Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα αντί λαούτου  (Αναγνώστηκε 48860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Κιθάρα αντί λαούτου
« στις: 10/05/12, 21:05 »
Και τώρα ένα δύσκολο.


Λόγω οικονομικών, επειδή θέλω να μάθω λαούτο, σκέφτομαι να πάρω μια 12χορδη και να χρησιμοποιήσω τις 8 χορδές σε κούρδισμα λαούτου (Μι, Λα, Ρε, Σολ)


Το ερώτημα είναι αν μπορώ να κουρδίσω τις χορδές 1 οκτάβα πιο κάτω χωρίς να ταστίζει το όργανο. Αν πχ στη Μι χρησιμοποιήσω 17ρες χορδές αντί για 10ρες θα είμαι οκ μια οκτάβα κάτω;
Έχει κανείς καμιά ιδέα; Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο;
Υποθέτω οτι δε θα σκεβρώσω μιας και θα χρησιμοποιήσω λιγότερες χορδές.

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #1 στις: 11/05/12, 18:00 »
κανεις; ε μα!  :o

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #2 στις: 11/05/12, 19:18 »
Αυτό που ρωτάς είναι τόσο εξειδικευμένο (για να μην πω τραβηγμένο) που είναι μάλλον απίθανο να υπάρχει κάποιος που να το έχει επιχειρήσει. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, δεν νομίζω να μπορείς να κουρδίσεις μια κιθάρα μια ολόκληρη οκτάβα κάτω, ακόμα κι αν βρεις κάπου 17άρες χορδές (εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά πάνω από 14άρες). Ακόμα κι έτσι μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό όργανο. To σώμα και το κυρίως το μπράτσο μιας δωδεκάχορδης κιθάρας θα είναι πολύ διαφορετικό σε διαστάσεις (μήκος και πλάτος) και με μόνο 8 χορδές τα διαστήματα δεν θα έχουν καμία σχέση με το λαούτο. Γενικά μου ακούγεται πολύ περίεργη η όλη ιδέα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #3 στις: 12/05/12, 01:32 »
Σίγουρα είναι τραβηγμένο. επειδή έχω ψιλοψάξει τα μεγέθη και των 2 οργάνων, η τεράστια διαφορά τους είναι στην κλίμακα των χορδών (74εκ. στο λαουτο και 64 στην κιθάρα) και ίσως στο πλάτος της ταστιέρας (διαφορά 0,5-1 εκ.) Όπως είπα δεν ψάχνω να έχω ολόιδιο ήχο, αλλά αν μπορώ να παίξω στον ίδιο τόνο περίπου και στο ίδιο κούρδισμα ώστε για λόγους εξάσκησης να μπορώ να ακολουθήσω κάποια κομμάτια με μια σχετική ακρίβεια χωρίς να ξενερώνω τελείως. Απλά το να δώσω 300-500 για ένα κακό λαούτο (οπως μου λενε οι σχετικοι και πιο εμπειροι) θα είναι πιο πεταμένα λεφτά απο το να δώσω 200 για μια 12χορδη που ούτως η άλλως ψιλοξέρω να παίζω και είναι πιο εμπορεύσιμη (σχετικο ειναι αυτο). Χορδες υπάρχουν και στην τελική χρησιμοποιώ ενα σετ λαούτου. Επιπλέον δεν ξέρω αν αυτό που με τρώει με το λαουτο θα ξεθυμάνει και θα το κάνω έπιπλο (γιατι κακο οργανο δυσκολα πουλιεται).
Μαλλον μια βολτα και συγκριση στο νακα θα με πεισει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #4 στις: 12/05/12, 01:58 »
Όσον αφορά στο πλάτος (και στο πάχος) του μπράτσου, διαφορά λίγων χιλιοστών μπορεί να έχει σημαντική επίδραση στην αίσθηση και στο playability του οργάνου.  Ένα εκατοστό πιστεύω θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Δεν ξέρω, από οικονομικής πλευράς ή και συνολικά μπορεί να έχεις δίκιο όπως το σκέφτεσαι. Εμένα μού φαίνεται εντελώς ανεδαφική η ιδέα ότι θα μάθεις να παίζεις λαούτο σε μια "κατάλληλα"(?) τροποποιημένη κιθάρα, αλλά φυσικά μπορεί να κάνω λάθος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #5 στις: 12/05/12, 14:14 »
η ιδεα μου ηρθε απο τη λαουτοκιθάρα που είναι υπαρκτό όργανο. σημερα ομως δεν πολυχρησιμοποιείται. θα δουμε λοιπον. θα το ερευνήσω λίγο ακόμα...
ευχαριστω για τις απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #6 στις: 31/01/13, 21:57 »
Κάνω λοιπόν ένα μικρό feedback για να απαντήσω την ερώτησή μου.


Γίνεται και μάλιστα δε χρειάζεται 12χορδη αλλά μια μικρή μετατροπή στην 6χορδη. Το έκανα μιας και είπα το δε γ$%@#ται και να χαλάσει και το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες.
Έχουμε και λέμε:
1. Μελετάμε τις τάσεις τον χορδών που θα τοποθετήσουμε στον κατάλογο της d'addario ωστε να μην ξεπεράσουμε τις τάσεις για τις οποίες είναι φτιαγμένη η κιθάρα.
2. προσθέτουμε 2 κλειδιά για να δέσουμε τις 2 επιπλέον χορδές
3. Μια μικρή τροποποίηση στον κάτω καβαλάρη για να ζευγαρώσουν οι χορδές
4. Μια μικρή τροποποίηση στον άνω καβαλάρη για τον ίδιο λόγο
5. Κουρδίζουμε σε Μι-Λα-Ρε-Σολ
6. απολαμβάνουμε το νέο μας όργανο


βουαλά:
λαουτο

να σκεφτείτε οτι σχεδόν 7 μήνες μετά είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν έχω μπεί στον κόπο να αποκτήσω ένα κανονικό λαούτο

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #7 στις: 01/02/13, 00:11 »
Ουαου! :o
Πολυ ενττπωσιακο! Εχεις καθολου φωτογραφικο υλικο απο ρη μετατροπη;

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #8 στις: 01/02/13, 01:35 »
Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έμεινα μαλ**ας... ωραίος ήχος φίλε μου (και ωραίο παίξιμο)
Αυτό με τις χορδές περίπου το κατάλαβα, αυτό που δεν κατάλαβα είναι ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ έβαλες τα 2 έξτρα κλειδιά... δεν φαίνεται στο video.
Ωραία ιδέα για να φτιάξω κι εγώ μια παραπανίσια ακουστική που είναι σε χειμερία νάρκη.
Δώσε αν θες την γνώση σου στον τύπο των χορδών και στο θεματάκι ΜΕ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #9 στις: 01/02/13, 02:50 »
ΩΡΑΙΟΣ!!!!!
Φίλε elrich έχεις κάνει ήδη μετατροπή σε κιθαρομπούζουκο χωρίς καμία εξωτερική αλλαγή! Κάτι σε λαούτο δεν παίζει;;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #10 στις: 01/02/13, 10:40 »
ΩΡΑΙΟΣ!!!!!
Φίλε elrich έχεις κάνει ήδη μετατροπή σε κιθαρομπούζουκο χωρίς καμία εξωτερική αλλαγή! Κάτι σε λαούτο δεν παίζει;;

Ααααα, για τη δική μου μετατροπή ευθύνονται 100% τα μπουζουκοδάχτυλά μου που έχοντας δική τους νοημοσύνη και ιδιοσυγκρασία αρνούνται πεισματικά να παίξουν ροκ παρά τις συνεχείς τιμωρίες που τους επιβάλλω.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #11 στις: 01/02/13, 11:03 »
Φιλε Γιωργο  [ και συνονοματε]
ΑΝ θελεις να μοιραστεις την εμπειρια αυτης της μετατροπης [οσο πιο αναλυτικα γινεται]  προστιθεμαι κι εγω στους ενδιαφερομενους. Σε καθε περιπτωση παντως , καταπληκτικη δουλεια και μπραβο σου.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος reverblover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #12 στις: 02/02/13, 20:46 »
ένας μικρός θεούλης ο george ::) :o

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #13 στις: 04/02/13, 22:01 »
Λοιπόν παίδες, επειδή μου το ζητάτε αρκετοί, παρακάτω είναι μια λίστα του τι θα κάνετε για τη μετατροπή. Δεν έχω φωτογραφίες της μετατροπής εν εξελίξει, και επειδή μπορεί κάθε κιθάρα να είναι και διαφορετική θα πρέπει να βάλετε λίγο τη φαντασία και την εφευρετικότητά σας να δουλέψει. Αυτό που έκανα στη δική μου κιθάρα δεν πάει να πεί οτι θα πετύχει και στη δική σας.

 
πχ. δε μπορώ να φανταστώ πως κάνεις το ίδιο σε μια κλασική κιθάρα μιας και έχει διαφορετικο καράβολο και διαφορετικό κάτω καβαλάρη που ίσως δε σηκώνουν τόσο απλές μετατροπές.

 
Η μετατροπή λοιπόν αφορά ακουστική κιθάρα, η οποία έχει ανεξάρτητα μεταξύ τους κλειδιά, και κάτω χορδοδέτη με pins για τη στήριξη των χορδών.

 
Να τονίσω οτι ξεκίνησα το εγχείρημα αποδεχόμενος το ρίσκο να χαλάσω την κιθάρα. Μην το δοκιμάσετε λοιπόν σε κιθάρα που δεν είναι ακριβώς σαν αυτή και είναι και ακριβή. Αυτή την αγόρασα κάπου στα 100 ευρώ.

https://docs.google.com/file/d/0B8ioSzqx8Jl-S2F1RTAxWVBsaU0/edit?usp=sharing

Το πρωτο βήμα είναι να φροντίσουμε οι χορδές που θα επιλέξουμε να μην ξεπερνούν αθροιστικά σε τάση ένα απλό έτοιμο σετ χορδών πχ d'addario για ακουστική κιθάρα.

 
http://daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf

 
στο σύνδεσμο θα βρείτε έναν πίνακα με όλες τις χορδές της d'addario καθώς και τις τάσεις που παράγουν όταν τις κουρδίσετε στην επιθυμητή νότα. Δεν θυμάμαι να σας πώ ποια πάχη χορδών χρησιμοποίησα αλλά το πήγα ως εξής: 

 
Αγόρασα ένα σετ για ακουστική κιθάρα και βρίσκοντας στον πίνακα τις τάσεις τους τις άθροισα και έτσι έθεσα το όριο (περιπου 150 lbs) το οποίο δεν έπρεπε να ξεπεράσω. Αναφέρομαι στις χορδές με το βαρελάκι (round wound) και όχι με τη θηλιά. 

 
Βρίσκοντας και σετ χορδων για κρητικό λαούτο τα πάχη που προέκυψαν είναι:
Μι: 17-17
Λα: 28-15
Ρε: 48-22
Σολ: 32-16

 
Όπου σύμφωνα με τους πίνακες της d'addario η συνολική τάση ήταν περίπου 107 lbs οπότε είμαι οκ και δεν κινδυνεύω να σκεβρώσω το όργανο.
Τα νούμερα δεν είναι και πολύ αυστηρά. Μπορεί να μη βρείτε ακριβώς αυτές τις χορδές. Αλλά θα πρέπει να είστε κάπου εκεί κοντά. Προτιμήστε το επόμενο μεγαλύτερο νούμερο που θα βρείτε.

 
Δεύτερο βήμα το ζευγάρωμα των χορδών.

https://docs.google.com/file/d/0B8ioSzqx8Jl-d19vQV81enpLajg/edit?usp=sharing
 
Με ένα ψιλό τρυπανάκι έκανα προσεκτικά τις 4 τρύπες κάτω από τις αρχικές όπως φαίνονται στη φωτογραφία. Θα πρέπει να προσέξετε μη φάτε πολύ το ξύλο. Τρυπάτε, δοκιμάζετε και τρώτε σιγα σιγά μέχρι να φτάσετε στο σωστό μέγεθος. Χρειάζεται και λίγο φρεζάρισμα για να πατήσουν και τα σφαιρικά κεφάλια των pins.

https://docs.google.com/file/d/0B8ioSzqx8Jl-SFhpb0lhMGs1NHM/edit?usp=sharing

Αντίστοιχα προσθέτω και 4 επιπλέον λούκια, τα οποία έφτιαξα περνώντας ένα κολλητήρι πάνω από το πλαστικό προσεκτικά μη το στραβοφάω ή το κάνω πολύ βαθύ. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με ένα πολύ ψιλό πριονάκι. Η απόσταση μεταξύ των χορδών του ζευγαριού να είναι περίπου 2,5 χιλιοστα στον πάνω καβαλάρη. Και περίπου 4,5 στον κάτω.

 
Τελευταίο βήμα η προσθήκη των 2 επιπλέον κλειδιών:

https://docs.google.com/file/d/0B8ioSzqx8Jl-N2ZkVDhTMXFkMWc/edit?usp=sharing

Αυτά τα στραβοτρύπησα απο τη χαρά μου και την προσμονή μου οπότε αφήστε τον ενθουσιασμό για το τέλος. Εγώ χρειάστηκε να πάρω και έναν χαμηλότερο κάτω καβαλάρη γιατί ήθελα να μειώσω και το ύψος των χορδών.

 
Κουρδίστε και απολαύστε!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/13, 22:03 από george80 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #14 στις: 04/02/13, 22:10 »
καταπληκτικός, εφευρετικός και αποτελεσματικός!!
συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τον οδηγό!

Αποσυνδεδεμένος george80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #15 στις: 04/02/13, 22:14 »
σορρυ που έβαλα τις φωτό σε λινκ αλλά δεν έβρισκα άλλο τρόπο να τις εμφανίσω μέσα στο κείμενο...

Αποσυνδεδεμένος nikos_88

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα αντί λαούτου
« Απάντηση #16 στις: 17/02/14, 19:49 »
Η κιθαρα που εχεις μετατρεψει ειναι αυτη εδω; http://www.adagio.gr/product.php?prodid=39710

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/07, 02:03
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 03:07
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 23:08
από KgSoloman5000
8 Απαντήσεις
8782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 22:25
από ZaranisPetros
3 Απαντήσεις
3090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/11, 10:34
από songless_bird
5 Απαντήσεις
7492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 20:09
από EPALLE
8 Απαντήσεις
5084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 01:47
από Wise_One
7 Απαντήσεις
37545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/13, 15:16
από Fourier
2 Απαντήσεις
6230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/17, 23:56
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
1818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/20, 16:36
από Ioannis Anastassakis