Αποστολέας Θέμα: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )  (Αναγνώστηκε 38512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #25 στις: 22/07/03, 12:26 »
   το τριπτυχο της επιτυχιας ειναι :

εξάσκηση
εξάσκηση
εξάσκηση
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος patrox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #26 στις: 02/12/05, 21:48 »
γεια σε ολους
ειμαι καινουργιος και επειδη προς το παρον δεν εχω δασκαλο θα ηθελα καποιος να με βοηθησει στο παρακατω .

ωραια και καλα ειναι τα τραγουδακια που ποσταρετε αλλα ειναι γραμμενες μονο οι συγχορδιες.πως βρισκω το ρυθμο σε καποιο τραγουδι?δηλαδη με ποιο ρυθμο χτυπαω(strum) τις συγχορδιες?

θα πει καποιος ακους το τραγουδι.ναι ωραια π.χ. στο προσκυνητη ειναι προφανες αλλα στα περισσοτερα μου φαινεται πολυ δυσκολο.υπαρχει πατεντα?

χελλλππ ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #27 στις: 02/12/05, 21:51 »
Νομιζω οτι η μελετη σου, πρεπει να γινει πανω στο κομματι. Την ωρα που παιζει, προσπαθησε να το ακολουθησεις! Ειναι μια καλη αρχη για να αποκτησεις μια ευκολια στην ευρεση των ρυθμων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Injekting Khaos FTW !
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #28 στις: 02/12/05, 22:25 »
γεια σε ολους
ειμαι καινουργιος και επειδη προς το παρον δεν εχω δασκαλο θα ηθελα καποιος να με βοηθησει στο παρακατω .

ωραια και καλα ειναι τα τραγουδακια που ποσταρετε αλλα ειναι γραμμενες μονο οι συγχορδιες.πως βρισκω το ρυθμο σε καποιο τραγουδι?δηλαδη με ποιο ρυθμο χτυπαω(strum) τις συγχορδιες?

θα πει καποιος ακους το τραγουδι.ναι ωραια π.χ. στο προσκυνητη ειναι προφανες αλλα στα περισσοτερα μου φαινεται πολυ δυσκολο.υπαρχει πατεντα?

χελλλππ ??? ??? ???
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΘΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΘΕΙΣ.
Paranoid George Reborn :D , meta apo 1,5 xrono gaming back :P

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #29 στις: 02/12/05, 22:32 »
Tελικά δεν είμαι η μόνη μ αυτό το πρόβλημα........
Προσπαθώ να κάνω αυτό που λες Θανάση αλλά τα χέρια αρνούνται πεισματικά ν ακολουθήσουν αυτό που ακούν τ αυτιά....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος patrox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #30 στις: 02/12/05, 22:52 »
προσπαθω με αυτον τον τροπο αλλα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ειδικα οταν ειναι γρηγορος.


εχω ηλεκτρικη απο το καλοκαιρι αλλα εχω μεινει πισω νομιζω λογο αυτου του προβληματος.εχω μαθει να αλλαζω γρηγορα τις συγχορδιες αλλα δεν ξερω το ρυθμο οποτε δε βγαινει το τραγουδι

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #31 στις: 03/12/05, 10:42 »
Εγω παντως προτεινω να αρχισεις patrox με αργα κομματια, ωστε να συνηθισεις τον ρυθμο ( 2/4 θα βρεις ευκολα απο Πυξ Λαξ ) και στην πορεια να εξελιξεις τα κομματια. Εαν δεν εχεις προβληματα στο πιασιμο και τη θεση των συγχορδιων ( οπως εχω εγω πχ, γι'αυτο και δεν μπορω να παιξω ρυθμικη καθολου καλα ), τοτε σιγουρα θα λυσεις το προβλημα σου ( που στην ουσια δεν ειναι προβλημα...Δεν νομιζω κανενας με την πρωτη να εμαθε να παιζει κομματια ρυθμικα...μελετη θελει παν'απ'ολα )


Edit Dave Murray:τροποποιησα το μηνυμα σου αφου εσβησα τα δυο αχρηστα παραπανω μυνηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/05, 10:49 από D@ve Murray »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #32 στις: 03/12/05, 11:09 »
 ... επειδή ολίγη θεωρία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν  ;D, ορίστε :
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=144

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #33 στις: 03/12/05, 11:12 »
εγώ όταν έχω πρόβλημα με τον ρυθμό ενός κομματιού, αρχίζω πρώτα με τα βασικά χτυπήματα και προχωράω βήμα βήμα στο επόμενο στάδιο...σιγά σιγα, βγήκε ο ρυθμός...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος patrox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #34 στις: 03/12/05, 13:04 »
newbie
επειδη εχω διαβασει το συγκεκριμενο αλλα δε βγαζω ακρη μηπως μπορεις να παραθεσεις κανα τραγουδι απο πυξ λαξ με το ρυθμο του για να εχω και κανα παραδειγμα? ακομα και στο "δε θα δακρισω πια για σενα" δεν εχω βρει το ρυθμο-ειναι τραγικη η κατασταση :D :D

θα επανελθω μετα απο εντατικοτερο διαβασμα του αρθρου για τους ρυθμους
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/05, 13:15 από patrox »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #35 στις: 03/12/05, 13:18 »
newbie
επειδη εχω διαβασει το συγκεκριμενο αλλα δε βγαζω ακρη μηπως μπορεις να παραθεσεις κανα τραγουδι απο πυξ λαξ με το ρυθμο του για να εχω και κανα παραδειγμα? ακομα και στο "δε θα δακρισω πια για σενα" δεν εχω βρει το ρυθμο-ειναι τραγικη η κατασταση :D :D

θα επανελθω μετα απο εντατικοτερο διαβασμα του αρθρου για τους ρυθμους

to sugkekrimeno einai 2/4  (mpoum tsc mpoum tsa mpoum tsa )...:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #36 στις: 03/12/05, 13:55 »
ok, φαίνεται ότι είσαι στην αρχή ακόμη ...  ::)

Σε κάθε τραγούδι πρώτα να ακούς τη μπότα (αν έχει βέβαια) ... συνήθως πέφτει στο 1ο μέτρο ... οπότε αρχίζοντας από αυτό το χτύπημα, αρχίζουμε και "μετράμε" τα υπόλοιπα 4α ή 8α ... μια προσέγγιση -με το κείμενό μου- θα μπορούσε να είναι : όπου βλέπεις Μπάσα (Β1,Β5) κάνε Downstrokes (χτήπημα χορδών προς τα κάτω) και όπου Καντίνια (Κ) κάνε Upstrokes ...

Γενικότερα, τα Rock κομμάτια είναι 4/4, με τη μπότα στο 1ο μέτρο και το ταμπούρο στο 3ο ... το ίδιο ισχύει και για το  "δε θα δακρισω πια για σενα" (αν το θυμάμαι σωστά) / πρακτικά είναι ίδιο μέτρο με τα 2/4 ...

Δεν ξέρω αν βοήθησα (ή σε μπέρδεψα) ...  ::)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #37 στις: 03/12/05, 14:20 »
Προσπαθησε να ακουσεις το κομματι δινοντας προσοχη στην κιθαρα μονο που παιζει το ρυθμο,σε τιποτα αλλο.
Αρχισε με πενιες πρωτα ολες προς τα κατω,μετα και προς τα πανω και βλεπεις πως ταιριαζει.
Με τον καιρο θα σου γινεται ολο και πιο ευκολο.
Υπαρχουν και βιβλια σχετικα,μπορει να σε βοηθησουν.

Καλη τυχη

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #38 στις: 18/02/06, 20:39 »
μηπως φιλε μου να αγορασεις ενα βιβλιο για strumming απο αυτα που εχουν και  cd
για να μπεις στην ιδεα σιγα σιγα.
εκει μεσα θα δεις πολλα πραγματα και θα παιξεις πολλους ρυθμους μαζι με το play along!
 ;D :D

keep STRUMMING!

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #39 στις: 26/02/06, 11:30 »
Μήπως το βιβλίο αυτό ονομάζεται ''Πως να παίξεται κιθάρα''?Γιατί το προαναφερόμενο το έχει γράψει επίσης ο Θερμός.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #40 στις: 01/03/06, 08:10 »
Ο μετρονόμος θα βοηθήσει πολύ στο ρυθμό.

Αποσυνδεδεμένος GiutarNoob

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #41 στις: 31/10/07, 17:03 »
Καταρχήν συγνώμη που βάζω το θέμα εδώ αλλά στο FAQ δεν είχε επιλογή "Νέο Θέμα".

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το μέτρημα στην κιθάρα και ειδικά στις παύσεις.Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος πως περίπου μτράς με το πόδι την ώρα που παίζεις; δηλ το πόδι πάει πάνω-κάτω στο ρυθμό του μετρονόμου (εδώ δεν έχω πρόβλημα το χτύπημα του ποδιού είναι αρκετά ακριβές)  σε ποιά φάση χτυπάς τη χορδή;

θα σας δωσω ένα παράδειγμα για να γίνς πιο κατανοητός
έχουμε το εξής μέτρο 4/4        T=τέταρτο, ΠΤ=Παύση τετάρτου , Ο=όγδοο,ΠΟ=...

Ι      Ι       Ι       Ι
Τ     Ο ΠΟ Ο Ο   ΠΤ
σε ποιά φάση της κίνησης του ποδιού χτυπάμε τις νότες ;


1ον : Την χορδή την χτυπάμε όταν το πόδι ακουμπίσει στο πάτωμα ή όταν ξεκινάει να κατεβαίνει; Η λογική λέει οτι η νότα πρέπει να ακουστεί ακριβώς στο τακ του μετρονόμου ετσι δεν είναι? Και η παύση το ίδιο, να σταματήσουμε τον παλμό ακριβώς στο τακ.

2ον στην παύση ογδόου σταματάμε την χορδή όταν το πόδι βρίσκεται ακριβώς πάνω ή την ώρα που ανεβαίνει;


Ξέρω οτι είναι λίγο δύσκολο να μου το εξηγήσετε γραπτώς. Κάθε προσπάθεια πάντως είναι καλοδεχούμενη.


 


Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #42 στις: 31/10/07, 17:22 »
Σε κάθε χρόνο θα πρέπει εκείνη την ώρα να χτυπάς κάτω και το πόδι σου.Τότε χτυπάς και την χορδή.Επίσης απ'την στιγμή που θες να παίξεις όγδοα μπορείς να μετράς λέγοντας 1 και 2 και 3 και 4 και...και κάθε λέξη να αντιστιχεί σε 1 όγδοο του χρόνου.Όσο για το πόδι όταν βρίσκεται πάνω μετράς το ''και''.Στην περίπτωση παύσης μετράς κανονικά απλα για εκείνο το χρονικο διάστημα σταματάς την χορδή με το χέρι.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #43 στις: 31/10/07, 18:12 »
Εξαρτάται αν μετράς χτύπους ή ισχυρά και ασθενή... Ανάλογα με το μέτρο που έχει γραφτεί το κομμάτι... που συνήθως παραλείπεται στην ταμπλατούρα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #44 στις: 31/10/07, 18:48 »
Κατά κύριο λόγο, "χτυπάς" το πόδι στον ήχο του τετάρτου. Το όγδοο είναι η άρση. Σε τάξεις ρυθμικού σολφέζ μπορεί να συναντήσεις τα γερά μέρη του μέτρου (1ο και 3ο τέταρτο,) να τα χτυπάς με το δεξί πόδι ενώ τα ασθενή μέρη του (2ο και 4ο) να τα χτυπάς με το αριστερό (παράδειγμα 4/4ων) πράγμα το οποίο μπορεί να σε βολέψει και όταν παίζεις σε μεγάλες ταχύτητες.

Σε περιπτώσεις πέρα των τετάρτων, δηλαδή σε περίπτωση που παίζεις κάτι σε όγδοα (7/8, 8/8 κλπ) αντί για τέταρτα χτυπάς όγδοα (δηλαδή 7 χτύπους στο μέτρο σε 7/8 κοκ).

Πάνω απ' όλα όμως, το πιο σημαντικό πράγμα είναι πάντα να δουλεύεις με μετρονόμο.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #45 στις: 31/10/07, 21:03 »
Κατά κύριο λόγο, "χτυπάς" το πόδι στον ήχο του τετάρτου. Το όγδοο είναι η άρση. Σε τάξεις ρυθμικού σολφέζ μπορεί να συναντήσεις τα γερά μέρη του μέτρου (1ο και 3ο τέταρτο,) να τα χτυπάς με το δεξί πόδι ενώ τα ασθενή μέρη του (2ο και 4ο) να τα χτυπάς με το αριστερό (παράδειγμα 4/4ων) πράγμα το οποίο μπορεί να σε βολέψει και όταν παίζεις σε μεγάλες ταχύτητες.

Σε περιπτώσεις πέρα των τετάρτων, δηλαδή σε περίπτωση που παίζεις κάτι σε όγδοα (7/8, 8/8 κλπ) αντί για τέταρτα χτυπάς όγδοα (δηλαδή 7 χτύπους στο μέτρο σε 7/8 κοκ).

Πάνω απ' όλα όμως, το πιο σημαντικό πράγμα είναι πάντα να δουλεύεις με μετρονόμο.

Οι περισσότεροι δάσκαλοι (μάλλον δασκάλες στο σολφέζ) και εξεταστές απαιτούν το μέτρημα να γίνεται αποκλειστικά με το χέρι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GiutarNoob

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #46 στις: 01/11/07, 15:12 »
Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Όλα όσα ειπώθηκαν μου είναι περίπου γνωστά.Το θέμα προέκυψε όταν πριν απο μερικές ημέρες ξεκίνησα μαθήματα με δάσκαλο και μου έβαλε να παίξω ένα απλό ρυθμικό κομμάτι για να δεί πού ακριβώς είμαι.Έγω όταν το είδα σκέφτηκα " Α! αυτό είναι εύκολο, τό'χω",στο δεύτερο μέτρο με σταμάτησε "Λάθος!" μου είπε "Αργε'ίς πολύ να σκεπάσεις στις παύσεις.Εν ολίγης ο τρόπος που μου έδειξε να μετράω είναι ο εξής: (βλ. παράδειγμα στο αρχικό post)

1ος χρόνος : Χτυπάς όταν ξεκινάει το πόδι να κατεβαίνει
2ος χρόνος : Το όγδοο πάλι όταν το πόδι αρχίζει να κατεβαίνει και στην παύση ογδόου που ακολουθεί μπουκώνεις  πρίν το πόδι ανέβει , την ώρα που ξεκινάει η κίνηση δηλαδή.

Δέ ξέρω τι να κάνω ξέρω είναι λίγο περίεργο ,ο άνθρωπος έχει πτυχίο στη κιθάρα και το να αμφισβητώ τα όσα λέει με κάνει και να νιώθω κάπως άβολα.Έγραψα το κομμάτι στο GuitarPro 5 και το έβαλα να παίζει με τον μετρονόμο, όταν το παίζω όπως ήξερα να μετράω δεν χάνω σχεδόν καθόλου(ή έτσι νομίζω?),όταν προσπαθώ να το παίξω με τον τρόπο που λέει είμαι άλλ'αντι άλλων.Νομίζω οτι κολλάει στην κίνηση του ποδιού και δεν ακούει το πού ακούγονατι οι νότες χρονικά.

Επειδή στο χωριό που μένω δεν έχω κι άλλες επιλογές για δάσκαλο να πάω και να συγκρίνω θα ήθελα να με βοηθήσετε . Είναι λάθος τα όσα μου λέει?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/07, 15:14 από GiutarNoob »

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #47 στις: 01/11/07, 15:41 »
Δεν ξέρω αν υπάρχει σωστό και λάθος.Ο καθένας μπορεί να μετράει όπως τον βολεύει (π.χ με ένα χτύπο του ποδιού 2 τέταρτα..ή 2 χτυπήματα για ένα χρονο..κ.λ.π).Καλύτερα όμως είναι πάνω στο χτύπο του ποδιού ή του μετρονόμου ή οτιδήποτε εκεί να ξεκινάει ο χρόνος που χτυπάς.Θα το δεις και αλλού να συμβαίνει αυτο και είναι και πιο βολικό απο αυτό που σου λέει ο καθηγητής σου.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος jimi_scorpion

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμος ( βιβλια και προτασεις )
« Απάντηση #48 στις: 22/11/07, 21:17 »
Γεια σας παιδια...εγω θελω να ζητησω την βοηθεια των πιο εμπειρων σε κατι.
Παιζω κιθαρα 2 χρονια και παιζω κυριως σκληρη ροκ. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα καθως ειχα τη τυχη να μαθω ευκολα μονος μου. Εχω εναν κολλητο ο οποιος ασχολειται εξισου και ενω παιζει πολυ ωραια και ειναι πολυ γρηγορος
αλλα εχει ενα μικρο προβλημα...αδυνατει να κρατησει ρυθμο ενω εχει αυτι (πιανει ευκολα νοτες και συγχορδιες) εγω δε μπορω να τον βοηθησω καθως δεν γνωριζω τιποτα απο ασκησεις αφου ειμαι αυτοδιδακτος. Αν ξερει κανεις να μου υποδειξει καποιον πρακτικο τροπο με τον οποιο θα μπορουσα να τον βοηθησω θα βοηθουσε πολυ...καποια ασκηση ωστε να μαθει κρατιεται εντος ρυθμου...το παιδι στις συγχορδιες ακομη και στα γρηγορα κομματια τα παει καλα...αλλα οταν παει να σολαρει ή να κανει καποιο ριφακι καπως δυσκολο χανεται και παιζει μονος του

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/02, 21:01
από kostasd
1 Απαντήσεις
10480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 09:49
από Καρχαρίας
32 Απαντήσεις
39548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
20 Απαντήσεις
21625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/07, 15:59
από Und3ad
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 09:35
από Πέτροc
16 Απαντήσεις
15505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 20:41
από yiannakis
0 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 00:54
από greguitar
1 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 13:38
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 13:49
από theblind
3 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 13:19
από hot_sauce (φλουτσ)