Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για μετατροπή των βιδών της κιθάρας γι  (Αναγνώστηκε 7218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GuitarMod

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα είμαι νέο μέλος και έχω ένα καινούργιο προβληματισμό.Ήθελα να αλλάξω μαγνήτες στην ηλεκτρική μου κιθάρα και έβλεπα βιντεο στο Youtube και παρατήρησα πως οι βίδες είναι απευθείας βιδωμένες πάνω στο ξύλινο σώμα της κιθάρας.Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, μέταλλο+ξύλο+κίνηση=πολύ κακή ιδέα.Δεν είναι σωστό να φοβάσαι να αλλάξεις μαγνήτες,ή οτιδήποτε άλλο μη χαλάσει το κράτημα της βίδας μετά με τον καιρό.Λοιπόν θέλω να ρωτήσω δεν γίνεται κάτι ώστε να μην βρίσκει η βίδα κάθε φορά πάνω στο ξύλο?


Βρήκα αυτό : http://www.masterbuilding.net/v/vspfiles/assets/images/threaded%20insert.jpg
Και αυτό : https://www.etrailer.com/Accessories-and-Parts/Tow-Rax/TWSPWFKW.html το οποίο σφίγγει με αλεν και μπαίνει μετά η βίδα κανονικά μέσα.


Όποιος γνωρίζει είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε βοήθεια,ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εχω κοψει/χαλασει κεφαλι απο κανα 3 βιδες για μαγνητη επειδη ειναι σφινοτα στο ξυλο οποτε σιγα μην παρουν κενα ετσι ευκολα με 5 ξεβιδωματα στα 25 χρονια..
Αυτα που εβαλες,αν τα δεις απο κοντα,ειναι για μεγαλες βιδες με διαμετρο τουλαχιστον 6mm οποτε..δεν (κανει) γιατι ναι μεν (ειναι καλη ιδεα) αλλα (δεν βολευει)  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GuitarMod

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση,το γνωρίζω ότι δεν κάνουν τα μεγέθη,για αναφορά το έδειξα.Δεν μπορώ να καταλάβω π.χ. φίλος που έχει μπάσο Warwick δεν βιδώνουν πάνω στο ξύλο οι βίδες αλλά σε κάτι βάσεις κάτω από τους μαγνήτες.Ακόμα και για το μέρος της μπαταρίας ανοίγει κουμπωτά με πορτάκι σε αντίθεση με τις κιθάρες που έχουν βίδες πάνω στο ξύλο.Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο προσεγμένα στο μπάσο να μην φθείρεται το ξύλο και στις κιθάρες ΠΑΝΩ στο ξύλο. ???

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αυτο για τις βιδες στους μαγνητες του warwick δεν το γνωριζα,τοτε μπραβο τους για την προσεγμενη δουλια.Σιγουρα θα μηλας ομως και για καποιο ακριβο μοντελο.Το αλλο καπακι που λες ειναι για την μπαταρια γιατι οσο να ναι,συχνα πυκνα θα θελει αλλαγη.Αν δεν ειχε μπαταρια,θα ηταν βιδοτο.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα είμαι νέο μέλος και έχω ένα καινούργιο προβληματισμό.Ήθελα να αλλάξω μαγνήτες στην ηλεκτρική μου κιθάρα και έβλεπα βιντεο στο Youtube και παρατήρησα πως οι βίδες είναι απευθείας βιδωμένες πάνω στο ξύλινο σώμα της κιθάρας.Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, μέταλλο+ξύλο+κίνηση=πολύ κακή ιδέα.Δεν είναι σωστό να φοβάσαι να αλλάξεις μαγνήτες,ή οτιδήποτε άλλο μη χαλάσει το κράτημα της βίδας μετά με τον καιρό.Λοιπόν θέλω να ρωτήσω δεν γίνεται κάτι ώστε να μην βρίσκει η βίδα κάθε φορά πάνω στο ξύλο?

Μην αγχώνεσαι. Το μυστικό είναι στο σφίξιμο. Δεν σφίγγουμε χωρίς αύριο, ίσα να νιώσουμε ότι βρήκε τέρμα. Άντε δώστου κι 1/8 ακόμα της στροφής. Δεν πρόκειται να πάνε πουθενά οι μαγνήτες...

Στο χειρότερο σενάριο όπου θα σου πετάξει μια βίδα έξω, θα πάρεις και θα βάλεις μέρος μιας οδοντογλυφίδας/σπίρτου στην τρύπα της βίδας και θα αντέξει άλλα τόσα χρόνια....

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Στα χαρτιά φαίνεται σαν χαζή ιδέα, ακριβώς επειδή ανοίγεις οπή μέσα στο σώμα και η αλλαγή μαγνητών αυτόματα αφήνει ερωτηματικά. Όπως όμως έγραψε και ο vegos, οι βίδες δεν σφίγκονται σαν να μην υπάρχει αύριο, γιατί απλά δεν χρειάζεται. Γι' αυτό αν δεις οποιοσδήποτε μαγνήτης έχει λίγο τζόγο (=κίνηση όταν τον πιέζεις απαλά γύρω από την σταθερή του θέση). Έτσι δεν υπάρχει φόβος να ανοίξει ρωγμή στο σώμα μέσα από το σπείρωμα επειδή ακριβώς δεν είναι τέρμα σφικτά βιδωμένοι οι μαγνήτες.


Όσο για την αλλαγή των μαγνητών, οι περισσότερες βίδες είναι ίδιες, τουλάχιστον εντός του ίδιου κατασκευαστή.


Αξίζει να σημειωθεί ότι το direct mounting γίνεται για περισσότερο sustain και καλύτερη μεταφορά των χαρ/κων των υλικών της κιθάρας μέσα στον ήχο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
τον τρόπο αυτό χρησιμοποιούν διάφορες εταιρίες σε bolt on όργανα για τη σύνδεση μπράτσου με σώμα όπου εκεί όντως χρειάζεται να βιδωθούν οι βίδες σφιχτά χωρίς να'χουν καθόλου τζόγο.

Στα χαρτιά φαίνεται σαν χαζή ιδέα

περιττή θα τη χαρακτήριζα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
By the way, κι επειδή τώρα το είχα στο μυαλό μου καθώς έχω βάλει/βγάλει μαγνήτη και pickguard (7+4 βίδες) γύρω στις 28 φορές από χθες:

Υπάρχει ένα παλιό/γνωστό κολπάκι για τις βίδες στο ξύλο. Εκτός του ότι δεν βάζουμε δύναμη, αφού την τοποθετήσουμε στην τρύπα, με το κατσαβίδι την γυρνάμε πρώτα ανάποδα απαλά, τόσο ώστε να κλωτσήσει (να βγει έξω από το σπείρωμα). Μόλις κλωτσήσει, ξεκινάμε να βιδώνουμε απαλά. Έτσι δεν πρόκειται να στραβοβιδώσει, που είναι το πιο σύνηθες.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εμενα παντος μου εχει τυχει να θελω να ξεβιδωσω τον μαγνητη για να βαλω χαλκοταινια απο κατω και η βιδα απο σταυρωτη να γινει σταυρομενη  ;D ευτυχος μετα τις 2-3 πρωτες στροφες και ετσι την εβγαλα με μιτερη πενσα.Στο πρεσιζιον που εφτιαξα εβαλα 4 τετοια γιατι ειναι bolt on και ξεχασα να βαλω κατι πατεντο-παξιμαδια που ειχα ετοιμασει και κολλησα την ταστιερα(θα ψαξω ποστ οπου το ειχα συζιτησει με τον φιλτατο panixgr και εχω βαλει φωτο) αλλα στον πρεσιζιον μαγνητη του ιδιου μπασου μολις βιδωσα την 1η βιδα εσπασε πριν καν φτασει στην μεση(αρα καταξερο-σκληρο ξυλο,και λογικα μακριες βιδες,ηταν απο χαμπακερ μαγνητη..) και μιας και μπαινει σφινωτα,τον εχω χωρις βιδες και ειναι κομπλε.Αλλα στον αλλον τον χαμπακερ μπροστα,μιας και εχει φαρδιες τρυπες,εβαλα ΡΖ2 και κανα 35-40mm μακρος γιατι το τοπ εκει ειναι κουφιο απο κατω και επρεπε να φτασω ως το ξυλο απο το σωμα.
Ολα γινωντε.Μεχρι και του σπανου τα γενια τωρα πια γινωντε  ;D

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GuitarMod

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
By the way, κι επειδή τώρα το είχα στο μυαλό μου καθώς έχω βάλει/βγάλει μαγνήτη και pickguard (7+4 βίδες) γύρω στις 28 φορές από χθες:

Υπάρχει ένα παλιό/γνωστό κολπάκι για τις βίδες στο ξύλο. Εκτός του ότι δεν βάζουμε δύναμη, αφού την τοποθετήσουμε στην τρύπα, με το κατσαβίδι την γυρνάμε πρώτα ανάποδα απαλά, τόσο ώστε να κλωτσήσει (να βγει έξω από το σπείρωμα). Μόλις κλωτσήσει, ξεκινάμε να βιδώνουμε απαλά. Έτσι δεν πρόκειται να στραβοβιδώσει, που είναι το πιο σύνηθες.
Ωραία η συμβουλή!Ευχαριστώ παιδιά!
Θα συμφωνήσω επίσης με τον φίλο modfori, χαζή ιδέα δεν συμφωνώ καθόλου, ειδικά από πλευράς μηχανικού που είμαι,είναι πιο σωστό αυτό που κάνουν στα μπάσα warwick.Anyway αφού δεν έχει θέμα όλα εντάξει!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ειδου το ποστ
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89599.msg714695#msg714695
Αυτα ειναι πιο σταθερα απο αυτες τις "υποδοχες" που λες,και εχουν και πατο.Χερια να εχεις να σφιγκεις με δυναμη.. ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
τον τρόπο αυτό χρησιμοποιούν διάφορες εταιρίες σε bolt on όργανα για τη σύνδεση μπράτσου με σώμα όπου εκεί όντως χρειάζεται να βιδωθούν οι βίδες σφιχτά χωρίς να'χουν καθόλου τζόγο.

Στα χαρτιά φαίνεται σαν χαζή ιδέα

περιττή θα τη χαρακτήριζα
Δεν βαριέσαι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι πως καποια πραγματα δεν μπορεσα να καταλαβω τι ακριβως λετε,αλλα συμφωνω με τον animapura γιατι ετσι
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
9940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/04, 12:16
από Καρχαρίας
12 Απαντήσεις
5519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/05, 18:16
από CK
9 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
4 Απαντήσεις
6958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
16 Απαντήσεις
5617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
4 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 15:57
από thelegr
31 Απαντήσεις
9297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
0 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 13:12
από emix
89 Απαντήσεις
19500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/15, 22:30
από hot_sauce (φλουτσ)