Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;  (Αναγνώστηκε 38763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:asxetos thelo voithia please
« Απάντηση #25 στις: 19/11/02, 23:01 »
Toulaxiston oloi mas exume katalabei apo pou phre to onoma tis i sigxordia F(uck)  ;D ;D
File k egw san k sena eimai... Edw kai ligo kairo katafera na pianw F, Bm, B ktl ktl to mono pou xreiazetai einai ipomoni  ;)

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #26 στις: 31/03/07, 16:07 »
Εγώ πάντως έμαθα το μπαρέ σε ενα μήνα, λολ. Η μόνη συγχορδία με μπαρέ που παίζω είναι η ΣΟΛ+. Πάντως πρέπει ο δείκτεις για να πιάσει μπαρέ να είαι λιγο λιγισμένος η ευθεία ?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #27 στις: 31/03/07, 16:53 »
Μετά από 5 χρόνια σχεδόν που έχουν περάσει από τα άλλα posts σε αυτό το thread , εγώ νομίζω ότι αυτοί που ρωτούσανε πώς να πιάσουν τα μπαρέ μπορεί να είναι διάσημοι κιθαρίστες  ;) ;D :)
Απ'ότι φαίνεται έχεις ξεθάψει ένα πολύ ξεχασμένο θέμα

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #28 στις: 01/04/07, 10:28 »
5 χρόνια? ναι σωστά. ΟοΟ. Πάάάάάάάάάάραα πολλά έχουν περάσει. Συγνώμη δεν του είδα!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #29 στις: 01/04/07, 12:13 »
Παρολαυτα, μπορει ο ενδιαφερομενος να εχει λυσει το προβλημα του, ομως υπαρχουν παρα πολλα αλλα μελη τα οποια ενδιαφερονται να μαθουν για το μπαρε :) Οποτε κανενα θεμα δεν ειναι παλιο
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #30 στις: 01/04/07, 19:16 »
Έχεις απόλυτο δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος λολ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #31 στις: 17/06/07, 03:46 »
εγω παλι εχω προβλημα στο λεγκατο πανω σε μπαρε δν ακουγεται καλα και δν ξερω πως να βαλω πιεσι σε εκεινο το σημειο  ???

Αποσυνδεδεμένος aggelos_g

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Re:asxetos thelo voithia please
« Απάντηση #32 στις: 24/09/08, 19:21 »
Σουρωτηρι, εγω δυσκολευομαι περισσοτερο να πιασω το F με τον τροπο που λες! Δεν μπορω να "στραβωσω" τον δεικτη μου ετσι.
Οπως και να'χει, νομιζω ειναι καλυτερα ο φιλος μας να παιδευτει τωρα, και να το μαθει ολοκληρο το μπαρε. Αλλωστε το να ακουγεται η βασικη νοτα στις μπασες χορδες ειναι κατι σημαντικο.

Νομίζω πάντςσ ότιμο των δύο χορδών μόνο με τον αντίχειρα είναι "άλλη" τεχνική από το κανονικό μπαρέ και νομίζω ότι είναι χρήσιμο (γιατί πατάνε με πιο συμπαγή τρόπο τα υπόλοιπα δάχτυλα) και είναι καλή εισαγωγή για να φτάσεις στα κανονικά μπαρέ..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #33 στις: 06/01/10, 14:36 »
Οι μπαρεδες που με δυσκολευουν λιγο (κ αυτο επειδη δεν εχω εξασκηθει πολυ σ αυτους, δεν ετυχε) ειναι οι Α-form. Πιανω μια χαρα Ε-form κ Αm-form. Αλλα τωρα που βρηκα 2 κομματακια που μ ενδιαφερουν κ εχουν 2 τετοιου μου φαινεται οτι σε κανα 2 βδομαδες θα ειμαι οκ. Τους πιανω βεβαια χρησιμοποιοντας μεσο, παραμεσο κ μικρο -οχι δηλαδη με εκεινον τον πιο στυλατο τροπο με 2 δακτυλα μονο. Θα ηθελα πολυ να τα πιασω ετσι, γιατι στις ψηλες που ειναι μικρα τα ταστα θα ειναι δυσκολο να χωρεσουν 3 δακτυλα... αν εχει κανεις να προτεινει κανενα τριπακι γι αυτο ας το πει

Προσωπικα ξεκινοντας να μαθω μπαρε, ασχοληθηκα στην αρχη περισσοτερο με Αm-form (Bm πχ) γιατι να πιασω φα ας πουμε μου φαινοταν πολυ δυσκολο. Οποτε σκεφτηκα να ξεκινησω απο ενα ταστο χαμηλοτερα και πατωντας πιο ψιλες χορδες στην Bm, η δακτυλοθεσια ειναι η ιδια με φα απλα μια χορδη πιο περα, συνεπως αν το μαθαινα καλα μετα θα ηταν πιο ευκολο να πιασω και φα. Με πολυ εξασκηση πετυχε

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #34 στις: 07/01/10, 10:58 »
Φίλε, η A-form σε μικρά τάστα, είναι όντως δύσκλη, ανάλογα και με την εξάσκησή σου και το χέρι σου (ευλυγισία, πάχος δαχτύλων κτλ). κάποια τιπς που μπορώ να σου πώ:

-στις συγχορδίες με μπαρέ, βοηθάει να "κεντράρεις" με τον μέσο ή τον παράμεσο, και μετά τοποθετείς τα υπολοιπα δάχτυλα στην ταστέρα, αφήνοντας τελευταίο τον δείκτη

-όπως είδες και με άλλα είδη μπαρέ, το τι μπορείς να κάνεις και τι όχι είναι θέμα εξάσκησης. δεν πρεπει αν απογοητεύεσαι.. για όλους είναι δύσκολο.

-Δεν είναι κακό να εξασκήσεις και την τεχνική με 2 δάχτυλα. Εκτός του ότι κάτι φορές είναι απαραίτητο (θες να κάνεις παραλλαγές τις συγχορδίας χρησιμοποιόντας π.χ το pinky), αν δεν χρειαστεί να ακουστεί καθαρά η 1η χορδή, βολεύει πολύ καλά.

συνέχισε την προσπάθεια, και ακόμα και αν δεν σου "κάτσει", να έχεις υπόψην οτι όλοι μας έχουμε τα αδύναμα μας σημεία στην κιθάρα, και μερικές φορές χρειάζεται πατεντούλα για να φέρεις το παίξιμο στα μέτρα σου. Ξέρω πτυχιούχο πτυχιούχο ωδείου που δεν μπορούσε να πιάσει Dm-form και C-form μπαρέδες..

Αποσυνδεδεμένος dot.com

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
have issues
« Απάντηση #35 στις: 29/01/12, 00:45 »

παλεύω καιρο μια ακουστική- αυτοδίδακτη απο διαφορες ανασκαφες στο ίντερνετ και απο ενα βιβλιο για αρχάριους- γιατι γουσταρα την ακουστική αντι της κλασσικής έτσι γιατι την προτιμούσα ασχετως των δυσκολιών που θα είχε και σκεφτομαι να δοκιμάσω κλασσική στυλ juanita.Νομίζω πως θα μάθω καλύτερα απο εκεί.Δεν είναι και ακριβες τωρα 40 με 50 ευρώ κανει στον Νάκα.
[/size]No offense αλλα μη μου πείτε για δασκάλους ή ωδεία.Νο money έτσι κι αλλιώς.Αλλα μόνη μου το ξεκίνησα,μόνη μου θα το τελειώσω.Μεράκι θέλει.Για πείτε απόψεις.Να συνεχίσω με την ακουστική γιατι ίσως και να  είναι ιδέα μου οτι ακουγομαι στις συγχορδίες σκατα στον ήχο -δυσκολη η πένα- ή να παρω την μικρουλα ακουστικη -η μεγαλη κοστίζει οποτε nevermind- και να δοκιμάσω κι απο εκει μπα και βολέψει καλύτερα?
whatever

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #36 στις: 29/01/12, 09:57 »
dot.com, δεν μας είπες τι μουσική θέλεις να παίζεις. Αν θες απλά να βαράς μερικά ακόρντα σε μοντέρνα (όχι κλασικά) κομμάτια, τότε μάλλον καλύτερα ακουστική. Υποθέτω ότι δεν έχεις ακόμα δύναμη και ευελιξία στα δάκτυλα, γι'αυτό οι συγχορδίες που παίζεις δεν ακούγονται καλά. Θα βελτιωθείς με τον χρόνο και την εξάσκηση.

Αποσυνδεδεμένος gchalkiadakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #37 στις: 14/03/12, 23:13 »
καλησπερα και απο μενα.αδερφε το ιδιο λαθος ειχα κανει και γω.προσπαθουσα στονν μηνα να παιζω τραγουδια.κανε ασκησεις προσπαθησε να αλλαζεις γρηγορα σιγχορδιες με τισ λιγοτερες δυνατεσ κινησεις και μετα θα εχει δυναμωσει ο παραμεσος και το μικρο και θα πιασεις και μπαραδες.απο κει και περα φτιαξε την τεχνικη σου μαθε και κλιμακες και τοτε ξεκινα να παιζεις.ε και αν θες γρατζουνα οποτε σου κανει κεφι.οσο για βιβλιο η σειρα των 3 βιβλιων του γιωργου γκλαβα ειναι αρκετα καλη σε συνδυασμο με ενα βιβλιο μουσικης θεωριας

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος / Πώς πιάνω μπαρέ;
« Απάντηση #38 στις: 15/03/12, 10:09 »
Βασικά, όποιος κατέχει την τεχνική του μπαρέ, δεν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα σε οποιαδήποτε συγχορδία περιλαμβάνει μπαρέ, ακόμα και σε πολύ δύσκολες φόρμες που χρησιμοποιούνται στην κλασική κιθάρα. Άρα πρώτα πρέπει να κατακτηθεί η τεχνική αυτή καθ'αυτή και μετά σιγά σιγά να αξιοποιηθεί σε συγχορδίες..

Ως γενική λογική, στο μπαρέ, το 1ο δάχτυλο θα πρέπει να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τεντωμένο (αργότερα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει κάποια μικροπαραχώρηση), παράλληλο με το τάστο και ακριβώς δίπλα σε αυτό. Ο αντίχειρας θα πρέπει να τοποθετείται ακριβώς πίσω απο το 1ο δάχτυλο για να το υποστηρίζει. Χρειάζεται κάποια περισσότερη δύναμη, αλλα ΟΧΙ ΟΛΗ!! Όση χρειάζεται για να βγει καθαρός ο ήχος. Ο αγκώνας πρέπει να είναι χαλαρός και κοντά στο σώμα και η παλάμη παράλληλη με την ταστιέρα. Αν δεν είναι, όσο και να προσπαθεί κάποιος, σωστό μπαρέ δε μπορεί να γίνει.. Και τα υπόλοιπα δάχτυλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν ακουμπούν, ούτε βρίσκονται καν πάνω απο το 1ο δάχτυλο (αυτό που εκτελεί το μπαρέ) διότι σε αυτή την περίπτωση δεν εξασκούμε τους μύες που παίρνουν μέρος στο μπαρέ (αυτούς μεταξύ αντίχειρα και 1ου δαχτύλου), άρα, αποτέλεσμα μηδέν!

Σαν πρώτη άσκηση μπορεί κάποιος να πιάνει μισά μπαρέ (3-4 χορδές) απο κάποια εύκολη θέση (πχ. 7ο τάστο) και να παίζει μία-μία τις χορδές για να εντοπίζει σε ποιά χορδή δε βγαίνει καλός ο ήχος, άρα θέλει περισσότερη συγκέντρωση σε εκείνο το σημείο του δαχτύλου, και σταδιακά να επεκταθεί στα υπόλοιπα τάστα (6ο,5ο...1ο). Επαναλαμβάνω: Τα υπόλοιπα δάχτυλα βρίσκονται μακρυά απο το μπαρέ. Επίσης ΔΕΝ μαζεύονται/κρύβονται κάτω απο το μπράτσο!

Στη συνέχεια η άσκηση μπορεί να επαναληφθεί (αφού η προηγούμενη έχει τελειοποιηθεί) με μεγάλο μπαρέ (και τις 6 χορδές) με την ίδια ακριβώς προσοχή/υπομονή/επιμονή)

Απο εκεί και πέρα μπορούμε να εντάξουμε και άλλα δάχτυλα σε συνεργασία με το μπαρέ για να στήσουμε κάποιες φόρμες συγχορδιών. Π.χ. μια εύκολη ματζόρε συγχορδία με 7η (1-1-1-2 ως δαχτυλισμός), μια εύκολη ματζόρε συγχορδία (3-2-1-1 ή: 3-4-2-1-1 ή μετά: 1-3-4-2-1-1), μια εύκολη μινόρε συγχορδία (3-1-1-1 ή: 3-4-1-1-1 ή μετά: 1-3-4-1-1-1) ή ακόμα και μια πιο δύσκολες ματζόρε φόρμες (4-3-1-2-1) και πάει λέγοντας... the sky is the limit!! ;) Όλες οι φόρμες αυτές (των οποίων δε μας ενδιαφέρουν άμεσα τα ονόματα των συγχορδιών που σχηματίζουν) καλό είναι να εξασκούνται σε πιό εύκολες θέσεις πάντα (7ο τάστο) και σιγά σιγά να μεταφέρονται στα υπόλοιπα τάστα.

Όλα αυτά βέβαια παίρνουν αρκετό καιρό για να τελειοποιηθούν ως ήχος, αλλά και ως ευκολία άμεσης τοποθέτησης και παραμονής του χεριού σε μια φόρμα συγχορδίας με μπαρέ για αρκετό χρόνο. Όποιος νομίζει πως σε μια εβδομαδούλα θα τα έχει καταφέρει, ας το ξανασκεφτεί (δε μιλάω βέβαια για ηλεκτρικές κιθάρες στις οποίες τα πάντα είναι πιο εύκολα) ;)

Και βεβαίως χρειάζεται πολλή και επίμονη εξάσκηση, ΧΩΡΙΣ υπερβολές αλλά και ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ μεταξύ των ασκήσεων!! :)

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι και καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/12, 10:16 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
18910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 15:50
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
16 Απαντήσεις
7001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
27 Απαντήσεις
33088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
18 Απαντήσεις
12022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
9 Απαντήσεις
5628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 20:25
από kopaniamento
11 Απαντήσεις
9954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
2 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 14:57
από Pavlosd25
5 Απαντήσεις
4387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 12:14
από sonap2
9 Απαντήσεις
8980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 20:38
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
8937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 16:07
από konstantinos.Em.5