Σελίδες:
  • #1 από savarel στις 08 May 2003
  • Εχω αρχισει μαθηματα κιθαρας με καθηγητη εδω και 7 μηνες περιπου.Στην αρχη ηταν ιδιαιτερα βαρετα αλλα μολις εμαθα νοτες και ρυθμους ολα αλλαξαν .Ετσι αποφασισα να τελειωσω ολα τα επιπεδα τις κιθαρας .Θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο θα μου παρει αυτο και ποσα ειναι αυτα τα επιπεδα ?
  • #2 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 19 May 2003
  •    Κρινοντας και απο μενα, αναλογα το διαβασμα και την "δεκτικοτητα" σου στην σπουδη! Για να καταλάβεις εγω τελειωσα την Αρμονια σε 21/2 χρονια, ενω αλλοι σε 4 ή 5!
  • #3 από Παναγιώτης στις 19 May 2003
  • Το πόσο καιρό θα πάρει, πρέπει να έχει να κάνει με τον καθηγητή και την μέθοδο που χρησιμοποιεί. Βέβαια, παίζει ρόλο και το πόσο διαβάζει κανείς και πόσο εύκολα "τα πιάνει" αυτά που διαβάζει, όπως είπε και ο sotriani. Εμένα, ο δικός μου ο δάσκαλος, μου λέει ότι σε 5 χρόνια (αν είμαι καλός μαθητής) θα έχω τελειώσει και όντως σε αυτούς τους 8 μήνες που πηγαίνω είδα μεγάλη πρόοδο.
    Για να δούμε τι θα δούμε.
  • #4 από savarel στις 19 May 2003
  • Sot exeis ptuxio h diplwma sthn armonia ??Poso kairo paizeis kithara ?
    Panagioti epeidh kai egw kanw peripou 7 mines , poio vivlio kaneis?
  • #5 από Παναγιώτης στις 20 May 2003
  • Για νότες κάνω το Berklee Vol1 και για ρυθμό το Solfege Rythmic. Το δεύτερο είναι ένα γαλλικό βιβλίο για ντραμς αλλά κάνει και για ρυθμό γενικά. Επίσης κάνω και ένα βιβλίο για θεωρία της μουσικής που είναι ενός Έλληνα (δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του συγγραφέα) και λέγεται 'Η Κλασσική θεωρία της μουσικής'. Και έπεται και συνέχεια. Εσύ, τι βιβλία κάνεις;
  • #6 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 20 May 2003
  •     Εχω Πτυχιο Αρμονιας (ειδικο Αρμονιας με πιανο) Εκανα του Παουλ Χιντεμιτ! Παιζω πανω απο 15 χρονια κιθαρα!
  • #7 από savarel στις 20 May 2003
  • Egw kanw to boudouni . Einai pragmatika polu kalo vivlio kai se orismena shmeia arketa duskolo .... Einai plhres ( exei kai thewria kai praksh )) kai einai kai megalo gmt!!
  • #8 από marcius στις 22 May 2003
  • baltazani mipws ton lene? :))
    einai korifaio to vivlio an les gia ayto, akoma gia gia pio proxorimena pragmata..

    pantws pisteyw oti den einai kai poli kali i apopsi oti 'eipa oti tha parw to ptyxio', eidika otan eisai stous 7 mines. Paizeis, vlepeis stin poreis pws paei kai an sou aresei, simasia (prosopiki apopsi) einai na sou aresei ayto pou paizeis kai i theoria erxetai gia na se voithisei edw...
  • #9 από savarel στις 24 May 2003
  • Su,fwmw me auto pou les agaphte .Isws na einai apla allos enas suntomos enthousiasmos .
    To vivlio legetai debuto kai einai tou euagelou boudouni (ellhna kitharista) me  poluetoi xronia spoudwn stous kaluterous klassikous kitharistes ths ufhlioy... :D
  • #10 από Lord-George στις 17 Jun 2003
  • Έκανα 6 χρόνια ωδείο πιάνο, και 2 χρόνια κιθάρα σε δάσκαλο.

    Τελικά το παράτησα το πιάνο...
  • #11 από ikatsoun στις 28 Jun 2003
  • Μπορώ να σου πω με σιγουριά καθώς είναι μια διαδικασία που την πέρασα και δεν το μετάνιωσα, αν και φαίνεται γολγοθάς! Για να πάρεις πτυχίο αναγνωρισμένο από το κράτος, πρέπει να περάσεις τέσσερις βαθμίδες : προκαταρκτική, κατωτέρα, μέση, ανωτέρα. Κάθε μία διαρκεί τρία χρόνια, σύνολο 12. Όταν τελειώσεις τη θεωρία της μουσικής (στα πέντε χρόνια) κάνεις το υποχρεωτικό της αρμονίας για τρία χρόνια, που συνοδεύεται από ιστορία της μουσικής (δυόμισι χρόνια), μορφολογία (έξι μήνες), σολφέζ (2 χρόνια) και ντικτέ (3 χρόνια). Η αρμονία κρατάει 3 χρόνια. Όλα αυτά γίνονται παράλληλα με την κιθάρα στο 6ο, 7ο και 8ο έτος, ανάλογα πόσο γρήγορος είσαι ή πόσο γρήγορα τελείωσες τη θεωρία. Προαιρετικά μπορείς να κάνεις το ειδικό της αρμονίας αντί το υποχρεωτικό οπότε αποκτάς δικαίωμα διδασκαλίας θεωρίας και αρμονίας. Κάνοντας το ειδικό της αρμονίας, μαθαίνεις για 1 χρόνο αντίστιξη και 1,5 χρόνο ενάριθμο μπάσο. Ακόμα πρέπει να τελειώσεις την κατωτέρα στο πιάνο (6ο έτος) που μπορείς να κάνεις σε δύο χρόνια. Στο 3ο έτος της ανωτέρας και αν είσαι έτοιμος, δίνεις εξετάσεις στην κιθάρα σε κρατική επιτροπή. Το πτυχίο του κράτος σου δίνει τη δυνατότητα να διδάξεις σε ωδείο ή σε μουσικό γυμνάσιο/λύκειο.  
  • #12 από ikatsoun στις 28 Jun 2003
  • Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα, ότι δεν είναι απολύτως υποχρεωτικό να περάσεις όλη αυτή τη διαδικασία. Δηλαδή αν είσαι ικανός να ανταποκριθείς στο πρόγραμμα που απαιτεί το υπουργείο π.χ. στα οχτώ χρόνια, μπορείς να δώσεις πάλι εξετάσεις. Απλά αποκτάς πολύ καλύτερη υποδομή με τα δώδεκα χρόνια.
  • #13 από Gabriel6th στις 16 Oct 2006
  • Επειδή σκοπεύω να συνεχίσω τις σπουδές μου, γνωρίζει κανείς τα προαπαιτούμενα για τις εξετάσεις κάθε βαθμίδας? Εϊχα φτάσει μέχρι τη 2η μέση όταν ήμουν 16 και από τότε έχω σταματήσει το ωδείο. Με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για 1η ανωτέρα. Ξέρει κανείς πάνω κάτω τι πρέπει να περιλάβω στο πρόγραμμά μου?
  • #14 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 25 Feb 2007
  • Επειδή σκοπεύω να συνεχίσω τις σπουδές μου, γνωρίζει κανείς τα προαπαιτούμενα για τις εξετάσεις κάθε βαθμίδας? Εϊχα φτάσει μέχρι τη 2η μέση όταν ήμουν 16 και από τότε έχω σταματήσει το ωδείο. Με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για 1η ανωτέρα. Ξέρει κανείς πάνω κάτω τι πρέπει να περιλάβω στο πρόγραμμά μου?

    Το δικό μου πρόγραμμα είχε:
    Cello Suite No3 - J.S.Bach
    Σπουδή 11 - Villa-Lobos
    Vals No3 - Barrios ή Danza Characteristica Brouwer (Δεν θυμάμαι ούτε για πλάκα)
    Estudio 11 - Fernando Sor

    Ακόμα πρέπει να τελειώσεις την κατωτέρα στο πιάνο (6ο έτος) που μπορείς να κάνεις σε δύο χρόνια.
    Όχι.No.Nein. Την πάτησα για 1,5 χρόνια, και μετανιώνω που δεν ρώτησα. Στην κλασσική κιθάρα το πιάνο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό...
  • #15 από Steel Dragon στις 26 Feb 2007
  • Κατα τη γνώμη μου το να μάθει κανεις κιθαρα και γενικότερα μουσική εχει να κάνει με το τι θελει ο ίδιος απο τη μουσική και απο τον εαυτό του , τα πτυχία και όλα αυτα ερχονται δευτερεύοντα και ετσι πρεπει να είναι ...
    Φιλε Savarel μην μαθεις κιθαρα για να τελείωσεις τις σπουδές της κιθαρας γιατι θα γίνεις αλλος ενας αταλαντος με πτυχίο. Κρατα τη μουσική για σενα , αστα τα πτυχία και τα σκατόχαρτα να περιμένουν μαθε οτι μπορείς για την ίδια τη μουσική . Αυτή ειναι η προτροπή μου , η επιλογη δική σου .
  • #16 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 26 Feb 2007
  • Δλδ , η απόκτηση του πτυχίου καθιστά κάποιον ατάλαντο? Είτε σου αρέσει είτε όχι οι "ατάλαντοι" με πτυχίο είναι αυτοί που διδάσκουν στα ωδεία, και στα μουσικά λύκεια. Και στη τελική, το γεγονός οτι υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί χωρίς κάποιο "κωλόχαρτο", δεν σημαίνει οτι οι κωλοχαρτοκάτοχοι είναι άχρηστοι, ή μάλλον ατάλαντοι.

    Παραδέχομαι το τύπο που θα γίνει καλός με τη βοήθεια φίλων, τη χρήση βιβλίων, ή ακόμα και τις γνώσεις που ανταλλάσονται σε forum σαν αυτό εδώ.Μαγκιά του.Και ένας απο τους λόγους που μου αρέσει να είμαι στο site, είναι η δυνατότητα να βοηθήσω κάποιους,όπως καποιοι άλλοι με βοήθησαν, και με βοηθάνε εδω μέσα. Αλλα αυτό δεν μειώνει σε τίποτα αυτούς που κάθονται 6+ ώρες την ημέρα για να πάρουν ένα κωλόχαρτο, αναγνωρισμένο απο το υπουργείο κλπ,κλπ.

    Δεν θέλω να πω οτι το πτυχίο είναι ο μόνος δρόμος για να θεωρηθεί κάποιος "μουσικός". Αλλα ο κόπος που έκανε , οι πάμπολλες εξετάσεις που έδωσε, και το εύρος των γνώσεων που έλαβε τον καθιστούν κάτι παραπάνω απο έναν "ατάλαντο με κωλόχαρτο"
  • #17 από CADMUS στις 26 Feb 2007
  • Συμφωνώ με τον αποπάνω. Μπορεί μεν να υπάρχουν άνθρωποι πλήρως καταρτισμένοι που να πάσχουν σε ότι αφορά την παραγωγικότητα τους, αλλά δεν είναι δυνατόν να πάρει κανείς πτυχίο και να είναι και ατάλαντος! Το αν θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και την τεχνική του κατάρτιση στην σύνθεση και κατά συνέπεια στην παραγωγή μουσικής- καθώς και στην ποιότητα του έργου του- είναι τελείως άλλο ζήτημα.

    Η τεχνική κατάρτιση δεν είναι κάτι κακό, με όποιο τρόπο και αν την αποκτήσει κανείς. Οπωσδήποτε δεν μπορεί κανείς να απαξιώνει τις σπουδές κάποιου άλλου. Που ξέρεις εσύ τι αίμα μπορεί να έφτυσε ο άλλος και πόσους καλόγερους έβγαλε ο κώλος του απο την μελέτη για να τον πείς και ατάλαντο με πτυχίο?

    Πάρε και εσύ κανένα πτυχίο και βγάλε τους υπόλοιπους ατάλαντους...
  • #18 από freemind στις 26 Feb 2007
  • Στην Ελλαδα του 2007 παντως, πολλοι "αταλαντοι" παιρνουν πτυχιο με 100Ε παραπανω και τους λενε και ευχαριστω... :) ( μια μικρη παρενθεση στο θεμα σπουδων )
  • #19 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 27 Feb 2007
  • Kαλα, και μόνο απο το ποσό για τα εξέταστρα, θα έπρεπε να το δίνουν τσάμπα το πτυχίο. >:( >:(

    Στην Ελλαδα του 2007 παντως, πολλοι "αταλαντοι" παιρνουν πτυχιο με 100Ε παραπανω και τους λενε και ευχαριστω... :) ( μια μικρη παρενθεση στο θεμα σπουδων )

    Συμφωνω στο οτι συμβαίνει, ρε συ Θανάση (?), αλλά δεν είναι κανόνας. Και ούτε σημαίνει οτι όλοι όσοι έχουν πτυχίο είναι άχρηστοι.Και είναι ντροπή, να υποβιβάζουμε τους κανονικούς πτυχιούχους, εξαιτιας της απληστίας των εξεταστών.

    Μακάρι να συνέβαινε μόνο στα μουσικά πτυχία αυτό, αλλα ξέρεις καλύτερα απο μένα ότι πτυχία "πουλιούνται" και σε υποψήφιους γιατρούς, φυσικούς κλπ,κλπ. Μην μιλήσουμε για τα διπλώματα οδήγησης, που τώρα πια δεν κάνεις καν μαθήματα για να αποκτήσεις ένα, αλλα το διαλέγεις απο το ράφι. Αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι όλοι οι οδηγοί είναι άχρηστοι. Και στη τελική, μουσικός,οδηγός ή οτιδήποτε, κάποια στιγμη θα φανεί αν είναι άχρηστος ή ατάλαντος κάποιος. Στη μουσική τουλάγχιστον, δεν μπορείς να πατήσεις κάποιον με τη κιθάρα!!!
  • #20 από freemind στις 27 Feb 2007
  • Isnogood δεν υποβιβασα κανεναν. Ουτε ολοι οι εξεταστες ειναι ιδιοι. Το προβλημα ξεκιναει απο το καθε ωδειο, το οποιο για να φανει, προσπαθει να ανεβασει τον αριθμο των πτυχιουχων με διαφορους τροπους.
    Εννοειται πως κεντρικα ωδεια ή μεγαλα ωδεια, εχουν τελειως διαφορετικη προσεγγιση..
    Ομως και εκει το "μαυρο" παει και ερχεται!
  • #21 από Steel Dragon στις 27 Feb 2007
  • Ενα λεπτο ρε παιδιά , δεν καταλάβατε τι θέλω να πώ και μαλλον φταίω εγώ που δεν το διατύπωσα σωστα.
    Αταλαντος οπωσδήποτε δεν ειναι οποιος εχει πτυχίο , κανείς δεν μπορει να ισχυριστει κατι τετοιο , αυτο που θελω να
    πώ ειναι οτι οταν κάποιος επιδίδεται στην εκμάθηση της μουσικής μονο και μονο για το χαρτί πιστεύω πως είναι κατάντια.
    Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμενα γιατί θεωρησα οτι φαινόταν από το ολο νοημα ολων οσων έγραψα .
    Προς θεου ...
  • #22 από freemind στις 27 Feb 2007
  • Steel dragon, το ο,τι καποιος μελεταει 10 ωρες την ημερα γι'αυτο το χαρτι, δεν ειναι καταντια, αλλα αξιοθαυμαστο και τρομερο! Αυτο το χαρτι ομως, θα του δωσει το δικαιωμα σε 1-2 χρονια να ζηταει 25 και 30Ε για καθε μαθημα που θα παραδιδει, ή μια θεση αναπληρωτη στα μουσικα σχολεια ( ή και τα γενικα σχολεια ), σε αντιθεση με αλλους, αυτοδιδακτους μουσικους. Ζυγισε τα και καταλαβαινεις γιατι πολλοι παλευουν!
  • #23 από bassman(4 String Suicide!) στις 27 Feb 2007
  • Εγω αν καταλαβα καλα τα λογια του αγαπητου φιλου..θεωρει καταντια το να παιρνεις πτυχιο για τα φραγκα αποκλειστικα και μονο.Γιατι υπαρχουν ανθρωποι που καθως αγαπανε την μουσικη..σκεφτονται "ας παω και για πτυχιο αφου το αγαπαω..μιας και θα με βοηθησει οικονομικα αργοτερα".Υπαρχουν δυστυχως ομως ανθρωποι οι οποιοι παιρνουν το πτυχιο μεν..αλλα δεν αγαπανε πραγματικα την μουσικη και απλα το κανουν για τα φραγκα..με αποτελεσμα οταν πανε να διδαξουν να ειναι αναξιοι καθηγητες και να μαθαινουν λαθος πραγματα στους μαθητες τους.Εγω δυστυχως καποτε υπηρξα μαθητης τετοιου δασκαλου.Και δυστυχως υπαρχουν και αλλοι τετοιοι δασκαλοι που και δεν ειναι καλοι μουσικοι.. και δεν ειναι καν σωστοι ανθρωποι.Αυτοι μαθαινουν ασχημα πραματα στους μαθητες  τους και οσον αφορα την μουσικη..αλλα καμια φορα και ως προς την ανθρωπινη συμπεριφορα.Και νομιζω οτι πανω κατω ολοι μας εχουμε πετυχει τετοια παραδειγματα ανθρωπων.Νομιζω οτι και εσυ Freemind καταλαβαινεις τι εννοω.. ;)
  • #24 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 27 Feb 2007
  • Γιατί μόνο ο Freemind? Μια χαρα κατανοητός είσαι! ;D

    Απο την άλλη όμως δεν πιστεύω οτι κάποιος το κάνει μόνο για τα φράγκα! Είναι μια ιδιαίτερα επίπονη, και ακριβή διαδικασία, που τελικά δύσκολα θα αποδόσει, όταν το κάνεις μόνο για τα φράγκα.

    @ Freemind: Δεν είπα οτι εσυ υποβίβασες κάποιον. Και πράγματι, τα ωδεία κάνουν ως ένα βαθμό ζημιά, αλλα δεν είναι εδω η θέση για να συζητηθεί αυτό.
  • #25 από CADMUS στις 28 Feb 2007
  • Και απο την μεριά μου τότε, να ζητήσω συγνώμη αν ήμουν ιδιαίτερα επιθετικός στον steel dragon. Απλά λόγω του ότι μελετάω για ανωτέρα, και έχω κυριολεκτικά φτύσει αίμα για να φτάσω εκεί δεν θεώρησα σωστό να γίνονται τέτοιες απαξιωτικές αναφορές όχι μόνο για εμένα, αλλά και για όσους βρίσκονται στην ίδια διαδικασία με εμένα.

    Τώρα, αντιπαρέρχομαι των όσων λέγονται σχετικά με σπουδές που γίνονται με απώτερο σκοπό τις παχυλές αμοιβές. Δεν θεωρώ κακό να θέλει κανείς να αμοίβεται ανάλογα με τα επιτεύγματα του...εξάλλου έτσι δεν γίνεται με όλα τα επαγγέλματα.

    Απλά είναι καθαρά στον χαρακτήρα του άλλου για το αν θα είναι σωστός επαγγελματίας ή σκιτζής. Ξέρω πολύ καλά την ιστορία με τα ωδεία που θέλουν να χρησιμοποιήσουν τους πτυχιούχους, γιατί και εγώ ήμουνα σε μια παρόμοια περίπτωση σε επαρχιακό ωδείο όταν σπούδαζα. Απλά είχα την σύνεση να καταλάβω ότι μάθημα δεν γινότανε και απλά ψάχνανε να παρουσιάσουνε τάξη ανωτέρας...για να καταλάβετε, είχαν δηλώσει μια κοπέλα για εξετάσεις δευτέρας ανωτέρας στο πιάνο, ενώ η ίδια δεν ήξερε να μετρήσει σωστά τρίηχα και παρεστιγμένα!Και τα κονομάγανε και χοντρά κάθε μήνα...

    Αλλά αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι ο κανόνας, και εξακολουθώ να πιστεύω πως όπως και αν θέλει να μάθει κανείς, είτε με μαθήματα είτε μόνος, ο τρόπος με τον οποίο θα βελτιωθεί παραμένει στην κρίση του. Διάολε, δεν έχουν γεννηθεί όλοι Vai! 
Σελίδες: