Αποστολέας Θέμα: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?  (Αναγνώστηκε 104618 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #75 στις: 16/08/05, 19:53 »
Τα μόνα πραγματα που εχω να πω είναι

1) 5 χρονια που ειμαι σε ωδειο δεν εχουν παει στραφει !
2) Μόνο στο Ωδείο μαθαίνεις μουσική,ό,τι άλλο είναι απλώς ημιμάθεια!

 ;)


Δηλαδή..εννοείς ότι το ωδείο είναι ένας μαγικός χώρος που σε μαθαίνει μουσική από μόνο του?
Δεν σου μαθαίνουν μουσική εκεί οι άνθρωποι?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #76 στις: 16/08/05, 20:12 »
Τα μόνα πραγματα που εχω να πω είναι

1) 5 χρονια που ειμαι σε ωδειο δεν εχουν παει στραφει !
2) Μόνο στο Ωδείο μαθαίνεις μουσική,ό,τι άλλο είναι απλώς ημιμάθεια!

 ;)


Δηλαδή..εννοείς ότι το ωδείο είναι ένας μαγικός χώρος που σε μαθαίνει μουσική από μόνο του?
Δεν σου μαθαίνουν μουσική εκεί οι άνθρωποι?

 ;D ;D ;D ;D ;D ;Dααχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D ;D (αμάν ρε την κοπέλα..αμέσως από τα μούτρα....) ;D ;D ;D ;D

Εγώ πάντως...κάνω ιδιαίτερα!!! ;D ;D ;D :P :P :P (λίγο καιρό έλειψα...και ξέχασα να κάνω παράθεση :P)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/05, 20:25 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Elenaki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το τραγούδι είναι απλα...η ΖΩΗ μου ! ! !
    • Προφίλ
    • Pathfinder.gr !
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #77 στις: 17/08/05, 15:23 »
Πολυ κόντρα μου πας master of puppets και θα αρχισω........ ! ! ! ! ! ! !
Καλε ανθρωποι μου μαθαινουν μουσικη αλλα ανθρωποι οι οποιοι ξερουν το αντικειμενο οχι ασχετοι ! ! !
Δ-Ε-Ν  Τ-Σ-Α-Ν-Τ-Ι-Ζ-Ο-Μ-Α-Ι ..................................................... ;)
*Μπορεί κάποτε να πάψω να Σ'ΑΓΑΠΩ...Αλλά ποτε δεν θα πάψω να αγαπώ τις μέρες που...Σ'ΑΓΑΠΗΣΑ!
*Θα'θελα ξανά να με θές θα'θελα αέρας να γίνεις,να περνάω τις νύχτες που καίς,το πουκαμισό μου να'νοίγεις!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #78 στις: 17/08/05, 15:27 »
exw ligo pare dose me kapoious deinosaurous ths ellhnikhs mousikhs (POLL ktl), apo autous kanenas den phge se wdeio...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #79 στις: 19/08/05, 14:49 »
Πολυ κόντρα μου πας master of puppets και θα αρχισω........ ! ! ! ! ! ! !
Καλε ανθρωποι μου μαθαινουν μουσικη αλλα ανθρωποι οι οποιοι ξερουν το αντικειμενο οχι ασχετοι ! ! !
Δ-Ε-Ν Τ-Σ-Α-Ν-Τ-Ι-Ζ-Ο-Μ-Α-Ι ..................................................... ;)


A...έτσι πες να καταλάβουμε. Τι να καταλάβουμε τώρα είναι το ζήτημα , ότι οι εντός ωδείου καθηγητές είναι σχετικοί και γνωρίζουν το αντικείμενο ενώ οι εκτός ωδείου άσχετοι και ανίδεοι.
Προφανώς οι "εντός" ήταν εντός εξ'απανέκαθεν (που λέει και ο ποιητής  :P) , δηλαδή εκεί γεννήθηκαν , εκεί μεγάλωσαν και δεν ήταν ποτέ από τους  "απέξω" άσχετους.....κάτι σαν τα λουλούδια στη γλάστρα ένα πράγμα.

Μμμμ...θαυμάσια , μου λύθηκαν απορίες αιώνων , καθότιν και Μαθουσαλίξ!!!! 8) 8)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #80 στις: 17/09/05, 21:14 »
Θα προτείνω και εγώ να κάνεις μαθήματα με δάσκαλο. Πέρα από το ότι θα είναι ποιο καταρτισμένος από τους φίλους σου θα ξέρει πότε και πώς να σε βοηθήσει να ανέβεις επίπεδο. Προσωπικά έκανα 8 χρόνια ωδείο και το εγκατέλειψα λόγω σχολείου. Τώρα όμως που είμαι το πανεπιστήμιο σκοπεύω να τα συνεχίσω...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #81 στις: 27/10/05, 23:52 »
Εγω ρε παιδια να ρωτισω κατι εδω περα (δεν βρικα πιο σχετικο θεμα και δεν ξερω που να ανοιξω αμα ειναι να ανοιξω :-[) ;

Τα ειχα κανονισει ολα, δασκαλο για ιδιετερα, κιθαρα κλπ και τωρα ξαφνικα πεταγετε ενας φιλος μου και θελει να κανει μαθηματα μαζι μου. Τι να του πω; Βασικα εγω δεν πολυγουσταρω να κανω μαθημα μαζι του γιατι
1)Δεν εχει τρελα, του αρεσει μεν ο ηχος αλλα δεν εχει την τρελα το κανει απλα για να μαθει ενα οργανο (και καλα κανει βεβαια)
2) Εγω ξερει ειδη καπια πραγματακια ενω αυτος δεν εχει ιδεα οποτε θα "χαλαει" το μαθημα
3) Πιστευω πως θα προχοραω με (πολυ) πιο γρηγορα βηματα απο αυτον
4)Δεν θα εχω το ν δασκαλο "ολο δικο μου" και τα λευτα που θα γλιτωσω θα ειναι ελαχιστα
5)Μου χαλασε ολα τα σχεδια
6) Δεν ξερω γιατι αλλα γενικα δεν γουσταρω...


Εσεις τι λετε; Τι με συμφερει και πως θα ειναι καλυτερα για εμενα. Και αμα ειναι για να κανω μονος μου πως να του το πω; Δεν μπορω ετσι ξερα...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #82 στις: 03/11/05, 15:25 »
Εγω ξεκίνησα 7-8 χρονών πιάνο μεχρι τα 13 (με ενα χρονο διακοπη ομως) με δασκαλα... Τωρα παιζω αντε καμια παρτιτουρα οοοοοοοοοοποτε μου καπνισει, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μαρεσουν τα κλασικα κομματια που παιζω... Παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τη δασκαλα, αυτες (αλλαξα, σε καποια φαση) ηταν πολυ καλες και με εμαθαν πολυ καλο πιανο!

Το θεμα ειναι οτι τα μουσικα μου γουστα με κανουν να θελω να παιξω κατι πιο ροκ, λιγοτερο κλασικο... Εξαλλου υπαρχουν αρκετα τραγουδια "ροκ" που μπορουν να παιχτουν στο πιανο, και ψαχνω απεγνωσμενα παρτιτουρες (ας κανω και μια βολτα απο το αναλογο τοπικ ;) )!

Τωρα ειμαι 17 χρονων και θελω να μαθω κιθαρα, ομως οι οικονομικες μου δυνατοτητες δεν μου επιτρεπουν ακομα να αγορασω και να αρχισω μαθηματα, και οι τριτολυκειιστικες αναγκες το ιδιο... Απο του χρονου (αν περασω) θα δουμε!!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #83 στις: 25/11/05, 22:19 »
Εγώ πήγα 8 χρόνια ωδείο, άλλαξα 2 δασκάλους και τα τελευταία χρόνια παίζω μόνος μου. Ο πρώτος δάσκαλος μου έμαθε όλη την τεχνική σχετικά με την κλασσική με επιρροές από μπαρόκ μέχρι Jazz ενώ ο δεύτερος μου έμαθε αρκετά πράγματα περι Rumba και Flamengo. Κατέληξα να παίζω Rock σε ηλεκτρική αλλά παρατηρώ ότι εκμεταλλεύομαι καθημερινά τις συμβουλές τους προσπαθώντας να αυξήσω την ταχύτητα και ακρίβεια μου χρησιμοποιώντας κάθετες κλίμακες κλπ. για να αντισταθμίσω το μειωνέκτημα των μικρών μου δακτύλων.

Καλό είναι, έστω και για μερικούς μήνες όλοι να μελετήσουν κοντά σε δάσκαλο προκειμένου να μάθουν τις προταρχικές έννοιες της κιθάρας, την ταστιέρα, μουσική ανάγνωση παρτιτούρας και να διευκολύνουν τη μελλοντική τους πρόοδο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #84 στις: 26/11/05, 00:22 »
Αρχισα να κανω μαθηματα με δασκαλο στο σπιτι μου, εγω και ενας φιλος μου. Μας χωρισε ομως γιατι εγω προχορουσα πιο γρηγορα απο αυτον
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #85 στις: 27/11/05, 23:40 »
Εγω με εναν δασκαλο-φιλο της μανας μου κανω...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος _Aggeliki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #86 στις: 04/12/05, 12:17 »
Εγω ξεκίνησα μόνη μου αλλά όταν ξεκίνησα με δάσκαλο κατάλαβα πως έκανα αρκετά λάθη κυρίως στιην τοποθέτηση...μέχρι που κρατούσα και ψιλολάθος την κιθάρα. :P
Never free,Never me...
So i dub the Unforgiven...

Αποσυνδεδεμένος θανος_7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #87 στις: 10/01/06, 17:13 »
Γεια χαρα!Τωρα γραφτηκα και κοιταζα αυτο το θεμα και τρελαθηκα!!!
Ρε παιδια παιζω πεντε μηνες κιθαρα και εχω κανει μονο πεντε μαθηματα με δασκαλο και το εκοψα!!Μου την εσπαγαν μονο για ενα λογο.Με εβαζε να παιζω μαλακιες που δεν ηθελα για εξασκηση και ηταν πανευκολα και χωρις νοημα.αυτο που θελω να πω ειναι οτι το σταματησα επειδη δε μου αρεσαν τα τραγουδα και επισης τα επαιζα και με παρτιτουρες,κατι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο  και θελεις χρονια  για να το μαθεις.Ενω εγω καθομαι και παιζω ολη τη ημερα σπιτι μου και πιστευω οτι εχω μαθει καλυτερα και οτι ετσι και συνεχιζα το ωδειο θα ημουν βλακας.τελος στο ωδειο θελει τρια χρονια να μαθεις συνχορδιες ενω εγω τις εχω μαθει ιδη ολες απο φιλους που με βοηθανε πολυ!Εσεις τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #88 στις: 10/01/06, 17:44 »
ε; Μηπος δεν σου τα ειπανε καλα; Νταξει για τα τραγουδια, αλλα δεν μπορουσες να του πεις να παιξεις κατι αλλο; Εμενα παντος ο δασκαλος μου λεει να του δωσω cd με τραγουδια που θελω εγω να μαθω. Ισως βεβαια να πεζει ρολο οτι κανω ιδιετερα. Οι παρτιτουρες ποτε γινανε δυσκολες; Εγω της εχα για πανευκολες... ολα τα τραγουιδ αετσι τα εβγαλα... Μηπος η συνχορδιες που εχεις μαθει εσυ ειανι 7, αντε οχτω; Οι συνχορδιες ειναι πολυ περισοτερες... Εγω εχω μαθει 9 μεχρι τωρα, και απο οτι μου λεει ο δασκαλος εχει ακομα ενα σωρο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος θανος_7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #89 στις: 11/01/06, 17:22 »
Φιλε dark kronos δεν κανω ιδιετερα οπως εσυ.Δεν σου λεω οτι θα μου πει οχι αν του παω ενα τραγουδι απλα θα το κοιταξουμε για πεντε λεπτα και μετα παλι πισω στο μαθημα!!Α!! και κατι αλλο για τισ συνχορδιες.οταν λεω τισ εχω μαθει ολες .ενοω αυτες που υπαρχουν στα  κοματια δεν σου λεω για τις πιω κουλες που δεν χρησιμοποιουνται  σχεδον πουθενα.απλα ρε γαμοτο με τσαντιζει οπως σε βαζει να καθεσε κιολας ενω εσυ που κανεις ιδιετερα δεν θα σε βαζει ετσι,ξερεις με ιποποδιο!!

Αποσυνδεδεμένος θανος_7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #90 στις: 11/01/06, 17:31 »
Α ναι!!!ξεχασα τισ παρτιτουρες.κοιτα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν.εγω ας πουμε τα τραγουδια τα βγαζω βλεποντας συνχορδιες και κατω ακριβως το στιχο ή τα ακοθω με το αυτι και τα βγαζω.βεβαια με το αυτι καταλαβαινω πιο ευκολα τα ακορντα γιατι στις μελωδιες δεν ειμαι και τοσο καλος.τελος αν δεν μπορω να βγαλω μια μελωδια με το αυτι υπαρχουν και ταμπλατουρες.ΔΩΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.Αν δεν υπηρχαν ουτε ενα solo δεν θα ειχα βγαλει.μονο τα αργα βεβαια οπως του holiday!!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #91 στις: 02/02/06, 09:05 »
Παιδιά μην τρελαθούμε.....το Ωδείο σου προσφέρει στείρα μάθηση και το μόνο που κάνει είναι να σε βάζει σε ένα καλούπι, να παίζεις ό,τι θέλουν αυτοί....Όμως, και εγώ από Ωδείο ξεκίνησα. Το θέμα είναι οτι έμαθα πολλά και χρήσιμα πράγματα...νομίζω πως όλοι πρέπει να μάθουν θεωρία, νότες...μέχρι και σολφέζ. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Όμως πρέπει να είσαι τυχερός και να πέσεις σε καλό καθηγητή για να σου μεταδώσει αγάπη για τη μουσική...Θα σας πω ένα περιστατικό. Έγώ παρόλο που μάθαινα μόνο κλασσικά κομμάτια στο Ωδείο, είχα τρέλα να μάθω έντεχνα...η καθηγήτριά μου(πιο κομπλεξική γυναίκα δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου) αρνιόταν πεισματικά να μου μάθει και εγώ προσπαθούσα να μάθω μόνη μου. Οπότε έμαθα ακόρντα, κατέβαζα παρτιτούρες και ένας θεός ξέρει πως κατάφερα μόνη μου να βγάλω κομμάτια. Υπόψιν οτι στο Ωδείο έπαιζα μόνο με νότες. Όταν λοιπόν την πρώτη χρονιά έδινα εξετάσεις....ήμουν και με παιδιά που έπαιζαν τουλάχιστον τρία χρόνια κιθάρα. Τους είπα λοιπόν να παίξουμε κανένα τραγουδάκι μέχρι να μας φωνάξουν....έμειναν να με κοιτάζουν σαν χαμένοι. Κανείς τους δεν ήξερε να διαβάζει ταμπλατούρες πόσο μάλλον να πάιζουν τραγουδάκια εκτός από τα κλασσικά. Αφού τελείωσαν οι εξετάσεις τους παράτησα και συνέχισα μόνη μου. Θα ήθελα να γίνω καλύτερη και σκέφτομαι να κάνω κάποια μαθήματα με δάσκαλο. Όσο τώρα για τον φίλο..καλό είναι κάποιος να μας βοηθήσει αλλα ως εκεί. Γιατί αν δεν είναι ειδικευμένος ίσως να σου δείξει κάτι λάθος και μετά είναι δύσκολο να το διοιρθώσεις..εξάλλου ο καθένας έχει την δική του τεχνική και είναι προτιμότερο να βρεις την δική σου παρά να υιοθετήσεις την τεχνική καποιου άλλου...Πάνω απ'όλα σημασία έχει να αγαπάς την μουσική και ύστερα θα βρεις τον δρόμο σου...
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #92 στις: 02/02/06, 18:32 »
Πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει ένα καλό θεωρητικό υποβαθρο, αλλά πρέπει να φροντίζει κανείς να εξασκεί το αυτί του και (κατα τη γνώμη μου) να βασίζεται σ'αυτό κυρίως όταν παίζει μόνος του ή με άλλα όργανα...

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #93 στις: 16/02/06, 08:29 »
Δεν έχω πάει σε ωδείο ποτέ αλλά εκτιμώ πάρα πολύ αυτούς που πάνε. Όμως νομιζω εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει ο καθένας και το τι του αρέσει. Αν κάποιου αρέσει η κλασική μουσική,  θέλει να μάθει κάθε λεπτομέρεια για τη μουσική να διαβάζει νότες ίσως και να ασχοληθεί επαγγελματικά μ' αυτό (χωρίς να αποκλείεται ότι αυτός που είναι αυτοδίδαχτος δεν μπορει να ασχοληθεί επαγγελματικά φυσικά)  τότε το ωδείο σίγουρα είναι η βάση. Αν όμως κάποιος θέλει απλά να γρατσουνάει λίγα τραγουδάκια με την παρέα δεν χρειάζεται το ωδείο. Με ένα δάσκαλο στην αρχή και μετά μόνος είναι αρκετό. Εγώ ξεκίνησα σε ένα δάσκαλο όπου κάναμε απλός τραγούδια με ακορντα. Μου άρεσε πολύ. Μετά σταμάτησε να διδάσκει και πήγα σε κάποιο που έκανε κλασική κιθάρα Μπαχ κλπ. Άντεξα 2 χρόνια, δίαβαζα και με το ζόρι. Μετά τα παράτησα εντελώς. Ευτυχώς μου ξανάρθε η όρεξη μετα από χρόνια (κάλιω αργα παρά ποτέ) και ξεκίνησα μόνος. Φυσικά οι βάσεις που είχα με βοήθησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/06, 08:42 από Μάρκος Λεονάρδος »

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #94 στις: 27/02/06, 10:42 »
Θαύμασα φίλη που έπαιζε τραγουδάκια αυτοδίδακτη σχεδόν, πήγα σε δάσκαλο, μαγεύτηκα με το κλασικό παίξιμό του και από τότε βαράω κλασικά, μετά από τρία χρόνια δουλεύω τώρα πλέον παράλληλα και τραγούδια μόνη. είναι πολύ ωραίο όλο αυτό , έχει κόπο και μου κλέβει χρόνο αλλά παρότι είμαι μεγάλη σε ηλικία είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω τα τελευταία τέσσερα χρόνια...!
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #95 στις: 27/02/06, 21:05 »
Εγω ειμαι υπερ του δασκαλου.Σε προχωραει με το ρυθμο που θες να προχωρησεις αντιθετα με το Ωδειο.Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις σε ωδεια οπου μπορεις να προχωρησεις οσο θες.Τετοιο ωδειο ειναι και το "Ελευθερο Ωδειο".Εγω προσωπικα εκανα καποια εντατικα μαθηματα με δασκαλο.Εχω βεβαια καποια κενα στην θεωρια αλλα η αποψη μου ειναι η εξης.Καλυτερα να ειμαι τεχνικα καλος κ να μην ξερω καλη θεωρια παρα να ειμαι σε ασχημο τεχνικο επιπεδο και να ξερω καλη θεωρια γιατι θεωρω πιο δυσκολο το να αποκτησεις ευχερεια πανω στο οργανο απο το να διαβασεις την θεωρια.Οι συναναστροφες με φιλους βοηθανε οταν βεβαια ξερουν κατι παραπανω απο μας και ιδιως οταν δεν εχουμε την δυνατοτητα να παμε σε δασκαλο.Αυτα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #96 στις: 19/03/06, 06:25 »
Παιδιά μην τρελαθούμε.....το Ωδείο σου προσφέρει στείρα μάθηση και το μόνο που κάνει είναι να σε βάζει σε ένα καλούπι, να παίζεις ό,τι θέλουν αυτοί....Όμως, και εγώ από Ωδείο ξεκίνησα. Το θέμα είναι οτι έμαθα πολλά και χρήσιμα πράγματα...νομίζω πως όλοι πρέπει να μάθουν θεωρία, νότες...μέχρι και σολφέζ. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Όμως πρέπει να είσαι τυχερός και να πέσεις σε καλό καθηγητή για να σου μεταδώσει αγάπη για τη μουσική...Θα σας πω ένα περιστατικό. Έγώ παρόλο που μάθαινα μόνο κλασσικά κομμάτια στο Ωδείο, είχα τρέλα να μάθω έντεχνα...η καθηγήτριά μου(πιο κομπλεξική γυναίκα δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου) αρνιόταν πεισματικά να μου μάθει και εγώ προσπαθούσα να μάθω μόνη μου. Οπότε έμαθα ακόρντα, κατέβαζα παρτιτούρες και ένας θεός ξέρει πως κατάφερα μόνη μου να βγάλω κομμάτια. Υπόψιν οτι στο Ωδείο έπαιζα μόνο με νότες. Όταν λοιπόν την πρώτη χρονιά έδινα εξετάσεις....ήμουν και με παιδιά που έπαιζαν τουλάχιστον τρία χρόνια κιθάρα. Τους είπα λοιπόν να παίξουμε κανένα τραγουδάκι μέχρι να μας φωνάξουν....έμειναν να με κοιτάζουν σαν χαμένοι. Κανείς τους δεν ήξερε να διαβάζει ταμπλατούρες πόσο μάλλον να πάιζουν τραγουδάκια εκτός από τα κλασσικά. Αφού τελείωσαν οι εξετάσεις τους παράτησα και συνέχισα μόνη μου. Θα ήθελα να γίνω καλύτερη και σκέφτομαι να κάνω κάποια μαθήματα με δάσκαλο. Όσο τώρα για τον φίλο..καλό είναι κάποιος να μας βοηθήσει αλλα ως εκεί. Γιατί αν δεν είναι ειδικευμένος ίσως να σου δείξει κάτι λάθος και μετά είναι δύσκολο να το διοιρθώσεις..εξάλλου ο καθένας έχει την δική του τεχνική και είναι προτιμότερο να βρεις την δική σου παρά να υιοθετήσεις την τεχνική καποιου άλλου...Πάνω απ'όλα σημασία έχει να αγαπάς την μουσική και ύστερα θα βρεις τον δρόμο σου...


   δεν θελω να "διαφωνισω" με αυτο, αλλα η "γωση" μεταδιδεται και ακουσια καμια φορα!! Πχ οταν παιζεις με αλλους μαζι σε συγκροτηματα, ιδιαιτερα αν ειναι και ψιλοασχετα μεταξυ τους, πχ εγω παιζω σε 1 μπαντα που παιζει "κατι σαν" heavy metal (δεν ξερουμε ακριβως!!!) και εχω μαθει πραγματα απο τον αλλον κιθαριστα που δεν εχει παει ουτε 1 ωρα σε ωδειο ή δασκαλο, μετα επαιζα σε μια αλλη μπαντα πιο ποπ-ροκ, μετα φτιαξαμε ενα σχημα που παιζαμε φανκ, και πιστεψτε με εμαθα σε 3 χρονια πραγματα απο τα υπολοιπα παιδια (οχι οτι με διδαξανε, αλλα απο την τριβη μεταξυ μας) τον ντραμερ, τον πληκτρα (πολυ διαβασμενος) ακομα και απο την τραγουδιστρια, που δεν θα τα μαθαινα σε κανενα ωδειο και με κανενα δασκαλο!!! Και το καλλιτερο απο ολα ειναι οτι μπορω να χρησιμοποιω αυτην την εμπειρια στα αλλα γκροπ!!! Δηλαδη με βοηθησε παρα πολυ που καθισα και "εβγαλα" κομματια εξω απο το στυλ μου οπως ποπ-ροκ, βοηθησε και στο αυτι μου, βελτιωνοντας το, αλλα και μουσικα λογω της διαφορετικοτητας του στυλ παιξιματος!
    Καλο ειναι λοιπον κατα τη γνωμη μου να βρισκομαστε, να παιζουμε και να συζηταμε με πολλα ατομα, στο τελος θα ανακαλυψουμε -χωρις να το καταλαβουμε- οτι κατι μαθαμε και απο αυτους, η εμπειρια ποτε δεν παει χαμενη, και καλο ειναι να "γυριζει"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #97 στις: 22/04/06, 13:29 »
εγώ πάω σε ωδείο από τα 4 μου... Και ακόμα δηλαδή συνεχίζω να πηγαίνω. Ηταν στιγμές που μισούσα το αρμόνιο και την κιθάρα λόγω των καταμέρενων ασκήσεων. Αλλά μετά από πολυ καιρό αποδείχτηκε πώς αν καταφερει κανεις να παιξει τέλεια αυτά που βαζουν οι καθηγητες στα ωδειά τότε θα μπορέσει σχετικά άνετα να παίξει το είδος της μουσικής που του αρέσει.

Συγκεκριμένα τώρα κανω ηλ.κιθαρα με εναν τελειος τρελάρα δασκαλο στο ωδειο. Ειναι ροκάς (classic rock και heavy). Δεν γουστάρει ούτε τον διευθυντή του ωδείου ούτε τους υπολοιπους καθηγητες της σχολής. Εχει την ροκ φιλοσοφία και ωρες ωρες γελάω μες το μαθημα (βρίζει φτύνει ό,τι να'ναι). Ξέρει να παίζει τρομερα και είναι ένας από τους καλύτερους υποστηρικτές του classic rock στην Θεσσαλονικη.

Αλλά δεν με καλύπτει για να ρίχνω σόλο. ϊσως είναι ακομα η αρχή, εχω αλλα 3 χρόνια μπροστα μου είπε μεχρι να πάρω καποιο χαρτι. Αληθεια, αυτο το πιστωποιητικο οτι τελειωσα την ταξη της κιθαρα έχει καποια αξία ή μπα ;

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #98 στις: 26/04/06, 02:52 »
   πρακτικη αξια εχει, διοτι ειναι και αυτο ενα πιστοποιητικο, αλλα δεν εχει καποια "ισχυ" ή "αναγνωριση απο το καρταος, ομως και αυτος ειναι ενας τιτλος που σιγουρα θα σου χρειαστει καπου, πχ σε καποιο πανεπηστημιο ή κονσερβατοριο του εξωτερικου
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος λολ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #99 στις: 22/07/06, 01:35 »
και εγω τωρα εχω ξεκινησει κλασικη με ενα δασκαλο , ενας φιλος μου ειναι που μου δειχνει πραγματα αφιλοκερδως και μου εδωσε ενα βιβλιο με κλασικα κομματια το οποιο εχει επιπεδα δυσκολιας , απο bach , carulli , paganini, sor, carcasi . το βιβλιο λεγεται clasical for guitar tou jerry snyder . Μου ειπε να παιζω και να με βλεπει ωστε να βελτιωνω την τεχνικη μου . τι λετε κανω καλα ?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
από Μιχάλης
28 Απαντήσεις
36831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
40 Απαντήσεις
14900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
5 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
23 Απαντήσεις
7797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 16:45
από jimaras1996
10 Απαντήσεις
8003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
5035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 14:45
από mouz
0 Απαντήσεις
525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis