Ψηφοφορία

Ποιο σας αρεσε περισσοτερο?

Bohemian Rhapsody 1
2 (20%)
Bohemian Rhapsody 2
8 (80%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 10

Η ψηφοφορία έληξε: 12/05/08, 10:02

Αποστολέας Θέμα: Remixed Bohemian Rhapsody  (Αναγνώστηκε 6208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Remixed Bohemian Rhapsody
« στις: 20/04/08, 13:27 »
Προσφατα επεσαν στα χερια μου τα 24 αυθεντικα tracks του Bohemian Rhapsody. Παρολο που το καθενα απο αυτα ηταν συμπιεσμενα στα 128kbs mp3, η ποιοτητα τους ηταν πολυ καλη. Βεβαια, φανταστειτε πως μεσα σε αυτα τα 24 καναλια υπηρχαν αρκετα "μαυρα" ( δηλαδη αχρηστα takes ) που και στη δικη τους τελικη μιξη ( τοτε..την παλια εποχη ) "εξαφανιζονταν".

Σκεφτηκα λοιπον να οργανωσω μια προκληση με τον Dime666, με βαση τη διαφωνια μας που ειχαμε για τα Waves και τα λοιπα plug ins.

Προκειται να ακουσετε 2 διαφορετικες μιξεις του ιδιου κομματιου. Καποια απο αυτες εγινε απο τον Dime666 με οποια plug ins ηθελε, ενω η αλλη εγινε απο μενα αποκλειστικα με τα Waves ( τη σειρα SSL ) με μονη εξαιρεση ενα chorus που χρησιμοποιησα σε καποια απο τα φωνητικα ( το classic chorus της kjaerus ).

Φυσικα, δεν προκειται να σας πω ποιο ειναι του Dime και ποιο το δικο μου. Θα σας δωσω απλως 2 links με τα κομματια, ωστε να τα κατεβασετε και να τα ακουσετε.
Αυτο που θελουμε και οι 2 ειναι τα ακουσετε προσεκτικα και να κρινετε ποιο ειναι πιο "ευπαρουσιαστο" και ποιο "καλο" στα αυτια σας ( και φυσικα στο συστημα σας ).

Τα κομματια θα τα βρειτε εδω:

http://rapidshare.com/files/108908839/Bohemian_1.mp3
http://rapidshare.com/files/108909825/Bohemian_2.mp3

Επισης, εαν θελετε και εσεις να μιξαρετε τους περιφημους Queen ( και να καταλαβετε και τι περασαμε κι εμεις προσπαθωντας να καθαρισουμε τα tracks και τα 10δες φωνητικα του Mercury ), μπορειτε να κατεβασετε τα 24 καναλια απο εδω:

http://rapidshare.com/files/104118213/Bohemian_Rhap-trakz.part1.rar
http://rapidshare.com/files/104120043/Bohemian_Rhap-trakz.part2.rar
Και για οσους εχουν προβλημα με το rapidhsare, αλλα 2 links με τα κομματια ( τα remixed ).
http://myfreefilehosting.com/f/7d968e5657_7.53MB Bohemian 1
http://myfreefilehosting.com/f/6bfe0e6827_6.85MB Bohemian 2




Να υπενθυμισω κατι

Τα πνευματικα δικαιωματα του κομματιου ανηκουν στους Queen

Μερικες προτασεις, για το πως θα τα ακουσετε:

1) Καταρχας πρεπει να τα ακουσετε με το ιδιο συστημα και τις ιδιες ρυθμισεις player. Οποιαδηποτε αλλαγη ( ειτε στο συστημα, ειτε στον player ), μπορει να προκαλεσει διαφορα και στον ηχο.
2) Με ουδετερο EQ. Θεωρητικα, καθε μιξη εχει τη λογικη να ειναι "τελεια" για καθε ηχοσυστημα. Προφανως, εαν εχετε κατεστραμμενα ηχεια, μην περιμενετε με το EQ να διορθωσετε την ελλειψη τους  ;D
3) Καλο ειναι να τα ακουσετε σε ενα ησυχο περιβαλλον, ωστε να ειστε σιγουροι πως ακουτε το 100% του ηχου που αποδιδει το συστημα σας.


Καλη ακροαση
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #1 στις: 20/04/08, 16:07 »
το bohemian 1 απλα...δεν υπαρχει.. :-X

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #2 στις: 20/04/08, 16:49 »
Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα, γιατί έχω αρχίσει να ψάχνομαι με διάφορα software σε μια προσπάθεια να καταπολεμήσω την παραδοσιακή τεχνοφοβία που με διακρίνει σε κιθαριστικά θέματα. Ομολογώ όμως ότι δεν βλέπω το νόημα αυτού του εγχειρήματος. Φαντάζομαι (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι στην διαδικασία υπεισέρχονται και διάφοροι άλλοι παράγοντες που θα καθορίσουν το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Μήπως λοιπόν θα ήταν πιο σωστό και από επιστημονικής άποψης να κάνατε δύο μίξεις ο καθένας, μία με τα Waves και μία με κάποια άλλα συγκεκριμένα plugins χωρίς να υπάρχει καμία άλλη διαφορά ανάμεσά τους εκτός από plugins; Έτσι ίσως γίνει εμφανέστερη η όποια διαφορά υπάρχει ανάμεσά τους και θα μπορεί ο καθένας να βγάλει πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Φίλε taxfreesax, το Bohemian 1 υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον το κατέβασα κανονικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #3 στις: 20/04/08, 17:27 »
To 1:
1) Είναι πιο επίπεδο, θα έλεγα, πιο συμπιεσμένο..
2) Ακούγωντας το δεν φοβάσαι ότι κάποια δυνατά φωνητικά ή κάποιο crescendo θα καταστρέψει τα ηχεία σου :D.. Είναι πιο ισορροπημένο..
3) Φαίνεται ότι η μίξη είναι πιο guitar-oriented..

Το 2:
1) Τα φωνητικά βγαίνουν πιο μπροστά (τέτοια φωνή δεν είναι να μένει πίσω :D)..
2) Δεν παραμορφώνει αλλά σε μερικά σημεία όπως στο 4:33, το hi-hat των drums είναι αδικαιολόγητα μπροστά.. Πάντως είναι πιο άναρχο (με την καλή έννοια) και πιο ζωντανό..
3) Πάσχει λίγο από το γνωστό σύνδρομο του "Σ" όπως και το 1 απλά λόγω έντασης ακούγεται λίγο πιο πολύ..

Μόνο και μόνο λόγω loudness war, πιστεύω ότι το 2 είναι ελαφρώς καλύτερο.. Το ηθικό δίδαγμα πάντως είναι ότι για την εποχή τους οι μηχανικοί ήχου των Queen έκαναν τρομερή δουλειά, αφού 30 - και βάλε - χρόνια αργότερα, με την τεχνολογία να έχει προοδεύσει τόσο πολύ, η original μίξη δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από 2 μελλοντικές.. Συγχαρητήρια πάντως παιδιά, διαλέξατε τρομερό κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #4 στις: 20/04/08, 17:33 »
Λοιπόν, θα προτιμήσω το Bohemian1, γιατί συνολικά μου άρεσε περισσότερο η μείξη σε αυτό το κομμάτι.

Στο Bohemian2 μου φαίνεται ότι η φωνή είναι λίγο πιο δυνατά απόσο θα πρεπε. Από την άλλη, στο solo μου ακούγεται καλύτερα το Bohemian2.

Σε γενικές γραμμές πάντως, συγχαρητήρια κ στους δύο για την προσπάθεια...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #5 στις: 20/04/08, 20:35 »
Δεν ξέρω! Μπερδεύτηκα! Περιττό να πω καταπληκτική δουλεία και στους δυο...!
Το 2 ήταν πολύ πιο "μπροστά σε φωνή" και ντραμς κατά τη γνώμη μου...
Ίσως δεν έπρεπε τόσο.
Γενικά το 1 μου φάνηκε πιο ισορροπημένο.
Το 2 έχασκε σε φάσεις αλλά μου άρεσε και κείνο. Πιο επαγγελματική άποψη δε μπορώ να δώσω καθότι άσχετος!
Άσχετο αλλά πόσες ώρες σας πήρε?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #6 στις: 20/04/08, 23:32 »
Επειδη δεν θελω να προδοθω για το ποιο ειναι ποιου, θα σταθω σε 2 σημεια:

1) Προσωπικα μου πηρε σχεδον 2 εβδομαδες, ξεκινωντας απο το "καθαρισμα" και καταληγοντας στη τελιξη μιξη. Συνολικα, υπολογιζω κοντα στις 56 ωρες.
2)
Το ηθικό δίδαγμα πάντως είναι ότι για την εποχή τους οι μηχανικοί ήχου των Queen έκαναν τρομερή δουλειά, αφού 30 - και βάλε - χρόνια αργότερα, με την τεχνολογία να έχει προοδεύσει τόσο πολύ, η original μίξη δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από 2 μελλοντικές..
Μαλλον θα ελεγα πως εμεις εχουμε να ζηλεψουμε πολλα απο αυτους τους μηχανικους, που με 24καναλα εκαναν θαυματα.

Μιλωντας λιγο πιο γενικα, αξιζει καποιος να κατεβασει και το αμιξαριστο, ωστε να αντιληφθει για τι ογκο δουλειας μιλαμε. Ο Mercury ειχε περασει 4 εκδοχες των lead vocals. Προσωπικα, επελεξα μια εκδοχη με λιγο "ξυσιμο" σε καποια σημεια, κυριως γιατι εχει μια τρομερη εκφραστικοτητα σε σχεση με τα αλλα.
Ψαχνοντας, βρηκα και το καναλι που ακουγεται στο αυθεντικο κομματι, το οποιο ομως εχει ενα ηλεκτρονικο βουητο, ενω σε πολλα σημεια "φτυνει" το μικροφωνο.
Προσπαθησα να αποφυγω την παγιδα "ακολουθω την πρωτη εκδοση" και να δωσω μια προσωπικη "νοτα" ( οσο γινεται σε τετοια κομματια ) στο κομματι. Αυτο ισως "ξενισει" τους φανατικους των Queen, ομως πολλες φορες ( οπως ειπε σωστα και ο Απολλων ), το αισθητικο κριτηριο του καθενος που αναλαμβανει μια μιξη, παιζει σημαντικο ρολο.

Αυτα τα ολιγα..Μην ξεχνατε πως υπαρχει και ενα δημοψηφισμα εν δραση ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/08, 23:36 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #7 στις: 21/04/08, 00:26 »

Φίλε taxfreesax, το Bohemian 1 υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον το κατέβασα κανονικά...

εννοω οτι δε συγκρινεται με το 2..το 2 ειναι μακραν καλυτερο..;)

τουλαχιστον ετσι εγω το αντιλαμβανομαι με τα δικα μου αισθητικα κριτηρια..τεχνοτροπως δεν διαθετω ισως το αναλογο λεξιλογιο για να το εκφρασω,αλλα σιγουρα ειμαι ενθουσιαμενος με τη δευτερη version.

οπως και να χει ομως,ο κοπος των παιδιων αυτων αναγνωριζεται...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/08, 00:30 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #8 στις: 21/04/08, 00:27 »
Πολυ ενδιαφερον! Μπραβο παιδες..Τα ακουσα και τα 2 και μου αρεσαν πολυ..
Ισως δοκιμασω και εγω να κανω μια μιξη αν βρω το χρονο..

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #9 στις: 21/04/08, 18:11 »
Ρε παιδιά τι λέτε?
Το πρώτο είναι τραγικά συμπιεσμένο,....λόγω του mp3
Όποιος το έκανε νομίζω έχει πρόβλημα με τον encoder του...Το αρχείο είναι στα ~170kbps και σαν αρχείο είναι μεγαλύτερο απο το 2ο αλλά η συμπίεση του ήχου είναι καταστρεπτική....
Διαβάζω και γω το πρώτο post του freemind πως τα κανάλια ήταν σε καλή ποιότητα παρόλο που ήταν mp3 και με παραξένεψε λίγο.....λεω...σίγουρα δεν είναι καλή....
Ακούω μετά όμως το δεύτερο....και κατάλαβα....
Η μάχη είναι άνιση ......
Θα εκτεθώ λέγοντας πως το πρώτο είναι του Dime666 μόνο και μόνο γιατί είναι τραγικά συμπιεσμένο σαν αρχείο όπως ήταν και αυτά που είχε ανεβάσει παλιότερα....
Δε θα πω ποιό μου άρεσε γιατί όπως ειπα δε συναγωνίζονται με τα ίδια κριτήρια...
Θα τα ακούσω όμως απο το σπίτι γιατί πέρα απο την συμπίεση τα ακουστικά εδώ κάνουν...πουλάκια
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #10 στις: 21/04/08, 20:32 »
Δεν ειναι αναγκη να ψηφισεις, αλλα μπορεις να επισημανεις ορισμενα σημεια που βρισκεις θετικα και αρνητικα και στα 2. Οπως εκανε ο faser.

Οσο για τις υπολοιπες λεπτομερειες, θα απαντησω μετα το Πασχα ;) 

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #11 στις: 21/04/08, 20:43 »
Είναι κρίμα όμως γιατί ότι και να πω για το πρώτο μπαίνει πάντα ο παράγοντας συμπίεση.....
Ισως ένα διαφορετικό upload θα βοηθούσε....
Πάντως επειδή κατέβασα τα tracks τα οποία είχα δει και εγώ αρκετό καιρό τώρα να κυκλοφορούν αλλά δεν είχα κατεβάσει ποτέ, έχω να πω οτι τα tracks τραγουδάνε απο μόνα τους....ο Mercury είναι τόσο άψογος και η φωνή του είναι κυριολεκτικά παντου και γεμίζει τα πάντα υπέροχα...
Τα tracks πάντως σίγουρα δεν είναι raw...έχουν ήδη μια επεξεργασία...και αν τα πάρει κάποιος δε χρειάζεται νομίζω να κάνει τρελά πράγματα για να ακουστεί ωραία....κυριώς γιατί όπως είπα η φωνή που γεμίζει τα πάντα είναι πολύ καλά γραμμένη και κρατάει την μίξη απίστευτα...
Θα τα ακούσω πάντως σπίτι και θα επανέλθω...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #12 στις: 21/04/08, 20:59 »
Ο καθενας επιλεγει τη δικη του συμπιεση, και επειδη θα "καρφωθω" εαν πω για τα κομματια και τη συμπιεση ( δηλαδη τους ορους που ειχα θεσει για τη συμπιεση ), ας το αφησουμε εδω. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #13 στις: 21/04/08, 21:02 »
Και πότε θα μάθουμε ποιό είναι ποιού? :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #14 στις: 21/04/08, 21:08 »
Μετα την εβδομαδα του Πασχα, που ουσιαστικα ληγει και η ψηφοφορια. Γινεται αυτο, για να υπαρχει μια αντικειμενικοτητα στην κριτικη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #15 στις: 22/04/08, 10:49 »
Άκουσα χτες βράδυ προσεκτικά τις δυο μιξεις και ....ξαφνιάστηκα κάπως...
Το 2 έχει σαφώς μια πιο μεσαία προσέγγιση....
Το original κομμάτι είναι πιο μπασσαριστό.....όπως και το bohemian 1...αλλά το bohemian 1 όπως είπα είναι κατεστραμένο....
Απορρώ πως ορισμένοι βρήκατε το 1 πιο ισορροπημένο κλπ.....Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να το κρίνει γιατί η συμπίεση δεν επιτρέπει τέτοιους χαρακτηρισμούς....το κομμάτι κάνει κύμματα απο την συμπίεση και κανείς δε μπορεί να ξέρει αν είναι προιόν της μίξης ή της συμπίεσης....

Επίσης...κάτι το οποίο...θα το πω..και ας εκτεθώ....
3 πράγματάκια με κάνουν να πιστευω πως το bohemian 1...έχει κάτι "στραβό"....
Αυτά που θα πω περιορίζονται στα 2 πρώτα λεπτά του κομματιού γιατί ήταν αργά και ήμουν κουρασμένος να πάω παρακάτω...και πάντα υπάρχει και ο παράγοντας συμπίεσης, αλλά ...όχι οτι υπερυφανεύομαι για τα αυτία μου αλλά δε νομίζω να κάνω τόσο λάθος....

1)Το bohemian 1 στην εισαγωγή έχει ακριβώς το ίδιο panning με το original...και επειδή τα tracks με τις φωνές ήταν αρκετά...είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις ακριβώς το ίδιο....σίγουρα όχι ακατόρθωτο....Το bohemian 2 ακολουθεί άλλη λογική στο panning...
2)στο original κομμάτι κάπου στο 2:00 αν θυμάμαι καλά υπάρχει μια μικρή παραμόρφωση ...νομίζω στο track του μπάσου...αυτή όμως η παραμόρφωση υπάρχει και στο bohemian 1.....ΔΕΝ υπάρχει όμως στα tracks που κυκλοφόρησαν....
3)Κάποια πολύ μικρά γεμίσματα τις κιθάρας που υπάρχουν στα tracks δεν μπήκαν στην τελική original μιξη...αυτά δεν υπάρχουν ούτε στο bohemian 1.....υπάρχουν όμως στο 2....

Και οι 3 παρατηρήσεις με οδηγούν στο συμπέρασμα πως...αυτός που έκανε το πρώτο ή ήταν πολύ πολύ προσεκτικός για να το κάνει ίδιο με το original ή....κάτι άλλο παίζει....

Στο δεύτερο πάντως ακούγοντας το με ακουστικά σήμερα στο δρόμο για τη δουλειά σε 2-3 σημεία οι φωνές με ενόχλησαν λίγο σε ορισμένες νότες του Mercury....
Και επίσης θα ήθελε νομίζω το μπάσσο λίγο πιο δυνατά...
Είναι νομίζω πιο κοντά στις παραγωγές που γίνονται τώρα,με εξαίρεση αυτό για τις φωνές...
Κατά τα άλλα όπως είπα...νομίζω πως τα original tracks είναι ήδη δουλεμένα και ακούγονται πολύ καλά απο μόνα τους.....Θέλει προσπάθεια για να τα κάνει κάποιος να ακουστούν άσχημα!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #16 στις: 12/05/08, 14:19 »
Τελικα, επειδη τελειωσε η ψηφοφορια, πρεπει να παραδεχτω πως το 2ο κομματι ηταν η δικη μου εκδοχη του Bohemian Rhapsody. :D

Ο Dime666 ειναι "εξαφανισμενος" ωστε να μας πει τι εκανε ακριβως στη δικη του εκδοχη, ομως πιστευω πως αξιζε τον κοπο ολη η διαδικασια.
Ευχαριστω οσους κατεβασαν και ακουσαν τα κομματια.

Υστερα απο καποιες διορθωσεις, μπορειτε να ακουσετε και αλλη μια εκδοση εδω:
http://rapidshare.com/files/114068054/Bohemian.mp3

Να σημειωσω τα εξης:

1) Το κομματι ειναι εκπληκτικο απο μονο του. Οι ανθρωποι εχουν κανει τρομερη δουλεια, με εξοπλισμο τοσων ετων παλιο. Με εξαιρεση 2-3 tracks που ειχαν προβλημα, ολα τα υπολοιπα ηταν αψογα.
2) Τα drums ηταν τελειως "ξερα" και αυτο ηταν το καλυτερο για μια καλη μιξη. Μονο προβλημα ειναι πως το snare απο καποιο σημειο και μετα γινοταν διπλο. Επελεξα να μην το κανω, και να κρατησω το snare της αρχικης ηχογραφησης.
3) Τα solo της κιθαρας ηταν περασμενα 2-3 φορες το καθενα. Μεγαλο προβλημα, γιατι επρεπε να τα ακουσω ενα ενα, ωστε να κρινω ποιο ειναι το σωστο. Τελικα κατεληξα σε 2 εκδοσεις απο καθε σολο, τις οποιες προτιμησα να κανω pan για να τους δωσω ογκο. Ελαχιστο EQ πειραγμα και τα solo ηταν ετοιμα.
4) Ο,τι και να πω για τις φωνες θα ειναι πολυ λιγο..Απλως το 80% της δουλειας και της ωρας μου, το πηρε το editing, η επιλογη και η επεξεργασια των φωνων.
5) Το κομματι ειχε παρα πολλα σημεια που ειχαν κοψει απο την τεικη εκδοση. Τα περισσοτερα τα εβαλα μεσα, γιατι νομιζω πως αξιζει να δουμε και το κομματι με μια αλλη ματια!

Και τελος, το hihat μ'αρεσει εκει που ειναι :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #17 στις: 12/05/08, 21:27 »
Η δεύτερη μίξη μου φάνηκε πιο ισορροπημένη και μου άρεσε περισσότερο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η φωνή σε κάποια σημεία παραμόρφωνε και τα drums μου ακούστηκαν κάπως. Τα overhead (? δεν ξέρω πως ήταν ηχογραφημένα...) θεωρώ ότι ήταν πολύ δυνατά με τα crash να κουράζουν λίγο, η μπότα να έχει περισσότερο punch από ΄τι χρειάζεται και το ταμπούρο μου ακούστηκε κάπως μπουκωμένο. Η μίξη του dime για μένα είχε πολύ έντονη παρουσία στις χαμηλές και τα όργανα δεν ήταν σωστά τοποθετημένα στο χώρο. Τα φωνητικά ήταν πιο μπροστά από τη φωνή κάτι που μου έφερε στο μυαλό ότι κοιτάζω μια χορωδία και πίσω της κρύβεται ο τραγουδιστής.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #18 στις: 13/05/08, 04:45 »
Παιδιά μπράβο και στούς δύο καταρχήν για την υπομονή σας!....

Η πρώτη μίξη έχει σίγουρα πολλά προβλήματα και είναι και πάρα πολύ χαμηλά σε db για τα σημερινά δεδομένα..
στην δεύτερη είναι εμφανής η βοήθεια που προσφέρουν τα ποιοτικά plugins της waves, αλλά...

Η κιθάρα του May δεν ακούγεται καθόλου σαν May και το ταμπούρο είναι αρκετά κακό...

Δεν ξέρω σε τί κατάσταση ήταν τα tracks πριν τα πειράξετε κι έτσι δεν μπορώ να πώ αν τα καταφέρατε καλά ή όχι τόσο καλά..

Έχω ψηθεί πάντως να τα κατεβάσω κι εγώ γιατί με τρώει η περιέργεια...we'll see...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #19 στις: 13/05/08, 12:19 »
Fteo, επελεξα ενα καναλι διαφορετικο απο το κλασσικο track των Queen. Σε αυτο το track εχει 4 peak κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης, τα οποια ακουγονται εντονα, ομως μπροστα στο τελικο αποτελεσμα, δεν ημουν διατεθειμενος να βαλω το track που ειχε μεσα θορυβο.
Οσον αφορα τα Drums..
Επειδη τοτε ηχογραφουσαν με μικροφωνα, η μποτα εχει ολο τον ογκο της. Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ. Αυτο που ισως ξενιζει τους περισσοτερους, ειναι η ελλειψη αυτου του "trigger" ηχου που εχουμε συνηθισει να ακουμε στις συγχρονες παραγωγες. Τοσο στη μποτα, οσο και στο ταμπουρο.
Επισης να συμπληρωσω πως το ταμπουρο εχει ηχογραφηθει με top mode, οποτε δεν εχουμε το κλασσικο buzz ηχο.

Γενικα, η μιξη αυτη ειναι μια καθαρα προσωπικη προσεγγιση στο πως θα ηθελα να ηταν το Bohemian. Ισως καλο ειναι να το κοιταξετε σαν αυτονομο κομματι, το οποιο πρωτη φορα βγαινει στον "αερα". Αλλιως, θα μπορουσα να κατσω να μιμηθω βημα προς βημα την αυθεντικη του παραγωγη..αλλα ποιο το κερδος; :/

Ευχαριστω για την ακροαση
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Remixed Bohemian Rhapsody
« Απάντηση #20 στις: 13/05/08, 14:51 »
Fteo, επελεξα ενα καναλι διαφορετικο απο το κλασσικο track των Queen. Σε αυτο το track εχει 4 peak κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης, τα οποια ακουγονται εντονα, ομως μπροστα στο τελικο αποτελεσμα, δεν ημουν διατεθειμενος να βαλω το track που ειχε μεσα θορυβο.
Οσον αφορα τα Drums..
Επειδη τοτε ηχογραφουσαν με μικροφωνα, η μποτα εχει ολο τον ογκο της. Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ. Αυτο που ισως ξενιζει τους περισσοτερους, ειναι η ελλειψη αυτου του "trigger" ηχου που εχουμε συνηθισει να ακουμε στις συγχρονες παραγωγες. Τοσο στη μποτα, οσο και στο ταμπουρο.
Επισης να συμπληρωσω πως το ταμπουρο εχει ηχογραφηθει με top mode, οποτε δεν εχουμε το κλασσικο buzz ηχο.

Γενικα, η μιξη αυτη ειναι μια καθαρα προσωπικη προσεγγιση στο πως θα ηθελα να ηταν το Bohemian. Ισως καλο ειναι να το κοιταξετε σαν αυτονομο κομματι, το οποιο πρωτη φορα βγαινει στον "αερα". Αλλιως, θα μπορουσα να κατσω να μιμηθω βημα προς βημα την αυθεντικη του παραγωγη..αλλα ποιο το κερδος; :/

Ευχαριστω για την ακροαση
ΊΣα-ίσα που μου άρεσε πάρα πολύ η μίξη σου και την άκουσα σαν αυτόνομο κομμάτι. Τουλάχιστον αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ, επειδή δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν των queen και είχα να ακούσω το original κάτι χρόνια. Απλά επεσήμανα κάποια πράγματα που αν ήταν αλλιώς θα έλεγα πως είναι τέλειο. Αλλά αυτά τα σημεία δεν παίζουν και πολύ ρόλο σε μια κατά τα άλλα φοβερή μίξη  ;) όπου τίθεται και θέμα αντικειμενικότητας όπως είπες και εσύ... (Ωραία ιδέα αυτή με το panning στα φωνητικά btw).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/04, 19:42
από Σπύρος
38 Απαντήσεις
14634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/07, 01:56
από Arcturus
14 Απαντήσεις
5758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 00:35
από Spyros Delta
9 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 20:53
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 12:36
από tolisguitar12
2 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/18, 07:35
από davemurrayaris
0 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/19, 22:54
από smash1993
0 Απαντήσεις
1232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/20, 19:17
από smash1993