Αποστολέας Θέμα: Ποιος σας επηρέασε και πιασατε κιθάρα στα χέρια σας;;;  (Αναγνώστηκε 74894 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
O Iommi itan o logos pou arxisa na paizw ki8ara kai to proto komati pou ebgala itan to Iron man se mia klassiki-tokso pou tin eixe agorasei o pateras mou 600 draxmes, tin dekaetia tou '60  :)
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπήρξαν παρά πολύ παράγοντες που με επηρέασαν να μάθω κιθάρα. Πρώτα από όλα το τραγούδι πριν το τέλος, η δασκάλα μου στο δημοτικό, ο θείος μου. :)

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα ποιος άλλος?

Ο Μέγας Θεός James Hetfield!


Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Μα ποιος άλλος?

Ο Μέγας Θεός James Hetfield!


ΜΑζί σου!!!!  8) 8)

Αιτία οι Metallica

Αφορμή ένα φιλαράκι που έπαιζε κιθάρα και για τιμωρία τον ανάγκασα να με μάθει και μένα! ;D ;D ;D :o :o
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Λιάκος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Today I introduced myself to my own feelings...
    • Προφίλ
Εγώ τώρα τί να πω.....
Όταν ήμουν πολύ μικρός 3-5 η γιαγιά μου μου έφαιρνε για δώρο κάτι χρωματιστές κιθάρες -παιχνίδια και έκανα πως έπαιζα και τραγουδούσα Νταλάρα -Πασχάλη και άλλα αισχρά.Αυτό με επηρρέασε πολύ. Αργότερα ,δεν θυμάμαι ακριβώς πως ,πήγα ωδείο και έκανα κλασσική.Ήμουν πολύ καλός τα πρώτα χρόνια μέρι που σταμάτησα να παίζω στο σπίτι και έπαιζα μόνο στο ωδείο.Σπίτι άκουγα Metallica(Απίστευτα πολύ),Maiden ,Iced earth,Nevermore. Ειδικά τους Metallica τους λάτρευα και τους λατρεύω.Αλλά νόμιζα ότι όλα αυτά που παίζουν τα ξένα μέταλ συγκροτήματα δεν θα μπορόύσα ποτέ να τα παίξω στην κιθάρα,δεν ξέρω γιατί ,απλά ποτέ δεν μου είχε περάσει απτο μυαλό ότι γίνεται.Μέχρι που ο ξάδερφός μου αγόρασε ηλεκτρική και έπαιζε την μία και μοναδική μου κ**λα....To Master Of Puppets.Τότε στην τελειώνοντας την 3η γυμνασίου πήρα την απόφαση να παρατήσω την κλασσική και να μαζέψω λεφτά για ηλεκτρική.Ένα χρόνο μετά αγόρασα την ηλεκτρική μου και την είχα απλά να κάθεται,αλλά ήξερα ότι κάποια στιγμή θα μάθαινα.Αφορμή για την ηλεκτρική ήταν οι Metallica...Όνειρο μου ήταν να μάθω να παίζω το MoP.Το έχω εκπληρώσει..
I'm trying to change my direction!
Ours is pathetic in my own humble estimation....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
...hmm...megalh istoria...ousiastika h proth proothsh htan apo thn mana mou..meta to stamathsa me to epixeirima pws xero oles tis notes (e, hthela na to xefortotho), kai sta 15 xanamphka polu dunamika stis faseis, thumamai pws enas summathiths mou agorase kithara kai eftiaxne magkies...e, kai me auto san afethria, xanarxisa..kai apo tote se sugkrothmata, me pampolles sunaulies, hxografhseis  ktl...

poio tragoudi ftaiei omws pou h kithara exei authn thn mageia gia mena ?? pink floyd, shine on your crazy diamond , h eisagogh...auto ftaiei...xekathara....

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
emena me pigan sto odeio oi goneis mou tha mouna 3-4 dimotikou kai dialeksa to violi...(i aderfes mou epezan piano polla xronia opote imouna mesa sti mousiki ktl)...ekana 5 xronia kai meta arxisa tin ilektriki opou sinexisa alla 5 se odeio kai me epirease o morello...molis tin pira arxisa na pezo killing in the name,bombtrack ktl :P ...entaksi afou ekana merika mathimata prota...tora kano drums...se auta me epirease arketa o joey maresi to stilaki tou...tora pezo kithara kai drums to bioli exo kairo na to agikso alla tha to kano mia mera na do ti thimame...den metaniosa katholuo pantos pou ekana violi prosfere polla kai se texniki kai sto auti ktl ktl...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Ο πατέρας μου από πολύ παλιά είχε ένα μαντολίνο χωρίς χορδές. Ήξερε και έπαιξε καμια δεκαριά τραγούδια. Μετά από πολλά παρακάλια και δικά μου φαλτσογρατζοθνίσματα μου έμαθε ένα τραγούδι του Νταλάρα (Το Πουκάμισο το Θαλασσί). Την εποχή εκείνη είχα προτοξεκινήσει να ακούω ροκ, κυρίως λόγω του αδερφού μου που ήταν στα 13 και fan των Nirvana... Το Πρώτο τραγούδι που έβγαλα μόνος μου ήταν το Come As You Are από Nirvana. Και ακολούθησαν και άλλα απλά Riff οπότε όταν πήγα 2α δημοτιού, παράλληλα με τα αγγλικά, ξείνησα και ωδείο κλασσική κιθάρα. Και άλλαξε η ζωή μου :-)
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Θυμάμαι από 3 χρονών, όποτε ακουγόταν μουσική, ρώταγα τι όργανο έπαιζε. Το ερέθισμα για την ροκ ήταν ή μία κασέτα Queen που μου έγραψε ο πάτέρας μου ή τα παλιά βινύλια των Beatles που, ξεκάρφωτα, μια μέρα, άρχισα να εξερευνώ. Για την κιθάρα ήταν ένας καινούργιος μαθητής στην 5η Δημοτικού που έπαιζε κλασική.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Ο Νταλάρας

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Ο πατέρας μου από πολύ παλιά είχε ένα μαντολίνο χωρίς χορδές. Ήξερε και έπαιξε καμια δεκαριά τραγούδια. Μετά από πολλά παρακάλια και δικά μου φαλτσογρατζοθνίσματα μου έμαθε ένα τραγούδι του Νταλάρα (Το Πουκάμισο το Θαλασσί). Την εποχή εκείνη είχα προτοξεκινήσει να ακούω ροκ, κυρίως λόγω του αδερφού μου που ήταν στα 13 και fan των Nirvana... Το Πρώτο τραγούδι που έβγαλα μόνος μου ήταν το Come As You Are από Nirvana. Και ακολούθησαν και άλλα απλά Riff οπότε όταν πήγα 2α δημοτιού, παράλληλα με τα αγγλικά, ξείνησα και ωδείο κλασσική κιθάρα. Και άλλαξε η ζωή μου :-)


Ax αυτό το πουκάμισο το θαλασσί....!!! :D
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Αφου εφαγα 6 χαμενα(τουλαχιστον εμαθα να διαβαζω παρτιτουρα....) χρονια στο πιανο και τη σαπια κλασσικη παιδεια (και τους ακομα ποιο σαπιους οπισθοδρομικους δασκαλους κλασσικης μουσικης.......ευτυχως που δε προλαβα να μισησω τη μουσικη εξαιτιας τους) πηγα 14 χρονων και ειδα το θαυμα.............1987 πρεπει να ηταν( η 88???)........David Gilmour στο Ολυμπιακο σταδιο.......................... :o :o

Ιούνιος του 89 ήταν, Ιούνιος του 89... 'Ημουν κι εγώ εκεί... με άλλα 80.000 άτομα...

Αποσυνδεδεμένος |DarkSpirit|F

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...!Up the Ir0ns!...
    • Προφίλ
Οχι απαρέτητα κιθαρίστας... πειτε ποιοσ ανθρωποσ σας εκανε/επηρεασε να μαθετε κιθαρα;

oi svatage, otan akousa gia proti fora ta solo tous. .. eipa ouao! arxisa apo klassiki gia dio xronia tora paizo ilektriki. . . .
In the mist dark figures move and twist
was all this for real or some kind of hell
666 the Number of the Beast
Hell and fire was spawned to be released...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
το Johnny B.Goode μάλλον
το Meddle στους δίσκους της μάνας μου, η Jennifer Batten σίγουρα, ενώ οι πρώτες επαφές μου με τη metal με έκαναν να συνεχίσω

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η κοπέλα μου  :-*

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Όταν είδα ένα videoclip των Metallica ένιωσα ένα δέος... Τότε ψήθηκα να μάθω κιθάρα,γιατί είχα αγοράσει ήδη μια ηλεκτρική της πλάκας όταν ήμουν 8 χρονών.

stavros75

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος λολ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
ο θεος ο randy rhoads  ;)

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Ένας παλιός μου φίλος!Καλά να 'ναι το παιδί εκεί που είναι! :)
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Ο paran0id  ;D

Αποσυνδεδεμένος braveheart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Η κιθαρα ειναι η ζωη μου
    • Προφίλ
Εγω αποφασισα να μαθω μονο για εναν λογοFor The Love Of God... ;)

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
το πρωτο μουσικο οργανο που επαιξα απότι μου εχουν πει οι δικοι μου ειναι ενα μουσικο πιανακι που επαιζες με τα πόδια σε ενα μεγαλο παιχνιδοπωλειο (στο Μινιον για όποιν θυμαται), όμως ξεκινησα με μια κιθαρα ενος θειου ξεχασμενη την οποια ειδα (πρεπει να ημουν 8 χρονων) και απλα τη ζητησα! ειχα ξεκινησει κ μαθηματα αλλα δεν ηταν αυτο που μου αρεσε τελικα και τα παρατησα!!!

παντα ειχα μεγαλη αγαπη στα πληκτρα! και στο ακουσμα, και στην αφη, μεχρι που στα 13 μου, μου εφεραν οι δικοι μου ενα αρμωνιο (το οποιο εχω ακόμη), κ ετσι ξεκινησα να κανω μαθηματα κ κολλησα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος ESPlayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n' Ball
    • Προφίλ
Εμενα μου ειχε ερθει φλασια οταν ημουν 7-8 χρονων ετσι για να λεω οτι παιζω τη κιθαρα που υπηρχε στο σπιτι (ο αδερφος μου ηδη εκανε μαθηματα πιανο, συνεπως επρεπε να κανω και γω κατι)..
Ο ενθουσιασμος ομως εφυγε, ειδικα μετα τα ανεπαληλα μαθηματα θεωρειας και λιγοτερο πρακτικης...
Για αρκετα χρονια ημουν απαθης με τη μουσικη και την εβλεπα ως χασιμο χρονου..
Αργοτερα και για εναν και μονο χρονο εκανα πιανο (για να μπορω να αξιοποιω το ηδη υπαρχον). Διεκοψα λογω θεωρειας και παλι. Ενας χρονος κενος και μου ερχεται φλασια με ΦΛΑΟΥΤΟ!!! ....ουτε χρονος
Ειπα να κανω drums αλλα....

Τελικα τη περιοδο πανελλαδικων 3ης λυκειου αποφασιζω να αφησω μαλλι και να αγορασω ηλεκτρικη κιθαρα. Ηταν η χρονια που ξεκινησα να ακουω heavy metal. Πηρα την LTD με το που τελειωσαν οι εξετάσεις...
Φανερη απογοητευση για το οτι δε μπορουσα να παιξω ουτε κλιμακα, τα ταστα ηταν ξενα για τα δακτυλα μου.. Η εξικοιωση ηρθε στους πρωτους 2 μηνες.
Πλεον δε τη βλεπω ως μουσικο οργανο αλλα ως προεκταση του εαυτου μου
Τελικα εχω γεννηθει για ηλεκτρικη κιθαρα αλλα αργησα να το καταλαβω

Τωρα κανω μαθηματα κλασσικης (οχι ομως θεωρια, κακως) και δε μπορω να συγχωρεσω στον εαυτο μου την εγγληματικη διακοπη οταν ημουν 8
Αν όλοι ήξεραν μουσική ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός, καλύτερος...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
2 ειναι οι κυριως λογοι -το πρωτειο δεν ξερω ομως ποιος το κατεχει

1.το ακορντεον με βοηθησε να το αφησω εν μερει και να περασω στην κιθαρα,
γιατι δεν μ'αρεσε να παιζω ενα κομματι και να μην μπορω να το τραγουδω ταυτοχρονα (γεγονος το οποιο συμβαινει ακομα και τωρα οταν παιζω ακορντεον,αγνωστο γιατι)

2.τα μουσικα μου ακουσματα στα εφηβικα μου χρονια, που ηταν κυριως ηχοι ακουστικοι και ροκ.
προς ευχαριστηση των γονεων απεφυγα τα ντραμς,αλλα κατεληξα στην κιθαρα  ;D

τωρα αν θελετε να σας πω ποιοι με επηρεασαν για να ΜΗΝ πιασω την κιθαρα στα χερια μου...να σας γραψω καλυτερα ενα βιβλιο  ::)

 ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...den ξερω αν το εχω ξαναγραψει, αλλα εγω ξεκινησα να παιζω μουσικη τελειως τυχαια ή μαλλον κατα λαθος!
   Η αδερφη μου ειχε φαει τον πατερα μου -οταν εγω ημουν γυρω στα 8-9 - να της παρει κιθαρα. Εγω μεχρυ τοτε γουσταρα Αταρι, κομπιουτερ ποδηλατα και τετοια, ουτε που μου περναγε απο το μυαλο να μαθω καποιο οργανο. Ομως, βαθεια μεσα μου, οταν ακουγα τα αγαπημενα μου μεταλικα γκρουπ ηθελα να -ας το πουμε- παιζω τυμπανα (κλασσικα!!). Οταν λοιπον, της πηρε την κιθαρα, ασχοληθηκε μαζι της περιπου 2 ωρες!!!  ::) :o :o :o :o :o :o ΝΑΙ ειναι αληθεια αυτο! μετα την παρατησε, και ποιος την επιασε? ??? ??? ??? ελα ντε? ...αυτη ειναι η ιστορια μου, ολοι περιμενουν να ακουσουν τα κλασικα, Χεντριξ Σαντανα ΣΡΒ και δε συμμαζευται και ξενερωνουν ακουγοντας ... Ποιος σας επηρέασε και πιασατε κιθάρα στα χέρια σας;;;η  ...αδερφη μου!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
6535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
13 Απαντήσεις
12522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 20:12
από Larrivee
1 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 11:21
από Ωρίωνας
5 Απαντήσεις
8141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 12:43
από Salinas
9 Απαντήσεις
4347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/16, 16:39
από Spyros Delta
1 Απαντήσεις
10649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 19:37
από panixgr
0 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 17:04
από pofepainfo
2 Απαντήσεις
2722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/20, 08:21
από miltosri