Αποστολέας Θέμα: Squier hot rails mod  (Αναγνώστηκε 4062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Squier hot rails mod
« στις: 08/02/15, 14:22 »
Γεια χαρά συμφορουμίτες, αυτήν την εβδομάδα έκανα μία γύρα σε μερικά καταστήματα ,όχι για να αγοράσω κιθάρα απλά για να δω τι παίζει λίγο στην αγορά. Εκεί που ήμουν λοιπόν σε έναν κατάστημα και χάζευα μερικές κιθάρες έτυχε να δω μία squier hot rails modiffied, οπότε ρώτησα τον καταστηματάρχη αν μπορώ να τη δοκιμάσω και αφού την δοκίμασα για λίγα λεπτά έμεινα με την εντύπωση ότι μου κάθισε πολύ καλά στα χέρια, ίσως καλύτερα και απ' την ΜΙΜ stratocaster που έχω. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τη δοκιμάσω σε ενισχυτή οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που την έχει δοκιμάσει σε ενισχυτή παίζοντας και clean και με μπόλικο distortion και θέλω να μου πει τι εντυπώσεις του άφησε και πόσο καλοί είναι οι τύπου hot rails μαγνήτες που φοράει η κιθάρα. Η τιμή ήταν στα 320 ευρώ αν θυμάμαι καλά και λόγω του γεγονότος ότι με βόλεψε καλύτερα από οποιαδήποτε κιθάρα έχω παίξει έχω μπει σε σκέψεις να την αγοράσω στις αρχές του καλοκαιριού εφόσον είναι τίμια  και ηχητικά( για την τιμή της πάντα), επειδή τουλάχιστον η ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε αρκετά αξιόλογη.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/15, 14:24 από The Rocker »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #1 στις: 08/02/15, 15:00 »
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην Squier Deluxe Hot Rail Strat. Όντως, πολύ τίμια κιθάρα. Βέβαια δεν θα σού δώσει κλασσικούς ήχους Strat, αλλά αν σού αρέσει ο ήχος των Hot rails, η κιθάρα κατά τα άλλα είναι πολύ καλή. Την σκεφτόμουν κι εγώ κάποια εποχή, αλλά έτυχε να βρώ μια Cort G260 την οποία και προτίμησα. Η Cort ήταν αρκετά φτηνότερη (μεταχειρισμένη) και είχε τη δυνατότητα να σπλιτάρεις όλους τους μαγνήτες, οπότε ήταν σαφώς πιο ευέλικτη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #2 στις: 08/02/15, 15:06 »
δεν έχω προσωπική άποψη για την κιθάρα ούτε και για τους μαγνήτες. Αλλά εφόσον αναφέρεις αυτο:
με βόλεψε καλύτερα από οποιαδήποτε κιθάρα έχω παίξει
η ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε αρκετά αξιόλογη.
θα σου λέγα να τη χτυπήσεις  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #3 στις: 08/02/15, 15:16 »
Ναι στην deluxe αναφέρομαι Απόλλωνα και ευτυχώς που το ανέφερες για να μην την μπερδέψουμε με την άλλη τη modiffied που κυκλοφορεί στην αγορά, κοίτα εγώ δεν παίζω stratocaster γιατί μου αρέσει ο ήχος( δεν λέω γοητευτικός είναι αλλά όχι για τα γούστα μου) απλά επειδή με βολεύουν περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη κιθάρα έχω δοκιμάσει και μου αρέσουν όλα πάνω της( ταστιέρα, pickguard, σώμα) εκτός απ' τους μαγνήτες καθώς παίζω power και thrash μεταλ οπότε όσες strat είχα είναι με αλλαγμένους μαγνήτες και με έχουν βολέψει απίστευτα πολύ ασχέτως αν τρώω καζούρα από τους φίλους μου που παίζουν με superstrats και explorers, απλά ζηλεύουν  :P , στη συγκεκριμένη είδα τους hot rails οι οποίοι είναι πολύ ωραίοι μαγνήτες για distortion και γι αυτό ρωτάω για τον ήχο μήπως και μου κάτσει καλά αν τελικά την πάρω χωρίς να κάνω αλλαγές πάνω της.
δεν έχω προσωπική άποψη για την κιθάρα ούτε και για τους μαγνήτες. Αλλά εφόσον αναφέρεις αυτο:
με βόλεψε καλύτερα από οποιαδήποτε κιθάρα έχω παίξει
η ποιότητα κατασκευής μου φάνηκε αρκετά αξιόλογη.
θα σου λέγα να τη χτυπήσεις  ;)


Λες ε? η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν χρειάζομαι καινούργια κιθάρα κι ούτε υπάρχει και ρευστό αλλά για το καλοκαίρι το συζητάω σίγουρα αν ακούσω και μερικές καλές γνώμε κι από άτομα που έχουν παίξει και αφού φυσικά την δοκιμάσω κι εγώ ο ίδιος σε ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #4 στις: 08/02/15, 15:24 »
η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν χρειάζομαι καινούργια κιθάρα

ναι καλά ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #5 στις: 08/02/15, 15:31 »
η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν χρειάζομαι καινούργια κιθάρα

ναι καλά ;D


Χαχαχαχα αποκαλύφθηκα λοιπόν, καλά η αλήθεια είναι πως πάντα μία καινούργια κιθάρα είναι πάντα ευπρόσδεκτη όσες και να χεις στο σπίτι σου, αλλά νομίζω πως θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι γιατί πριν λίγο καιρό πήρα νέο ενισχυτή και πεταλάκι οπότε ας κάνω και λίγο κράτη  :P .

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #6 στις: 08/02/15, 15:46 »
στη συγκεκριμένη είδα τους hot rails οι οποίοι είναι πολύ ωραίοι μαγνήτες για distortion και γι αυτό ρωτάω για τον ήχο μήπως και μου κάτσει καλά αν τελικά την πάρω χωρίς να κάνω αλλαγές πάνω της.

Κοίταξε, για την ποιότητα κατασκευής και υλικών μπορούμε να συζητήσουμε. Για το αν θα σού κάτσει εσένα καλά ο ήχος δεν μπορεί να γίνει συζήτηση, ειδικά από τη στιγμή που δεν δοκίμασες καν την κιθάρα σε ενισχυτή (γιατί άραγε;). Αυτό εξαρτάται από τα δικά σου προσωπικά γούστα και φυσικά από τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου. Εγώ πάντως βρήκα τους μαγνήτες αρκετά καλούς για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Όπως είπα, δεν θα σού δώσουν τον καθαρό ήχο ενός πραγματικού single coil μαγνήτη, έχουν όμως έναν αποδεκτό καθαρό ήχο και θα έλεγα ότι αποδίδουν καλύτερα με λίγο gain, δηλαδή ότι πρέπει για blues και rock. Για παραπάνω, θα πρέπει να το κρίνεις ο ίδιος.

Πάντως συμφωνώ με τον modfori ότι αφού τη βρίσκεις πιο άνετη και βολική από την κιθάρα που έχεις ήδη, θα πρέπει να το σκεφτείς καλά. Στη χειρότερη των περιπτώσεων, αν κάποια στιγμή δεις ότι δεν σε καλύπτει ο ήχος, μπορείς να πάρεις κάποιους καλύτερους hot rails (κυκλοφορούν πολλοί καλοί και οικονομικοί μαγνήτες στην αγορά) και να κάνεις μια σημαντική αναβάθμιση. Σε αντίθεση με άλλα χαρακτηριστικά, οι μαγνήτες πάντα μπορούν να αλλαχθούν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Squier hot rails mod
« Απάντηση #7 στις: 08/02/15, 16:15 »
Ναι ας μιλήσουμε για την ποιότητα κατασκευής της κιθάρας γενικά. Σε ενισχυτή δεν τη δοκίμασα γιατί δεν ήθελα να βάλω σε κόπο τον καταστηματάρχη να ανοίγει ενισχυτές για μία κιθάρα την οποία δεν είχα σκοπό να την αγοράσω άμεσα, έτσι κι αλλιώς ούτε καν θα τη δοκίμαζα, εγώ έτσι για βόλτα πήγα και για να δω μία gibson sg standard που είχαν ολοκαίνουργια σε display και την οποία σε άφηναν και να την παίξεις για λίγο, αλλά τελικά μου γυάλισε η squier και τη δοκίμασα λίγο στα χέρια  ;D .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/03, 19:40
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/06, 23:15
από woodaki
6 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
6 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 00:44
από Ikaros
Squier

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

1 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 23:40
από TOWER OF POWER
Squier A/B

Ξεκίνησε από mred-akias Μπάσο

18 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 16:02
από stepap#12
3 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 02:48
από jackson
28 Απαντήσεις
7548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:20
από blackmorefan
24 Απαντήσεις
8171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 11:03
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
9762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/15, 19:18
από Απόλλων