Αποστολέας Θέμα: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις  (Αναγνώστηκε 8703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Την καλημέρα μου...!
Μετά την τεράστια επιτυχία του θέματος "η κιθάρα μου μουγκάθηκε"  ;D πήρα την απόφαση αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω, να τα σκάσω ποικιλοτρόπως.
Λεφτά δεν υπάρχουν αλλά κάτι θα γίνει. Για αρχή η κιθαρίτσα είναι ετούτη: http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_hss_rw_fb.htm αλλά σε κόκκινο. (Πιο όμορφη, νια νια νια νια νια νια)
Μετά από συζητήσεις (3 χρόνια πριν) με το μάστορά μου, καταλήξαμε στο ότι η κιθάρα θα μπορούσε να αναδειχθεί καλύτερα με διαφορετικούς μαγνήτες. Εκείνος πρότεινε να κρατήσω τον ωραίο γλυκό ήχο της στρατ αλλά κοιτάχτε να δείτε ποιο είναι το θέμα: ΔΕ ΘΕΛΩ. :P
Εξηγούμαι: Η σκέψη μου είναι η εξής: Ως main όργανο θέλω να έχει διπλό μπροστά. Ο μονός μου δημιουργεί προβλήματα, χαμηλές εντάσεις καθόλου όγκο στον ήχο σε σχέση με τη γέφυρα και δεν μπορεί επουδενί να υποστηρίξει ένα σόλο Live χωρίς να έχω τον ηχολήπτη του Andy Timmons. επιλογή μετά από πολύ σκέψη ο Αir Norton S της Dimarzio. Eίμαι πολύ ανοιχτός σε αυτό το θέμα και θα ήθελα να προτείνετε εναλλακτικές. Η επιλογή του airnorton ήταν στην ουσία κατάληξη μετά από άπειρες ακροάσεις στον ΕσύΣωλήνα. Συνηθισμένο φαινόμενο ένα ζεύγος cruiser σε neck και middle. Πανέμορφο μπορώ να πω, εκπληκτικά ηχοχρώματα, άπειροι συνδυασμοί και το καλύτερο όλων: Καμία σχέση με τον ήχο που θέλω για την main κιθάρα.  ;D
Εάν υπάρξει επόμενη στρατ έτσι θα γίνει. Ο Air Norton έχει τα μπάσα που λείπουν από την κιθάρα, τον όγκο και αυτό το push που σου δίνει ένας humbucker που έχω χάσει τόσα χρόνια βασικά και μεταλίζει αρκετά με αρκετά όμορφα καθαρά. Μας ενδιαφέρει και αυτό.
Ο μεσαίος μαγνήτης που έιχε από τη μάνα της είναι τέλειος! Πολύ πρίμος ναι, ασχημούτσικος ώρες ώρες αλλά ρε παιδιά άμα κατεβάσεις το volume Λίγο παραμορφώνει τόσο όμορφα.... Λιώνω. Και το καθαρό του είναι ό,τι πρέπει να wah funk κατάσταση.
Στο δια ταύτα: Η σκέψη μου ως εξής: Βάζω διπλό (σε διαστάσεις μονού πάντα) σε neck, αφήνω Mid και Bridge (θα αλλαχτεί όταν πέσει το μνημόνιο βασικά γιατί δεν παίζει σάλιο). Να μετατρέψω το δεύτερο tone knob σε volume push pull ή να αφήσω τη διάταξη volume-tone-tone όπως είναι μετατρέποντας το volume σε push pull;
Θα αλλαχτεί και το Pickguard σε ένα μαύρο. :)
Ερώτηση δεύτερη: Μεγάλαιο κεφάλαιο. Χορδές. Εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να παίξω με 9ρες. Έχω χοντρά και κοντά δάχτυλα (δέρμα ξυλοκόπος) και πολύ δύναμη στα χέρια με αποτέλεσμα να μου φαλτσάρουν. Έλα όμως που έχω ιστορικό τενοντίτιδας. Και τις φοβάμαι τις δεκάρες. Σκέφτηκα ένα υβριδικό σετ 9ρες κάτω 10ρες πάνω αλλά οι δεκάρες πάνω μου είναι πολύ βούτηρο και είπα μήπως, μήπως λέω να τολμήσω το 10ρες-11ρες; ΝΑ δω πως θα πάει; Πάντως 9ρες σύνολο με τίποτα η κιθάρα χάνει πάρα πολύ και δεν έχω rig ωστε να το σώσω. Προτείνετε τίποτα. :P




Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #1 στις: 20/12/10, 12:16 »
Είμαι τόσο δυνατός που φαλτσάρουν οι χορδές...λυγίζουν και μόνο στην όψη μου... ;D ;D

Λοιπόν εγώ προτείνω να πας σε 9-10 υβριδικό σετ και το βλέπεις πως θα πάει...Πάντως σε καταλαβαίνω στο θέμα πάχους... απο βδομάδα θα περαστούν στην τέλε 11άρες...και ο μήτσος με βρίζει... :P

να ρωτήσω κι εγώ κάτι όμως...
Τι έχεις σκοπό να κάνεις???

Να αλλάξεις neck pup
να αλλάξεις bridge+neck pup
να της αλλάξεις τα φώτα????
γιατί με μπέρδεψες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #2 στις: 20/12/10, 12:25 »
Kατ' αρχήν να παρατηρήσω ότι για κάποιον που δεν έχει λεφτά, όχι μόνο προχωράς στην αγορά μιας σχετικά ακριβής κιθάρας, αλλά δρομολογείς και αναβαθμίσεις οι οποίες επίσης δεν θα είναι φτηνές.

Αν παρ' όλα αυτά έχεις αποφασίσει τελεσίδικα την αγορά της συγκεκριμένης strat, εγώ θα σού έλεγα (κάτι πολύ λογικό κατά τη γνώμη μου) να περιμένεις να την πάρεις στα χέρια σου και μετά αποφασίζεις τι αλλαγές ενδείκνυνται. Μετά από ένα διάστημα που θα έχεις μάθει το όργανο και τον ήχο του με τους stock μαγνήτες, θα είσαι σε θέση να ξέρεις καλύτερα σε ποιά κατεύθυνση θέλεις να κινηθείς ως προς την αλλαγή μαγνητών. Επίσης θα ξέρεις τι routing έχει το σώμα της συγκεκριμένης κιθάρας, γιατί αν μπορεί να πάρει κανονικό humbucker στη neck θέση μετατρέποντάς την σε HSH, τότε οι επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες.

Και κάτι τελευταίο. Πού βρήκες τη συγκεκριμένη κιθάρα σε κόκκινο χρώμα; Απ' ό,τι ξέρω η Ηighway 1 HSS κυκλοφορεί μόνο σε μαύρο και sunburst. Eίναι κάποιο παλιότερο μοντέλο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #3 στις: 20/12/10, 12:29 »
Την έχει ήδη εδώ και καιρό την κιθάρα...παρανόησες.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #4 στις: 20/12/10, 12:46 »
Χμμμ, όντως... αν και δεν ήταν απόλυτα σαφές από τον τρόπο που το έγραψε στην αρχή, φυσικά είναι πιο λογικό δεδομένης της έλλειψης χρημάτων που αναφέρει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #5 στις: 20/12/10, 13:08 »
Φίλε έχω και εγώ την ίδια αλλά με SSS μαγνήτες και maple ταστιερα.Τα ακόλουθα upgrades που έκανα με τον Οικονομάκη(Enigma guitars) είναι: 1)Schaller Locking Tuners (για πολύ βαριά χρήση του τρέμολο), 2)Graphtec Saddles (καλύτερο ήχο,σταθερότητα και δεν σπάνε με τίποτα οι χορδές) 3)Dimarzio Area Pickups (58,58,61 noise canceling) και 4)Προσωπική εργασία ξυσίματος-φινιρίσματος του σώματος και τοποθέτηση πολλών στρωμάτων Tru-Oil (Λάδι) για φυσικό σατινέ τελικό αποτέλεσμα. Η κιθάρα μου τώρα πετάει σαν μία αξιοπρεπέστατη super strat και είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτήν. Τώρα,για αυτά που λές...θα σου πρότεινα να μήν κάνεις coil split τον διπλό γιατί ποτέ δεν θα συμπεριφερθεί ο διπλός μαγνήτης σαν καθαρός μονός,αλλά σαν ένας καμένος διπλός.Εκτός άμα του βάλεις κανένα P-rails της Seymour D. (και της πειράξεις τ'άντερα της δηλαδή!). Για το σετάκι του Andy που λές άμα αυτό ειναι το thing σου,είναι πάρα πολύ καλή λύση και ταιριάζει περίπου με τα ξύλα της κιθάρας σου(αν και του Andy είναι quarter sawn alder),anyway θα της δώσει πολύ γεμάτο και ζεστό ήχο.Και για χορδές σου προτείνω να βάλεις standard 10ρες και να παίζεις αργά στην αρχή και άφοβα μέχρι να τις συνηθήσεις καλά.That's it!Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
Y.Γ. Πάρε και μιά photo της κιθάρας μου για να δείς τα saddles της,είναι μία πολύ καλή και οικονομική λύση για να ξέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 13:14 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #6 στις: 20/12/10, 13:38 »
Πω, πω σας μπέρδεψα..!. Με συγχωρείτε!

Απόλλων Την κιθάρα την έχω και ναι, είναι μια κούκλα. Αν και αυτό το άσπρο Pickguard καιρός να αλλαχτεί με αηδιάζει πλέον. Υπήρχε είναι μοντέλο του '06. Μετά εξαντλήθηκε. Δυστυχώς δεν έχει routing για κανονικό humbucker... Το τσιγκουνεύτηκαν μάλλον... :(

Rockdude ευχαριστώ για την ανάλυση ήσουν κατατοπιστικότατος. Θέλω να ξεφύγω εντελώς από τον ήχο του single coil μπροστά αλλά δε θα έλεγα ότι δε θέλω εκείνο το γλυκό συνδυασμό neck και middle. Mε split για τη δεύτερη θέση αξίζει λες ή απλά είναι τζάμπα κόπος και πεταμένα λεφτά;
Τα κλειδιά θέλουν πέταμα μαζί με τη γέφυρα βασικά και είναι από τις αναβαθμίσεις που θέλω να κάνω αλλά όχι τώρα. Λες να πειράξω τα saddles και όχι όλη τη γέφυρα ε; Δεν είναι κακό... Αν δε σου κάνει κόπο να στείλεις ένα λινκ με τα saddles.
Aνέφερα τον Timmons στην τύχη και για το πολύ ωράιο set up του αλλά εγώ θέλω κάτι παραπάνω από αυτό. Περισσότερο όγκο. Eξου και o Air Norton S. Στοχεύω σε έναν πιο progressive ήχο.

Kafrer πάμε πάλί: Αλλάζω neck σε humbucker (οχι κανονικού μεγέθους) , pickguard, push pull τοποθέτηση για την οποία απότι βλέπω με αποθαρρύνουν, ενδεχόμενα saddles γιατί είναι για πέταμα εδώ και καιρό. Κλειδία μόνο αν μου πέσει το λόττο γιατί πάνω από 100+ ευρα δεν έχω να δώσω.

Στις χορδές: Παίζω χρόνια με 10ρες. Όταν το χέρι κουλαθηκε το γύρισα σε 9ρες. Μετά δεν άντεξα και ξαναπέρασα σε 10ρες. Πλεόν επειδή παίζω πολύ με bends tapping και τα συναφή το χέρι κλωτσάει που και που. Όσο είχα τον single coil οι 10ρες ήταν μονόδρομος και μου το είχε πει και ο τεχνικός, "μην περιμένεις να εκμεταλλευτείς τις δυναμικές του οργάνου με 9ρες". Και παιδες όντως καμία σχέση άλλο όργανο. Μήπως τώρα με τον humbucker δε χάνει τόσο σε ογκο να το γυρίσω σε 9ρες να μην έχω και θέμα με το χέρι; Η να περάσω σε ένα υβριδικό .09-.46; Υπάρχει και η λύση του zakk wylde .10 - .60!!! Χαχαχααχαχα!

H explorer που έχω για χαμηλά κουρδίσματα είναι σε C# με .12-.58 νομίζω.Ή .52 η 6η δε θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #7 στις: 20/12/10, 13:58 »
λοιπον αφού θα μπείς στον κόπο και στη διαδικασία να αλλάξεις το μαγνήτη βάλε και το push/pull είναι αμελητέα η διαφορά στο κόστος του ποτ σε σχέση με το κόστος της συνολικής μετατροπής...
και στην τελική μην το χρησιμοποιήσεις αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί ο ήχος του μαγνήτη σπλιταρισμένου...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #8 στις: 20/12/10, 14:27 »
Βασικά δεν είναι τόσο αμελητέα εκτός αν πάρεις της πλάκας ποτ. Ο μαγνήτης έχει 80 και το ποτ 16... Σχεδον το ένα τέταρτο.
Επίσης, με τα ποτς ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει; Έχει 250Κ λογικά η στράτ. Για τους διπλούς πρέπει να γίνει 500Κ; Η δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο;
Και στην τελική αν έπρεπε να είναι διαφορετικά δε θα είχε και 2 volume;

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #9 στις: 20/12/10, 14:53 »

Rockdude ευχαριστώ για την ανάλυση ήσουν κατατοπιστικότατος. Θέλω να ξεφύγω εντελώς από τον ήχο του single coil μπροστά αλλά δε θα έλεγα ότι δε θέλω εκείνο το γλυκό συνδυασμό neck και middle. Mε split για τη δεύτερη θέση αξίζει λες ή απλά είναι τζάμπα κόπος και πεταμένα λεφτά;
Τα κλειδιά θέλουν πέταμα μαζί με τη γέφυρα βασικά και είναι από τις αναβαθμίσεις που θέλω να κάνω αλλά όχι τώρα. Λες να πειράξω τα saddles και όχι όλη τη γέφυρα ε; Δεν είναι κακό... Αν δε σου κάνει κόπο να στείλεις ένα λινκ με τα saddles.
Aνέφερα τον Timmons στην τύχη και για το πολύ ωράιο set up του αλλά εγώ θέλω κάτι παραπάνω από αυτό. Περισσότερο όγκο. Eξου και o Air Norton S. Στοχεύω σε έναν πιο progressive ήχο.



1)Πεταμένα λεφτά τo θεωρώ τo push-pull (προσωπικά πάντα μιλώντας) μιάς και θέλεις πιό επιθετικό και γκαζάτο ήχο απο την Strat σου.Επίσης μήν νομίζεις ότι θα έχεις χάσει τελείως τα καθαρά με τους διπλούς σε μέγεθος μονών στις πάνω θέσεις,απλά δεν θα είναι "sparkly" και "twangy" όπως μία παραδοσιακή strat.Πρέπει να συμβιβαστείς  και να το έχεις κυρίως υπόψιν σου αυτό.

2)Δεν θυμάμαι ποιά τύπου saddles εχω βάλει στην strat μου,αλλά μπορείς να στείλεις mail στην graphtech για να σου προτείνουν ποιά κάνουν.Σόρι για αυτό!Το λίνκ είναι http://www.graphtech.com/products.html?SubCategoryID=13 , http://www.graphtech.com/service.html (παρέχουν καλή βοήθεια).

3)Και πάλι θεωρώ ότι του Andy τα μαγνητάκια είναι μιά χαρά για αυτό που θές.Αλλά άμα δέν τα θέλεις... βάλε Super Distortion στην γέφυρα και Norton S σε neck & middle θέση όπως λές.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 15:07 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #10 στις: 20/12/10, 15:48 »
πολλά βαζεις...
λίγο κάτω από 12€ μου κόστισε το push/pull για τους EMG που είναι και πιο σπάνιο από τα 500άρια push/pull...μπορείς να βάλεις alpha που είναι σχετικά φτηνά και αρκετά αξιόπιστα και μπορείς να πας προς CTS που είναι πιο ακριβά αλλα θεωρητικά καλύτερα...

BTW CTS πρέπει να φοράει η κιθάρα σου ήδη...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #11 στις: 20/12/10, 19:22 »
Παιδιά με βοηθάτε πολύ, ευχαριστώ...!

Rockdude θα σου κάνω άγαλμα αφού βρω λεφτά για να πάρω τα saddles και να αγοράσω και το μάρμαρο. Όπως διαβάζω τα μηνύματα φαίνεται σαν να έχω κολλήσει με τον Air Norton. lol
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο απλά ψάχνω προτάσεις. Ακόμη και από Seymour Duncan δεν έχω κόλλημα. Απλά έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για τελείως διαφορετικά ηχοχρώματα.
Περί twangy και sparkly το έχω πάρει απόφαση ότι δε γίνεται αλλά παίζω πολύ συχνότερα με distortion απότι με καθαρό και είχα να το σκεφτώ τρία χρόνια! Του ομοφυλόφιλου, ελπίζω να έκρινα σωστά.
Επίσης Rockdude, η συνολική αναβάθμιση των μαγνητών αργεί ακόμη, μη με κάνεις να γλύφομαι. Κι εγώ τον Super distortion σκέφτηκα και μου πέρασε και από το μυαλό ο D-sonic φευγαλέα όμως. Είναι εντελώς κουφή επιλογή.

Καφρε, κανόνισε να γράψουμε κανα σόλο. πάρε και το 15αρι ποτ http://www.thomann.de/gr/dimarzio_ep1201pp.htm γιατί με κούφανε εμένα, να σε κουφάνω και σένα.

Επιστρέφω στις χορδές αν δε σας πρήζω... :) Περιμένω ιδέες! Κανα site για Pickguard? Κάνω και μια ψιλο έρευνα αγοράς και έχω χαθεί.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #12 στις: 20/12/10, 21:12 »
Ε όχι ρε φίλε...Όχι να τα σκάσεις για Dimarzio pot...Επ' ουδενί
Καλύτερα να δώσεις χρήματα σε μια εταιρία που εξειδικεύεται στην κατασκευή ποτενσιομέτρων...
CTS με τα χίλια...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #13 στις: 03/01/11, 21:51 »
Λεπόόόόννν... Ένα μικρό update. Ήρθε το μαύρο pickguard και ο μαγνήτης είναι καθοδόν. Ανάλογα το πορτοφόλι, είναι πιθανό να έρθουν και τα saddles μέχρι τις 15 του μηνός. Τα κλειδιά εντοπίστηκαν και ως ακριβότερη αγορά θα έρθει πιο μετά. Ίσως Φεβρουάριο μεριά. Ακόμη παρήγγειλα και κάποια stickers περισσότερο για πειραματισμό αν και έχω την εντύπωση ότι θα μου αρέσουν.

http://cgi.ebay.com/Tree-Life-w-Hummingbird-Fret-Markers-Inlay-Sticker-/150541416275?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230cf7b753

Μάστερ είπες θέλω 500άρι ποτ ε;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #14 στις: 03/01/11, 22:30 »
ναι με Humbucker προτείνω να βάλεις 500αρι...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #15 στις: 03/01/11, 23:36 »
Και δεν επηρεάζεται ο διπλός στη γέφυρα; από το υπάρχον 250Κ εννοώ... ???

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #16 στις: 03/01/11, 23:42 »
μπορεις να αφήσεις και το 250αρι, αλλά θα είναι λίγο πιο  bright ο ήχος σου και λιγότερο gainy θεωρητικά...
προσωπικά θα πήγαινα για 500άρι...αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με το 250αρι και αν α'αρέσει το κρατάς...

EDIT: συγγνώμη...ΛΙΓΟΤΕΡΟ bright με το 250άρι...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 23:45 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #17 στις: 04/01/11, 01:21 »
to 500-αρι pot σε σχέση με το 250-αρι είναι μέρα με την νύχτα. Ειδικά στο volume. Είχα 250-αρι αντί για 500 και μου έκοβε πολύ τα πρίμα, και έφερνε πολύ κακή ισορροπία.
Από την άλλη το 500 θα σου χαλάσει λίγο τον μεσαίο που σου αρέσει. Ψάξε διάγραμματα για HSH με pups αντίστοιχου output και αποφασίζεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #18 στις: 04/01/11, 03:09 »
Bρήκα ένα wiring  με την επιλογή να έχει ο κάθε μαγνήτης από αυτό που πρέπει αλλά δεν του έδωσα αρκετή σημασία και πρέπει να ξαναψάξω....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #19 στις: 04/01/11, 09:17 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #20 στις: 04/01/11, 17:34 »
Πω θεός! Λεπόν εδώ με μια πρόχειρη ματιά το έχει 250Κ.
http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=lilhum_sing_lilhum_1v_2t_5

Στο διαταύτα: Να κάνω τις κολλήσεις εγώ; Γιατί άλλες δυο κιθάρες που έχω κάνει είχαν περίεργα αποτελέσματα. Θα σκάσω πολλά λεφτά λέτε (κοινώς γα*ησιάτικα);
Είναι και εκείνη η άτιμη η βλάβη να πάρει η ευχή, αυτό με βάζει σε σκέψεις.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #21 στις: 04/01/11, 17:37 »
Δοκιμασε να αφήσεις το 250άρι...και αν θες πιο bright ήχο από τον HB βάλε 500...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #22 στις: 04/01/11, 17:53 »
Συνηθως οι humbucker χρησιμοποιουνται με 500αρι pot ή ακομα και μεγαλυτερο. Μικροτερη τιμη συνηθως βαζεις αν ο συνδυασμος ξυλων/μαγνητων/γεφυρας κτλ σου δινει πολυ πριμο ηχο.
Γνωμη μου, μεινε στο 500αρι εκτος αν ο μαγνητης ειναι πολυ πριμος και η κιθαρα ειναι ηδη πριμα πολυ...
Τα 250αρια χρησιμοποιουνται συνηθως σε single coils για να κανουν λιγο attenuate τα εντονα πριμα ή φυσικα για καταστασεις που περιγραψα πιο πανω.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #23 στις: 04/01/11, 18:02 »
Παίδες ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν πρήζω μπάλες.

Το πράμα έχει ως εξής. θα έχω δυο διπλούς πιθανότατα με Push/pull η push/push ανάλογα και έναν μονό. Με πενταθέσιο απλό διακόπτη. Σκέφτομαι να ψωνίσω ενα adehsive copper shield για να στρώσω κάτω από το pickguard (καλύτερη γείωση). Μπροστά μου έχω 2 Α500Κ pots με την επιγραφή "ALPHA". Tα είχα αγοράσει από GFS πριν χρόνια και μπήκαν απο μένα σε κιθάρα (με αμφίβολα αποτελέσματα... :P) μέχρι που τα έβγαλα πρόσφατα. Υποθέτω πως λειτουργούν.
Από διάφορα φορα που είδα, όλοι σε διάταξη HSH έχουν πρόβλημα με τα 250. Muddy ήχους βασικά, και το γυρνάνε κατευθείαν σε 500Κ. Με τη θυσία να είναι πιο bright ο μεσαίος το οποίο δε με ενοχλέι, καθώς ως alnico είναι λίγο μπασάτος.

Να παραγγείλω και pots ή να κρατήσω τούτα;

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender Highway 1 Strat Upgrades - Ιδέες, προτάσεις
« Απάντηση #24 στις: 04/01/11, 20:03 »
Αυτά να βάλεις, είναι ότι πρέπει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/07, 11:53
από Αγγέλα
10 Απαντήσεις
6425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 13:06
από jimmy 1916
63 Απαντήσεις
22128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
38 Απαντήσεις
12278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/10, 17:02
από Rosstrobon
4 Απαντήσεις
5055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
24 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54
5 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
16 Απαντήσεις
5623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54
4 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 16:24
από adr1anos