Σελίδες:
  • #26 από Arg0 στις 24 Nov 2003
  • Προσωπικα χρησιμοποιουσα scotch-brite (το πρασινο σφουγγαρακι για τα πιατα) αλλα ενας μαστορας μου ειπε οτι υπαρχει λαδι ειδικο... Μαλλον αυτο που λεει ο Dave... Το απλωνεις, αφηνεις για κανα 3 λεπτα και μετα σκουπιζεις με στεγνο πανι... Δεν το πολυ αφηνεις αλλα φροντιζεις να μην το παρει ολο το πανι... Υποτειθεται οτι και καθαριζει και τρεφει το ξυλο... Παντως σιγουρα μη βαλεις Overlay διοτι περιεχει χημικα που διαβρωνουν το ξυλο για να βγαλουν τη βρωμια  :o
  • #27 από jimaras στις 24 Nov 2003
  • kai genika oti exei sxesh me kitrika oksea mhn to xrhsimopoieis kanei poroys sto ksilo
  • #28 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 24 Nov 2003
  •  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

        ΑΑΑαααααααααμαν! Θα κααφλιασω! Με σκοτς-μπριτε???????? Τι ειναι ρε ΤΗΓΑΝΙ?????? ή ΧΥΤΡΑ! Πατε καλα ή εχετε χαζεψει τελιως????? Μετο 02 της Ντανλοπ να τν καθαριζετε!

        Ρε Dave αφου σου εχω πει να μη χρησιμοποιεις αυτη τη μαλακια της Γκιμπσον γιατι εχει λεμονι μεσα! Γιατι.......????
  • #29 από PAPAJOHNNY στις 24 Nov 2003
  • :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

        ΑΑΑαααααααααμαν! Θα κααφλιασω! Με σκοτς-μπριτε???????? Τι ειναι ρε ΤΗΓΑΝΙ?????? ή ΧΥΤΡΑ! Πατε καλα ή εχετε χαζεψει τελιως????? Μετο 02 της Ντανλοπ να τν καθαριζετε!

        Ρε Dave αφου σου εχω πει να μη χρησιμοποιεις αυτη τη μαλ***α της Γκιμπσον γιατι εχει λεμονι μεσα! Γιατι.......????
    . Εκτος απο τα υγρα που κυκλοφορουν στο εμποριο μπορεις να χρησιμοποιησεις και αμυγδαλελαιο(το πουλανε στα φαρμακια). Το εχω δοκιμασει και πιανει.Αλλα μη βαλεις μεγαλη ποσοτητα. Μια σταγονα σε καθε ταστο και ελαφρυ τριψιμο.Μου το εχει προτηνει τεχνικος σαν φθηνη λυση!
  • #30 από Καρχαρίας στις 24 Nov 2003
  • Μετο 02 της Ντανλοπ να τν καθαριζετε!

    Να σου πω εγώ Σοτ και εγώ με αυτό την καθαρίζω και είναι πολύ καλό. τουλάχιστον από κάτι lemon oil που είχα δοκιμάσει ποιο πριν.

    Πείτε μου όμως όταν καθαρίζεται την ταστιέρα λογικά δεν βγάζεται τις χορδές,ε? Ή μπαίνετε στον κόπο και τις βγάζεται? Αν όχι τότε δεν είναι σαν να καθαρίζεται και τις χορδές με το ίδιο υλικό? Είναι καλό αυτό? Κάνετε τίποτα άλλο εσείς? Τί?

    Αυτά.
  • #31 από Arg0 στις 25 Nov 2003
  • :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

        ΑΑΑαααααααααμαν! Θα κααφλιασω! Με σκοτς-μπριτε???????? Τι ειναι ρε ΤΗΓΑΝΙ?????? ή ΧΥΤΡΑ! Πατε καλα ή εχετε χαζεψει τελιως?????

    Ρε sot οχι με την πρασινη μερια!!!  :o :o :o Με το σφουγγαρι... Απλα ειπα μαρκα, γιατι υπαρχουν και τα σφουγγαρια για μπανιο που ειναι υπερβολικα σκληρα (κατι περι απολεπιση - η κοπελια μου τα ξερει)...

    Καρχαρια, εννοειται οτι βγαζεις τις χορδες... Το λαδακι ειναι για χρηση 1 φορα το 3μηνο...
  • #32 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 01 Dec 2003
  •     ...ναι βρε! Το λαδι το βαζεις καθε που αλλαζεις τις χορδες!


       ArgO> υπαρχουν κα οι ελαφροπετρες για τους καλους... χαχαχαχα!  ;D ;D :o :P 8)
  • #33 από Σιδηρόπουλος στις 01 Dec 2003

  • allh texniki pou diavasa se periodiko, ine na valeis masking tape meta3i taston
    kai na to vgaleis amesos... trabaei ti skoni. kai me odontovourtsa..

    sinexizontas gia sot, kai argo..
    mono masking tape
    oxi wax oute 3irafaki
  • #34 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 01 Dec 2003
  •    ...ποιος μιλησε για ξυραφια? ??? με πανακι και αντε με καμια οδοντοβουρτσα που κα που!  ;)
  • #35 από Dominius στις 11 Dec 2003
  • peraste afro ksyrismatos,,afiste ligi ora na m***kwsoun ta genia kai meta ksyristeite!!! Ti lete re paidiaaaa,,,o Sot exei dikio,,,xreisimopoieiste eidiko ladaki,,mia fora to 3mino einai kala(einai kai eukairia na allazete tis xordes e???)
  • #36 από Witchking στις 30 Dec 2004
  • Όταν αγόρασα την ηλεκτρακουστική μου στο εγχειρίδιο έγραφε για τον καθαρισμό της ταστιέρας να την τρίβουμε ελαφρά με σύρμα μαλακό σαν αυτό που καθαρίζουν τα σκεύη...Έγραφε επίσης ότι το λάδι που προέρχεται από τα δάκτυλα είναι αρκετό για την απαραίτητη λύπανση του ξύλου. Προσοχή όμως , αυτό αφορά ταστιέρες από έβενο ή ξύλο τριανταφυλλιάς ( σκουρόχρωμες δηλαδή ) και όχι τις άλλες όπως από maple για παράδειγμα διότι κάτι τέτοιο θα χαράξει το λούστρο....
    Ρωτώντας έναν τεχνικό για αυτές τις ταστιέρες μου πρότεινε συνηθισμένα καθαριστικά με λεμονόλαδο. Τώρα αν κάνει λάθος ή εαν είναι η περιεκτικότητα σε λεμόνι τόσο επαρκής ώστε να προσβάλει αρχικά το λούστρο και κατόπιν το ξύλο δεν ξέρω....
  • #37 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 21 Jan 2004
  •    παρπεν τι μαρκα ειναι η κιθαρα σου? seb? ή sitram? οχι βεβαια! Μπορει ο εβενος να ειναι σκληρο ξυλο αλλα οχι συρματα και τετοια προς θεου! και φυσικα οχι οινοπνευμα γιατι αφυδατωνει και στο τελος σπαει το ξυλο!
  • #38 από Fteo στις 11 Jul 2004
  • Γιατι δε χρησιμοποιειτε μαλακα καθαριστικα επιπλων απο αυτα που εχουν κ συστατικα για τη φροντιδα τους; Εγω τετοιο χρησιμοποιω, απλα σκουρινε λιγο το ξυλο (λογικο αφου προκειται για επιπλα που εχουν σκουρα ξυλα). Παντως κ καθαρισε κ βελτιωθηκε η υφη της ταστιερας... Καποιος πιο πανω ειπε κατι για σαπουνι...  
    :o :o :o :oΠΟΤΕ!!! :o :o :o :o
    κατι τετοιο θα ξηρανει το ξυλο και αυτο ειναι κακο. Το ιδιο ισχυει κ για το οινοπνευμα κλπ. Οσον αφορα τις χορδες εγω εχω μπασο κ ετσι απλα τις βραζω 8) 8)
  • #39 από D@ve Murray στις 11 Jul 2004
  • Φιλε Fteo...μπορει τα ηπια καθαριστικα για τα επιπλα να κανουν και αυτα παρομοια η εξισου καλη δουλεια...δεν ειναι ομως προτιμοτερο να παρεις τα ειδικα καθαριστικα για να εχεις την αναλογη φροντιδα για το αγαπημενο σου οργανο... ειναι οπως και με το φαγητο...σιγουρα ο κιμας για τα σκυλια( τον αρη μου ας πουμε ) εχει και αυτος τα χαρακτηριστικα κρεατος...το σιγουρο ομως ειναι οτι δεν θα τον προτιμησουμε για φαγητο...ελπιζω να καταλαβαινεις το νοημα της υπερβολης μου....
  • #40 από Fteo στις 12 Jul 2004
  • Δεν αντιλεγω... Απλα αναφερομαι σε αυτο σαν πιο οικονομικη λυση
  • #41 από Καρχαρίας στις 12 Jul 2004
  • Σιγά το κόστος ρε παιδιά!!! Ένα καθαριστηκό για χορδές έχει 5€ και για την ταστιέρα άλλα 5€!! Σύνολο 10€!! Δεν μπορείτε να δώσετε 10€ για να κρατάτε την κιθάρα σας καθαρή?
    Το καθαριστηκό ταστιέρας (Dunlop) εκτός από το ότι περιέχετε σε πολύ μεγάλο μπουκαλάκι κρατάει και πάρα πολύ! Κάθε πότε να την καθαρίζετε? 1 φορά το μήνα/διμηνο
  • #42 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Jul 2004
  •    ο καθαρισμος πρεπει να γινεται καθε φορα που αλλαζουμε χορδες!

       ο ιδρωτας ως γνωστον ειναι οξυνος (σε καποιους περισσοτερο σε αλλους λιγοτερο) γι αυτο το λογο καθαριζουμε την ταστιερα! Αναλογιστητε λοιπον να καθαριζουμε τη ταστιερα με κατι ακομα πιο οξυνο οπως τα καθαριστικα με κυριο συστατικο το λεμονι!!! (τα οποια καταργουνται)

       ...επισης ολα αυτα τα εκιδικευμενα σκευασματα εκτος απο καθαρισμο των υπολοιματων της σκονης και λοιπων εχουν σαν σκοπο την αποκατασταση των φυσικων συστατικων του ξυλου!

       ...γιαυτον τον τελευταιο λογο καλο ειναι να αποφευγονται τα "πειραματα" 1ον για να μην εχεται δυσαρεστες συνεπειες και 2ον γιατι καθαριζουμε κιθαρα και οχι κωμοδινο ή τραπεζακι καθιστικου!

       ...και οπως ειπε και ο Καρχαριας δεν ειναι τιποτα να δινουμε καθε 8 μηνες 5-10 € (εγω που αλλαζω καθε 2βδομαδες χορδες σε τουλαχιστον 2 κιθαρες καταναλωνω 1 μπουκαλακι καθε 6 μηνες!!!!)

       Εδιτ: Τα καθαριστικα επιπλων απευθυνονται σε ξυλινες επιφανεις καλυμενες με βερνικι ειδικου τυπου (οπως τα επιπλα) οχι για μουσικα οργανα, ποσο μαλλον για ταστιερες που ειναι "γυμνες"
  • #43 από Ax_Wield στις 12 Mar 2006
  • Αυτό με το αμυγδαλέλαιο ισχύει μου το έχει πει κάποιος δάσκαλος κιθάρας που του το έχουν πει τεχνικοί και κατασκευαστές οργάνων με τους οποίους συνεργάζεται(χαλασμένο τηλέφωνο ;D ;D ;D)...πρέπει όμως πριν το περάσετε να τρίψετε με Scotch Brite τη ταστιέρα...ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!! Απαλά απαλά απλά και μόνο για να φύγει η βρωμιά γιατί αλλιώς μπορεί να κάνετε ζημιά στο ξύλο...μετά ρίχνετε τρεις-τέσσερις σταγόνες αμυγδαλέλαιο και αφού το απλώσετε με ένα πανάκι σε όλη τη ταστιέρα ωστε να πάει παντού το αφήνετε τουλάχιστον δυο ώρες να απορροφηθεί...μετά τις δύο ώρες σκουπίζετε τη ταστιέρα με ένα στεγνό πανί και αυτό ήταν...εγώ το κάνω πλέον στις κιθάρες μου και είναι κάθε φορά σα καινούριες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα...το αντίθετο μάλλον...
  • #44 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 17 Mar 2006
  • Αυτό με το αμυγδαλέλαιο ισχύει μου το έχει πει κάποιος δάσκαλος κιθάρας που του το έχουν πει τεχνικοί και κατασκευαστές οργάνων με τους οποίους συνεργάζεται(χαλασμένο τηλέφωνο ;D ;D ;D)...πρέπει όμως πριν το περάσετε να τρίψετε με Scotch Brite τη ταστιέρα...ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!! Απαλά απαλά απλά και μόνο για να φύγει η βρωμιά γιατί αλλιώς μπορεί να κάνετε ζημιά στο ξύλο...μετά ρίχνετε τρεις-τέσσερις σταγόνες αμυγδαλέλαιο και αφού το απλώσετε με ένα πανάκι σε όλη τη ταστιέρα ωστε να πάει παντού το αφήνετε τουλάχιστον δυο ώρες να απορροφηθεί...μετά τις δύο ώρες σκουπίζετε τη ταστιέρα με ένα στεγνό πανί και αυτό ήταν...εγώ το κάνω πλέον στις κιθάρες μου και είναι κάθε φορά σα καινούριες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα...το αντίθετο μάλλον...


       ...συγνωμη αλλα κανεις καποιο λαθος! 1ον το Σκοτς Μπραϊτ ειναι για τις κατσαρολες! 2ον αν οντως χρειαζεται συρμα η ταστιερα για να καθαρισει, τοτε καλα κρασια! και τελος το "λαδακι" ειτε ειναι αμυγδαλελαιο ειτε κατι αλλο οπως πχ το 02 της dunlop, πρεπει να το αφηνουμε το πολυ 10-15 λεπτα, αφ'ενος γιατι δεν χρειαζεται παραπανω και αφ'ετερου σε 2 ωρες το οργανο θα γινει "τοξο" απο την ταση της βεργας!
  • #45 από Σιωπή στις 17 Mar 2006
  • Εγώ πάντως ΌΛΗ την κιθάρα την καθαρίζω με Μαντηλάκια για μωρά που έχουν αλόη..Κ πρίν με κράξετε σας λέω οτι δν έχουν άρωμα λεμόνι,κ η κιθάρα είναι μια χαρά (Ακομα):P .. Πάντως έχω την εντύπωση οτι κάνει καλή δουλειά..Οσο για τα καθαριστικά με λεμόνι,απλώς δοκιμάστε μικρή ποσότητα σε λουστραρισμένο μέρος της κιθάρας για να δείτε το θόλωμα σε κανα λεπτάκι..Μωρομάντηλα 4 ΕVER ..

    -Μεταξύ σοβαρού κ αστείου-
    Δημήτρης..
  • #46 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 17 Mar 2006
  • Εγώ πάντως ΌΛΗ την κιθάρα την καθαρίζω με Μαντηλάκια για μωρά που έχουν αλόη..


       ...γιατι εχει ευαισθητη επιδερμιδα? χαχαχα!  :D :D  ;D ;D ;D :D ;) :) :o :o :o ::) :P :P ::) :P
  • #47 από kots3 στις 19 Apr 2006
  • όσον αφορά το luthiers choice, θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις...

    έχω μια καινούρια ακουστική και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής...

    - μετά από πόσο καιρό, από την αγορά, να βάλω το καθαριστικό?
    - κάθε πότε συνίστατε να την καθαρίζω? πχ είναι καλά να την καθαρίζω μετά από κάθε χρήση?
    - για να γίνει ο καθαρισμός θα πρέπει να αλλάξω και χορδές ή από πάνω?
  • #48 από Joef - Über Alles στις 20 Apr 2006
  • love potion n.16 εχω και μου κανει αρκετα καλη δουλεια!

    και συνχωτητα χρησης νομιζω ειναι καθε 2 φορες μου αλλαζεις χορδες!
  • #49 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 20 Apr 2006
  • - μετά από πόσο καιρό, από την αγορά, να βάλω το καθαριστικό?
    - κάθε πότε συνίστατε να την καθαρίζω? πχ είναι καλά να την καθαρίζω μετά από κάθε χρήση?
    - για να γίνει ο καθαρισμός θα πρέπει να αλλάξω και χορδές ή από πάνω?

       οι δακτυλιες και η επιφανειακη βρωμια απο σκονη, αν δεν σε απασχολουν καλο ειναι καθε 3 ή 4 βδομαδες -αν το οργανο φυλασσεται σε θηκη-, γιατι η σκονη μπορει να γρατζουνισει το βερνικι της κιθαρας και καλο ειναι να μην μενει πολυ καιρο πανω!
       καλο θα ηταν μετα απο καθε χρηση να καθαριζεις τουλαχιστον την ταστιερα, γιατι ο ιδρωτας πολλες φορες ειναι οξυνος και βλαπτει το ξυλο!
       καθε φορα που αλλαζεις χορδες πρεπει να κανεις και ενα "γενικο" καθαρισμα και να περνας την ταστιερα με το ειδικο λαδι!
  • #50 από Fys στις 26 Apr 2006
Σελίδες: