Σελίδες:
  • #26 από Παναγιώτης στις 24 Nov 2002
  • Κι εγώ έτσι ξεκίνησα πριν από δέκα μήνες περίπου με ηλεκτρική κιθάρα και όταν είδα ότι δεν βγάζω άκρη μόνος μου, αποφάσισα να πάω σε δάσκαλο. Μέσα σε δυο μήνες έμαθα πράγματα που μόνος μου ίσως να μην τα μάθαινα ποτέ. Πάντως πιστέυω, ότι το βασικότερο πράγμα είναι ο ρυθμός. Εκεί παίζονται όλα.
    Υπάρχει και ένα πολύ καλό θέμα στο forum που ίσως σε βοηθήσει αρκετά. http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=13;action=display;threadid=1663;start=25
  • #27 από jgarif στις 29 Nov 2002
  •  :)παιδια καλημέρα από έναν καινούργιο στο forum.
    Λοιπόν πριν από ένα μήνα έπεσε στα χέρια μου μια κλασική κιθάρα και είπα να ξεκινήσω. (Πάντα ήθελα να μπορώ να παίζω κάποιο όργανο μα ποτέ δεν τα κατάφερα. Έτσι το αποθημένο μου βγήκε στην κόρη μου όπου μια μέρα της πήγα ξαφνικά ένα πιάνο YAMAHA και τώρα το παιδί σκίζει.) Είπα όμως ότι πρέπει να ξεκινήσω σωστά και έτσι πήγα σε δάσκαλο στο ωδείο. Με αυτά όμως που διαβάζω στο forum περί ηλικίας με πιάνει ψιλοπανικός, γιατί αν ο ΟΜΙΛΟΠΑΡΜΕΝΟΣ είναι 16άρης τί να πώ εγώ που είμαι 46άρης; Πάντως έχω σκοπό να συνεχίσω παρ' ότι τα δάχτυλά μου έχουν μικροαντηρήσεις.
    νάστε όλοι πάντα καλά
  • #28 από vangelis στις 29 Nov 2002
  • jgarif,

    pote den einai arga..pistepse me..otan hmoun sto wdeio, tote esthn agria efhbeia kai gia 2 feggaria, htan enas suntaxiouxos (etwn 67) o opoios apofashse na mathei kithara, kai mporw na pw pws ta phgaine perifhma....

    filika

    V.
  • #29 από Anemos στις 29 Nov 2002
  • ADERFIA MOU ALHTES POULIA...

    eida to thema sas kai eipa na syneisferw thn apopsh mou!

    Egw eimai mplegmenos me ta wdeia kai thn kithara edw kai 1 xronia (sto dwdekato eimai). kai lew mplegmenos giati ama mplexeis me wdeia ANTE GEIA FILARAKO ANTE GEIA!!!

    To wdeio mporei na prosferei se kapoion polla pragmata monaxa sthn arxh. apo ekei kai pera olo kai pio polu prepei na meletas kai toso ligotera nea pragmata mathaineis! opote ta prwta 1-3 xronia kalws. meta an den pas gia solistas einai xamenos kopos kai xronos.

    Ti protinw? an kapoios exei arketh wra kai diathesh gia diavasma kai einai sxetika mikros as paei se wdeio na parei tis vaseis tis mousikes me prosoxh megalh ston RYTHMO (polu polu prosoxh) kai sthn thewria ths mousikhs perissotero.

    Oso gia thn praktikh kai gia kainourious alla kai genikotera polu kala einai ta vivlia tou Euaggelou Mpountouni (apo tous kaluterous kitharistes) pou kaluptoun pou ola (arpismata, sygxordies, klimakes mplouz kai ola). Me klassika kommatia an de sas endiaferoun mh mplexete.

    Kalo kouragio oti allo thelete na rwthsete edw eimaste
  • #30 από Πέτροc στις 29 Nov 2002
  • Η δική μου ιστορία είναι λίγο διαφορετική, και ελπίζω να φωτίσω λίγο ανάποδα το τοπίο .. ;)
    Όταν ήμουν κι εγώ νέος, είχα τότε μια κασέτα με τραγουδάκια που την άκουγα 26 ώρες το 24ωρο..  ;D είχα προσπαθήσει μόνος μου στην κιθάρα, είχα κουτσοβγάλει κάτι, και πήγαινα με ρυθμούς χελώνας...  :P Πήγα λοιπόν σε κάποιον δάσκαλο και του είπα : Εγώ ΑΥΤΑ θέλω να με μάθεις να παίζω...
    Αυτός τότε μου είπε : Ναι αλλά μαζί με αυτά που θες υπάρχουν και κάποια άλλα που πρέπει υποχρεωτικά να τα μάθεις, συμφωνείς ; ΟΚ είπα και αρχίσαμε.
    Τα μαθήματα λοιπόν ήταν χωρισμένα σε 3 κομμάτια. Το πρώτο κομμάτι (το κλασσικό) ήταν οι γνωστές ασκήσεις για τα δάχτυλα και μικρά κλασικά κομμάτια. Το δεύτερο κομμάτι (το αγαπημένο μου τότε) ήταν τα κομμάτια που ήθελα-αυτά της κασέτας- και το τρίτο (και τελικά πιο ενδιαφέρον) ήταν θεωρία πάνω σε άλλα είδη μουσικής (π.χ. ρυθμοί, κλίμακες, εξωτικές συγχορδίες, αναπτύξεις (π.χ. λαϊκά, Jazz, Rock) και η πρακτική τους.
    Τελικά φίλε omiloparmene τα μαθήματα αυτά μου έδωσαν τεράστια ώθηση τόσο από τεχνική άποψη όσο και στην αισθητική μου.. αλλά κυρίως έμαθα να σέβομαι τόσο τους κλασικούς-που έχουν φάει τα νιάτα τους μελετώντας- όσο και τους αυτοδίδακτους -με την ωμή, ζωώδη πλην αυθεντική μουσική θέση.

    ΥΓ. Κουράγιο jgarif. Τα Clubz των 30κάτι και 40κάτι σου συμπαραστέκονται...  
  • #31 από giannis στις 06 Dec 2002
  • simfono me ton anemo kai sto ADERFIA MOU      ALITES POULIA alla kai se ola ta ipoloipa. Pao odeio ena xrono kai eimai arketa euxaristimenos. arxisa me to biblio tou mpoudouni DEBUTO to opoio einai kai gamo. pros to paron ayta. tsiu :o
  • #32 από kostas_p. στις 07 Dec 2002
  • Geia sas paidia

    Sto wdeio opwsdipote mathaineis pragmata pou apo monos h den tha ta matheis h tha perasei polys kairos gia na ta matheis. Egw paizw edw kai ena xrono me akoustiki kai ksekinisa na paizw sygxordies me pena. Prin ligo kairo arxisa na paizw klimakes kai arpismous. Me auth thn parathesi mou pisteuw pws ston kathena pou paizei apo monos tou, erxetai authormita h diathesi na ksekinisei me pena h daxtyla kai na veltiwthei. Exw thn entypwsh kai ta paidia tou wdeiou na me diorthwsoun oti sto wdeio sou mathainoun kyriws arpismous kai klimakes kai meta sou deixnoun rythmous.
    Kala na pernate
  • #33 από Anemos στις 11 Dec 2002
  • File kosta_p exeis apoluto dikio gia ta wdeia kanoun prwta arpismous k klimakes me POLY ARGOUS RYTHMOUS kai polles fores atelh. Egw eprepe na ftasw mesh taxh kai meta anwtera gia na katanohsv vasika pragmata kai na kalupsw kena (akoma kaluptw).

    Entoutois akoma yparxei provlhma me to thema tou RYTHMOU pou to tonisa kai se allh syzhthsh. Oi notes, oi klimakes, oi sygxordies, ta panta mathainontai eukola sxetika. Alla o RYTHMOS einai pou einai ta panta kai xwris auton den kaneis TIPOTA.

    Sti katw katw skeftheite...oi notes einai 7 me ta endiamesa moria tous. An ypologiseis toy sunduasmous tous me epanalhpsh tha vgaleis enan terastio arithmo pithanwn syndyasmon poy ftiaxnoun "melwdies". ekeino omws pou mporei na diaxwrisei metaxy tous dyo melwdies apo idies notes, einai o rythmos.

    Kala na pernate aderfia mou.
  • #34 από tasosweb στις 21 Dec 2002
  • > καλησπερα
    > μολις σημερα αγορασα κιθαρα αλλα δεν ξερω τιποτα.διαβαζω την θεωρια απο
    > το site αλλα δεν βγαζω ακρημπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για
    > αρχη και πως θα μαθω χωρις δασκαλο και αν υπαρχουν βιβλια σχετικα και
    > απλα οσο γινεται?
    > ευχαριστω Τασος
  • #35 από Δαμιανός στις 21 Dec 2002
  • kapws etsi arxisa kai egw prin apo tria peripou xronia me mia akoustiki.pira ena biblio gia akornta(Picture Chords legete apo tis ekdoseis wisw publications)to opoio me poly aplo kai katanoito tropo deixnei ta perissotera akornta...afou ematha ta vasika(minore matzore)dokimasa diaforous sindiasmous kai prospathisa na ta allazw grigora.me tin boitheia kai tou kithara ematha na paizw arketa kala polla kommatia..i lisi pou proteinw...o rythmos einai allo kefalaio pou tha sou vgei monos tou kapoia stigmi...an deis oti einai poly dyskolo pare enan daskalo....ena kapws pio proxwrimeno(gia mena) vivlio einai to methodos ilektrikis tou mpaltazani to opoio tha sto proteina afou matheis na diavazeis tab kai apoktisei kapoia anesi me tin tastiera...auta..ti kithara pires den mas eipes..
  • #36 από nick the greek στις 29 Dec 2002
  • Χωρίς δάσκαλο δε θα πας μακριά.Εννοώ ότι θα μάθεις συγχορδίες μεν, αλλά το σολιστικό σου παίξιμο θα'ναι αδύναμο.Θα σου πρότεινα να κάνεις για κάποιο χρονικό διάστημα 7-8 μηνών μάθηματα και μετά κάνεις ότι θες.Αυτά στα λέω από την εμπειρία ενός φίλου μου, ο οποίος παίζει 3 χρόνια κιθάρα.Αλλάζει τις συγχορδίες ταχύτατα αλλά στα σόλο είναι ολίγον σκράπας.Εγώ λοιπόν σου λέω ότι κάνω σχεδόν έναν χρόνο μαθήματα κιθάρας, και είμαι έκπληκτος από την πρόοδό μου. 8)
    Ελπίζω να σε βοήθησα 8) 8)
  • #37 από mystic στις 05 Jan 2003
  • nick the greek egw den pisteuw pws xwris daskalo den mporeis na pas makria. O filos sou logika prepei na prospa8use na paizei mono apla ellhnika tragoudakia me akorda. Yparxoun omws polla biblia me ta opoia mporeis na proxwrhseis k xwris daskalo an bebaia exeis orexh na katseis na diabaseis...  ;D egw proswpika exw, opote den nomizw pws 8a xreiastw sintoma daskalo  :P
  • #38 από nick the greek στις 05 Jan 2003
  • Πες ότι αρχίζει κάποιος χωρίς δάσκαλο και αγοράζει μία μέθοδο εκμάθησης κιθάρας.Αν αρχίζει να παίζει χωρίς δάσκαλο, με τις οδηγίες του βιβλίου, είναι πιθανόν να κάνει κάποιο σημαντικό πρακτικό λάθος, π.χ. να τοποθετήσει εντελώς λάθος κάποιο από τα δύο χέρια, κάτι που αργότερα αλλάζει πολύ δύσκολα.
    Επίσης έχω γνωρίσει κάποιους που έχουν αγοράσει κιθάρα και βιβλίο και δεν καταλαβαίνουν τίποτα απ'ότι λέει το βιβλίο.
    Νομίζω ότι με δάσκαλο μπορεί κανείς να μάθει κιθάρα πιο εύκολα, πιο αποτελεσματικά και χωρίς κενά.

    Α,ναι


    nick the greek egw den pisteuw pws xwris daskalo den mporeis na pas makria. O filos sou logika prepei na prospa8use na paizei mono apla ellhnika tragoudakia me akorda.


    Ο φίλος μου ξέρει μόνο ακορντά επειδή δεν καταλάβαινε καθόλου τι λέει το βιβλίο. :P
  • #39 από christhehealer στις 15 Jan 2003
  • Ένα site που μου ξανακέντρισε το ενδιαφέρον να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου μέτα από πολλά χρόνια.  ;)

    http://www.acousticguitar.com/lessons/lessons.shtml
  • #40 από nick the greek στις 15 Jan 2003

  • Ένα site που μου ξανακέντρισε το ενδιαφέρον να ξαναπιάσω την κιθάρα στα χέρια μου μέτα από πολλά χρόνια.  ;)

    http://www.acousticguitar.com/lessons/lessons.shtml


    Πολύ ωραίο site :).Για τους λάτρεις της ακουστικής. 8)
  • #41 από savarel στις 06 Apr 2003
  • To idio biblio kanw kai egw:)Na se rwthsw kati, poso kairo ekanes na to teleiwseis?
  • #42 από Frail στις 13 Jun 2003
  • Γεια χαρα !

    Παιζω 1 χρονο σχεδον κιθαρα και εχω μαθει καποια πραγματα (πολλες συγχορδιες (μινορε ματζορε 9ης 7ης και αλλες) την κλιμακα μινορε και ματζορε απο κανα δυο θεσεις και μετρια αρπισματα με τα δαχτυλα (με την πενα ξερω καλα αρπισματα ).

    Τι μου προτεινεται για να συνεχισω ? Τι να μαθω (τι καινουριο)? Τι να βελτιωσω (ολα φυσικα!! αλλα σε ποια να δωσω περισσοτερη βαρυτητα ?

    Γενικα συμβουλεψτε με οι εμπειροι! Μαθαινω μονος φυσικα και θελω να παιζω κυριως ροκ ( Ακουστικη κιθαρα διαθετει το καταστημα!)

    Ευχαριστω προκαταβολικα!
  • #43 από Zoso στις 13 Jun 2003
  • Προτείνω εξάσκηση.Κατά τα άλλα ρυθμό, συγχορδίες και ανοικτές και μπαρέ, σόλο κομμάτια, τραγούδια. Αν θέλεις να δεις το θέμα σοβαρά και αν η κιθάρα σου δεν είναι ανάλογη των δυνατοτήτων σου, προχώρα σε ηλεκτροακουστική και πήγαινε σε κανένα ωδείο για να μάθεις σωστά. see ya!

  • #44 από Fighter στις 13 Jun 2003
  •  ;)Kατα την γνώμη μου η σειρα που πρεπει να δωσεις ειναι η εξής...:
    (απο πανω προς τα κάτω...)
    1)ΡΥΘΜΟΣ...ΡΥΘΜΟΣ....ΡΥΘΜΟΣΣΣΣΣ..........
    2)Αρπίσματα....(δακτυλα και πένα εξίσου...)
    3)Καινουργιες συγχορδίες...
    4)πέμπτες και τρίτες...(αφου παιζεις πιο πολυ ροκ...)
    5)Εξάσκηση σε οσα ήδη ξέρεις....
    6)ξεκουραση..... ::) ;D
  • #45 από Cool στις 13 Jun 2003
  • Συμφωνώ με τον Fighter, αλλά και καμιά κλίμακα παραπάνω δεν κάνει κακό. Θα αυξήσεις και την ταχύτητα σου μ' αυτόν τον τρόπο.!
  • #46 από olakala στις 13 Jun 2003
  • φιλε δεν μην ανησυχεις
    και εχεις προβλημα στο χερι δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις κιθαρα
    ο χεντριξ επαιζαι και με τα δοντια
    βρες και εσυ καποιο αλλο μερος του σωματος
    δεν κανω πλακα
  • #47 από Lord-George στις 13 Jun 2003
  • Τroy Stetina Guitar Method.

    Αν ξέρεις και λίγα αγγλικά, πήγαινε εδώ και μπορεί να βρεις καλό πράγμα..

    www.stetina.com
  • #48 από Frail στις 13 Jun 2003
  • Ευχαριστω πολύ ρε παιδια με υποχρωνεται θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας. Cool ποια αλλη κλιμακα να μαθω ? Γιατι υπαρχουν τοσες και δε ξερω ποια να διαλεξω (εκτος απο μινορε ματζορε και πεντατονικη). Για τα απισματα απαιτουνται νυχια ή οχι?
  • #49 από savarel στις 14 Jun 2003
  • Aγαπητε acoystic εγω εχω αφησει νυχια και μπορω να πω οτι θα σου ειναι πολυ χρησιμα ιδιαιτερα στην ταχυτητα των αρπισματων καθως και στον βαθμο δυσκολιας.(με την πενα ειναι πιο δυσκολα)
  • #50 από man_her στις 29 Jun 2003
  • Geia sas,
    Paizw edw kai kati xronia piano kai apofasisa na arxisw kai kithara. Agorasa mia klassiki kithara 70 eurw gia ta arxika mou bhmata kai argotera skeutome na parw mia kalh hlektroakoustiki. Prwta omws na ma8w:).

    Auta poy exw mathei mexri stigmis einai oi xordes kai oi notes kai mporw na pw oti sxetika eukola paizw solo me mones notes. Episeis exw kataferei na kanw se grigoro ry8mos mia askhsh poy exw akousei oti boh8aei...auth poy pezeis thn ka8e xordh kai patas ta 1,2,3,4 tasta me ta antistixa daxtila.

    To problhma mou einai oti den mporw na kanw thn parapanw askhsh kratontas pathmena ta daxtila giati den ftanoyn. Kai gia na ftasoun prepei to mikro daxtilo (to 5o) na einai tetomeno me apotelesma na pata tis xordes 5 kai 4.

    Vasika h8ela na rwthsw ta melh toy forum...oloi sas sta arxika bhmata diskoleutikate; Eixate problhmata opws na pianete h plath sas apo to skipsimo wste na vlepete ta tasta, na mhn ftanoyn ta daxtyla sta tasta-na mhn anigoun diladi, na patate 2-3 xordes tautoxrona, na mhn mporeite na ligisete eukola ta daxtila sas klpopws egw;

    Kai telos poso kairo sas peire wste na 3eparete kai na mporeite me eukolia na paizete sygxordies kai na vgenei ka8aros o hxos;

    Euxaristw, Kala na pernate.....
Σελίδες: