Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1750 στις: 30/06/11, 20:03 »
τι καθεστε και μαλωνεται ρε παιδια.η Ελλαδα μας χανεται,σβηνει και σεις λετε ο καθενας το κοντο και το στραβο;;πρεπει να φυγει η κυβερνηση και μαζι του και το ΔΝΤ.το χετε παρει χαμπαρι οτι οι ξενοι αυτοι την στιγμη που μιλαμε "γελανε ακομα και τα βρακια τους;"αυτο που ηθελαν το πετυχαινουν.αντι να καθομαστε να φαγωνομαστε και να λεμε τις αποψεις μας πισω απο μια οθονη μηπως ειναι καλυτερα να κατεβουμε ολοι στους δρομους να εννωσουμε τις φωνες μας;;να αντισταθουμε στο παρακρατος;; που ουτε χουντα εχουμε ουτε τπτ.. κατι χειροτερο απο χουντα.ολα αυτα τα επισοδια φανερωνουν την καταλλησει της Δημοκρατιας που αγωνησταμε οι ιδιοι να την φερουμε και θελουν να μας την παρουν.πιστευω δεν του εμειναν πολλες μερες του πολυαγαπημενου μας πρωθηπουργου.το η εχει κοπει εμεινε το νημα του.σηκωθητε να πολεμησουμε οπως οι προγονοι μας.μην τους ξεφτυλιζουμε αλλο.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.‎"οταν δεν πιπτει λογος τικτει ραβδος"κατι ηξεραν οι Αρχαιοι ημων προγονοι που τωρα θα τριζουν ακομα και τα κοκαλα τους...
ετσι ειναι αμα δεν καταλαβαινεις με το καλο καταλαβαινεις με το κακο.
χθες στο ΝΕΤ συγκεκριμενα βγηκε ο δημοσιογραφος στις 00:30 και ειπε οτι ηταν η μεγαλυτερη συγκεντρωση που εγινε ποτε.ειπαν κατι;το σχολιασαν αλλου αυτο;;ΟΧΙ.μην μπαινετε λοιπον στα τρυπακια τους.αυτοι αυτο θελουν να καθομαστε πισω απο τα pc μας και να μιλαμε,να μαλωνουμε..οπουδηποτε παρα εξω.θελουν να μας κλεισουν τα στοματα.

να βγει επιτελους αυτος ο αχρηστος ο πρωθηπουργος που ζει στην ΚΟΣΜΑΡΑ του να μας πει γιαυτα που βλεπει..για ΜΑΤ κτλ.για ολους αυτους τους ανθρωπους που λετε με τα ανοιχτα κεφαλια,μυτες κτλ.να βγει επιτελους.που ειναι;;γτ μας εχει γραμενους τοσο πολυ;να μου το θυμηθητε οτι αυτους που εχει γραμενους τωρα αυτοι θα τον συντρυψουνε.αυτα δεν εχω να πω τπτ αλλο.απλα ΞΥΠΝΗΣΤΕ γτ μερικοι ακομα κοιμαστε.πρεπει να πεινασετε για να ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1751 στις: 30/06/11, 22:05 »
Το διορθωσα.Το οτι δεν ηθελε ο κοσμος χημικα δεν λεει κατι.Τα χημικα θα ερθουν γιατι υπαρχουν αποφασεις που πρεπει να υλοποιηθουν.Απο κει και περα ειναι το θεμα τι κανεις.Τρως τα χημικα και το ξυλο και φευγεις?Τα τρως και καθεσαι αμετοχος διαδηλωνοντας ειρηνικα και χορευοντας(!!!!)?Βλεπεις συνανθρωπους σου αιμορφυτους να τους βαρανε και να τους σερνουν και καθεσαι?Οπως και η βια ετσι και η ειρηνη δεν ειναι αυτοσκοπος.

Συμφωνω, αλλα δεν πολεμας με χερια και καδρονια...εισαι καταδικασμενος στην αποτυχια ετσι.
Πολεμάς με ότι έχεις. Μάσκες, κουκούλες, καδρόνια, πέτρες μάρμαρα, γροθιές. Και δεν είσαι καταδικασμένος στην αποτυχία. Γιατί είσαι σε έναν πόλεμο που αυτά έχεις. Δεν μπορείς να έχεις χημικά ή οτιδήποτε άλλο. Και μέχρι να αρχίσουν να βγαίνουν όπλα, θα έχεις μόνο καδρόνια χέρια και πέτρες. Αυτές τις δύο μέρες οι 50 και πλέον τραυματισμένοι (και κάποιοι σοβαρά) μπάτσοι, δείξανε ότι δεν είναι τίπτοα σούπερμαν. Με λίγο καλύτερη οργάνωση και η πλατεία δεν θα ξαναδειάσει από χημικά.

Διαφωνω απολυτα. Οργανωση σημαινει και κοσμος που θελει να πολεμησει τα ΜΑΤ κλπ. Ας βγουν να το πουν αυτο και θα δουμε ποσοι θα μαζευτουν στην πλατεια...
Όταν τα ΜΑΤ πετούν χημικά μέσα στην πλατεία, ο κόσμος θέλει να αμυνθεί. Αν ήσουν εκεί το είδες. Δεν χρειάζεται να θες να επιτεθείς. Αρκεί να θες να αμυνθείς σε αυτό που συμβαίνει, ακόμα και γύρω από αυτό να οργανωθεί η πλατεία τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Δεν είπα να πάμε να τους σαπίσουμε για να μπούμε στη βουλή, θα έρθει κι αυτηνής η ώρα, είπα να οργανωθούμε για να κρατήσουμε την πλατεία συντάγματος ελεύθερη. Και όλοι όσοι ειναι εκεί το θέλουν αυτό.

Ok, ειχα καταλαβει το πρωτο...βασικα, το θεμα ειναι να μενει το internet, οχι η πλατεια ελευθερη...ας κλεισουν και το συνταγμα, θα παμε αλλου. Δεν μπορουν να ειναι παντου. Οσο οργανωνεται το θεμα μεσω net, ολα γινονται και στοχος ειναι να πειστει περισσοτερος κοσμος...με τα μετρα που παιρνουν, για ποσο θα κοιμαται πλεον ησυχος ο μικρομεσαιος?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1752 στις: 30/06/11, 22:34 »
Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω οτι η βία την οποία αρκετοί στηρίζετε εδώ μέσα σαν μέσο αντίδρασης, βολεύει το σύστημα. Αυτό που πραγματικά έτρεμαν κάποιοι ήταν το ειρηνικό και το μαζικό. Δυστυχώς χάθηκε αυτή η ευκαιρία αφού και πάλι επικράτησε η τρομοκρατία, ο κόσμος που κατέβαινε στο σύνταγμα μειώθηκε δραματικά μόλις έγιναν τα πρώτα επεισόδια. Χθές δεν είδα να κυκλοφορούν οικογένειες όπως τις άλλες μέρες.

Πάντως σε όσα βίντεο κυκλοφορούν δύο πράγματα είναι εμφανή. Από την μία η αντιεπαγγελματική στάση των αστυνομικών και από την άλλη η μεγάλη επιθετικότητα των μη ειρηνικών διαδηλωτών. Είναι ανεύθυνο εκ μέρους ενός μπάτσου να πετάει δακρυγόνο μες στο μετρό αλλά είναι το ίδιο εγκληματικό να σπάς πεζοδρόμια και να πετάς κοτρόνες που μπορούν να ανοίξουν τα κεφάλια περαστικών. Ας μη βλέπουμε μόνο την μία μεριά.

Να σου πω κάτι ρε Germ, έχω κάθε διάθεση να σου απαντήσω φιλικά (κι αυτό θα κάνω) αλλά λες μαλ***ες ρε αδερφέ! Κάνει μπαμ πως ΔΕΝ ήσουν στο Σύνταγμα και είμαι μάλλον σίγουρος ότι δεν έχεις κατέβει ποτέ σου σε διαδήλωση...

1) Ποιος έτρεμε το ειρηνικό και το μαζικό? Τους "αγανακτισμένους" τους στήριζε και η βουλή από την "αριστερά" του ΣΥ.ΡΙΖ.Α μέχρι την ακροδεξιά του ΛΑ.Ο.Σ. Τους στήριζαν και τους πρόβαλλαν τα κανάλια, καταδικάζοντας μάλιστα τους "κουκουλοφόρους" και τους "κακούς αναρχικούς". Θα μου πέις ότι αυτό δε σημαίνει πως και οι "αγανακτισμένοι" τρέφουν τα ίδια αισθήματα για βουλευτές-κανάλια, το αντίθετο μάλιστα, θα συμφωνήσω.. Όμως ας μην τρέφουμε αυταπάτες ότι το ειρηνικό το έτρεμε κάποιος βουλευτής... Λόγω των ειρηνιστών τη γλύτωσε η Κανέλλη, λόγω των ειρηνιστών τη γλύτωσε ο Αθανασιάδης και πάει λέγοντας... Ακόμα χειρότερα, λόγω των ειρηνιστών κυκλοφορούσαν στο Σύνταγμα φασίστες ελεύθεροι...

Θα μου πεις και πάλι ότι το ειρηνικό καλλιεργεί πιο εύκολα συνειδήσεις, ότι φέρνει περισσότερο κόσμο κοντά στο κίνημα κλπ.. Θα σου θυμίσω όμως 2 τρανταχτές περιπτώσεις που ο κόσμος τάχθηκε - χωρίς 2η σκέψη - υπέρ της βίαιης αντίστασης: Δεκέμβρης 2008, Κερατέα 2011.

Θα μου πεις ίσως ότι όταν έχει ψηφιστεί από συνελεύσεις στους "αγανακτισμένους" ειρηνική διαδήλωση, τότε δεν μπορούν να επεμβαίνουν "κακοποιά στοιχεία" και να χαλάνε τον ειρηνικό χαρακτήρα. Έλα όμως που οι μέρες που έγιναν επεισόδια, δεν ήταν απλά μέρες συγκέντρωσης των "αγανακτισμένων", ήταν μέρες απεργίας (!) και όσο θυμάμαι τα τελευταία χρόνια, στις απεργίες πάντα κατέβαιναν τόσο αναρχικοί όσο και αντιεξουσιαστές! Δε δήλωσε κανείς α/α "αγανακτισμένος" για να πει κανείς ότι πάει να καπελώσει το κίνημα ή να το καταστρέψει με τη βία που ασκεί. Όπως επίσης δε σημαίνει ότι επειδή οι "αγανακτισμένοι" κατέλαβαν την πλατεία, δεν έχουν δικαίωμα οι υπόλοιπες πολιτικές ομάδες να ασκούν οποιαδήποτε δράση ασκούσαν έτσι κι αλλιώς, πολύ πριν από αυτούς!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1753 στις: 30/06/11, 22:35 »
2) Δεν είδα να υποχωρεί ο κόσμος μετά τα πρώτα επεισόδια όπως λες,   ίσα-ίσα (μάλλον σωστά πιστεύω ότι δεν ήσουν κάτω)! Αν εννοείς από την   πλατεία, λογικό είναι από τη χημεία που έφαγε, συγκεντρώθηκε όμως στους   γύρω δρόμους! Άργησε πολύ να σπάσει το ηθικό του και αυτό έγινε όταν τα   γουρούνια δημιούργησαν πρωτοφανείς καταστάσεις! Επίσης δεν είδα να   προκαλούν οι τρομοκράτες όπως λες, αντιθέτως η αστυνομία άρχισε χωρίς   λόγο και χωρίς κανένα μέτρο να ρίχνει τα χημικά της με το κιλό! Κι αυτό   δείχνει ότι δε φταίνε οι "κουκουλοφόροι", δε χρειάζεται   "κουκουλοφόρους" η αστυνομία για να καταστείλει.  Δε λέω ότι δεν   υπάρχουν και ασφαλίτες με κουκούλα, αλλά αυτοί είναι το δέντρο, όχι το   δάσος! Όταν λοιπόν ρίξανε τα χημικά τους, ο κόσμος υποχώρησε στους γύρω   δρόμους. Στην πλατεία έμειναν οι πιο ετοιμοπόλεμοι, οι "τρομοκράτες" για   σένα! Δεν έδιωξαν λοιπόν οι "κουκουλοφόροι" τον κόσμο, η αστυνομία το   έκανε! Και ο πιο ηλίθιος το καταλαβαίνει νομίζω! Και μάλιστα, χωρίς   ετοιμοπόλεμο κόσμο, η πλατεία και οι γύρω δρόμοι θα είχαν αδειάσει πολύ   πιο γρήγορα με αυτόν τον βαθμό καταστολής...

3) Πώς ακριβώς η   πέτρα εναντίον του μπάτσου έχει τις ίδιες πιθανότητες να πετύχει απλό   κόσμο με τις πιθανότητες που έχει να προκαλέσει μεγάλο κακό (π.χ.   θάνατο) το ασφυξιογόνο μέσα στο μετρό, δημιουργώντας θάλαμο αερίων? Εσύ   έχεις δει πολλές φορές να υπάρχουν περαστικοί (!) όπως λες ανάμεσα στις   διμοιρίες (μάλλον σωστά πιστεύω ότι δεν έχεις κατέβει ποτέ σε διαδήλωση)? Ή μήπως η πέτρα φεύγει από την Καραγιώργη και κατευθύνεται   στην Αμαλίας? Τέλος, μιας και καταγγέλεις αυτούς που έσπαγαν τα   πεζοδρόμια για το μάρμαρο αντιπαραθέτοντας τη δράση αυτή στα γκλοπ και   τα χημικά των μπάτσων, να σε ενημερώσω ότι τα ίδια μάρμαρα και τις ίδιες   πέτρες πετούσαν και τα χοιρινά!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/11, 22:37 από gers »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1754 στις: 30/06/11, 23:29 »
@gers, μόνο τον πολύ κόσμο, την πλειοψηφία, μπορεί να φοβηθεί κάποιος σε θέση εξουσίας.

Δυό-τρείς χούφτες νεαρών που πετάνε πέτρες και σπάνε βιτρίνες δεν φοβίζουν κανέναν απο αυτούς.(παρά μόνο τους συμπολίτες τους...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1755 στις: 01/07/11, 00:39 »
Τζερμ αγορι μου

Παράθεση
ο κόσμος που κατέβαινε στο σύνταγμα μειώθηκε δραματικά μόλις έγιναν τα   πρώτα επεισόδια. Χθές δεν είδα να κυκλοφορούν οικογένειες όπως τις άλλες   μέρες.

Τι σε νοιαζει εσενα που κατα πρωτον δεν πηγες
Παράθεση
για χαβαλέ κατέβηκαν οι περισσότεροι, να πλακώσουν κανά σουβλάκι, να   μπανίσουν καμμιά γκόμενα (να πιάσουν και καναν κ.λο μέσα στην   αναμπουμπούλα κτλπ... 8) ) Ούτε που ξέρουν τι θέλουν, ανατροπή σου λένε από την μία, αλλά όταν έρχονται οι εκλογές απέχουν και αδιαφορούν.

Και ακτα δευτερον ειχες αυτη την αποψη


Τζοανα
Παράθεση
χθες στο ΝΕΤ συγκεκριμενα βγηκε ο δημοσιογραφος στις 00:30 και ειπε οτι ηταν η μεγαλυτερη συγκεντρωση που εγινε ποτε.

Ο δημοσιογραφος το βγαλε απο το μυαλο του προφανως..

Γκερς..Γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου? ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1756 στις: 01/07/11, 00:40 »
Δεν θέλω να ασχοληθώ με τα σχόλια περί εξίσωσης της βίας των αστυνομικών με την βία του λαού γιατί τα σχόλια αυτοακυρώνονται από όποιον έχει λίγο μυαλό στο κεφάλι του. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι σήμερα στο Σύνταγμα δεν φοηβήθηκε να πάει κανείς. Είχε πάρα πολύ κόσμο παρά τις δύο βίαιες μέρες καταστολής και αγριότητας. Ο κόσμος ήταν εκεί. Τα επισόδεια δεν διώνουν τον κόσμο, η αντίσταση μας φέρνει πιο κοντά και μας δυναμώνει. Είναι η μεγαλύτερη απόδειξη σε όσους λένε ότι ο κόσμος φεύγει επειδή γίνονται επισόδεια. Σήμερα η πλατεία ήταν γεμάτη άλλη μια φορά.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1757 στις: 01/07/11, 01:00 »
Παρακαλώ να μην γίνει η παρούσα συζήτηση ημερολόγιο ώρας προς ώρα των κινήσεων των αστυνομικών, των χουλιγκάνων, κλπ., ούτε προσωπική συζήτηση/διαμάχη μεταξύ 2-3 ατόμων με 10 μηνύματα ο καθένας ανά ημέρα.

Αν έχετε σημαντικά πράγματα να πείτε, πείτε τα συγκεντρωτικά (όχι 1-2 φράσεις όποτε θυμάστε κάτι) και πολιτισμένα (όχι προσβολές προς συνφορουμίτες), και έχοντας κατά νου το βασικό θέμα της συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1758 στις: 01/07/11, 01:10 »
Ακόμα χειρότερα, λόγω των ειρηνιστών κυκλοφορούσαν στο Σύνταγμα φασίστες ελεύθεροι...


Nαι, οπως και λογω των ειρηνιστων κυκλοφορουσαν και τα συνηθισμενα τσογλανακια κατω των 18 που πανε απλα για τον ενδεχομενο τσαμπουκα. Οσο για το Δεκεμβρη του 2008, μονο βια, καμια αντισταση...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1759 στις: 01/07/11, 01:31 »
Παρακαλώ να μην γίνει η παρούσα συζήτηση ημερολόγιο ώρας προς ώρα των κινήσεων των αστυνομικών, των χουλιγκάνων, κλπ., ούτε προσωπική συζήτηση/διαμάχη μεταξύ 2-3 ατόμων με 10 μηνύματα ο καθένας ανά ημέρα.


Eπειδη μυγιαστηκα εχω  1.182 την ημερα και δεν σκοπευω να τα αυξησω ιδιαιτερα.

Καμελοτ ας μην πιασουμε τωρα τον Δεκεμβρη πλιζ..Ας βγαλουμε ακρη με αυτο που ζουμε τωρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1760 στις: 01/07/11, 01:35 »
Παρακαλώ να μην γίνει η παρούσα συζήτηση ημερολόγιο ώρας προς ώρα των κινήσεων των αστυνομικών, των χουλιγκάνων, κλπ., ούτε προσωπική συζήτηση/διαμάχη μεταξύ 2-3 ατόμων με 10 μηνύματα ο καθένας ανά ημέρα.


Eπειδη μυγιαστηκα εχω  1.182 την ημερα και δεν σκοπευω να τα αυξησω ιδιαιτερα.

Καμελοτ ας μην πιασουμε τωρα τον Δεκεμβρη πλιζ..Ας βγαλουμε ακρη με αυτο που ζουμε τωρα.

Ναι, οκ, αλλα μη λεμε και οτι οι κουκουλοφοροι νοιαζονται για το καλο μας...παρακρατικοι και αλητες ειναι ως επι των πλειστων, αλλο αν στην πορεια και απλος κοσμακης εγινε κουκουλοφορος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1761 στις: 01/07/11, 03:33 »
Παππου πως θα σου φαινοταν η παγκοσμια και οριστικη διαγραφη ολου του χρεους; Χεχεχεχε

Πανεύκολο! Θα σου εξηγήσω πως γίνεται:

Μια φορά κι έναν καιρό σ' ένα πολυεθνικό χωριό είχε πέσει μεγάλη δυστυχία. Όλοι οι κάτοικοι ήταν χρεωμένοι μεταξύ τους κι επειδή κανένας δεν είχε χρήματα για να αποπληρώσει τα χρέη του έμεναν όλοι μέσα στα σπίτια τους, δεν δούλευε κανείς και τον τρόπο με τον οποίο επιβίωναν ένας θεός τον ξέρει...

Κάποια μέρα όμως ένας Αμερικάνος τουρίστας ήρθε στο χωριό για να παραθερίσει. Πάει στον Έλληνα ξενοδόχο και του λέει: " Φίλε μου, έχω έρθει στον τόπο για δουλειές κι επειδή μου άρεσε το χωριό σας αποφάσισα να διανυκτερεύσω εδώ. Αλλά λόγω του ότι ο εργοδότης μου μπορεί να με καλέσει ανά πάσα στιγμή θα σου πληρώσω προκαταβολικά το τίμημα, μην σε ξυπνάω νυχτιάτικα. Πόσο κάνει?" "100 ευρώ" του λέει ο ξενοδόχος. Ο πελάτης δίνει αμέσως τα 100 ευρώ και πάει να φέρει τα πράγματά του.
Ο Έλληνας ξενοδόχος χαρούμενος τρέχει αμέσως στον Ιταλό ψαρά. "Πάρε τα 100 ευρώ που σου χρωστάω. Άνοιξε η κίνηση και θα σε ξαναχρειαστώ". Ο Ιταλός ψαράς παίρνει χαρούμενος τα 100 ευρώ και τρέχει στον Γάλλο έμπορο καυσίμων: "Πάρε τα 100 ευρώ που σου χρωστάω διότι άνοιξε η δουλειά και θα χρειαστώ κάυσιμα". Για να μην τα πολυλογώ με το ίδιο αυτό νόμισμα ξεχρέωσε ο Γάλλος τον Ισπανό εστιάτορα, ο Ισπανός εστιάτορας...............
.....................
 τον Γερμανό αγρότη και ο Γερμανός αγρότης την πόρνη του χωριού (για την οποία δεν αναφέρουμε εθνικότητα μην παρεξηγηθούμε). Η πόρνη πάει στον Έλληνα ξενοδόχο και του λέει: "Πάρε τα 100 ευρώ που σου χρωστάω από τις βίζιτες διότι άνοιξαν οι δουλειές και θα χρειαστώ τα δωμάτιά σου".

Ευχαριστημένος ο ξενοδόχος βάζει το κατοστάρικο στην τσέπη αλλά εκείνη την ώρα έρχεται φουριόζος ο Αμερικανός πελάτης. "Αγαπητέ μου" του λέει "δυστυχώς ο εργοδότης μου με κάλεσε επειγόντως και πρέπει να φύγω. Σε παρακαλώ να μου δώσεις πίσω την προκαταβολή" Και ο ξενοδόχος βγάζει από την τσέπη του το κατοστάρικο και το επιστρέφει στον πελάτη...


Κάπως έτσι λοιπόν διαγράφεται ένα εσωτερικό χρέος στον καπιταλισμό Τζόνυ και κάπως έτσι ξαναπέρνει μπροστά η οικονομία. Πανεύκολο δεν είναι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1762 στις: 01/07/11, 09:11 »
Και δουλευει ακομα καλυτερα αν απλα δωσεις δανεια με μηδενικο επιτοκιο και μεγαλο χρονο αποπληρωμης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1763 στις: 01/07/11, 10:11 »
Το έχουμε δει όλοι ότι στα ΜΑΤ επικρατεί ανωμαλία και ότι ο κάθε στρατόκα*λος μπορεί να βγάζει τα απωθημένα του πάνω σε άμαχους συμπολίτες του λες και είναι εχθροί, αλλά το να συζητιέται οργάνωση βίας ενάντια στη βία με αυτό τον τρόπο δε νομίζω ότι είναι λύση...Το μόνο που θα επιτευχθεί είναι να ξεφύγει ακόμα περισσότερο η κατάσταση, γιατί δε νομίζω ότι τα είδαμε όλα.

Η λύση έρχεται μόνο με πολιτική βούληση και αυτή ΔΕΝ υπάρχει όπως όλοι ξέρετε διότι δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό να υπάρξει.

Όσο για την συζήτηση περι μισθού και διαβίωσης...παιδιά μιλάμε για βιοτικό επίπεδο στον 21ο αιώνα. Αν είναι δυνατόν, όταν ο κόσμος υποτίθεται πηγαίνει μπροστά, να συζητάμε για το αν επιβιώνεις με τα 400...

Μια διαβόητη μαφία λείπει, και δεν θα ξεχωρίζουμε απο τις ανατολικές φτωχές χώρες.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1764 στις: 01/07/11, 10:50 »
Ο Γκαντι παντως πετυχε πολυ περισσοτερα με την παθητικη αντισταση... Δεν ειναι η βια η λυση. Η βια θα φερνει παντα βια.
Εξαλλου το πιο επικινδυνο σεναριο για την πολιτικη ηγεσια ειναι οχι οι ταραχες και οι συγκρουσεις, αλλα για παραδειγμα η πληρης αρνηση συμμορφωσης του λαου στα φορομπηχτικα μετρα. Αν για παραδειγμα αυριο ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ πανε 500.000 κοσμου και σηκωσουν τις καταθεσεις τους, τους μισθους τους κτλ, σταματησουν να πληρωνουν δοσεις, προστιμα, εφορια κτλ, τοτε θα εχει πραγματικο προβλημα η ηγεσια.
Βλεπετε οτιδηποτε κι αν ψηφιζεται μεσα στη βουλη, αν δεν εχει την εγκριση του λαου, ουσιαστικα ειναι ακυρο. Μονο οσα δεχεται ο λαος να συμμορφωθει (απο οσα ψηφιζει η πολιτικη ηγεσια) εχουν ουσιαστικη αξια.
Το προβλημα εδω ειναι οτι τοσα χρονια, οσοι δεν εχουν τα μεσα και την οικονομικη δυναμη συμμορφωνονταν με οσα ψηφιζε η πολιτικη ηγεσια, ενω αντιθετα οσοι ειχαν τα μεσα, χρηματα κτλ, δεν συμμορφωθηκαν ποτε, με αποτελεσμα το βαρος να αυξανει σημαντικα για οσους συμμορφωνονταν.
Απο την στιγμη λοιπον που η πολιτικη ηγεσια δεν κανει κατι για να συμμορφωθουν οσοι (που σαν οικονομικο μεγεθος ειναι μεγαλο) τοσα χρονια δεν συμμορφωνονταν, ειτε γιατι δεν θελει, ειτε γιατι δεν μπορει (πλεον), τοτε αργα η γρηγορα και οι υπολοιποι θα σταματησουν να συμμορφωνονται.
Αυτο θα ειναι και η αρχη του τελους του κρατους και μαζι της πολιτικης ηγεσιας.
Το κακο με αυτο το σεναριο, ειναι οτι αν γινει ανοργανωτα και οχι με καποιο προγραμματισμο, μπορει να προκαλεσει χαος.
Για αυτο χρειαζεται στα παντα οργανωση, αυτο δηλαδη που φωναζει η αριστερα τοσα χρονια.
Ασχετα λοιπον με τα πιστευω του καθενος, αν ολοι οργανωθουν σε ενα κοινο σκοπο, ακομη και χωρις βια, ακομα και χωρις θορυβο, μπορουν να ανατρεψουν οποιαδηποτε κυβερνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 14:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1765 στις: 01/07/11, 10:52 »
Με λιγα λογια, οσο τους αφηνουμε, τοσο θα μας πατανε. Και οσο ειμαστε   ανοργανωτοι, χωρις καποιο στοχο συγκεκριμενο, χαραγμενη στρατηγικη κτλ,   οτι και να κανουμε, θα μπορουν να μας διασπασουν, να μας κανουν να   σκεφτομαστε ο καθενας τον εαυτο του (διαιρει και βασιλευε) και τα   συμφεροντα του. Το ατομο μπορουν να το τρομοκρατησουν, να το εκβιασουν,   να το κυνηγησουν, να το διωξουν. Τις μαζες δεν μπορουν να τις   αντιμετωπισουν...
Για σκεφτειτε, τι θα κανουν αν αυριο ολοι οι   αγανακτισμενοι, οργανωμενα, φτιαξουν μια δικη τους τραπεζα και   μεταφερουν ολοι τα χρηματα τους απο τις τραπεζες στην νεα αυτη τραπεζα.   Μιλαω βεβαια για τραπεζα που απλα θα υπαρχουν τα χρηματα, δεν θα   επενδυονται, δεν θα τοκιζονται, κανεις δεν θα εχει κερδος, αλλα ουτε   χασουρα. Πηρες τον μισθο σου απο την κανονικη τραπεζα πχ; Κρατα οσα θες   και τα υπολοιπα βαλτα στην τραπεζα των αγανακτισμενων. Σταματανε να   πληρωνουν και δοσεις για δανεια, καρτες κτλ στις τραπεζες.
Τι κανουν   οι τραπεζες και οι αρχες της χωρας; Θα προχωρησουν σε 500.000 -   1.000.000 κατασχεσεις; Που θα πρωτοστειλουν μπατσους, δικαστικους   κλητηρες, εισπρακτορες κτλ; Και ποσοι απο αυτους τους κλητηρες,   υπαλληλους των τραπεζων κτλ ΔΕΝ θα κανουν οτι κανουν και οι υπολοιποι   αγανακτισμενοι;
Ετσι δημιουργεις ΕΣΥ προβλημα σε ΑΥΤΟΥΣ, χωρις να ανοιξει μυτη. Και ασε τους μετα να τα βγαλουνε περα με τους δανειστες...
Και κανε τους μετα συμφωνια:
Αν   θελετε να επιστρεψουμε τα χρηματα στις τραπεζες σας και να συνεχισουμε   να πληρωνουμε κανονικα, να ειμαστε "νομοταγεις", τοτε θελουμε ως   ανταλλαγμα για να συμμορφωθουμε:
Ανοιγμα ολων των λογαριασμων του   εξωτερικου και ειδικα των 60.000 γνωστων που κατεχουν 1,4τρισ περιουσια   και η αμεση φορολογηση τους οχι μονο για την τρεχουσα χρονια αλλα και   αναδρομικα.
Απαιτηση αποζημιωσεων απο εταιριες που εχουν με τις τακτικες τους βλαψει το Ελληνικο δημοσιο (και αρα τον Ελληνικο λαο).
Απαιτηση αποζημιωσεων απο την Γερμανια για τα κατοχικα δανεια.
Απαγορευση οποιασδηποτε χρησης off shore εταιριων.
Καταργηση της βουλευτικη ασυλιας.
Απλη αναλογικη στο εκλογικο συστημα.
Αναδιανομη   πλουτου μεσω φορολογησης πολυ υψηλων εισοδηματων και παραχωρηση   επιδοματων βοηθειας στα πιο ασθενη οικονομικα στρωματα.
Αυτα θα ηταν μια καλη αρχη...
Αλλα   βλεπετε για να γινει κατι τετοιο, χρειαζεται οργανωση, χρειαζεται   φασιστες και αναρχικοι να μπορεσουν να κατσουν μαζι και περα απο τις   ιδεολογικες τους διαφορες να συμφωνησουν σε ενα πραγμα:
Οτι ειναι   ΑΝΘΡΩΠΟΙ και εχουν δικαιωματα αναφαιρετα οπως ολοι οι ανθρωποι. Και   προκειμενου να ανακτησουμε τα δικαιωματα μας, θα βαλουμε στην ακρη   οποιαδηποτε διαφωνια και θα επικεντρωθουμε ΜΟΝΟ στο προβλημα που εχουμε   να αντιμετωπισουμε, αποφασιζοντας μια κοινη στρατηγικη που θα   ακολουθηθει με θρησκευτικη ευλαβεια απο ολους.
Σκεφτειτε αυτο να το κανανε το 60-70% του πληθυσμου (που βαση μετρησεων ειναι χοντρικα το ποσοστο οσων συμφωνουν με τους αγανακτισμενους).
Ετσι   αλλαζουν τα πραγματα. Οσο εμεις τσακωνομαστε μεταξυ μας και κινουμαστε   στα τυφλα απλα οργισμενοι και αγανακτισμενοι, για αυτους ειμαστε μαλλον   αδιαφοροι, μια ενοχληση παρα ενα σοβαρο προβλημα...
Οταν ομως ειμαστε   ολοι μαζι και οργανωμενοι, με στρατηγικη απεναντι στα συμφεροντα των   λιγων, ουτε μπατσοι, ουτε κανενας δεν μπορει να σου κανει τπτ.
Μηπως αυτη ειναι η νοοτροπια που πρεπει να αλλαξουμε ολοι μας; Να ριξουμε το εγω μας και να γινουμε ΕΜΕΙΣ;
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 14:09 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1766 στις: 01/07/11, 15:42 »
Και ακτα δευτερον ειχες αυτη την αποψη

για χαβαλέ κατέβηκαν οι περισσότεροι, να πλακώσουν κανά σουβλάκι, να   μπανίσουν καμμιά γκόμενα (να πιάσουν και καναν κ.λο μέσα στην   αναμπουμπούλα κτλπ... 8) ) Ούτε που ξέρουν τι θέλουν, ανατροπή σου λένε από την μία, αλλά όταν έρχονται οι εκλογές απέχουν και αδιαφορούν.




Well, οι απόψεις υπάρχουν για να αλλάζουν, εκτός αυτού έχω μετανοιώσει για πολλά που έχω πεί εδώ μέσα τα οποία ποτέ δεν πίστευα. Σκοπός μου κυρίως ήταν "να σπάσω πλάκα"  αλλά πίστεψε με, βαρέθηκα να το παίζω κακός...Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.  ;) Βέβαια είναι λίγο δύσκολο (μετά απο τόσο απαράδεκτα εκ μέρους μου πόστ) να ανατρέψω την πλασματική εικόνα που έχετε σχηματίσει για μένα..

Όσον αφορά τα επεισόδια σωστά μαντέψατε, δεν κατέβηκα στο Σύνταγμα και η εικόνα που έχω είναι αυτή που προβάλλουν τα κανάλια...Δεν μου αρέσει παιδιά η βία αλλά θα μου πείς όταν ο αστυνομικός σε βαρά στο κεφάλι με το γκλόπ χωρίς λόγο η πρώτη αυθόρμητη αντίδραση είναι να σηκώσεις την πέτρα.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους κατεβήκατε στο Σύνταγμα. Αληθευει οτι Αγανακτισμένοι ήρθαν στα χέρια με αναρχικούς (προβοκάτορες όπως έλεγαν τα κανάλια) που ήθελαν να ξεκινήσουν επεισόδια, ή πρόκειται περί παπάτζας;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1767 στις: 01/07/11, 16:10 »
Κανένας δεν ήρθε στα χέρια με κανέναν (εκτός από τους αυτόνομους φασίστες που εκδιώχθηκαν από όλους από το Σύνταγμα και όπως είδαμε πήγαν και κρύφτηκαν στην αστυνομία). Σίγουρα υπήρχαν και αυτοί που λέγανε να σταματήσουν τα επισόδεια, αλλά όταν οι μπάτσοι χτυπάνε, η σύγκρουση υπάρχει, και πολλοί αγανακτισμένοι βοήθησαν αναρχικούς και πολλοί αναρχικοί βοήθησαν αγανακτισμένους.



Επειδή σαν Στρατιωτικός σκεπτόμουν ότι το Σχέδιο Ενεργείας της   Αστυνομίας ήταν από πλευράς επιτελικής σχεδίασης άψογο : Σωστή αρχική   διάταξη – Αναγνώριση – Ελιγμός – Αιφνιδιασμός – Ρήγμα στο εχθρικό μέτωπο   – Εκμετάλλευση του αποτελέσματος. Ίσως και κάπου ανάμεσα κάποιες   κατάλληλες «καταδρομικές ενέργειες».Μόνο που τέτοιος σχεδιασμός αφορά την αντιμετώπιση του ένοπλου εχθρού   στο Πεδίο της Τιμής. Και όχι άμαχους συμπατριώτες μπροστά από το Εθνικό   τους Μνημείο, τον Άγνωστο Στρατιώτη ! Είμαι άραγε εγώ με τη σύζυγό μου   και όλοι όσοι διαμαρτύρονταν ειρηνικά δίπλα μας ένας απειλητικός εχθρός   για την Ελληνική Πολιτεία;


http://topontiki.gr/article/18935
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 16:57 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1768 στις: 01/07/11, 18:16 »
Όχι, δεν θέτω θέμα, το φόρουμ είναι δικό σου δεν είμαι σε θέση νομίζω να θέσω κανένα θέμα, απλούστατα όπως λέω καταθέτω μία...
Απορία...

Το φόρουμ δεν είναι δικό μου, είναι των μελών του, που δημιουργούν το περιεχόμενό του. "Δική μου" είναι μόνο η τεχνική διαχείριση, και μια γενική πολιτική ποιότητας και ευπρέπειας που προσπαθώ να διατηρήσω (και για την οποία έχουν συμφωνήσει όλοι οι διαχειριστές και συντονιστές)

Όσον αφορά στους χρήστες για τους οποίους ενίστασαι, έχω να πω ότι αυτοί που γράφουν μηνύματα με σκοπό το flaming/trolling/spamming, απρόκλητα, κατ'επανάληψη, και έχοντας ήδη προειδοποιηθεί, φυσικά θα υποστούν μακροχρόνιο αποκλεισμό από το φόρουμ, έως και δια παντός. Κάποιοι μάλιστα ομολογούν ευθέως ότι ο σκοπός τους είναι να προκαλέσουν αναταραχή, και καυχιούνται για αυτό.

Γι'αυτό, μην απορείς/απορείτε αν κάποιο μέλος αποκλείεται από το φόρουμ. Οι λόγοι μπορεί να μην είναι τόσο απλοί όσο φαίνονται, μπορεί να υπάρχει ιστορικό, μπορεί να υπάρχουν επίμαχα μηνύματα που έχουν διαγραφεί και δεν τα βλέπεις/ετε, μπορεί να υπάρχουν ΠΜ, κ.ά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1769 στις: 01/07/11, 22:44 »
http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/331578.html

Πολυ ενδιαφερουσα η τελευταια προταση του αρθρου...
Καποιοι απο τους 60.000 που κατεχουν περιουσια 1.4τρισ. € να υποθεσω;
Ξερετε, που φοροδιαφευγουν (νομιμα ή παρανομα) μεσω off shore, φορολογικων παραδεισων/χωρων κτλ.
Ξαφνικα σκεφτηκαν οι Ελληνες εφοπλιστες να βοηθησουν την αναπτυξη, για... "να μην παρουν ξενοι τα δικα μας";
Τελικα αναρωτιεμαι αν πρεπει να τα βαζουμε με τους κυβερνωντες ή με αυτους τους 60.000 για παραδειγμα...
Γιατι να μην μαζευτουν 500.000 αγανακτισμενοι εξω απο του Βαρδινογιαννη, του Λατση, Του Κοκκαλη και αλλων τιμιων επιχειρηματιων και εφοπλιστων; Να τους αναγκασουν να φυγουν με ελικοπτερα (να χρησιμοποιησουν και το καινουριο τους ελικοπτερο με το ασορτι ελικοδρομιο μωρε)!
Στην πραγματικοτητα αυτοι ειναι οι προδοτες μιας και αυτοι (οπως και οι ξενοι ομολογοι τους) σε συνεργασια με τους τραπεζιτες ειναι που ελεγχουν οποιαδηποτε κυβερνηση. Οι κυβερνωντες ειναι απλα υπαλληλοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1770 στις: 02/07/11, 11:45 »
Και επειδή θεωρώ ότι η καταστολή που δεχθήκαμε στην πορεία σχετίζεται άμεσα με την νέα κατάσταση στην οποία μπαίνει Ελλάδα, οριστέ και δηλώσεις της αστυνομίας για να δούμε σε τι εποχή θα εισέλθουμε σε όλα τα επίπεδα:

"Οπως παραδέχθηκε, μιλώντας στο «Βήμα», υψηλόβαθμος αξιωματικός της ΕΛΑΣ [...] πρέπει να γνωρίζετε ότι διεθνώς η χρήση χημικών θεωρείται το πιο ήπιο μέσο αντιμετώπισης διαδηλωτών"

"Ο στόχος μας θεωρείται ότι επιτεύχθηκε γιατί δεν υπήρξε κανείς   σοβαρός τραυματισμός πολίτη αλλά και γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα ασφαλείας   στο Κοινοβούλιο"

"Ενα σημείο αιχμής για τους αξιωματικούς ήταν η λειτουργία του σταθμού   του Μετρό στο Σύνταγμα, όπου όπως δηλώνουν είχαν ζητήσει να κλείσει,   λόγω του γεγονότος ότι αποτελούσε «χώρο από τον οποίον εκπορεύονταν επεισόδια». "

"Από την άλλη πλευρά στελέχη της διοίκησης του Μετρό επεσήμαναν ότι «στις   6.06 το απόγευμα της Τετάρτης μας στάλθηκε φαξ από τηνΕΛΑΣ να κλείσουμε   τον σταθμό στο Σύνταγμα. Ομως αυτό ήταν αδύνατο γιατί ήδη μέσα υπήρχαν   2500 έως 3000 άτομα αλλά και γιατί τα ρολά στην είσοδο του Μετρό ήταν   χαλασμένα. Η ΕΛΑΣ όφειλε να μας το είχε ζητήσει αυτό εγγράφως μερικές   ημέρες πιο πριν κι όχι όταν πια ήταν αργά»."

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=409105#.Tg5KQH-Ufj4.facebook

Η αστυνομία, είναι πλέον πασιφανές, ότι είχε διαταγές να διαλύσει το 48ωρο αυτό έναν εσωτερικό εχθρό. Είχε στρατιωτική οργάνωση και θεωρούσε ότι επιτίθεται σε αντίπαλο οργανωμένο στρατό που απειλεί το "έθνος" και την ασφάλεια της "πατρίδας". Τα χειρότερα ακόμα δεν έχουν έρθει.


Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1771 στις: 02/07/11, 11:53 »
Και επειδή θεωρώ ότι η καταστολή που δεχθήκαμε στην πορεία σχετίζεται άμεσα με την νέα κατάσταση στην οποία μπαίνει Ελλάδα, οριστέ και δηλώσεις της αστυνομίας για να δούμε σε τι εποχή θα εισέλθουμε σε όλα τα επίπεδα:

"Οπως παραδέχθηκε, μιλώντας στο «Βήμα», υψηλόβαθμος αξιωματικός της ΕΛΑΣ [...] πρέπει να γνωρίζετε ότι διεθνώς η χρήση χημικών θεωρείται το πιο ήπιο μέσο αντιμετώπισης διαδηλωτών"

"Ο στόχος μας θεωρείται ότι επιτεύχθηκε γιατί δεν υπήρξε κανείς   σοβαρός τραυματισμός πολίτη αλλά και γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα ασφαλείας   στο Κοινοβούλιο"

"Ενα σημείο αιχμής για τους αξιωματικούς ήταν η λειτουργία του σταθμού   του Μετρό στο Σύνταγμα, όπου όπως δηλώνουν είχαν ζητήσει να κλείσει,   λόγω του γεγονότος ότι αποτελούσε «χώρο από τον οποίον εκπορεύονταν επεισόδια». "

"Από την άλλη πλευρά στελέχη της διοίκησης του Μετρό επεσήμαναν ότι «στις   6.06 το απόγευμα της Τετάρτης μας στάλθηκε φαξ από τηνΕΛΑΣ να κλείσουμε   τον σταθμό στο Σύνταγμα. Ομως αυτό ήταν αδύνατο γιατί ήδη μέσα υπήρχαν   2500 έως 3000 άτομα αλλά και γιατί τα ρολά στην είσοδο του Μετρό ήταν   χαλασμένα. Η ΕΛΑΣ όφειλε να μας το είχε ζητήσει αυτό εγγράφως μερικές   ημέρες πιο πριν κι όχι όταν πια ήταν αργά»."

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=409105#.Tg5KQH-Ufj4.facebook

Η αστυνομία, είναι πλέον πασιφανές, ότι είχε διαταγές να διαλύσει το 48ωρο αυτό έναν εσωτερικό εχθρό. Είχε στρατιωτική οργάνωση και θεωρούσε ότι επιτίθεται σε αντίπαλο οργανωμένο στρατό που απειλεί το "έθνος" και την ασφάλεια της "πατρίδας". Τα χειρότερα ακόμα δεν έχουν έρθει.





Πραγματικα, ετσι κι εκλεινε το Μετρο ή σταματουσε η λειτουργια του, τοτε πιστευω πως θα ειχαμε απωλειες ζωης...περαν του οτι ο σταθμος συνεχισε να λειτουργει κανονικα, οι ανθρωποι του Μετρο βοηθησαν πολυ κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1772 στις: 02/07/11, 12:17 »
Αρη, ειναι προφανως το τι ηθελαν απο την ηγεσια της ΕΛ.ΑΣ, οπως ειναι προφανες πως η απειθαρχια μεσα στα σωματα των ΜΑΤ και των υπολοιπων δυναμεων καταστολης ( κι οχι περιφρουρησης οπως θελουν να λενε ) εχει ξεπερασει καθε οριο.

Δεν ειναι δυνατον να βλεπεις αξιωματικο να σηκωνει το γκλομπ για υποχωρηση ( σε πολλα βιντεο συμβαινει αυτο ) και τα "τσογλανια" των 23-24 χρονων να μη του δινουν σημασια και να συνεχιζουν το ξυλο! Ποσο μαλλον οταν αναγκαζεται κυριολεκτικα να τους τραβαει απο τις στολες για να υποχωρησουν!

Κυκλοφορει ενα video στο οποιο μια διμοιρια γυριζει αναποδα τις ασπιδες και κανει οπισθοχωρηση ( υποψιν, αναποδη ασπιδα σημαινει διαμαρτυρια κι οχι αυτο το τραγικο και απαραδεκτο γεγονος που συνεβη στην εισοδο του Μετρο Συνταγματος που ξυλοφορτωσαν με αναποδες ασπιδες τους ανθρωπους ) και ξαφνικα πεταγονται 2-3 "τσογλανια" απο μεσα κι αρχιζουν να κανουν ριψη δακρυγονων χωρις να τους ακολουθει κανεις συναδελφος.

Και βεβαια κυκλοφορει βιντεο που σχεδον στο ιδιο σημειο ( Hilton Athens ) ειρηνικοι διαδηλωτες δεχονται επιθεση απο τα ΜΑΤ χωρις κανενα λογο ( ισως οταν τους φωναζουν "Ολα καλα, μην επιτεθειτε" ειναι εξισου με το "Ειστε μαλακες, κωλομπατσοι, κλπ"  ::) ) κι ο αξιωματικος της διμοιριας να μη μπορει να τους κανει καλα!

Βλεποντας τα post που γινονται το τελευταιο καιρο διαπιστωνω πως υπαρχει μια ταση "βια στη βια".

Κατ' εμε αυτο ειναι λαθος διοτι αυτο που φοβαται το οργανωμενο χουντικο κρατος ειναι η ειρηνικη διαδηλωση ( η δυναμικη ενος πληθους ειναι πιο σημαντικη απο τη βια του ) κι οχι η βια για να χτυπηθουν αστυνομικοι. Και πολλοι διαδηλωτες/πολιτες κρατησαν τη σταση της ειρηνικης διαδηλωσης, κατι που συνεχιζει να φοβιζει ενα κρατος που παραπαιει μεταξυ χουντας και δημοκρατιας ( τους ).

Τωρα που περασαν 2 μερες χαιρομαι επισης να βλεπω "αγανακτισμενους" ΜΑΤατζηδες στα διαφορα blogs που προσωπικα κρινουν τα γεγονοτα και ζητανε συγνωμη. Πολλοι δεχονται πλεον πιεσεις απο τις ιδιες τις οικογενειες τους να βγουν και να μιλησουν. Και παρολο που το "συμβολαιο" τους απαγορευει οποιαδηποτε αμφισβητηση της εξουσιας που υπαρχει απο πανω τους, ορισμενοι ειναι ξεκαθαροι απεναντι της!

Εντυπωση μου κανει κι αυτο το post: http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/07/blog-post_4416.html στο οποιο μερικες φορες προκαλει κι αλλες φορες δειχνει πως η πιεση της κοινωνιας απεναντι τους, τους οδηγει να σκεφτουν πιο λογικα!

Παρολαυτα δε μπορω να δικαιολογησω τη βια τους μεσα απο ενα τετοιο post, ουτε να δεκτω πως "ανθρωποι ειμαστε, ξεφευγουμε κι εμεις", διοτι η θεση τους και η επιλογη της εργασιας ειναι σημαντικο κριτηριο για το ειδος του ανθρωπου.

Ομως μ'αρεσουν οι τελευταιοι 4 παραγραφοι οπου για πρωτη φορα γινεται ξεκαθαρη αναφορα στο παρακρατος:

Παράθεση
Αυτες οι ημερες με εβαλαν σε τεραστιες σκεψεις. Δε θελω να πιστευω οτι ολοι αυτοι οι μπαχαλακηδες ειναι παρακρατικοι και οτι ολα αυτα που γινονται ειναι στημενα. Δε μπορει να ειναι δυνατον.. Αλλα σε καποια στιγμη ειχαμε περικυκλωσει τα ατομα μεσα στην πλατεια και υπηρχαν παντου διμοιριες των ΜΑΤ. Τους ειχαν τελειωσει τα μαρμαρα και φωναζαν για 15λεπτη ανακωχη. Ξαφνικα διεταχθηκαμε να μη κανουμε καμμια κινηση. Ανενοχλητοι οι μπαχαλακηδες βγηκαν στους δρομους περιξ και μαζευαν ολα τα μαρμαρα που ειχαν πεταξει και τα εβαζαν μεσα στη πλατει! α για να μας επιτεθουν ξανα. Μετα απο 30 λεπτα αρχισαν παλι οι επιθεσεις.. Ειχα τρελαθει. Δε μπορει να γινοταν κατι τετοιο..



Δυστυχως αυτοι οι "αγανακτισμενοι" ειναι το 10-20% μιας υπηρεσιας που καλο θα ηταν να αναλογιστει το χρεος της απεναντι στη κοινωνια και το λογο υπαρξης της, αν και πολυ αμφιβαλω κατα ποσο τα "μαχιμα" σωματα εχουν αυτοβουλη σκεψη!

Και η συγνωμη του δε πιστευω πως μπορει να γινει δεκτη απο τους ανθρωπους που υπεφεραν απο τη βια και τα χημικα, ομως ειναι μια ενδιαφερουσα "φωνη" αναμεσα στο "μπουγιο" των ΜΑΤ!


Τελος, με κανενα τροπο δε θελω να πιστεψει κανεις πως μεσα απο τετοια links θελω να δικαιολογησω την απαραδεκτη συμπεριφορα των ΜΑΤ. Ιδιαιτερα οταν πιανουν τη δικαιολογια "αυτες ηταν οι εντολες" μου γυριζει το ματι αναποδα, αφου μπορει αυτες να ηταν οι εντολες, αλλα μπορεις να τις πραγματοποιησεις με ανθρωπινο τροπο, χωρις να προκαλεις τραυματισμους σε ανθρωπους που δε σου εκαναν τιποτα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1773 στις: 02/07/11, 13:07 »
Τέτοιου τύπου μετάνοιες γράφονται για πλάκα. Να βγω και γω να γράψω, "συγνώμη από τα ΜΑΤ για τους τραυματίες που είχατε, τους πολιτικούς σημαδεύαμε αλλά ήσασταν μπροστά"
 και "την επόμενη φορά που θα σας διατάξουν να μας βαρέσετε, φύγετε, απομονώστε τους ανώτερους σας, να χτυπήσουμε μόνο αυτούς". Όλα κατά παράφραση του κειμένου του ΜΑΤατζή που παρέθεσες. Δεν πάει έτσι.Αν θέλει να πάει με τον κόσμο θα πάει με τον κόσμο, αν οι ΜΑΤατζήδες νιώθουν ότι χάνουν την αξιοπρέπεια τους να φύγουν.

Τα λεφτά? Εδώ ο τύπος είπε για την αδερφή του και τον πατέρα του. Δηλαδή χάνουν την αξιοπρέπεια τους, δουλεύοντας για τα ΜΑΤ, για να συντηρήσουν την οικογένεια τους, που την βαράνε επειδή βρίσκονται στα ΜΑΤ. Είναι εύκολο να δει κανεις τον παραλογισμό.

Εγώ προτιμώ να σταθώ σε όλα αυτά περι τραυματιών και το τι βλέπανε και αγριεύανε γιατί μου δείχνει ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση, ακόμα και αυτοί οι κατώτεροι και μετανιωμένοι, το βλέπουν σαν πόλεμο, όπως τους έχουν διδάξει οι μεγαλύτεροι και ανώτεροι, και έτσι θα μας αντιμετωπίζουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Γηγενής

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική συλλογή στίχων
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1774 στις: 02/07/11, 13:11 »
Πιθανόν να έχει ξαναμπεί αλλά αξίζει τον κόπο να του αφιερώσετε λίγο χρόνο... ειδικά όσοι δεν έχουν διαβάσει καθόλου το κείμενο του εφαρμοστικού νόμου.


http://fb.me/KAJXB6ND


Υ.Γ. έχει και κάποια σχόλια, μερικά εκ των οποίων εύστοχα!
Greece Travel Guide - (Ταξιδιωτικός Οδηγός Ελλάδας) 
Υπηρεσίες Διαδικτύου - (Κατασκευή Ιστοσελίδων)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas