Σελίδες:
  • #101 από Fretwork στις 04 Dec 2007
  • Η βρώμα είναι!!

    Α, και μην το παρακάνετε με τα καθαριστικά... 3-4 φορές το χρόνο είναι αρκετές!!


    Δεν νομιζω.Εξαρταται απο το ποσο παιζεις ποσο ιδρωνουν τα χερια σου κλπ.
    Εγω μια φορα τον μηνα αλλαζω χορδες και καθαριζω και την ταστιερα.
  • #102 από Jizzzm στις 29 May 2008
  • για εβενο (το καταμαυρο ξύλο) υπάρχει τπτ συγκεκριμένο;
  • #103 από Baroness στις 02 Jun 2008
  • Enema, μπορει να ακουστει χαζη ερωτηση, αλλα μιλας για μαλακη ή σκληρη οδοντοβουρτσα? Δεν κανω πλακα, απλως με ενδιαφερει να καθαρισω τα ταστα γυρω απο τα μεταλλικα μερη, και δεν ξερω εαν θα κανω ζημια στο ξυλο της...

    Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση

    Η οδοντοβουρτσα πρεπει να ηταν ελαφρως σκληρη. Δεν αφησε κανενα προβλημα στην ταστιερα, ολα ειναι μια χαρα.

    για εβενο (το καταμαυρο ξύλο) υπάρχει τπτ συγκεκριμένο;

    Οχι, ο εβενος και το rosewood (δηλαδη οι ταστιερες που δεν εχουν βερνικι επανω) καθαριζονται με τον ιδιο τροπο.
  • #104 από Jizzzm στις 02 Jun 2008
  • ειναι σαν λουστραρισμένη ομως ...αυτο με παραξενεύει...δλδ γιαλίζει καπως...
  • #105 από Baroness στις 05 Jun 2008
  • Nαι, ειναι επειδη ο εβενος εχει πιο μικρους πορους απο το rosewood, και αμα ειναι καλοσυντηρημενος γυαλιζει (και μενα η ταστιερα μου γυαλιζει (rosewood) και μπορω να δω τα δαχτυλα μου οταν παιζω μερικες φορες, σε αντιθεση με κατι αλλες ξερες και μουντες)
  • #106 από basthegreek στις 11 Mar 2009
  • καλησπερα!!! για bound ebony...τι 8α ηταν το καλυετερο???
  • #107 από Guitarero 240bpm στις 11 Mar 2009
  • καλησπερα!!! για bound ebony...τι 8α ηταν το καλυετερο???

    Ένα mother of pearl inlay :) :) :)
  • #108 από basthegreek στις 12 Mar 2009
  • το DUNLOP MAINTENANCE KIT που περιεχει formula 65 polish, bodygloss 65 cream of caurnaba wax,ultraglide 65 string saver,fingerboard 01 cleaner/prep,fingerboard 02 conditioner ειναι καλο????
  • #109 από teo_gp στις 12 Mar 2009
  • το DUNLOP MAINTENANCE KIT που περιεχει formula 65 polish, bodygloss 65 cream of caurnaba wax,ultraglide 65 string saver,fingerboard 01 cleaner/prep,fingerboard 02 conditioner ειναι καλο????

     Ξέχασες τα ηλεκτρικά παράθυρα και το κεντρικό κλείδωμα ;D ;D Μια χαρά είναι!
  • #110 από darkON στις 08 Oct 2009
  • μπορεί να ε΄χει ξαναδωθεί απάντηση, αλλά για maple ταστιέρα και basswood σώμα(μαυρο ματ) τι προτείνεται, και αν μπορείτε δώστε λινκ από ελληνικά καταστήματα.... Ευχαριστώ!!
  • #111 από Eagle Of Kamelot στις 05 Jan 2011
  • Τελικα:

    1) Κανει το λεμονολαδο για να καθαριζουμε τις ταστιερες μας (εκτος των maple)? Εγω χρησιμοποιω το dunlop 65 και αν κ το εχω βαλει μονο 2 φορες μεχρι στιγμης, δεν ειχα θεματα...

    2) Τις maple ταστιερες πως τις καθαριζουμε?
  • #112 από theodoropoulos στις 05 Jan 2011
  • προσωπικα εγω χρησιμοποιω το κοινο zippελαιο πο ειναι το αντιστοιχο naptha με ενα πανακι,και αν εχει πολυ μακα χρησιμοποιω και steelwool πολυ απαλα να καθαρισει τελειως...μετα μπορειτε να βαλετε οτι λαδι σας βρισκεται ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΞΑΤΜΙΖΕΤΑΙ και να μην μεινει εκει για παντα.Εγω βαζω ριζελαιο που ειναι πολυ αραιο και το εμποτιζει χωρις να μενει...Και δεν την ακουμπαω για καμμια μερα να το πιει καλα....μετα ειναι σαν καινουργια....
     
  • #113 από Rosstrobon στις 05 Jan 2011
  • Τελικα:

    1) Κανει το λεμονολαδο για να καθαριζουμε τις ταστιερες μας (εκτος των maple)? Εγω χρησιμοποιω το dunlop 65 και αν κ το εχω βαλει μονο 2 φορες μεχρι στιγμης, δεν ειχα θεματα...

    2) Τις maple ταστιερες πως τις καθαριζουμε?

    1.Πριν από δυο βδομάδες.Το Jacksonακι μου που είχα να του αλλάξω χορδές από τέλη Αυγούστου είχε πιάσει τρελή βρωμιά στα τάστα.Η ταστιέρα έβενος.Έτσι πήρα για αρχή ζιππέλαιο(και σε περίπτερο βρίσκεις) και έβαλα σε ένα πανάκι και καθάρισα κάθε τάστο με προσοχή για να φύγει όλη η βρωμιά.Έπειτα πήρα το Lemon Oil της Dunlop από την σειρά 65,το ίδιο που έχεις εσύ λογικά και πέρασα κάθε τάστο αφού το ζιπέλαιο απορροφά την υγρασία του ξύλου.Άφησα για λίγη ώρα,χωρίς να στεγνώσει και το σκούπισα με πανάκι.

    Αποτέλεσμα?Η κιθάρα σαν καινούργια.Από όσο ξέρω το ίδιο κάνει και για rosewood.

    2.Πριν από 3 βδομάδες.Η ίδια διαδικασία στην Fender μου.Απλά λίγο νεράκι στο πανάκι ή και χωρίς νερό και τρίβεις,τρίβεις,τρίβεις για να φύγει η βρωμιά. ;D

    Από όσο ξέρω το maple δεν δέχεται κανενός είδους καθαριστικό.
  • #114 από theodoropoulos στις 05 Jan 2011
  • το maple ειναι λουστραρισμενο οποτε αυτο που θα εκανα ειναι να παρω απο μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου κερι υγρο και να το δουλεψω με πανακι να φυγει η βρωμια....
  • #115 από geovo στις 28 Mar 2012
  • Εγω έχω το Fast-Fret της GHS, και είναι μια χαρα!.


    (Πάντως αν η κιθαρούλα είναι φθηνή, δεν αξίζεις να τρέχεις απο εδω κι απο εκεί: ροχαλα και μετά καλτσούλα (κατά προτίμηση μάλλινη) για το σκούπισμα. Αμεση λύση και επαναχρησιμοποιείται όσο συχνά θέλεις!  ;D ;D :D [size=78%] )[/size]
  • #116 από Snake_ στις 15 Oct 2012
  • http://www.thomann.de/gr/gewa_viol_violinenoel_464800.htm


    παιδια αυτο το εχει δοκιμασει κανεις?
    μου το προτειναν απο το τομαν
    για την ταστιερα της μαρτιν μου
    την εχω κανα διμηνο και ηδη εχει κανει σημαδια
    μαλλον απ τον ιδρωτα



  • #117 από cbk στις 24 Sep 2013
  • εγώ πάντως δεν κατάλαβα...
    πως γίνεται η dunlop να έχει το 65 ultimate lemon oil όταν ο φίλος (που προτείνει το 02 αυτής της εταιρείας) ισχυρίζεται πως κάνει ζημιά;
    και γιατί ο πωλητής της καινούριας μου κιθάρας (μπράτσο maple - ταστιέρα beech), μου σύστησε lemon oil όταν τον ρώτησα για καθαριστικό (και μάλλον με τέτοιο την φρεσκάρισε μετά τις δοκιμές μας);
     
    τί δεν έχω καταλάβει;
Σελίδες: