Αποστολέας Θέμα: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?  (Αναγνώστηκε 104621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spiral-Architect

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #175 στις: 31/08/09, 02:17 »
Σαν να παιζεις μπασσο χωρις βασικη τεχνικη(Thumb trailing,fret hand muting,alternate picking), τι βρωμιες θα αφηνεις ε??Οχι τιποτα αλλο θα φας και κραξιμο! :P
For all the caterwauling that has gone on about new musicians that have shown up in recent years being touted as the "next Miles"
or "Duke Ellington of their generation", Jaco outranks them all.
-Pat Metheny

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #176 στις: 31/08/09, 11:25 »
Ένας καλός δάσκαλος θα σε βοηθήσει να δεις μέσα στη μουσική και να διευρυνθεί η μουσική σου αντίληψη. Το Ωδείο όντως είναι για περιπτώσεις πτυχίου και συστηματικής μελέτης. Αν δεν είναι αυτό που θέλεις, ένας δάσκαλος (έστω και ένα μάθημα την εβδομάδα) είναι αυτό που χρειάζεσαι.

Άλλο είναι το παίξιμο του οργάνου, και άλλο είναι η γνώση της μουσικής. Μόνος σου, μπορείς να μάθεις τέλεια να παίζεις κάποια πράγματα, αλλά εκεί σταματάει. Το όμορφο είναι όταν ξέρεις τι παίζεις, γιατί το παίζεις και τι γίνεται τότε. Όχι ότι δεν θα μπορούσες να τα μάθεις και χωρίς δάσκαλο, αλλά θα σου πάρει πολλαπλάσιο χρόνο.

Επιλογές, επιλογές, επιλογές....
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος AMELAKI

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #177 στις: 25/11/09, 12:52 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΚΟΡΝΤΑ ΚΤΛ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΑ ΕΝΤΕΛΩΣ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΜΕΛΩΔΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΚΟΡΝΤΑ ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΩΔΕΙΟ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΔΑΚΤΥΛΙΣΜΟΥΣ
ΠΧ ΤΟ DUST IN THE WIND ΜΕ ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΔΑΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΟΕΠΙΜΟΝΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΣΟΥ.
ΕΙΜΑΙ 28 ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΑΚΤΥΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΑΡΑΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΗ ΕΤΣΙ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #178 στις: 25/11/09, 13:25 »
εσυ δεν εισαι κιθαριστρια!! ποιητρια εισαι!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #179 στις: 28/11/09, 12:16 »
Εγω πιστευω οτι σε ενα ωδειο σημασια εχει ο δασκαλος.
Ξεκινησα απο ενα γνωστο ωδειο και κατεληξα σε ενα μικρο σε ενα στενο.Αυτο που με εκανε να παω ηταν ο δασκαλος.
Παντα ηθελα να σταματησω το ωδειο (αλλα οι γονεις μου με πιεζαν να συνεχισω) αλλα ο δασκαλος ηταν που με "κρατουσε".
Οταν πηγαινω δεν σκεφτομαι την κιθαρα αλλα αν θα πει κανενα αστειο.Του αρεσει να πειραζει τους αλλους αλλα και να δημιουργει
μια στενη σχεση μεταξυ τους.Να φανταστειτε μια μερα δεν καναμε καθολου μαθημα κιθαρας και μου μιλουσε για καποιους μεγαλους κιθαριστες(μου εδειξε εικονες απο αυτους κα).
Ας πουμε τωρα αποφασισα να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα(εκανα 4 χρονια κλασσικη) και επειδη ημουνα παντελως ασχετος που εδειξε διαφορες
κιθαρες ,μου επαιξε με την δικια του, μου εδωσε ακομη και ενα cd με πολλα rock τραγουδια.Να φανταστειτε μου ειπε αφου την παρουμε να ερχομαι καμοια φορα να μου κανει μαθηματα και να μου δειξει τρελα πραγματα χωρις πληρωμη ενω θα συνεχιζω κανονικα τα μαθηματα κλασσικης.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #180 στις: 28/11/09, 12:21 »
Δε μπορώ παρα να συμφωνήσω. Ο λόγος που με έκανε να πάρω στα σοβαρά τη κλασσική κιθάρα, ήταν ο δάσκαλος, που απο το πρώτο μάθημα με έψησε. 6 χρόνια μετά και με σοβαρά προβλήματα όσον αφορά τη σχέση μου με το ωδείο, καθότι θεωρώ οτι με κορόιδεψαν, συνέχιζα να πηγαίνω καθαρά για το δάσκαλο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pop4life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #181 στις: 04/01/10, 20:51 »
μπορεις να δώσεις εξαιτάσεις για πτυχείο οταν ξέρεις κιθάρα απλά έχεις διαβάσει θεωρία μόνος σου?και αν ναι που?σε κάποιο ωδείο?
music 4 life

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #182 στις: 04/01/10, 21:00 »
pop4life, όταν κάνεις κλασσική κιθάρα σε ωδείο, είσαι αναγκασμένος να κάνεις και θεωρητικά. Και για να πάρεις πτυχίο κιθάρας, πρέπει να έχεις περάσει και τις εξετάσεις των θεωρητικών.

Για την ηλεκτρική κιθάρα εξαρτάται από το ωδείο, καθώς δεν υπάρχει αναγνωρισμένο κρατικό πτυχίο, οπότε ύλη - εξετάσεις - κλπ καθορίζονται από το εκάστοτε ωδείο.

Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος pop4life

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #183 στις: 05/01/10, 00:06 »
οκ ευχαριστω:)
music 4 life

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
από Μιχάλης
28 Απαντήσεις
36831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
40 Απαντήσεις
14900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
5 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
23 Απαντήσεις
7797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 16:45
από jimaras1996
10 Απαντήσεις
8003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
5035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 14:45
από mouz
0 Απαντήσεις
525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis