαγή των μαγνητών και των ηλεκτρονικών είναι κάτι στο οποίο προχωρούν πολλοί, για να αποκτήσουν τον ήχο που επιθυμούν. Κάποιοι αλλάζουν τον περιστροφικό διακόπτη με έναν τριθέσιο τύπου Gibson και/η προσθέτουν ποτενσιόμετρο τόνου.

    Εμένα μου κόστισαν όλες οι μετατροπές γύρω στα 120-130 ευρώ με μεταφορικά, και άλλαξα γέφυρα, κλειδιά, nut, string tree και μαγνήτες. Έκανα και tint και πέρασα με νίτρο το μπράτσο, όπως (ελπίζω) φαίνεται στη φωτογραφία. Η προσωπική δουλειά βέβαια ήταν αρκετή, αλλά και το αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικό.  ;)
  • #6 από The common cunning linguist στις 29 Mar 2007
  • το χαλι σου ειναι περσικο??  ;D

    και εγω σκεφτομαι εδω και παρα παρα πολυ καιρο να παρω μια τελε!
    κοιταζω τις μεξικανες και εχουν κοντα στα 500 και βαλε!
    βασικα μια που μου αρεσει πολυ ειναι η telecaster highway 1!
    πολυ καλη κιθαρα!
    αλλα συνεχως ακουω ολα αυτα τα καλα που λεγοντε για τις squier!!
    μια καλη squier tele ποσο παει περιπου?
    επειδη ηδη εχω μια βασικη κιθαρα και δεν παιζει να δωσω πολλα
    για δευτερη εκτος αν αξιζουν τοσο πολυ η μεξικανες/αμερικανες
    και με βολεψει πολυ η τελε που δεν χρειζομαι αλλη κιθαρα και δωσω την τωρινη
    και επενδυσω σε μια ακριβη τελε!
    θα δουμε ομως,
    λεει τιποτα η squier telecaster η ξεφευγει τελειως απο τις fender Και ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας??


    Το χαλί μου είναι από την Αγία Βαρβάρα.  :P :P ;D

    Κατά τη γνώμη μου οι Squier αποτελούν την ιδανική εφαρμογή αυτού που ήθελε να κάνει ο Λεωνίδας Φέντερ: απλές και προσιτές κιθάρες που να μπορεί να αγοράσει ο καθένας και να παίζει μουσική!! Ή σας πέρασε από το μυαλό ότι η σημερινή κατάντια με τα custom shop ήταν κάτι που θα άρεσε στον Leo?  ::)

    Η καλύτερη Τέλε στη σειρά της Squier από άποψης τιμής/απόδοση είναι η Affinity. Όταν είχα παίξει μια πριν 2 χρόνια, είχα μείνει μ@λ@κ@ς με το τι προσφέρεται με 150-160 ευρώ. Και εδώ ισχύουν τα ίδια με την 51: καλό σεταπ, στην πορεία αλλάζεις κλειδιά, αλλάζεις ποτενσιόμετρα και switch με κάτι πιο σοβαρό, αγοράζεις και κανέναν καλό μεταχειρισμένο μαγνήτη και είσαι μια χαρά. Το σημαντικότερο είναι πως θα έχεις ένα όργανο που δεν θα το λυπάσαι να το κουβαλάς σε πρόβες, jam και γενικά να το χαίρεσαι.  ;)

  • #7 από parlats στις 29 Mar 2007
  • Έκανα και tint και πέρασα με νίτρο το μπράτσο, όπως (ελπίζω) φαίνεται στη φωτογραφία.

    Τι ακριβώς είναι αυτό που έκανες?
  • #8 από Απόλλων στις 29 Mar 2007
  • 1) Ένα καλό σετάρισμα (πράγμα που ισχύει για όλες τις κιθάρες βέβαια). Μια καλή επιλογή είναι να κάνει κάποιος shimming στο μπράτσο και να σηκώσει ψηλά τα σελάκια στη γέφυρα, γιατί λόγω top-loading ψιλοτρίζει, ειδικά με ελαφριές χορδές.
    2) Σωστό κόψιμο ή αλλαγή του nut (5 ευρώ κοστίζει ένα tusq εξάλλου...)
    3) Χορδές

    Αυτά είναι τα απαραίτητα!

    Πραγματικά και με αυτά, το όργανο ακούγεται μια χαρά και παίζεται ευχάριστα!

    Το επόμενο βήμα συμπεριλαμβάνει:

    1) Αλλαγή των κλειδιών με κάποια πιο "στιβαρά". Αυτά που φοράει είναι λίγο τσίπικα και δεν αποκλείεται να τα φτύσουν κάποια στιγμή. Κόστος 25-30 ευρώ εδώ (προτιμώ τα Kluson vintage style)
    2) Προαιρετικό τριψιματάκι στις άκρες των τάστων, που σε μερικές 51 είναι κομματάκι αιχμηρά.
    3) Προαιρετική αλλαγή της γέφυρας με μία σαν αυτές που πουλάει το guitarfetish για... 10 ευρώ.

    Από την περιορισμένη εμπειρία μου, έχω διαπιστώσει ότι αυτά είναι προβλήματα από τα οποία πάσχουν λίγο-πολύ όλες οι κιθάρες αυτής της κατηγορίας. Ακόμα και αν όλες αυτές οι μετατροπές διπλασιάσουν το κόστος της αρχικής αγοράς, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο αν έχεις ένα όργανο με αξιοπρεπή ήχο και αίσθηση. Και ο χρόνος που αφιέρωσες και η προσωπική σου δουλειά δίνουν στο όργανο μια αξία στην οποία δεν μπορεί να αποδοθεί χρηματική τιμή.
  • #9 από The common cunning linguist στις 29 Mar 2007
  • Τι ακριβώς είναι αυτό που έκανες?

    Υπομονή, αυτό σηκώνει μεγάλη περιγραφή  ;)

    @Απόλλων: έτσι όπως τα λες, είναι ωραίο συναίσθημα να έχεις ένα όργανο που να έχεις αφιερώσει κάποιες ώρες και αρκετή μελέτη και κόπο στο να το φέρεις στα μέτρα σου.
  • #10 από gangster στις 29 Mar 2007
  • Έχω διαβάσει και γω διάφορα εγκωμιαστικά σχόλια σαν του common cunning, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
    Το μόνο που έχω να πω είναι ότι δεν αντέχω να την βλέπω. Την βρίσκω κακάσχημη.  ::) Και έχω την εντύπωση πως αρκετοί έχουν την ίδια άποψη με μένα.

    Περιμένουμε λεπτομερή περιγραφή των μετατροπών!
  • #11 από The common cunning linguist στις 29 Mar 2007
  • Το μόνο που έχω να πω είναι ότι δεν αντέχω να την βλέπω. Την βρίσκω κακάσχημη.  ::) Και έχω την εντύπωση πως αρκετοί έχουν την ίδια άποψη με μένα.

    Στο έχω πει και στο... άλλο, "ακατανόμαστο" φόρουμ:

    Δεν έχεις γούστο!   ;D ;D ;D

    Τουλάχιστον στα αυτοκίνητα τα πας λίγο καλύτερα.  ;)
  • #12 από Joef - Über Alles στις 29 Mar 2007
  • οι καλοσχεδιασμενες τελεκαστερ για μενα ειναι ομορφοτερες και απο τις ακριβοτερες
    les paul!
    ισως γουστα ειναι αυτα αλλα την βρίσκω άσχημα μαζι τους!
  • #13 από teo_gp στις 30 Mar 2007
  • οι καλοσχεδιασμενες τελεκαστερ για μενα ειναι ομορφοτερες και απο τις ακριβοτερες
    les paul!
    ισως γουστα ειναι αυτα αλλα την βρίσκω άσχημα μαζι τους!

    +++++++++
    Η tele είναι ο ορισμός της ηλεκτρικής κιθάρας ;)
  • #14 από The common cunning linguist στις 30 Mar 2007
  • Review της original έκδοσης:

    Η κιθάρα φαίνεται πολύ καλοκατασκευασμένη για τα 150 ευρώ που κοστίζει. Κανένα πρόβλημα με το φινίρισμα ή άλλη κακοτεχνία. Το μπράτσο ειδικά φαίνεται από καλό ξύλο και καλοκατασκευασμένο.

    Παικτικά τώρα κάνει εντύπωση το χαμηλό βάρος και το resonance. Φαίνεται με την πρώτη πως πρόκειται για ένα «ζωντανό» όργανο. Παράλληλα κάνουν την εμφάνισή τους και κάποιες «παραχωρήσεις» ένεκα κόστους, όπως είναι το κακοκομμένο nut.

    To μπράτσο είναι θαυμάσιο: ένα αρκούντως παχύ C-shape, με medium jumbo τάστα και 9,5άρι radius (μπορεί και λίγο παραπάνω, δε το μέτρησα). Σαν στάνταρ είναι περασμένο με ένα λεπτό στρώμα πολυεστέρα, δίνει περισσότερο την εντύπωση ότι είναι «γυμνό». Σε κάποιους αρέσει αυτό σε άλλους όχι, το σίγουρο είναι ότι λερώνει αμέσως!

    Ηχητικά η 51 είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Ο bridge μαγνήτης είναι ένας κεραμικός διπλός, αρκετά γκαζωμένος και με ενδιαφέροντα ήχο. Και στο split ακούγεται καλά. Σίγουρα παίζει ρόλο ότι δεν υπάρχει tone control και επομένως οι μαγνήτες δουλεύουν «ανοιχτά».  Ο neck μαγνήτης είναι ένας μάλλον αδιάφορος Alnico Strat μαγνήτης. Ωστόσο στις ενδιάμεσες θέσεις ταιριάζει καλά με τον bridge.

    Η 51 ακούγεται ωραία καθαρά, ειδικά σε έναν λαμπατο ενισχυτή, με τόνους που θυμίζουν Τέλε ή Στρατ. Έχει έναν «αέρινο» τόνο, προφανώς λόγω της top-loader γέφυρας. Με gain ο πίσω διπλός ικανοποιεί για οποιοδήποτε σκληρό στυλ, ενώ ο neck ή οι ενδιάμεσες θέσεις έχουν ωραίο ήχο για μπλουζ ή διάφορους crunchy ήχους.

    Για διάφορα προβληματάκια που τυχόν παρουσιαστούν, υπάρχουν πάντοτε λύσεις. Για παράδειγμα η γέφυρα (ειδικά με λεπτές χορδές) μπορεί να αρχίσει να τρίζει. Μια λύση είναι να ανεβάσεις τα σελάκια πιο ψηλά και παράλληλα να γίνει shimming στο μπράτσο. Λίγη βαζελίνη επίσης μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

    Σε γενικές γραμμές, αν λύσει κάποιος τα προβληματάκια παραπάνω (σημαντικότερο το nut), και σετάρει σωστά το όργανο, ακόμα και νορμάλ θα τον ικανοποιήσει για διάφορες χρήσεις: σαν δεύτερο/εναλλακτικό όργανο, για practice ή και σαν μοναδική κιθάρα για κάποιον που δεν είναι αποκλειστικά κιθαρίστας. Είναι ελαφρύ, ευκολόπαικτο και με δικό του χαρακτήρα.


    (συνεχίζεται με μετατροπές)
  • #15 από The common cunning linguist στις 30 Mar 2007
  • Αλλάζοντάς της τα φώτα: Οι Μετατροπές:

    Επειδή αγόρασα την κιθάρα βασικά για να αποτελέσει τη βάση για διάφορες μετατροπές, αυτά που με ενδιέφεραν ήταν ήδη παρόντα: καλό μπράτσο, ελαφρύ σώμα, στιβαρή κατασκευή.

    Οι μετατροπές/βελτιώσεις αφορούν τους παρακάτω τομείς:

    1) Μαγνήτες
    Παραγγέλθηκαν οι παρακάτω μαγνήτες από το Guitarfetish:
    http://store.guitarfetish.com/dr180vihuch.html
    http://store.guitarfetish.com/alfaovpotene.html

    O bridge είναι ένας εξαιρετικά ενδιαφέρον PAF τύπου μαγνήτης, που όμως έχει και κάποια τονικά στοιχεία από Filterton μαγνήτες. Δηλαδή έχει καλό σώμα και μεσαία, αλλά είναι πιο ανοιχτός, λιγώτερο συμπιεσμένος και πιο πρίμος από έναν τυπικό PAF. Είναι alnico μαγνήτης, με μεταλλικό καπάκι. Παρά το ότι έχει γκάζια, παραμένει ευκρινής και δεν μπουκώνει. Κατά τη γνώμη μου ένας πολύ πετυχημένος μαγνήτης και ΤΖΑΜΠΑ για τα λεφτά του.

    Ο neck είναι και αυτός ένας εξαιρετικός στην κατηγορία του μαγνήτης για Τέλε. Εμφανισιακά κάνουν εντύπωση οι τεράστιοι πόλοι των (αλνίκο) μαγνητών. Ο μαγνήτης κάνει μπαμ ότι είναι τσαμπουκαλεμένος και με τις πρώτες 3 νότες που θα παίξεις το καταλαβαίνεις! Έχει έναν απίθανα ζεστό, «οργανικό» ήχο, που στέκεται επάξια δίπλα σε μπουτίκ μαγνήτες! Θυμίζει αρκετά P-90 στη χροιά του και ειδικά με λίγο gain είναι φανταστικός για μπλουζ.  Με καθαρό τόνο, έχει μια τζαζίστικη χροιά που ακούγεται πολύ ωραία.

    Και οι δύο μαγνήτες είναι από τους καλύτερους που φτιάχνει ο Jay και ταίριαξαν ιδανικά στην κιθάρα. Δεν γνωρίζω πως θα είναι σε μια Τέλε ή σε μία Les Paul, γι’αυτό δεν μπορώ να τους συστήσω για οποιαδήποτε χρήση.

    Εντύπωση κάνει επίσης η προσεκτική κατασκευή τους... εξακολουθείτε να θέλετε να δώσετε 100+ ευρώ για επώνυμους μαγνήτες??

    2) Κλειδιά

    http://store.guitarfetish.com/wiklstnitusi.html

    Απλά, ελαφριά και καλοκατασκευασμένα κλειδάκια, τύπου Kluson. Χρειάστηκε να μπουν ποτηράκια μετατροπής, γιατί οι τρύπες στην 51 είναι 10mm ενώ τα Kluson είναι 8,5. Επίσης πρέπει να ανοιχτούν τρύπες για τις βιδούλες στο πίσω μέρος. Είναι μια μετατροπή πολύ εύκολη, που βελτιώνει τρομερά την σταθερότητα στο κούρδισμα,  παράλληλα και με την εμφάνιση. Συγκεκριμένα θα συνιστούσα ακόμα και σε κατόχους ακριβότερων Φέντερ τύπου κιθαρών να κάνουν μια τέτοια μετατροπή, υψηλό value for money.

    3) Γέφυρα

    http://store.guitarfetish.com/topmohabrfit.html

    Η γέφυρα αυτή λύνει τα προβλήματα με τα τριξίματα, κλπ, είναι λίγο πιο βαριά (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στον τόνο) και κατά τη γνώμη μου πιο όμορφη και πρωτότυπη. Η τιμή είναι τόσο χαμηλή που ούτε να το συζητάμε δε χρειάζεται.

    Τα ηλεκτρικά δεν πειράχτηκαν, γιατί ο στόχος είναι κάποια στιγμή να αλλαχτούν ριζικά. Πρέπει να σημειώσω πάντως ότι πρόκειται (όπως και σε όλες τις απωανατολίτικες φτηνές κιθάρες) για φτηνά consumer ηλεκτρονικά, ίσως ευπαθή σε βλάβες με τον καιρό.

    Προς το παρόν δεν μου έχουν κάνει πρόβλημα, θα δούμε όμως. Έτσι κι’αλλιώς πρόκειται να αλλαχτούν με τελείως διαφορετική συνδεσμολογία στο άμεσο μέλλον. Το αναφέρω όμως για όσους θέλουν να κάνουν μετατροπές: πάντοτε υπολογίστε ένα μικρό ποσό για αναβάθμιση ηλεκτρονικών.

    Για να ολοκληρώσουμε, το nut αλλάχτηκε με ένα tusq ενώ τοποθετήθηκε και ένα και μοναδικό Tele string tree. Όπως φαίνεται στις φωτό, το λογότυπο Squier πήρε την άγουσα... αλλά περισσότερα γι’αυτό όταν θα πούμε για το μπράτσο.

    Οι βελτιώσεις που περιγράφηκαν είναι απλές, εύκολες και γρήγορες. Προφανώς πρέπει να ξέρει κάποιος ελάχιστα πραγματάκια, αλλιώς πηγαίνει σε έναν μάστορα και του ζητάει να τα κάνει. Ωστόσο αν υπάρχει χρόνος και μεράκι, μόνο ένα κολλητήρι, ένα κατσαβίδι και ένα τρυπανάκι χρειάζονται από εργαλεία.


    (προσεχώς, περιγραφή της δουλειάς που έγινε στο μπράτσο, το γενικότερο σετάπ και συμπεράσματα)

  • #16 από Baroness στις 30 Mar 2007
  • Ολα αυτα ομως δεν πλησιαζουν την τιμη της κιθαρας σιγα σιγα?

    Εχω και γω μια επιφον των 160 ευρω, και θελω οπως και 'συ να της αλλαξω τα φωτα καποια στιγμη. ;D
  • #17 από The common cunning linguist στις 30 Mar 2007
  • Ολα αυτα ομως δεν πλησιαζουν την τιμη της κιθαρας σιγα σιγα?

    Εχω και γω μια επιφον των 160 ευρω, και θελω οπως και 'συ να της αλλαξω τα φωτα καποια στιγμη. ;D

    Φυσικά και την πλησιάζουν ή και την ξεπερνάνε σε κάποιες περιπτώσεις. Που είναι το πρόβλημα?  ;)

    Μιλάμε για μια κιθάρα των 150 ευρώ εξάλλου.... όχι για μία των 1500.

    Ωστόσο ξαναλέω ότι όλα αυτά έγιναν και λίγο ως αυτοσκοπός... άσχετα αν τελικά το όργανο έγινε πολύ πολύ καλύτερο (και από άλλα ακριβότερα). Παρουσιάζω εδώ την πορεία των εργασιών και τις επιλογές σαν έναν (θεωρώ) αρκετά λογικό και "safe" οδηγό για κάποιον που θα ήθελε να κάνει κάτι παρόμοιο, όχι αναγκαστικά στο συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο δείχνει να έχει κάποιες "προοπτικές".

  • #18 από paran0id στις 30 Mar 2007
  • Εχω και γω μια επιφον των 160 ευρω, και θελω οπως και 'συ να της αλλαξω τα φωτα καποια στιγμη. ;D
    ναι σιγα μην ειναι και των 50... 230 την πηρες αφου

    ημιασχετο:ο δασκαλος που κανει τον αδερφο μου λεει οτι οι laney αυτης της σειρας γμν

    σχετικο: εσυ θες νατ, μαγνητες κλειδια οπωσδηποτε, ισως και κανα μπριτζ
    κλειδια για αυτη την κιθαρα grover προτεινω
    μπριτζ μεχρι 100 ευρω δωσε. παραπανω δεν αξιζει
  • #19 από Απόλλων στις 30 Mar 2007
  • Μερικές ερωτήσεις αγαπητέ CCL...

    1. Με ποιά κριτήρια επέλεξες το συγκεκριμένο μαγνήτη; Αναφέρεις τα τονικά του χαρακτηριστικά, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί τον επέλεξες για τη συγκεκριμένη κιθάρα.

    2. Τι αλλαγές παρατήρησες στον τόνο και το sustain με την καινούργια γέφυρα;

    3. Άλλαξες το nut στην κιθάρα σου;

    Και πάλι σε ευχαριστώ για την καλοσύνη σου να μάς αναλύσεις τη δουλειά που έκανες στην κιθάρα...
  • #20 από The common cunning linguist στις 30 Mar 2007
  • 1. Με ποιά κριτήρια επέλεξες το συγκεκριμένο μαγνήτη; Αναφέρεις τα τονικά του χαρακτηριστικά, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί τον επέλεξες για τη συγκεκριμένη κιθάρα.

    Τους 2 μαγνήτες εννοείς?

    Τον neck τον επέλεξα γιατί ήθελα έναν ψωμωμένο ήχο Τέλε για την κιθάρα... ας μην ξεχνάμε ότι η 51 βασίζεται στυλιστικά στο "51 Tele Bass". Είχα διαβάσει αρκετά ενθαρρυντικά σχόλια.

    Για τον bridge επέλεξα αυτόν τόσο γιατί θεώρησα ότι θα συνεργάζεται καλά με τον neck, όσο και γιατί δεν ήθελα κάτι πολύ κοντά στους PAF τύπου διπλούς. Αυτός έχει αρκετή λαμπεράδα και twang για να ταιριάζει σε αυτή την κιθάρα.

    Παράθεση
    2. Τι αλλαγές παρατήρησες στον τόνο και το sustain με την καινούργια γέφυρα;

    Το sustain βελτιώθηκε λίγο, αλλά για να πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα να "βελτιώσω" την στάνταρ γέφυρα (με σωστή λίπανση στα σελάκια, κλπ). Γενικά δίνει μια αίσθηση πιο "στιβαρής" κατασκευής, και η τιμή ήταν αστεία, οπότε δεν το σκέφτηκα και πολυ. Επίσης είναι θαυμάσια λύση για κάποιον που θέλει να αλλάξει χρώμα γέφυρας (μαύρο ή χρυσό).

    Παράθεση
    3. Άλλαξες το nut στην κιθάρα σου;

    Ναι, όπως ανέφερα έβαλα ένα tusq, το κλασσικό για Fender. Ήθελε μόνο το σχετικό τριψιματάκι για την τοποθέτησή του.

    Το πλαστικό που έρχεται με την κιθάρα είναι επιεικώς μέτριο, πιο μεγάλος μπελάς να το κόψεις σωστά παρά να το αλλάξεις. Εξάλλου έχω tusq σε άλλες 3 κιθάρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον τόνο στις ανοιχτές χορδές και τη συμπεριφορά του (δεν κολλάει ποτέ, κλπ).

    Παράθεση
    Και πάλι σε ευχαριστώ για την καλοσύνη σου να μάς αναλύσεις τη δουλειά που έκανες στην κιθάρα...

    Εγώ ευχαριστώ για τα καλά λόγια.  :-[
  • #21 από Απόλλων στις 31 Mar 2007
  • 1. Με ποιά κριτήρια επέλεξες το συγκεκριμένο μαγνήτη; Αναφέρεις τα τονικά του χαρακτηριστικά, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί τον επέλεξες για τη συγκεκριμένη κιθάρα.

    Τους 2 μαγνήτες εννοείς?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Bασικά είχα στο μυαλό μου τον humbucker όταν έθετα την ερώτηση αλλά δεν το διευκρίνισα. Δικό μου το λάθος... :-\

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πώς αποφάσισες ότι οι μαγνήτες αυτοί, και ειδικά ο humbucker, θα ταίριαζε με την κιθάρα. Έχω ξεκινήσει κι εγώ ένα παρόμοιο project και μια από τις μετατροπές που θα ήθελα να κάνω είναι αλλαγή μαγνητών. Επισκέφτηκα διάφορες ιστοσελίδες και άκουσα δείγματα αρκετών μαγνητών, αλλά ακόμα δεν ξέρω με ποιό κριτήριο θα αποφασίσω ποιός μαγνήτης ταιριάζει σε μια κιθάρα, πολύ δε περισσότερο πώς θα συνεργάζονται δύο ή περισσότεροι μαγνήτες. Σκεφτόμουν μάλιστα να αγοράσω ένα σετ μαγνητών για Strat από το GFS, αλλά μην μπορώντας να ακούσω καν ηχητικά δείγματα δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω. Καμία συμβουλή;
  • #22 από The common cunning linguist στις 31 Mar 2007


  • Ο συγκεκριμένος μαγνήτης, λόγω χαρακτηριστικών, φαινόταν ότι θα έχει τον ήχο που περιγράφω παραπάνω. Είμαι σίγουρος ότι σε μια Les Paul copy ας πούμε, θα ακούγεται αρκετά διαφορετικός, κυρίως λόγω της γέφυρας και του set neck όμως και όχι των ξύλων, που παίζουν μικρότερο ρόλο.

    Αν πάμε σ'αυτή τη συζήτηση, το basswood που είναι φτιαγμένη η 51, υποτίθεται ότι είναι ένα σχετικά "μεσαίο" τονικά ξύλο, οπότε ο,τιδήποτε δεν είναι τελείως κομπρεσσαρισμένο από μαγνήτες θα την κολακεύει.

    Επίσης υπάρχει και αρκετή εμπειρία με τέτοιες μετατροπές στην 51, και με τον συγκεκριμένο μαγνήτη, την οποία εκμεταλεύτηκα. Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις πως ακριβώς θα ακούγεται στο δικό σου rig, αλλά παίρνεις μια ιδέα για τον χαρακτήρα των μαγνητών.

    Για τους Στρατ μαγνήτες του GFS άλλοι γράφουν διθυράμβους και άλλοι είναι πολύ επιφυλλακτικοί. Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι φαίνονται πιο "πετυχημένοι" από άλλους. Να πω εδώ ότι δεν είναι μόνο ο Jay που φτιάχνει καλούς και φτηνούς μαγνήτες. Μια απίστευτα καλή επιλογή για Τέλε και Στρατ είναι οι μαγνήτες του Bill Lawrence, τρομερά καλή ποιότητα και φανταστικός ήχος στα μισά λεφτά ή λιγώτερα από διάφορους "πολλά βαρείς και όχι" επώνυμους. (λες και ο Bill δεν είναι επώνυμος... πρόκειται για τον άνθρωπο που εξέλιξε τους Samarium Cobalt μαγνήτες για τις Fender Deluxe και έχει μισό αιώνα εμπειρίας στην πλάτη του...).

  • #23 από Baroness στις 31 Mar 2007
  • Φυσικά και την πλησιάζουν ή και την ξεπερνάνε σε κάποιες περιπτώσεις. Που είναι το πρόβλημα?  ;)

    Χεχε... δεν υπαρχει προβλημα φιλε μου  ;D Του χρονου μαλλον αρχιζω και εγω... με ολικη αλλαγη hardware και μαγνητων και ηλεκτρικων...

    ναι σιγα μην ειναι και των 50... 230 την πηρες αφου

    ημιασχετο:ο δασκαλος που κανει τον αδερφο μου λεει οτι οι laney αυτης της σειρας γμν

    σχετικο: εσυ θες νατ, μαγνητες κλειδια οπωσδηποτε, ισως και κανα μπριτζ
    κλειδια για αυτη την κιθαρα grover προτεινω
    μπριτζ μεχρι 100 ευρω δωσε. παραπανω δεν αξιζει


    160 εχει στο θωμα, ασχετα αν εγω την πηρα 230.

    Απαντηση στο ημιασχετο : Ωραια, το πιο πιθανο ειναι να τον χτυπησω (αν θελει ο θεος...)

    απαντηση στο σχετικο : Αλλαγη σε ολο το hardware με κλειδια γκροβερ, μαυρη γεφευρα, μαυρο καβαλλαρη και knobs με τα μεταφορικα απο guitarfetish πανε περιπου 120 ευρω.... Εχουμε καιρο ακομα...
  • #24 από elavd στις 01 Apr 2007
  • Ορίστε και οι δικές μου μετατροπές στην Squier 51 μου:

    Πριν:


    Μετά:









    Επίσης,

    Πριν:



    Μετά:





    Οι αλλαγές που έκανα ήταν:

    1) Australian Red Tortoise Pickguard (από Guitar Fetish)
    2) Dream 90 bridge μαγνήτης (από Guitar Fetish)
    3) Fatbody Oversized Polepiece Tele Neck μαγνήτης  (από Guitar Fetish)
    4) Wilkinson Vintage Style κλειδιά (από Guitar Fetish)
    5) Αφαίρεσα τα ηλεκτρικά και τοποθέτησα ομοαξονικό 2πλό ποτενσιόμετρο (αγορασμένο από τη Goeldo), έτσι ώστε να έχω volume και tone (που δεν είχε από τη μάνα της...) στο ίδιο pot, και αντικατέστησα τον περιστροφικό διακόπτη (αγορασμένο κι αυτό από τη Goeldo) με ένα 3πλό mini switch. Σύντομα θα βάλω ένα άλλο switch τύπου Gibson.

    ;)
  • #25 από Andreoulis στις 03 Apr 2007
  • Καμία ιδέα που μπορώ να βρώ μια; μου άνοιξε η όρεξη για μαστορέματα! ;) ;)
Σελίδες: