Ψηφοφορία: Πιστεύετε ότι ο ΟΣΦΠ πήρε με την αξία του το φετινό πρωτάθλημα;

ΝΑΙ
- 38 (39.2%)
ΟΧΙ
- 37 (38.1%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ\ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
- 2 (2.1%)
ΔΕΝ ΜΈΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
- 20 (20.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 97


Σελίδες:
  • #51 από Chris2004 στις 25 May 2007
  • Τα τελευταία χρόνια έχουν έρθει και έχουν φύγει πάρα πολλοί παικταράδες απο τον Ολυμπιακό. Τα πρωταθλήματα όμως εξακολουθεί να τα παίρνει.

    Κανέναν δεν πειράζει που έφυγε ο Ρίμπο...πόσο μάλλον που πήγε στην ΑΕΚ. Όπως είπα ναι μεν ο Ρίμπο καθάρισε δύο μάτς μόνος του αλλά σαν σύνολο φέτος ΔΕΝ τράβηξε. Τί έκανε στα μάτς με ΑΕΚ και ΠΑΟ. Στην Ευρώπη τί έκανε.

    Για την ΑΕΚ μπορεί να είναι κίνηση ενίσχυσης (αν και πολλοι πιστεύουν το αντίθετο).

    Όσον αφορά την διοίκηση κανείς παίχτης του Ολυμπιακού δεν έφυγε παραπονεμένος. Αν ήταν έτσι δεν θα είχαν παρεβρεθεί στη φιέστα. Οι παίχτες του Ολυμπιακού είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ οι πιό καλοπληρωμένοι στην Ελλάδα, αυτό έλειπε να έχουν και παράπονο.
  • #52 από Aλχημιστής στις 25 May 2007
  • H αποψη μου ειναι τελειως διαφορετικη.Τα 3 τελευταια πρωταθληματα σχεδον μονος του τα πηρε.Κ στην Ευρωπη δεν εφταιγε αυτος..δεν ειχε ποτε μεγαλο προπονητη ο Ολυμπιακος εκτος απο τον Μπαγεβιτς για να σταθει αξιοπρεπως.Οσον αφορα τωρα την προσφορα που θα εχει στην Αεκ ,αν παει ,κανεις δεν μπορει να την ξερει.Εγω παντως νιωθω ομορφα που ενας παικτης σαν τον Ριβαλντο περασε απο τα ελληνικα γηπεδα κ οπως ολα δειχνουν θα συνεχισει.Θα εχω να λεω στα παιδια μου οτι τον ειδα με τα ματια μου να παιζει..
  • #53 από schizm στις 25 May 2007
  • Μηπως μονο εμενα πειραζει που επαιξε τοσο ωραιο "θεατρο" μια μερα πριν απο τη φιεστα, μονο και μονο για να προκαλεσει αντιδραση, ενω τωρα μουλωχτα μουλωχτα ( και επειδη ξερει πως ουτε απο Ισπανια δεν εχει καμια επιλογη ) παραμενει στην Ελλαδα?

    Επαναλαμβάνω...είπε ποτέ πως πρόθεσή του ήταν να φύγει από την Ελλάδα; Που ακριβώς κολλάει το "μουλωχτά"; Ο Σωκρατάκος προφανώς έπαιξε με τη γνωστή αναβλητική του νοοτροπία κι έχασε, διότι αυτή τη φορά δεν είχε απέναντί του έναν Αμανατίδη για να τον γράφει και να του λέει κι ευχαριστώ, αλλά έναν παίχτη με όνομα στο παγκόσμιο στερέωμα που δεν καταλαβαίνει από μπακαλίστικες συμπεριφορές.

    Παράθεση
    Και αν μη τι αλλο, η παρουσια μου σε αυτο τον τομεα ( αθλητικα ) ειναι τοσο λιγη, που αποδεικνυω πως ποσως με ενδιαφερει εαν ο καθε ριμπο, μπιμπο, μπομπο μεινει ή φυγει απο μια ομαδα. Με ενοχλει ομως η ανακηρυξη ενος ανθρωπου που αποδεικνυει ποσο "επαγγελματιας" ειναι σε "θεο", ενω στην ουσια ειναι το τελειως αντιθετο.

    Ενώ παράλληλα δε σε ενοχλεί η αγιοποίηση ενός προέδρου που φέρει την κύρια ευθύνη, ως ο πλέον ισχυρός παράγοντας, για το κατάντημα του ελληνικού ποδοσφαίρου και ταυτόχρονα έχει αποδείξει ουκ ολίγες φορές πόσο αφερέγγυος, ασυνεπής, αντιεπαγγελματίας κι ανοργάνωτος είναι. Ο Σωκράτης είναι εκείνος που έχει επιδιώξει να ταυτιστεί με την έννοια του επί γης Θεού στα δρώμενα του Ολυμπιακού, υπονομεύοντας ανέκαθεν εκείνους που τραβούν πάνω τους τα φώτα της δημοσιότητας. Πρώτα ο Πρόεδρος και μετά ο Ολυμπιακός.

    Παράθεση
    Ε λοιπον, σε αυτον τον κυριο ουτε πριν εκανα τεμεναδες, ουτε τωρα θα κανω. Αντε να δουμε και καναν Πατζατσογλου να παιζει, που το εχει και αναγκη κιολας γιατι παν'απ'ολα ειναι παικτης και οχι κανα κινητο πορτοφολι!

    Στο έγραψα και την άλλη φορά, αλλά το περάσαμε στο κουτουρού. Κανένας Ρίμπο ή κανένας Τζόλε δεν ευθύνεται αν δεν παίζει ο χ, ψ παίχτης. Η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά την τεχνική ηγεσία...αν λοιπόν ο εκάστοτε προπονητής είναι αχυράνθρωπος κι ανίκανος να εφαρμόσει τη βούλησή του, τότε καλύτερα να πάει σπιτάκι του. Κι η ευθύνη παράλληλα μετακινείται και προς εκείνους που επέλεξαν επί χρόνια να διατηρούν προπονητές φερέφωνα ή άχρηστους. Μήπως λοιπόν είναι καιρός να στηλιτεύσουμε την πηγή του κακού, δηλαδή τη μαμά που δεν ασκεί σωστά τα καθήκοντά της κι όχι το παιδάκι που το παίρνει και τα κάνει;

    Παράθεση
    Απορια: Τα κλαμματα, του τα προτεινε ο δικηγορος του ή ηταν συνταγη "Αλικη Βουγιουκλακη"? Οχι, για να μην κοιταμε μονο τα δικα μας χαλια δηλαδη...

    Ο υπαρκτός ή ανύπαρκτος θεατρινισμός δεν αναιρεί την όποια αήθη συμπεριφορά της διοίκησης. Δε με πολυενδιαφέρει αν έκλαψε ή δεν έκλαψε...με ενδιαφέρει όμως πως η ίδια η διοίκηση μέσα σε 2 μόλις μέρες κατόρθωσε να πέσει σε αντιφάσεις περί του τι του έταξε, Εϊπαμε...κοιτάζω την ουσία κι όχι απλώς το φαίνεσθαι. Οι άνθρωποι είναι τόσο ανόητοι που δεν κατορθώνουν να ακολουθήσουν κοινή ρότα μέσα σε 2 μέρες.

    Μήπως ο λαϊκισμός που εκπορεύθηκε από τους δημοσιογραφίσκους του TV Magic, με δηλώσεις του τύπου "αν ο Ριβάλντο δε νοιάζεται για τα φράγκα, γιατί πήγε για εξετάσεις δωρεάν στο Ρέντη, αντί σε δικό του γιατρό για να δώσει 100€;" αποτελεί απαύγασμα επιχειρήματος;
  • #54 από schizm στις 25 May 2007
  • Παράθεση
    Και ερωτω...Εσεις ειστε ευχαριστημενοι απο την συμπεριφορα του παικτη; Και μην ακουσω "μα ειναι επαγγλματιας ρε φιλε", γιατι αυτα τα λενε ολοι. Πολυ απλα, ο κυριος Ριβαλντο ειδε και αποειδε πως απο εξωτερικο ειναι "παππους" και αντι ( σαν επαγγελματιας και λεφτας οπως ο ιδιος δηλωσε ) να πει πως "ενταξει ρε φιλε..σταματαω", λεει να συνεχισει τις διακοπες του στην Ελλαδα!! Αφου πρωτα ομως φροντισε να το παιξει και θυμα!

    Μμμ...ναι. Απόλυτα λογικό. Δε συνέχισε, όντας πάμπλουτος ήδη, σε μια ομάδα που οι οπαδοί τον αποθεώνουν σε κάθε ευκαιρία και στην τελική η βόλεψή του είναι ιδανική, για να μεταπηδήσει με τα ίδια πάνω κάτω φράγκα σε μια ανταγωνιστική ομάδα που θα πρέπει να παλέψει ακόμα και για την είσοδο στο CL. Αντί, τώρα στα γεράματα, να προτιμά να συνεχίσει τις διακοπές του στο υπάρχον σωματείο, άντε ξεκούνημα και φτου κι απ' την αρχή.

    Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το εξώφυλλο του Πρω(κ)ταθλητή, της φυλλάδας του Πρόεδρα, που έγραφε συγκεκριμένα "ο νέος Ολυμπιακός θα χτιστεί στις πλάτες του Ρίμπο". Ακόμα κι αν διαφωνώ προσωπικά με αυτό το σκεπτικό, μπορείς να καταλάβεις ποιες ακριβώς ήταν οι τάσεις εντός της ομάδας. Ή μήπως του είχαν ξεκαθαρίσει εδώ και μήνες που παίζεται το σίριαλ, το τι ακριβώς θα γίνει και τον χρησιμοποιούσαν ως μεσάζοντα για να έχουν επαφές με διάφορους τεχνικούς και παίχτες;

    Παράθεση
    Οποτε η ερωτηση μπορει να παει πιο πανω! Ειμαστε ευχαριστημενοι που το πρωταθλημα μας μαζευει αναξιοπαθουντες παππουδες που ερχονται για μαυρισμα και διακοπουλες?!

    Ο Καρεμπέ κι ο Ριβάλντο ήταν από τους λίγους παππούδες που πρόσφεραν σε μια παραπληγική ομάδα όπως η δική μας και τίμησαν το ψωμάκι τους και με το παραπάνω, τόσο με την απόδοσή τους εντός γηπέδου, όσο και με τη συνεισφορά τους στα πρωταθλήματα. Εκτός κι αν νομίζεις πως αυτά τα τελευταία τα κατέκτησε πρωτίστως ο Πάντος με τα ουσιώδη γκολ που έβαλε σε καίρια παιχνίδια. Ο δε ογκόλιθος Άντζας που ετοιμάζουμε, αυτός ο παγκοσμίως άγνωστος, θα κάνει παπάδες εντός γηπέδου και θα μας θαμπώσει με την ποδοσφαιρική του δεινότητα. Αλήθεια όμως...ποιος και πάλι μαζεύει αυτούς τους παπούδες; Ο Τζίτζιρας κι ο Μίτζιρας;

    Ποδοσφαιρικά έπρεπε να φύγει...ανθρώπινα όμως, δεν του ταίριαζε τέτοια αντιμετώπιση.


    @Chris2004
    Παράθεση
    Όσον αφορά την διοίκηση κανείς παίχτης του Ολυμπιακού δεν έφυγε παραπονεμένος. Αν ήταν έτσι δεν θα είχαν παρεβρεθεί στη φιέστα. Οι παίχτες του Ολυμπιακού είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ οι πιό καλοπληρωμένοι στην Ελλάδα, αυτό έλειπε να έχουν και παράπονο.

    Παραθέτω απλώς ονόματα, ελέω έλλειψης χρόνου...αν δε θυμάσαι την ιστορία του καθενός, θα φροντίσω να σου βρω περαιτέρω στοιχεία. Κοινό στοιχείο όλων το τακτ που επέδειξε ο Σώκρατες:

    Τόμιτς, Σιγάλας, Ιωαννίδης, Μπάγεβιτς, Καρεμπέ, Αμανατίδης, Λουτσιάνο, Γιαννακόπουλος, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής...
  • #55 από Chris2004 στις 25 May 2007
  • Τόμιτς, Σιγάλας, Ιωαννίδης, Μπάγεβιτς, Καρεμπέ, Αμανατίδης, Λουτσιάνο, Γιαννακόπουλος, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής...

    O Ιωαννίδης έφυγε για το γνωστό του κόμπλεξ με το Final 4. Τον επόμενο χρόνο ο Ιβκοβιτς πήρε το Ευρωπαϊκό για πλάκα.
    Ο Σιγάλας είχε αυξημενες οικονομικές απαιτήσεις.
    Ο Μπάγεβιτς τον τελευταίο χρόνο παρ'ότι μάζεψε 10 βαθμούς στην Ευρώπη, στο Πρωτάθλημα τα έκανε μαύρα χάλια. Έπρεπε να πάει ισοπαλία ΑΕΚ-ΠΑΟ πρότελευταία αγωνιστική για να περάσουμε μπροστά...καθαρά κωλοφαρδία δηλαδή.
    Με τον Καρεμπέ δεν τα βρήκαν στο οικονομικό, άλλωστε δεν μπορούσε να προσφέρει άλλο.
    Τον Αμανατίδη σου υπενθυμίζω ότι όταν είχε το ατύχημα, ο Σώκρατες ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ για το νοσοκομείο για να του σώσει τη ζωή.
    Ο Λουτσιάνο επίσης κρίθηκε ότι δεν μπορεί να προσφέρει...αν εξαιρέσεις το φάουλ στο 1-4 με τον ΠΑΟ δεν έκανε τίποτα σπουδαίο.
    Ο Γιαννακόπουλος δεν δέχθηκε ανανέωση συμβολαίου για μια γελοία χρηματική διαφορά.
    Ο Τζιοβάννι σου υπενθυμίζω ότι ήταν για να φύγει και τελικά τελευταία στιγμή ο κόσμος άλλαξε γνώμη στον Κόκκαλη.
    Ο Αλεξανδρής επίσης δεν μπορούσε πλέον να προσφέρει.
    Για τον Τόμιτς δεν ξέρω (σταμάτησα να παρακολουθώ μπάσκετ απο το 96 :p)

    Constantine πέρυσι τα 4 ντέρμπι έκριναν τα πρωταθλήματα (στα οποία ο Ριβάλντο πρωταγωνίστησε). Αλλά αν δεν υπήρχαν Τουρέ, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Καστίγιο να οργώνουν θα σού λεγα τι πρωτάθλημα θα παίρναμε.
  • #56 από schizm στις 26 May 2007
  • Νομίζω ότι ο schizm δεν αναφέρεται στα ποδοσφαιρικά αίτια που θα έπρεπε να σταματήσουν οι παραπάνω (άλλωστε και για τον Ριβάλντο συμφώνησε νομίζω σε αυτό), αλλά στον τρόπο με τον οποίο έφυγαν...


    Και πολύ καλά νομίζεις φίλε μου Costantine...αναρωτιέμαι μάλιστα γιατί ακριβώς αυτή η διαφορά μεταξύ της δυνατότητας κάποιου να προσφέρει μελλοντικά και της επιλογής να του φερθείς αξιοπρεπώς, όταν κρίνεις πως έχει τελειώσει για την ομάδα, δε γίνεται αντιληπτή. Ας θυμηθούμε λοιπόν μερικές δηλώσεις πρωταγωνιστών:

    Λουτσιάνο (συνέντευξη στην Sportday και το Σταύρο Χονδροθύμιο):

    "Έχουν περάσει αρκετά χρόνια που έφυγα. Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο να το καταλάβω. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, γιατί είχαμε ήδη συμφωνήσει την ανανέωση του συμβολαίου και έμαθα για τη διακοπή του ενώ βρισκόμουν σε διακοπές. Ήμουν έτοιμος να γυρίσω και να ξεκινήσω προετοιμασία με τον Ολυμπιακό και όταν γύρισα, ο κ. Λούβαρης μου είπε να περιμένω μια εβδομάδα. Συζητούσα τότε με τον μάνατζέρ μου τον κ. Κίμωνα Κοκορόγιαννη, ο οποίος μιλούσε με τον κ. Λεμονή, ο οποίος τον διαβεβαίωνε ότι θα έμενα όπως είχαμε συμφωνήσει, αλλά τελευταία στιγμή με άφησαν ελεύθερο και δεν άνηκα πια στο έμψυχο δυναμικό του Ολυμπιακού. Πάρα πολύ άσχημο τρόπο συμπεριφοράς μού έδειξαν, γιατί πιστεύω ότι, εκτός από τις ποδοσφαιρικές υπηρεσίες που πρόσφερα στον Ολυμπιακό, τους βοηθούσα και σε άλλες πλευρές, όπως στην προσαρμογή των ξένων Βραζιλιάνων ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού, του Ζιοβάνι, του Ζε Ελίας, του Καστίγιο. Ούτε αυτό σεβάστηκε κανένας», δήλωσε σχετικά ο «Λούτσι»"

    Αμανατίδης (άρθρο από ΤΑ ΝΕΑ ):

    "Υποστολή μιας σημαίας του Ολυμπιακού, και μάλιστα με άκομψο τρόπο...Ο 33χρονος διεθνής στόπερ περίμενε να ανανεώσει το συμβόλαιό του στον Ολυμπιακό. Αυτό είχε καταλάβει ο ίδιος από τη στάση του προέδρου Σωκράτη Κόκκαλη. Μάλιστα η διοίκηση της πειραϊκής εταιρείας είχε στείλει τον Αμανατίδη στις δύο εκδηλώσεις στη Χαλκίδα και στην Καστοριά για την εγγραφή μελών. Ωστόσο, στα αυτιά του ποδοσφαιριστή έφτασε από φίλους η είδηση για τη μη ανανέωση της συνεργασία του με την αγαπημένη του ομάδα. Αποφάσισε λοιπόν την περασμένη Πέμπτη να επικοινωνήσει με τον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ Γιώργο Λούβαρη, ο οποίος του είπε να βρει άλλη ομάδα!"

    Μπάγεβιτς (ανακοίνωσή του έπειτα από την αδιαφορία της διοίκησης να ασχοληθεί με το ζήτημά του):

    "Περίμενα μέχρι σήμερα τον Ολυμπιακό, όπως μου ζητήθηκε. Φαίνεται ότι δεν ήταν σημαντικό το ζήτημά μου αν και έγινε ντόρος για το μέλλον μου στην ομάδα. Για να διευκολύνω όλους ζήτησα από τη διοίκηση -μετά την ανακοίνωση που εξέδωσε- να λύσουμε το συμβόλαιο με όποιο τρόπο μου ζητηθεί. Θεωρώ ότι η ενότητα σε μια ομάδα είναι το πιο σημαντικό συστατικό για την επιτυχία της. Με την παραμονή μου ο Ολυμπιακός δεν θα την είχε τη νέα χρονιά. Και το χειρότερο δεν θέλω να δημιουργηθεί διχασμός εξαιτίας μου. Το έχω ζήσει και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επαναληφθεί. Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι σχετικά με το οικονομικό ζήτημα, που λέγεται πως με κράταγε όλες αυτές τις μέρες. Δεν ήταν ποτέ πρόθεσή μου -έχω ενημερώσει σχετικά τη διοίκηση- να απαιτήσω καμία οικονομική αποζημίωση από τον Ολυμπιακό, σε κάθε περίπτωση. Τη μεγαλύτερη αποζημίωση μου προσέφεραν τα πολλά τηλεγραφήματα, οι επιστολές και οι απλές κουβέντες στο δρόμο από αγνούς φιλάθλους..."
  • #57 από schizm στις 26 May 2007
  • Ιωαννίδης (για τα χρωστούμενα):

    "H πρώτη οικονομική δικαίωση του Γιάννη Ιωαννίδη στα χρήματα που διεκδικεί από την ΚΑΕ Ολυμπιακός, ήρθε χθες από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού, που επιδίκασε στον πρώην προπονητή των «ερυθρολεύκων» το ποσό των 300.000 ευρώ. Ουσιαστικά, η ΕΕΑ θα καταβάλει στον βουλευτή το συγκεκριμένο ποσό από την εγγυητική επιστολή που έχουν δώσει όλες οι ομάδες μπάσκετ της Α1 κατηγορίας για να αποκτήσουν πιστοποιητικό συμμετοχής στο επαγγελματικό. Η ΕΕΑ θα καλέσει την ΚΑΕ Ολυμπιακός να καταβάλει στο ταμείο της το ίδιο ποσό. Αν δεν γίνει αυτό, τότε θα υπάρξουν σοβαρότατες κυρώσεις (μηδενισμοί) για τους ερυθρολεύκους. Ο Ιωαννίδης διεκδικεί συνολικά το ποσό του 1.350.000 ευρώ και πιθανότατα θα συνεχίσει να προσφεύγει στην ΕΕΑ, μέχρι την πλήρη εξόφλησή του."

    Παπαλουκάς (από άρθρο του Σκουντή):

    "Ουδείς προφήτης δεκτός στον τόπο του λένε. Τσε βάλε, όπως υπερθεματίζει και ο Κρητίκαρος στη διαφήμιση. Τον δις πρωταθλητή Ευρώπης όχι μόνο δεν τον δέχτηκαν στον τόπο του, αλλά και τον έτρεψαν σε άτακτη φυγή. Το βράδυ της 12ης Αυγούστου του 2002, ο προπονητής και τζένεραλ μάνατζερ του Ολυμπιακού Λευτέρης Σούμποτιτς, με τον οποίο είχε συμβιώσει και στον Πανιώνιο, του τηλεφώνησε και του πρότεινε να δεχθεί μείωση κατά 50% και να εισπράξει 65 αντί για τα 130 εκατομμύρια δραχμές που προέβλεπε ο δεύτερος χρόνος του συμβολαίου του. Ο Παπαλουκάς δυστρόπησε…

    Σαράντα οκτώ ώρες αργότερα του έμελλε να γίνει Σιγάλας στη θέση του Σιγάλα! Απάντησε αρνητικά, έστειλε εξώδικο επιστολή με την οποία ζητούσε την επίσημη θέση του Ολυμπιακού στο θέμα της ανανέωσης του συμβολαίου του, οι «ερυθρόλευκοι» δεν του απάντησαν ποτέ και την ίδια στιγμή ο Πίξι έδινε τη φανέλα του Τεό στον Χαρίση!"
  • #58 από freemind στις 26 May 2007
  • Να υπενθυμισω πως ο Πατζατσογλου υποφερει απο συνεχομενους τραυματισμους και δεν αποτελει επιλογη της τεχνικης ηγεσιας του ολυμπιακου η απουσια του απο τα γηπεδα. Παρολαυτα, η ιδια η ομαδα τον στηριζει, ενω στην ουσια ειναι προβληματικος ( στην υγεια ) παικτης.

    Σε οσον αφορα την ερωτηση για τον προεδρο, θα πω πως δεν εχουμε και τον καλυτερο απο αποψη επαγγελματισμου, ομως στην Ελλαδα εχουμε τον μονο που δινει καποια λεφτα παραπανω ( και επαναφερω την ερωτηση "Θελετε τον Βαρδινογιαννη?" ).

    Νομιζω πως φιλολογουμε το ζητημα για εναν παικτη που καλως ή κακως εχει τελειωσει την καριερα του στο εξωτερικο εδω και πολυ καιρο. Οπως ειπε και ενας στον ΣΚΑΪ
    "E, αλλα 2 χρονακια στην Ελλαδα δεν χαλασαν ποτε κανεναν μεγαλο παικτη του εξωτερικου..."

    Οποτε, του χρονου θα τον ξαναδουμε στα γηπεδα.

    Οσο για τον επαγγελματισμο του, διαφωνω σε ολα, γιατι ενας επαγγελματιας παικτης δεν κανει μια μερα πριν τη "φιεστα" ανακοινωση για τη διοικηση, αναγκαζοντας τον κοσμο να διχαστει. Και ιδιαιτερα στον Ολυμπιακο, μην μου πειτε πως δεν τονα γαπουσε ο κοσμος τον Ριβαλντο! Ποτε το ανταπεδωσε αυτο? Στο τελος, με κλαμματα και λυγμους ( α..οπως και ο Ευαγγελατος, ειχε και στημενη την οικογενεια του σε μια γωνια, ωστε να γινει πιο συγκινητικη η στιγμη );
  • #59 από parlats στις 26 May 2007
  • Θανάση, επαγγελματίες καλοί έχουν περάσει αρκετοί από τον Ολυμπιακό. Να θυμίσω Ζέτεμπεργκ που ενώ είχε εισπράξει φουλ τα χρήματα που είχε να παίρνει, εντούτοις έπαιζε σαν σκυλί μέχρι το τέλος. Να θυμίσω Καρεμπέ που μεγάλος μεν αλλά ουσιώδης σε όλα τα παιχνίδια που έπαιξε. Τζιοβάνι που οκ σερνόταν τα τελευταία 2 χρόνια.

    Το θέμα είναι ότι ο Κόκκαλης όποτε θέλει να διώξει ένα παίκτη δεν έχει τα κότσια να του πει "φύγε" αλλά παίζει κρυφτούλι και βάζει και το τσιράκι του το Λούβαρη να καθαρίζει.

    Ο Ριβάλντο έχει μια διαφορά με όσους έφυγαν με αυτό το τρόπο από τον ΟΣΦΠ. Δεν κωλώνει! Δεν φοβάται κανένα Κόκκαλη, κανένα Λεμονή και κανένα Λούβαρη. Αυτά που είχε να πει τα είπε. Βέβαια το έκανε επίτηδες να τα πει 1 μέρα πριν τη φιέστα. Ισως και να έκανε μεγάλο καλό σε όλους τους οπαδούς και φίλαθλους του ΟΣΦΠ και ξέρεις γιατί? Γιατί ίσως ανοίξουν μια μέρα τα μάτια τους όλοι αυτοί και καταλάβουν ότι ο Σωκρατάκος τους χαιδεύει τα αυτιά εδώ και χρόνια. Ο κόσμος του ΟΣΦΠ έχει βαρεθεί να παίρνει πρωτάθλημα στην Ελλαδούλα. Φαντάσου φίλοι μου φανατικοί ολυμπιακοί ούτε καν πήγαν στη φιέστα, ούτε καν με πήραν τηλέφωνο να με δουλέψουνε. Εχουν βαρεθεί το ίδιο και το ίδιο και να γίνονται ξεφτίλα στην Ευρώπη.

    Ο Ριβάλντο που όλοι το λέμε γέρο, είχε βάλει το γκολ στη Λίβερπουλ και αν η τραγική άμυνα του Ολυμπιακού δεν έκανε τα αδύνατα δυνατά για να φάει 3 γκολ ο ΟΣΦΠ θα πέρναγε στην επόμενη φάση του CL. Ο γέρο Ριβάλντο εκείνο το βράδυ έπαιζε τη Λίβερπουλ (που πήρε το CL μη ξεχνιόμαστε εκείνη τη χρονιά) μόνος του και χωρίς βοήθειες. Μην κρίνουμε ένα παίκτη μονομερώς αλλά συνολικά. Τέτοιοι παίκτες σπανίζουν στην Ελλαδούλα μας και αν ήμουν ο Τζίγκερ θα τον βούταγα κατευθείαν.

  • #60 από Zeppelin στις 26 May 2007
  • Ο Τζίγγερ προτιμάει σίγουρες λύσεις:

    Άντριτς, Χαραλαμπίδης, Κώτσιος, Μπίσκαν, Εμπέντε, Θεοδωρίδης είδαν την πόρτα της εξόδου.
    Με τί κριτήρια αποκτήθκαν οι παραπάνω παίκτες;

    Εγώ συμφωνώ με το freemind στο εξής:

    Ελάχιστοι ήταν οι ξένοι που πραγματικά έκαναν τη διαφορά φέτος κ κυρίως αγωνιζόντουσαν σε επαρχιακές ομάδες.
    Στους συλλόγους του κέντρου, υπάρχει μια βλακώδης φιλοσοφία περί ξένων παικτών.

    Έτσι, ξοδεύονται χρήματα για το τίποτα.
    Κ βλέπεις φαινόμενα του τύπου, Espanol κ ΠΑΟ, ενώ εχουν το ίδιο μπάτζετ, μέρα με τη νύχτα.
    Η ομάδα της Ριζούπολης του ΠΑΟ, αποτελούνταν κατά το 75% από Έλληνες, οι οποίοι εκδιώχτηκαν εν μία νυκτί, για να αντικατασταθούν από δευτεροκλασσάτους ξένους.

    Ο Τζίγγερ ακόμα πληρώνει τα λάθη του 2003!

    Από αυτή την άποψη, ο Ριβάλντο δεν έχει θέση στον ΠΑΟ.
  • #61 από parlats στις 26 May 2007
  • Από αυτή την άποψη, ο Ριβάλντο δεν έχει θέση στον ΠΑΟ.

    Να διαφωνήσω στο ότι ο "γέρο" Ριβάλντο θα είναι Θεός για το ελληνικό ποδόσφαιρο και μπορεί να έχει θέση σε όποια ομάδα ελληνική θελήσει να παίξει  ;)
  • #62 από Chris2004 στις 27 May 2007
  • Ο Ριβάλντο που όλοι το λέμε γέρο, είχε βάλει το γκολ στη Λίβερπουλ και αν η τραγική άμυνα του Ολυμπιακού δεν έκανε τα αδύνατα δυνατά για να φάει 3 γκολ ο ΟΣΦΠ θα πέρναγε στην επόμενη φάση του CL. Ο γέρο Ριβάλντο εκείνο το βράδυ έπαιζε τη Λίβερπουλ (που πήρε το CL μη ξεχνιόμαστε εκείνη τη χρονιά) μόνος του και χωρίς βοήθειες. Μην κρίνουμε ένα παίκτη μονομερώς αλλά συνολικά. Τέτοιοι παίκτες σπανίζουν στην Ελλαδούλα μας και αν ήμουν ο Τζίγκερ θα τον βούταγα κατευθείαν.

    Μάλλον ξέχασες τί έκανε την ίδια χρονιά η Liverpool στον Τελικό απέναντι στην αντικειμενικά καλύτερη άμυνα της Ευρώπης.
  • #63 από schizm στις 27 May 2007
  • Ε, τώρα...αυτός είναι Τούρκος...προφανώς και δεν μετράει ο λόγος του! :P

    Τα πράγματα είναι απλά...σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Όπως έχει πάψει προ πολλού η συγκεκριμένη διοίκηση να εμπνέει αίσθημα αξιοπιστίας. Σαν τον ψεύτη βοσκό την έχει πατήσει. Ακόμα και στις περιπτώσεις που έχει δίκιο, ο πρότερος ανέντιμος βίος θα είναι καθοριστικός για το που θα βασίσει το κοινό αίσθημα την πεποίθησή του.

    Μπορούμε φυσικά πάντα να μετατοπίσουμε την ουσία της συζήτησης στο θεαθήναι και στις εντυπώσεις που δημιουργεί ο θεατρινισμός του Ριβάλντο, τα δάκρυα κι η υποκριτική του δεινότητα, αδιαφορώντας για το γεγονός πως για να φτάσουν εκεί τα πράγματα έχει προηγηθεί ένα γαϊτανάκι υποκρισίας, αναβλητικότητας και μισόλογων μηνών ολόκληρων.

    Όταν διοικείς, πρέπει να διαθέτεις και τα κάκαλα να παίρνεις αποφάσεις ξάστερες...πόσο μάλλον απέναντι σε παίχτες που δεν ήρθαν για να πίνουν την καφεδιά τους, αλλά πρόσφεραν κι ίδρωσαν, όταν ελάχιστοι το ανέμεναν κι όλας. Και την ίδια συμπεριφορά οφείλεις να εφαρμόζεις κι απέναντι στον τελευταίο τροχό μιας άμαξας, αν θες να λέγεσαι επαγγελματίας.
  • #64 από Chris2004 στις 27 May 2007
  • Όχι και παραπονεμένος ο Μπουλούτ, έλεος. Μόνιμα βασικός ήταν πέρυσι...ακόμα πάνω και απο τον Γεωργάτο! Φέτος είχαμε τον παιχταρά τον Ντομί :p

    Παρεπιπτόντως...εξοφλήθηκε η τελευταία δόση του Ριβάλντο....επειδή φοβηθήκανε μερικοί ότι θα πεινάσει ο κακομοίρης.
  • #65 από schizm στις 27 May 2007
  • Ρε c Chris...να με συμπαθάς, αλλά έχεις συναίσθηση του τι ακριβώς λέει ΚΑΙ ο Μπουλούτ ή απλώς τσαμπουνάμε μονίμως πως ουδείς δικαιούται να παραπονιέται, αλλά αντίθετα να ευχαριστεί και τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό που παίζει σε αυτή την ομάδα;

    Τι διάολο...και μόνο οι δύο παρακάτω προτάσεις θα έπρεπε να είναι αρκετές για να πιάσουμε το ζουμί, αντί να αυξάνουμε περιττά τα post αερολογώντας:

    "Δεν είναι κακό να μην θέλεις κάποιον παίκτη. Είναι κακό όμως να τον κοροϊδεύεις και να μην τον σέβεσαι."
  • #66 από freemind στις 27 May 2007
  • ...Με λιγα λογια, ο Μπουλουτ απειλει την διοικηση του Ολυμπιακου για τις "μελλοντικες" μεταγραφες, επειδη "εχασε" τη δουλεια του;
    Ποσο καιρο πριν ολες οι εφημεριδες μιλαγαν για διακοπη συμβολαιου των Μπουλουτ και Μπαμπαγκιντα?
    Εκτος αν ο μανατζερ του Μπουλουτ δεν διαβαζει αθλητικο τυπο και ενημερωνεται μονο απο τη διοικηση της καθε ομαδας που παιζουν οι παικτες του!
    Πηρατε 3 περιπτωσεις ( Ριβαλντο, Λουτσιανο, Μπουλουτ ) και κατηγορειτε μια διοικηση ( δεν περιλαμβανω το μπασκετ, μιας και εχω αγνοια ). Δεν διαφωνω, εχει τα στραβα της..Ομως, ξαφνικα αρχισαν ολοι με το που εφυγε ο Ριβαλντο και εκανε το θεατρο της Βουγιουκλακη ( συγχωρεμενη να ειναι η γυναικα ), να μιλανε για παραπονα και προβληματα. Αν του κυριου Μπουλουτ δεν του αρεσε η κατασταση, δεν θα μπορουσε να ζητησει διακοπη συμβολαιου; Λεμε τωραααα....
  • #67 από parlats στις 27 May 2007
  • Σε πολλές ομάδες το θέμα κατάρτισης της εντεκάδας είναι μείζον ζήτημα. Κάποιες ελάχιστες ομάδες την 11αδα την καταρτίζει ο προπονητής αναλόγως αξίας και κατάστασης των παικτών του.
    Στις πλείστες ομάδες όμως (ΚΑΙ ο ΟΣΦΠ, ΠΑΟ από τις πρώτες στη λίστα), στην κατάρτιση της 11άδας ανακατεύονται πάρα πολλοί. Ουσιαστικά ο Μπουλούτ αυτό τόνισε πάρα πολύ και έχει απόλυτο δίκιο. Το αν άξιζε βέβαια να παίξει δεν είναι θέμα δικό μας να το κρίνουμε. Πάντως στη θέση του (Γεωργάτος, Ντομί) προσωπικά πιστεύω ότι ο Μπουλούτ ήταν καλύτερος από τους 2 αλλά μη ξεχνάτε ότι ο Κόκκαλης έπρεπε να δείξει ότι ο Ντομί ο παικταράς που πήρε, είναι καλός και παίζει! Θέμα εγωισμού είναι τις περισσότερες φορές των εκάστοτε προέδρων.
    Ο Μπουλούτ δεν απειλεί Θανάση, έτσι γίνεται πάντα σε όλες τις ομάδες. Οι παίκτες που είναι να έρθουν σε κάποια ομάδα, πάντα μιλάνε με παίκτες που ανήκουν στην ομάδα αυτή ή που έχουν απολυθεί από την ομάδα. Δεν είναι κάτι ούτε μυστικό ούτε και μεμπτό. Επειτα γιατί να μη το πει αυτό ο Μπουλούτ? Αρχισα να πιστεύω ότι όντως η "ανταρσία" του Ριβάλντο θα κάνει καλό. Θα σπάσει λίγο το κατεστημένο του φοβήτρου που λέγεται Κόκκαλης, Τζίγκερ κλπ.

    Πάντως ξεχάσαμε να αναφέρουμε και την περίπτωση του Ελευθερόπουλου. Από τα 19 του βασικός τερματοφύλακας και εν μια νυκτί εκδιώχθηκε κακήν κακώς. Τέσπα, τα παραδείγματα είναι πολλά...
  • #68 από schizm στις 27 May 2007
  • ...Με λιγα λογια, ο Μπουλουτ απειλει την διοικηση του Ολυμπιακου για τις "μελλοντικες" μεταγραφες, επειδη "εχασε" τη δουλεια του;

    Μήπως να τον φιμώσουμε κι όλας, προκειμένου να μην κοινωνήσει σε όσους τον ρωτήσουν το βίο και την πολιτεία της ολυμπιακής οικογένειας; Εσύ όταν μένεις ή όταν φεύγεις από μια δουλειά κι αύριο μεθαύριο ένας γνωστός σου αναρωτηθεί για το ποιόν της, σκοπεύεις να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό ή να τα πεις όλα με το νι και με το σίγμα; Δε βρίσκω τίποτα αφύσικο ή περίεργο σε αυτό.

    Φαντάζομαι πως όταν ο Σωκράτης καλεί το Ριβάλντο να μιλήσει με τον Ζε Ρομπέρτο ή τον Λουξεμπούργκο δεν τρέχει κάστανο...όλα καλά καμωμένα, όταν είναι για το συμφέρον του εργοδότη μας.

    Παράθεση
    Ποσο καιρο πριν ολες οι εφημεριδες μιλαγαν για διακοπη συμβολαιου των Μπουλουτ και Μπαμπαγκιντα?
    Εκτος αν ο μανατζερ του Μπουλουτ δεν διαβαζει αθλητικο τυπο και ενημερωνεται μονο απο τη διοικηση της καθε ομαδας που παιζουν οι παικτες του!

    Μα κι αυτός...έπρεπε να παίρνει τηλέφωνο τον Σωτηρακόπουλο και τον ξεδοντιάρη για να μάθει τα μελλούμενα, αντί το Λεμονή, Λούβαρη, το Σωκράτη και τους όποιους άλλους πλέον αρμόδιους για να αποφανθούν για τη συνέχεια της συνεργασίας. Ή μήπως δεν ήταν οι δημοσιογράφοι εκείνοι που θεωρούσαν δεδομένη την παραμονή και του Ριβάλντο στο λιμάνι για ένα ακόμα χρόνο, όταν διαβεβαίωναν πως ο νέος Ολυμπιακός θα χτιζόταν πάνω στις πλάτες του, είτε παρέμενε ως παίχτης, είτε ως τεχνικός διευθυντής;

    Κι επειδή η υποκρισία έχει πνίξει τα σωθικά μας, ας δούμε τι ακριβώς λέει σε ένα του εμετικό απάνθισμα το γνωστό φερέφωνο της διοίκησης που ως αεκτζής "τρέχει" τον Πρω(κ)ταθλητή:

    "Πώς το είπε ο Γρηγόρης; Ότι αν ο Ριβάλντο πήγαινε στη φιέστα, ο πρόεδρος θα τον κρατούσε στον Ολυμπιακό. Όπως φαίνεται, όλοι όσοι ξέρουν τον Σωκράτη Κόκκαλη το έπιασαν το υπονοούμενο της δήλωσής του. Μόνο ο Ριβάλντο δεν το κατάλαβε! Ή δεν ήθελε να το καταλάβει…"

    Έτσι λοιπόν λαμβάνονται οι αποφάσεις στον Ολυμπιακό. Μόνο που αυτή τη στιγμή ο ανάπηρος εγωισμός του Σωκράτη συνάντησε τον υπερμεγέθη ενός αστέρα του παγκόσμιου ποδοσφαιρικού γίγνεσθαι που κατά πως φαίνεται δεν τον ενδιέφερε να υπογράψει συμβόλαιο την ώρα που θα αγόραζε τσίχλες από το περίπτερο ή διά μέσου έκπληξης και τερτιπιών παιδικής προέλευσης. Αν ήθελε, αγαπητέ χαμερπή δημοσιογραφίσκε, ο Σωκράτης να οτν κρατήσει, θα είχε φροντίσει να ενημερώσει σχετικά το Λούβαρη στη συνάντηση που είχε με το Ριβάλντο...αντ' αυτού κρύφτηκε...ως συνήθως δηλαδή.
  • #69 από schizm στις 27 May 2007
  • Παράθεση
    Πηρατε 3 περιπτωσεις ( Ριβαλντο, Λουτσιανο, Μπουλουτ ) και κατηγορειτε μια διοικηση... Λεμε τωραααα....


    Όχι δεν πήραμε τρεις περιπτώσεις...ακόμα και οι λίγες εύκαιρες που παρέθεσα, είναι παραπάνω από τρεις αν κάτσεις να τις μετρήσεις. Δεν είναι ποσοτικό όμως το ζήτημα, αλλά ποιοτικό. Κι ούτε φυσικά οι γνωρίζοντες περίμεναν το Ριβάλντο να τους ανοίξει τα μάτια για το απαύγασμα επαγγελματισμού αυτής της διοίκησης. Απλώς τώρα το έκαναν κι οι πλέον φανατικοί επταθυρίτες, επειδή υπήρξε το αγαπημένο παιδί της εξέδρας...άργησαν, αλλά ξύπνησαν κι αυτοί (για να ξαναπέσουν σε λήθαργο, καθότι είναι πολλά τα λεφτά Άρη).

    Μου αρκούσε η επονείδιστη συμπεριφορά απέναντι στον Αμανατίδη, η αισχρότητα που επέδειξαν στην περίπτωση Μπάγεβιτς, η σκάρτη στάση προς το Λουτσιάνο και η όποια άλλη ακόμα και μεμονωμένη, για να μην δείχνω καμία εμπιστοσύνη στις ανακοινώσεις του πανμέγιστου Πρόεδρα, που μόνο στα 4 δε μας έχει ζητηθεί να πέσουμε για να αποδείξουμε την ευγνωμοσύνη μας για την αλλοίωση του DNA της ομάδας. Συμφωνώ απόλύτως με άρθρο του Καρπετόπουλου που είναι σχετικό με τη συζήτηση...παραθέτω μέρη αυτού:

    "Ο Κόκκαλης διοικεί τον Ολυμπιακό με τον παράδοξο καιροσκοπισμό που περικλείεται στη φράση «εδώ και τώρα» –το αύριο μπορεί να περιμένει. Αυτός ο καιροσκοπισμός γίνεται σχεδόν ανυπόφορος όταν συνδυάζεται και με ένα άλλο χαρακτηριστικό του προέδρου του Ολυμπιακού: την επιχειρηματική κυνικότητα. Για τον Κόκκαλη είναι φανερό ότι υπάρχει πάντα κάποιος ικανός να κάνει τη δουλειά (όποια κι αν είναι αυτή) και να φέρει γρήγορα (και προσωρινά) αποτελέσματα. Λένε π.χ. πολλοί ότι η ΠΑΕ Ολυμπιακός δεν έχει στελέχη. Μα η δουλειά του καλού στελέχους σε κάθε εταιρεία είναι κυρίως να σχεδιάζει την επόμενη μέρα: σε μια εταιρεία που ζει αποκλειστικά για το σήμερα τι να κάνει ένα στέλεχος; Ετσι όπως είναι δομημένος ο Ολυμπιακός, στελέχη δεν θα αποκτήσει ποτέ, γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια για δράση σε κανένα. Καλά καλά δεν υπάρχει οργανόγραμμα.

    Ο Κόκκαλης «άδειασε» τον Ριβάλντο ως ποδοσφαιριστή, αλλά κυρίως ως μελλοντικό στέλεχος. Είναι φανερό απ' όσα λέει ο παίκτης ότι όλες οι συζητήσεις τους δεν αποσκοπούσαν μόνο στην ανανέωση του συμβολαίου του, αλλά είχαν ως θέμα και το αύριο του Ολυμπιακού. Οταν ο «Ρίμπο» συζητούσε για τον Κούπερ ή τον Λουξεμπούργκο σχεδίαζε μια επόμενη μέρα –πράγματα δηλαδή που τον Κόκκαλη δεν τον ενδιαφέρουν. Ο Κόκκαλης με την πρόσληψη του Τάκη Λεμονή ουσιαστικά μεθόδευσε τη δική του επιστροφή στο κέντρο του παιχνιδιού. Πέρυσι ο Σόλιντ τον είχε πείσει τέτοιον καιρό να κάτσει λίγο στην άκρη. Μια χρονιά πιέστηκε και το ‘κανε, αλλά τα αποτελέσματα δεν του άρεσαν. Φέτος αποφάσισε να είναι ο ίδιος ξανά στο τιμόνι. Ή για να επιμεληθεί του χτισίματος μιας νέας ομάδας ή για να σκανάρει την αγορά μήπως βρει υποψήφιο Αγγελόπουλο ως συνεταίρο, για να επωμιστεί το βάρος των επικείμενων και απαραίτητων μεταγραφών.

    Αυτή είναι για μένα η ανάγνωση της ιστορίας. Δεν αποκλείω ν’ ακούσουμε αύριο την πρόσληψη του Ιλια Ιβιτς π.χ. ως τεχνικού διευθυντή ώστε να φανεί ότι υπάρχει εξαρχής κάποιου είδους σχεδιασμός: τίποτα όμως από ό,τι πρόκειται να συμβεί δεν θα βγάλει από το μυαλό ακόμα και των καλόπιστων απλών φίλων του Ολυμπιακού ότι η συμπεριφορά απέναντι στον «Ρίμπο» είχε όλα τα στοιχεία μιας αλαζονικής ενέργειας. Ας μη φοβόμαστε τις λέξεις: ο επιχειρηματικός κυνισμός έχει μόνο τέτοια αποτελέσματα.

    Για τον κόσμο του Ολυμπιακού η όλη ιστορία προσφέρεται για στιγμές προβληματισμού. Αν ο κόσμος γουστάρει ομάδες προέδρων με τσαμπουκά και παρασκηνιακή δύναμη, θα πρέπει να συνηθίσει και τέτοιου είδους κινήσεις. Ο επιχειρηματικός κυνισμός όταν υπάρχει, υπάρχει παντού: χαρακτηρίζει κάθε κίνηση και κάθε πράξη. Οποιος γουστάρει προέδρους που κυνικά προσλαμβάνουν π.χ. τον Θωμά Μητρόπουλο ως υπεύθυνο διαιτησίας «για να προστατεύσει επενδύσεις», αργά ή γρήγορα θα πρέπει να περιμένει ότι αυτοί οι πρόεδροι θα φερθούν σκάρτα και σε ήρωες που ο κόσμος αγαπάει. Η ρημάδα η ηθική είναι κάτι που ή σε χαρακτηρίζει ή σου λείπει...

    ...Ιστορικά στον Ολυμπιακό συνήθως υπήρχε ο πρόεδρος που ταίριαζε στον χαρακτήρα του συλλόγου. Ο Κόκκαλης, σημαδεύοντας τον Ολυμπιακό με τους θριάμβους του, αυτόν τον χαρακτήρα λιγάκι τον αλλοίωσε. Το κοινό του Ολυμπιακού απέκτησε μαζί του την ψύχωση των τίτλων, αντιμετώπισε την επιτυχία ως εκδίκηση, ξέχασε κάποιες παραδοσιακές αξίες που χαρακτήριζαν αυτή την ομάδα, το κοινό της οποίας πίστευε πάντα ότι οι πρόεδροι δεν μπορούν να έχουν μεγαλύτερη σημασία και βαρύτητα από τους μεγάλους παίκτες. Διαπίστωσα, ομολογώ με μια σχετική χαρά το περασμένο Σάββατο, ότι στο DΝΑ των οπαδών του Ολυμπιακού υπάρχει ακόμα κάτι τι από τα παλιά. Από τις εποχές που ο Ολυμπιακός δεν έκανε κάθε χρόνο φιέστες, αλλά ξεχώριζε για τον ρομαντισμό της εξέδρας του, που καλούσε τους παίκτες να παίξουν για τον λαό κι όχι για τον πρόεδρο…
  • #70 από Chris2004 στις 27 May 2007
  • .Ιστορικά στον Ολυμπιακό συνήθως υπήρχε ο πρόεδρος που ταίριαζε στον χαρακτήρα του συλλόγου. Ο Κόκκαλης, σημαδεύοντας τον Ολυμπιακό με τους θριάμβους του, αυτόν τον χαρακτήρα λιγάκι τον αλλοίωσε. Το κοινό του Ολυμπιακού απέκτησε μαζί του την ψύχωση των τίτλων, αντιμετώπισε την επιτυχία ως εκδίκηση, ξέχασε κάποιες παραδοσιακές αξίες που χαρακτήριζαν αυτή την ομάδα, το κοινό της οποίας πίστευε πάντα ότι οι πρόεδροι δεν μπορούν να έχουν μεγαλύτερη σημασία και βαρύτητα από τους μεγάλους παίκτες. Διαπίστωσα, ομολογώ με μια σχετική χαρά το περασμένο Σάββατο, ότι στο DΝΑ των οπαδών του Ολυμπιακού υπάρχει ακόμα κάτι τι από τα παλιά. Από τις εποχές που ο Ολυμπιακός δεν έκανε κάθε χρόνο φιέστες, αλλά ξεχώριζε για τον ρομαντισμό της εξέδρας του, που καλούσε τους παίκτες να παίξουν για τον λαό κι όχι για τον πρόεδρο…


    Ω ναι βέβαια, Κοσκωτάς, Σαλιαρέλης....όλοι ταίριαζαν. Μήπως θέλεις κανέναν απο αυτούς να επιστρέψει; Πάντως συμφωνώ ότι έχει χαλάσει ο κόσμος του Ολυμπιακού. Παλιά ήταν ο Ολυμπιακός πάνω απ'όλα. Τώρα υπάρχουν οι Κοκκαλικοί, οι Μπαγεβιτσικοί, οι Ριβαλντικοί κτλ κτλ...μόνο για τον Ολυμπιακό τον ίδιο δεν ενδιαφέρεται κανείς.
  • #71 από schizm στις 27 May 2007
  • Ίσως είναι και το μοναδικό στοιχείο που διαφωνώ και προσωπικά με το κείμενο...για τα υπόλοιπα φαντάζομαι πως για να μην έχεις ενστάσεις, μάλλον συμφωνείς. Ο Κοσκωτάς πάντως μπορεί να ήταν λαμόγιο, αλλά εξέφρασε μια δυναμική που την είχαν ανάγκη οι απανταχού γαύροι. Η δε διαφορά του με το Σωκράτη είναι πως ο τελευταίος δεν έχει πιαστεί ακόμα.

    Το πρόβλημα πάντως του Ολυμπιακού είναι πως ο Πρόεδρος επεδίωξε να ταυτίζεται το σωματείο με το όνομά του και με κάθε τρόπο διατρανώνει πως μετά από αυτόν το χάος. Το είπε δε κι ο Γραμματικόπουλος στη φιέστα: ο Ολυμπιακός δεν νοείται χωρίς Κόκκαλη.

    Τι να σου πω...προσωπικά, όπως το έγραψα ουκ ολίγες φορές, μπορώ να ζήσω χωρίς Ριβάλντο. Ολυμπιακός έγινα στα πέτρινα χρόνια, δεν περίμενα τους τίτλους και τις φιεστοχέστες για να επιλέξω. Να δω πόσοι είναι διατεθειμένοι να ζήσουν χωρίς το μεγαλοπαράγοντα, για τα πακέτα του οποίου σφάζονται παληκάρια.
  • #72 από Chris2004 στις 27 May 2007
  • Κοίταξε, ο Κόκκαλης ήρθε στα "πέτρινα χρόνια" απο εκεί που ο Ολυμπιακός ήταν στα μαύρα του τα χάλια και τον έκανε μόνιμο πρωταθλητή, απέκτησε υπερσύγχρονο γήπεδο, έφερε παιχταράδες, έκανε συντριπτικές νίκες απέναντι στους κύριους αντιπάλους του κτλ.

    Όσα παράπονα και να υπάρχουν λοιπόν, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχει αφήσει ιστορία.

    Δεν συμφωνώ βέβαια με το Ολυμπιακός χωρίς Κόκκαλη δεν υπάρχει.
  • #73 από s.s. στις 29 May 2007
  • http://www.aekfc.gr/index.asp?a_id=74&n_id=3180
    υπεγραψε στην αεκ...
  • #74 από parlats στις 30 May 2007
  • http://www.aekfc.gr/index.asp?a_id=74&n_id=3180
    υπεγραψε στην αεκ...


    Αυτό ήταν κάτι αναμενόμενο  ;)
  • #75 από freemind στις 30 May 2007
  • Σιγουρα...Θα του κακοκατσε βεβαια, αφου περιμενε καμια προταση απο εξωτερικο, αλλα μετα το κλαμα που εριξε, ανακαλυψε πως η ηλικια και η αποδοση του δεν ηταν για ομαδα του εξωτερικου. Αρα, ξανα στην Ελλαδα. Οι διακοπες συνεχιζονται!
Σελίδες: