Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για το "δικοί μας στίχοι και ποιήματα"  (Αναγνώστηκε 8046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Με αφορμή τη συζήτηση στο θέμα "Βαθμολογία" εκφράζω τις εξής ιδέες...

Η δημιουργίες κάθε μέλους να βρίσκονται συγκεντρωμένες όλες σε μια δική του σελίδα (όπως για τους μουσικούς) στην ίδια μορφή όπως τώρα, με τα σχόλια από κάτω συν δυνατότητα επί τόπου σχολιασμού.
Στον τομέα «Δικοί μας στίχοι και ποιήματα», στην πρώτη σελίδα, να εμφανίζονται μόνο τα θέματα που δημοσιεύτηκαν την τελευταίες 10 ημέρες συν αυτά (από τις σελίδες των μελών) που έλαβαν σχόλιο τις τελευταίες 10 ημέρες, όπως τώρα, με την ίδια δυνατότητα σχολιασμού και να υπάρχουν οι εξής αναζητήσεις:

Αναζήτηση ανά χρήστη/δημιουργό
Αναζήτηση ανά τίτλο δημιουργίας
Αναζήτηση ανά  ημερομηνία δημοσίευσης

Έπισης τα θέματα των στίχων θα μπορούσαν να έχουν σύμβολα που να σημαίνουν «μελοποιημένο», «ζητώ μελοποίηση», «άμετρο», ώστε οι δημιουργοί να έχουν δηλώσει την διάθεση δημοσίευσης των στίχων τους και επίσης, οι φίλοι μουσικοί που έχουν το αντίθετο πρόβλημα (δλδ ψάχνουν στίχους) να γνωρίζουν που να ψάξουν…

Βαθμολογία κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται. Ίσως (και το πετάω σαν ιδέα) να γίνεται μια ψηφοφορία κάθε Γενάρη για τα 15 καλύτερα τραγουδοστιχάκια και τα 15 καλύτερα ελεύθερα/άμετρα. Ως έπαθλα θα μπορούσαν χρησιμοποιηθούν:
-για τα στιχοτραγουδα μελοποίηση από τον συμφορουμίτη της επιλογής τους.
-για τα άμετρα, μια ωραία ηχογράφηση της απαγγελίας από τους ίδιους, με τη συνδρομή συμφορουμίτη ηχολήπτη/παραγωγού.
-και τα δύο μπορούν να κυκλοφορήσουν όπως τα προηγούμενα CD του κιθάρα, εναλλάξ από τραγούδι σε απαγγελία σε ένα 2πλό CD.
Τίποτα δεν είναι αδύνατο μέσα στα πλαίσια καλής συνεργασίας.

Ακούω γνωμες...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/08, 11:42 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μπράβο για τις λεπτομερείς και συγκεκριμένες προτάσεις σου και την καλή παρουσίαση τους!

Σύντομα θα απαντήσω για αρκετά από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
 Αυτό το παιδί... αυτό το παιδί... θα μας τρελλάνει!



   Στέργιο, πέρα απ'την πλάκα, μου φάινονται πολύ καλές οι προτάσεις σου και κυρίως πιστεύω ότι θα βοηθούσαν και τους συνφορουμίτες που γράφουν να έχουν ταξινομημένο το υλικό τους (ο pappous νομίζω εχει ανοίξει ένα θέμα στο οποίο προσθέτει κάθε φορά τους καινούριους του στίχους κι έτσι όποιος θέλει ξέρει που να τους αναζητήσει), αλλά όπως πολύ σωστά παρατηρείς, θα συμμαζευόταν γενικά η κατάσταση στο φόρουμ.
 Μου άρεσε και η πρότασή σου με την ψηφοφορία.

 Και προσθέτω:

 Γιατί, όπως οργανώνονται τα μουσικά φεστιβάλ του "Κιθάρα" να μην οργανωθούν και λογοτεχνικές συναντήσεις, στις οποίες στις απαγγελίες να παρεμβάλλονται μουσικά θέματα ή μελοποιημένοι στίχοι, ώστε να μπορούμε να παρουσιάσουμε και άλλες πτυχές των όσων συμβαίνουν μέσα στο φόρουμ;
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/08, 15:57 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
κι εγω απ' την πλευρά μου να σε συγχαρώ... προσθέτοντας πως μπορούν πολλά να γίνουν στα πλαίσια καλής συνεργασίας.

Α)  Συμφωνώ για την  (ψηφοφορία κάθε Γενάρη για τα 15 καλύτερα..κτ.λ.)

Β)  Συμφωνώ για τις αναζητήσεις και την προσθήκη συμβόλων

Γ)  Συμφωνώ και για την συγκέντρωση των δημιουργιών κάθε μέλους, αλλά θεωρώ πως και το προφίλ κάθε
     χρήστη δινει εξίσου καλές πληροφορίες...

Δ)  Πιστευω πως θα πρέπει να γίνει  διαχωρισμός της σελίδας και να εμφανίζει 2 πίνακες
           1)   καινούργιες δημιουργίες ( τα νέα θέματα της εβδομάδας ή του 10ημέρου.)
           2)   θέματα που έχουν απαντήσεις (τις απαντήσεις που διαδοχικά δινονται.)

Ε)  Πιστεύω επίσης πως πρέπει να αλλάξει η δυνατότητα σχολιασμού (απο 5 ανα 24ωρο ίσως σε 3 ή 5 ανα
     θέμα...το 24ωρο)


ΣΤ) Καλό θα ήταν να προστεθεί και μια μόνιμη στήλη για την ''ενδοεπικοινωνία των μελών'' σε αυτόν τον ιδιαίτερο
      χώρο του Στεκιού.





Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Στεργιος Στεργιος!  :clap: :drums:
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Πολύ ωραίες οι ιδέες του Στέργιου, πραγματικά χρειαζόμαστε λίγο..συγύρισμα στο "δικοί μας στίχοι και ποιήματα", μια καλύτερη οργάνωση.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
εγω θα ελεγα να μπαινουν ανα κατηγορια..δλδ συναισθηματικα(ερωτικα :P), φιλοσοφικα κλπ..νταξ δυσκολο αλλα..:/
επισης αυτη η ιδεα του κρου με την αναζητηση δεν ειναι καθολου ασχημη ισα-ισα... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Πολύ καλές και χρήσιμες οι προτάσεις του Στέργιου!! Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί του..ειδικά τα σχετικά με την "αναζήτηση" των ποιημάτων, ανα δημιουργό, τίτλο, ημερομηνία κτλ, θα βοηθούσαν πάρα πολύ.

Good Job ...;)

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Ε)  Πιστεύω επίσης πως πρέπει να αλλάξει η δυνατότητα σχολιασμού (απο 5 ανα 24ωρο ίσως σε 3 ή 5 ανα
     θέμα...το 24ωρο)
Eδω νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβληματακι...αναριωτιομουνα γιατι να ειναι μονο 5 οι απαντησεις ανα 24ωρο,τελικα ομως ειδα οτι ετσι μπορει πιο ευκολα να φανει ο,τι καινουριο θεμα μπαινει και σου δινει και το χρονο,νατα αναλυσεις και να στειλεις τον σχολιασμο σου εκει που σε ενδιαφερει...ειμαι λοιπον της γνωμης οτι τελικα ειναι σωστο και θα πρεπει να παραμεινει ετσι.(μια γνωμη λεω...)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Ωραίος ο Στέργιος!
Ήταν καιρός να γίνει μια τακτοποίηση στην κατηγορία. Συμφωνώ σε όλες τις προτάσεις του...(είσαι και οργανωτικός βρε και δεν σου το 'χα!).

Το ΣΤ του Λάμπρου περι "ενδοεπικοινωνιάς των μελών" δεν το κατάλαβα. Τα φώτα σας αν είναι εύκολο.

Amylo, να μπαίνουν ανα κατηγορία από ποιόν? Από τον εκάστοτε δημιουργό? Γιατί? Για να μπλέξουμε σε περιπέτειες του τύπου:
-Τι λε ρε φίλος που αυτό που έγραψες είναι "φιλοσοφικό"....τςςςςς...τράβα δες στη γωνία, έρχομαιιιιι?
...και να γίνει της Καρακωνσταντίνενας μετα!  ;D ;D
Να μην σχολιάσω το τι θα γίνει αν τοποθετούνται σε κατηγορίες από άλλους, συντονιστές πχ  ;D ;D

Όπως και να έχει, όσα κι αν μένουν στην πρώτη σελίδα της κατηγορίας, όσες απαντήσεις και να επιτρέπονται ανα 24ωρο...κλπ, βασικό νομίζω είναι πως ανεξάρτητα από όλα αυτά θα ήταν πολύ καλό ο κάθε δημιουργός να μπορεί να έχει μαζεμένα όλα μαζί αυτά που έχει γράψει. Κι αν κάποιος διαβάσει κάτι και θέλει να σχολιάσει, να μπορεί να περνάει (αυτόματα ίσως) στο θέμα οπου πρωτομπήκε ο στίχος κι εκεί να σχολιάσει ελεύθερα. Πιθανόν πρακτικά κάτι τέτοιο να είναι δύσκολο, δεν ξέρω...αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι ας το μελετήσουν τα "αφεντικά" κι ας μας πουν  :)

Καλημέρα σας!

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Ποια Φώτα;;;; ???

Βάγια να σου πω… και με την ευκαιρία αυτή θα προσθέσω και μερικά πραγματάκια ακόμη…

Για μένα αυτή η σελίδα είναι πού ιδιαίτερη… γιατί εκτός των άλλων είναι πολύ ‘’ζωντανή’’. Η ζωντάνια της όμως, αναγκαστικά περιορίζεται και από τα 5 μηνύματα (μικρό το κακό) και από το ότι τα σχόλια των θεμάτων πρέπει να είναι ουσιαστικά  ως προς αυτά… και όχι διαπροσωπικά…( μη βιαστείτε να με φάτε!! Το λένε οι κανονισμοί όχι εγώ!!!) Για να αντιληφθεί τώρα κάποιος πόσο ανάγκη για ενδοεπικοινωνία έχει αυτός ο χώρος πρέπει να εξετάσει λίγο τις απαντήσεις που συνοδεύουν τα θέματα που βρίσκονται δημοσιευμένα εκεί… Προσωπικά το διαπίστωσα από ένα δικό μου θέμα εκεί, που ξεκίνησε ως ποίημα και πέρασε τις 100 απαντήσεις φτάνοντας  στο σημείο του ενοχλητικού… ( ακόμη και σε εμένα) μιας και  περιόριζε ακόμη περισσότερο την εμφάνιση των νέων θεμάτων… Τότε θα μπορούσε ίσως να προταθεί και να μπει μια πινέζα… σήμερα το βλέπω δύσκολο γιατί ο χώρος που έχει μείνει στην σελίδα για την εμφάνιση των θεμάτων είναι ίσως ο μικρότερος σε όλο το φόρουμ ( πολλά μόνιμα και χρήσιμα φυσικά θέματα)…

Σήμερα επίσης πιστεύω πως στο συγκεκριμένο πίνακα λειτουργεί αρνητικά το γεγονός πως ένα νέο θέμα, μπορεί να βρεθεί σε πολύ λίγο χρόνο στην δεύτερη σελίδα, γιατί τρεις τέσσερις επισκέπτες της θα απαντήσουν σε ορισμένα παλιότερα. Δεν έχουν άδικο φυσικά γιατί τρέχουν όλα πιο γρήγορα… και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει…
Ίσως ο διαχωρισμός των πινάκων είναι μια καλή λύση…

και κάτι ακόμη που δεν αφορά άμεσα τους πίνακες αλλά τα μέλη….
Απλά θα το επισημάνω…

Κάποιο νέο μέλος που ανήκει στην οικογένεια των ποιητών… με τον περιορισμό των 5 και μάλιστα ουσιαστικών μηνυμάτων που ισχύει, χρειάζεται ‘’πτυχιακή’’ για να αποκτήσει το ‘’Παλιός’’ ή το ‘’εδώ είναι το σπίτι μου’’…
Κάποιο ουδέτερο μέλος στον πίνακα ‘’λοιπά’’  μπορεί να αποκτήσει χωρίς περιορισμούς τίτλους,  με ’’σκονάκια’’…

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Γειά σας κι από εμένα.

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου, κυρίως επειδή αναφέρθηκε ο λογότυπός μου από τον Salinas. Όντως τα περισσότερα στιχάκια που γράφω τα καταθέτω στο θέμα "άσματα ηθικά, πειραστικά". Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πιστεύω ότι αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος παρουσίασης. Ο λόγος που παραθέτω μ' αυτόν τον τρόπο είναι το ότι η συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων μου είναι στιχουργικές απαντήσεις σε ερεθίσματα που έχω λάβει σε άλλα σημεία του φόρουμ. Αυτό νομίζω ότι είναι εμφανέστατο αλλά το δηλώνω για να μην μένει καμμιά αμφιβολία.

Γενικά ο τρόπος παρουσίασης, νομίζω, ότι είναι αδιάφορος για το νέο μέλος ή για τον ερευνώντα το διαδύκτιο. Το νέο μέλος έτσι κι αλλιώς θα κολλήσει σ' αυτόν που επιθυμεί περισσότερο και ο διαδυκτιακός ερευνητής θα ψάξει μέσω του γκούγκλη. Αλλά και τι να ψάξει? στίχους περί "έρωτος", ας πούμε? Θα πρέπει να ξοδέψει μια ζωή μόνο και μόνο για τα gr.

Για τους συγχρωτιζόμενους καθημερινώς πάλι δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας και νομίζω ότι τα ποιήματα που απαιτούν δεύτερη και τρίτη ανάγνωση τα έχει ο καθένας μας προσδιορίσει. Εκτός αυτού δεν νομίζω ότι δημοσιεύεται τόσο μεγάλο πλήθος "στιχουργημάτων" (δεν θυμίζει το "κακουργημάτων"? ;D) καθημερινώς, ώστε να μην προλαβαίνουμε να τα παρακολουθούμε, τουλάχιστον όσοι από εμάς έχουν την απαιτούμενη εμπειρία! 
Να φανταστείτε αυτήν την περίοδο παρακολουθώ τα τεκτενόμενα όταν έρχομαι σπίτι να κολατσίσω, στο διάλειμα της βάρδιας απ' τα μπλόκα.


Τώρα αν οι διαχειριστές επιθυμούν διαφορετική ή πιο "πιασάρικη" παρουσίαση για να προσελκύσουν αναγνώστες στο κιθάρα, είναι δικό τους θέμα. Αλλά θα χαρώ εάν μπορέσω να τους βοηθήσω έστω και με τις ελλειπείς γνωστικά και αμφιλεγόμενες απόψεις μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
7 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/05, 17:14
από pimami
23 Απαντήσεις
9199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/06, 16:42
από parlats
15 Απαντήσεις
10463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
1 Απαντήσεις
54047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
52 Απαντήσεις
19898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 09:54
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/15, 23:49
από ConstantineKyr
3 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 10:06
από Vasilis P.