Αποστολέας Θέμα: Κιθαρίστας 13 χρονών βγάζει σόλο απο Iron Maiden  (Αναγνώστηκε 45730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Αν δεν υπήρχαν οι Maiden το 50% των ανθρώπων εδώ μέσα δε θα είχαν πιάσει κιθάρα στα χέρια τους. Γι αυτο λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο περισσότερος σεβασμός δε βλάπτει.  ;)


Επίσης δεν ξέρω albums να έχουν κλαπεί απο το 7th son of a 7th son. Το αντίθετο μαλλον ναι, και όποιος λεει οτι τα σολο τους είναι εύκολα, ας παίξει το ομώνυμο τραγούδι. Μπορείς ? με γειά σου με χαρά σου, επειδή όμως δεν γεννήθηκες ξέροντας κιθάρα σεβάσου το οτι κάποιοι άνθρωποι ακόμα προσπαθούν και τους προσβάλλεις κι αυτούς μαζί μιλώντας υποτιμητικά. ;)

Και οχι, ούτε παιδάκι είμαι ούτε κανας ορκισμένος φαν.

Υ.Γ : Και το ποστ είναι για όλους όσους ψωνίζονται και το παίζουν Vai, Satriani και δε συμμαζεύεται.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/06, 06:07 από Veldrin »

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
hi, επιστρέφω στο θέμα
πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ καλό που βγάζει αυτά τα κομμάτια,
έχει πολλές δυνατότητες και θέλει στήριξη, θα πρότεινα
να κάνει μαθήματα όσο μπορεί, ενώ αφού μάθει κάποια πράγματα μπορεί να ανέβει σιγά σιγά σε εξοπλισμό,
πχ μια αξιόπιστη κιθάρα και μια πεταλιέρα
κυρίως γενικά τώρα που έχει χρόνο να ασχοληθεί και όσο μεγαλώνει να παίζει με μεγαλύτερους

μικρός είχα την τύχη να παίζω με τότε τριαντάρηδες, - σε μικρές ηλικίες δεν βρίσκονται και μπάντες πολλές φορές - και έχω πάντα την άποψη ότι με βοήθησε απίστευτα αυτό, τώρα ο 13χρονος, είναι αρκετά μακριά από πανελλήνιες, και προτείνω να ασχοληθεί τώρα που μπορεί χωρίς να έχει άγχος
για μένα σίγουρα έχει ξεπεράσει ένα δύσκολο για πολλούς στάδιο, δλδ να αποφασίσει αν θα ασχοληθεί ή όχι με τη κιθάρα, οπότε τώρα πρέπει να πορωθεί

εγώ την ερώτηση την έλαβα όπως ετέθη: λες να έχει δυνατότητες?
δεν ξέρω ποιος συσχέτησε το θέμα με την ερώτηση: λες να είναι φαινόμενο...? και με ατυχείς συγκρίσεις τον ισοπεδώσαμε... με χαλί...
(ok το ξέρω, μες τη συζήτηση ήρθε έτσι, δε βρίζω κανένα, για το παιδί που ρώτησε λέω)


(για τους maiden (όχι συγκεκριμένα γιαυτούς), διαφωνώ και με τις δύο απόψεις που διατυπώθηκαν, αλλά είναι offtopic ρε guys)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
   ...συγγνωμη αλλα δεν μπορω να αντισταθω...

Μην βγαλουμε και τους Μaiden  ευκολους παιδια...ευκολοι ειναι οι Placebo...


   ...οντως δεν ειναι "ευκολοι", ΑΣΤΕΙΟΙ ειναι!
Καλα οκ ναι...Εχει πολυ βαση αυτο που λες. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...επειδη πρεπει να παρω θεση, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει πιο οργισμενος φαν των maiden απο μενα, εδω μεσα, αλλα πως να το κανουμε οι τυποι με απογοητευσαν και συνεχιζουν να με απογοητευουν...
    Οταν λεω οτι ειναι αστειοι, δεν εννοω το παιξιμο τους, αλλα ολο τους το στυλ, ειναι αστειοι, οπως ο Γκουφυ, ας πουμε... αυτο εννοω...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με αυτο.Το στησιμο τους στη σκηνη οι συνθεσεις τους η τι στο καλο θεωρις τοσο γελειο?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
μην αρχίσετε τώρα και το θάψιμο για τους maiden! χωρίς αυτούς θα ακούγατε HIM ή Βύσση!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   συμφωνω πεννοκτονε, αλλα πλεον εχουν "καταντησει", εχουν παρακμασει, πως αλλιως να το πω? Εχουν ξοφλησει απο το virtual XI και μετα, μην πω απο το somewhere... και μου πεταξετε πετρες!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ισως να εχεις και δικιο αλλα εγω οταν θα παρω το καινουριο αλμπουμ με την ιδια προσμονη θα περιμενω να το βαλω στο player οπως τοτε που ειχα παρει το πρωτο τους αυθεντικο,και μαλιστα ηταν το virtual xi :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    ...ουτε το τελευταιο μου λεει τιποτα! Ειναι ηχογραφημενο live (παλι  ::)  ??? ) και δεν ξερω μου φανηκε πολυ πατατα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Αρκετο καιρο μετα απο το πρωτο μου ποστ σε αυτο το θεμα θελω να πω τα πραγμα οπως τα βλεπω τωρα. Εγω παιζω εδω και εναν χρονο κιθαρα και ειμαι 15 ετων. Σολο τον maiden και γενικοτερα maiden δεν εχω προσπαθιση να παιξω, αλλα βγαζω σολο των metallica και των scorpions (δεν εχω προσπαθισει για αλλα μεχρι στηγμης) και μαλιστα τα εμαθα και πολυ ευκολα.Επισης γνωρισα προσφατα ενα παιδι που ειναι 14, παιζει κιθαρα 8 χρονια και δεν κολαει πουθενα, οτι τραγουδι και να του δοσεις το παιζει. Και δεν μου τα εχει πει αυτα, τον εχω ακουσει να παιζει. Μεχρι και σολο του vai και του satriani βγαζει. Αν λοιπον αυτο το παιδι παιζει απο τα 10 του μεσα σε 3 χρονια (ειναι και μικρος και μαθενει ευκολα) δεν ειναι φυσικο να βγαζει τετια τραγουδια;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Υπάρχει ακόμα αυτο το θεμα? Λογικά ο 13χρονος θα εχει παντρευτει τώρα... ;D ;D :P
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχει ακόμα αυτο το θεμα? Λογικά ο 13χρονος θα εχει παντρευτει τώρα... ;D ;D :P

Θα παίζει και Placebo  ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Για δειτε και αυτο


Οντως παιζει ο μικρος η μας δουλευουν;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Αυτός παιζει.
Έίδες τι κάνει το ιντερνετ? Φέρνει τους ανρθωπους ποιο κοντα κ τρομάζουν μερικοι!... ;D Είναι πολυ συμπαθητικο παιδακι, αλλα μπάσο δεν ξερει να παίζει, πολύ φάλτσο.. :P
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανάθεμα κιαν εχω δει ποτέ στη ζωή μου πάντως, σχήμα να παίζει MAIDEN αξιόλογα... Ειτε είναι εύκολοι είτε όχι.....

Καμια διασκεύλα ελληνικού κρόκ με σολακια που απ΄το τριτο ποτό και μετά να θυμίζει και λίγο maiden εχω δεί πολλά παντως!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Για δειτε και αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=TviTCFAGr6w&NR

Οντως παιζει ο μικρος η μας δουλευουν;



   ...απλα Θεικο! Οι δικασιες ειναι ολα τα λ7!!! Μακαρι να κανω και γω τετοια παιδια!!! LOL!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Οι γονείς μου ξέρουν παιδί που έμαθε τα πάντα σε φλάουτο σε 1 βδομάδα. Μπράβο στο παιδί.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Τα πάντα? ??? ??? ???
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Εντάξει, είναι λίγο δύσκολο να έμαθε τα πάταν, αλλά δεν είναι και το ευκολότερο να μάθεις φλάουτο και τις τεχνικές του σε μια βδομάδα ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μιλαμε για το φλαουτο με ραμφος που μαθαινουν στο σχολειο ή το κλασσικο φλαουτο που παιζεται πλαγια; Γιατι εχει μεγαλη σημασια αυτο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Μιλαμε για το φλαουτο με ραμφος που μαθαινουν στο σχολειο ή το κλασσικο φλαουτο που παιζεται πλαγια; Γιατι εχει μεγαλη σημασια αυτο!

άυτό που παίζετε από τα πλάγια (το φλάουτο ;D) νομίζω. Γιατί;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
To θεωρω πολυ απιθανο αυτο το γεγονος τοτε. Αλλιως θα επρεπε πανω απο 200 φλαουτιστες να σκισουν τα πτυχια τους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Steel Dragon

  • Επισκέπτης
   ειδικα οσο αφορα τους maiden ειναι γελοιοι αν οχι αστειοι, κακεκτυπα της μουσικης τωρα πια! Ειναι τουλαχιστο, αστειο να βγαζεις δισκου με τα ιδια και τα ιδια κομματια, επισης ειναι τουλαχιστο γελοιο, να παιζεις εν ετη 2006 με ηχο του '80, και παει λεγοντας! Θα μπορουσα να γραψω ενα σωρο σχολια για τους maiden αλλα εχει χαρει που "εβγαλαν" και ενα Powerslave, μονο αυτο σωζει καπως την φημη τους...


Εμα!!! εγω λεω να τους καταδικάσουμε τους Maiden...Τωρα σοβαρα η δικη μου γνωμη ειναι , οπως εχω ξαναπει καπου στο forum  οτι οι Iron Maiden ειναι ενα απο τα σημαντικότερα συγκροτήματα της rock ιστορίας
εχουν καταφερει πραγματα που λιγοι εχουν καταφερει , και αν το αγαπημενο συγκροτημα οποιωνδηποτε δεν το εχει κανει , δεν βοηθάει με το να ριχνουμε λασπη στους Maiden .  Φιλε Sotriani αν εν ετη 2006 καταφερνουν ακομα να ειναι εκει που ειναι , εσενα το πρόβλημα σου ποιο ειναι? και σχετικα με τις καινοτομίες των maiden  εχω να πώ το εξής . Οι Maiden ειναι Maiden και τωρα πια βρισκονται στο τελος της πορείας των , θελουν να κρατήσουν την ταυτότητα τους γιατί να πρέπει να συγχρονιστουν με το metal της εποχής ??? Οι Metallica  το κανανε και πεσαν τα σκατά και τους πλακώσανε .

Και σχετικά με το παιδι που παιζει Maiden εγω θα ελεγα να μην το παιρνει και πολύ πάνω του , και να συνεχιζει να προσπαθεί...Δεν ξέρω κανένα καλό κιθαρίστα που να έχει πει είμαι ικανοποιημένος απο τον εαυτό μου.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μιλαμε για το φλαουτο με ραμφος που μαθαινουν στο σχολειο ή το κλασσικο φλαουτο που παιζεται πλαγια; Γιατι εχει μεγαλη σημασια αυτο!

φλογέρα λέγεται αυτό με το ράμφος αν δεν κάνω λάθος!
μαθαίναμε κι εμείς!
έχω 2-3!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η φλογερα, απο αποψη οργανογνωσιας, ειναι ενα οργανο που συνανταμε στην λαϊκη μουσικη των λαων και αποτελει ενα "μονοκοματο" κομματι ξυλου με τρυπες.
Αντιθετως, το φλαουτο με ραμφος εμφανιζεται στο μεσαιωνα, και η μοντερνα εκδοση του αποτελειται απο 2 μερη τα οποια συνδεονται μεταξυ τους και κουρδιζουν το οργανο.
Ασχετα αν ολοι το ονομαζουν φλογερα, ειναι φλαουτο με ραμφος... :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
2 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
56 Απαντήσεις
17786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
2 Απαντήσεις
3047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 04:03
από fake7
7 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 18:31
από fake7
153 Απαντήσεις
44889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
62 Απαντήσεις
17594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:12
από Neikos
4 Απαντήσεις
2554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 21:00
από Uli Roth
6 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 19:30
από Ibanezos
1 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:17
από Μητσάκος