Αποστολέας Θέμα: λιγη βοηθεια  (Αναγνώστηκε 7205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
λιγη βοηθεια
« στις: 27/11/10, 18:46 »
παιδια εχω μια πεταλιερα behringer v-amp και θελω την γνωμη σας απανω σε οτι ξερετε γι αυτην.
εχω αρχισει να το βλεπω σοβαρα το πραγμα και θελω την γνωμη σας για να δω αν χρειαζεται κατι αλλο...
πληροφοριες που μαλλον θα χρειαστουν:παιζω nirvana AC-DC κ.α
η κιθαρα μου ειναι μια cort m200
και ο ενισχυτης μου ειναι lto dex 400(δεν ειναι κλασσικος ενισχυτης κιθαρας αλλα εχει πολυ δυναμη,δεν ξερω αν τον γνωριζετε)
ευχαριστω




Υ.Σ παιδια συγγνωμη αν υπαρχει το θεμα αλλα εψαξα στα γρηγορα και δεν βρικα κατι παρομοιο)

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #1 στις: 27/11/10, 19:26 »
Φίλε μου εγώ έχω την Vamp2 αλλά δεν την πολυχρησιμοποιώ πολύ καθότι πιο "ακουστικός". Τί ακριβώς θέλεις/ψάχνεις?
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #2 στις: 27/11/10, 20:57 »
Είχα το V-amp πριν μερικά χρόνια. Η δική μου άποψη είναι ότι οι προσομοιώσεις ενισχυτών είναι αρκετά καλές αν ληφθεί υπόψη η κατηγορία τιμής του συγκεκριμένου πολυεφφέ, ορισμένες δε από αυτές ήταν εξαιρετικές. Είναι μικρό και φορητό, αρκετά απλό στη χρήση, τουλάχιστον στις περισσότερες λειτουργίες του, έχει αρκετές χρήσιμες υποδοχές και εξόδους, π.χ. aux in με ρύθμιση έντασης, midi in-out, line out. Ως μειονεκτήματα θα ανέφερα τα εφφέ, τα οποία δεν είναι ιδιαίτερα καλής ποιότητας και περιορίζουν τον χρήστη σε προεπιλογές μεμονομένων εφφέ ή συνδυασμών, δηλαδή δεν μπορείς να συνδυάσεις πολλά εφφέ μαζί όπως θέλεις. Ακόμα και το reverb που είναι ξεχωριστό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Επίσης απ' ό,τι θυμάμαι, σε υψηλές εντάσεις του volume ή του master έβγαζε ένα φύσημα, το οποίο ήταν αρκετά αντιληπτό και ενοχλητικό.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, δεν είμαι σίγουρος τι θέλεις να σού πούμε. Η γνώμη "πάνω σε ότι ξέρετε γι αυτήν" μάλλον παραπέμπει στο manual της πεταλιέρας και όχι σε συζήτηση σε forum. Το αν σού χρειάζεται κάτι άλλο δεν έχει σχέση με τα είδη μουσικής που παίζεις ή τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου, αλλά εξαρτάται κυρίως από το τι σού λείπει από το V-amp. Aν δεν μάς πεις τι πρόβλημα έχεις στη χρήση του, τι ακριβώς σε περιορίζει ηχητικά και λειτουργικά, και τέλος πάντων τι παραπάνω ή τι διαφορετικό θα ήθελες να έχεις, δεν έχουμε κάποια βάση για να συζητήσουμε και να προτείνουμε κάτι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #3 στις: 28/11/10, 10:45 »
οκ εχεις δικιο...
συγκεκριμενα εχω αυτη τη πεταλιερα 2-3 χρονια και δεν μπορω να την μαθω ακομα!!οκ εχω μαθει νομιζω τα περισσοτερα,αν οχι, πολλα αλλα οι οδηγιες ειναι χαλια και πιστευω οτι ειναι συσχρηστη πεταλιερα.αυτο το φυσημα που λες το ειχα παθει και εγω και νομιζα οτι εφταιγε ο ενισχυτης  :P .Εγω απλα ανοιξα το θεμα για να ακουσω την γνωμη σας για το αν ειναι καλη η οχι.Γι αυτο σας ειπα και τι ακουω για να μου πειτε αν θα αξιζε να παρω κατι καλυτερο!
προσωπικα πιστευω(χωρις να εχω εμπειρια πανω σε πεταλια/πεταλιερες)οτι ολα τα εφε που φταιχνει ειναι πολυ καλα,ΕΚΤΟΣ τα distortion!και γενικα ρε φιλε παιρνεις εναν ηχο π.χ ενα distortion, και σου λεει 100 τροπους να τον αλλαξεις, και ουσιαστικα ειναι ολες μπουρδες αυτες οι παραμορφωσεις,πως να στο πω...δηλαδη ουσιαστικα δεν μπορεις να βρεις αυτο που θες!πιστευω οτι τους distortion ηχους δεν τους εχουν προσεξει (μπορει να κανω και λαθος) αυτο ελειπε αλλωστε!αμα ηταν να τα ειχαμε ολα με τοσα λιγα λεφτα!...
αμα θελεις κατι αλλο ρωτα με

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #4 στις: 28/11/10, 11:48 »
προσωπικα πιστευω(χωρις να εχω εμπειρια πανω σε πεταλια/πεταλιερες)οτι ολα τα εφε που φταιχνει ειναι πολυ καλα,ΕΚΤΟΣ τα distortion!


Όπως σου είπα, εγώ έχω την αντίθετη άποψη. Πιστεύω ότι το V-amp πάσχει κυρίως στα εφφέ. Αντίθετα οι προσομοιώσεις του (τόσο οι καθαρές όσο και οι παραμορφώσεις) θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον ικανοποιητικές και σε ορισμένες περιπτώσεις πολύ καλές.

Παράθεση
πιστευω οτι τους distortion ηχους δεν τους εχουν προσεξει (μπορει να κανω και λαθος) αυτο ελειπε αλλωστε!αμα ηταν να τα ειχαμε ολα με τοσα λιγα λεφτα!...


Πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι όλα σχεδόν τα πολυεφφέ έχουν μια κάποια ψηφιακή χροιά, ειδικά στις high gain προσομοιώσεις. Ακόμα και τα ακριβά πολυεφφέ δεν έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν πλήρως αυτό το πρόβλημα. Και όπως σωστά αναφέρεις κι εσύ, εδώ μιλάμε για ένα μηχάνημα που κοστίζει λιγότερο από 100 Ευρώ, οπότε οι απαιτήσεις σου πρέπει να είναι ανάλογες.

Παράθεση
και γενικα ρε φιλε παιρνεις εναν ηχο π.χ ενα distortion, και σου λεει 100 τροπους να τον αλλαξεις, και ουσιαστικα ειναι ολες μπουρδες αυτες οι παραμορφωσεις,πως να στο πω...δηλαδη ουσιαστικα δεν μπορεις να βρεις αυτο που θες!


Το ότι ένα πολυεφφέ έχει μεγάλη ευελιξία, δηλαδή πολλούς τρόπους για να αλλάξεις τους βασικούς ήχους ή τα presets, μάλλον θα πρέπει να θεωρηθεί πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα.  Για σένα όμως προφανώς δεν είναι γιατί καθιστά την πεταλιέρα δύσχρηστη και δεν ξέρεις τι να ρυθμίσεις προκειμένου να πάρεις τον ήχο που θέλεις. Οπότε πάμε στην ουσία...

Παράθεση
συγκεκριμενα εχω αυτη τη πεταλιερα 2-3 χρονια και δεν μπορω να την μαθω ακομα!!οκ εχω μαθει νομιζω τα περισσοτερα,αν οχι, πολλα αλλα οι οδηγιες ειναι χαλια και πιστευω οτι ειναι συσχρηστη πεταλιερα.


Αν λοιπόν το κύριο πρόβλημά σου είναι με την ευκολία χρήσης της πεταλιέρας, τότε προφανώς χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό και συγκεκριμένα κάτι πιο εύκολο στη χρήση. Αυτό μπορεί στην πράξη να σημαίνει ότι αντί για 100 τρόπους να αλλάξεις ένα distortion θα έχεις 50 ή 30. Mπορεί όμως αυτό για σένα να είναι καλύτερο, γιατί έτσι θα διαμορφώσεις τους ήχους που θέλεις πιο εύκολα, ή τουλάχιστον θα φτάσεις πιο κοντά σε αυτούς χωρίς να χρειαστεί να περάσεις ώρες κάνοντας ρυθμίσεις και πειράματα με αμφίβολα αποτελέσματα.

Με αυτό το σκεπτικό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις την Zoom G2.nu ή την Zoom G2.1nu, αν θέλεις και το expression pedal. Εξαιρετικά εύχρηστη πεταλιέρα, με καλό επεξεργαστή για βελτιωμένη ποιότητα ήχου. Σού δίνει τη δυνατότητα να ενεργοποιήσεις και να ρυθμίσεις κάθε εφφέ ξεχωριστά, έχει πολλά EQ για καλύτερη ρύθμιση του ήχου, έχει πολύ περισσότερα presets από το V-amp, έχει drums (τα οποία μπορεί να είναι πολύ χρήσιμα για εξάσκηση αντί για μετρονόμο), έχει δυνατότητα σύνδεσης στον υπολογιστή και συνοδεύεται από το Cubase LE. Γενικά για την τιμή του είναι πολύ καλό μηχάνημα, που σού επιτρέπει πιο εκτεταμένη παραμετροποίηση των ήχων απ' ό,τι παρόμοια πολυεφφέ, χωρίς όμως να μπλέκεις σε περίπλοκα μενού και ρυθμίσεις. Aν θέλεις κάτι ακόμα πιο εύκολο στη χρήση, κοίτα την Vox Tonelab ST, η οποία είναι εξαιρετικά απλή. Έχει 33 προσομοιώσεις πολύ καλής ποιότητας και σχετικά λίγα αλλά βασικά εφφέ. Πιστεύω ότι είναι ένα πολυεφφέ που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να συμβουλευτείς πολύ το manual. Το κύριο μειονέκτημα που βρήκα εγώ στην Tonelab είναι η έλλειψη οθόνης, που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις δίπλα σου πάντα ένα "σκονάκι" με τις θέσεις των προσομοιώσεων και των preset. Aν αυτό δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα, ίσως να είναι η ιδανική πεταλιέρα για σένα.

Πάντως επειδή μιλάμε πολύ για το πολυεφφέ, πριν κάνεις οτιδήποτε κοίταξε αν μπορείς να το δοκιμάσεις σε κάποιον άλλο ενισχυτή. Ίσως δεις κάτι διαφορετικό. Βέβαια αυτό δεν αλλάζει τα προβλήματα στην ευκολία χρήσης της πεταλιέρας, μπορείς όμως σε έναν πιο ποιοτικό ενισχυτή με καλό (δηλαδή ουδέτερο) καθαρό κανάλι οι προσομοιώσεις του V-amp να έχουν άλλο χαρακτήρα. Δοκίμασέ το.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #5 στις: 28/11/10, 12:03 »
οκ σε ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #6 στις: 28/11/10, 12:11 »
α και κατι αλλο!οταν σου ειπα για το οτι εχω μεγαλη δυνατοτητα παραλλαγης των εφε ισως να μην ημουν πολυ σαφης...εννοω οτι παρολο που μπορω να πειραξω ενα π.χ distortion efe, ουσιαστιακα δεν αλλαζει και τιποτα σπουδαιο!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #7 στις: 28/11/10, 12:22 »
Εξαρτάται πώς το πειράζεις... ρυθμίζεις τα EQ; αυξομειώνεις το gain; προσθέτεις εφφέ; Κάθε μια από αυτές τις ρυθμίσεις θα πρέπει λογικά να επιφέρει κάποιες αλλαγές στον ήχο. Και πάλι θα πρέπει να σκεφτείς μήπως φταίει σε κάποιο βαθμό και ο ενισχυτής σου, οπότε δεν μπορείς να εκτιμήσεις τους ήχους του πολυεφφέ ή τις διαφορές από τις ρυθμίσεις. Αν π.χ. χρησιμοποιήσεις το V-amp με ακουστικά, αντιλαμβάνεσαι περισσότερο αυτές τις διαφορές;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #8 στις: 28/11/10, 14:02 »
Εχω το v-amp pro (σε rack μορφή δλδ).
Για τα λεφτά του δεν είναι άσχημο, κυρίως για εύκολο και γρήγορο recording στο pc (για live δεν νομίζω...)
Τα εφε του είναι όντως κάτω του μετρίου και όταν έγραφα κάτι με αυτό ποτέ δεν τα χρησιμοποιούσα, έβαζα πχ βάθος ή delay απο κάποιο plug in...

Τώρα το έχω έδω κάπου δίπλα και σκονίζεται αλλά άστο να βρίσκεται....μπορεί μιά στο τόσο να χρησιμεύει σε κάτι... :)

προσωπικα πιστευω(χωρις να εχω εμπειρια πανω σε πεταλια/πεταλιερες)οτι ολα τα εφε που φταιχνει ειναι πολυ καλα,ΕΚΤΟΣ τα distortion!και γενικα ρε φιλε παιρνεις εναν ηχο π.χ ενα distortion, και σου λεει 100 τροπους να τον αλλαξεις, και ουσιαστικα ειναι ολες μπουρδες αυτες οι παραμορφωσεις,πως να στο πω...δηλαδη ουσιαστικα δεν μπορεις να βρεις αυτο που θες!

Εξομοιωτής ενισχυτών και καμπινών είναι το vamp...
Τί εννοείς...   "παιρνεις εναν ηχο π.χ ενα distortion, και σου λεει 100 τροπους να τον αλλαξεις"??
Απλά είναι τα πράγματα...Επιλέγεις ενισχυτή, επιλέγεις καμπίνα ,ρυθμίζεις το gain σου και το eq σου and that's it.

Μελέτησε λίγο το manual.
Γράφει λίγα λόγια για τον κάθε έναν ενισχυτή που προσομοιώνει...

Και κάτι άλλο...
Έβαλα στο google αυτό που έγραψες ως ενισχυτή και δεν βγήκε κάτι που να έχει σχέση με ενισχυτή..( lto dex 400 )
το έχεις γράψει λάθος?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/10, 14:15 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #9 στις: 28/11/10, 18:14 »
φιλε ιδεα δεν εχω τι ενισχυτης ειναι!!παντως μην εχεις στο μυαλο σου τον κλασσικο δεν εχει καμια σχεση!
τον ειχα παρει γιατι ηθελα τοτε να τον συνδεω και με ενα dvd-player και να παιζω cd μουσικης...αυτον μου προτειναν και για τα 2(κιθαρα και μουσικη)...ισως αυτος να ειναι ο λογος που δυσκολευομαι με την ολη ιστορια γενικα  :-\ ...
εδωσα 650 ευρω ομως ρε φιλε το πραγμα εχει απιστευτη δυναμη!
παντως δεν ειναι καθαρος ενισχυτης κιθαρας!!ουτε clean kai dirty channel εχει ουτε ολα αυτα....μονο εναν ισοσταθμιστη και 2 ποτενσιομετρα για μπασο και πριμα...
ασε δεν εψαχνα τοτε πριν αγορασω και μου αγοραζαν οι αλλοι....

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #10 στις: 28/11/10, 18:21 »
Τί εννοείς...   "παιρνεις εναν ηχο π.χ ενα distortion, και σου λεει 100 τροπους να τον αλλαξεις"??

100 που λεει ο λογος...δες...π.χ περνω το efe No4 και το πειραζω για να τον κανω π.χ kurt cobain.απο τα amps του βαζω nu metal gain και μετα ξερω εγω αρχιζω και πειραζω: configure, modul.,presence ktl
και αντι να βελτιωνω τον ηχο ως προς το συγκεκριμενο,τον αλλαζω εντελως...τι να πω....μπορει να ζηταω αδυνατα πραγματα απο αυτην την πεταλιερα,ή κατι να μην κανω εγω καλα

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #11 στις: 28/11/10, 18:34 »
Το θέμα είναι ότι στο google δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ link σχετικό με οποιουδήποτε είδους ενισχυτή με αυτή την ονομασία.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #12 στις: 28/11/10, 19:11 »
Βρε αγόρι μου, δεν υπάρχει τέτοιο προιόν λέμε!!! (lto dex 400)  ::)
Αν υπήρχε θα είχαμε έστω και ένα αποτέλεσμα απο το google...

Δες τί γράφει επάνω ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΣΩΣΤΑ!!

Πόσο πιο απλά να το πω πιά?..... ::) ::)

Για το γεγονός οτι δεν μπορείς να βγάλεις ήχο sorry αλλά φταίς εσυ, όχι το vamp... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #13 στις: 28/11/10, 19:51 »
πριν το lto εχει ενα τριγωνο...κατα τα αλλα ειναι οπως σας το ειπα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #14 στις: 28/11/10, 20:03 »
Το τρίγωνο μάλλον είναι ένα "Α", οπότε πρόκειται για Alto Pro Audio. Προφανώς μιλάμε για power amplifier και όχι ενισχυτή κιθάρας.

http://www.altoproaudio.com/admin/_static/files/downloads/122253421831575/122253421831719.pdf

Πάντως ένας τέτοιος ενισχυτής με το V-amp μπροστά και σε συνδυασμό με ένα ζευγάρι καλά ηχεία, ίσως να σού δίνει καλύτερο ήχο από έναν μέτριας ποιότητας ενισχυτή κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #15 στις: 28/11/10, 20:40 »
φιλε την μαρκα την πετυχες!ο δικος μου λεγεται dex-400 και ειναι σαν ενα σπιτακι που παιρνει μπρος και πισω τα ηχεια και γινεται σαν βαλιτσακι.
οκ τωρα γι αυτο που ειπε ο groovy μαλλον θα εχει δικιο στο οτι κατι κανω λαθος εγω.απλα με παραξενευει γιατι την εχω ψαξει πολυ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #16 στις: 28/11/10, 20:47 »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #17 στις: 28/11/10, 21:08 »
χααχαχ αυτο ακριβως ειναι απλα το Ο το περασα για D :P

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #18 στις: 28/11/10, 21:10 »
απλα ειναι το προηγουμενο μοντελο γιατι το δικο μου δεν εχει οθονη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #19 στις: 28/11/10, 21:34 »
Όου έμ τζί και τρία λόλ!......που λέγανε και στο χωριό μου... ::) :) ;D

Τί ωραίο ενισχυτάκο θα είχες πάρει με αυτά τα χρήματα.... ::) ::)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #20 στις: 28/11/10, 21:47 »
τοτε ηθελα και τα 2 τρομαρα μου >:(
τι λετε?πηγαν αδικα τα λεφτα?? :'(

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #21 στις: 29/11/10, 11:47 »
Αυτό είναι μίνι PA για μικρά live και όχι ενισχυτής κιθάρας.
Το είχα δεί και εγώ κάποια στιγμή, όταν έψαχνα μία λύση για μικρά Live σε σπίτια για πάρτυ.
Είναι ωραία φάση, λίγο ερασιτεχνική αλλά κάνει την δουλειά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #22 στις: 29/11/10, 14:00 »
ερασιτχνικη??τοσα λεφτα για ερασιτεχνικο?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #23 στις: 29/11/10, 14:30 »
ερασιτχνικη??τοσα λεφτα για ερασιτεχνικο?
Καθαρά προσωπικής άποψης είναι ο χαρακτηρισμός, δεν σημαίνει τίποτα, απλά με 10άρια μεγάφωνα είναι δύσκολο να παράξεις τον απαραίτητο όγκο να καλύψεις χώρους μεγαλύτερους από ένα ευμεγέθες σαλόνι, ένα μικρό μαγαζί για ένα σχήμα 2-3 άτομα, πχ. ημι-unplugged όργανα με φωνή στο PA, τύπου μπουάτ, ή μικρό Live Bar για μόνο φωνητικά το maximum. Για παραπάνω, πιστεύω, θα υπάρχει πρόβλημα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιγη βοηθεια
« Απάντηση #24 στις: 29/11/10, 15:37 »
ερασιτχνικη??τοσα λεφτα για ερασιτεχνικο?
Καθαρά προσωπικής άποψης είναι ο χαρακτηρισμός, δεν σημαίνει τίποτα, απλά με 10άρια μεγάφωνα είναι δύσκολο να παράξεις τον απαραίτητο όγκο να καλύψεις χώρους μεγαλύτερους από ένα ευμεγέθες σαλόνι, ένα μικρό μαγαζί για ένα σχήμα 2-3 άτομα, πχ. ημι-unplugged όργανα με φωνή στο PA, τύπου μπουάτ, ή μικρό Live Bar για μόνο φωνητικά το maximum. Για παραπάνω, πιστεύω, θα υπάρχει πρόβλημα.

Μπα, είναι πολύ αντικειμενικά αυτά που γράφεις και ευκόλα βγαίνει αυτός ο χαρακτηρισμός σαν συμπέρασμα θα έλεγα... :)

Το συγκέκριμενο το έχω ακούσει σε ένα τριμελές ακουστικό σχήμα ενός φίλου, σε ένα μικρό μαγαζάκι, όχι μεγαλύτερο απο ένα μεσαίου μεγέθους living room.

Δεν ενθουσιάστηκα, μάλλον το αντίθετο...
Είδα μετά βέβαια και πόσο λίγο χώρο τους έπιασε στο πορτμπαγκάζ και εκεί είναι η όλη χρησιμότητα του...

(Αν ο χώρος όμως ήταν κάπως μεγαλύτερος θα άρχιζαν να έχουν πρόβλημα...)


Anyway, εδω ο φίλος όμως δεν το έχει γι'αυτόν τον λόγο και νομίζω οτι είναι λάθος επιλογή.
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/07, 19:47
από Steel Dragon
6 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
5423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 23:35
από phoenix19
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 15:34
από kaloferis
13 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 21:25
από Κ.Dee
15 Απαντήσεις
4057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 23:55
από kopaniamento
15 Απαντήσεις
5429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/12, 19:45
από Μητσάκος
19 Απαντήσεις
27233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/12, 20:38
από takikaratzas