Σελίδες:
  • #76 από Melodos21 στις 25 Apr 2005
  • Κατ' αρχας καλησπερα.Παιζω κλασσικη κιθαρα με πενα.Εχω προσεξει οτι μερικες φορες (δεν ξερω αν το λεω σωστα) οι χορδες φαλτσαρουν,και δεν ειναι ξεκουρδιστες.Δηλαδη βγαινει ενας ηχος που δεν θυμιζει νοτα σαν κουνουπι ενα πραγμα  ;D.Μπορει να φταει η πενα η ποιοτητα της κιθαρας για αυτο?Εχω την ιδια κιθαρα απο τοτε που ξεκινησα(1 χρονο) που την ειχα παρει 80Ε μη βαρατε αρχη ηταν.Μπορει καποιος να βοηθησει?
  • #77 από Sound of Rock στις 25 Apr 2005
  • Κατ' αρχας καλησπερα.Παιζω κλασσικη κιθαρα με πενα.Εχω προσεξει οτι μερικες φορες (δεν ξερω αν το λεω σωστα) οι χορδες φαλτσαρουν,και δεν ειναι ξεκουρδιστες.Δηλαδη βγαινει ενας ηχος που δεν θυμιζει νοτα σαν κουνουπι ενα πραγμα  ;D.Μπορει να φταει η πενα η ποιοτητα της κιθαρας για αυτο?Εχω την ιδια κιθαρα απο τοτε που ξεκινησα(1 χρονο) που την ειχα παρει 80Ε μη βαρατε αρχη ηταν.Μπορει καποιος να βοηθησει?

    buzz μου μυρίζει.. νομίζω θα φταίει η κιθάρα και για την ακρίβεια ο λαιμός :-\
  • #78 από Melodos21 στις 25 Apr 2005
  • Να την αλλαξω?
  • #79 από Sound of Rock στις 25 Apr 2005
  • Κοίτα με 80Ε δεν παίρνεις και τίποτα εξαιρετικό. Αν πραγματικά σου αρέσει η κιθάρα και η μουσική αξίζει μια καλύτερη κιθάρα...
  • #80 από Melodos21 στις 25 Apr 2005
  • Δεν ημουν σαφης.Αυτη που εχω εκανε 80 ευρω.Τωρα δεν εχω προβλημα.Εχω βαλει 2 στο ματι (ακουστικες) τις εχω αναφερει στο θεμα για μαρκες κιθαρας και θα εκτιμουσα τη βοηθεια σου. ;D.Με λιγα λογια αν παρω μια καλυτερη θα εχω το ιδιο προβλημα.
  • #81 από Sound of Rock στις 25 Apr 2005
  • Είδα τώρα τις κιθάρες... Γιατί δεν βάζεις λίγα περισσότερα χρήματα; Δεν έχω παίξει τις δύο που αναφέρεις αλλά σε αυτα τα λεφτά δεν παίρνεις και πολλά. Μπορεί και να εχεις ξανα αυτό το πρόβλημα μπορεί και όχι αλλά με μια κιθάρα 130Ε μην περιμένεις πολλά περισσότερα απο αυτή των 80Ε...
  • #82 από Melodos21 στις 25 Apr 2005
  • Οταν τις ειδα δεν ηξερα τιμη απλα μου αρεσαν.Αλλα αν υπαρχει περιπτωση να εχω το ιδιο προβλημα δεν εχω προβλημα να δωσω παραπανω.Απλα δεν ξερω αν θα πρεπει να την αγορασω απο επωνυμο μαγαζι η απο καποιο απο τα σχετικα αγνωστα.
  • #83 από White_Rabbit στις 18 Jul 2005
  • Γεια σας παιδια. Παρακολουθω καμποσο καιρο την σελιδα σας και σημερα αποφασισα να γινω μελος.
    Παραλληλα κανω τα πρωτα μου βηματα στην μουσικη μαθαινοντας κιθαρα. Ηταν κατι που ηθελα απο μικρος αλλα για αγνωστο λογο ποτε δε το εκανα. Ετσι λοιπον στα 25 μου αποφασισα να παρω το θεμα "κιθαρα" στα σοβαρα. Εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει μαθηματα ακουστικης κιθαρας. Παραλληλα βρηκα μια πολυ καλη ευκαιρια και αγορασα μια Ηλεκτρικη και εναν ενισχυτη.
    Η απορια μου ειναι η εξης. Μηπως αργησα να ξεκινησω? Ποσο μεγαλο ρολο παιζει η ηλικια στο να μαθει κανεις ενα μουσικο οργανο(στην περιπτωση μου κιθαρα)? Θα μπορεσω σε λιγα χρονια να φτασω σε επιπεδο καποιον που παιζει απο τα 14 του για παραδειγμα? Ασχολουμε 3-4 ωρες καθημερινα μελετωντας κλιμακες, συγχορδιες + την θεωρια που κανω στα μαθηματα ακουστικης. Παραλληλα μελεταω και μια μεθοδο που μου εδωσε ενας φιλος (Troy stetina Lead Guitar 1 kai Rhythm Guitar 1). Σε 2 μηνες εχω δει σχετικα καλη βελτιωση σε δαχτυλα και τα λοιπα. Εχω πολυ ορεξη και υπομονη να προχωρησω ως κιθαριστας μιας και απο μικρος με ελκυει πολυ η μουσικη και απο ακουσματα εχω παρα πολλα κατα την γνωμη μου(εαν αυτο μετραει).

    Υ.Γ Η κατηγορια που εβαλα το θεμα μου μαλλον ειναι λαθος αλλα προσπαθησα να το βαλω στην κατηγορια "F.A.Q. μουσικών οργάνων" αλλα δεν εβρισκα κουμπι για εισαγωγη νεου θεματος και υπεθεσα οτι θα ειναι καποιο προβλημα του site.
  • #84 από StRiNgBrEaKeR στις 18 Jul 2005
  • κατ' αρχας καλως ηρθες !!!

    Μηπως αργησα να ξεκινησω? Ποσο μεγαλο ρολο παιζει η ηλικια στο να μαθει κανεις ενα μουσικο οργανο(στην περιπτωση μου κιθαρα)? Θα μπορεσω σε λιγα χρονια να φτασω σε επιπεδο καποιον που παιζει απο τα 14 του για παραδειγμα? Ασχολουμε 3-4 ωρες καθημερινα μελετωντας κλιμακες, συγχορδιες + την θεωρια που κανω στα μαθηματα ακουστικης. Παραλληλα μελεταω και μια μεθοδο που μου εδωσε ενας φιλος (Troy stetina Lead Guitar 1 kai Rhythm Guitar 1). Σε 2 μηνες εχω δει σχετικα καλη βελτιωση σε δαχτυλα και τα λοιπα.

    ποτε δεν ειναι αργα για να ξεκινησεις το οτιδηποτε ...

    βεβαια οι υποχρεωσεις ειναι διαφορετικες οταν εισαι 25 και οταν εισαι στα 14,
    πιστευω παντως οτι σε λιγα χρονια (αναλογα με τη δουλεια σου στην κιθαρα) θα
    μπορεσεις να φτασεις σε ενα παρα καλο επιπεδο, ισως και καλυτερο απο αλλους
    που εμαθαν να παιζουν απο πολυ μικροτεροι, εξαρταται βεβαια και το ... "ταλεντο".

    οι ωρες που αφιερωνεις ειναι μια χαρα οπως και οι μεθοδοι που χρησιμοποιεις, απλα
    πολλες φορες σε παρασυρει ο ενθουσιασμος και πολλοι τα παρατανε αργοτερα ...
    ανεξαρτητως ηλικιας (ειμαστε παντα παιδια ;D)

    Εχω πολυ ορεξη και υπομονη να προχωρησω ως κιθαριστας μιας και απο μικρος με ελκυει πολυ η μουσικη και απο ακουσματα εχω παρα πολλα κατα την γνωμη μου(εαν αυτο μετραει).

    νομιζω οτι δε χρειαζεσαι κατι περισσοτερο ... τα υπολοιπα στην πορεια ... ;)

    Υ.Γ Η κατηγορια που εβαλα το θεμα μου μαλλον ειναι λαθος αλλα προσπαθησα να το βαλω στην κατηγορια "F.A.Q. μουσικών οργάνων" αλλα δεν εβρισκα κουμπι για εισαγωγη νεου θεματος και υπεθεσα οτι θα ειναι καποιο προβλημα του site.

    ναι οντως δεν ειναι καταλληλοτερη κατηγορια ...
  • #85 από Jose στις 18 Jul 2005
  • Θα συμφωνήσω κ εγώ, αν έχεις όρεξη και συνεχίσεις να ασχολείσαι με αυτόν το ρυθμό που παίζεις και εξασκείσαι κ τώρα σε λίγα 3-4 χρόνια θα έχεις γίνει αρκετά καλός! Ηδη σε λίγο καιρό απο τώρα θα δεις ότι θα μπορεις να παίζεις αρκετά απλά κομματάκια.  Είναι πολύ καλό επίσης το ότι κάνεις κ μαθήματα κ σου συνιστώ να τα συνεχίσεις!


    ΥΓ. Στα FAQ δεν μπαίνουν νέα θέματα, απλά μεταφέρονται εκεί όλα τα θέματα που συναντώνται πολύ συχνά στις άλλες κατηγορίες, για αυτό δεν μπορούσες να βάλεις δικό σου θέμα
  • #86 από Trypokaridos στις 03 Jan 2006
  • Νέος στην ιστοσελίδα σας, αλλά και νέος στην κιθάρα... Το παρόν μήνυμα αποτελεί καταρχήν ένα “χαίρε” σε όλους τους φίλους της κιθάρας και μουσικής γενικότερα. Ελπίζω με τον καιρό να αποκτήσω την γνώση και την εμπειρία για να καλωσορίζω νέα μέλη, καθώς και να τους λύνω τις όποιες απορίες. Για την ώρα παραμένω ένας αρχάριος, (έχω μόνο δύο μήνες δαιδαλωδών γρατζουνισμάτων στην ηλεκτρική μου κιθάρα, αλλά και άνθρωποι που αφιέρωσαν ολόκληρη την ζωή τους στην μουσική, κάποτε ήταν στον δεύτερο τους μήνα). Επειδή δεν ξέρω καλά καλά πως και που να γράφω στα Forum ζητώ την κατανόηση εάν το μήνυμα μου βρεθεί αλλού για αλλού. Καλώς σας βρήκα, και ελπίζω καλώς με δεχτήκατε. 
  • #87 από The JeSTeR στις 08 Oct 2006
  • καλωσόρισες φιλε τρυποκάρυδε!!!!!

    Καλα γρατζουνίσματα σου εύχομαι. Λοιπόν για ότι είχες ρωτήσει, να σου πω, βασικά, από άποψη ΄σωματικής κατάστασης, ναι, είναι πιο δύσκολο για σενα παρα για κάποιο που άρχισε μικρός. Οι συνδέσμοι, οι τένοντες, μετά την εφηβεία, σκληρένουν και γίνονται πιο δύσκολοι στην "κατεργασία". Δηλαδή, ένας μπόμπιρας, θα σε νικήσει στα "αθλητικά" μέρη της οργανοπαιξίας, αρχικα. Ταχύτητα και ευλυγισία, είναι πράγματα που θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο να αποκτήσεις, παρά ο ανιψιός σου ας πούμε... Εννοείται βέβαια, ότι δεν είναι ακατόρθωτο, ούτε καν δύσκολο. Έχεις στο υπέρ σου, ότι είσαι αποφασισμένος, ότι το διάλεξες εσύ (και όχι ο μπαμπας που του άρεσε ο Σαββόπουλος και ήθελε να μάθεις τη Συννεφουλα), αρα έχεις την επιμονή και τη διαύγεια για να πρχωρήσεις. Αυτό είναι το πιο αναγκαίο.

    Δίνε μεγάλη προσοχή όμως στο σώμα σου, στα πάντα, από ένα μικρό πιάσιμο στον καρπό, μάχρι πόνο στη μέση από το βάρος της ηλεκτρικής. Με μια γρήγορη έρευνα εδωμέσα, θα δεις ότι πολλοί από μας πάσχουμε από χρόνιες τενοντίτιδες, κλπ κλπ, γιατι όταν αρχίζαμε δεν δίναμε σημασία σε τίποτα.

    Κατα τα άλλα, να΄δες το λογικά. Ναι, είναι πιο δύσκολο να μάθει κιθάρα ένας "μεγάλος" παρα ένας μικρος. Αλλά αυτή είναι παρατήρηση που θα κάνει ο δάσκαλος. Εσύ, δεν ξανάμαθες και όταν ήσουν μικρος για να δυσκολευτείς παραπάνω τώρα. Άρα, τι σε νοιάζει   ;) ?

    Μπράβο σου δικέ μου, και καλή διασκέδαση να'χεις!!!!  8)
  • #88 από mred στις 12 Oct 2006
  • Μαζί σου μεγάλε ...

    (εγώ είμαι 37 και ξεκίνησα πρίν 2 χρόνια) μην μασάς!... Δηλαδή θα ήταν καλύτερο να κάνεις συλλογή με γραμματόσημα.???

    Βέβαια είναι αλήθεια ότι όσο μεγαλώνεις, έχεις λιγότερο χρόνο .. αλλά βιάζεσαι ??? για τό κέφι σου το κάνεις .... (τα λέω να τα ακούσω εγώ...)  :)
  • #89 από stavros75 στις 12 Oct 2006
  • Γεια σου φιλε, καλωσορισες στο φορουμ. 25 ειναι καλη ηλικια πιστευω για να ξεκινησει κανεις. Υπαρχουν αλλοι που παιζουν απο μικροι σε ωδεια, και οταν μεγαλωσαν καταλαβαν οτι δε γουσταραν. Αλλοι που εμαθαν μονοι τους γιατι ηταν μουσικες ιδιοφυιες, αλλοι που πηγαν σε δασκαλο και παιζουν μια χαρα. Δεν υπαρχουν κανονες δλδ. Αν το αγαπας, μπορει σε 1-2 χρονια να παιζεις και συ πολυ καλα. Εξαρταται εσυ ο ιδιος τι τη θες τη κιθαρα, και τι στοχους εχεις βαλει. Ο Στετινα που ανεφερες ειναι πολυ καλο βιβλιο για τη τεχνικη και θα σε βοηθησει σιγουρα, αλλα κι ο δασκαλος ειναι απαραιτητος απο αποψης οικονομιας χρονου.
    Οπως και να 'χει καλη συνεχεια να χεις.
  • #90 από Alexz11 στις 31 Dec 2006
  • Λοιπόν... Αυτό εδώ το συγκεκριμενο topic το παρακολουθώ εδώ και μισο μήνα. Μου έχει τραβήξει την προσοχή γιατί ο νεαρός που το ξεκίνησε (και εγώ ήθελα να ξεκινήσω ένα εδώ αλλά δεν έβρισκα το κουμπί για νεο topic, που στο καλο ειναι?) μοιάζει πολύ μαζί μου. Εγώ είμαι 14 και θέλω να αρχίσω με κιθάρα. Μου αρέσει η alternative, punk και η metal και γι' αυτο σκεφτηκα να στοχευσω σε μια ηλεκτρικη κιθαρα.

    Διάβασα σε προηγουμενα posts διαφορα "μονοπάτια" οσον αφορά το θεμα της επιλογης αναμεσα σε ηλεκτρικη και κλασσικη (τωρα ειναι λιγο ασχετο αυτο που ρωταω, αλλα τι διαφορα εχει η κλασσικη από την ακουστικη?). Εγω διαλεξα το μονοπάτι της ηλεκτρικης και ας μην την έχω αγορασει ακομη. Εψαξα λίγο στο Internet και βρηκα την Epiphone G-310 (για αριστεροχειρες, γιατί το 'χω και αυτο το...) σε μαυρο χρώμα. Κανει γυρω στα 300€ (στο Bon Studio), ποσό το οποιο πιστευω πως της δίνει μια ποιότητα (τωρα δεν ξερω και πολλά από μαρκες ηλ. κιθάρων (είμαι κατι σαν γυναικα που την ρωτας για αυτοκινητα  ;D) αλλα μου φανηκε καλη). Τώρα...πέρα από την κιθάρα, τι άλλο θελω? Ο ενισχυτης τι ρολο βαραει? Το πενταλ τι κανει? Και ενα σωρο αλλες ερωτησεις ενός κλασσικου ασχετου ;D .

    Τωρα...παμε στο θέμα του πως θα μαθω κιθαρα. Εχω κανει 1 χρόνο αρμονιο, πραγμα το οποιο με εχει βοηθησει σε παρα πολλα πραγματα. Από περιεργεια και μονο μπηκα στο ultimate-guitar και κοιταξα καποια μαθηματα που ειχε για πρωταρηδες. Με βοηθησαν παρα πολυ αλλα το να μην κανω αυτα που διαβαζω πραξη δεν ηταν και πολυ διασκεδαστικο. Τελος παντων, από αυτα που διαβασα καταλαβα αρκετα (πραγμα το οποιο πιστευω πως οφειλεται παρα πολυ στο γεγονος οτι εχω κανει 1 χρονο αρμονιο). Με λιγα λογια, από θεωρια ξερω κατι ψιλα, από πραξη ομως τιποτα (πραγμα το οποιο πιστευω πως θα 'λεγε κανεις οτι ειναι λιγο περιεργο, εφοσον πολλοι μολις πάρουν την κιθαρα ξεκινανε να την γρατζουνανε και μετα, αφου δεν βρουν κανενα νοημα σ' αυτο, ξεκινανε μαθηματα). Επισης βρηκα το Guitar Pro 5 (το πώς το βρηκα υποθετω πολλοι το ξερουνε  ;) ) και αρχισα να μεταφερω καποιες ταμπλατουρες που βρηκα στο Internet σ' αυτο. Αυτο μου εδωσε μια αισθηση του οτι, και καλα, εγώ ο ίδιος παίζω την μουσικη αυτη (και πιστευω πως αυτό με έχει βοηθησει καπως με τον τρόπο του). Τελος παντων, πέρα από τις αυτοδιδακτικες τασεις που εχω, πιστευω πως ένα καλό βιβλιο και ισως 2-3 μηνες μαθηματων με καποιο δασκαλο θα ήταν πολυ σημαντικα.

    Λοιπον.....πιστευω πως τελειωσα... Συγγνωμη για τα ασχετα ερωτήματα που πεταω καθε τρεις και λιγο, αλλα σαν αρχαριος δεν ξερω και πολλα οσον αφορα το πρακτικο μερος... Καθε συμβουλη ή παρατηρηση ειναι ευπροσδεκτη  ;D.
  • #91 από stavros75 στις 03 Jan 2007
  • Λοιπόν... Αυτό εδώ το συγκεκριμενο topic το παρακολουθώ εδώ και μισο μήνα. Μου έχει τραβήξει την προσοχή γιατί ο νεαρός που το ξεκίνησε (και εγώ ήθελα να ξεκινήσω ένα εδώ αλλά δεν έβρισκα το κουμπί για νεο topic, που στο καλο ειναι?) μοιάζει πολύ μαζί μου. Εγώ είμαι 14 και θέλω να αρχίσω με κιθάρα. Μου αρέσει η alternative, punk και η metal και γι' αυτο σκεφτηκα να στοχευσω σε μια ηλεκτρικη κιθαρα.
    Καλωσήλθες στο φόρουμ..
    Παράθεση
    Διάβασα σε προηγουμενα posts διαφορα "μονοπάτια" οσον αφορά το θεμα της επιλογης αναμεσα σε ηλεκτρικη και κλασσικη (τωρα ειναι λιγο ασχετο αυτο που ρωταω, αλλα τι διαφορα εχει η κλασσικη από την ακουστικη?).
    Χονδρικά, η ακουστική έχει μεταλλικές χορδές ενώ η κλασσική νάυλον. Η ακουστική έχει περισσότερα τάστα, και έχει διαφορετικό ήχο από τη κλασσική. Το μπράτσο της κλασσικής είναι μεγαλύτερο σε ύψος. Η κλασσική είναι πιο ευκολόπαιχτη και παίζεται συνήθως με τα δάχτυλα ενώ η ακουστική και με πέννα.

    Παράθεση
    Εγω διαλεξα το μονοπάτι της ηλεκτρικης και ας μην την έχω αγορασει ακομη. Εψαξα λίγο στο Internet και βρηκα την Epiphone G-310 (για αριστεροχειρες, γιατί το 'χω και αυτο το...) σε μαυρο χρώμα. Κανει γυρω στα 300€ (στο Bon Studio), ποσό το οποιο πιστευω πως της δίνει μια ποιότητα (τωρα δεν ξερω και πολλά από μαρκες ηλ. κιθάρων (είμαι κατι σαν γυναικα που την ρωτας για αυτοκινητα  ;D) αλλα μου φανηκε καλη). Τώρα...πέρα από την κιθάρα, τι άλλο θελω? Ο ενισχυτης τι ρολο βαραει? Το πενταλ τι κανει? Και ενα σωρο αλλες ερωτησεις ενός κλασσικου ασχετου ;D .
    Η ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή δε παίζει. Δε θα ακούς τίποτα. Τα πεταλάκια δίνουν εφέ στον ήχο της κιθάρας, πχ. wah wah αλα slash, delay κλπ. Πάρε και πέννες. Την epiphone δεν την ξέρω.
    Παράθεση
    Τωρα...παμε στο θέμα του πως θα μαθω κιθαρα. Εχω κανει 1 χρόνο αρμονιο, πραγμα το οποιο με εχει βοηθησει σε παρα πολλα πραγματα. Από περιεργεια και μονο μπηκα στο ultimate-guitar και κοιταξα καποια μαθηματα που ειχε για πρωταρηδες. Με βοηθησαν παρα πολυ αλλα το να μην κανω αυτα που διαβαζω πραξη δεν ηταν και πολυ διασκεδαστικο. Τελος παντων, από αυτα που διαβασα καταλαβα αρκετα (πραγμα το οποιο πιστευω πως οφειλεται παρα πολυ στο γεγονος οτι εχω κανει 1 χρονο αρμονιο). Με λιγα λογια, από θεωρια ξερω κατι ψιλα, από πραξη ομως τιποτα (πραγμα το οποιο πιστευω πως θα 'λεγε κανεις οτι ειναι λιγο περιεργο, εφοσον πολλοι μολις πάρουν την κιθαρα ξεκινανε να την γρατζουνανε και μετα, αφου δεν βρουν κανενα νοημα σ' αυτο, ξεκινανε μαθηματα). Επισης βρηκα το Guitar Pro 5 (το πώς το βρηκα υποθετω πολλοι το ξερουνε  ;) ) και αρχισα να μεταφερω καποιες ταμπλατουρες που βρηκα στο Internet σ' αυτο. Αυτο μου εδωσε μια αισθηση του οτι, και καλα, εγώ ο ίδιος παίζω την μουσικη αυτη (και πιστευω πως αυτό με έχει βοηθησει καπως με τον τρόπο του). Τελος παντων, πέρα από τις αυτοδιδακτικες τασεις που εχω, πιστευω πως ένα καλό βιβλιο και ισως 2-3 μηνες μαθηματων με καποιο δασκαλο θα ήταν πολυ σημαντικα.
    Απάντησες μόνος σου. Από βιβλίο διάλεξε Στετίνα.
  • #92 από Alexz11 στις 03 Jan 2007
  • Καταρχην, ευχαριστώ για το θερμό καλοσόρισμα, καθώς επίσης και για τις πολυ χρησιμες συμβουλες και απαντησεις ;D .

    Βρηκα το βιβλιο του Σεστίνα (απο έναν πολυ καλό μου φίλο του οποιου το όνομα αρχίζει από "eM" και τελειώνει σε "ule" ;D) και όντως ειναι πολυ καλο. Παρόλο που στηρίζεται πανω σε ένα Metal / Hard Rock στυλ, κατα την γνώμη μου καλυπτει και αλλες πτυχες του πολυαγαπημενου είδους. Από τα πρωτα κιολας παραδειγματα που εχει (Power Chords,κλπ) ακουγες μουσικη που δεν θα διεφερε και πολυ από τραγούδια που ακους στο ραδιοφωνο (εγω βεβαια τα έπαιξα στο Guitar Pro 5, αλλά και πάλι πόσο αχρηστος μπορεί να είναι κάποιος ετσι ώστε να μην μπορει να παίξει δυο χορδες και να του βγει ένας ωραίος ήχος ύστερα από καποιες προσπαθειες?). Είναι πραγματικα πολύ καλο βιβλιο και έχω καταπιαστεί μ' αυτό, καθώς συνδέει την πρακτική με την θεωρία παρα πολυ ομαλά και με ωραίο τρόπο. Σε αντίθεση με το βιβλίο που έκανα παλια στο αρμόνιο, είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και αντί για μεγάλα κείμενα με θεωρία και τυπικολογιες, εχει ταμπλατουρες οπου μεσα από την παιξιμο τους μπορει κανεις να βγάλει εύκολα νόημα και να μάθει κιθάρα αποτελεσματικα. Το συστείνω σε καθε μαθητευόμενο.
  • #93 από Und3ad στις 17 Mar 2007
  • Ρε παιδιά, η ηλεκτρική πέζετε με συγχορδίες?
  • #94 από buckethead RULES!! στις 17 Mar 2007
  • Παίζεται και με συγχορδίες.
  • #95 από julian στις 20 Mar 2007
  • Καινούργιος στην παρέα παιδιά,καινούργιος και στην κιθάρα.
    Πήρα αρκετό κουράγιο απο τους συναδέλφους 30something,40something που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα(είμαι 34 και μόλις στο δεύτερο μάθημα).
    Φαντάζομαι οτι είναι φυσιολογικό να δυσκολεύομαι τόσο πολύ(ξέχασα να πω οτι ξεκινάω με κλασσική)αλλά θα ήθελα να ακούσω τα βιώματα κάποιων στο συγκεκριμένο θέμα και κυρίως μετά απο πόσο καιρό ένοιωσαν μια σχετική εξοικείωση.
    Έχω ξεκινήσει με δάσκαλο αλλά μου φαίνεται οτι με αγχώνει περισσότερο απ ότι αν δοκίμαζα μόνος μου.Υπερβολικός;
    Αυτά για αρχή και νομίζω οτι σύντομα θα χρειαστεί να ξαναενοχλήσω με νέες απορίες.
  • #96 από buckethead RULES!! στις 20 Mar 2007
  • Καλύτερα με δάσκαλο φίλε. Εγώ είμαι αυτοδίδακτος και έχω διαπιστώσει ότι έχω χάσει αρκετό χρόνο έτσι. Βέβαια ,εξαρτάται και απο τον δάσκαλο...
  • #97 από julian στις 21 Mar 2007
  • Kαι αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα.Μην έχοντας καμμία εμπειρία στην κιθάρα πως μπορώ να καταλάβω αν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζω(τωρινές και μελλοντικές) στην εκμάθησή της είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και δεν οφείλονται σε λανθασμένο τρόπο διδασκαλίας ενός δασκάλου που επέλεξα στην τύχη αφού κανείς από το περιβάλλον μου δεν είναι σχετικός με το αντικείμενο ωστέ να μου συστήσει κάποιον.(To site το ανακάλυψα αφού είχα ξεκινήσει τα μθήματα.Αν το γνώριζα λίγο νωρίτερα μάλλον θα με βοηθούσατε για μια πιο σίγουρη επιλογή νομίζω.)
  • #98 από gigantas στις 21 Mar 2007
  • Εισαι σιγουρος οτι θες να ξεκινησεις με κλασικη κιθαρα?Μπορεις να αρχισεις με ηλεκτρικη η ακουστικη κατευθειαν αν σου αρεσουν αυτες οι κιθαρες.Παντως δασκαλος ειναι η καλυτερη λυση.Καλη συνεχεια  ;)
  • #99 από harris68 στις 21 Mar 2007
  • Φίλε Julian και εγώ 35 άρχισα κιθάρα. Αν θέλεις άκου κάποια πράγματα για να μην κάνεις τα λάθη που έκανα
    Καταρχήν προσπάθησα μόνος μου, πήρα ένα κάρο βιβλία και η πρόοδος αμελητέα οπότε αποφάσισα δάσκαλο και έχω δεί πολύ γρήγορα βελτίωση σε όλα. Αν θέλεις να μάθεις ηλεκτρική θα πάρεις δάσκαλο για ηλεκτρική και με αυτό θα ασχοληθείς, το ίδιο ισχύει φυσικά για ακουστική και κλασσική. Μην ακούς κανένα που θα σου πεί ότι πρέπει να ξεκινήσεις από κλασσική, αυτά είναι σαχλαμάρες και χάσιμο χρόνου και χρήματος (συνήθως τα λένε στα ωδεία αυτά). Άλλη τεχνοτροπία η κλασσική και άλλη ηλεκτρική/κλασσική! Αν φυσικά θές κλασσική τότε ΟΚ καλώς κάνεις με τέτοιο δάσκαλο. Εγώ κάνω το βιβλίο του Μπέρκλευ (απαραίτητα θέλεις ένα βιβλίο ώστε να προχωράς με ένα πρόγραμμα) ενώ παράλληλσ δουλεύουμε και όποιο σόλο μου αρέσει (ΟΚ να είναι σχετικά εύκολο εννοείται!) και πάει πολύ καλά το πράμα
  • #100 από julian στις 21 Mar 2007
  • Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.
    Σίγουρος για το αν θέλω να μάθω κλασσική δεν είμαι.Πάντως όταν μάθω σίγουρα δεν θα μείνω μόνο σ'αυτή.
    Η φήμη τουλάχιστον οτι ξέροντας κλασσική περνάς πιο εύκολα στις άλλες πρέπει να ισχύει ε;
Σελίδες: