Σελίδες:
  • #1 από virgin_killerrr στις 04 May 2004
  • Οχι απαρέτητα κιθαρίστας... πειτε ποιοσ ανθρωποσ σας εκανε/επηρεασε να μαθετε κιθαρα;
  • #2 από virgin_killerrr στις 04 May 2004
  • Ο Rudolf Schenker - Scorpions με τα απίστευτα ριφ που εγραφε... ο τυπος ειναι μορφή!
  • #3 από Σιδηρόπουλος στις 04 May 2004
  • gilmour + page
  • #4 από Σιδηρόπουλος στις 04 May 2004
  • oops + σιδηροπουλος
  • #5 από FENDERAS στις 04 May 2004
  • o pateras mou...
  • #6 από psomas στις 04 May 2004
  • εμένα με ανάγκασε η μάνα μου να κάνω από μικρός κλασική κιθάρα(την οποία δεν αγάπησα ποτέ) Μετα από 3-4 χρόνια μαθημάτων σταμάτησα για λίγο και ξανάρχισα ιδιαίτερα για ακουστική αργότερα(τραγούδια του λοίζου,θεωδωράκη κτλ). Ευτυχώς απ τη β γυμνασίου άρχισα να ακούω ροκ, και αγάπησα και την κιθάρα!  :)
  • #7 από flea στις 04 May 2004
  • Eimai bassistas wstoso sth mousikh myhthika mesw ths kitharas!Oi iron maiden htan autoi pou me ekanan na arxisw mathimata kitharas!Twra o logos pou epiasa to basso!Akouga ena vrady to Genocide(apo Offspring stis kales tous epoxes) kai thn epomenh to epaixa sto basso enos filou!Auto htan eixa vrei to organo pou me ekfrazei!Thank you Offspring ;D ;D ;D
  • #8 από ippocrates9 στις 04 May 2004
  • Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πορώνομαι όταν βλέπω κάποιον να παίζει και να τραγουάει κιθάρα (ακουστική εννοείται).... Χρωστάω σε όλους τους κιθαρίστες μεγάλη χάρη!!!
  • #9 από Διάφανοςςς highway 2.000.000 στις 04 May 2004
  • Πριν πολλά πολλά χρόνια  :o όταν ακόμα ήμουν 1η γυμνασίου ο πατέρας μου, είχε πάρει μια πανάκριβη κλασική κιθάρα των 5.000 δρχ από έναν γνωστό του με σκοπό να την δώσει στην αδερφή μου που ήθελε να μάθει,πήγα στη σαλόνικα,τη πήρα εγώ κι έμαθα αυτή τη τέλεια κιθάρα που ξέρω >:( τόσο απλά  :)
  • #10 από dead_angel στις 04 May 2004
  • Βασικα την αποφαση να παρω μια κιθαρα και να αρχισω να γρατζουναω την πηρα ακουγοντας τους Nirvan του Kurt Cobain.

    Οσον αφορα την μετεπειτα πορεια μου και την προσωπικοτητα μου ως κιθαριστα  :P :P 8), σημαντικο ρολο επαιξαν ο Χρ. Κροκιδης, ο Gary Moore, οι κιθαριστες των Maiden κ.α. (αταιριαστοι ολοι μεταξυ τους) καθως και δυο σημαντικοτατες κοπελες που περασαν απ' την ζωη μου (ειναι που λεμε οτι "σερνει καραβι") :P ;D :P
  • #11 από Kapetan στις 05 May 2004
  • Ο φίλος μου ο Χαρίσης.
  • #12 από Symeon στις 05 May 2004
  • Έπαιζε ο πατέρας μου...Αλλά δεν ηταν αυτό... Από όλα τα συγκροτήματα που άκουγα από μικρός (maiden,guardian,zep,ACDC...) δεν συνέδεα ποτέ τα riffs με την 'κιθάρα'. Τα άκουγα μόνο σαν μελωδία. Το μόνο συγκρότημα που πρόσεχα και συνειδητοποιούσα ότι παίζει κιθάρα ήταν οι Dire Straits...Έτσι λόγω του Knopfler κυρίως...
  • #13 από mafiozos στις 05 May 2004
  • Ρε παιδιά διαμαρτύρομαι! >:( Δεν υπάρχουν μόνο κιθαρίστες εδω μέσα, γενικοποιήστε το λίγο το θέμα!! :)

    Εγώ απο μικρός με εντυπωσίαζαν τα μουσικά όργανα, με μάγευαν κατα κάποιον τρόπο. Δεν υπήρχε περίπτωση να δω μια κιθάρα η ένα πιάνο και να μην πάω να το περιεργαστώ. Ωστόσο ποτέ δεν μου πέρασε η ιδέα να ασχοληθώ, το θεωρούσα οτι είναι μόνο για άλλους. Μια μέρα το αποφάσισα και είπα τον πατέρα μου να μου αγοράσει ένα μπουζούκι...και την άλλη μέρα κιόλας το πήρα και πήγα σε δάσκαλο...
  • #14 από geni στις 05 May 2004
  • απο τα ερεθισματα που δεχτηκα απο δω μεσα...... :) :)....και κατα δευτερον απο το οτι οι μεγαλοι ερωτες της ζωης μου ηταν και καλοι κιθαριστες.... ;D.......οπτε λεω, δε θα μαθω κι εγω, που θα παει???
  • #15 από Faidwnas στις 05 May 2004
  • Εγώ από πολύ μικρός ήθελα να μάθω να παίζω βλέποντας τον ξάδερφο μου(εκπληκτικός κιθαρίστας και μουσικός)...Και μια μέρα μου πέταξε την ιδέα η μητέρα μου...και μου συμπλήρωσε την ζωή...
  • #16 από psomas στις 05 May 2004
  • α, να προσθέσω ότι πριν αρχίσω κιθάρα μου είχαν παρει οι γονείς μου drums, τα οποία βέβαια δεν άντεξαν για πολυ΄καιρό!!!1  ;D ;D
  • #17 από Angy στις 05 May 2004
  • στην κιθαρα με μυησε το αγορι που ερωτευτηκα πιο πολυ στην (μεχρι τωρα) ζωη μου...φοβερος τυπος! μ'εκανε να την αγαπησω παραλληλα μ'αυτον! βεβαια δεν ειμαστε πλεον μαζι κ τωρα παιζω μονη μου... η αγαπη μου για την κιθαρα ειναι ειναι οτι καλυτερο μου εχει αφησει πρωην γκομενος ;)
  • #18 από Crazy Diamond στις 05 May 2004
  • O Jimi Hendrix πιο πολύ και γενικότερα κιθαρίστες της δεκαετίας 70-80', που έδειξαν ότι ροκ χωρίς κιθάρα δεν υφίσταται.
  • #19 από Manolios στις 06 May 2004
  • Ego pantos arxisa na paizo kithara meta apo mia ekdromi pou eixa paei to kalokairi kai eida enan agnwsto na kathete stin kantina tis paralias paizontas kithara gia tin parea tou.Molis piga spiti epiasa mia palia kithara pou eixa kai arxisa na mathenw.Malista o agnwstos epeze to heaven's door pou einai apo ta agaphmena mou tragoudia.Na se kala agnwste.
  • #20 από D@ve Murray στις 06 May 2004
  • Ο Dave Murray...οταν ακουσα τον εβδομο γιο του εβδομου γιου επρεπε να παθω να παιζω κιθαρα...και ετσι παρατησα το πιανο...
  • #21 από Καρχαρίας στις 06 May 2004
  • Λόγο του Steve Harris ξεκίνησα το μπάσο. Έπαιζα με 2 άλλους (κιθάρα και τύμπανα). Ο κιθαρίστας έπαιζε μόνο φασολάδες, ελληνικά έντεχνα στην κιθάρα. Το μίσος μου για την μουσική αυτή μεγάλωνε μέρα με την μέρα... Σκεφτόμουν τί θα μπορούσα να παίξω κ έβλεπα αυτόν να μην παίζει τίποτα.. Δεν ήθελε και πολύ.  :)
  • #22 από Witchking στις 06 May 2004
  • Σε μια καλοκαιρινή ταβερνοσυνάντηση κάποιος γνωστός έφερε κιθάρα....
    Αποφάσια επιτέλους ότι θα έπρεπε κάποτε να ξεκινήσω αυτό που τόσα χρόνια ανέβαλα.
    Άρχισα το επόμενο καλοκαίρι :P (μικρότερη αναβολή σχετικά...)
  • #23 από Σοφία στις 06 May 2004
  • Κιθάρα άρχισα πολύ αργά..
    Είχα φτάσει στο σημείο να μισώ το πιάνο και την κλασσική μουσική που με έπρηζε η δασκάλα μου απο 6 χρονών και ήθελα κάτι διαφορετικό..Δεν μπορούσα να βρω κάτι εντελώς ξεκάρφωτο όμως!

    Τελικά αυτός που του χρωστάω μεγάλη χάρη είναι ένας καθηγητής μουσικής που είχα στο Γυμνάσιο..Παίζει φοβερή κιθάρα,τον πάω πολύ ως άτομο και μπορώ να πω ότι με έχει επηρεάσει πολύ στη μουσική που ακούω..Και εμένα και άλλα γνωστά μου άτομα

    Αυτάαα
  • #24 από Γιώτα Μή στις 07 May 2004
  • στη μάνα μου κ εγώ!!! ;Dπρέπει να το έχω ξανααναφέρει ;Dήμουν τετάρτη δημοτικού κ με έγραψε στο σύλλογο με το ζορί :P τι να πήγαινε χαμένη η κιθάρα που υπήρχε στο σπίτι?? ;D
    αρχικά λοιπόν πήγαινα κ το έβλεπα σαν αγγαρεία...αργότερα ...την χιλιο ευχαριστούσα :-[
     :)
  • #25 από margaritarenia στις 08 May 2004
  • εμενα ποτε δε μ αρεσε η ιδεα του ωδειου κτλ ομως οταν αρχισα να ακουω ροκ και τα παρεμφερη ηθελα πολυ να μαθω.Προσπαθησα να βρω καποιον για ιδιαιτερα και επεσα σε μια βλαμενη που αρνηθηκε γιατι ειπε ειχα το σχολειο και δε θα διαβαζα αρκετα. >:(Τελικα οταν ξεμπερδεψα απο τις πανελληνιες και επιρεασμενη απο την αδερφη μου που επαιζε ειδη 2 χρονια γραφτηκα σε ωδειο και τωρα δε μπορω να ξεκολλησω απ'τη κιθαρούλα μου.... :)
Σελίδες: