Σελίδες:
  • #1 από wizofcom στις 15 Apr 2004
  • Γεια χαρά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα τρέμολα Floyd rose που ομολογώ δεν έχω καθόλου εμπειρία. Τα ελατήρια που έχουν πρέπει να είναι συγκεκριμένου αριθμού ή όχι, επίσης πουλάνε τα ελατήρια αυτά στην αγορά μονά τους και αν ναι πόσο κοστίζουν περίπου
    Ευχαριστώ :)
  • #2 από paulchro στις 15 Apr 2004
  • analog ato floyd pisteuw... poulane sxedon se ola ta katastimata mousikwn organwn... egw ta phra 1 eyrw to ena..
  • #3 από Ikaros στις 15 Apr 2004
  •    Ti floyd rose Original ή licenced?
  • #4 από Βραζίλης στις 15 Apr 2004
  • Το πόσα ελατήρια θα βάλεις εξαρτάται από:

    - τα ελατήρια (τον συντελεστή που ορίζει τη δύναμη επαναφοράς)
    - το σετ χορδές που θα βάλεις (πάχος, κλπ)
    - το αν θες να μπορείς να κάνεις σήκωμα στις χορδές ή μόνο κατέβασμα.
    - τη ρύθμιση που θα κάνεις στις βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια
    - τη διάταξη των ελατηρίων (όλα παράλληλα ή κάποια υπό γωνία)
  • #5 από wizofcom στις 15 Apr 2004
  • RE: Ikaros  
    Licensed. Παίζει μεγάλο ρόλο?



    RE: Βασίλης
    Ομολογώ με φόβισες λίγο :o… Μήπως υπάρχει κάποιο site ή βιβλίο ή οτιδήποτε που να εξηγεί αναλυτικά την κάθε περίπτωση; :-\





    Thanks  :) :) :)
  • #6 από Βραζίλης στις 21 Apr 2004
  • Δεν υπαρχει επικινδυνοτητα. Βασικα, δε μας ειπες αν εχει ηδη ελατηρια το τρεμολο σου.

    Αν δεν εχει, το πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις 3 ελατηρια. Βαλε τις χορδες που θες και δες αν το τρεμολο σου ειναι οριζοντιο.
    Αν γερνει λιγο προς τα μπρος ή προς τα πισω, σφιγγεις ή ξεσφιγγεις αντιστοιχα τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια απο την αλλη ακρη (πανω στο σκαφος).
    Αν γερνει παρα πολυ, θα πρεπει να προσθεσεις ή να αφαιρεσεις ενα ελατηριο.

    Αν και παλι δυσκολευεσαι, πες μου να τραβηξω χαρακτηριστικες φωτο απο τη δικια μου κιθαρα.
  • #7 από RitchieB στις 09 May 2008
  • θα μπορουσε καποιος να μου πει αν μπορω να αλλαξω floyd rose στην ibanez μου; ειναι μιια rg350  και εχει το edge 3 αλλα δεν με ικανοποιει μπορω να βαλω καποιο αλλο της ιδιας εταιριας;;
  • #8 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 09 May 2008
  • Μίλα με Τρίμη... Αλλα εγώ που τον είχα ρωτήσει για μια ειδική περίπτωση, μου έβγαλε τη πίστη,,,
  • #9 από fanhs στις 16 Oct 2011
  • RitchieB καλητερα σου σινηστω να μην αλαξης floyd rose σε κιθαρα ibanez διοτι εχουνε ενα απο τα καλητερα σιστηματα floyd rose  οι ibanez κιθαρες
  • #10 από elrich στις 16 Oct 2011
  • RitchieB καλητερα σου σινηστω να μην αλαξης floyd rose σε κιθαρα ibanez διοτι εχουνε ενα απο τα καλητερα σιστηματα floyd rose  οι ibanez κιθαρες

    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι περίμενε 2,5 χρόνια την απάντησή σου?  ;D
    Παρεπιπτόντως, όντως οι Ibanez έχουν (για τα λεφτά τους τουλάχιστον) αξιοπρεπέστατο floyd rose.
Σελίδες: