Αποστολέας Θέμα: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€  (Αναγνώστηκε 8589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #25 στις: 09/05/10, 02:03 »
Αυτο που εχω παρατηρισει ειναι οτι οσο ανεβαινουν οι τιμες, τοσο πληρωνεις τις μικροδιαφορες. Δηλαδη υπαρχουν μικροδιαφορες, αλλα σιγουρα δεν ειναι αναλογες της χρηματικης διαφορας. Και σιγουρα μονο αν εισαι φοβερα απαιτητικος τις αναζητας, ή αν εισαι ανετος χρηματικα τοτε δεν υπαρχει λογος να μην παρεις αυτο που θελεις, ακομα και αν μπορεις να κανεις την φαση σου (γιατι την δουλεια την κανεις σιγουρα, το θεμα ειναι να το διασκεδαζεις κι'ολας) και με κατι λιγοτερο. Αλλα καπως πρεπει να ζησουν και οι αρχιμαστορες, αν μπορειτε υποστηριξτε!  ;D

Σοβαρα τωρα, ενα οργανο των 100 ευρω εχει ΤΡΑΓΙΚΕΣ διαφορες με ενα οργανο των 400. Ενα οργανο των 400 εχει μεγαλες διαφορες με αυτο των 650, στα 650 πλεων περνεις οργανο που και πολυ καλοφτιαγμενο και εχει και αντοχη στον χρονο, οργανο που μπορεις να χρησιμοποιεις ακομα και ημι-επαγγελματικα μια ζωη ανετα. Μετα στα 1000-1200 ευρω περνεις ενα φοβερο Κορεατικο π.χ. οργανο, πολυ ικανοποιητικο, δυσκολα ενας μεσος κιθαριστας να εχει απαιτησεις για κατι καλυτερο.

Απο εκει και πανω πληρωνεις για κατι που πλησιαζει την τελειοτητα, ασχετα με αν την χρειαζεσαι η οχι. Τα φινιρισματα πραγματικα ξεφευγουν, το ιδιο και οι λεπτομερειες στην κατασκευη. Αν με την κιθαρα των 1200 εχεις μια κιθαρα 90% τελεια, με των 2500 εχεις μια 95%+ τελεια. Για καποιους παικταραδες αυτο εχει σημασια, οχι οτι δεν θα μπορουσαν και με μια φθηνοτερη να παιξουν καλα. Μιλαμε για τελειο fretwork & intonation, κατασκευαστικη αρτιοτητα και ηχητικη ισοροπια.
Να προσθεσω οτι απο αυτη την κατηγορια βγαζω κιθαρες που εχουν μεν 2 και 3 και 4 χιλιαρικα, αλλα ειναι τοσο μαζικης παραγωγης και υπερτιμημενες που ειναι πραγματικα λοττο σε τι κομματι θα πεσεις.

Να προσθεσω οτι οι παραπανω λεπτομερειες ειναι αντιληπτες κυριως μονο απο τον εναν κιθαριστα που εχει λιωσει το θεμα, δηλαδη σε μια συναυλια ο ακροατης δεν θα καταλαβει διαφορα στον ηχο, ειτε η κιθαρα εχει 1200 ειτε 3000.

Και μην ξεχναμε οτι ενα μετριο αλλα σωστα σεταρισμενο οργανο μπορει να παιζει πολυ καλυτερα απο ενα καλο αλλα ασεταριστο  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ~Lef~

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #26 στις: 09/05/10, 03:37 »
Ναι βεβαια δικιο εχετε  οτι ειναι σωστο να εχεις αποκτησει μια εμπειρια πρωτου κανεις μια τετοια επενδυση και να εχεις κατασταλαξει...αλλα ειμαι της γνωμης οτι αν καποιος εχει την αναλογη εμπειρια η ακομη ακομη την σωστη πληροφορηση απο forum, φιλους γνωστες κτλ και βεβαια την οικονομικη δυνατοτητα ειναι ωραιο να ξοδεψει για κατι που αγαπα. Τα λεφτα που εδωσα για να αγορασω το gear μου πιστευω ειναι τα καλυτερα ευρω που εχω ξοδεψει ποτε!!!  ;D  Αυτα απο μενα....προτασεις για το φιλο little hendrix δυστηχως δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω τη αναλογη εμπειρια  ;)

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #27 στις: 09/05/10, 17:36 »
Αδερφε Little Hendrix παρε μια  κιθαρα που θα την κοιτας κ θα την γουσταρεις,που θα σε παρακινει να θες να παιξεις κ να κανεις εξασκηση,παρε μια κιθαρα που θα αποτελει πηγη εμπνευσης για'σενα.
 
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι για'μενα η επιλογη μιας ηλεκτρ κιθαρας ειναι κατι τοσο προσωπικο,ειναι κατι που βγαινει απο μεσα μας ξερεις.
 
Εγω θα επαιρνα αυτη πχ(παντα σε rare-vintage) - http://cgi.ebay.com/1984-CHARVEL-SAN-DIMAS-STR-T-made-USA-/120565418595?cmd=ViewItem&pt=Guitar&hash=item1c12424a63
 
Πες μας τωρα εσυ τι θα επαιρνες με βαση αυτα που σου'πα?
 
 
 
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #28 στις: 09/05/10, 18:50 »
Ευχαριστούμε Jezus για την ανάλυση! Να είσαι καλά!
 
Jimi, ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ.
 
http://worldmustbecrazy.com/world-most-expensive-guitars
 
http://most-expensive.net/guitar-picks
 
Διότι, χωρίς τραπεζικές καταθέσεις, ούτε κιθάρα θα γουστάρομεν ποτέ, ούτε έμπνευση μας έρχεται, ούτε θα εξασκόμεθα. Ούτε και μας κάνει κούκου. Πως να το κάνομεν δηλαδής! Έχομεν να κάνομεν με ειδικήν περίπτωσιν ανθρώπων.
 
Αλλιώς θα πάρεις κούτσουρο, για να συνεννοούμεθα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #29 στις: 09/05/10, 21:54 »
χαχα ενταξυ, ειπαμε, οχι κι'ετσι, αυτα ειναι πολυυυυυ παραπανω απο υπερβολη!
Επισης, φαντασου να αποφασισεις να παιξεις καποια στιγμη με αυτη την πενα (αν και το αποκλειω, μονο ατομα που δεν εχουν τι να κανουν τα χρηματα τους θα την επερναν), και να σου πεσει να την χασεις!

Περα απο την πλακα, ενταξυ, ολα θεμα γουστου ειναι, δεν ειναι απαραιτητο να εχει 2000 μια κιθαρα για να σου αρεσει και να σε τραβαει να την παιξεις. Εμενα μια χαρα μου κανει και το μπασο μου που το ειχα παρει £350, πολυ καλο ειναι, για τα χρηματα του τελειο! Το ιδιο και οι κιθαρες μου που ειναι σχεδον ολες Κορεατικες, τις γουσταρω τρελα, και αυτη που παιζω 80% εχει και πολυ κατω απο χιλιαρικο!
Αλλα και απο εμφανιση μου αρεσει 1000%, και απο ηχο τελεια ειναι, δεν χρειαζομαι κατι παραπανω!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #30 στις: 09/05/10, 22:30 »
Φιλε K.Dee απο τις κιθαρες που ειδα στο internet μου πιο πολυ απο ολες μου αρεσαν η ESP GUS G. το signature model του gus g. που κανει κοντα στα δυο χιλιαρικα και η JACKSON rr1 του randy rhoads αλλα δεν μπορω να ειμαι καθολου σιγουρος για το feeling που εχουν καθως δεν τις εχω πιασει ποτε.Οταν με το καλο παω Αθηνα θα της δω.ρε παιδια ξερετε κανενα μαγαζι στην Αθηνα που ειναι αντιπροσωπος Jackson και να εχει πολλα μοντελα για τα περισσοτερα μαγαζια εχουν πολυ λιγα πραγματα;

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Καλυτερο Metal - Rock κιθαρο στις 2.000€
« Απάντηση #31 στις: 10/05/10, 00:47 »
Jezus μιας και εσύ είσαι μέσα στα πράματα πιο καλά......τι διαφορές μπορεί να έχει μία ηλεκτρική κιθάρα που κοστίζει 1000 ευρώ από μία άλλη που κοστίζει 2000 ευρώ ?? Εννοώ υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον ήχο από τον ίδιο παίκτη ?? Γιατί θυμάμαι πιο παλιά είχε συζητηθεί ότι τέτοιες τιμές, δεν έχουν να κάνουν σχέση με την ποιότητα στον ήχο. Για εξήγησε μας και εσύ που κάνεις βόλτες με ακριβά μηχανάκια. Τελικά τι κάνει ο μάστορας ? κάνει βουντού στην κιθάρα, για μας δουλεύει ψιλό γαζί ? Διότι ας πούμε διαφορετικά παίζουν μεταξύ τους και οι κιθάρες των 1000 ευρώ και εμφάνιση έχουν διαφορετική και μπορούμε να πάρουμε των 1000, εμείς γιατί να προτιμήσουμε των 2000 ευρώ ? απλά γιατί δεν υπάρχει παρόμοια που να κάνει 1000 ?

Διαφορες υπαρχουν.  Για να τις καταλαβει κανεις αρκει να δοκιμασει και τις δυο. Εαν δεν καταλαβει διαφορα τοτε σιγουρα δεν αξιζει να σκασει τα εξτρα λεφτα.  Αλλα ειναι πολυ πιθανο (σχεδον βεβαιο) μετα απο καποιο καιρο να ξαναδοκιμασει τις ιδιες κιθαρες και τοτε να εχει την εμπηρια να δει, να ακουσει και να εστανθει τις διαφορες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/03, 00:26
από xm
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
77 Απαντήσεις
26935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
98 Απαντήσεις
28913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 16:33
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
93 Απαντήσεις
31761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
1525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 19:35
από frank d
4 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers