Αποστολέας Θέμα: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )  (Αναγνώστηκε 53025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #25 στις: 07/06/06, 20:04 »
Παίξε αργά! και μέτρα τις αξίες. Μιλάς για παρτιτούρα έτσι?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #26 στις: 08/06/06, 21:01 »
Παίζω ταμπλατούρες και μπερδεύομαι όταν οι νότες δεν είναι ίσες, δηλαδή στις περισσότερες περιπτώσεις.. Τι πρέπει να κάνω, να υπολογίζω κλάσματα στο μυαλό μου, να κάνω ομώνυμους παρονομαστές και να προσθέτω όσο παίζω για να ξέρω σε ποια νότα πρέπει να πέφτει ο χτύπος του μετρονόμου;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #27 στις: 08/06/06, 23:52 »
Αρχικά αυτό που χρειάζεται μαζί με τον μετρονόμο, είναι ένα βιβλίο ρυθμικού σολφέζ...
Έπειτα δοκίμασε και παρτιτούρα η ταμπλατούρα από σόλο...
Όλα στην ώρα τους...

Φιλιά!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #28 στις: 09/06/06, 00:28 »
Ο μετρονόμος είναι για να μας βοηθήσει ν αποκτήσουμε ρυθμό. Να μη βγαίνουν οι νότες ατσούμπαλες. Προβλήματα με τους χρόνους, έχουν όλοι ρε συ profsokin. Εδώ άλλοι πάνε σε ωδεία 10 και 20 χρόνια για να τα μάθουν. Είναι θέμα εξάσκησης καθαρά και θέμα αυτιού.

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #29 στις: 09/06/06, 13:46 »
προφανώς χωρίς μετρονόμο δεν μπορείς να γράψεις. εγώ μετά από 3 χρόνια πολυκάναλων με την μπάντα μου δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ο drummer θα έγραφε χωρίς μετρονόμο!
απλά αντιμετώπισε το μετρονόμο όπως τηα αντιμετώπιζες τον drummer σε μια πρόβα, πιστεύω ότι αυτό θα σου λύσει τα προβλήματα!
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #30 στις: 09/06/06, 17:24 »
Παίζω χωρίς μετρονόμο χωρίς κανένα πρόβλημα, ωστόσο σε ηχογραφήσεις τον χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ με την μέγιστη ακρίβεια. Δηλ. μπορεί στο κάθε μέτρο ξεχωριστά να σου φαίνεται πως παίζεις σωστά αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να χάνεις. Τέλος πάντων, ο μετρονόμος δεν είναι απαραίτητος, και να μην έχεις στην αρχή ρυθμό αργά ή γρήγορα θα αποκτήσεις, αλλά καλό είναι να τον χρησιμοποιείς όταν πρόκειται για ηχογραφήσεις, γιατί να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #31 στις: 09/06/06, 18:09 »
Ρε ενοείται ότι όταν κάνεις πρόβα χρειάζεσαι μετρονόμο να σου κρατάει το βασικό ρυθμό όσο ταλέντο και να σαι . Το πρόβλημα με αυτούς που δεν έχουν κάνει μουσική σε ωδείο έιναι ότι δεν ξέρουν να διαβάζουν παρτητούρα,και μαθαίνουν κάτι μόνο από tabs και μόνο με το άκουσμα πράγμα το οποίο τελικά δυσκολεύει πολύ περισσότερο αυτόν που παίζει ,από το να καθόταν να διάβαζε τα αρχικά της θεωρίας . Βάλε τώρα ένας όχι και πολύ έμπειρος να προσπαθεί να βγάλει το master of puppets κατευθίαν σε ρυθμό 220 bps .......

Εγώ ευτυχώς πιο παλιά έκανα πιάνο 2,5 χρόνια και μπορώ να πιάσω τα θεωριτικα.....Αλλιώς...........

Πάντος φίλε το μόνο πράγμα που θα σε βοηθήσει να μπορείς να συνχρονιστείς είναι πολύ εξάσκηση ,και η βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο ώστε να σου μάθει λίγο θεωρία για το πως μετράμε (σολφέζ.... ΕΛΕΟΣΣ >:( το μισώ...αλλά δυστυχώς είναι απαραίτητο) , τι είναι τα μέτρα κτλ κτλ κτλ και γενικά να εξοικιωθείς

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #32 στις: 09/06/06, 18:21 »
Ρε ενοείται ότι όταν κάνεις πρόβα χρειάζεσαι μετρονόμο να σου κρατάει το βασικό ρυθμό όσο ταλέντο και να σαι . Το πρόβλημα με αυτούς που δεν έχουν κάνει μουσική σε ωδείο έιναι ότι δεν ξέρουν να διαβάζουν παρτητούρα,και μαθαίνουν κάτι μόνο από tabs και μόνο με το άκουσμα πράγμα το οποίο τελικά δυσκολεύει πολύ περισσότερο αυτόν που παίζει ,από το να καθόταν να διάβαζε τα αρχικά της θεωρίας . Βάλε τώρα ένας όχι και πολύ έμπειρος να προσπαθεί να βγάλει το master of puppets κατευθίαν σε ρυθμό 220 bps .......

Νομιζω πως αυτο ειναι λιγο υπερβολικο. (ΟΚ, για ηχογραφησεις το δεχομαι αν και εγω μια φορα που εγραψα ολο κι ολο ενα ντεμο ειχα ντραμς στα ακουστικα.) Δηλαδη καθε φορα που μαζευομαστε με τη μπαντα μου για προβα πρεπει να βαζουμε στη μεση ενα μετρονομο?
Και απο ενταση τι κανουμε? Βαζουμε μικροφωνο? Καλυτερα να βαλουμε μπυρες να γουσταρουμε κιολας... :P

Παντως αυτο που λες για πχ το Master of puppets αν δεν μπορει κανεις να το παιξει νομιζω δεν θα του φταιει ο ρυθμος...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #33 στις: 09/06/06, 19:44 »
κοίτα  όταν μάθαινα πιάνο με μάθαν κάποια βασικά πράγματα που αυτή τη στιγμή είναι τα μόνα που χρησιμοποιώ και στη κιθάρα ,αλλά πλέον μου χουν γίνει βίωμα . Καταρχάς όταν παίζεις σε πρόβα με τη μπάντα έχεις τον ωτράμερ που η δουλεία του είναι να σου δίνει το ρυθμό . Οπότε έχεις έναν φυσικό μετρονόμο δίπλα σου . Ενας ντράμερ το βασικό που έχει να σκέφτετι είναι να κρατάει το ρυθμό και και  μετά έρχονται και όλα τα άλλα που είναι αναγκαία μεν αλλα από την άλλη λιγότερο σημαντικα για τον ντραμερ .

 λοιπόν το βασικότερο που έμαθα με τον δάσκαλο (μου χε βγάλει τη παναγία ο που**ης...  ;D ) Είναι να μην βιαζομαι και όταν μαθαίνω κάτι πρώτα πρώτα να το μάθω σε χαμιλο tempo καλά και σιγά σιγά να γκαζώνω . Ξέρεις πόσες φορές εκανα  ασκήσεις (ενός beyer) ή έπαιζα κομμάτια πάνω 10 και 20 φορές ? Και αυτό επειδή είχα τη μανία από μικρός να τρέχω σαν το τρελό και να  πηδάω νοτές,να μη πιάνω ακριβώς την εκφραση αυτού που παίζω κτλ .

Σημασία έχει να κατανοήσεις τι παίζεις , να το εκφράσεις σωστά (έστω και με δικό σου τρόπο ! ) και μόλις νιώσεις έτοιμος , το χέρι έχει μάθει τις αλλαγές κτλ , το γκαζώνεις ,το δυναμώνεις και πλέον το κατέχεις . Από κει και πέρα κάνεις εσύ παιχνίδι . Το παίζεις όπως θές , όμως πρώτα πρέπει να ρθεις στη θέση αυτόύ που έγραψε το κομμάτι

Είναι ολόκληρη φιλοσοφία και τρόπος σκέψης . Η μουσική δν είναι απλά ήχοι ο ένας πίσω από τον άλλο . Και είναι σίγουρο με μαθηματική ακρίβεια ότι αν δεν μελετήσεις αυτό που θες να μάθεις πρώτα σιγά σιγά και ύστερα γκαζώνοντας προοδευτικά , δεν θα καταφέρεις να το αποδώσεις τέλεια

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #34 στις: 10/06/06, 04:15 »
Παίζω ταμπλατούρες και μπερδεύομαι όταν οι νότες δεν είναι ίσες, δηλαδή στις περισσότερες περιπτώσεις.. Τι πρέπει να κάνω, να υπολογίζω κλάσματα στο μυαλό μου, να κάνω ομώνυμους παρονομαστές και να προσθέτω όσο παίζω για να ξέρω σε ποια νότα πρέπει να πέφτει ο χτύπος του μετρονόμου;
γιατι δεν δοκιμαζεις τις ταμπλατουρες του guitar pro που σου γραφουν απο κατω και τις αξιες? ή παρομοιες τετοιες ταμπλατουρες.

οσο για τα υπολοιπα που λετε πιστευω (οπως και οι περισσοτεροι) οτι ο μετρονομος ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητος...
ειναι το παν ειδικα σε μουσικες που βασιζονται στο ρυθμο και οχι τοσο στην εκφραση μεσα απο επιταχυνσεις και επιβραδυνσεις...
για να αρχισει κποιος να μπαινει στην εννοια του ρυθμου πρεπει να ξεκινησει με μετρονομο! μονο ετσι θα μπορεσει
μετα απο λιγο ο ρυθμος να περναει απο μεσα του και να ξερει που πρεπει να ειναι μεσα σε ενα κομματι και να ειναι εκεινη τη στιγμη εκει...
απο εκει και περα αν καποιος θελει πραγματικα να βελτιωθει θα βαλει τον μετρονομο να χτυπαει σε ασχετα σημεια....(δοκιμασε κανεις να εχει τον μετρονομο
να χτυπαει μονο στο 2 και στο 4 απο ενα μετρο? ή ακομα χειροτερα να χτυπαει μονο αρσεις? αν μπορει να το κρατησει εκει σημαινει εχει πολυ καλη ρυθμικη αντιληψη. ή απο παντα ή την ανεπτυξε παιζοντας)

και κλεινοντας να πω κατι που μου εχει πει ο καθ. του ρυθμικου σολφεζ.
" ο μετρονομος ειναι το μονο πραγμα που δεν πρεπει να ακουγεται (ενω χτυπαει σε κανονικη ενταση)  σε μια μπαντα την ωρα που παιζει. δηλαδη ολοι πρεπει να ειναι τοσο απολθτα συγχρομισμενοι
με αυτον που θα καλυπτουν τον ηχο του."

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #35 στις: 10/06/06, 12:26 »
Χρησιμοποίησε τα προγράμματα guitar pro και power tab και κάνε έτσι εξάσκηση. Τα προγράμματα σου δείχνουν σε ποιά στιγμή παίζεται η κάθε νότα. Σε συνδυασμό με το μετρονόμο του προγράμματος θα βγάλεις άκρη και θα τα καταφέρεις μετά μια χαρά και μόνος σου. Το guitar pro μάλιστα έχει speed trainer που ξεκινάς αργά και σιγά σιγά αυξάνει το ρυθμό μέχρι να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σχετικά με τα προγράμματα και τα tabs τους θα βρεις σε άλλο topic.
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #36 στις: 10/06/06, 12:50 »
προσπαθησε να ξεχωρίσεις τα ισχυρα σου μετρα, και να παρεις ενα ρυθμικο, να κανεις ασκησεις.
  Αν το μετρο ειναι σε 8, δηλαδη 5/8, 7/8, 9/8 κ.οκ. κανονικα πρεπει να βαλεις το μετρονομο να μετραει σε 8, και αντιστοιχα αν ειναι το μετρο σε 16 ή 32,  δηλαδη στα μετρα που ειναι συνθετα. υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις αλλα ας τις.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #37 στις: 10/06/06, 20:42 »
Θέλω να πω ,επειδή ακούστηκαν πολλές απόψεις να μην χρησιμοποιήσω μετρονόμο και να παίζω εμπειρικά, ότι δεν ξεκινάω τώρα κιθάρα. Παίζω 5 στα 6 χρόνια κιθάρα και όλα αυτά τα χρόνια παίζω όπως μου βγαίνει ο ρυθμός και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Ωστόσο, τον τελευταίο χρόνο αποφάσισα να εμβαθύνω στην κιθάρα για να περάσω σε άλλο κιθαριστικό επίπεδο, γιατί είχε πέσει πολύ στασιμότητα στο στάδιο εύκολα σολάκια μέχρι whole lotta love. Έτσι άρχισα να κάνω ασκήσεις διαφόρων τύπων και τώρα έχοντας ακούσει διάφορα για τη χρησιμότητα του μετρονόμου κι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω για να βοηθηθώ. Χρησιμοποιώ μετρονόμο απ'το Guitar Pro, δεν έχω αγοράσει ακόμα(πόσο έχουν παρεπιπτόντως;). Το δίλημα μου είναι βασικά:  Να υπολογίζω πριν παίξω τις αξίες του κομματιού και να ξέρω με ποια νότα πρέπει να συμπέφτει το χτύπημα του μετρονόμου ή να αφήνω τον μετρονόμο να χτυπάει κι εγώ να παίζω ελεύθερα αλλά λόγω του χτυπήματος του μετρονόμου να έχω αίσθηση του ρυθμού όσο παίζω και να μην παρασύρομαι απ'το συναίσθημα;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #38 στις: 10/06/06, 23:15 »
Αλλο πραγμα ειναι το μετρο και αλλο πραγμα ειναι ο ρυθμος.

Στο μετρο αναλογως, μετρας την μοναδα δυο ή τρεις ή τεσσερεις κλπ φορες. Ειναι ενας εξωτερικος παραγοντας με τον οποιο δεν αποκτας ρυθμο. Απλα αριθμεις το μουσικο υλικο και ειναι σαν να βαζεις μια ταξη στο αρχειο.

Ο ρυθμος ειναι μια εσωτερικη ροη απο στιγμιοτυπα, μια πρωταρχικη αισθηση της κινησης που εχομε μεσα μας, και δεν εχει σχεση με τον μετρονομο ο οποιος διαιρει αυθαιρετα τον χρονο. Ο μετρονομος ομως βοηθα στο ξεκινημα και ειναι απαραιτητος για την γνωριμια των μουσικων μεταξυ τους.

Αν μετρας τρεις φορες την μοναδα, 1,2,3, πουμ παμ παμ, πουμ παμ παμ,
μπορεις να κανεις οτι θελεις υπο τον ορο οτι οταν εμφανιζεται το 1 δηλ. οταν ακουγεται το πουμ, να στεκεσαι ορθιος, να εισαι μεσα δηλαδη.
Αν καθε φορα που ακουγεται το 1 δεν εισαι μεσα, τοτε εχεις πεσει και προσπαθεις να σηκωθης.
Πρεπει λοιπον να βαλεις τα δυνατα σου να εισαι εκει οταν επιστρεφει το 1. Το 2 και το 3 θα τα φτιαξεις και θα τα βρεις σιγα-σιγα. Να μην σε νοιαζουν αυτα στην αρχη. Προσπαθησε ομως για το 1.
Αν μαθεις καλα το 1 δηλ.τη μοναδα, θα σου γινει συνηθεια και θα ξεκολησεις απο τον μετρονομο. Ετσι θα μαθεις και το 2,3.
Χωρις να εισαι σιγουρος ομως για το 1, τοτε το 2 και το 3 θα σε μπερδευουν πιο πολυ και θα σε κουραζουν.








Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #39 στις: 17/06/06, 13:53 »
Παρεπιπτόντως μήπως έχετε στα υπόψιν κανένα βιβλίο για να εξασκηθούμε οι νέοι με τις αξίες για να μην χρειαζόμαστε ταμπλατούρες.. ;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #40 στις: 19/06/06, 12:05 »
Dante Agostini - Solfege Syncope
Είναι το ρυθμικό σολφεζ της σχολής Drums Agostini.
Μικρό και περιεκτικό!

Αποσυνδεδεμένος braveheart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Η κιθαρα ειναι η ζωη μου
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #41 στις: 16/08/06, 16:59 »
Φιλε μου το tempo ειναι το πιο σημαντικο στην αρχη.Θα αγορασεις εναν μετρονομο(ειναι το οργανο το οποιο κραταει το tempo).Ειναι ο ρυθμος ταχυτητας του κομματιου
η της ασκησης που παιζεις και σταδιακα ξεκινψντας να μαθαινεις κιθαρα βαζοντας τν μετρονομο σου στο 80-90 η και 100 αργοτερα το ανεβαζεις οσο θα γινεσαι και c καλυτερος  ;)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #42 στις: 17/08/06, 20:46 »
Φιλε μου το tempo ειναι το πιο σημαντικο στην αρχη.Θα αγορασεις εναν μετρονομο(ειναι το οργανο το οποιο κραταει το tempo).Ειναι ο ρυθμος ταχυτητας του κομματιου
η της ασκησης που παιζεις και σταδιακα ξεκινψντας να μαθαινεις κιθαρα βαζοντας τν μετρονομο σου στο 80-90 η και 100 αργοτερα το ανεβαζεις οσο θα γινεσαι και c καλυτερος ;)
Ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες σ'ένα τόσο παλιό θέμα, όμως πλέον τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ μετρονόμο καθημερινά κάνοντας ακριβώς αυτό που λές..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!


Αποσυνδεδεμένος David1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #44 στις: 01/04/16, 16:29 »
Ο μετρονομος χρησιμευει και στους στιχους οταν γραφεις; βοηθαει;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #45 στις: 01/04/16, 19:26 »
Αν γραφεις γιο μι μαν φιφτι σεντ σνουμπ ντογκ ισως σε βοηθησει να κρατας το μπιτ στους στοιχους σου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #46 στις: 02/04/16, 17:57 »
... και μετά τον βάζεις σιγά σιγά να παίζει πιο γρήγορα και γράφεις πιο γρήγορα στίχους  ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μετρονόμος ( Χρήση-Προτάσεις )
« Απάντηση #47 στις: 03/04/16, 11:47 »
Είναι καλό να υπάρχει μέτρο στους στίχους, όταν θέλεις να ακούγονται ρυθμικοί και να τονίζεις κάποιες λέξεις δίνοντας έμφαση. Αν δεν μπορείς να κρατήσεις το ρυθμό μέσα σου τότε φαντάζομαι ότι βοηθάει ο μετρονόμος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 23:18
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
7307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 15:27
από Salinas
2 Απαντήσεις
2840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:54
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 03:14
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 15:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
6986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 23:25
από realguru
0 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/17, 14:35
από MARIOS F
1 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/17, 18:28
από noe13
2 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/21, 15:34
από Blioumis Dimitris