Αποστολέας Θέμα: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 91649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #150 στις: 25/01/07, 16:29 »
ο μονος που παιζει με ακουστικο μπασσο και πενα ειναι ο μπασσιστας των violent femmes ολιγον psycho o τυπος
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #151 στις: 28/01/07, 02:07 »
Ακουω συχνα για τα μπασα Odyssey και απ οτι εμαθα ειναι ελληνικα και φτιαχνονται στις Σερες!Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια και θα ηθελα να με ενημερωσετε γι αυτα αν γνωριζετε καποια πραγματα..Κατ αρχην σε τι τιμες παιζουν περιπου τα μοντελα?Μπηκα στο site και ειδα οτι εχει λιγα και χειροποιητα!Βγαζει μονο 5χορδα?Απο ηχο τι λενε?Ποιος αντιπροσωπος τα φερνει στην Αθηνα?Οτι γνωριζετε θα μου ειναι χρησιμο ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #152 στις: 28/01/07, 02:24 »
Τα καλυτερα χειροποιητα ελληνικα μπασσα. ΙΣΩΣ λιγο υπερτιμημενα αλλα κανεις δεν αμφιβαλιε για την ποιοτητα τους............ Οι τιμες ξεκινανε απο ψηλα εως πολυ ψηλα.................... Ομως η ποιοτητα κατασκευης και ο ηχος δεν αφηνουν περιθωρια αμφιβολαςι περι του οργανου. Ο κιουρτσογλου κατι ξερει ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #153 στις: 28/01/07, 06:10 »
Ακουω συχνα για τα μπασα Odyssey και απ οτι εμαθα ειναι ελληνικα και φτιαχνονται στις Σερες!Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια και θα ηθελα να με ενημερωσετε γι αυτα αν γνωριζετε καποια πραγματα..Κατ αρχην σε τι τιμες παιζουν περιπου τα μοντελα?Μπηκα στο site και ειδα οτι εχει λιγα και χειροποιητα!Βγαζει μονο 5χορδα?Απο ηχο τι λενε?Ποιος αντιπροσωπος τα φερνει στην Αθηνα?Οτι γνωριζετε θα μου ειναι χρησιμο ευχαριστω..


Βγαίνουν τετράχορδα, πεντάχορδα και εξάχορδα, όλα χειροποίητα. Τα μοντέλα είναι δύο, κατά βάση: το Phaeax (είναι neck-through) και το Ethaka (αντικατέστησαν τα Cyclops). Οι τιμές είναι αυτές:
Phaeax:
4χορδα 2500
5χορδα 2800
6χορδα 3200

Ethaka:
4χορδο 1300
5χορδο 1500
6χορδο 1900

Από εκεί και πέρα, η τιμή ανεβαίνει, αναλόγως με το τι ξύλο θα χρησιμοποιήσεις και πως θα το "επενδύσεις". Το oil finish (γυαλιστερό) χρεώνεται 500 ευρώ παραπάνω, για παράδειγμα και το ίδιο για το gloss finish. Ταστιέρα από έβενο, ή σφένδαμο, θα κοστίσει 100 ευρώ επιπλέον. Την τιμή ίσως αλλοιώσει και το κύκλωμα που θα χρησιμοποιηθεί. Η παρουσία, ή η απουσία τάστων δεν επηρεάζει καθόλου την τιμή και στα άταστα έχεις την επιλογή να βάλεις επίπεδα σημάδια τάστων (γραμμές, ή κουκίδες, ή και τα δύο), πάλι χωρίς να αλλάξει η τιμή.

Αυτά είναι κάπως γενικά πλαίσια και η τιμή διαμορφώνεται αναλόγως με το τι θέλεις εσύ από το όργανο.

Για ήχο, υπάρχει ένα κλιπ του Κιουρτσόγλου στη σελίδα του κατασκευαστή:
http://www.odysseybass.com/4download/odyssey.mp2

Όργανο Odyssey ίσως βρεις στην Αθήνα, Χαριλάου Τρικούπη 41, στου Jimmy's Rock Stuff (τηλ.: 210 38 19 349).

Πήγαινε στη σελίδα των Odyssey και χρησιμοποίησε τη φόρμα επικοινωνίας για να στείλεις μήνυμα με τις απορίες σου. Ο κατασκευαστής είναι εξαιρετικά φιλικός και εξυπηρετικός.

http://www.odysseybass.com/
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #154 στις: 28/01/07, 11:45 »
Παράθεση
Από εκεί και πέρα, η τιμή ανεβαίνει, αναλόγως με το τι ξύλο θα χρησιμοποιήσεις και πως θα το "επενδύσεις". Το oil finish (γυαλιστερό) χρεώνεται 500 ευρώ παραπάνω, για παράδειγμα και το ίδιο για το gloss finish. Ταστιέρα από έβενο, ή σφένδαμο, θα κοστίσει 100 ευρώ επιπλέον. Την τιμή ίσως αλλοιώσει και το κύκλωμα που θα χρησιμοποιηθεί. Η παρουσία, ή η απουσία τάστων δεν επηρεάζει καθόλου την τιμή και στα άταστα έχεις την επιλογή να βάλεις επίπεδα σημάδια τάστων (γραμμές, ή κουκίδες, ή και τα δύο), πάλι χωρίς να αλλάξει η τιμή.


Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη μιλαμε καθαρα για custom οργανα one of a kind τα οποια τα παραγγελνεις και στα φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη?Δε μπαινεις πχ στο μαγαζι διαλεγεις ενα και το παιρνεις..Κανουν μονο ειδικη επιτοπου κατασκευη για τον ενδιαφερομενο?

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #155 στις: 28/01/07, 16:39 »
Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη μιλαμε καθαρα για custom οργανα one of a kind τα οποια τα παραγγελνεις και στα φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη?Δε μπαινεις πχ στο μαγαζι διαλεγεις ενα και το παιρνεις..Κανουν μονο ειδικη επιτοπου κατασκευη για τον ενδιαφερομενο?

Ακριβώς. Γι΄ αυτό καλό θα ήταν να ξέρεις τι θέλεις από το όργανο, ούτως ώστε οι προδιαγραφές του να συνιστούν ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Και έχε υπ' όψιν ότι, λόγω του ότι πάντοτε εκκρεμούν πολλές παραγγελίες, ένα όργανο θα χρειαστεί κάπου τρεις ή τέσσερις μήνες να κατασκευαστεί.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #156 στις: 28/01/07, 17:35 »
Για να ειμαι ειλικρινης δεν γνωριζω τις διαφορες μεταξυ ξυλων η φινιρισματος,συνεπως θα εχω προβλημα στο τι ακριβως να ζητησω..Μπορω να ξεχωρισω ενα πολυ καλο οργανο απο ενα μετριο και γνωριζω ακριβως τον ηχο που θελω ομως κατασκευαστικα δεν γνωριζω πολλα..Με λιγα λογια ξερω πολυ καλα τι θελω αλλα δεν ξερω τι θα ζητησω για να παρω αυτο που θελω!Αν μπορουσες να μου εξηγησεις οτιδηποτε σχετικα με αυτο θα σου ειμουν ευγνωμον...!

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #157 στις: 28/01/07, 17:53 »
Ούτε κι εγώ κατέχω επαρκείς γνώσεις ως προς τα κατασκευαστικά υλικά. Είναι πολύ καλό τό ότι ξέρεις ακριβώς τι ήχο θέλεις να έχει το όργανό σου και ουσιαστικά αυτό μεταφράζεται σε υλικά στη γλώσσα του κατασκευαστή. Εσύ θα του πεις "παίζω ____ μουσική και θέλω το όργανό μου να ακούγεται ____ και _____" και αυτός θα σου πει τι πρέπει να μπει στο όργανο. Από εκεί και πέρα, για να είσαι και εσύ σίγουρος ως προς την ορθότητα των απόψεων του κατασκευαστή, κάνε και μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, για να επιβεβαιώσεις την εφαρμοσμένη χρήση κάθε ξύλου, μαγνήτη κλπ.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #158 στις: 28/01/07, 18:05 »
Οκ καταλαβα!Σευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος bassline

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #159 στις: 08/02/07, 14:14 »
ειναι καλος παντως...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #160 στις: 08/02/07, 15:58 »
Randy jackson παντως για ακουστικο... ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος morfeas_SG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #161 στις: 19/02/07, 20:03 »
ηθελα να ρωτησω...

1.
κατα καιρους ακουω για handmade μπασα απο ελληνες. υπαρχει ενα που εχει νομιζω ενα 'Α' στο headstock. ενα αλλο καποιου ιωανιδη αν δεν κανω λαθος. εχουν sites στο internet αυτοι οι τυποι? αν οχι, τα εργαστηρια τους που ειναι ξερει κανεις? απισης, εκτοσ απο τους παραπανω + odyssey υπαρχουν και αλλοι?

2.
με κοντραμπασο εχει ασχοληθει κανεις σασ? στην αθηνα, σε ποια καταστηματα πουλανε?

thanx

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #162 στις: 21/02/07, 03:06 »
ο μπασιστας του συγκροτηματος μου ψαχνει για μπασο και σκεφτηκα μηπως μπορομε να τον βοηθησουμε ολοι εμεις.
εγω επειδη ρωταω και εσεις οι μπασιστες επειδη ελπιζω να απαντησετε!

σκεφτεται να παρει warwick thumb 5χορδο καινουριο
αλλα του εγινε μια προταση να παρει μεταχειρισμενο και σε πολυ καλη τιμη και πολυ καλη κατασταση το yamaha myoung το παλιοτερο (με το οκταρι στο 12ο ταστο).

η 6η χορδη δεν τον ενδιαφερει και παρα πολυ αλλα οπως πιστευει και ο ιδιος το καινουριο οργανο ειναι αλλη φαση.

επισης να προσθεσω οτι αν και τωρα παιζει heavy πραγματα δεν τον ενδιαφερει μονο κατι τετοιο οποτε θελει ενα ευελικτο μπασο που να
μπορει να παιξει μεγαλο ευρος ειδων. επισης, τα δοκιμασε και του εκατσαν καλα και τα 2 στο χερι. απο εκει και περα ακουω γνωμες.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #163 στις: 21/02/07, 09:02 »
Eχω παιξει με yamaha και με ibanez και ημουν καπως ευχαριστημενος.Οταν ομως επιασα στα χερια μου το fender jazzbass καηκα τελειως και δεν θελω να παιξω με αλλο μπασο πια.Εγω προσωπικα συνιστω fender η κανα odyssey(τα οποια ειναι χειροποιητα κ ξεκινανε απο 1300Ε).Τωρα 5χορδο η 6χορδο ειναι δικο του θεμα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #164 στις: 21/02/07, 16:03 »
Και γω φεντεριλα τζαζ θα προτεινα. Κοιτα ειναι απιστευτα ευελικτο μπασσο. Μιλαμε οτι μπορει να σε καλυψει απο το πιο extreme slap ως το πιο heavy παιξιμο. Και αν εχεις και καλο ενισχτητη εισαι σουπερ. Απιστευτα ευελικτο.

Το thumb που το εχει και ο αγαπητος μας NickNT και μπορει να σε κατατοπησει καλυτερα ειναι ενα παρ πολυ καλο μπασσο χωρις αμφιβολια και αυτο ευελικτο με ωραιο σκασιμο και επιλογ που σιγουρα θα τον καλυψει.

Μπορει αν τσεκαρει τα brian moore ου αν και δεν τα ξερουν πολλοι σαν οργανα επειδη εχω παιξει και εχω τσεκαρει ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αν τον βολευουν οι λεπτες ταστιερες.

Το myung δεν θα το προτεινα, ενταξει δεν ειναι τιποτα τρομερο και τα signature εχουν παντα αποδωσει μικροτερη απο ενα κανονικο οργανο, κυριως γιατι εχουν εναν ηχο πανω στανταρισμενο πανω τους ενω με τα αλλα κανεις ο,τι θες.

Ενα usa fender jazz bass κοστολογειτα στα 1600 ευρα ε αμα πεσεις σε καλο μαγαζι στο αφηνει και 1300 (εγω τοσο το πηρα) και ειναι οργανο που μπορεις να το εχεις μια ζωη θα σε καλυπτει για παντα και οσο παλιωνει θα γινεται καλυτερο ( σαν το κρασι ενα πραμα)

Α και 6αχορδο εινια τελειως αλλο οργναο... Καλυτερα να γινει πολυ καλος (αν και δεν ξερω πως παιζει) στο τεσσαρι αντε στο 5αρι. ΓΙατι μετα για να παιξεις 6αχορδο και να σου αποδωσει τα μεγιστα θελει να το μαθεις πολυ

Αρα εγω προτεινω τεσσαρια fender jazz bass usa (1600 euros) precision fender jazz bass usa (1500) (δεν ειναι τοσο ευελικτο αλλα υπαρχουν ανθρωποι που το θεωρουν το βολικοτερο μπασσο μπορει να το δοκιμασει αξιζει και αυτο παραπ λυ) το thumb αφου του αρεσει ναι οπωσδηποτε αξιζει κια να τσεκαρε brian moore.
Αλλα κυριως fender jazz bass usa
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #165 στις: 21/02/07, 16:13 »
Ας παίξει καλύτερα με όλα τα όργανα, και ας αποφασίσει ο ίδιος. Όλως τυχαίως βέβαια έχω και το Thumb και το Yamaha- lol (εκ των οποίων πουλάω και το thumb μάλλον).

Αν θέλει να slapάρει συνέχεια, ας κοιτάξει αλλού (όπως έκανα εγώ = odyssey).

Αν θέλει να παίζει με έντονη παρουσία και να έχει ατάκα και ισορροπημένο ήχο, τότε Thumb- πιστεύω πως όντως ισχύει το ότι δεν χάνεται ποτέ στη μίξη- έχει πολύ έντονη παρουσία, ωραίο growl και υποθέτω πως για heavy είναι ό,τι πρέπει (δεν παίρνω όρκο γιατί δεν παίζω metal). Α, και είναι απίστευτα καλοφτιαγμένο (τουλάχιστον αυτό που έχω και αυτά με τα οποία έχω παίξει).

Ας δει όμως και τα Fender κτλ γιατί μπορεί να του κάτσουν καλύτερα στο χέρι- κάτι μου με εμένα δεν συνέβη ποτέ π.χ.

Καλή τύχη και εδώ είμαστε για περαιτέρω διευκρινήσεις!

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #166 στις: 21/02/07, 16:49 »
βασικα μεχρι στιγμης ευχαριστω εκ μερους του για τη βοηθεια.. να σημειωσω ομως οτι γενικα δν θα εψαχνε για fender τοσο πολυ. μονο για κανενα precision.(θα τον πω ομως αν ειναι να τα δοκιμασουμε)
κυριως συγκεντρωνεται σε αυτα τα 2 που εχω αναφερει..
παρολα αυτα του ειχα πει και για τα odessey που καπου τα εχω δει και εγω (δν ξερω απο τεχνικες λεπτομερειες απλα ξερω οτι ειναι μια καλη μαρκα μπασσων) αλλα δν ξερω που θα τα βρει αυτα τα μπασσα. (ειμαστε απο
θεσσαλονικη και απο οτι ξερω εδω δεν τα φερνει καποιος.) και για τα brian moore που αναφερατε δοκιμασε αλλα δεν του εκατσαν στο χερι.

thnx παντως για τη βοηθεια. απλα αν μπορειτε που βρισκουμε και τα οdessey.
τα λεμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #167 στις: 21/02/07, 16:54 »
βασικα μεχρι στιγμης ευχαριστω εκ μερους του για τη βοηθεια.. να σημειωσω ομως οτι γενικα δν θα εψαχνε για fender τοσο πολυ. μονο για κανενα precision.(θα τον πω ομως αν ειναι να τα δοκιμασουμε)
κυριως συγκεντρωνεται σε αυτα τα 2 που εχω αναφερει..
παρολα αυτα του ειχα πει και για τα odessey που καπου τα εχω δει και εγω (δν ξερω απο τεχνικες λεπτομερειες απλα ξερω οτι ειναι μια καλη μαρκα μπασσων) αλλα δν ξερω που θα τα βρει αυτα τα μπασσα. (ειμαστε απο
θεσσαλονικη και απο οτι ξερω εδω δεν τα φερνει καποιος.) και για τα brian moore που αναφερατε δοκιμασε αλλα δεν του εκατσαν στο χερι.

thnx παντως για τη βοηθεια. απλα αν μπορειτε που βρισκουμε και τα οdessey.
τα λεμε! ;)


http://www.odysseybass.com/home_gr.htm

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #168 στις: 22/02/07, 02:26 »
ηθελα να ρωτησω...

1.
κατα καιρους ακουω για handmade μπασα απο ελληνες. υπαρχει ενα που εχει νομιζω ενα 'Α' στο headstock. ενα αλλο καποιου ιωανιδη αν δεν κανω λαθος. εχουν sites στο internet αυτοι οι τυποι? αν οχι, τα εργαστηρια τους που ειναι ξερει κανεις? απισης, εκτοσ απο τους παραπανω + odyssey υπαρχουν και αλλοι?

ιωαννίδης=odyssey  ;)

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #169 στις: 10/04/07, 22:13 »
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb400tbk_ebass.htm

έχει παίξει κανείς σας με αυτό το μπασάκι έχει κανείς ιδέα τι παίζει με το συγκεκριμένο όργανο;
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #170 στις: 10/04/07, 22:23 »
αρκετά ωραίο εμφανισιακά , δύσκολα θα βρεις κάποιον που να το χει γτι ο μπαρπμα-θωμάς έχει το μονοπώλειο στα h.b μιας και τα βγάζει ο ίδιος  :) . Τα hb είναι πολύ φτηνά αλλά για τα λ7 τους θεωρούνται καλά ..

Αν το θέμα ,πρέπει μάλλον να πάρεις το ρίσκο ..  ::)

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #171 στις: 11/04/07, 01:19 »
Παιδιά θα δείτε ότι ένα λίγο καλύτερο όργανο αξίζει πάντα τα λεφτά του, αφού ακούει καλύτερα το χέρι σου και σε βοηθάει να εξελιχθείς. Ίσως να σου φαίνοντα παράλογα τώρα αυτά(αν είσαι αρχάριος που δεν μπορώ να το ξέρω). Γνώμη μου? Πάρε ο,τι βρεις για να έχεις κάτι να παίζεις, και κατευθείαν άρχισε να μαζευεις Λ7 για να το αντικαταστήσεις.

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #172 στις: 11/04/07, 01:48 »
έχω παρατήσει χρόνια το μπάσο (έπιασα για τα καλά την κιθάρα) αλλά θέλω να περνάω μπασάκι στα κομμάτια μου για αυτό θέλω να προβώ στην συγκεκριμένη αγορά
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #173 στις: 11/04/07, 13:34 »
Εγώ πήρα ρεφενέ με 1 φίλο 1 μπασάκι , αυτό :

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_standard_pbass_special_02.htm

και αν και είναι υπερβολικό 5χορδο για αρχάριο (βέβαία το στανταρ οργανό μου είναι κιθάρα) , εμένα μου φαίνεται ότι βοηθάει αρκετά η B που έχει πάνω .

Αν μπορείς να κάνεις κατι τέτοιο ,μη κωλώσεις , κερδισμένος θα βγείς .
Ειδικά αν και οι 2 το θέλετε για ψιλοδουλειές και όχι για πιο "σοβαρές" καταστάσεις , θα βολευτείτε και οι 2 .

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #174 στις: 11/04/07, 14:11 »
μπάάάά δεν παίζει εγώ μπορεί να γράψω κομμάτι στις 3 τα χαράματα σιγά μην τρέχω να πάρω το μπάσο από τον άλλο  ;D

ότι είναι δικό σου δικό μου και ότι είναι δικό μου είναι μόνο δικό μου  ;D ;D
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
140724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
34 Απαντήσεις
15943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand