Αποστολέας Θέμα: Αποστολη απο Αμερικη  (Αναγνώστηκε 45764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #25 στις: 29/02/08, 00:41 »
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση... Ξερω οτι μπορει να ειναι γελοια αλλα αν μπορει καποιος ασ μου απαντησει. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μια κιθαρα απο Αμερικη και θα γινει η δουλεια μεσω paypal καποιου φιλου, Τα κανονιζω ας πουμε ολα με τον πωλητη (μου λεει ποσα ειναι τα shipping cost κτλ.), Απο δω και περα τι γινετε? Παει αυτος τη στελνει με usps και μετα οταν ερθει Ελλαδα (σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου?) ποια ειναι η διαδικασια, που πληρωνω το τελωνειο? κτλ, Δηλαδη αν η κιθαρα μαζι με τα shipping εχει 1000$, του στελνω τα 1000 μεσω paypal και μετα με τα τελωνεια (24% απ οτι εχω διαβασει εδω) κτλ που και τα πληρωνω? και Πως θα ξερω οτι εχει ερθει η κιθαρα, σου ερχετε σπιτι?
Διαβαζω αυτα που εγραψα και καταλαβαινω οτι φαινομαι τελοιος γελοιος αλλα εχω αυτες τις απορειες, αν μπορει καποιος να με βοηθησει τον ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #26 στις: 29/02/08, 02:06 »
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση... Ξερω οτι μπορει να ειναι γελοια αλλα αν μπορει καποιος ασ μου απαντησει. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μια κιθαρα απο Αμερικη και θα γινει η δουλεια μεσω paypal καποιου φιλου, Τα κανονιζω ας πουμε ολα με τον πωλητη (μου λεει ποσα ειναι τα shipping cost κτλ.), Απο δω και περα τι γινετε? Παει αυτος τη στελνει με usps και μετα οταν ερθει Ελλαδα (σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου?) ποια ειναι η διαδικασια, που πληρωνω το τελωνειο? κτλ, Δηλαδη αν η κιθαρα μαζι με τα shipping εχει 1000$, του στελνω τα 1000 μεσω paypal και μετα με τα τελωνεια (24% απ οτι εχω διαβασει εδω) κτλ που και τα πληρωνω? και Πως θα ξερω οτι εχει ερθει η κιθαρα, σου ερχετε σπιτι?
Διαβαζω αυτα που εγραψα και καταλαβαινω οτι φαινομαι τελοιος γελοιος αλλα εχω αυτες τις απορειες, αν μπορει καποιος να με βοηθησει τον ευχαριστω...

Η πληρωμή μέσω Paypal αφορά την αξία του αντικειμένου + το κόστος των μεταφορικών.
Η πληρωμή αυτή είναι ανεξάρτητη με το κόστος του τελωνείου.

Η κιθάρα, εφόσον έρθει με USPS, φτάνει συνήθως σε 6-10 εργάσιμες.
Υπάρχει δυνατότητα να το ελέγχεις μέσω tracking number από το www.usps.com...
Όταν το αντικείμενο φτάσει Ελλάδα, αποθηκεύεται στο τελωνείο του Ελ.Βενιζέλος.
Εκεί παραλαμβάνεται από τα ΕΛΤΑ (ταχυμεταφορές).
Σε εσένα θα έρθει ειδοποιητήριο στο σπίτι για παραλαβή δέματος, μαζί με χαρτί διασάφησης.
Σε αυτό αναγράφονται όλα τα προβλεπόμενα έξοδα (23% περίπου).
Με αυτό το χαρτί κ το ειδοποιητήριο, πηγαίνεις στα ΕΛΤΑ όπου πληρώνεις τα extra χρήματα!
Τόσο απλό...

Το ζήτημα είναι ότι συνήθως ΕΞΟΔΑ+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ+ΤΕΛΩΝΕΙΟ από USA<ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Ειδικά πεταλάκια, χορδές, μαγνήτες, αξεσουάρ κτλ βρίσκονται σε εξευτελιστικές τιμές στην άλλη άκρη του ατλαντικού!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #27 στις: 29/02/08, 02:19 »
Ευχαριστω παρα πολυ zeppelin, μου εφυγε το αγχος... Ποσο περιπου το κρατουν στο τελωνειο συνηθως?
Βασικα εχω βρει μια ibanez usa custom στα 1100$ , μια wayne charvel στα 1300$ και μια με την ονομασια 'clone' που απ οτι καταλαβα ο τυπος κανει αυτο ακριβως : clones κιθαρων, η συγγεκριμενη ειναι σαν της παλιες charvel/ kramer με ενα (bridge) μαγνητη και πολυ καλο birdseye maple ταστιερα/neck και τη δινει 1100$ SHIPPED στην Ελλαδα, σκεφτομαι να χτυπησω μια απ αυτες ;D

Ευχαριστω man ;)

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #28 στις: 29/02/08, 14:08 »
Για να μην τα πολυλογουμε, σε καμια περιπτωση δεν συμφερει να αγορασεις οτιδηποτε πλεον απο Αμερικη.
Τα παντα θα τα παρεις φτηνα και απο Ευρωπη.
Εννοειται, οτι η Αμερικη παραμενει η μονη λυση για οργανα που ΔΕΝ υπαρχουν Ευρωπη, η για καποια εξαιρετικη περιπτωση στο E-Bay. Αλλα κατι τετοιο ειναι ολο και πιο σπανιο...

Τωρα αν μιλαμε για την Petrucci που συζηταγαμε και στο αλλο θρεντ, μη σου πω οτι και ο Ζοζεφ μια χαρα τιμουλες εχει...Ισως δεν χρειαστει καν να ψαξεις εξω.

Larrivee OM-03R: 825$
Μεταφορικά =~125$
Σύνολο = 950$ = 625 euro
625 + 25%(δασμοί) = 780euro πές 800euro

Νομίζω πως έκανα τους υπολογισμούς σωστά και δέν ξέχασα τπτ.

Σε τέτοια τιμή, δέν νομίζω να βρίσκεις την 03 σειρά της Larrivee ευρώπη (Ελλάδα σίγουρα δεν την βρίσκεις τόσο...)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #29 στις: 29/02/08, 14:17 »
Δεν καταλαβαίνω... Αφού στο site που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμά μου βγαίνει ότι ο φόρος είναι 3 και κάτι %, πώς βγάζετε εσείς 25%; Συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ; (κάτι που λογικά πρέπει να πληρωθεί εδώ) Έξοδα εκτελωνισμού; Κάντε μια ανάλυση του ποσοστού αυτού.

Επίσης, ο ΦΠΑ πληρώνεται στην Ελλάδα ακόμη και σε μεταχειρισμένα αντικείμενα ή αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 14:20 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος SNP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #30 στις: 29/02/08, 14:57 »
Και εγώ αυτές τις μέρες έχω ασχοληθεί με το θέμα και ίσως να μην είμαι ο καταληλότερος. Νομίζω πως η διαδικασία είναι η εξής:

Πρώτα από όλα χρησιμοποιείς usps και ems delivery option για να γίνει εκτελονισμός από τα ΕΛΤΑ.

α) υπολογίζεις την τελική τιμή απο το εξωτερικό μαζί με μεταφορικά
β) μετατρέπεις σε ευρώ
γ) προσθέτεις 3.5% στην τιμή
δ) προσθέτεις 19% στην τιμή
ε) και υπαρχουν και τα τελωνειακά τέλη που από ΕΛΤΑ έχω διαβάσει είναι αμελητέα κάτω από 10 ευρώ. Από ιδιωτικές εταιρίες κούριερ είναι τριψήφια νούμερα.

Βέβαια όπως έιπα και εγώ αυτόν τον καιρό ψάχτηκα και θα ήθελα κάποιος έμπειρος να επιβεβαιώσει τα λεγώμενά μου.

Ένα ερώτημα μου όμως είναι: Είναι standard οι παραπάνω τιμές ή να αναμένω στο παραπάνω παράδειγμα μου τίποτε τρελλές χρεώσεις ? Γιατί το budget μου είναι με το πολύ ζόρι αυτά τα χρήματα και δέν θα ήθελα να βρεθώ σε last minute nasty surprises  :/

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #31 στις: 29/02/08, 18:29 »
Δεν καταλαβαίνω... Αφού στο site που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμά μου βγαίνει ότι ο φόρος είναι 3 και κάτι %, πώς βγάζετε εσείς 25%; Συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ; (κάτι που λογικά πρέπει να πληρωθεί εδώ) Έξοδα εκτελωνισμού; Κάντε μια ανάλυση του ποσοστού αυτού.

Επίσης, ο ΦΠΑ πληρώνεται στην Ελλάδα ακόμη και σε μεταχειρισμένα αντικείμενα ή αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη;


O φόρος για τα μουσικά όργανα είναι 3,5% ενώ ο ΦΠΑ 19%, συνεπώς έχουμε σύνολο 22,5%.
Προσθέτουμε κ το μικρό εκτελωνιστικό κόστος των ΕΛΤΑ (5-10 ευρώ maximum) κ έτσι βγαίνει γύρω στο 23%.

Επειδή συνεχίζει να υπάρχει σύγχυση, επαναλαμβάνω:
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το είδος του αποστολέα (ιδιώτης/κατάστημα) το ΚΡΙΤΗΡΙΟ αξιολόγησης σε σχέση με το τελωνείο είναι η ΑΞΙΑ του αντικειμένου. Αντικείμενα αξίας >100 ευρώ υφίστανται εκτελωνισμό σύμφωνα με το παραπάνω 23%.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος atzam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #32 στις: 01/03/08, 13:08 »
Τωρα αν μιλαμε για την Petrucci που συζηταγαμε και στο αλλο θρεντ, μη σου πω οτι και ο Ζοζεφ μια χαρα τιμουλες εχει...Ισως δεν χρειαστει καν να ψαξεις εξω.

Πριν ένα χρόνο αγόρασα από Αμερική (από musicians friend συγκεκριμένα) τη musicman του Steve Morse. Κόστος αγοράς 1055 ευρώ, +200 Ευρώ courrier και άλλα 180 ευρώ τελωνείο. Σύνολο 1435 ευρώ. Με Ζόζεφ που είχα μιλήσει πρίν, πέρα του γεγονότος ότι δεν την είχε σε κανένα από τα μαγαζιά του έπρεπε να περιμένω 6μήνες για να την φέρει, την έδινε μετρητής 2200 ευρώ....  Γερμανία σε thomann και musicstore η κιθάρα έκανε 1800 ευρώ.   

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #33 στις: 01/03/08, 13:47 »
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση... Ξερω οτι μπορει να ειναι γελοια αλλα αν μπορει καποιος ασ μου απαντησει. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μια κιθαρα απο Αμερικη και θα γινει η δουλεια μεσω paypal καποιου φιλου, Τα κανονιζω ας πουμε ολα με τον πωλητη (μου λεει ποσα ειναι τα shipping cost κτλ.), Απο δω και περα τι γινετε? Παει αυτος τη στελνει με usps και μετα οταν ερθει Ελλαδα (σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου?) ποια ειναι η διαδικασια, που πληρωνω το τελωνειο? κτλ, Δηλαδη αν η κιθαρα μαζι με τα shipping εχει 1000$, του στελνω τα 1000 μεσω paypal και μετα με τα τελωνεια (24% απ οτι εχω διαβασει εδω) κτλ που και τα πληρωνω? και Πως θα ξερω οτι εχει ερθει η κιθαρα, σου ερχετε σπιτι?
Διαβαζω αυτα που εγραψα και καταλαβαινω οτι φαινομαι τελοιος γελοιος αλλα εχω αυτες τις απορειες, αν μπορει καποιος να με βοηθησει τον ευχαριστω...

Εμένα πριν λίγο καιρό με USPS Priority μου ήρθε κιθάρα με αλλά πράγματα αξίας περίπου 1250$ και δεν πλήρωσα καθόλου τελωνείο(την είχε βάλει σαν gift).
Πέμπτη παραδόθηκε και Δευτέρα πρωί την είχα.Το courrier παραδίδει στην πόρτα σου με τον παραπάνω τρόπο.Κόστος για δέμα μεγέθους κιθάρας
αν θυμάμαι καλά στα 125$(εκτός και αν βάλουν handling charges επιπλέον).
Σε περίπτωση που κάτσει τελωνείο ή θα πρέπει να πληρώσεις αντικαταβολή όταν πάρεις τα πράγματα τα έξοδα του τελωνείου ή που θα σε πάρει κανένας
εκτελωνιστής να σου πει να τους βάλεις στην τράπεζα έξοδα και αμοιβή( μου έχει συμβεί κανα δυό φορές και αυτό).

Οτι αγορές και να κάνετε από US εγώ προτείνω μόνο USPS Priority και δεν το λέω βάση του παραπάνω που ανέφερα αλλά από πολλές αγορές που κάνω.
Το επιπλέον κόστος από απλό USPS δεν έιναι υπερβολικό και δεν κινδυνέυει να σου κάτσει κάνα δίμηνο στο τελωνείο το δέμα. Λόγω μεγάλου φόρτου
εργασίας τα απλά δέματα μένουν πίσω στη σειρά.Οταν την πάτησα 1η και τελευταία φορά με απλό δέμα έκατσε τελωνείο 2+ μήνες και μόνο μετά από
πολλά τηλεφωνήματα ώσπου να βρώ τον κατάλληλο να μιλήσω ξεκόλλησε το δέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/08, 14:02 από Minotaur »

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #34 στις: 01/03/08, 14:46 »
Ευχαριστω minotaur, δηλαδη με priority δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στο τελωνειο κανα δυο μηνες?

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #35 στις: 01/03/08, 18:58 »
Ευχαριστω minotaur, δηλαδη με priority δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στο τελωνειο κανα δυο μηνες?

Το θεωρώ απίθανο αλλά μια και στην Ελλάδα είμαστε κράτα το και αυτό σαν ένα μικρό ενδεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Jaggerjack

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #36 στις: 01/03/08, 19:04 »
θέλω να ρωτήσω κάτι ο θείος μου θα μου στειλει ενα iPod απο αμερικη το οποιο κανει 250$ σε ευρο 170
αν μου το στειλει με ΕΛΤΑ λογικα θα πρεπει να πληρώσω τιποτα? να του να του πω να γράψει πανο οτι κανει 80-90$ και οτι ειναι δωρο?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #37 στις: 01/03/08, 20:11 »
Το πακετάκι με το ipod είναι κάτω από 2 κιλά και μικρού μεγέθους. Θα πάει ως επιστολή και όχι ως δέμα. Οι ταχυδρομικές επιστολές (με USPS) δεν περνάνε από τελωνείο.

Αποσυνδεδεμένος Jaggerjack

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #38 στις: 01/03/08, 20:15 »
Δηλαδή δεν θα χρειαστεί να Πληρώσω τίποτα? Α ναι και θα πρέπει να το παραλάβω απο το ταχυδρομειο της γειτονιας μου? η θα ερθει σπιτη μου?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/08, 20:21 από Jaggerjack »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #39 στις: 01/03/08, 20:27 »
Δεν θα πληρώσεις, ούτε τελωνείο ούτε ΦΠΑ (αφού είναι από ιδιώτη σε ιδιώτη) Δες και την Απάντηση μου #13
Αν η επιστολή είναι συστημένη (που νομίζω είναι προφανές ότι πρέπει να είναι), τότε στη παραδίδει ο ταχυδρόμος στα χέρια σου. Αν δε σε βρει, αφήνει ειδοποίηση, οπότε πας να παραλάβεις την επιστολή από το ταχυδρομείο της περιοχής σου.

Αποσυνδεδεμένος Jaggerjack

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #40 στις: 01/03/08, 20:34 »
Ευχαριστο Πολυ

Αποσυνδεδεμένος Lefteros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Kasriolini!
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #41 στις: 06/05/08, 03:24 »
Παιδιά ρώτησε κι ένα άλλο παιδί στο παρελθόν και δεν είδα κάποια απάντηση γι'αυτό και ρωτάω μια διευκρίνιση:


Αν έχω εγώ δικό μου άνθρωπο στην Αμερική που σκοπεύει να έρθει Ελλάδα, μπορώ να του πώ να αγοράσει εκεί την κιθάρα που θέλω και να τη φέρει ως δική του αποσκευή μαζί του?  ???

Ή αλλιώς: μπορώ εγώ να πάω στην Αμερική, να πάρω μία κιθάρα και να τη φέρω ως δική μου αποσκευή? Αν όχι, πού "κολλάει" το θέμα?  ???


Σας παρακαλώ τα φώτα σας... γιατί η Taylor που θέλω στην Αμέρικα κάνει 2765 Ευρώ ενώ εδώ ο Ζοζέφ την έχει 4274 Ευρώ...  :-X

Ευχαριστώ πολύ.
:)

Αποσυνδεδεμένος Lefteros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Kasriolini!
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #42 στις: 06/05/08, 11:18 »
Φυσικά και μπορεί.

Αλλά:

Γενικά επιτρέπεται να μεταφέρεις μέχρι δύο βαλίτσες δωρεάν στο αεροπλάνο συν μια χειραποσκευή.
Αν ο φίλος έχει μια βαλίτσα με προσωπικά αντικείμενα, θα βάλει την κιθάρα σαν δεύτερη αποσκευή.
Αν έχει ήδη δυο βαλίτσες για αυτόν, τότε θα πρέπει να πληρώσει extra για την κιθάρα (ή για οποιαδήποτε επιπλέον αποσκευή) και αυτό συνήθως πάει ανάλογα με το βάρος.

Μάλιστα...! Άρα πρώτον δηλαδή έτσι δεν μπλέκω με τελωνεία και άλλα τέτοια και δεύτερον απ'ότι κατάλαβα αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις ΕΝΤΕΛΏΣ τέτοια παραπανίσια έξοδα αν θες να φέρεις ένα όργανο απέξω...  ;)

Ή μήπως κάνω λάθος?   ???  Κάποιος άλλος μου είπε ότι μπορεί να με σταματήσουν μόλις φτάσω στο ελ.βενιζέλος εδώ στο τελωνείο...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/08, 12:36 από Lefteros »
:)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #43 στις: 06/05/08, 12:57 »
Μάλιστα...! Άρα πρώτον δηλαδή έτσι δεν μπλέκω με τελωνεία και άλλα τέτοια και δεύτερον απ'ότι κατάλαβα αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις ΕΝΤΕΛΏΣ τέτοια παραπανίσια έξοδα αν θες να φέρεις ένα όργανο απέξω...  ;)

Ή μήπως κάνω λάθος?   ???  Κάποιος άλλος μου είπε ότι μπορεί να με σταματήσουν μόλις φτάσω στο ελ.βενιζέλος εδώ στο τελωνείο...

Αυτό που έχω διαβάσει σαν συμβούλη, χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει είναι το εξής:

Αναχωρόντας, εσύ ή ο φίλος σου, παίρνει μαζί του μία κιθάρα αξίας 100-150€ μέσα σε σκληρή θήκη. Την δηλώνει στο τελωνείο αναχωρόντας ή και στην άφιξη του στην Αμερική. Φτάνοντας στην Αμερική, είτε την πετάει ή την πουλάει σε ενεχυροδανειστήριο και μέσα στην σκληρή θήκη τοποθετεί την κιθάρα που αγοράζει από 'κει. Στην επιστροφή του στην Ελλάδα αν τον σταματήσουν στο τελωνείο απλά δηλώνει οτι έφερε μαζί του την κιθάρα που προηγουμένος είχε βγάλει από την χώρα.

Έχω ακούσει να πιάνει αυτό όσο αφορά πιατίνια αλλά και το άτομο που το δοκίμαζε ταξίδευε Αγγλία - Αμερική, οπότε δεν γνωρίζω αν λειτουργεί το ίδιο στην Ελλάδα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #44 στις: 06/05/08, 17:12 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να χρησιμοποιείτε τη μέθοδο "βγαινω με μια κιθάρα & μπαίνω με μια άλλη".  Νόμιζα ότι ο καθένας μπορεί να φέρει κιθάρα, βίντεοκάμερα , κλπ ως προσωπικό αντικείμενο χωρίς δασμούς. Εκτός αν για τις ΗΠΑ ισχύουν ειδικοί όροι. Έχει κάνεις κάποια σχετική εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος Lefteros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Kasriolini!
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #45 στις: 06/05/08, 17:50 »
Νόμιζα ότι ο καθένας μπορεί να φέρει κιθάρα, βίντεοκάμερα , κλπ ως προσωπικό αντικείμενο χωρίς δασμούς. Εκτός αν για τις ΗΠΑ ισχύουν ειδικοί όροι. Έχει κάνεις κάποια σχετική εμπειρία;

Ή τουλάχιστον μήπως γνωρίζετε ποιος ή ποια υπηρεσία θα μπορούσε να ξέρει να δώσει μια απάντηση σ'αυτό το ερώτημα? Με ενδιαφέρει και δεν ξέρω ποιος είναι ο αρμόδιος να ενοχλήσω..
:)

Αποσυνδεδεμένος Lefteros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Kasriolini!
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #46 στις: 07/05/08, 15:39 »
Ό,τι να'ναι... Πήρα τηλ στο τελωνείο στο ελ.βενιζέλος και τους λέω:
"έχω ένα φίλο στην αμερική που σπουδάζει και θέλει να έρθει Αθήνα αλλά θέλει να φέρει μαζί και την κιθάρα του ως προσωπικό αντικείμενο και θέλει να μάθει αν θα συναντήσει πρόβλημα στο έλ βενιζέλος"...

Και τι μου λέει η τύπισσα (αφού πρώτα ρώτησε κάποιον υπεύθυνο):
"ναι θα χρειαστεί να πληρώσει τους ανάλογους φόρους αφού υπάρχει νόμος που λέει ότι όταν βγαίνεις στο εξωτερικό δικαιούσαι να ψωνίσεις πράγματα μέχρι 175 ευρώ για να μη σε πιάσει ο φόρος. Από εκεί και πάνω πληρώνεις κάποιο φόρο που εξαρτάται από το τι θα πει ο τελωνειακός ελεγκτής που θα το ελέγξει."

Νευριάζω... πολύ...  >:( >:( >:(
:)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #47 στις: 07/05/08, 20:59 »
Μα δεν θα "ψωνισει" τιποτα...
Θα την φερει μαζι του δεν ειπες?
Δηλαδη ταξιδευω απο αμερικη----> ελλαδα και δεν μπορω να ψωνισω απο αμερικη?

Τι LOLιες ειν αυτες παναγια μου...?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #48 στις: 07/05/08, 22:07 »
Παραθέτω από το έγγραφο που βρίσκεται στον σύνδεσμο http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_2.html που έδωσα ήδη στην Απάντηση #12 της παρούσας συζήτησης:

Παράθεση
14. Τι δικαιούνται να φέρουν οι ταξιδιώτες ύστερα από ένα ταξίδι σε Τρίτη χώρα;

Στους ταξιδιώτες που προέρχονται από Τρίτες Χώρες προς τις Χώρες της Ε.Ε παρέχονται οι παρακάτω απαλλαγές:
- Για εμπορεύματα συνολική αξία κατά ταξιδιώτη μέχρι 175 €.
- Προκειμένου για ταξιδιώτες κάτω των (15) ετών η απαλλαγή περιορίζεται σε είδη συνολικής αξίας μέχρι 90 €.
- Προκειμένου για κατοίκους ή εργάτες παραμεθορίων ζωνών και προσωπικό μεταφορικών μέσων, η απαλλαγή περιορίζεται σε είδη συνολικής αξίας μέχρι 15 €.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #49 στις: 07/05/08, 22:45 »
Μα δεν θα "ψωνισει" τιποτα...
Θα την φερει μαζι του δεν ειπες?
Δηλαδη ταξιδευω απο αμερικη----> ελλαδα και δεν μπορω να ψωνισω απο αμερικη?

Τι LOLιες ειν αυτες παναγια μου...?

Και όμως έτσι είναι, και είναι σε μεγάλο βαθμό στα κέφια του εκάστοτε τελωνειακού αν θα την προσέξει και πώς θα την "κόψει", για παλιά ή για καινούργια. Απ' όσο ξέρω, οι έλεγχοι δεν είναι και τόσο έντονοι όσο σε παλιότερες εποχές, αλλά είναι πάντοτε ρίσκο. Ένας μπορεί να περάσει και να μην του πει κανένας τίποτα και άλλον να τον τσιμπήσουν και να τον ζαλίσουν στις εκνευριστικές ερωτήσεις.

Απαραίτητο είναι πάντως, αν φέρετε την κιθάρα μαζί σας, να αφαιρέσετε από αυτήν (και από όλες τις αποσκευές σας) οτιδήποτε κάνει την κιθάρα να φαίνεται ότι είναι καινούργια. Δώστε όλα τα χαρτιά, συσκευασίες, οδηγίες, αποδείξεις σε έναν φίλο σας. Γεμίστε την δαχτυλιές, λεκέδες (που να βγαίνουν μετά), βάλτε σκουριασμένες χορδές κλπ. Με μια κιθάρα τριζάτη και τσίλικη, με αυτοκόλλητα, σημαιάκια και γιρλάντες, άντε να πείσετε τον τελωνειακό ότι δεν είναι καινούργια... Δεν είναι και τόσο χαζοί, χρόνια κάνουν αυτή τη δουλειά... ;) ;)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
26524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
23 Απαντήσεις
16938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
10 Απαντήσεις
5470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 20:34
από Zeppelin
26 Απαντήσεις
19352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
14 Απαντήσεις
13858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
3 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 20:03
από panicX
4 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων