Αποστολέας Θέμα: Πειραματισμοί...  (Αναγνώστηκε 1258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πειραματισμοί...
« στις: 09/10/10, 00:45 »
Λέω να φτιάξουμε κανά θεματάκι που να γράφει ο καθένας κάποιον τρελό πειραματισμό που επιχείρησε και του βγήκε σε ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα.. Άλλωστε μέσω πειραματισμών έχουν βγει απίστευτοι ήχοι και έχουν δημιουργηθεί και αναπτυχθεί διάφορες τεχνικές κλπ (και η ηλεκτρική κιθάρα πειραματισμός ήταν)!

Για παράδειγμα συνέδεσε κανείς το distortion pedal του με φλογέρα (!) και εντυπωσιάστηκε από τον ήχο?
Χρησιμοποίησε κανείς κάποιο αντικείμενο με ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες μπροστά από τους μαγνήτες της κιθάρας του και έβγαλε spacy ήχους?

Γενικά, δώστε διάφορα παραδείγματα κι ας μη συνδέονται απαραίτητα με την κιθάρα.. Αν μπορείτε, ας είστε συγκεκριμένοι με τον εξοπλισμό σας..






Αρχίζω εγώ λέγοντας ότι πριν από καιρό μπέρδεψα τις εξόδους του Digitech Bad Monkey και έστειλα στον ενισχυτή (Marshall MG15dfx) σήμα από αυτήν με το cab simulator (που προορίζεται για direct χρήση).. Το αποτέλεσμα ήταν ένας fat και ζεστός ήχος, κάπως ιδιαίτερος, που όμως ήταν πάρα πολύ ωραίος για σόλο καταστάσεις..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πειραματισμοί...
« Απάντηση #1 στις: 09/10/10, 10:44 »
Εμένα μ'αρέσει να παίζω κιθάρα με μπακέτα ή στυλό. Κάνεις τρελές τρίλιες μ'αυτά. Και αν πιάσεις ακόρντο και κοπανήσεις όλες τις χορδές μαζί, τα ακόρντα ακούγονται "εκρηκτικά" (μπάμ μπάμ)  ;D