Αποστολέας Θέμα: Τέσσερις νεκροί σήμερα στη Marfin στη Σταδίου.  (Αναγνώστηκε 25212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τέσσερις νεκροί σήμερα στη Marfin στη Σταδίου. Δύο γυναίκες, ένας άνδρας και ένα αγέννητο μωρό. Καμιά αντίδραση; Κανένα σχόλιο;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Θλιψη μονο...

Στη σημερινη απεργια φανηκε ποση μπορει να ειναι η οργη του λαου που κατεβηκε και μαζικα και επιθετικα(ετσι οπως επρεπε δηλαδη)..Απο την πρωτη στιγμη ο κοσμος ανεξαιρετου χρωματος εδειξε οτι δεν θα ανεχτει αστυνομοκρατια μεσα στη διαδηλωση του με διαφορους τροπους και αντιστοιχα οι ομαδες καταστολης εδειξαν οτι θα επρεπε να φτυσουμε τη χολη μας σημερα..Πρεπει να εγινε ρεκορ στη ριψη δακρυγονων-οι μισοι βγηκαμε με καρκινο..Ολο αυτο που θα μπορουσε να εχει συνεχεια με ακομα περισσοτερες απεργιες αμαυρωθηκε απο το συγκεκριμενο γεγονος..

Θλιψη απλα για τους αθωους..

Μια ερωτηση απλα...Η Marfin ηταν ανοιχτη?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Ολες οι τραπεζες ηταν ανοιχτες σημερα....
Οπως και ολες οι ιδιωτικες εταιριες...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Ελέγχονται πολλά πράγματα για την τράπεζα .

1.Αν ήταν κλειδωμένοι οι υπάλληλοι μέσα
2.Αν υπήρχε πυρασφάλεια οροφής  (καταγγέλεται ότι δεν υπήρχε )εκτος από μερικούς πυροσβεστήρες και αν είχε περάσει απο έλεγχο της πυροσβεστικής το συγκεκριμένο κατάστημα .
3.Αν υπήρχε εξοδος κινδύνου (καταγγέλεται ότι δεν υπήρχε ).
4 .Αν αληθεύει ότι απειλήθηκαν οι υπάλληλοι να μην φύγουν τις κρίσιμες ώρες της πορείας ,με ποινή απόλυσης .
5.Γιατί σήμερα δεν υπήρχει προσωπικό προστασίας .
Ολα αυτά ,χωρίς βέβαια να μειώνουν στο ελάχιστο τις ευθύνες όσων εμπλέκονται στην εγκληματική αυτή ενέργεια .

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ελέγχονται πολλά πράγματα για την τράπεζα .

1.Αν ήταν κλειδωμένοι οι υπάλληλοι μέσα
2.Αν υπήρχε πυρασφάλεια οροφής  (καταγγέλεται ότι δεν υπήρχε )εκτος από μερικούς πυροσβεστήρες και αν είχε περάσει απο έλεγχο της πυροσβεστικής το συγκεκριμένο κατάστημα .
3.Αν υπήρχε εξοδος κινδύνου (καταγγέλεται ότι δεν υπήρχε ).
4 .Αν αληθεύει ότι απειλήθηκαν οι υπάλληλοι να μην φύγουν τις κρίσιμες ώρες της πορείας ,με ποινή απόλυσης .
5.Γιατί σήμερα δεν υπήρχει προσωπικό προστασίας .
Ολα αυτά ,χωρίς βέβαια να μειώνουν στο ελάχιστο τις ευθύνες όσων εμπλέκονται στην εγκληματική αυτή ενέργεια .

Ακριβώς. Ειπώθηκε επίσης ότι το ισόγειο ήταν άδειο και ότι οι θάνατοι προκλήθηκαν από αναθυμιάσεις σε όροφο. Όπως και να 'χει βέβαια, δύσκολα θα υπάρξει αυτοκριτική από τον χώρο, πόσο μάλλον απομόνωση των ηλιθίων που δε σταματάνε να σκεφτούν πριν πετάξουν τη μολότοφ... Το ερώτημα είναι, μπορείς να καταδικάσεις το ίδιο έναν ηλίθιο με αυτόν που εν γνώσει της κατάστασης, επιβάλλει στους εργαζόμενους να δουλεύουν σε μία τόσο κρίσιμη περιοχή και χρονική στιγμή, χωρίς να τους παρέχει την απαιτούμενη ασφάλεια;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εδώ υπάρχουν πολλοί ένοχοι. Ένας (ή περισσότεροι) ο φυσικός αυτουργός. Δεν μπορεί να βάζεις φωτιά σε έναν κλειστό χώρο και να μην συνειδητοποιείς το πόσο επικίνδυνο είναι. Ή είσαι ηλίθιος ή σε διατεταγμένη υπηρεσία. Άλλη εξήγηση εγώ δεν έχω.
Ο άλλος ένοχος είναι οι υπέυθυνοι της τράπεζας. Τέτοια μέρα, σε τέτοια τοποθεσία και η τράπεζα ανοιχτή...Κι εδώ μιά από τα ίδια... Απλή ηλιθιότητα ή ...;
Οι υπεύθυνοι πάλι της τράπεζας για τη κατάσταση του κτιρίου. Υπήρχε πυρασφάλεια; Λειτούργησε ; Έξοδος κινδύνου; Ασκήσεις για περίπτωση πυρκαγιάς ; Δεν νομίζω ότι λειτούργησε τίποτα σωστά σε αυτή τη περίπτωση.


Τέλος ρε παιδιά σκέφτομαι το εξής και συγγνώμη κιόλας αν στους νεώτερους θα φανεί και λίγο μελό, αλλά για μένα είναι φοβερά τραγικό. Απέκτησα ένα παιδί πριν από 5 μήνες. Όταν η γυναίκα μου μου ανακοίνωσε ότι είναι έγκυος, ήταν η συγκλονιστικότερη στιγμή της ζωής μου μέχρι εκείνη τη στιγμή. Αμέσως με κατακλύσανε χιλιάδες συναισθήματα και χιλιάδες όνειρα για το μέλλον μας , με το παιδί μας . Σκέφτομαι λοιπόν αυτόν τον δυστυχισμένο τον άντρα της κοπέλλας, μπαίνω στη θέση του και η γη εξαφανίζεται κάτω από τα πόδια μου κυριολεκτικά... Δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουνα στη θέση του. Μπορεί και να έφτανα στο έγκλημα...Είναι αδιανόητο να πεθαίνουν άνθρωποι που δεν φταίνε σε τίποτα. Αδιανόητο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις τράπεζες σήμερα από μέσα.
Σήμερα οι τράπεζες ήταν ανοιχτές για όσους ήθελαν να δουλέψουν.
Η εθνική καθώς και η eurobank στην ευρύτερη περιοχή συντάγματος σταδίου πανεπιστημίου διώξανε τους υπαλλήλους τους απο τις 11 υπό τον φόβο των επισοδείων.
Το κτήριο της Marfin που κάηκε δεν έχει ρολά.
Άνθρωποι στο κτήριο της Marfin υπήρχαν στον πρώτο όροφο, σύμφωνα με ΜΜΕ οι 2 πεθάνανε απο αναθυμιάσεις και 1 απο σοβαρά εγκαύματα.

Θλίψη και μόνο για ένα τραγικό γεγονός. Τις ίδιες ευθύνες που καταλογίζονται και στους ανεγκέφαλους που είδαν ανθρώπους μέσα και παρ΄ όλα αυτά πετάξανε μολότοφ μέσα στο κτήριο καταλογίζονται και στον αξιοθρήνητο κύριο Βγενόπουλο και σε κάθε αφεντικό που απειλεί τους υπαλλήλους του να εργαστούν υπό αυτές τις συνθήκες ενώ έχει απόλυτη γνώση της έκρυθμης κατάστασης.

Υ.Γ.: Οι νεκροί είναι τρεις όχι τέσσερις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις τράπεζες σήμερα από μέσα.
Σήμερα οι τράπεζες ήταν ανοιχτές για όσους ήθελαν να δουλέψουν.
Η εθνική καθώς και η eurobank στην ευρύτερη περιοχή συντάγματος σταδίου πανεπιστημίου διώξανε τους υπαλλήλους τους απο τις 11 υπό τον φόβο των επισοδείων.
Το κτήριο της Marfin που κάηκε δεν έχει ρολά.
Άνθρωποι στο κτήριο της Marfin υπήρχαν στον πρώτο όροφο, σύμφωνα με ΜΜΕ οι 2 πεθάνανε απο αναθυμιάσεις και 1 απο σοβαρά εγκαύματα.

Θλίψη και μόνο για ένα τραγικό γεγονός. Τις ίδιες ευθύνες που καταλογίζονται και στους ανεγκέφαλους που είδαν ανθρώπους μέσα και παρ΄ όλα αυτά πετάξανε μολότοφ μέσα στο κτήριο καταλογίζονται και στον αξιοθρήνητο κύριο Βγενόπουλο και σε κάθε αφεντικό που απειλεί τους υπαλλήλους του να εργαστούν υπό αυτές τις συνθήκες ενώ έχει απόλυτη γνώση της έκρυθμης κατάστασης.

Υ.Γ.: Οι νεκροί είναι τρεις όχι τέσσερις.
Συμφωνώ με όλα , μόνο που οι νεκροί ήταν τέσσερις , μιάς και η μιά κοπέλλα ήταν έγκυος...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Με προλαβες Αρη!

Δυστυχως ο κ.Βγενοπουλος ( αν και το κυριος ειναι αχρηστο ) ηρθε κατοπιν εορτης στο σημειο για να δειξει τι; Πως εχει ανθρωπινο προσωπο; Για να απειλησει τους εναπομειναντες υπαλληλους που μετατρηπαν σε θυματα;

Με ποια ορεξη αυτοι οι ανθρωποι θα πανε την επομενη μερα για δουλεια; Ή μετα απο οσο καιρο τους δωσει αδεια;

Με ποια ορεξη ομως θα σκεφτουν να φυγουν απο τη Marfin αφου ολοι οι μεγαλοτραπεζιτες ειναι συνεννοημενοι για τετοιους υπαλληλους;


Και τελος ( κι ολοι ξερετε ποσες φορες εχω καταδικασει τη βια και την εχω πει σε Αρη, s.s. , Kiratzo, κλπ ) τα σημερινα γεγονοτα ηταν προμελετημενα.
Απο τη μια για να διασυρουν και να απομακρυνουν τα φωτα της δημοσιοτητας απο μια πορεια χιλιαδων εκατονταδων ανθρωπων που κατεβηκαν στο δρομο για να διαδηλωσουν ειρηνικα κι απο την αλλη για να στοχοποιησουν αριστερες οργανωσεις που κατεβηκαν ειρηνικα σε πορεια ( ΠΑΜΕ στην προκειμενη περιπτωση ) καθως και αντιεξουσιαστικες οργανωσεις!

Και θα κλεισω με 2 πραγματα:
Συγχαρητηρια στο ΠΑΜΕ που δημιουργησε αλυσιδα προστασιας μπροστα απο τον Αγνωστο Στρατιωτη και τους Ευζωνους σε μια δυσκολη στιγμη ( υστερα απο μαρτυρια δημοσιογραφου του ΣΚΑΙ αυτο ).

Και το δευτερο ειναι πως τα σημερινα εκτροπα δε τα εκαναν οι αντιεξουσιαστες και οι αναρχικοι που βρισκονται στα Εξαρχεια. Καλα θα κανει η αστυνομια να ψαξει στα στοιχεια ακραιων κομματων της δεξιας ( ΛΑΟΣ ). Υποπτη η αμεση αναφορα του Καρατζαφερη προς το ΠΑΜΕ και το ΣΥΝ, πριν ακομα ηρεμησουν τα πνευματα. Ομως ο κοσμος ειναι πιο εξυπνος απο τη σαπιλα του κομματος που θυμιζει χιτλερισμο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Η σημερινή πορεία είχε τέτοιο παλμό που εγώ είχα πολλά χρόνια να δω. Όταν μαζεύτηκαν δεκάδες χιλιάδες έξω από τη Βουλή φωνάζοντας τα συνθήματά τους, είχε σειστεί ο τόπος...Και ξαφνικά πέσανε οι πρώτες μολότωφ , και άρχισαν τα χημικά, αλλά και το γνωστό "παιχνιδάκι" που "έσπασε" και το παλμό και άλλαξε και τη κατεύθυνση της πορείας ... Ματατζήδες και κουκουλοφόροι, έξω από τη Βουλή να παίζουνε "πετροπόλεμο". Είναι να μην τα θεωρείς πλέον στημμένα όλα αυτά; Σε 5 λεπτά είχε αδειάσει η Αμαλίας, τη στιγμή που φαινόταν ότι δεν θα έφευγε ο κόσμος ούτε αύριο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Καποια στιγμη φοβαμαι πως ο κοσμος θα αντιδρασει και θα προχωρησει στην αυτοδικια...Κι οταν αυτοι οι γνωστοι/αγνωστοι πεσουν στα χερια κανενος εργατικου συνδικατου, ουτε οι αστυνομικοι δε θα μπορεσουν να τους γλυτωσουν...

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Να δούμε τι αυτοδικία θα γίνει όταν θα πέσουν οι βουλευτές και τα αφεντικά στα χέρια των εργατικών συνδικάτων...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Για την ωρα χαιρομαι που στο εξωτερικο ( Γερμανια ) θετουν ζητημα για το κατα ποσο η ελληνικη κυβερνηση εχει στα χερια της τη κατασταση.

Και χαιρομαι γιατι ο μονος μας εκπροσωπος εκει εξω αμφισβητειται πλεον κι ανοικτα ( οχι πως τον επαιρναν στα σοβαρα οι ξενοι, αλλα φοβουμενοι τη δικη τους κατακρυλα προσπαθουσαν να εμποδισουν τη δικη μας ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως άρπαξε έτσι το κτήριο. Οκ, δεν είχε ρολά μπουκάρανε μέσα, πετάξανε 2 μπουκάλια. Τόσες φορές όμως το έχουμε δει αυτό να συμβαίνει σε πορείες ή σε άσχετες φάσεις, δηλαδή να πετάνε μολότοφ σε τράπεζες και να σβήνουν γρήγορα και απο πυροσβστική και από τα μέσα πυρόσβεσης της τράπεζας. Τώρα πως γίνεται αυτό το κτήριο να άρπαξε τόσο πολύ τόσο γρήγορα? Δεν μου αρέσει να κάνω σενάρια πραγματικά και το ξέρετε, αλλά τώρα όλα μοιάζουν περίεργα. Τόσοι υπάλληλοι κλειδωμένοι, χωρίς έξοδο κινδύνου και ένα κτήριο να αρπάζει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα όπως δεν έχουμε δει εδώ και πολύ καιρό.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τραγική κατάληξη σε μια μέρα που μπορούσε να εξελιχτεί σε σημείο αναφοράς για τα επόμενα τουλάχιστον 10 χρόνια.
Κόσμος άπειρος(δεν περιγράφεται αυτό το πράγμα αν δεν το έζησε από κοντά κανείς),χτυπήματα καπιταλιστικών στόχων(υπουργείο οικονομικών και νομαρχία βουλής π.χ.),ντου στην βουλή από απλούς μεροκαματιάρηδες εργαζομένους που αψήφησαν τους πάνοπλους ματατζήδες και τις έπαιζαν μαζί τους για κανα 10λεπτο.
Προφανώς όλα αυτά περνάν σε δεύτερη μοίρα όμως.Οι ευθύνες είναι μοιρασμένες.Εγκληματικό το λάθος να πετάξουν μολότοφ ενώ μπορεί έστω και να υπήρχε η παραμικρή υποψία ότι υπάρχει κόσμος μέσα.
Μέγιστο έγκλημα των αφεντικών της τράπεζας να προβούν στις ενέργειες που περιγράφηκαν στην επιστολή της εργαζομένου.
Γενικότερα πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για πιο ψύχραιμες τοποθετήσεις.
Αυτή την στιγμή δυστηχώς στοχοποιείται ένας ολόκληρος χώρος(ο μοναδικός κατα τη γνώμη μου που μπορεί να θέσει σωστές επαναστατικές βάσεις για την ανατροπή της χούντας που ζούμε) από την ενέργεια κάποιων ούγκαλων
Ήδη μπάτσοι μπουκάρουν σε καταλήψεις,βαράνε κοριτσάκια,πιτσιρικάδες.
Ελπίζω τουλάχιστον να μην καφθεί σε καμία περίπτωση η σημερινή ορμή και να συνεχιστούν οι κινητοποιήσεις στον ίδιο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η σημερινή πορεία είχε τέτοιο παλμό που εγώ είχα πολλά χρόνια να δω. Όταν μαζεύτηκαν δεκάδες χιλιάδες έξω από τη Βουλή φωνάζοντας τα συνθήματά τους, είχε σειστεί ο τόπος...Και ξαφνικά πέσανε οι πρώτες μολότωφ , και άρχισαν τα χημικά, αλλά και το γνωστό "παιχνιδάκι" που "έσπασε" και το παλμό και άλλαξε και τη κατεύθυνση της πορείας ... Ματατζήδες και κουκουλοφόροι, έξω από τη Βουλή να παίζουνε "πετροπόλεμο". Είναι να μην τα θεωρείς πλέον στημμένα όλα αυτά; Σε 5 λεπτά είχε αδειάσει η Αμαλίας, τη στιγμή που φαινόταν ότι δεν θα έφευγε ο κόσμος ούτε αύριο...

Το πιο σωστο απ ολα.Χανεις την δυναμη σου αδικα
Δεν θα σχολιασω το γεγονος με τους νεκρους.δεν νομιζω πως υπαρχουν λογια.VIVA ARGENTINA μαλλον(και οχι για το ποδοσφαιρο)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αρη
Νομιζω πως το τροκτικο εχει βγαλει μια ανακοινωση υπαλληλων της Marfin που αναφερεται τοσο για την κατασταση των κτιριων, οσο και για τις εργασιακες συνθηκες στο συγκεκριμενο ομιλο!

Εαν τα υλικα κατασκευης ηταν ψευδοϋλικα, τοτε ειναι αρκετα ευφλεκτα. Σε συνδυασμο με την απουσια πυροσβεστηρα, αυτοματου συστηματα κατασβεσης με αφρο και της υποχρεωτικης παραμονης των υπαλληλων με εντολη της διευθυνσεως ( αλλιως, απολυση! ), το μειγμα γινεται θανατηφορο!

Δε βλεπω συνομωσια...βλεπω στοχευμενη επιθεση με σκοπο την απομακρυνση των μεσων απο τη πραγματικη ειδηση της ημερας ( πριν συμβει το γεγονος ). Ομως η κατασταση ξεφυγε και προχωρησε σε δολοφονια εκ προμελετης ( πλεον ).

S.s.

Και το δευτερο ειναι πως τα σημερινα εκτροπα δε τα εκαναν οι αντιεξουσιαστες και οι αναρχικοι που βρισκονται στα Εξαρχεια. Καλα θα κανει η αστυνομια να ψαξει στα στοιχεια ακραιων κομματων της δεξιας ( ΛΑΟΣ ). Υποπτη η αμεση αναφορα του Καρατζαφερη προς το ΠΑΜΕ και το ΣΥΝ, πριν ακομα ηρεμησουν τα πνευματα. Ομως ο κοσμος ειναι πιο εξυπνος απο τη σαπιλα του κομματος που θυμιζει χιτλερισμο!

Αρα συμφωνουμε!
Μπορει να πιστευω πως ισως να μην εχουν τη δυναμικη οι συγκεκριμενοι χωροι να κανουν την αλλαγη, αλλα ειμαι σιγουρος πως δε θα ηθελαν σημερα ιδιαιτερα να κανουν μπαχαλο τη διαδηλωση. Και ιδιαιτερα σημερα υπηρχαν ανθρωποι απο πολλους πολιτικους χωρους!

Αλλα τι να λεμε...παιχνιδια μεγαλα παιζονται πισω απο την Ελλαδιτσα..μια προειδοποιηση των μεγαλων οικων πως "ο,τι και να κανετε, εμεις θα σας απαυτωσουμε την ενωμενη ευρωπη"
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/10, 22:15 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντω ειναι λιγο περιεργο μια τραπεζα να μην εχει αυτοματο συστημα πυροσβεσης ειδικα στο κεντρο.Παιζει κορονα γραμματα τα λεφτα ο Βγενοπουλος?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ειναι ασφαλισμενα τα λεφτα. Κι ολο το συστημα ειναι σε σερβερ στο Ελληνικο. Οποτε δεν εχασε τιποτα! Α, ναι...εκτος απο 3 υπαλληλους, αλλα οκ...δοξα τον Μαμονα υπαρχουν κι αλλοι που μπορουν κανουν την ιδια δουλεια!

Αν απορεις για το συστημα πυροσβεσης, μπορεις να πας σε οποιοδηποτε βραδινο μαγαζι/ροκαδικο/ξενυχταδικο και να ριξεις μια ματια εαν εχουν ολους τους κανονες ασφαλειας εκπληρωμενους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
"Mη χτυπάς τον αδερφό σου-
τον αφέντη τον κουφό σου!
Και στον ίδρο το δικό
γίνε συ τ' αφεντικό.

Χάιντε θύμα, χάιντε ψώνιο
χάιντε Σύμβολον αιώνιο!
Αν ξυπνήσεις, μονομιάς
θα 'ρτη ανάποδα ο ντουνιάς."
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ακουστηκε οτι χρησιμοποιηθηκαν κ μπιτονια με βενζινη εκτος απο μολοτοφ...αν οντως ισχυει αυτο, τοτε δε χρειαζεται να ψαχνουμε το πως λαμπαδιασε το κτηριο...οσο για το αν υπηρχε πυρασφαλεια στο κτηριο, αυτο μπορω να το μαθω αυντομα απο πρωτο χερι...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Κώστας Βάρναλης ...............................πριν απο τόσα χρόνια και πάντα επίκαιρο !!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παντω ειναι λιγο περιεργο μια τραπεζα να μην εχει αυτοματο συστημα πυροσβεσης ειδικα στο κεντρο.Παιζει κορονα γραμματα τα λεφτα ο Βγενοπουλος?
Περιττό να μιλήσουμε για το υπόγειο χρηματοκιβώτιο που έχουν οι περισσότερες τράπεζες, αν όχι όλες.

Αν απορεις για το συστημα πυροσβεσης, μπορεις να πας σε οποιοδηποτε βραδινο μαγαζι/ροκαδικο/ξενυχταδικο και να ριξεις μια ματια εαν εχουν ολους τους κανονες ασφαλειας εκπληρωμενους!
H διαφορά είναι πως το κάθε ξενυχτάδικο δεν θεωρώ οτι έχει την ίδια "διαδοση" φωτιάς που έχει ένα γραφείο. Δε λέω, έχει ξύλινα τραπέζια κλπ, αλλά:
-Ως επι το πλείστον έχουν υψηλότερο ταβάνι, το οποίο συντελεί στην αύξηση χρόνου μέχρι να γίνει αποπνικτική η ατμόσφαιρα.
-Δεν έχουν τόνους γραφικής ύλης που αρπάζουν πολύ ταχύτερα από το ξύλο.

Δε λέω οτι υπάρχουν μαγαζιά που δικαιολογούνται να έχουν τέτοιες ελλείψεις.Απεναντίας. Απο την άλλη όμως, όταν έχεις ένα κατάστημα το οποίο λόγο λειτουργίας αποτελεί στόχο, όπως μια τράπεζα αποτελεί πράγματι εγκληματική αμέλεια η έλλειψη  κατασβεστικών συστημάτων όπως και η μηδενική εκπαίδευση του προσωπικού για τέτοιες περιπτώσεις. Εαν ήταν απο αναθυμιάσεις, θα ήταν διαφορετικά αν κάποιος είχε τη ψυχραιμία να "σφραγίσει" τη κάσα της πόρτας με βρεγμένα πανιά? Βλακεία μου βέβαια, και θράσος να μιλάω εκ των υστέρων και εκ του ασφαλούς...Απλά μια απορία...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Isnogood ο νομοθετης μεσω του Συνταγματος εχει ορισει καποιες προϋποθεσεις ασφαλειας που πρεπει να τηρουνται σε καθε χωρο οπου υπαρχουν ανθρωποι!

Το θεμα ειναι πως ολοι μα ολοι παιρνουν τις αδειες λειτουργιας χωρις να εχουν ολα τα απαραιτητα χαρτια ;) Μπανανια!

Ηταν τραπεζα..Η τουαλετα σκεφτηκες πως μπορει να ηταν στο ισογειο; Στο χωρο που δεν μπορουσαν να ειχαν προσβαση οι ανθρωποι που ετρεχαν να σωθουν κι οχι να το παιξουν Μαγκαϊβερ!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παντως κατι που ειπα και πριν το λεω και τωρα..Μπορει τις περισσοτερες φορες τα επισοδεια να γινονται ειτε απο μπαχαλους ειτε απο αντιεξουσιαστες και λοιπους αλλα σημερα δεν χρειαζοταν αυτους η πορεια για να ''μπαχαλευτει''..Πολυ πριν φτασουμε στη βουλη η πλειοψηφια του κοσμου ηταν παρ απολυ επιθετικη..Το λεω και το εννοω αυτο..Και μεχρι το σημειο που μας πεθαναν στη κυριολεξια το ευχαριστηθηκα γιατι ειδα οτι επιτελους και ο αριστεροκοσμος(ισως οχι μονο) εχει δυναμικη σε μια περιοδο που το χρειαζομαστε αυτο..

Πραγματικα δεν ξερω αν ηταν συνομοσια η απλη μαλακια..Οπως και να χει τραγικο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 16:02
από Desert Rose
10 Απαντήσεις
5028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/07, 08:34
από Βραζίλης
552 Απαντήσεις
116348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
0 Απαντήσεις
1380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 16:24
από konstadinoc
41 Απαντήσεις
12256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 00:53
από Amylo
36 Απαντήσεις
10893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 20:45
από Spell@lchemist!
5 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 17:17
από x-versous
9 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:46
από Ανδρεας Ν
1 Απαντήσεις
2085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 02:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80