Σελίδες:
  • #51 από lidia στις 06 Feb 2003
  • ...γνώμη μου, ίσως όχι σωστή για όλους, αλλά το να μαθαίνεις ένα όργανο μέσω κλασικών κομματιών σου δίνει και μια σημαντική κουλτούρα...γενικότερη μουσική μόρφωση αν θες πέστο...δε διαφωνώ ότι για κάποιον ο οποίος δε θέλει τίποτα άλλο εκτός από το να μάθει να παίζει συγκεκριμένο είδος μουσικής αυτό δεν είναι απαραίτητο...αλλά εγώ το βλέπω ως γενικότερο όφελος, το οποίο μπορεί αργότερα να δώσει προβάδισμα με έμμεσο ίσως τρόπο... :)
  • #52 από Transformer στις 06 Feb 2003

  • egw pantws kai se wdeio na pigaina den tha ekana thewria para mono praktiki...

    Κι εγω αυτο εκανα...
  • #53 από WINNIE στις 05 Mar 2003
  • η δική μου ιστορία με το ωδείο και τα διάφορα μουσικά όργανα που έπαιζα κατα καιρούς ξεκίνησε πριν πολλά χρόνια (11 περίπου).. αρχικά, το μικρόβιο το είχε η αδερφή μου και μου το κόλλησε.. με είχε εντυπωσιάσει η κιθάρα σαν όργανο, αλλά καθώς ήμουν υπερβολικά μικροκαμωμένη οι γονείς μου θεώρησαν καλό το παιδάκι τους να γραφτεί ακκορντεόν (όχι ότι το συγκεκριμένο όργανο είναι ελαφρύ, αλλά τες πα..)έπεσα σε νέα και πολύ καλή καθηγήτρια που πάνω απ' όλα ήταν φίλη μου και μετά καθηγήτρια.. είχε όμως ένα ελάττωμα! έκανε καλά τη δουλειά της! δλδ έκανε μάθημα ωδείου- κλασικά κομμάτια και όχι της παρέας! κι έτσι πέρασαν 9 ολόκληρα χρόνια..! σε καποια φάση όμως κουράστηκα και το γεγονός ότι δεν είχα χρόνο πλεον για μελέτη μπαχ, μότσαρτ και δε συμαζεύεται, τα παράτησα.. τώρα, έχω ψάξει κι έχω βρει διάφορες παρτιτούρες και βγάζω κομμάτια.. όσο για τα άλλα όργανα (κιθάρα, κλαρίνο, πιάνο) τα έμαθα σε μουσικό γυμνάσιο (τρομάρα μου!).
    στην κιθάρα (2 χρ) είχα έναν καθηγητή που δεν συμπαθούσα καθόλου με αποτέλεσμα να μην έχω όρεξη να διαβάζω και τώρα απλά θυμάμαι τις χορδες (ντροπή που το λέω αυτό στο σάιτ του κιθάρα! :-X).
    στο κλαρίνο, είχα έναν γ....ο καθηγητη ο οποίος στην ουσία δεν είχε γνωσεις! ήταν αυτοδίδακτος ο άνθρωπος(δεν ξέρω πώς τον πήρανε)κι έπαιζε κλαρίνο το "πανηγυρτζίδικο" που λέμε στα μέρη μου! εκει να δείτε! να σου παίξει η winnie "το μήλο μου κοκκινο" και το "κερκυραϊκό" και να ξεσηκωθείς να χορέψεις! έμαθα κλαρίνο κι ακόμη γουστάρω να παίζω..!
    όσο για το πιανο? έγινε κατι ανάλογο με το ακκορντεόν..
    τελικά, μ' ότι δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις..! συγνώμη που σας κούρασα απλά ήθελα να πω κι έγώ τον πόνο μου!
  • #54 από Δαμιανός στις 30 Mar 2003
  • na kai i dikia mou istoria.....eixe pou lete o pateras mou mia akoustiki propolemiki apo to 1963 alla opws itan fysiko oute ou te pou tin koitaza...kapoia mera entelws ksafnika mou irthe kai piga kai tis evala kainourgies xordes kai tin gratsounaga.....prin apo tria xronia epese sta xeria mou ena viclio me akornta kai se sindiasmi me to kapoia tragoudia pou eixa vrei sto net arxisa na paizw kapws pio sovara.....prin apo 2 peripou xronia epriksa tous goneis mou kai mou piran mia ilektriki.(na fantastite oti epeidi den iksera tipota den piga kan sto magazi na tin dokimasw alla esteila tin mitera mou.....)mexri prin treis mines prospathousa monos mou kai oute kan skeftomoun na paw se wdeio....isa isa pou imoun kai entelws antithetos...(an psaksei na vrei kaneis palaiotera msg tha to dei auto)wspou ekana mia kinisi kai graftika se ena wdeio sto opoio idi pigaine o aderfos mou....eutixws epesa se tromero kathigiti o opoios paizei 30 xronia(43 einai)kai exei g**ata akousmata.....mporw na pw ta ska****ta me tin kolwnia sxetika me prin....mesa se treis mines ematha na paizw pragmata pou oute kan to fantazomoun....vevaia exw kswskistei sto diavasma kai den ennow tis askisei pou mou vazei giati  kseskizomai kai monos mou...auta...
  • #55 από ερεβος στις 04 Jun 2003
  • Θα έλεγα πολύ απαραίτητο, αλλά δεν έχω λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!  ;D
  • #56 από Gi@nNiS17 στις 06 May 2004
  • paidia exo arxisei na matheno il.kithara apo ton septevri monos mou, kai mou dixnoun filoi.
    kai auton ton kairo pou matheno me endiaferei kai thelo na sinexiso. Na pao se daskalo i na sinexiso monos mou?
  • #57 από Christof στις 06 May 2004
  • Βασικά όπως γουστάρεις συνέχισε, άπλα να ξέρεις πως με τον καθηγητή κιθάρας θα αποκτήσεις καλύτερη θεωριτική κατάρτιση, και θα σε βοηθάει να ξεκολλάς όταν έχεις απορίες...
  • #58 από Sound of Rock στις 06 May 2004
  • daskalo kai pali daskalo... kai ego arxisa monos mou kai sinexisa monos mou alla tora metaniono pou den piga se daskalo.. tha se voithisi poli.. idika me pragmata pou tha argisis na skeftis oti prepi na mathis opos theoria ktl...
  • #59 από Acanthor στις 07 May 2004
  • Εγώ πάντως είχα κάνει μαθήματα κλασσικής 1,5 χρόνο όταν ήμουν μικρός και μετά συνέχισα μόνος μου με ηλεκτρακουστική. Ηλεκτρική παίζω τους τελευταίους 8 μήνες και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλα έχουν να κάνουν με το πόσο χρόνο θα διαθέσεις εσύ στο όργανο αφού φυσικά θέσεις τις σωστές θεωρητικές βάσεις (βιβλία,δάσκαλος ή και τα δύο).

    Με βοήθησε πάρα πολύ το βιβλίο "Η ηλεκτρική κιθάρα και η τεχνική της" του Αντώνη Τουρκογιώργη. Θα το βρεις στο Νάκα.
    Θεωρητικά για μας τους νέους στο χώρο πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό βοήθημα.
  • #60 από psomas στις 07 May 2004
  • εγώ ξεκίνησα ηλεκτρική χωρίς δάσκαλο. Πήρα δυο βιβλία αλλά πολλές φορές είχα απορίες που έκανα να λύσω πολύ καιρό γιατί δεν είχα κάποιον που να ξέρει για να μου δείξει!
    Νο΄μίζω ότι υπάρχει σχετικό θέμα στο forum.  ;)
  • #61 από Faidwnas στις 07 May 2004
  • Δάσκαλο με τα χίλια.Μόνος σου σίγουρα μπορείς να μάθεις και πολλά πράγματα αλλά αν έχεις και εσύ μεράκι και παίζεις και μόνος σου,και όχι μόνο παίζεις αυτά που σου βάζει ο δάσκαλος, τοτε με το δάσκαλο θα μάθεις πολύ περισσότερα
  • #62 από Καρχαρίας στις 07 May 2004
  • ΔΑΣΚΑΛΟ!!! Χωρίς δευετερή κουβέντα!!! Ξέρεις το χειρότερο δεν είναι να μην μάθεις κάτι αλλά να μάθεις κάτι λάθος!!!!
  • #63 από Faidwnas στις 07 May 2004
  • ΔΑΣΚΑΛΟ!!! Χωρίς δευετερή κουβέντα!!! Ξέρεις το χειρότερο δεν είναι να μην μάθεις κάτι αλλά να μάθεις κάτι λάθος!!!!
    Πολύ σωστό αυτό που λες φίλε καρχαρία αλλά τι θα μπορούσε πιθανόν να μάθει λάθος;Όταν λέμε να μάθει μόνος εννοούμε με κάποιο βιβιλίο
  • #64 από Καρχαρίας στις 07 May 2004
  • Πολύ σωστό αυτό που λες φίλε καρχαρία αλλά τι θα μπορούσε πιθανόν να μάθει λάθος;Όταν λέμε να μάθει μόνος εννοούμε με κάποιο βιβιλίο

    Πολλά, να μάθει να ακουμπάει το χέρι του κάπου όταν παίζει για να στηρίζεται, να παίζει μόνο downstroke. Τώρα δεν μου έρχετε κάτι άλλο. Μπορεί να τα λέει αυτά το βιβλίο αλλά αν το παραμελήσεις λίγο το μάθημα εκείνο αυτό ήταν. Ο δάσκαλος θα επιμένει να το κάνεις αυτό!
    Ακόμα μπορεί να μάθεις να πιάνεις ένα ακόρντο με λάθος θέση στα δάχτυλα. Το ίδιο είναι θα μου πεις, αλλά αν θα ήθελες να προσθέσεις ένα πάτημα ακόμα θα έχεις εγκλοβισμένο κάποιο δάχτυλο...

    Πολλά μπορείς να μάθεις λάθος. Ποιο δύσκολο είναι να ξεμάθεις παρά να τα μάθεις.


    Υπάρχουν και πόσα που δεν μπορεί να σου μάθει ένα βιβλίο, να σου τα εξηγήσει. να κρατάς ακόμα και την κιθάρα λάθος!
  • #65 από D@ve Murray στις 07 May 2004
  • Kalo θα ηταν να πας σε καποιον δασκαλο να ξεκινησεις να κανεις καποια μαθηματα για να παρεις καποιες βασικες αρχεις για την κιθαρα....οπως πως να την κρατας...πως να βαζεις τα δαχτυλα...πραγματα τετοια που κανουν την διαφορα...ολοι δεν τους δινουμε την απαραιτητη σημασια αλλα ειναι το α και το ω αν θες να πας την κιθαρα στο επομενο επιπεδο...να ξεφυγεις δηλαδη απο το γρατζουνισμα...
  • #66 από mafiozos στις 07 May 2004
  • Με δάσκαλο θα μάθεις πιο γρήγορα και πιο σωστά σίγουρα, αλλά να τον ακούς.
    Στο λέω εκ πείρας...συγκρίνω τον εαυτό μου με φίλους μου αυτοδίδακτους ή που πήγαιναν στον δάσκαλο μόνο για να λέν οτι πάνε.
    Μετά απο κάποιο σημείο αν κρίνεις οτι δεν μαθαίνεις αρκετά όσο να πληρώνεις τότε κάνε οτι θές, αλλά για αρχή δάσκαλο με 1000.
  • #67 από KORG στις 08 May 2004
  • Νομίζω φίλε μου οτι πήρες την απάντησή σου!Ακόμα και από τι απάντησε η πλειοψηφία των χρηστών! ΔΑΣΚΑΛΟ και ΜΟΝΟ!Για 1002 λόγους!Φιλικά, Δημήτρης.  8)
  • #68 από naruto στις 04 Jul 2005
  • φιλαράκι ξεκίνα με δάσκαλο όταν είσαι με δασκαλο μαθαίνεις καποια πράγματα σωστα, εγω που έμαθα μόνος μου δυσκολέυομαι να παιξω και με upstrokes  ενω με δυσκολέυει και να παιζω μεγάλα αρπέτζιο με τον ίδιο τρόπο. και αυτό επιδι ξεκινισα μονος μου
  • #69 από Vaiking στις 05 Jul 2005
  •  Όπως σου είπαν όλοι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα δάσκαλο... ακόμα καλύτερα με κλασσική κιθάρα. Όσο για την ταχύτητα, κυνήγα πρώτα τη σωστή τεχνική και τον καθαρό ήχο και η ταχύτητα... είναι το μόνο εύκολο  ;)
  • #70 από vangelis στις 06 Jul 2005
  • stantar me daskalo...an einai kalos (aparaithth proupothesh) tha sou dosei tis baseis na proxorhseis argotera monos sou...
  • #71 από fatses asteies στις 14 Aug 2005
  • Αν και πανάρχαιο το θέμα , γράφω κάτι και το επαναφέρω μια και το θεωρώ πολύ σημαντικό. Από την εμπειρία μου (όχι μόνο την προσωπική αλλά βλέποντας τόσα χρόνια και πολλούς άλλους) θα σας πω με βεβαιότητα ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Τελεία και παύλα. Αν θα πάει σε ωδείο "παλιού τύπου" , κάνοντας κυρίως κλασσική ή αν θα πάει σε σύγχρονα ωδεία (Νάκας Φακανάς κλπ ) ή αν θα κάνει ιδιαίτερα εξαρτάται από το τι θέλει να μάθει κανείς και πόσο γρήγορα. Αλλά πρέπει να κάνει μαθήματα. Και αυτό όχι γιατί μόνο θα χάσει πολλά χρόνια για να βρει μόνος του αυτά που θα του δείξουν συντομότερα οι καθηγητές, αλλά και γιατί πιθανότατα θα τα μάθει στραβά ή μισά (και αυτό είναι ίσως χειρότερο). Εντάξει, από ένα σημείο και μετά κάποιος μπορεί να συνεχίσει μόνος του ή να διαλέξει να επικεντρωθεί σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα, όμως αν θέλετε να κατανοήσετε τι είναι μουσική και να ξέρετε τι και γιατί παίζετε, τότε χρειάζεται να έχετε κάνει μαθήματα στο όργανο τουλάχιστον μέχρι να μάθετε τις βασικές τεχνικές ΣΩΣΤΑ και τουλάχιστον μέχρι αρχές αρμονίας. Δηλαδή χοντρά χοντρά κάπου 2 χρόνια ιδιαίτερα ή 2 - 3 χρόνια σε σύγχρονο ωδείο ή τουλάχιστον 6 σε κλασσικό ωδείο (με τους ρυθμούς που πάνε εκεί ίσως και περισσότερα, αν αντέξετε).
  • #72 από Ο Γενίτσαρος cmaj7 στις 14 Aug 2005
  • Φακανάς?
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Κυρία Ελένη θα ήθελες να γράψεις
  • #73 από Ararvin1967 στις 14 Aug 2005
  • Αν και από γνώσεις μουσικής δεν κατέχω η κοινή λογική λέει ότι μάλλον απαραίτητο είναι το ωδείο.
  • #74 από epodos στις 14 Aug 2005
  •  ::) εξαρταται απο το τι θέλει ο καθένας........αν θελει κάποιος να αποκτήσει κάποιο χαρτί το οποίο θα τον βοηθήσει επαγγελματικά τότε η κλασσική γνωση είναι απαραίτητη. Η κλασσική μουσική, η αρμονία, αντίστιξη κτλ θα σου δώσουν τη βάση,τη γνώση, την τεχνική που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε άλλα είδη μουσικης...Αν καποιος δεν θέλει να ασχοληθει καθόλου με την κλασσική παιδεία μπορει να ζητησει απο το δασκαλό του ωδείου να του δείξει κάποια πραγματα στο είδος μουσικής που τον ενδιαφέρει χωρις να δωσει εξετάσεις.....το χω δει αυτό :)
  • #75 από Elenaki_ στις 16 Aug 2005
  • Τα μόνα πραγματα που εχω να πω είναι 

    1) 5 χρονια που ειμαι σε ωδειο δεν εχουν παει στραφει !
    2) Μόνο στο Ωδείο μαθαίνεις μουσική,ό,τι άλλο είναι απλώς ημιμάθεια!

     ;)
Σελίδες: