Αποστολέας Θέμα: Βιβλια για εκμαθηση Κιθαρας ( Ηλεκτρικη-Ακουστικη-Κλασσικη )  (Αναγνώστηκε 98550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Οι Villa-Lobos κ Bach δεν αφορούν μόνο κάποια συγκεκριμένα επίπεδα της κλασικής κιθάρας...είναι παντός καιρού κ παντώς επιπέδου(εξαιρουμένων των δύο πρώτων τάξεων της προκαταρκτικής).Τα έργα τους είναι υποχρεωτικά σε εξετάσεις πτυχίου,διπλώματος κ δεξιοτεχνίας...ιδιαίτερα τα έργα του Bach.
Το φεστιβάλ στον Βόλο δεν ξέρω αν συνεχίζει να πραγματοποιείται κάθε χρόνο,πάντως ξέρω πως το καλοκαίρι αυτό έγιναν τρία φεστιβάλ κλασικής κιθάρας.Το ένα στην Ερμούπολη της Σύρου,το άλλο στην Σαντορίνη κ το τρίτο στην Νάξο.Το φεστιβάλ της Σαντορίνης διοργανώθηκε απο τον Μπουντούνη κ της Νάξου απο τον Κοτσιώλη.Ελπίζω του χρόνου να προλάβω κάποιο απο αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Βασικά, απ' όλες τις κατηγορίες, νομίζω πως αυτό το θέμα πάει εδώ (αν κάνω λάθος, ας μετακινηθεί εκεί που είναι η σωστή κατηγορία).

Κάνω μαθήματα κιθάρας. Συνήθως, χρησιμοποιώ σαν οδηγό να μάθω την τεχνική στο μαθητή το "Η Τεχνική Της Σεγκόβια''. Στην ακουστική, είναι πιο free τα πράγματα. Και στην κλασσική ξεκινάω με το Sagreras.

Όμως, δεν τους ενδιαφέρει όλους να μάθουν να παίζουν την τέλεια κιθάρα, μα τους ενδιαφέρει κάτι πιο απλό: Να μαθαίνουν τραγούδια.

Ανακάλυψα λοιπόν πέρισυ ένα βιβλίο, το Πώς Θα Παίξετε Κιθάρα του Νίκου Θερμού. Αυτό το βιβλίο, τα λέει πολύ αναλυτικά. Πραγματικά, μιλάει για την τεχνική και με πολύ ωραίο τρόπο δείχνει πώς να μάθει κανείς να παίζει μία TAB, μία παρτιτούρα ή ακκόρντα. Έχει απλές TABs από διάφορα γνωστά τραγουδάκια (Love Me Tender κλπ) και στο τέλος έχει και CD βοηθό με τα τραγούδια.

Έχω εντυπωσιαστεί γενικά απ' το πόσο διευκολύνει, ειδικά τους αρχάριους. Αυτό που θέλω βασικά, είναι αν το ξέρετε, να μου πείτε τη δική σας γνώμη γι αυτό το βιβλίο... Δεν ξέρω, μου φαίνεται αρκετά καλό...

Ποια είναι αυτή η Σεγκόβια αδερφέ? Αντρε Σεγκόβια τον λέγανε τον άνθρωπο. Γνωστός και ως Sor.

Βασικά, εννοείται ''της κιθάρας'' Σεγκόβια. Θα ήταν μεγάλος ο τίτλος αν το έβαζαν και αυτό ;)

Αποσυνδεδεμένος LUNCHBOX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προτείνετε κάποιο αξιόπιστο βιβλίο για ηλεκτρική κιθάρα.Πρωτίστως,θέλω να είναι ελληνικό....Επίσης,κυρίως με ενδιαφέρουν τα όσα λέει για την μέθοδο και την τεχνική,παρά για την μουσική θεωρία.... ::)

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
ακης τουρκογιωργης
η ηλεκτρικη κιθαρα και η τεχνικη της το συνιστω ασιγουρα!
πολυ καλο βιβλιο και σου μαθαινει παρα πολλα πραγματα και δεν κολλαει σε ενα ειδος μουσικης!
το ειχα παρει απο τον νακα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
φιλε και εγω το πηρα αυτο το βιβλιο οταν ημουν beginner και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος...
τα λεει ολα απλα και ευκολονοητα.....πολυ καλο βιβλιο για ξεκινημα...
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος LUNCHBOX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
βασικά εγώ δεν εννοώ αυτό…..τώρα όμως από ότι βλέπω μάλλον έβγαλε και δεύτερο μέρος (θα πάω να δω)

αυτό που έχω πάντως είναι καλό στο συνιστώ…για το άλλο που μας έδειξες δεν ξερώ….αλλά μάλλον θα είναι καλό και αυτό

πάνε σε κανα βιβλιοπωλείο να τα ρίξεις μια ματιά


Αυτός ο Τουρκογιωργης είναι και σε ένα συγκρότημα μου φαίνεται (κίτρινα ποδήλατα αλλά δεν είμαι σίγουρος….διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπερα μια προταση για αγορας νεου βιβλιου για εξασκηση πανω στα ακκορντα της κιθαρα. ποιο πολυ με ενδιαφερει να παιζω δημοτικα λαικα εντεχνα και λιγα απο ροκ καμια συμβουλη εχω το chord lexicon (αν θυμαμαι καλα το αγορασα το 96) αλλα δεν εχει προσφατα ακκορντα που υπαρχουν στα τραγουδια

Αποσυνδεδεμένος martini

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
kalispera sto neo :D πηρα μια ακουστική κιθάρα Gipson 200 ευρώ  :P ξέρω απο νοτες γιατι είχα πάει  πριν καμια 8-9 χρονια ωδείο  :P είχα κάνει λίγο μπουζούκι.. οχι οτι θυμάμαι τπτ ομως με μια διο χορδές το πολυ να παίξω κατι  :P
απο κιθάρα δε ξέρω εντελώς τπτ και θέλω κανα βιβλίο η κανα pdf να τα λένε εντελώς αναλυτικά και να μην είναι βαρετό όμως....( οχι όλο ασκησεις κτλ δλδ ξέρετε )

A επίσης δε ξέρω από όρους αν τα λέει καπου να δω...
Thanks :D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/07, 05:05 από martini »

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
να παρω το  ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΚΙΘΑΡΑ 1 απο
Ν. Θερμός ?

λενε οτι ειναι καλο... απλα λεει για κιθαρα και δεν αναφερει ηλεκτρικη κιθαρα που θελω να μαθω εγω?  ειναι το ιδιο στα βασικα η να παρω καποιο που θα ειναι ιδικα για ηλεκτρικη κιθαρα? και αν ναι πιο?

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
η μηπως να παρω του ακης τουρκογιωργης
η ηλεκτρικη κιθαρα και η τεχνικη της ?

παρακαλω θα θελα μια γνωμη

Αποσυνδεδεμένος Metallover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά σας παιδιά,

Είμαι 19 και θέλω πολύ να μάθω κιθάρα.Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ενημερομένος γίνεται, σχετικά με τον θέμα "κιθάρα" .;)

Αποφάσησα λοιπόν να ξεκινήσω μόνος μου,μιας και δεν βγαίνω οικονομικά για την ώρα.Με ενδιάφερει να μάθω ροκ και μεταλ και αποφάσησα να αρχίσω ηλεκτρική.Έχω βρεί ένα πακέτο ηλεκτρικής κιθάρας και πιστεύω πώς είναι ιδανικό για έναν αρχάριο και ένα βιβλίο του Στετίνα.Ετοιμάζομαι να το αγοράσω,το ερώτημα είναι...είναι στα ελληνικά το βιβλίο? Ή στα αγγλικά? και επίσης εάν είναι ιδανικό για αρχάριους!

Θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! 8)

Αποσυνδεδεμένος BiblioNoPaidaras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δύναμη βρίσκεται μέσα μας
    • Προφίλ
Mιας και όλοι λίγο πολύ είμαστε εραστές της μουσικής (άλλος παίζει κιθάρα, άλλος τουμπερλέκι άλλος το ..... καταλάβατε και μας το κρύβει :-> Αστιεύομαι) θα δώσω και εγώ τα "φώτα" μου

Για τελείως αρχάριους   πάτε σε ένα δάσκαλο να σας πει δυο τρία πράγματα -να σας δώσει κατευθύνσεις.
Επίσης βοηθάει πολύ πιστεύω να  ψάξετε για μεθόδους  (Με οπτικοακουστικό υλικό) όπως αυτην στο site του  Παπασωτηρίου  Guitar method pro αν δεν απατώμαι λέγεται. :)

Ψάξτε και μέσα στον INternet σε μηχανές αναζήτησης όπως π.χ learn guitar  + rapidshare(ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ  ΨΑΞΤΕ ΛΙΓο) 8)
 
Για να καλυτερέψουμε αυτόν τον κόσμο πρέπει να καλυτερέψουμε τους εαυτούς μας πρώτα:->

Αποσυνδεδεμένος konnos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδια, θέλω να παρω ενα βιβλιο για εκμαθηση κιθάρας, αλλα διαβαζοντας ολα αυτα εχω μπερδευτει... :-[
Για καποιον που ξεκιναει τωρα κιθαρα ποιο απ ολα θα προτεινατε, το βιβλίο του Θερμου, του Μπαλταζανη ή του Τουρκογιώργη?? ???

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Εγώ οταν πρωτοξεκινησα κιθάρα (ηλεκτρική) πήρα του Θερμού και εμαθα τα βασικα 4 μηνες πριν αρχισω με δασκαλο..ωστε ηξερα τι ηθελα να μαθω απο κει και περα..

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
ενα που μου προτειναν εμενα ειναι το "ντεπουτο-ευαγγελος μπουντουνης".κοστιζει 23 ευρω
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Το ειχα αγορασει αυτο το βιβλιο οταν ημουν φοιτητης,αλλα πανω στην μετακομιση εχασα το cd το οποιο δεν μπορω να το βρω μονο του πουθενα..Υπαρχει περιπτωση να μου το στειλεις με κανα λινκ?Θα σου ημουν ευνωμων :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
39548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
111 Απαντήσεις
67211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
2 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
7 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
8979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777