Αποστολέας Θέμα: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή  (Αναγνώστηκε 3369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steve62742

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
παιδια αν και εχω αγορασει μια ηλεκτρικη πολυ καιρο τωρα αρχιζω να ασχολουμε σοβαρα αλλα εχω ενα προβλημα με τον ενισχητη μου (Laney Hardcore Max HCM10 10w) ακούγετε,σχεδον, συνεχια ενας θορυβος οταν συνδεω την κιθαρα και ειδικα οταν ακουμπαω οποιοδήποτε ποτενσιομετρο του,ειδικα το master volume οπου ακουγωνται πολυ δυνατα χιονια.οταν βαζω και παραμορφοση τοτε τα πραγματα γινονται χειροτερα αφου πολες φορες δεν περναει καν τον ηχο της κιθαρας και κανει μονο περιεργους θορυβους....εχω μια υποψια οτι για ολο αυτο φταιει η γειωση του ενισχυτη αλλα δεν ειμαι σιγουρος.αν καποιος εχει καταλαβει τι ακριβως γινετε pls help...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή
« Απάντηση #1 στις: 09/12/10, 13:49 »
Αρχικα τσεκαρε ολα σου τα καλωδια και το βυσμα εισοδου του ενισχυτη οτι δεν εχουν κατι (ψυχρη κολληση πχ)
Κατοπιν δοκιμασε να βαλεις τον ενισχυτη σε μια πριζα που εισαι σιγουρος οτι ειναι γειωμενη σωστα. (ακομα και σε ασχετο δωματιο ή σε αλλο σπιτι πχ).
Σιγουρεψου οτι η κιθαρα ειναι σωστα γειωμενη (πχ σε κανενος φιλου τον ενισχυτη που ξερεις οτι παιζει σωστα, εκτος αν εχεις γνωσεις και δεις οτι η γειωση ειναι οκ).
Μην παιζεις σε χωρο που ειναι κοντα σε dimmers, λαμπες φθοριου, τηλεορασεις και οθονες υπολογιστων και γενικοτερα συσκευες που μπορει να βγαζουν ηλεκτρομαγνητισμο εντονο.
Δοκιμασε επισης στον ενισχυτη να βαλεις αλλο καλωδιο τροφοδοσιας που εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα.
Το επιπλεον φυσημα με την παραμορφωση ενεργοποιημενη, θα το εχεις παντα σε οτι ενισχυτη και αν εχεις. Το ποσο πολυ ακουγεται αυτο το φυσημα εχει σχεση και με την ποιοτητα του ενισχυτη, της σωστης γειωσης, των καλων/σωστων καλωδιων και απο το αν εχεις κανα noise gate ή οχι.
Γενικα ειναι φυσιολογικο να εχεις λιγο φυσημα οταν εχεις παραμορφωση, αλλα φυσικα οχι να γινεται χαμος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος steve62742

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή
« Απάντηση #2 στις: 09/12/10, 15:19 »
αρχικα σε ευχαριστω για την βοηθεια
τωρα,το καλωδιο ηταν το πρωτο πραγμα που αλλαξα χωρις να δω διαφορα.
για την γειωση της κιθαρας,αν ενωεις την γειωση του jack τοτε ειναι οκ γτ προσφατα το αλλαξα
για το καλωδιο τροφοδοσιας του ενισχυτη δεν μπορω να το αλλαξω γτ ερχετε κατευθειαν απο τον ενισχυτη,δεν βγενει.
αυτο με την διαφορετικη μπριζα θα το δοκιμασω το απογευμα γιατι οντως παντα παιζω στην ιδια,και αυτο με τις συσκευες,ο ενισχυτης μου ειναι ακριβως κατω απο το θρανιο που εχω την οθονη του υπολογιστη μου,δεν νομιζω να φταιει αυτο ομως αλλα θα δοκιμασω να τον βαλω εντελως αλου.

τελος,για το φυσημα,δεν εννοω το λιγο φυσιολογικο...ορισμενες φορες δεν περναει καν ο ηχος της κιθαρας (ή ακομα περισοτερες αυξομιονετε η ενταση εξοδου μονη της) ενω πολλες φορες κανει θορυβους(πολυ δυνατους) μονος του...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή
« Απάντηση #3 στις: 09/12/10, 15:32 »
για την γειωση της κιθαρας,αν ενωεις την γειωση του jack τοτε ειναι οκ γτ προσφατα το αλλαξα
Οχι, δεν εννοεί αυτό. Η γείωση της κιθάρας γίνεται εσωτερικά, το οποίο σημαίνει ότι οι χορδές μέσα από την γέφυρα είναι γειωμένες (κάνουν κύκλωμα) με την γείωση του Jack που ανέφερες. Εάν η γείωση αυτή δεν υπάρχει ή έχει κοπεί, τότε η κιθάρα κάνει θόρυβο.
Γενικά και πέραν από τον ενισχυτή σου, εάν όταν πιάνεις τις χορδές σε μία κιθάρα (μόνο, όχι άλλα μέρη) και ο θόρυβος γενικά μειώνεται ή εξαφανίζεται, τότε η γείωση αυτή υπάρχει και είναι εντάξει.
Πάντως εμένα μου ακούγεται ως ηλεκτρολογικό πρόβλημα του συγκεκριμένου ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος steve62742

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή
« Απάντηση #4 στις: 09/12/10, 15:40 »
αυτο με το πιασιμο των χορδων παντως ισχυει,οταν ακουμπησω καπια χορδη το "φυσημα" εξαφανιζετε.αλλα ειτε ακουμπαω χορδες ειτε οχι αν παω να γυρισω καπιο ποτενσιομετρο(και ειδικα το master volume) τοτε ακουγωνται χιονια παλι απο τον ενισχυτη...και εγω για προβλημα του ενισχυτη πιστευω οτι ειναι,με ελαχιστες γνωσεις ηλεκτρωνικων υπαρχει περιπτωση να βρω ακρη μονος μου?το θεμα ειναι οτι αυτο το προβλημα δεν το ειχε απο την αρχη της αγωρας του...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: περίεργο πρόβλημα με ενισχητή
« Απάντηση #5 στις: 09/12/10, 16:22 »
..με ελαχιστες γνωσεις ηλεκτρωνικων υπαρχει περιπτωση να βρω ακρη μονος μου?το θεμα ειναι οτι αυτο το προβλημα δεν το ειχε απο την αρχη της αγωρας του...
Αυτός ο ενισχυτής είναι τρανζιστοράτος, θεωρητικά θα έπρεπε να δουλεύει, μέχρι να γεράσεις ή να τον βαρεθείς και να τον πετάξεις..

Επειδή λες ότι είχες καιρό να ασχοληθείς, εάν τον είχες παρατημένο κάπου με πολύ σκόνη, υπάρχει περίπτωση να έχουν πιάσει τόσο σκόνη τα ποτενσιόμετρα που να παρεμβαίνουν στον ήχο με τον τρόπο που περιγράφεις.

Η μπακάλικη λύση: με τον ενισχυτή σβηστό, κάνε μπρος-πίσω ΟΛΑ τα ποτενσιόμετρα για ΟΛΗ την διαδρομή τους ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (>20). Εάν τον ανοίξεις και έχει βελτιωθεί, αυτό θα επιβεβαιώσει την θεωρία. Συνέχισε μέχρι να μήν βελτιώνεται άλλο, ή πήγαινε στην επόμενη λύση.

Η σωστή λύση: Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ζήτα ένα σπρέυ για καθαρισμό ποτενσιόμετρων. Με τον ενισχυτή σβηστό, ξεβίδωσε τον και άνοιξε τον μέχρι να μπορείς να δεις τα ποτενσιόμετρα από πίσω (όπου έχουν συνήθως μία εγκοπή/τρυπούλα). ΜΕΣΑ σε αυτή την εγκοπή κάνε ΛΙΓΟ σπρευ σε κάθε ένα και δοκίμασε τα κάνοντας μπρος-πίσω και μετά τον ενισχυτή πάλι. Εάν είναι αυτό, θα παίξει σωστά.
Υπ' όψιν: το να κάνεις σπρέυ απ'έξω από τα ποτενσιόμετρα δεν κάνει τίποτα, απλά χαλάς το σπρέυ.

Δοκίμασε κάτι από αυτά και τα ξαναλέμε..
   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
73 Απαντήσεις
30380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
60 Απαντήσεις
19401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 09:13
από dunkan
12 Απαντήσεις
5407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
6 Απαντήσεις
3806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 15:53
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 16:26
από kaloferis
11 Απαντήσεις
4779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 10:06
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
2741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:50
από Nikolas66
4 Απαντήσεις
2500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 16:48
από Voxs
4 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/17, 16:12
από Καθόδιος (φλουτσ)