Αποστολέας Θέμα: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )  (Αναγνώστηκε 53027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Ποια είναι ακριβώς και πως βοηθάει η χρήση του μετρονόμου στη κιθάρα? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #1 στις: 01/02/06, 11:49 »
η χρηση του μετρονομου δεν βοηθαει μονο στην κιθαρα. βοηθαει σε καθε μουσικο απο τον ομποιστα μεχρι τον πιανιστα και απο τον ντραμερ μεχρι τον τραγουδιστη.

οταν καποιος θελει να παιξει με μια ορχηστρα η εστω με ενα ακομο ατομο πρεπει ολοι να "πατουν" σε
κατι που θα τους δινει το ρυθμο δν γινεται να χτυπαει ο ενας εδω και ο αλλος παραπερα ειδικα σε πιο μοντερνες
απο την κλασσικη μουσικες που βασιζονται ακομα περισσοτερο στο ρυθμο. (και στην κλασσικη φυσικα χρειαζεται αλλα πολλες φορες,περισσοτερες απο οτι στις μοντερνες, η μουσικη βασιζεται περισσοτερο στη μελωδια η ακομα ειναι ελευθερη απο ρυθμο, rubato.) αυτο το "πατιμα" το δινει ο μετρονομος που παντα χτυπαει σταθερα σε καποια bpm (beats per minute) kαι δινει τη βαση του ρυθμου. ΄δηλαδη κατι στο οποιο ολοι οι μουσικοι θα συμφωνησουν οτι θα το παρουν σαν αυτο το οποιο θα τους δινει το ρυθμικο feel.

αρα αυτος στον οποιο θα παταει ο κιθαριστας ας πουμε για να βγαλει ενα κομματι ειναι ο μετρονομος.
αργοτερα με την ορχηστρα την θεση του μετρονομου ισως την παρει ο ντραμερ ο οποιος ομως συχνα
εχει εναν μετρονομο στο αυτι του να του δινει καποια χρονικη αξια.

επισης επειδη η μουσικη εχει ρυθμικες αξιες οταν κανουμε τεχνικες ασκησεις η χρηση μετρονομου ειναι απαραιτητη
για να βγει η ασκηση ετσι οπως ειναι γραμμενη ωστε να εχουμε και τα επιθυμητα αποτελεσματα.
πχ. αν εχει μονο 8α η 16α η εναλλαγες, αν δν εχουμε μετρονομο η ασκηση δν προκειται να βγει ποτε σωστα και σε μια ευπρεπη ταχυτητα (250bpm  ;D ;D )
αυτες ειναι οι πιο βασικες λειτουργιες του μετρονομου. τουλαχιστον αυτες ξερω να σου πω.
απο εκει και περα μπορει να χρησιμοποιηθει και με αλλους τροπους οι οποιοι ομως ειναι παραλλαγες αυτων των 2
η δευτερευουσας σημασιας.
και δν χρησιμευει μονο στην κιθαρα αλλα και σε ολα τα οργανα.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #2 στις: 01/02/06, 11:54 »
Ναι ναι βοήθησες πολύ. Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #3 στις: 01/02/06, 14:01 »
Ας μην ξεχνάμε και τις ηχογραφήσεις, οπου τα όργανα γράφονται ένα-ένα. Εκεί είναι απαραίτητη η χρήση του μετρονόμου ιδίως όταν γράφεις σε σημεία όπου δεν ακούγονται τα υπόλοιπα όργανα και πρέπει να "πέσεις" ακριβώς πάνω τους στο επόμενο ξεκίνημα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #4 στις: 01/02/06, 17:32 »
Ας μην ξεχνάμε και τις ηχογραφήσεις, οπου τα όργανα γράφονται ένα-ένα. Εκεί είναι απαραίτητη η χρήση του μετρονόμου ιδίως όταν γράφεις σε σημεία όπου δεν ακούγονται τα υπόλοιπα όργανα και πρέπει να "πέσεις" ακριβώς πάνω τους στο επόμενο ξεκίνημα.

Γιαυτό και τα περισσότερα προγράμματα ηχογράφισης έχουν ενσωματωμένους μετρονόμους και σε αρκετές περιπτώσεις με την μορφή drum pattern.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #5 στις: 01/02/06, 18:43 »
   με δυο λογια βοηθαει στον συνχρονισμο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #6 στις: 02/02/06, 03:44 »
Παράκληση όσοι έχετε μετρονόμο να τον χρησιμοποιείτε όσο πιο συχνά μπορείτε. Είναι μαγικό εργαλείο. Δεν το καταλαβαίνεις στην αρχή αλλά μετά φαίνεται και στην ταχύτητα και στο συγχρονισμό. Όταν δουλεύουμε με σταθερό χρόνο, το μυαλό κωδικοποιεί τις αποστάσεις και η συνήθεια γίνεται ταχύτητα και ακρίβεια. Οπότε..τρέξτε όλοι!
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #7 στις: 02/02/06, 08:23 »
Πάντως πήρα ένα μετά από τη συμβουλή κάποιου φίλου μου και προσπάθησα χθες να τον χρησημοποιήσω, όμως για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να με βοηθήσει. Ακολουθώ τα κτυπήματα πάνω κάτω κλπ αλλά πως μετά αυτό μπορεί να με βοηθήσει στο να παίζω τραγούδια? Πάντως μς τις απαντήσεις σας φαίνεται πολύ σημαντικό όργανο.

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #8 στις: 02/02/06, 08:43 »
Μα είναι πολύ σημαντικό..Παίζεις με νότες?Για να τον συνηθίσεις κάνε ένα κολπάκι. Βάλε να χτυπάει π.χ. σε 3/4, μαζί με κάποια κλίμακα και ακολούθησέ τον. Όταν το κάνεις αρκετές φορές, άλλαξε τον ρυθμό και σιγά-σιγά βάλτον πιο γρήγορα. Όχι όμως μέσα σε δυο ώρες..θέλει καιρό.Θα δεις οτι θα σε βοηθήσει πολύ να κρατάς τον ρυθμό, να μην βιάζεσαι και το χέρι σου να είναι πιο ξεκούραστο και γρήγορο.Θέλει εξάσκηση και υπομονή. Και μην ξεχνάς να κάνεις εξάσκηση και σε κλίμακες και αυτό σίγουρα θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #9 στις: 02/02/06, 09:06 »
Μα είναι πολύ σημαντικό..Παίζεις με νότες?Για να τον συνηθίσεις κάνε ένα κολπάκι. Βάλε να χτυπάει π.χ. σε 3/4, μαζί με κάποια κλίμακα και ακολούθησέ τον. Όταν το κάνεις αρκετές φορές, άλλαξε τον ρυθμό και σιγά-σιγά βάλτον πιο γρήγορα. Όχι όμως μέσα σε δυο ώρες..θέλει καιρό.Θα δεις οτι θα σε βοηθήσει πολύ να κρατάς τον ρυθμό, να μην βιάζεσαι και το χέρι σου να είναι πιο ξεκούραστο και γρήγορο.Θέλει εξάσκηση και υπομονή. Και μην ξεχνάς να κάνεις εξάσκηση και σε κλίμακες και αυτό σίγουρα θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος το 3/4 τι είναι διότι στο μετρονόμο έχει bpm. Και αυτά τα bpm αρχίζουν από 40 και πάνε μέχρι 200+ ποια είναι τα βασικά bpm που πρέπει να ακολουθώ? Και όταν λες με κάποια κλίμακα εννοείς να παίζω κλίμακα ακολουθώντας τα bpm? Μήπως μπορείς να μου πεις ορισμένες ασκήσεις που μπορώ να κάνω? Το τι έκανα χθές όταν τον δοκίμασα πρώτη φορά, απλώς κτυπούσα όλες τις χορδές όπως ακουγονταν τα χτυπήματα του μετρονόμου. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #10 στις: 02/02/06, 18:06 »
Η ένδειξη του μετρονόμου αναφέρεται σε πόσα χτυπήματα θα πραγματοποιηθούν ανά λεπτό (bpm).
To 3/4 είναι το μέτρο του μουσικού σου κειμένου και δεν έχει καμμία σχέση με το παραπάνω. 3/4 ουσιαστικά σημαίνει ότι η μονάδα μέτρησής σου είναι το τέταρτο και ότι κάθε μέτρο έχει 3 από αυτά.
Το πώς θα συγχρονίσεις τον μετρονόμο με το παραπάνω είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Ξεκίνα από μία μικρή ταχύτητα και παίζε έτσι ώστε κάθε χτύπημα να αντιστοιχεί στη μικρότερης αξίας νότα που υπάρχει στο μέτρο σου. Αυτό θα σε κάνει να αποκτήσεις σιγουριά πάνω στο κομμάτι και να μάθεις να εκτιμάς σωστά την αξία κάθε νότας. Σιγά σιγά καθώς θα μαθαίνεις το κομμάτι και το όργανο μπορείς να βάλεις το μετρονόμο να χτυπάει πιο γρήγορα ή να αντιστοιχήσεις μεγαλύτερης αξίας νότες σε ένα χτύπημα. Ας πούμε ότι έχεις ένα ΤΙΚ ανά όγδοο και περνάς σε ένα ΤΙΚ ανά τέταρτο. Πλέον σε ένα ΤΙΚ θα πρέπει να παίζεις δύο όγδοα. Αυτό θα απελευθερώσει το παίξιμό σου και θα εμφανίσει τη μελωδική γραμμή του κομματιού.
Το ίδιο και στις κλίμακες.
Αρχικά μία νότα ανά χτύπημα. Αργότερα 2 νότες ανά χτύπημα και ύστερα 4 νότες άνα χτύπημα.

Υ.Γ. Εκτός από το ΤΙΚ υπάρχει και το ΤΑΚ αλλά αυτό είναι για πιο προχωρημένο επίπεδο! (αστειέυομαι ;D)
Καλή μελέτη 8)
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #11 στις: 02/02/06, 18:29 »
Απο οτι καταλαβαίνω, έχεις αναλογοκό και όχι ψηφιακό μετρονόμο, άρα δεν μπορεί να σου παίζει 3/4. Πάντως ο ρυθμός 3/4 είναι το λεγόμενο βαλς.

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #12 στις: 02/02/06, 20:42 »
Τα παιδιά έχουν δίκιο και συγνώμη για το λάθος. Γιατί δεν αγοράζεις κάποιο βιβλίο για να σε βοηθήσει? Επίσης, δεν ξέρω αν θες να παίζεις με νότες ή ακόρντα. Μπορώ να σου συστήσω κάποια.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #13 στις: 05/02/06, 18:51 »
άρα δεν μπορεί να σου παίζει 3/4

Πάιδες, λάθος! Μόλις ανακάλυψα οτι οι αναλογικοί μετρονόμοι έχουν εκτος από το "τακ" και ένα "ντιν" το οποίο μπορεί να παίξει το ρόλο της "μπότας" και σου δίνει τη δυνατότητα για 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 6/4...
 ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #14 στις: 05/02/06, 18:58 »
Ωχ μωρέ..., με μπερδέψατε... ??? ??? Τέλος πάντων...το θέμα είναι να βοηθήσουμε τον φίλο μας. Όποιος άλλος ξέρει κάτι σχετικό......ευχαρίστως.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #15 στις: 06/02/06, 15:37 »
Απο οτι καταλαβαίνω, έχεις αναλογοκό και όχι ψηφιακό μετρονόμο, άρα δεν μπορεί να σου παίζει 3/4. Πάντως ο ρυθμός 3/4 είναι το λεγόμενο βαλς.

ΟΚ Κατάλαβα τώρα

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #16 στις: 15/02/06, 15:50 »
Τα παιδιά έχουν δίκιο και συγνώμη για το λάθος. Γιατί δεν αγοράζεις κάποιο βιβλίο για να σε βοηθήσει? Επίσης, δεν ξέρω αν θες να παίζεις με νότες ή ακόρντα. Μπορώ να σου συστήσω κάποια.
Θα το εκτιμούσα αν μου σύστηνες κάποια βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #17 στις: 16/02/06, 01:56 »
Κοίταξε, εγώ ξεκίνησα με το 1 βιβλίο κιθάρας του Ευάγγελου Ασημακόπουλο. Τώρα, σου προτείνω να πάρεις το "εύκολη μέθοδος κιθάρας χωρίς νότες". Νομίζω είναι πάλι του Ασημακόπουλου, δεν θυμάμαι. Αλλα καλύτερα να πας σε έναν μουσικό οίκο και θα σε βοηθήσουν εκείνοι. Θα σου βρουν κάτι να σου ταιριάζει γιατί να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #18 στις: 02/03/06, 12:01 »
Το μετρονόμο μου τον επέβαλε ο δάσκαλός μου (ο δεύτερος )από πολύ νωρίς.Τόσο νωρίς που τον έλεγα τρομονόμο (ας βάλουμε τώρα και τον τρομονόμο... ???) Στην πορεία είδα όμως ότι είναι εκπληκτικός και για τούτο μπορώ και πιο σύντομα να δουλέψω τρέμολο. Τώρα τον βρίσκω χρήσιμο ακόμα και στο ερασιτεχνικο , στη συνοδεία, στα αρπίσματα..!

Όχι τρομονόμος πλέον αλλά φίλος...!
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #19 στις: 03/03/06, 21:40 »
Τι εννοούμε όταν λέμε π.χ. "έπιασα tempo 120"; Καταλαβαίνω πως έχει κάποια σχέση με την ταχύτητα αλλά θα το εκτιμούσα αν μου εξηγούσε κάποιος..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #20 στις: 03/03/06, 22:01 »
Το 120 στην προκειμένη περίπτωση ορίζει τα BPM δλδ Beats Per Minute και συνεπως όπως αντιλαμβάνεσε τα χτυπήματα σε ένα λεπτό. Θα δείς πως δίνωντας σε μετρονόμο 60 bpm θα χτυπά ανα ένα δευτερόλεπτο.
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #21 στις: 07/06/06, 18:54 »
Έχω ένα κάποιο πρόβλημα να χρησιμοποιήσω τον μετρονόμο..Στις ασκήσεις που η όλες οι νότες είναι ίσες και έχουμε ας πούμε 16 ίσες νότες στο κάθε μέτρο δεν έχω πρόβλημα, υπολογίζω ένα "τουτ" κάθε 4 νότες.. Ωστόσο, σε τραγούδια και κυρίως σε σόλο όπου ο ρυθμός είναι πιο εξεζητημένος ο μετρονόμος μου είναι άχρηστος, δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω.. Ξέρω πως δεν υπάρχει σαφής ερώτηση, αλλά είστε πλέον συνιθισμένοι σ'αυτό το φόρουμ σε ανθρώπους που δεν ξέρουν καν το πρόβλημά τους και ελπίζω να βοηθηθώ απ'αυτό το τόπικ.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #22 στις: 07/06/06, 19:01 »
Οταν λες ο ρυθμός είναι πιο εξεζητημένος??
Δύο περιπτώσεις μούρχονται αυτή τη στιγμή..

1.Στα τρίηχα που δεν μπορείς να διαιρέσεις το χρόνο σε ίσα διαστήματα, περισσεύουν κάτι ψηλά αλλά δε νομίζω
να σου δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς η διαφορά αυτή είναι απειροελάχιστη...

2.Να υπάρχουν κενές νότες στο παίξιμό σου, αλλά και πάλι τις μετράς σαν κανονικό χτύπημα χωρίς βέβαια να τις παίζεις...

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να "χάνει" με οποιοδήποτε τρόπο
ο ρυθμός απο το μετρονόμο... :-\
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #23 στις: 07/06/06, 19:09 »
Γιατί δε μετράς με το πόδι σου ούτως ώστε όταν συνηθήσεις να σου βγαίνει ασυναίσθητα και να μη χρειάζεται να δίνεις βάση στον μετρονόμο;
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #24 στις: 07/06/06, 19:18 »
Προφανώς, ό,τι πρόβλημα και να έχεις, η λύση του βρίσκεται στην περισσότερη εξάσκησή σου και στο χρόνο που θα αφιερώσεις παίζοντας με το μετρονόμο. Ένας μετρονόμος, αναλόγως με τον τύπο κατασκευής του, μπορεί να σου παίζει απλώς ένα σταθερό ρυθμό (τέταρτα, για παράδειγμα), είτε χωρίς τονισμό, είτε τονίζοντας το "ένα" σε μέτρο 4, 5, 6, 7 τετάρτων κοκ. Μπορεί ακόμη να σου παίζει μέσα σε διάφορα μέτρα, "μετρώντας" δέκατα-έκτα, ή τρίηχα, ή τρίηχα με το ένα να είναι παύση, ή πεντάηχα και λοιπά και λοιπά. Υπάρχουν πραγματικά πάρα-πάρα πολλοί τρόποι να "κινηθεί" ένας μουσικός μέσα σε ένα μέτρο: "πολυρυθμία". Παίζοντας - και κυρίως ακούγοντας - προσεκτικά και μεθοδικά πολλές φορές ρυθμικές πατέντες, εξοικειώνεσαι μαζί τους. Κάτι που σου ακούγεται ακατόρθωτο σήμερα, αύριο είναι σίγουρο ότι θα σε κάνει να γελάς, αρκεί να του αφιερώσεις αρκετό χρόνο ώστε να το "νοιώσεις". Ύστερα, δεν θα χρειάζεται ούτε να σκέφτεσαι, ούτε να μετράς.
Όλα είναι δρόμος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 23:18
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
7307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 15:27
από Salinas
2 Απαντήσεις
2840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:54
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 03:14
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 15:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
6986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 23:25
από realguru
0 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/17, 14:35
από MARIOS F
1 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/17, 18:28
από noe13
2 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/21, 15:34
από Blioumis Dimitris