Αποστολέας Θέμα: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live  (Αναγνώστηκε 71909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ

Που νομίζεται οτι οφείλεται το συναίσθημα της ντροπής απο κάποια ατομα οταν τους δίνετε η ευκαιρία να πέξουν μροστά σε κόσμο και δεν το κάνουν , μπόρει μόνοι τους να παίζουν ατέλειωτες ώρες ,αλλά οταν βρεθούν μπροστά σε κάποιον οι κάποιυς κολάνε τα χέρια τους και η φωνή τους ;
Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #1 στις: 16/10/02, 12:17 »
Fobountai mipos kanoun kanena lathos kai ginoun rezili :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #2 στις: 16/10/02, 21:49 »
egw pisteuo o katheenas to exei, kai orisemenoi mporousn na to xeperasoun kai orismenoi oxi...pantws, h live empeireia einai isws h polutimoterh sthn zwh enos mousikou...

V.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #3 στις: 16/10/02, 22:37 »
Noμίζω ότι το τρακ επί σκηνής δεν είναι ακριβώς ντροπή, ούτε φόβος.  Είναι κάτι ξεχωριστό, που ίσως να εμπεριέχει στοιχεία φόβου και ντροπής, σίγουρα όμως διαφοροποιείται και από τα δύο.  Όπως επίσης δεν έχει και σχέση με το πόσο καλά προετοιμασμένος είσαι για την παράσταση, για να το χαρακτηρίσουμε ως φόβο πιθανού λάθους ή αποτυχίας.  Προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ σε επαγγελματικό επίπεδο, ούτε μπροστά σε μεγάλο ακροατήριο, οπότε μάλλον δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι.  Το τρακ των εξετάσεων του Ωδείου και μια κάποια επιφυλακτικότητα απέναντι σε ένα άγνωστο κοινό δεν νομίζω ότι μετράνε.  Πάντως, για να παρηγορηθείτε, οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες και ηθοποιοί ομολογούν ότι έχουν τρακ και μάλιστα κάποιοι θεωρούν την έλλειψη τρακ ως ένδειξη έλλειψης ταλέντου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #4 στις: 16/10/02, 22:47 »
otan arxisa me ta 16 mou tis sunaulies kai ta sugkrothmata eixa ena trak pou den perigrafotan, twra eimai polu hremos prin apo kathe sunaulia, an kai to trak uparxei akoma, pisteuw allaxe h stash mou apenenti sthn antimetwpish tou trak (xerete, ena tsigaro pisw apo to allo, alcohol, ktl..)..
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #5 στις: 16/10/02, 22:58 »
xthes ekana tin prwti mou sinaulia me ana gkroupaki mprosta se kamia 50aria kosmo kai piga stin kolasi kai ksanairtha 14 fores(tosa tragoudia eipame) apo ton fovo mipws ta skatwsoume. telika pian ola mia xara

Αποσυνδεδεμένος Douros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #6 στις: 24/10/02, 00:49 »
   Ola ayta xeperniountai me ton kairo kai tin empeiria(an kai pisteyo pote oloklirotika).Pantos siga siga katalavaineis oti oi
apo kato then ehoun ertheigia na vroun ta lathi sou kai oi pio polloi then ta katalavainoun(ektos apo kati "super" mousikos
pou akoun mono Jazz :).Ayto pou ehei simasia einai na paizeis dynata kai na eyharistiesai o idios to live sou giati ayto pernaei ston kosmo.Vevaia ennoeitai oti oso pio katartismenos mousikos eisai alla kai provarismeno to sygrotama,toso to kalytero.

  Kai min xehname:2-3 potirakia alkool panta voithane...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #7 στις: 24/10/02, 01:27 »
Stin prwth mou synaylia,eixa trelo agxos... eixa ginei papi ston idrwta.. mou efyge mia fora h pena... eixa skonakia me tragoudia se diafora koufa shmeia tis skinis gia na min exw mprosta mou analogio... ekana apisteyta lathi...me tin empeirai omws ayta eksafanizontai.. kai tah symfwnhsw me ton apollwna kai ton vagelh oti den einai fovos h droph.. einai mallon akti allo.. pio afhrhmeno....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #8 στις: 07/11/02, 02:56 »
  Ola ayta xeperniountai me ton kairo kai tin empeiria(an kai pisteyo pote oloklirotika).Pantos siga siga katalavaineis oti oi
apo kato then ehoun ertheigia na vroun ta lathi sou kai oi pio polloi then ta katalavainoun(ektos apo kati "super" mousikos
pou akoun mono Jazz :).Ayto pou ehei simasia einai na paizeis dynata kai na eyharistiesai o idios to live sou giati ayto pernaei ston kosmo.Vevaia ennoeitai oti oso pio katartismenos mousikos eisai alla kai provarismeno to sygrotama,toso to kalytero.

   Kai min xehname:2-3 potirakia alkool panta voithane...


      Συμφωνω εξαλλου υπαρχει και το ρητο:
"Πολλοι θα το ακουσουν, λιγοι θα το καταλαβουν"![/i]


sotriani
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/02, 03:04 από sotriani »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #9 στις: 08/11/02, 15:45 »

     Συμφωνω εξαλλου υπαρχει και το ρητο:
"Πολλοι θα το ακουσουν, λιγοι θα το καταλαβουν"![/i]


sotriani


Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #10 στις: 08/11/02, 18:11 »
Εκτός από αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί και συμφωνώ μαζί σας, είναι μερικές φορές και κάτι άλλο: η αίσθηση υπευθυνότητας. Θέλω να πω ότι ίσως για να φτάσει κάποιος στο σημείο του να παίξει κάτι μπροστά σε άγνωστο κοινό έχει περάσει από διαδικασίες και καταστάσεις όπου κάποιοι τον επέλεξαν, τον προτίμησαν ή τον προώθησαν, όπως θέλετε σκεφτείτε το. Έτσι, εκτός από τον φόβο της ατομικής υπόληψης. πολλές φορές υπάρχει και η σκέψη "ωχ, αν κάνω λάθος και γίνω ρεζίλι θα απογοητεύσω τους...." Αν και πιστεύω ότι δε θα έπρεπε να γίνεται αυτό, δυστυχώς προσωπικά το παθαίνω συνέχεια... :)

Πάνω από όλα όμως κατά τη γνώμη μου όταν βγαίνεις στη σκηνή θα πρέπει να έχεις θάρρος και θράσος. Να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις, γιατί όπως πολύ σωστά είπατε, αυτό περνάει στον κόσμο. Στο κάτω-κάτω, όλοι αυτοί έχουν έρθει για σένα, όχι εσύ γι'αυτούς! :D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/02, 18:15 από lidia »
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #11 στις: 08/11/02, 23:57 »
pw pw re paidia ti mou 8ymisate... akoma nostalgw thn prwth mou emfanish me to sygkrothma! arketo agxos, to opoio omws kseperasthke me to pou anevikame sth skhnh! htan se festival vlepete, kai h skhnh htan poly megalh kai pshlh, ais8anosoun... pio ''psila''!! haha... opote eipame de gamietai kai to agxos, kai ta dwsame ola! la8h yphrksan alla de sygkrinontai me thn yperoxh ayth empeiria tou paizeis sto palko! symfwnw me ta paidia pou lene oti to trak einai kati afhrhmeno san ennoia... prosopika prospa8w na to kanw na leitourghsei yper mou, na me tsitwsei dld, kai oxi na me ''riksei'' psyxologika...  8)
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #12 στις: 09/11/02, 02:03 »
   Δεν εχω να προσθεσω κατι, οπως ολοι ειπατε ειναι θεμα εμπειριας! Ομως υπαρχει ενα περιστατικο οταν ακομα αρχισα να "ξεψαρωνω" επι σκηνης! Σε μια εκδηλωση του ωδειου μου και πανω που ειχα 1000πωρωθει με το σολο του sultans of swing, πηγα να κανω "ποζεριες" στον drummer και καθως παταω πανω στο "βαθυ" αυτο υποχωρησε με αποτελεσμα να φαω μια αξιοπρεπεστατη "σουπα"!  ;D :D :)
  Τωρα που το θυμαμαι ισα-ισα προλαβα να κρατηθω! Τι γελιο!

  Υπαρχει και σε video οποτε εχω τις μαυρες μου το βαζω και γελαω!

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #13 στις: 21/11/02, 13:27 »
 :)Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου στα live:

Έχουμε ένα συγκρότημα (λαϊκό-έντεχνο) και κάνουμε συναυλίες σε έναν μεγάλο χώρο (300-350 ατόμων) 2 ή 3 φορές τον χρόνο. Έχουμε κάνει αρκετά αφιερώματα και συναυλίες, το τράκ όμως πάντα υπάρχει. Στην τελλευταία μας συναυλία που ήταν αφιερωμένη στον Μίμη Πλέσσα, υπήρχε τρομερή νευρικότητα και τράκ στο συγκρότημα λόγω του ότι εκτός από μια γεμάτη αίθουσα, είχαμε απέναντι μας τον ίδιο τον Μίμη Πλέσσα :o

Οπότε καταλαβαίνεται τι μεγάλο τρακ είχαμε. Κάποιος μάγκας από το συγρότημα , 20 λεπτά πρίν την συναυλία πήγε και πήρε ένα μπουκάλι ουίσκι και ό μοίρασε και στα 10 άτομα του συγκροτήματος. Το τρακ σε λίγο εξαφανίστηκε  και παίξαμε τόσο καλά όσο δεν είχαμε ξαναπαίξει ποτέ!!

Άλλη μια εμπειρία(για να γελάσουμε):
Πρίν από 2 χρόνια είχαμε κάνει ένα αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα. Είχαμε ντράμερ έναν φίλο που έπαιζε καλά, αν και δοκίμαζε να παίξει ντράμς για πρώτη φορά(!). Σε κάποια στιγμή της συναυλίας , ενώ το επόμενο τραγούδι ήταν μπαλάντα, ακούμε τον ντράμερ να χτυπάει στα ντράμς ένα ρυθμό γρήγορο στα 32/8 (κάτι σαν γρήγορο εμβατήριο). Ξαφνικά όλοι γυρνάμε και τον κοιτάζουμε, αυτός σταματά και λέει φωναχτά μπροστά στο ακροατήριο "ώχ λάθος".Λυθήκαμε στα γέλια όλοι. Αυτός τί είχε πάθει : Είχε πηδήξει ένα τραγούδι στο πρόγραμμα και έπαιζε το μεθεπόμενο! :D

Τέτοιες φάσεις συμβαίνουν στα live! ::)

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #14 στις: 21/11/02, 13:47 »


Οπότε καταλαβαίνεται τι μεγάλο τρακ είχαμε. Κάποιος μάγκας από το συγρότημα , 20 λεπτά πρίν την συναυλία πήγε και πήρε ένα μπουκάλι ουίσκι και ό μοίρασε και στα 10 άτομα του συγκροτήματος. Το τρακ σε λίγο εξαφανίστηκε  και παίξαμε τόσο καλά όσο δεν είχαμε ξαναπαίξει ποτέ!!


 Καλό το ποτό για να χαλαρώσεις λίγο άπο το τρακ μιας παράστασης άλλα τελικά καταλήγει σε εξάρτηση...Θα συνιστούσα σε όσους ακολουθούν αύτη την λύση να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί...Γιατί τελικά καταλήγεις στο να πείνεις κάθε φορά όλο και περισσότερο, με διάφορα δυσσάρεστα αποτελέσματα...
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #15 στις: 21/11/02, 14:35 »
Pragmati ena dyo ( tria tessera) potakia prin to live kanoun kalo stin arxh... alla o filos pitiyian exei poly dikio.... prosoxh giati yparxoun kai pagides...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #16 στις: 21/11/02, 14:58 »
:)Εντάξει ρε παιδιά,

Δεν είπαμε να γίνουμε και στουπί στο μεθύσι , γιατί τότε τίποτα δεν θα θυμάσαι να παίξεις. Εγώ προσωπικά άμα πιώ λίγο παραπάνω ξεχνώ τους στίχους!!!

Πάντως νομίζω ότι οι έννοια της ομάδας πάνω στην σκηνή είναι ότι καλύτερο για να νιώθεις ασφαλής και να κάνεις πέρα το τρακ. Πάντως σε καμία περίπτωση το τρακ δεν κάνει καλό, είναι μια ανεπιθύμητη αντίδραση του οργανισμού. Άλλος ένας καλός τρόπος για να το ξεπερνάς είναι να μην κοιτάζεις τους ακροατές, αλλά σταθερά σε κάποιο σημείο, πχ.το μικρόφωνό σου. 8)

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #17 στις: 21/11/02, 16:17 »
Mia kseftila epatha se ena apo ta prwta mou live. Eixame ena sigkrotima kai oti eixame allaksei kitharista. O neos kitharistas stin prwti tou emfanisi.

Ksekiname poli dinamika kai me aprosmeno dinamismo tou kainourgiou. Apo katw peri ta 250 atoma kyriolektika xorevane! Ekei pou ola pigainane kala, spaei to karfaki pou krataei to louri tis kitharas mou. O kainourgios ta xanei kai egw arxizw na tou fwnazw na sinexisei na paizei.oi mprostinoi mas koitane me anoixto to stoma, kai o ntrammer linetai sta gelia. Me ta polla kathomai katw kai sinexizw na paizw.

Sic!  :)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #18 στις: 10/07/03, 16:06 »
Το μόνο γιατρικό φίλε οργανοπαίχτη είναι να παίξεις πολλές φορές μπροστά σε κόσμο και κάθε φορά που σου δίνεται η ευκαιρία. Και θα δεις ότι από ένα σημείο και μετά θα νιώθεις άνετα. Όλοι έτσι είναι στην αρχή. Και μη χάνεις ευκαιρίες, οι εμπειρίες όταν παίζεις σε κόσμο είναι ανεκτίμητες. Και να το κάνεις όχι μόνο επίσημα, αλλά ακόμη και μπροστά σε φίλους. Έχεις να κερδίσεις πολλά.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #19 στις: 16/07/03, 10:55 »
egw pantws paidia ws tragoudistis anevaina tifla sto methisi!exoun paixtei apithana gelia me tin palia mou ( o theos na tin kanei) mpanta. faseis opws stin mesi tis provas" paidia paw na katourisw,eseis sinexiste", kitharistas kanontas headbanging koutoulaei se ena ksilino rafi,teliwnei to solo kai leei "wx,ponw!", kai alla.krima mono pou kaname 5 live se 18 mines iparksis...pantws exw poly kales sxeseis me ton kitharista,kaname kai ena reunion(vre oust paliopswnia!) kai eimaste oloi kala...

Αποσυνδεδεμένος kitharistas_poihths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Αισθάνομαι την πραγματικότητα με σωματικό πονο....
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #20 στις: 29/07/03, 20:52 »
eixa kai ego afto to problima mexri poy enas mpoyzoykis moy to elise
ena tetarto prina aneboyme gia na peksoyme anikse ena mpoykalaki makedoniko meta ta tria potiria (tote giati tora enas makedonikos den ftanei) eimoyna etimos oyte anxos oyte kolimata tipota
Ανοίγω το παράθυρο στην απεραντοσύνη της αυγής να φωτιστή απ' την ποίηση κάθε πτυχή του νου μου.Μα οι λέξεις βγάζουνε στην ράχη τους φτερά και κυνηγούν στ' άπλετο φως την Ελευθέρια τους.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #21 στις: 30/07/03, 11:01 »
..  ;D Λοιπόν για ακούστε μια ιστορία ...
Σε κάποια γιορτή του Πολυτεχνείου, θα παίζαμε στο Στάδιο (κλειστό) των Χανίων. Είμασταν καμμιά 10-αρία άτομα μπάντα, 2-3 κιθάρες, άλλες τόσες φωνές και θα λέγαμε γενικώς εντεχνούλικα που κολλούσαν στη μέρα.
 Ένα από τα τραγούδια που θα έλεγα εγώ ήταν η "Συγκέντρωση της ΕΦΕΕ" του Σαβ. Από υπερβολική αυτοπεποίθηση (το ήξερα το τραγούδι καλά..) στις πρόβες δεν το πολυπαίζαμε.. "ΟΚ αυτό το ξέρω..", έλεγα. ...
Την ημέρα της Συναυλίας, περίπου 600 άτομα στις κερκίδες, και μόλις φτάνει η σειρά του τραγουδιού ... ΞΕΧΝΑΩ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΠΛΕ !  
... Σταματάω το τραγούδι, και το ξαναρχίζουμε απ την αρχή ... (λέγοντας κάτι για τρακ, κάτι όπως " συμβαίνουν αυτά" κλπ...) Και τη δεύτερη φορά που το παίζουμε ... ΞΑΝΑΞΕΧΝΑΩ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΠΛΕ !  
(Το κομμάτι διακόπηκε, παίξαμε το επόμενο !!)

Η υπόλοιπη συναυλία πήγε απρόσμενα καλά, η καζούρα απ τα παιδιά κράτησε μόνο κανα δυό μέρες.. αλλά από τότε ... αφενός κάνω πιο προσεκτικές πρόβες  ;D αφετέρου δεν φοβάμαι πια τις ερμηνείες μου ή το παίξιμό μου ...  8) / nEwBiE
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #22 στις: 30/07/03, 11:16 »
εγω παλι δεν εχω βαλει αλκοολ στο στομα μου ποτε πριν η κατα τη διαρκεια συναυλίας μου..ουτε καπνιζω.ανεβηκα τις προαλλες στο σανιδι με το νεο μου συγκροτημα στην πρωτη μου εμφανιση και ετρεμα ολοκληρος! το οτι στο κοινο (150 ατομα περιπου σε κλειστο χωρο που εμοιαζε γεματος) διεκρινα αμυδρα καποια οικεια προσωπα με εκανε να νιωσω λιγο καλυτερα...παραδοξως ολα πηγαν πολυ καλα μεχρι την στιγμη που φτασαμε στο τραγουδι που παντα έλεγα στις προβες οτι θα το γ**ησω! και το γ**ησα...! ηταν η καινουρια ζαλη των τρυπών στην οποια παντα έχανα τον ρυθμο στην αρχη (ακουστικο μερος). τελικα στην συναυλία έβγαλα σωστα το ακουστικο μερος και γ**ησα το υπολοιπο...τι μετρα μου λες? αλλα αντι αλλων τραγουδουσα! μεσα μου ελεγα ποτε να τελειωσει...κριμα γιατι το λατρευω αυτο το τραγουδι...δε ξερω τι εφταιξε (ο drummer Που πορωθηκε και το επαιξε σε ενα ρυθμο σφαιρα?, ο ηχος στη σκηνη που ηταν ψιλοκουλος με αποτελεσμα να μην ακουω μπασσο? ή το αγχος μου για το συγκεκριμένο τραγούδι???) οτι κι αν ηταν παντως ενα απο τα 12 τραγουδια πηγε στραφι...φυσικα κανεις δεν παραπονεθηκε ακθως τα υπολοιπα ηταν πολυ καλα...αλλα εμενα μου εμεινε αγκαθι...στην επομενη θα το δουλεψω τελεια...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #23 στις: 01/05/04, 20:33 »
 Βασικα με ποιο τροπο καταπολεματε το αγχος του Live???Και κατι ακομη,κατα ποσο επηρεαζεται το κοινο οταν βλεπει τους μουσικους να εχουν αναλογια με παρτιτουρες?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Πως να καταπολεμησετε το αγχος ενος Live
« Απάντηση #24 στις: 01/05/04, 20:41 »
με ενα μπουκαλι ουισκυ χεχε
οχι οχι πλακα κανω
δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ,εγω ετσι το βλεπω,ασε που και λαθος να κανεις, τις περισσοτερες φορες πολυ λιγοι ειναι αυτοι που το παρατηρουν και το καταλαβαινουν
οσο για το αναλογιο εγω ειμαι υπερ
καλυτερα να υπαρχει εκει παρα να ξεχασεις κατι και να κανεις λαθος
ετσι τουλαχιστον εισαι καλυμενος
 ;)
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
21 Απαντήσεις
8508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 18:08
από alexandra*
6 Απαντήσεις
2772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:26
από ε?
8 Απαντήσεις
18416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 18:44
από christina24
0 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/11, 10:11
από Korgy
18 Απαντήσεις
6325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/11, 13:28
από zepfan
1 Απαντήσεις
1980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 14:55
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
8601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 19:00
από Siluan
0 Απαντήσεις
3326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/19, 16:41
από Ioannis Anastassakis