Αποστολέας Θέμα: Κουρδισμα με τρεμολο  (Αναγνώστηκε 39190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Κουρδισμα με τρεμολο
« στις: 26/06/03, 15:39 »
Προχτές αγόρασα χορδές για την ηλεκτρική μου. Πήρα 10αρες.Παρατήρησα το εξής.Κάθε φορά που πετύχαινα τον τόνο σε μια χορδή,το έλασμα όπου εισάγονται οι χορδές και εφαρμόζει το τρέμολο τραβιώταν τόσο προς τα έξω ώστε οι υπόλοιπες ξεκουρδίζονταν.Τελικά κατάφερα να την κουρδίσω μόνο και μόνο επειδή το έλασμα έφτασε την μέγιστη κλίση με αποτέλεσμα να είναι πολύ τεντομένες οι χορδές και να δυσκολεύομαι να παίξω.Άσε που φοβάμαι μην σπάσω πάλι καμοία.Μήπως κάτι δεν κάνω καλά. Την πρηγούμενη φορά που άλλαξα, είχα βάλει 9 αρες και δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα. Φταίνε οι χορδές μήπως?Κανένα κολπάκι?
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #1 στις: 26/06/03, 15:46 »
Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε μου...Ειχαν σπασει τα νευρα μου αρκετα...προσωπικα εσφιξα λιγο περισσοτερο τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια του τρεμολο κ περιορισα την διαδρομη του με τις 6 βιδες μπροστα απο τις χορδες...Βελτιωση ειδα κ αρκετα καλη μαλιστα...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #2 στις: 26/06/03, 22:09 »
Μάλλον φταίνε οι χορδές. Η κάθε κιθάρα είναι ρυθμισμένη τι χορδές θα φοράει. Καλύτερα βάλε πάλι 9άρες να δεις. Αυτό γίνεται και στις ακουστικές κιθάρες. Μπορείς αν θες να κρατήσεις τις 10άρες και να αλλάξεις ρύθμιση στην κιθάρα σου. Αλλά να ξέρεις ότι 9άρες χορδές είναι πολύ μαλακές και χρησιμοποιούνται κυρίως από επαγγελματίες. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να σε στείλω σε ένα μαγαζί να το δούνε. Δυστυχώς δεν γράφεις από που είσαι. Δεν ξέρω βέβαια και αν επιτρέπεται να γράψω το μαγαζί! Προτιμότερο να το πας σε κάποιο μαγαζί που να κάνει service για κιθάρες στον τόπο που είσαι.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #3 στις: 27/06/03, 20:42 »
Ευχαριστώ παίδες.Το πάλεψα από εδώ το πάλεψα από εκεί τελικά άνοιξα την κιθάρα και βίδωσα τις βίδες που συγκρατούν τα ελλατήρια του τρέμολο.Βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #4 στις: 27/06/03, 22:14 »
Φίλε η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τις ρυθμίσεις της κιθάρας σου μόνος, αλλά να φροντίσεις να μην έχεις και πολύ μαλακές χορδές. Οι 9άρες δεν ενδείκνυνται για ερασιτέχνες. Η κιθάρα γίνεται πιο ξεκούραστη και εύκολη στο παίξιμο αλλά χάνεις σε "όγκο" στον ήχο. Νομίζω είναι προτιμότερο να θυσιάσεις λίγο την ευκολία σου αλλά να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Εκτός βέβαια αν είσαι επαγγελματίας ή αν ασχολείσαι πολλές ώρες καθημερινά με την κιθάρα, οπότε καλύτερα βάλε τις 9άρες. Είναι δικό σου θέμα.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #5 στις: 30/06/03, 17:18 »
Α φιλε Ποντιφικα,αν οντως εσφιξες τις βιδες του τρεμολο,μην το παρακανεις,γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ανοιχτει τρυπα σε ολο το μηκους τους μεσα στο ξυλο.Κατι ακομη,οι 10αρες χορδες θελουν επισης ρυθμιση στις "σελες" (Αυτα τα μαραφετια που ακουμπανε πανω τους στον κατω καβαλαρη κ ρυθμιζονται καθ'υψος κ θεση).Υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ.Κ κατι τελευταιο,οι περισσοτερες κιθαρες μπορουν να "φορεσουν" χορδες απο 8 μεχρι 12 συνηθως...Μιλωντας για ηλεκτρικες βεβαια...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #6 στις: 30/06/03, 19:23 »
Α φιλε Ποντιφικα,αν οντως εσφιξες τις βιδες του τρεμολο,μην το παρακανεις,γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ανοιχτει τρυπα σε ολο το μηκους τους μεσα στο ξυλο.Κατι ακομη,οι 10αρες χορδες θελουν επισης ρυθμιση στις "σελες" (Αυτα τα μαραφετια που ακουμπανε πανω τους στον κατω καβαλαρη κ ρυθμιζονται καθ'υψος κ θεση).Υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ.Κ κατι τελευταιο,οι περισσοτερες κιθαρες μπορουν να "φορεσουν" χορδες απο 8 μεχρι 12 συνηθως...Μιλωντας για ηλεκτρικες βεβαια...

Εχεις βρει οχταρες χορδες??? δεν μου εχει τυχει να τις πετυχω πουθενα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #7 στις: 01/07/03, 13:19 »
Λογικο ειναι το τρεμολο να τραβιεται πιο πολυ απο τις 10αρες χορδες απ'οτι απο τις 9αρες. Γι'αυτο, οπως σωστα επραξες, πρεπει να βιδωσεις τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρα του τρεμολου. Αν οι βιδες εχουν φτασει στο τερμα τους και παλι το τρεμολο ειναι σηκωενο πολυ, πρεπει να προσθεσεις αλλο ενα ελατηριο και μετα παλι να ρυθμισεις τις βιδες αναλογως.

Dave, τι να τις κανεις τις 8αρες ωρε; σε σενα θα σπανε με το πρωτο σηκωμα  :P
Ασε που αμα θες σηκωματα, καλυτερα τα πετυχαινεις με 10αρες, γιατι τις σηκωνεις σε μικροτερη διαδρομη καθως ειναι λιγοτερο ελαστικες απο τις 8,9αρες

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #8 στις: 06/07/03, 00:14 »
Φίλε η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τις ρυθμίσεις της κιθάρας σου μόνος
Βρήκες άτομο να δώσεις τέτοια συμβουλή ;D
Ακόμα και διαστημόπλιο να αγοράσω,αν πάθει κάτι πρώτα θα το ανοίξω εγώ να δω τι μπορώ να κάνω και μετά θα το πάω στην NASA για επισκευή ;D ;D :P
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_sg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #9 στις: 27/10/03, 10:14 »
Exw mia Ibanez rg 270. Loipon allaksa xordes kai ebala fender alla h kithara den kourdizetai me tipota. Otan koyrdizw thn mia xordh ksekourdizetai h allh. Ti na kanw?????????HELP!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/03, 10:58 από Dave Murray »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #10 στις: 27/10/03, 10:27 »
Τι εμπειρία έχεις από κούρδισμα;Αν τα κλειδιά κ οι χορδές δεν έχουν πρόβλημα,τότε υποθέτω πως εσύ δεν κάνεις κάτι σωστά!Π.χ αν δοκιμάσεις άλλες χορδές,παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #11 στις: 27/10/03, 10:29 »
Φίλε έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την Κιθάρα μου(Ibanez RX-40).
Όταν τελικά κατάφερα να την κουρδίσω ο καβαλάρης είχε σηκωθεί τέρμα με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ χορδής και ταστιέρας.Οπότε λειτούργησα αντίστροφα.Άνοιξα την κιθάρα και πρόσθεσα ένα επιπλέον ελατήριο(πρέπει να σου δίνουν μαζί με την κιθάρα), "καρφώνοντας" τον καβαλάρη τέρμα κάτω.Έτσι πια δεν μπορώ να δουλέψω το τρέμολο προς τα κάτω αλλά τουλάχιστο έιναι πιο εύκολο να παίξεις από το να έχεις μεγάλη απόσταση μεταξύ χορδής και τάστου.

Τώρα που είδα αυτό που έγραψε και ο Zeppelin να πώ ότι δεν φταίνε οι χορδές διότι εμένα μου παρουσιάστηκε από την ημέρα που άλλαξα τις μανίσιες και έκτοτε έχω αλλάξει χορδές 4 φορές και αν και δοκίμασα "μήπως" δουλέψει , απέτυχα και ξαναέβαλα το ελατήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/03, 10:31 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #12 στις: 27/10/03, 10:37 »
Αν είναι να κάνεις επέμβαση στην κιθάρα, για να βάλεις καινούριες χορδές,τότε 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή η Ibanez δεν πάει καλά ή απαιτείται ειδικός τύπος κ μέγεθος χορδών...Θα πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε να πας στο μαγαζί που την αγόρασες κ να ρωτήσεις...Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να επέμβεις στην κιθάρα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #13 στις: 27/10/03, 11:02 »
Λοιπόν.Κατάφερα να σηκώσω και τον καβαλάρη. ;D
Απλά ξεβίδωσα λίγο τις βίδες που κρατάνε το μέταλλο όπου γαντζώνουν τα ελλατήρια(Λογικό :-\).'Ετσι και αλλιώς τα ελατήρια έχουν φτάσει στο μέγιστο τέντωμα που αναλογεί στις χορδές που έχω και το μόνο που είχα να κάνω είναι να σηκώσω τον καβαλάρη.Άρα όντως παίζει κάτι με την διαστολή που μπορούν να πετύχουν οι χορδές.Οι μανίσιες μου ήταν μάλλον πιο σκληρές.
Άρα αυτό που έχεις να κάνεις, αν έχεις τα κότσια και το μικρόβιο του "φτοιάξτο μόνος σου" ;D, είναι να διαπιστώσεις το μήκος των βιδών που συγκρατούν τις σούστες(μην ξεκολλήσει καμοιά βίδα και χτυπήσεις), να βάλεις ,μια σούστα επιπλέον "καρφώνοντας" έτσι τον καβαλάρη κάτω, και στην συνέχεια ξεβιδώνοντας τις βίδες να σηκώσεις τον καβαλάρη όσο γουστάρεις, κουρδίζοντας στο τέλος. ;) ;)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #14 στις: 27/10/03, 16:52 »
H lush einai aplh exw thn ibanez Rg 470 kai otan epaiza palia kithara eixa to idio provlima!To mono pou exeis na kaneis einai na sfixseis arketa parapanw tis xordes kai na mh kleiseis ta lockerakia gia 1-2 meres!Meta otan tha xalarwseis tis xordes gia na th kourdiseis kanonika tha eisai mia xara!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #15 στις: 27/10/03, 17:14 »
ap oti thymamai prepei na exei lock tremolo? Isws na exeis balei "psiles" xordes enw h kithara soy einai rythmismenh gia "xontres". Pantws ena kolpaki poy kserw to opoio to exw dokimasei kai pianei einai na travas th kathe xordh meta apo kathe koyrdisma etsi wste na tentonwnetai. Me ayto ton tropo de xanoyn toso poly sto koyrdisma. Elpizw na se boithisa.
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #16 στις: 25/01/04, 20:25 »
loipon epeidi exw akrivws tin idia kithara,kserw oti einai rithmismeni gia 9res xordes.
Ayto einai m**kia giati tin rithmizeis me tis bides twn ellatiriwn opws eipe kapoios prin
pantws (gnwmi mou) min pairneis fender xordes,mporei na bgazei kales kithares alla apo xordes den lene mia,kai na katastalakseis se ena sigekrimeno paxos xordwn wste na min xreiazetai kathe fora na bidwneis kai na ksebidwneis
pare GHS de kserw emena mou aresoun poly
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #17 στις: 12/05/05, 11:03 »
Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα την 1η μου ηλεκτρική και αντιμετωπίζω σοβαρότατο πρόβλημα με (τι άλλο;) το κούρδισμα, αν και την παρέλαβα κουρδισμένη.
Ο λόγος που την πείραξα και χάλασε το κούρδισμα είναι ότι η 6η χορδή (μπάσσα Μι/Ε) ανοιχτή, ταστάρει (μάλλον στο 1ο τάστο) αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Δεν μπορώ λοιπόν να την ξανακουρδίσω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ζήτημα είναι αν έχω προλάβει να παίξω 1 ώρα κιθάρα ενώ τις υπόλοιπες 15 κουρδίζω. Αν και δοκίμασα ότι έχει γραφτεί στα σχετικά topic (τα οποία βαρέθηκα να διαβάζω & να ξαναδιαβάζω), δεν γίνεται τίποτα.

Τι προσπάθησα να κάνω; Λοιπόν...

1. Ρυθμιστικά του τρέμολο σε ενδιάμεση κατάσταση (EDGE III / IBANEZ) και τα 3 lock του nut ανοιχτά.
2. Κουρδίζω την 6η (μπάσσα Μι/Ε), ΟΚ;
3. Κουρδίζω την 5η (Λα/Α). Εαν τώρα γυρίσω στην 6η να δω τι γίνεται, έχει "πέσει" λίγο.
4. Αγνοώ την 6η και συνεχίζω με το κούρδισμα της 4ης. Εαν τώρα γυρίσω στην 6η να δω τι γίνεται, έχει "πέσει" περισσότερο από πριν.
5. Δεν κάνω τίποτα και συνεχίζω μέχρι να φτάσω στην 1η (Μι καντίνι)
6. Ελέγχω τώρα την 6η και έχει χάσει 1 ημιτόνιο (παίζει Εb). Από εκεί και κάτω, όλες έχουν χάσει κάτι, αλλά όσο καταιβαίνω προς την 1η οι απώλειες είναι όλο και μικρότερες (με την 2η να είναι σχεδόν ΟΚ ενώ η 1η είναι τέλεια).

Εναλλακτική Α : Τα βήματα 1-6 επαναλαμβάνονται σε ένα ατελείωτο κύκλο (ξανακουρδίζω από 6η μέχρι 1η και ξαναξανακουρδίζω από 6η μέχρι 1η) μέχρι που το τρέμολο από το κούρδισμα έχει σηκωθεί πολύ (και η 6η έχασε τελείως το sustain της - στα 2sec έσβησε τελείως ο ήχος της σε αντίθεση με την 4η που τον κράταγε τουλάχιστον 10'')

Εναλλακτική Β : Μετά τα βήματα 1-6, κλειδώνω τα lock αρχίζω με τα μικρο-ρυθμιστικά από το τρέμολο. Τα ίδια. Όταν έχω μικρορυθμίσει πια και την 1η έχει χάσει η 6η. Ξαναρχίζω από πάνω προς τα κάτω πάλι με τα μικρο-ρυθμιστικά, και πάλι τα ίδια. Μόνο που τώρα δεν έχω σήκωμα του τρέμολο αλλά τα μικρορυθμιστικά έχουν φτάσει στο τέρμα τους, κούρδισμα δεν έχει γίνει, οπότε ξεκλειδώνω τα lock και πάλι από την αρχή.

Δοκίμασα επίσης και όλα τα παραπάνω αλλά :
ι) με ανάποδο κούρδισμα (από 1η προς 6η / Μι καντίνι προς Μι μπάσσο) και μετά τις εναλλακτικές Α & Β
ιι) κουρδίζοντας από κέντρο προς άκρες (πρώτα 4η & 3η, μετά 5η & 2η και τέλος 6η & 1η) και μετά εναλλακτικές Α & Β

Νομίζω πως είναι περιττό να σας πω ότι όλα απέτυχαν. Με τόσο κούρδισμα, που να προλάβω να παίξω;

Τί νομίζετε ότι φταίει;
- Η καινούργια κιθάρα;
- Οι χορδές είναι μάπα; (D'Addario - αλλά πουθενά δεν αναγράφεται το νούμερό τους. Πως θα το βρω;)
- Εγώ;
- Το κουρδιστήρι;
- Όλα;

και το κυριότερο τι να κάνω; ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ; (αν ναι, προτείνετε κανένα καλό μάστορα)

Βοήθεια ! Έχω κιθάρα και δεν μπορώ να παίξω!
Ευχαριστώ.

ΥΓ : Δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο (πχ άλλα βιδάκια στο τρέμολο, βίδες ελατηρίων κλπ)

Αποσυνδεδεμένος bigboss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #18 στις: 12/05/05, 17:33 »
Δεν είμαι ο εμπειρώτερος αλλά από την στιγμή που η κιθάρα είναι καινούργια(είναι; ) είναι απόλυτα φυσιολογικό να ξεκουρδίζεται πολύ εύκολα!
Αρχικά κουρδίζεις στο περίπου την κιθάρα με ανοιχτό το lock μετά lockaρεις και κάνεις κούρδισμα από τα ρυθμιστικά(βιδίτσες) που έχει στο τρέμολο(γέφυρα).
Με τον καιρό θα διαπιστώσεις ότι θα αργεί αρκετά μέχρι να ξεκουρδίσει πάλι απλά μέχρι να στρώσει χρειάζεται υπομονή!
Επίσης τσέκαρε μήπως τα κλειδιά της κιθάρας σου είναι λασκαρισμένα... αν έχεις κλειδάκι ρίξτους ένα σφύξιμο!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/05, 17:36 από bigboss »

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #19 στις: 12/05/05, 17:48 »
Η κιθάρα είναι του κουτιού, όλα τα μεταλικά μέρη είναι σφιγμένα (τα έλεγξα όλα - από κλειδιά μέχρι αυτοκόλητα - λέμε τώρα..., ράβδους - τα πάντα). Και αν διαβάσεις καλά το ποστ θα δεις οτι ήδη έχω κάνει ακριβώς αυτό που λες.
Το κούρδισμα μιάς χορδής επηρρεάζει όλες τις άλλες. Για την ακρίβεια μάλλον το τρέμολο επηρρεάζει και κατά συνέπεια αλλοιώνονται και οι άλλες....  Μήπως αν την άφηνα μισο-κουρδισμένη για κανα-δυό μέρες κάθοταν καλύτερα ξύλα/χορδές;
Υπόθεση κάνω - δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος papado

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #20 στις: 23/12/05, 00:35 »
μηπως η κιθαρασου εχει floyd rose ???
αν εχει τα πραγματα ειναι φυσιολογικα και φυσικα παντα υπαρχει λυση.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #21 στις: 12/02/06, 00:34 »
Παιδια εχω καπιο προβλημα με την κιθαρα μου και χρειαζομαι βοηθεια. Εχω μια Ibanz GRG170DX και εδω και αρκετο καιρο την κουρδιζω κανονικα (με κουρδιστιρι)  και μολις παω να της παιξω ολες απο την αρχη για να δω αμα ειναι καλα κουρδισμενες εχουν παρακουρδιστει και μαλιστα πολυ (μεσα σε λιγα δευτερολεπτα). Επισης αμα οταν παιζω αντι να ξεκουρδιζετε παρακουρδιζετε.... :-X Ξερετε τι μπορει να συμβενει ??? ???
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #22 στις: 12/02/06, 00:39 »
Τι την θες την μπουρούχα??(πλάκα κάνω) ;D
Το τρέμολο πάει μόνο μπροστά ή τραβιέται και πίσω?
Δοκίμασε να τις ξεκουρδίσεις όλες μισό με έναν τόνο κάτω και μετά να την κουρδίσεις.
(υποθέτω θα γίνει το αντίθετο, δηλαδή όσο θα κουρδίζεις οι άλλες θα ξεκουρδίζονται.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #23 στις: 12/02/06, 11:09 »
Τραβιετε και πισω αλλα ελαχιστα.
Πως θα ξερω που ειναι ο ενας τονος πισω αφου το κουρδιστιρι μου κουρδιζει μονο στην προεπιλεγμενη;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #24 στις: 12/02/06, 11:12 »
Αργησες να απαντήσεις και νόμιζα ότι κόπηκε κάποια χορδή και σε σκότωσε! ;D ;D
Να σου πω.
Μήπως άλλαξες χορδές πρόσφατα??(σε μεγαλύτερες??)
Την έχει δεί κάποιος μάστορας πρόσφατα??
Τέλος πόσα ελλατήρια έχει πίσω??
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 20:23
από Jezus
27 Απαντήσεις
11071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 00:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 23:06
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 14:05
από chop suey
11 Απαντήσεις
8705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 19:02
από children of bodom
1 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 16:45
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 21:14
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
2233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 02:51
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 00:55
από kirk (IBANEZ RG370) hammet