Αποστολέας Θέμα: Βιβλια για εκμαθηση Κιθαρας ( Ηλεκτρικη-Ακουστικη-Κλασσικη )  (Αναγνώστηκε 98549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
ΟΚ.Κατάλαβα τι εννοείς.Σ'ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος James.A.Hetfield

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
KALSDPERA SE OLOYS SAS.EIMAI NEOS XRHSTHS KAI THAT HTHELA NA ZHTHSW THN GNWMH SAS.PRIN APO KAMPOSA XRONIA EKANA MA8HMATA KI8ARAS.DYSTYXWS TA DIEKOPSA.EXOYN PERASEI TOYLAXISTON 7 XRONIA KAI DEN 8YMAMAI SXEDON TIPOTA. EPEIDH WDEIO DEN MPORW NA PAW THA H8ELA NA MOY PROTEINETE ENA KALO BIBLIO GIA NA KSANARXISW.OPWS KATALABATE APO TO NICKNAME EIMAI TRELOS FAN TWN METALLICA.PAROLA AYTA THAT HTHELA NA KSEZOYMISW THN KLASSIKH YAMAHA POY EXW KAI META BLEPOYME GIA HLEKTRIKH
SAS EYXARISTW EK TWN PROTERWN
GIWRGOS.  

psomas

  • Επισκέπτης
φίλε hetfield εγώ έκανα μαθήματα ακουστικής και όταν πήρα επιτέλους ηλεκτρική, επειδή δεν έβρισκα δάσκαλο για μαθήματα ηλεκτρικής(ένα απ τα πολλά κακά της επαρχίας!!!) πήρα δυο βιβλία του stetina. Το ένα για ρυθμική κιθάρα(metal ryhthm guitar volume1),που έχει μέσα αρκετή θεωρία, ασκήσεις, αλλά και ολοκληρα τραγούδια, και το άλλο για σολο κιθάρα(metal lead guitar volume1), που είναι αρκετά δυσκολο και μόλις το τελειώσεις θα έχεις ένα πολύ καλό επίπεδο στη σολο κιθάρα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε Hetfield, όπως κι εσύ έτσι κι εγώ είχα κάνει για κάποια χρονια μαθήματα κιθάρας και μετά παράτησα όχι μονο τα μαθήματα αλλα και την κιθάρα για αρκετά χρονια. Όταν όμως άρχισα και πάλι να ασχολούμαι διαπίστωσα ότι η τεχνική και οι γνώσεις που είχα αποκτήσει δεν είχαν ξεχαστεί η χαθεί στο βαθμό που πίστευα. Η προηγουμενη ενασχόληση μου με βοηθησε σε εκείνο το στάδιο να κάνω γρήγορες προόδους που εξέπληξαν ακόμα και τον δάσκαλο με τον οποιο δούλευα. Αν πραγματικά έχεις θέληση και μεράκι να ξαναρχίσεις, κανε το χωρίς ενδοιασμούς. Θα δεις ποσο γρήγορα όλα αυτά που τώρα νομίζεις ότι έχεις ξεχάσει θα αρχίσουν να ξαναβγαίνουν στην επιφάνεια. Καλή τύχη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

psomas

  • Επισκέπτης
Προσωπικα΄πιστεύω ότι αν για πολύ καιρό έχεις παρατήσει την κιθάρα, σίγουρα τα πράγματα που είχες μάθει δεν έχουν ξεχαστεί τελείως αλλα χρειάζεται αρκετή προσπαθεια για να ξανφτάσεις στο επίπεδο που ήσουν πριν!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σωστή η παρατήρηση. Φυσικά εγώ δεν είπα ότι κατάφερα τίποτα χωρίς προσπάθεια. Εξάλλου εκείνη την περίοδο ακολούθησα εντελώς διαφορετική κατεύθυνση σε σχέση με τις προηγούμενες κλασικές σπουδές μου. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι η προηγουμενη εμπειρία, όσο παλιά και αν είναι, δεν μπορεί παρα να βοηθήσει θετικά στην βελτίωση της τεχνικής όταν κάποιος αρχίζει εκ νέου τις μουσικές και κιθαριστικές του αναζητήσεις, σε σχέση με κάποιον που αρχίζει από το μηδέν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Τα 3 μαύρα βιβλία του william leavitt (κάπως έτσι γράφεται) -berkley press- είναι τα καλύτερα. Καλύπτουν πλήρως το παίξιμο σόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/04, 15:18 από Backstage Rocker »
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Επαρχία στέλνει ? Αλλιώς ποιο καλό παιδί θα μου κάνει τη χάρει να το αγοράσει κ να μου το στείλει ?
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kalhspera paidia kai kalws sas brhka.Den anoigw kainourio 8ema giati hdh uparxoun polla idia.
Kat'arxas eimai sxetika prwtarhs sthn ki8ara kai kserw ta basika accorda kai liga tragoudakia koutsa straba,8a h8ela omws na ma8w kati parapanw.To diabasa kai se alla shmeia sto forum oti kalo einai na paw se kana daskalo h na kanw idiaitera(kai sumfwnw apoluta),alla logw tou oti eimai sto ekswteriko(Spoudazw) einai adunato na ginei auto logw xrhmatos.Kai kserw oti otan eisai neos kaneis la8h pou den ta katalabaineis an de sta pei kapoios pou kserei kai oti gia ola xreiazetai eksaskhsh.Thelw kapoio sthrigma gia na ksanarxisw swsta,na bpathsw kapou,den kserw an me pianete?.Ekana mia ereuna gia kapoio biblio pou mporoun na mou steiloun apo ellada kai na paideutw edw.Yparxei kapoios pou na exei xrhsimopoihsei auto to biblio

Sto site tou Naka kai kapou allou pou diabasa leei oti einai best seller ::) ::)

Thanks

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
A..kai kati allo,milaw gia akoustikh ki8ara

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Με αυτό το βιβλίο ξεκίνησα κ εγώ ! Το αγόρασα επειδή ήταν best seller... δεν θα μάθεις τίποτα περισσότερο ! Μην το αγοράσεις... Αγόρασε κάποιο ξένο καλύτερα !

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Thnaks mystic,8a psaksw kseno suggrafea loipon

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Επαρχία στέλνει ? Αλλιώς ποιο καλό παιδί θα μου κάνει τη χάρει να το αγοράσει κ να μου το στείλει ?
Μπορω να στο στειλω εγω με αντικαταβολη με την εταιρεια που δουλευω αν θες.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Επαρχία στέλνει ? Αλλιώς ποιο καλό παιδί θα μου κάνει τη χάρει να το αγοράσει κ να μου το στείλει ?
Μπορω να στο στειλω εγω με αντικαταβολη με την εταιρεια που δουλευω αν θες.

Xmmm...Το θελω εγω Θοδωρε...αλλα τελος του μηνα...θα σε ξαναειδοποιησω...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γιατί δεν το αγοράζετε από το Amazon, ρε παίδες;;; Κοστίζει μονο 12 λίρες Αγγλίας (δηλαδή λιγότερο από 20 Eυρώ). Ακόμα και αν υπολογίσετε τα έξοδα αποστολής, πάλι μάλλον φτηνότερα από 30 Eυρώ θα σας στοιχίσει. Θα σας έρθει και στο σπίτι, χωρίς κανένα κόπο. Ειδικά για όσους βρίσκονται στην επαρχία σίγουρα είναι πολύ πιο εύκολη λύση. Ψάξτε το λίγο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με το Amazon... Τελωνείο δεν έχει ? US δεν είναι το Amazon ?
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
www.amazon.co.uk
οχι λογικά δεν θα΄χει τελωνείο
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Α, ρε Papajohnny... Εκει που πηγαινες να στησεις επιχειρηση στην "εφαγαν"...  :P ;D

Ρε παιδες, καποιος δε σκεφτηκε να παρει τον Αρμαο και να τον ρωτησει αν στελνει αντικαταβολη στην επαρχεια?   ::)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με το Amazon... Τελωνείο δεν έχει ? US δεν είναι το Amazon ?

Ontws sto Aggliko Amazon anaferomai. Gi ayto kai h timh einai se lires Agglias...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά εγώ όσα βιβλία έχω (καμιά 20αριά), τα έχω αγοράσει σχεδόν όλα από www.amazon.co.uk.Οι τιμές είναι απίστευτες, τα μεταφορικά είναι πολύ μικρά για τα βιβλία και φόροι ΔΕΝ υπάρχουν! ;) Βασικά το κάνω και γιατί βαριέμαι να κατεβαίνω Αθήνα... ;D

Το συγκεκριμένο είναι κορυφαίο βιβλίο όντως και μπορείτε να το βρείτε επίσης και στο www.musicroom.com στο οποίο τα μεταφορικά είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ!! Και εκεί επίσης φόροι δεν υπάρχουν!!

Κοιτάξτε εδώ: http://www.musicroom.com/se/ID_No/019032/details.html , http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/033032750X/qid=1108396188/sr=1-1/ref=sr_1_10_1/202-3722487-9536625

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Exo kanei megali ereuna sxetika me ekmathisi me vivlia (toulaxiston oti kyklofori stin ellada) giati apofasisa sto asxeto na matho kai to exo parei zesta kai epipleon exo loxa me ta vivlia genikos.
Apotelesmatiko vivlio gia telios asheto opos ime ego den eine tou Berkley (ta opia exo agorasei kai mporei na einai poly kala den leo auto) giati se fobisoun kapos (polles partitoure, poles askiseis klp). Nomizo oti stin ekmathisi xoris daskalo pezei rolo kai i psyhologia.
Antithetos me exei boithisi poly ena allo pou eho parei legete "accoustic guitar" sta agglika (pliri titlo den thimame giati den to exo mprosta mou tora) kai vgainei se tria vivlia (begining-intermediate klp). To pira apo to naka sto kentro kai einai kalo, kai exei voithisi. To allo poly simantiko gia ton arhario einai oti exei synodeytiko cd na akous pos prepei na pextei eno tou Berkley den exei.
Me tou berkley (pou fenonte safos pio psagmena vivlia) isos asxolitho argotera meta apo kapoia exikiosi me to organo diladi (pros to paron mallon to talaiporo!).
Sigoura opios parei as parei aggliko ta ellinika einai mapa kai kokoftiagmena (kakoftiagmena sximata klp)
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Ο Barkley είναι πάρα πολύ καλός για να μάθεις να χειρίζεσαι την πένα. Εγώ τουλάχιστον απο κεί έμαθα. Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο σα βιβλίο αφού ξεκινάει από τα βασικά. Τώρα άλλο βιβλίο που μου άρεσε έιναι Pujol με όνομα "η σχολή της κιθάρας" (νομίζω) και έναι 3 τα βιβλία. Το συγκεκριμένο έχει και αρκετό μπλα μπλά που σε βοηθάει πολύ για θέση χεριού αρχικά και μετά για οτιδήποτε χριάζεσαι. Α και απο Pujol νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει και από το δεύτερο βιβλίο του. Το πρώτο δεν το έχω βρει στην ελλάδα. Βέβαια όταν το είχα πάρει ήξερα αρκετά απλά κάνει και για άτομα που δεν ξέρουν τίποτα γιατί το συμαντικό όταν δεν έχεις κάποιον να σου λέει είναι να έχει το βιβλίο πολλές επεξηγήσεις για να διορθώνεσαι όσο μπορείς από μόνος σου
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος nirvanafan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Παίδες γειά σας!Όπως λέει κ το θέμα,θέλω να μου προτείνεται ένα καλο βιβλίο γαι κιθάρα.
Το σεπτέμβριο αγόρασα μια Εsp ηλεκτρική κ μαθαίνω μόνος μέσω  του guitar pro.
Οπότε θέλω ένα βιβλίο που να αρχίζει με νότες,συγχορδίες κτλ.
Please,βοήθεια....

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Geia xara file mou
Diabase pio panw apo ekei pou exeis grapseis kai 8a deis tis apanthseis pou exoun dwsei alla paidia.
Koita kai edw Τα καλύτερα... ola ta 8emata kai kati 8a breis.
Twra,den kserw ti 8es akribws na ma8eis,pantws proswpikh empeiria,biblio pou na exei ta panta oso afora thn ki8ara de nomizw na breis(an breis pes mou kai emena na to parw)
An briskesai Ellada,phgaine se kapoio magazi kai des ta biblia,opoio sou aresei opws ta grafei,tsimpa to.
A,kai proswpikh apopsh:An dia8eteis xrhma kai xrono,pare ena daskalo estw kai gia ligo(mh to skeftesai kan)
Filika

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Καλά το ότι με δάσκαλο μαθαίνεις πολύ πιο γρύγορα και πιο καλά δεν το συζητάμε αλλά πρέπει να υπάρχει χρόνος και χρήμα. Πάντως μια καλή λύση είναι να ξεκινήσει κάποιος μαθήματα μια φορά τη βδομάδα για κανα χρόνο ή και λιγότερο (ανάλογα με το πόσο ασχολήσε) και μετά πιάνει και  2 3 βιβλία. Διότι τότε όλα θα είναι πιο έυκολα. Τουλάχιστον για μένα αυτό δούλεψε πολύ καλά.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
39548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
111 Απαντήσεις
67211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
2 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
7 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
8979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777