Αποστολέας Θέμα: Βιβλια για εκμαθηση Κιθαρας ( Ηλεκτρικη-Ακουστικη-Κλασσικη )  (Αναγνώστηκε 98551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tuomas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδες εγω ειμαι παντελως ασχετη..πηρα ακουστικη κιθαρα προσφατα αλλα δεν ξερω την τυφλα μου.μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο βιβλιο για εκμαθηση σε αρχαριους η καποιες σελιδες στο ιντερνετ(στα ελληνικα) που μπορουν να με βοηθησουν?Τουλαχιστον θελω πρωτα απο ολα να μαθω να παιζω κανα τραγουδακι αλλα δεν ξερω πως να διαβαζω διαστηματα,νοτες κτλ στο πενταγραμμο...! ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/05, 00:58 από freemind »
Life sucks and then you die.

Αποσυνδεδεμένος adraxti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
στα ελληνικά δεν έχω δει κάτι, στα αγγλικά βοηθάει κάπως αυτό
http://www.cyberfret.com/reading/primer/standard/index.php θα βρεις διάφορα πράγματα σε αυτό το site αλλά σου δείχνω το σημείο που δείχνει πως να διαβάζεις μουσική, δείχνει και για παρτιτούρα και για ταμπλατούρα ταυτόχρονα (κι εγώ άσχετη είμαι, οπότε ας το δουν και οι υπόλοιποι να πουν γνώμη)

Αποσυνδεδεμένος brom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους/όλες,
Ήθελα και εγώ να ασχοληθώ με την κιθάρα πολλά χρόνια, αλλά τώρα στα 30 μου βρήκα χρόνο να το κάνω...
Βρήκα το forum μέσω Google και αφου διάβαζα επι 3-4 μερες  :) πήγα και αγόρασα μία Fender DG 14S (ακουστική).

Έχω μία ερώτηση να κάνω (οι υπόλοιπες θα έρθουν αργότερα  ;D), να βρώ κατευθείαν δάσκαλο ή να προσπαθήσω
μέσω βιβλίων να μάθω τα βασικά και μετα απο 1-2 μήνες να παω σε δάσκαλο? Εχω την εντύπωση οτι δεν ειναι
ιδιαίτερα χρήσιμος ο δάσκαλος όταν δεν μπορείς να πιάσεις ούτε μία χορδή... Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.
Έχω κατεβάσει ένα βιβλίο του Frederick Noad, το complete idiot's guide to playing the guitar....XAXAXA,
με το οποίο τα ψιλοκαταφέρνω.

Η άποψη σας θα βοηθούσε, ενω αρνητικά σχόλια για την ηλικία...καθόλου :) :)

Επίσης εαν υπάρχει καποιος στο forum που να διδάσκει, ευχαρίστως να το συζητούσαμε.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Έχεις ακούσει που λένε κάλλιο αργά παρά ποτέ??
Γνώμη μου είναι ότι αν δεν έχεις ξαναπιάσει κιθάρα χρειάζεσαι κάποιον να σου δείξει τα βασικά.
Βέβαια η καλύτερη λύση θα ήταν αν είχες ένα φιλαράκι που παίζει να του πεις να σου δείξει.
Αν όχι βρές έναν δάσκαλο να σου κάνει 2-3 μαθήματα και μετά αν θες συνεχίζεις μόνος σου μέχρι να φτάσεις ένα επίπεδο που να είναι απαραίτητος ο δάσκαλος (υποκειμενικό το θέμα).
Και το λέω αυτό γιατί αν ξεκινήσεις μόνος σου από το μηδέν είναι πολλά τα λάθη που μπορεί να κάνεις, μερικά εκ των οποίων επικίνδυνα. Ενδεικτικά σου λέω ότι μπορεί να πάθεις από ελαφρύ RSI (να σε πονά το χέρι και να μην μπορείς να παίξεις)
ώς ολοκληρώτική παράλυση (παρατραβηγμένο μεν αλλά έχει συμβεί).
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος brom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Thanks για την συμβουλή, ηδη βρήκα δάσκαλο και θα ξεκινήσω έτσι...

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Εγώ πάντως ξέρω ένα βιβλίο το οποίο περειέχει τα πάντα(σόλα,ακόρντα,ρυθμούς κ.α.) και είναι για αρχάριους.Πώς να παίξετε κιθάρα λέγεται και το έχει γράψει ο Ν.Θερμός.Μπορείτε να το βρείτε στο greekbooks ή και σε κάποιο βιβλιοπωλείο.




Υ.Γ. Περιέχει και c.d. το οποίο με έχει βοηθήσει πολύ
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Βασικά, απ' όλες τις κατηγορίες, νομίζω πως αυτό το θέμα πάει εδώ (αν κάνω λάθος, ας μετακινηθεί εκεί που είναι η σωστή κατηγορία).

Κάνω μαθήματα κιθάρας. Συνήθως, χρησιμοποιώ σαν οδηγό να μάθω την τεχνική στο μαθητή το "Η Τεχνική Της Σεγκόβια''. Στην ακουστική, είναι πιο free τα πράγματα. Και στην κλασσική ξεκινάω με το Sagreras.

Όμως, δεν τους ενδιαφέρει όλους να μάθουν να παίζουν την τέλεια κιθάρα, μα τους ενδιαφέρει κάτι πιο απλό: Να μαθαίνουν τραγούδια.

Ανακάλυψα λοιπόν πέρισυ ένα βιβλίο, το Πώς Θα Παίξετε Κιθάρα του Νίκου Θερμού. Αυτό το βιβλίο, τα λέει πολύ αναλυτικά. Πραγματικά, μιλάει για την τεχνική και με πολύ ωραίο τρόπο δείχνει πώς να μάθει κανείς να παίζει μία TAB, μία παρτιτούρα ή ακκόρντα. Έχει απλές TABs από διάφορα γνωστά τραγουδάκια (Love Me Tender κλπ) και στο τέλος έχει και CD βοηθό με τα τραγούδια.

Έχω εντυπωσιαστεί γενικά απ' το πόσο διευκολύνει, ειδικά τους αρχάριους. Αυτό που θέλω βασικά, είναι αν το ξέρετε, να μου πείτε τη δική σας γνώμη γι αυτό το βιβλίο... Δεν ξέρω, μου φαίνεται αρκετά καλό...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Δε μιλάς για το βιβλίο που έχει τους ρυθμούς έτσι?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Βασικά, χθες που πήγα στο φεστιβάλ που γινόταν κάτω από την ακρόπολη, ζαλίστηκα από τα μικρά βιβλιαράκια για ρυθμούς του Θερμού (χεχε δυο-τρία ήταν. Απλά τα 'χαν πολλές φορές και λέω ζαλίστηκα!)

Εγώ μιλάω για ένα κανονικό (σε μέγεθος) βιβλίο. Έχει μέσα και ρυθμούς, μα έχει ένω σωρό ωραίες οδηγίες για τους αρχάριους! Αφού να φανταστείς, οι (φιλότιμοι) αρχάριοι, μόλις το μελετήσουν (όσο και όπως πρέπει), μετά έχουν ξετρελαθεί από το παίξιμό τους!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Είχε πέσει στα χέρια μου για κάποιο διάστημα!Όντως για έναν αρχάριο πιστεύω βοηθάει πολύ!
Ο συγκεκριμένος έχει βγάλει κ βιβλία με γνωστά τραγούδια για κλασσική/ακουστική, από Greensleves μέχρι Sor κ Juliani! Με νότες, ευκολόπαιχτα, ότι πρέπει για κάποιον που θέλει να δει το αποτέλεσμα της μελέτης του σε σύντομο χρονικό διάστημα!
Βέβαια, για πιο προχωρημένους νομίζω δεν αξίζει τόσο πολύ!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχει αυτό το βιβλιο να το προμηθευτούμε από κάπου?

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Υποθέτω πως στα μεγάλα βιβλιοπωλεία θα υπάρχει.
Εγώ το δικό μου για τους ρυθμούς του Θερμού πάλι το χα πάρει απ το Νάκα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Με αυτά τα βιβλία ξεκίνησα και με αυτά συνεχίζω! Βέβαια τώρα πια δεν τα διαβάζω, αλλά πολλές φορές συμβουλεύομαι τον κύκλο με τις σχετικές συγχορδίες που έχει το δεύτερο βιβλίο για να βρω τους τα σχετικά ακόρντα άλλων τόνων.
Αρκετά καλό βοήθημα, και πολύ καλές οι συμβουλές που δίνει στο τέλος του 1ου βιβλίου.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Βασικά, απ' όλες τις κατηγορίες, νομίζω πως αυτό το θέμα πάει εδώ (αν κάνω λάθος, ας μετακινηθεί εκεί που είναι η σωστή κατηγορία).

Κάνω μαθήματα κιθάρας. Συνήθως, χρησιμοποιώ σαν οδηγό να μάθω την τεχνική στο μαθητή το "Η Τεχνική Της Σεγκόβια''. Στην ακουστική, είναι πιο free τα πράγματα. Και στην κλασσική ξεκινάω με το Sagreras.

Όμως, δεν τους ενδιαφέρει όλους να μάθουν να παίζουν την τέλεια κιθάρα, μα τους ενδιαφέρει κάτι πιο απλό: Να μαθαίνουν τραγούδια.

Ανακάλυψα λοιπόν πέρισυ ένα βιβλίο, το Πώς Θα Παίξετε Κιθάρα του Νίκου Θερμού. Αυτό το βιβλίο, τα λέει πολύ αναλυτικά. Πραγματικά, μιλάει για την τεχνική και με πολύ ωραίο τρόπο δείχνει πώς να μάθει κανείς να παίζει μία TAB, μία παρτιτούρα ή ακκόρντα. Έχει απλές TABs από διάφορα γνωστά τραγουδάκια (Love Me Tender κλπ) και στο τέλος έχει και CD βοηθό με τα τραγούδια.

Έχω εντυπωσιαστεί γενικά απ' το πόσο διευκολύνει, ειδικά τους αρχάριους. Αυτό που θέλω βασικά, είναι αν το ξέρετε, να μου πείτε τη δική σας γνώμη γι αυτό το βιβλίο... Δεν ξέρω, μου φαίνεται αρκετά καλό...

Ποια είναι αυτή η Σεγκόβια αδερφέ? Αντρε Σεγκόβια τον λέγανε τον άνθρωπο. Γνωστός και ως Sor.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Παράθεση
Ποια είναι αυτή η Σεγκόβια αδερφέ? Αντρε Σεγκόβια τον λέγανε τον άνθρωπο. Γνωστός και ως Sor.

Είσαι σίγουρος για αυτό; Με ξενίζει λίγο αυτή η πληροφορία αν κ χρόνια έχω να ασχοληθώ με κλασσική! Έχω την εντύπωση πάντως ότι ένα βιβλίο που έκανα ήταν του Fernando Sor...Δεν ξέρω μπερδεύτηκα!
Θυμάμαι κ το Sagreras!
Αχ παλιές καλές εποχές!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/06, 18:03 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

stavros75

  • Επισκέπτης
Εγώ έχω το 2 "Εφαρμογή"...Έχει ορισμένα βασικά που πρέπει να τα ξέρει κανείς. Το είχα πάρει πριν καμία 10αριά χρόνια. Εντάξει καλό βιβλίο είναι.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Παράθεση
Ποια είναι αυτή η Σεγκόβια αδερφέ? Αντρε Σεγκόβια τον λέγανε τον άνθρωπο. Γνωστός και ως Sor.

Είσαι σίγουρος για αυτό; Με ξενίζει λίγο αυτή η πληροφορία αν κ χρόνια έχω να ασχοληθώ με κλασσική! Έχω την εντύπωση πάντως ότι ένα βιβλίο που έκανα ήταν του Fernando Sor...Δεν ξέρω μπερδεύτηκα!
Θυμάμαι κ το Sagreras!
Αχ παλιές καλές εποχές!

Όχι ακριβώς. Απλά το πιο γνωστό του βιβλίο για όσους μαθαίνουν κιθάρα είναι οι σπουδές Sor του Segovia. Ο Fernando Sor είναι άλλος κλασσικός κιθαρίστας.

Όσο για το Julio Sagreras, το πρώτο βιβλίο για κιθάρα. Μαζί με Carulli και Carcassi ότι καλύτερο για να ξεκινήσει ένας νέος κιθαρίστας.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Επισης και τα βιβλια του Ασσιμακοπουλου ειναι πολυ ωραια για να μαθεις κιθαρα.
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
έρε γλέντια, άλλο andres segovia, άλλο fernado sor βρε ;) είναι οι πιο κλασσικοί οπότε καλό είναι να το θυμόμαστε σωστά

άντε ιστοριούλα, ούτε γω τα ξερω σωστά βέβαια, στο περίπου..., ο fernado sor ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να ανεβάσει το επίπεδο της κιθάρας (τότε μόνο κλασσική υπήρχε) γιατί μέχρι τότε ήταν όργανο της ξεφτίλας, δεν έπαιζε σε ορχήστρες βλέπεις όπως τα άλλα κλασσικά όργανα, οπότε άρχισε να κάνει μεταφορές δλδ να περνάει τραγούδια γραμμένα για άλλα όργανα σε κλασσική κιθάρα. μετά από καιρό γεννήθηκε ο segovia, που θαύμαζε από μικρός τη δουλειά του sor και σιγά σιγά άρχισε να μελετάει τις σημειώσεις του. γρήγορα άρχισε να πιστεύει ότι ναι μεν ήταν καλή προσπάθεια του sor αλλά ότι ο sor ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου κιθαρίστας κι είχε πάρα πολλά λάθη στις σημειώσεις του, οπότε ο segovia συνέχισε αυτό που άρχισε ο sor δλδ να ανεβάζει το επίπεδο ακόμη περισσότερο και να προσπαθεί να διαφημίσει περισσότερο αυτό το όργανο που ήταν πιο πρακτικό για solo από τα υπόλοιπα. γιαυτό το σκοπό κι αφού έφτασε σε ένα επίπεδο αναγνωρίσιμο από οποιοδήποτε ακροατή, άρχισε να γυρίζει όλον τον κόσμο προκειμένου να εξαπλωθεί η τέχνη της κιθάρας. για το fernado sor δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες σήμερα και νομίζω μόνο δύο εικόνες που δε μοιάζουν και πολύ μεταξύ τους, ενώ για το segovia που είναι "σύγχρονος" (πέθανε τη δεκαετία του 90 νομίζω σε μεγάλη ηλικία) υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα αφού έπαιζε κιθάρα μέχρι την τελευταία του πνοή σχεδόν...όλοι οι σημερινοί "virtuozoι" ή ξέρω γω πως αποκαλούνται, κατά καιρούς έχουν κάνει μαθήματα με δάσκαλο το segovia, όπως ο al di meola, esteban και όλοι δλδ τι να λέμε τώρα
είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι αν δεν υπήρχε ο segovia πολύ πιθανόν να μη υπήρχε η κιθάρα σαν όργανο και σαν έννοια όπως είναι σήμερα

στο θέμα μας τώρα, αν και μου κακοφάνηκε λίγο το θέμα τέλος πάντων, το βιβλίο είναι πολύ καλό για αρχάριους αλλά έχει και μειονεκτήματα όπως ότι οι ρυθμοί που έχει δεν ταιριάζουν και πολύ με τα styles που αναφέρει, δλδ μπορεί να βρεις καλπασμούς με τίτλο jazz - εντάξει υπερβάλω λίγο - ενώ επειδή εστιάζει στους ρυθμούς έχει δικό του σύστημα γραφής που δεν έχει καμία αξία παρά εκπαιδευτική

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Ο Fernando Sor χαμηλού επιπέδου κιθαρίστας?!?Τι άλλο θα ακούσει κανείς...δηλαδή το grand solo ή τα κομμάτια για δύο κιθάρες που είχε γράψει(όπως για παράδειγμα το les deux amis),τα οποία σημειωτέων τα έπαιζε ο ίδιος σου φαίνονται χαμηλού επιπέδου?Δεν μπορείς να κρίνεις την τεχνική ή τις συνθέσεις του 18-19ου αιώνα με δεδομένα του 20ου...έχουν περάσει 200 χρόνια απο τότε.Εδώ ακόμη κ ο Σεγκόβια θεωρείται πλέον ξεπερασμένος, κ είναι λογικό να θεωρείται έτσι με έναν Dyens κ έναν Barrueco να ηχογραφούν κ να επεκτείνουν το ρεπερτόριο της κλασσικής κιθάρας.
Το βιβλίο του Θερμού το έχω κ εγώ αλλά ουδέποτε το χρησιμοποίησα.Κάποιοι ρυθμοί όντως ακούγονται αν μη τι άλλο παράξενοι,κ δεν φαίνεται να αντιστοιχούνε στα στύλ...έχω δεί κάποια βιβλία της mel bay πάνω στην ρυθμική κιθάρα τα οποία είναι καταπληκτικά κ υπερπλήρη σε περιεχόμενο.Άντε να στοιχίζουν λίγο παραπάνω απ'ότι το βιβλίο του Θερμού αλλά οπωσδήποτε αξίζουν τα λεφτά τους...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Cadmus, o oneofthem δεν είπε ότι θεωρεί τον Sor χαμηλού επιπέδου κιθαρίστα. Είπε ότι ο Segovia πίστευε κάτι τέτοιο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Δεν είχα καμία πρόθεση να επιπλήξω τον oneofthem,αν και πιστεύω πως μάλλον κατάλαβε λάθος ή δεν διάβασε κάτι σωστά.Μου φαίνεται απίθανο ο Segovia να έκανε τόση δουλειά με τις σπουδές του Sor κ μετά να τον έβγαζε κιθαρίστα χαμηλού επιπέδου...
Πλάκα-πλάκα που το διάβασες ή το άκουσες αυτό?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
(τώρα να ξαναπώ sorry για το off topic, ή γίνομαι βαρετός? sorry λοιπόν)

φυσικά δεν παρεξηγήθηκα, συζήτηση κάνουμε, σιγά μη παρεξηγηθούμε για το τι είπαν δύο - μεγάλοι κιθαρίστες μεν αλλά - άγνωστοι άνθρωποι πριν κάτι εκατομύρια χρόνια...
ο λόγος που το είπε ο segovia αν το είπε, λογικά είναι ακριβώς το ότι έκανε τόση δουλειά με τις σπουδές του sor
αλλά περιμένετε λίγο θα το κοιτάξω αν και είμαι αρκετά σίγουρος πως είχε ειπωθεί αυτή η φράση, ίσως τη παρέφρασα όμως από λάθος οπότε θα το κοιτάξω, διαβάσει το χω - δε θυμάμαι ακριβώς που αλλά θα ψάξω πρέπει να το χω ακόμη
πάντως νομίζω πως το είχε πει ο segovia σε μικρή (σχετικά) ηλικία και θυμάμαι ότι όταν το είχα διαβάσει κι εγώ το πήρα ως μεγάλη υπερβολή, ξέρεις του τύπου "shreddαρα πρώτη φορά και σταμάτησα να ακούω ms" που είναι μια φάση που περνάνε όλοι με κάποιο πρότυπο πιστεύω, φάση απότομης απομυθοποίησης αν θες πριν την "ισορροπία"

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Παράθεση
Όχι ακριβώς. Απλά το πιο γνωστό του βιβλίο για όσους μαθαίνουν κιθάρα είναι οι σπουδές Sor του Segovia. Ο Fernando Sor είναι άλλος κλασσικός κιθαρίστας.

Όσο για το Julio Sagreras, το πρώτο βιβλίο για κιθάρα. Μαζί με Carulli και Carcassi ότι καλύτερο για να ξεκινήσει ένας νέος κιθαρίστας.

Μετά από ενδελεχές ψάξιμο (έκανα άνω κάτω το σπίτι) βρήκα όλα τα πρώτα μου βιβλία κ πραγματικά είναι όπως το αναφέρεις. Sagreras, Giuliani, Carcassi, μετά Sor, και τις 20 σπουδές του Segovia! Μετά περάσαμε σε παρτιτούρες Villa Lobos, Brower, Bach (μπλιαχ) κ πάει λέγοντας!
Αλήθεια έχει πάει κανένας στο παγκόσμιο φεστιβάλ κλασσικής που γίνεται στο Βόλο; Υπάρχει ακόμα;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Παράθεση
Όχι ακριβώς. Απλά το πιο γνωστό του βιβλίο για όσους μαθαίνουν κιθάρα είναι οι σπουδές Sor του Segovia. Ο Fernando Sor είναι άλλος κλασσικός κιθαρίστας.

Όσο για το Julio Sagreras, το πρώτο βιβλίο για κιθάρα. Μαζί με Carulli και Carcassi ότι καλύτερο για να ξεκινήσει ένας νέος κιθαρίστας.

Μετά από ενδελεχές ψάξιμο (έκανα άνω κάτω το σπίτι) βρήκα όλα τα πρώτα μου βιβλία κ πραγματικά είναι όπως το αναφέρεις. Sagreras, Giuliani, Carcassi, μετά Sor, και τις 20 σπουδές του Segovia! Μετά περάσαμε σε παρτιτούρες Villa Lobos, Brower, Bach (μπλιαχ) κ πάει λέγοντας!
Αλήθεια έχει πάει κανένας στο παγκόσμιο φεστιβάλ κλασσικής που γίνεται στο Βόλο; Υπάρχει ακόμα;

Villa Lobos και Bach φτάνουν για Β' Μέση. Ή για κατατακτήριες για ανωτέρα. Μαζί με κάποια άλλα στοιχεία στο πρόγραμμα φυσικά. Μου κάνει εντύπωση που δεν ανέφερες το Emilio Pujol. Από τον τόμο 2 έως το 4 θεωρούνται τα ευαγγέλια της κλασσικής κιθάρας.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
39549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
111 Απαντήσεις
67211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
2 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
7 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
8979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777