Αποστολέας Θέμα: ταστιερα epiphone les paul  (Αναγνώστηκε 6859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosviki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ταστιερα epiphone les paul
« στις: 25/01/12, 19:57 »
Γεια και χαρα σε oλα τα μελη του φορουμ!γραφω πρωτη φορα και θα ηθελα την γνωμη σας .Καταρχας ειμαι αρχαριος, εχω μια jackson JS22R Dinky™ και εχω ενα προβλημα με την ταστιερα. το προβλημα δεν το εχει η κιθαρα αλλα ειναι ανατομικο!βλεπετε εχω μικρα δαχτυλα  :-[ και δυσκολευομαι αρκετα στο παιξιμο!δεν εχω δοκιμασει πολλες κιθαρες για να εχω γνωμη, αλλα με βολευει αρκετα η ταστιερα της blade levinson(την εχει φιλος μου), ειναι πιο στενη η ταστιερα και γενικα πιο ανετη!θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το ποιες κιθαρες εχουν στενες ταστιερες, και τι παιζει με τις epiphone les paul και πιο συγκεκριμενα το μοντελο prophesy.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #1 στις: 25/01/12, 23:41 »
Kάποιες Squier Affinity έχουν ασυνήθιστα στενή ταστιέρα (γύρω στα 40 χιλιοστά), ενώ και πολλές telecaster έχουν μπράτσο με nut width (πλάτος στο πρώτο τάστο) γύρω στα 41 χιλιοστά. Θα πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που αφορούν τις διαστάσεις του μπράτσουν και καθορίζουν την τελική αίσθηση, π.χ. το πάχος, το σχήμα, το radius (η καμπυλότητα της ταστιέρας), το string spacing (η απόσταση μεταξύ των χορδών), ακόμα και το μέγεθος των τάστων. Γι αυτό και πολλές φορές μπράτσα με το ίδιο nut width μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετική αίσθηση και να δημιουργούν την εντύπωση διαφορετικού πλάτους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #2 στις: 26/01/12, 22:39 »
εχοντας το ιδιο προβλιμα (εχω κοντα δαχτυλα) επαιξα με πολλες κιθαρες μεχρι να βρω τι με βολευει....σου προτεινω να κανεις το ιδιο...
ενδεικτικα παντως, πολυ μικρο-λεπτο-στενο μπρατσο εχουν οι strat-fender. Στενο αλλα με μεγαλη κουρμπα (εμενα με βολεβει αλλα ειναι θεμα ανατομιας) εχουν τα Les Paul αρκει να μην σολαρεις χαμηλα. Κορυφαιο μπρατσο απο οτι εχω δοκιμασει εχει η EBMM JP αλλα κανει μια περιουσια (ειναι στην υψηλη κλιμακα τιμης) και οι μαγνητες της σε περιοριζουν αρκετα ως προς τον ηχο. Μπορεις να την φερεις στα μετρα σου αλλα ειναι και λιγο κριμα να παρεις αυτη την κυθαρα και να αλλαξεις μαγνητες.....κριμα που σταματησαν οι OLP......


να τονισω οτι μεντελο με μοντελο μπορει να εχει διαφορετικης κοπης μπρατσο.....οποτε καταληγω εκει που ξεκινησα....κανε βολτα στα μαγαζια και παιξε με πολλες κυθαρες....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #3 στις: 05/02/12, 17:35 »
οι ibanez έχουν, γενικότερα, λεπτούς λαιμούς και ίσως σε βολέψουν....δοκίμασε μερικές

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #4 στις: 05/02/12, 18:18 »
εχοντας το ιδιο προβλιμα (εχω κοντα δαχτυλα) επαιξα με πολλες κιθαρες μεχρι να βρω τι με βολευει....σου προτεινω να κανεις το ιδιο...
ενδεικτικα παντως, πολυ μικρο-λεπτο-στενο μπρατσο εχουν οι strat-fender. Στενο αλλα με μεγαλη κουρμπα (εμενα με βολεβει αλλα ειναι θεμα ανατομιας) εχουν τα Les Paul αρκει να μην σολαρεις χαμηλα.

Έχεις δίκιο στο ότι πρέπει κανείς να παίξει με πολλές διαφορετικές κιθάρες για να βρει ποιά τον βολεύει περισσότερο. Αυτά που αναφέρεις για τις Les Paul όμως είναι λάθος. Σε σχέση με τις περισσότερες stratocaster και telecaster, οι Les Paul έχουν γενικά πιο παχύ μπράτσο, με μεγαλύτερο nut width (43 χιλιοστά έναντι 42 μιας strat) και λίγο μεγαλύτερο radius. Συγκεκριμένα οι περισσότερες Les Paul έχουν radius 10-12, ενώ οι strat έχουν τυπικά γύρω στο 9,5 (οι παλιότερες είχαν ακόμα μικρότερο, περίπου 7,25).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #5 στις: 06/02/12, 22:16 »

Έχεις δίκιο στο ότι πρέπει κανείς να παίξει με πολλές διαφορετικές κιθάρες για να βρει ποιά τον βολεύει περισσότερο. Αυτά που αναφέρεις για τις Les Paul όμως είναι λάθος. Σε σχέση με τις περισσότερες stratocaster και telecaster, οι Les Paul έχουν γενικά πιο παχύ μπράτσο, με μεγαλύτερο nut width (43 χιλιοστά έναντι 42 μιας strat) και λίγο μεγαλύτερο radius. Συγκεκριμένα οι περισσότερες Les Paul έχουν radius 10-12, ενώ οι strat έχουν τυπικά γύρω στο 9,5 (οι παλιότερες είχαν ακόμα μικρότερο, περίπου 7,25).


αν ξαναδιαβασεις πιο προσεχτικα θα δεις οτι λεμε το ιδιο....απλα δεν το αναλυσα με νουμερα....οι tele/strat εχουν πιο λεπτο μπρατσο......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #6 στις: 06/02/12, 22:27 »
ΟΚ, απλά έτσι όπως το έγραψες για τις Les Paul δεν είναι σαφές και μπορεί εύκολα να παρερμηνευτεί. Και μπράτσο με nut width 43 χιλιοστά σίγουρα δεν το λες "στενό"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #7 στις: 06/02/12, 23:25 »
Πρόσφατα έπαιξα με μια Gibson Les Paul Standart του '95 και μπορώ να πω ότι τα πράγματα ήταν αρκετά πιο "στριμωχτά" από την Highway που έχω. Όχι, άβολα όμως!

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #8 στις: 07/02/12, 21:50 »
οι ibanez έχουν, γενικότερα, λεπτούς λαιμούς και ίσως σε βολέψουν....δοκίμασε μερικές
+1 για τις ibanez...
επισης οι gibson με 60ς slim μανικι λογικα θα σε βολεψουν....Αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε πριν παρεις οτιδηποτε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Arxiereas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #9 στις: 15/03/12, 11:25 »
Γεια σε όλους,
θα "πατήσω" στο υπάρχων θέμα για να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί πολύ και έχει φρενάρει την αγορά ηλεκτρικής που σχεδιάζω εδώ και 1 μήνα.


Θέλω Les Paul έως 400Ε με μανίκι (neck) 60s ή τέλος πάντων με λεπτότερο πάχος από αυτό που έχουν οι Gibson studio και απ' ότι ακούω τέτοιο φοράνε και οι Epiphone.
Δυστυχώς ζω σε επαρχία και δεν έχω βρει απολύτως τίποτα για να δοκιμάσω παρά μόνο μια studio από φίλο που δεν με βόλεψε καθόλου.


Με μάρκες δεν έχω κάποιο κόλλημα, θέλω ήχο όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτόν της gibson και μέχρι τώρα κινούμαι σε Epiphone και Vintage.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι σε αυτή την κατηγορία τιμής? Ρώτησα στο Thomman και μου είπαν ότι διαφέρει ανάλογα με το έτος κατασκευής και ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι αν αναφέρεται στην περιγραφή ότι έχει 60s neck...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/12, 11:27 από Arxiereas »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #10 στις: 15/03/12, 17:08 »
Γεια σε όλους,
θα "πατήσω" στο υπάρχων θέμα για να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί πολύ και έχει φρενάρει την αγορά ηλεκτρικής που σχεδιάζω εδώ και 1 μήνα.


Θέλω Les Paul έως 400Ε με μανίκι (neck) 60s ή τέλος πάντων με λεπτότερο πάχος από αυτό που έχουν οι Gibson studio και απ' ότι ακούω τέτοιο φοράνε και οι Epiphone.
Δυστυχώς ζω σε επαρχία και δεν έχω βρει απολύτως τίποτα για να δοκιμάσω παρά μόνο μια studio από φίλο που δεν με βόλεψε καθόλου.


Με μάρκες δεν έχω κάποιο κόλλημα, θέλω ήχο όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτόν της gibson και μέχρι τώρα κινούμαι σε Epiphone και Vintage.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι σε αυτή την κατηγορία τιμής? Ρώτησα στο Thomman και μου είπαν ότι διαφέρει ανάλογα με το έτος κατασκευής και ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι αν αναφέρεται στην περιγραφή ότι έχει 60s neck...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
στα 400 ευρω εγω δεν μπορω να προτεινω κατι γιατι δεν ξερω,αλλα στα 1600 μπορω να σου προτεινω...μια κ εξω.. ;D ;D
(κανονικα θα επρεπε να κυκλοφορησει η Gibson κ μοντελα studio  με 60 slim μανικι...)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #11 στις: 15/03/12, 17:17 »
στα 400 ευρω εγω δεν μπορω να προτεινω κατι γιατι δεν ξερω,αλλα στα 1600 μπορω να σου προτεινω...μια κ εξω.. ;D ;D
Δεν βοηθάς έτσι τον φίλο που έγραψε τον προβληματισμό του.. :down
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #12 στις: 15/03/12, 17:22 »
στα 400 ευρω εγω δεν μπορω να προτεινω κατι γιατι δεν ξερω,αλλα στα 1600 μπορω να σου προτεινω...μια κ εξω.. ;D ;D
Δεν βοηθάς έτσι τον φίλο που έγραψε τον προβληματισμό του.. :down
το σχολιο μου δεν ειναι ειρωνικο...καθε αλλο...πραγματικα εαν θελησει να ξεπερασει το φραγμα των 400 ευρω μπορω να προτεινω κατι.
Να σαι καλα ομως εσυ που τον βοηθας... ;) ;) προτεινοντας του κατι... βιαστηκες ομως να με παραθεσεις με το αναλογο  :down ...Σε ευχαριστω.
(σορυ στο παιδι που εθεσε το ερωτημα για το οφ τοπικ μου)

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #13 στις: 15/03/12, 17:28 »
Καλησπέρα φίλε. Αγόρασα πρόσφατα μια les paul (epiphone) που είχε αρκετά βολικό μανίκι. Για την αρκίβεια εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ μέχρι στιγμής στο παίξιμο μου. Θα μου πεις γούστα είναι αυτά...  ::) Δεν εχω δοκιμάσει μανίκι τύπου 60ς για να σου πώ διαφορές και ομοιότητες αλλά μιάς και κινείσαι σ αυτές τις τιμές οφείλω να την αναφέρω.
Το μοντέλο είναι traditional pro II
 http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_traditional_pro_ltd_eb.htm?sid=90d9cf85291955c654c9744c87666d5e
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #14 στις: 15/03/12, 17:38 »
διάβασε και αυτά να πάρεις μερικές γνώμες:

http://forum.gibson.com/index.php?/topic/26244-thin-les-paul-necks/
http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio-60s-Tribute.aspx
http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/150264-i-love-slim-tapered-necks.html

επίσης μπορείς να παραγγείλεις ή custom λαιμό ή έναν με specs που σου ταιριάζουν από κάποιο μαγαζί στυλ warmoth και να πας σε ένα μάστορα να στον βάλει στην κιθάρα σου...

Αποσυνδεδεμένος Arxiereas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #15 στις: 15/03/12, 18:14 »
Ευχαριστώ που σταθήκατε στον προβληματισμό μου.


Δυστυχώς δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 400Ε διότι προβλέπεται αγορά όλου του εξοπλισμού και θα ήθελα να δώσω περισσότερη έμφαση στον ενισχυτή.
Ο υπάρχων εξοπλισμός μου αισίως έκλεισε τα 20 χρόνια και δεν είναι πλέον κατάλληλος για χρήση... Ένας λόγος εξάλλου που δυσανασχετώ με το χοντρό μανίκι είναι γιατί η yamaha που είχα ήταν εξαιρετικά λεπτή και στενή, αρκετά καλή τότε για αρχάριο.


Σε συνέχεια της επικοινωνίας μου με το Thomann, μου απάντησαν χαρακτηριστικά "all Epiphone Les Paul Standards come with the slim tapered neck. The Vintage LP´s have a thinner neck than the Epiphone
Δεν ξέρω τι να κρατήσω τελικά από αυτά που μου είπανε. Καμία ιδέα από Vintage κανείς?

@Hot_sauce

Ευχαριστώ για τα χρησιμότατα links. Παρ' όλο που έψαξα πολλές φορές για το θέμα, δεν τα είχα βρει αυτά.

@AlteredMind

Την καλοβλέπω κι εγώ αυτήν που πήρες. Την έχεις συγκρίνει με την απλή standard? Αν ναι, πέρα από το μανίκι έχει διαφορά στον ήχο?

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #16 στις: 15/03/12, 18:42 »
Κοίτα η στάνταρ για  κάποιο λόγο δεν μου είχε κάτσει καλά όταν την είχα δοκιμάσει ούτε σε ήχο ούτε σε άποψη βολής. Για τον λόγο αυτό την απόρριψα σχεδόν αμέσως, οπότε καλό θα ήταν να μην εκφέρω άποψη περι συγκρίσεως των δύο. Τώρα όσο για τον ήχο της δικής μου μπορώ να σου αναφέρω μερικά πραγματάκια. Θεωρώ οτι για τα λεφτά της έχει πολύ καλό ήχο μιάς και η αλήθεια είναι οτι δοκίμασα πάρα πολλές σε αυτή την κατηγορία τιμής. Παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω οτι μετά απο τρείς μήνες γνωριμίας με το συγκεκριμένο "μωρό" αρχίζω να τον βρίσκω κάπους μουντό. όχι τόσο στα καθαρά του όσο στα βρώμικα. Έτυχε βέβαια να δοκιμάσω την ίδια κιθάρα με άλλους μαγνήτες και να μείνω με το στόμα ανοιχτό για τον ήχο και τη διάυγεια της. Αν θέλεις να έχεις ένα μικρό δείγμα της, πες μου να σου στείλω λινκ για ένα τραγούδι που ηχογραφήσαμε "πρόχειρα" με την μπάντα μου για να πάρεις και ένα ακουστικό δείγμα.

Τα παραπάνω τα αναφέρω με αρκετή επιφύλαξη καθώς η εμπειρία μου δεν είναι τόσο μεγάλη όσο άλλων στο συγκεκριμένο θέμα, και είναι καθαρά η προσωπική άποψη που απέκτησα απο το όργανο. Μπορεί κάποιος άλλος να σου πει οτι είναι μάπα ή οτι είναι θεϊκό.  :-\ Εγώ πάντως θα το χαρακτήριζα ως ένα αρκετά καλό όργανο για την τιμή του και άρκετά τίμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/12, 18:49 από AlteredMind »
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #17 στις: 15/03/12, 19:02 »
Αφού ενδιαφέρεσαι για Vintage θα σου πω την γνώμη μου,μιας και ο αδερφός μου έχει την V100 les paul kai γω έχω αποκτήσει εδώ και λίγο καιρό την VS6 (sg).Για τα χρήματα τους τις θεωρώ απ' τις καλύτερες αγορές και με λίγες μικροβελτιώσεις γίνονται ακόμα καλύτερες.
Για το μανίκι που σε ενδιαφέρει (έχουν και οι δύο το ίδιο)εμένα με βόλεψε πάρα πολύ είτε ρυθμικά είτε lead.Ειναι πανομοιότυπο με το μανίκι μιας άλλης κιθάρας μου (schecter hellraiser)την οποία είχα δοκιμάσει πριν και γενικά είναι slim. Κάτι ανάλογο θα μπορούσες να κάνεις και συ. Στο παρελθον πάντως που είχα δοκιμάσει μια gibson sg special το μανικι της μου ήταν αρκετά άβολο.Πολύ θετική εντύπωση μου έχουν κάνει οι μαγνήτες (wilkinson)me αρκετά δυνατό σήμα (θα τολμούσα να πω κοντά στους emg της schecter χωρίς να τους φτάνουν βέβαια)kai γενικά μια καλή all around κιθάρα με αρκετά καλή κατασκευή.Τέλος να πω ότι την αγόρασα από DV 247 όπου είναι λίγο φτηνότερες..
Αυτά ελπίζω να βοήθησα  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #18 στις: 15/03/12, 20:41 »
Aρχιερέα, νομίζω ότι όλες οι κιθάρες που σού προτάθηκαν (Epiphone, Vintage) έχουν μπράτσο λεπτότερο από των Gibson. Ειδικά η Vintage V100 είναι μια φανταστική κιθάρα στην κατηγορία της. Κοστίζει μόνο 250 Ευρώ, οπότε ακόμα κι αν χρειαστεί να ξοδέψεις μερικά χρήματα για να κάνεις ένα επαγγελματικό σετάρισμα (το οποίο είναι πιθανό), θα σού μείνει άλλο ένα κατοστάρικο το οποίο μπορείς να προσθέσεις στον προϋπολογισμό για τον ενισχυτή ή τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Εν ολίγοις θεωρώ ότι είναι μια από τις καλύτερες λύσεις για Les Paul σε αυτά τα λεφτά.

Μια άλλη κιθάρα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι η Tanglewood TSB-58. Αρκετά καλοφτιαγμένο και ποιοτικό όργανο, έχει λεπτό και λίγο πιο στενό μπράτσο (42 χιλιοστά) που μάλλον είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις. Επιπλέον έχει μικρότερο βάρος από άλλα παρόμοια μοντέλα (αν σε απασχολεί κάτι τέτοιο), τα οποία συνήθως είναι αρκετά βαριά και μπορεί να φτάσουν ή και να ξεπεράσουν τα 4 κιλά. H κανονική της τιμή είναι λίγο παραπάνω από το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις, γύρω στα 450 Ευρώ. Όπως θα δεις όμως στο link που σού παρέθεσα, το DV247 έχει αυτή τη στιγμή κάποιες μεταχειρισμένες κιθάρες σε πολύ καλή κατάσταση (απ' ό,τι λένε) με πλήρη εγγύηση σε αρκετά χαμηλότερη τιμή. Ίσως αξίζει τον κόπο να το ψάξεις. Mια αρκετά διεξοδική περιγραφή και κριτική, καθώς και φωτογραφίες της κιθάρας αυτής, μπορείς να βρεις εδώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #19 στις: 15/03/12, 23:05 »
Εκτός από τις πολύ καλές προτάσεις που σου έχουν κάνει τα παιδιά (ειδικά για τις Vintage V100), εγώ θα σου πρότεινα με μια επιφύλαξη (επειδή δεν τις έχω δοκιμάσει) να τσεκάρεις και τις παρακάτω Jack & Danny LS500 - φαίνονται δελεαστικές λόγω τιμής & σετ μαγνητών που φοράνε (SD SH2N & SH4):

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Paula-models/Jack-and-Danny-LS500-Seymour-Duncan-CS-Cherry-Sunburst/art-GIT0015700-000

οπότε μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με το κατάστημα και να τους ρωτήσεις παρομοίως σχετικα με τις διαστάσεις του λαιμού / τάστων (βέβαια το ιδανικό θα ήταν να τις δοκίμαζες ο ίδιος, αλλά χλωμό σε κόβω να τις βρεις Ελλάδα  ::) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #20 στις: 15/03/12, 23:10 »
Εκτός από τις πολύ καλές προτάσεις που σου έχουν κάνει τα παιδιά (ειδικά για τις Vintage V100), εγώ θα σου πρότεινα με μια επιφύλαξη (επειδή δεν τις έχω δοκιμάσει) να τσεκάρεις και τις παρακάτω Jack & Danny LS500 - φαίνονται δελεαστικές λόγω τιμής & σετ μαγνητών που φοράνε (SD SH2N & SH4):

Για αυτές τις κιθάρες έχω κι εγώ μια περιέργεια, καθώς έχω διαβάσει αρκετά ευνοϊκές κριτικές για την ποιότητα και τον ήχο τους, με βάση φυσικά την πολύ χαμηλή τιμή. Ειδικά η Goldtop με τους Ρ90 φαίνεται να έχει αποσπάσει ιδιαίτερα κολακευτικές κριτικές. Πάντως να βρεθούν στην Ελλάδα είναι μάλλον αδύνατον, εκτός αν είσαι τυχερός και πετύχεις κάποιον που να την έχει ήδη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Arxiereas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #21 στις: 15/03/12, 23:42 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολυτιμότατη βοήθεια! Αφού όσες συζητάμε είναι λεπτότερες από τη gibson studio, τότε είμαστε σε καλό δρόμο.

Όντως Απόλλωνα και EMG, το dv247 έχει πολύ καλές τιμές στις μεταχειρισμένες tanglewood και στις vintage v100 τις οποίες "γνώρισα" μέσα σε αυτό το forum διαβάζοντας στην πλειονότητα θετικές κριτικές.
AlteredMind, έχω τον ήχο της gibson σφηνωμένο στο μυαλό μου, οπότε μέτρο σύγκρισης θα είναι αυτός. Πολυεφέ υπάρχει οπότε με μικρορυθμίσεις θα βελτιώσουμε πιστεύω την κατάσταση. Δεν περιμένουμε εξάλλου το τέλειο με το 1/4-1/5 της αξίας του "the real thing"...
Koshthrash η πρότασή σου αν μη τι άλλο με ενθουσίασε (λόγο SD) και θα ψάξω review χρηστών και περισσότερες πληροφορίες γιατί 1η φορά ακούω γι'αυτή την εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #22 στις: 16/03/12, 10:45 »
Jack & Danny φέρνει το Art Music στην Ακαδημίας στην Αθήνα:

http://www.artmusic.gr/main.php?cPath=13_17_88

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #23 στις: 17/03/12, 04:17 »
Απο διάφορες les paul που δοκίμασα, οι Vintage είχαν ίσως το πιο βολικό μανίκι. Αρκετά λεπτό, νομίζω λεπτότερο και σίγουρα πιο άνετο από όσες Epiphone έχω πιάσει. Oi Tanglewood και ένα μοντέλο της Cort (δεν θυμάμαι μοντέλο.. ) είχαν ακόμα λεπτότερο μανίκι, που εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Άλλοι τα προτιμούν έτσι...

Πάντως ο καθένας μας έχει διαφορετικά γούστα στα μανίκια, και αυτό δεν οφείλεται μόνο στο μήκος των δαχτύλων. π.χ κάποιος με χοντρά δάχτυλα θα σιχαθεί τελείως μια ταστιέρα των 40mm αφού δεν θα μπορεί πατήσει καθαρά μια χορδή. Ή κάποιος που έχει μια ευαισθησία στον αντίχειρα, μπορεί να βρει πολύ κουραστικό το να παίζει με λεπτή ταστιέρα όπως των ibanez. Κάποιος άλλος μπορεί να προτιμά τους λαιμούς ρόπαλα, απλά επειδή ξεκίνησε με κλασική. Και δυστυχώς, δεν μπορείς να καταλάβεις με την πρώτη δοκιμή ποια ταστιέρα σε βολεύει, ποια σε βοηθάει να παίξεις γρήγορα, ποια είναι ξεκούραστη, ποια σε διευκολύνεις στις συγχορδίες, ποια στα bends κτλ.

Οπότε που καταλήγουμε πάλι ? Δοκιμάστε όσες κιθάρες μπορείτε. Όσο πιο πολλές, τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Arxiereas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ταστιερα epiphone les paul
« Απάντηση #24 στις: 24/03/12, 12:24 »
Πήγα μια βόλτα Θεσσαλονίκη και δοκίμασα την epiphone. Συμπαθητική. Vintage δυστυχώς δεν βρήκα αλλά αποφάσισα να κινηθώ σε αυτήν (V100) λόγο χαμηλότερου κόστους και γιατί με βάση τα παρακάτω αποφάσισα ότι η epiphone είναι υπερτιμημένη για την ποιότητά που προσφέρει.


Όσον αφορά το θέμα ταστιέρα-ποιότητα κατασκευής-γενική εικόνα με κέρδισε η ESP EC200QM. Φανταστικό μανίκι, split μαγνήτης (Β), χαμηλό βάρος με λεπτό σώμα, τρομερά εύκολη στο παίξιμο μέχρι το τελευταίο (24ο) τάστο, πανέμορφο φινίρισμα και τιμή λογικότατη για αυτά που δίνει (375Ε μετρητοίς στον Λιόλιο)
ΑΛΛΑ... ο ήχος της δεν θυμίζει σε τίποτα και με τίποτα Les Paul.  :(


Για metal πάντως θα την έπαιρνα με 1000 (κ ας μην έχει τρέμολο)!
Έχετέ την υπ' όψιν όσοι θέλετε single cut κιθάρα με λεπτό μπράτσο.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/12, 12:28 από Arxiereas »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
67 Απαντήσεις
20715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
7 Απαντήσεις
4058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
7 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 13:17
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
7449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
41 Απαντήσεις
13135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/15, 18:33
από harrisxr650
9 Απαντήσεις
7275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/16, 12:45
από Καθόδιος (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
8225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/17, 18:49
από nick_evia
18 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/21, 17:16
από Απόλλων