Αποστολέας Θέμα: Ανακύκλωση  (Αναγνώστηκε 2912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Ανακύκλωση
« στις: 29/07/09, 09:52 »
Βρήκα ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την ανακύκλωση και είπα να το μοιραστώ μαζί σας:


{Βαρέθηκα πια να ακούω από διάφορους φιλόσοφους της καθημερινότητας ότι "εγώ θα σώσω το κλίμα;", "εγώ θα σώσω τον πλανήτη;", "το Κράτος πρέπει να λάβει μέτρα" και άλλα περισπούδαστα. Εντάξει, το κράτος πρέπει να κάνει κάτι, οι κυβερνήσεις ανά τον κόσμο πρέπει να κάνουν κάτι, οι βιομηχανίες πρέπει να κάνουν κάτι . . . Σύμφωνοι, όμως μπορώ κι εγώ ως πολίτης να κάνω κάτι για να βοηθήσω. Ας μην τα περιμένουμε πια όλα από τους άλλους.

Γιατί εγώ μπορώ να . . .
- Αντικαταστήσω όλες τις λάμπες στο σπίτι μου και στο γραφείο, με οικονομικούς λαμπτήρες, που εκτός από οικονομία ενέργειας κάνουν και οικονομία στην τσέπη μου
- Πλένω τα ρούχα στο πλυντήριο στους 40 βαθμούς και όχι στους 60 βαθμούς και μόνο όταν το πλυντήριο είναι γεμάτο. Και οικονομία στο ρεύμα και στο νερό, και καλό στα ρούχα μου κάνω.
- Απλώνω τα ρούχα κοντά στα καλοριφέρ και περιορίζω τη χρήση του στεγνωτηρίου που είναι από τις πιο ενεργοβόρες συσκευές των νοικοκυριών.
- Όταν φεύγω από κάθε δωμάτιο κλείνω το φως και τις συσκευές από το κουμπί τους κι όχι από το τηλεκοντρόλ (stand by). Και μαθαίνω και τους άλλους στο σπίτι μου να κάνουν το ίδιο.
- Αγοράζω συσκευές με σήμανση ενεργειακής απόδοσης, όταν αγοράζω καινούργιο εξοπλισμό για το σπίτι ή το γραφείο μου. Κάνω και στο περιβάλλον καλό αλλά και στην τσέπη μου.
- Ξεχωρίζω τα απορρίμματα του σπιτιού και του γραφείου μου σε απλά σκουπίδια και ανακυκλώσιμα υλικά (τενεκεδάκια αναψυκτικών, γυαλί, χαρτί, συσκευασίες από πλαστικό ή μέταλλο). Δοκιμάστε το, είναι πραγματικά απίστευτο το πόσα από τα σκουπίδια που παράγει ένα νοικοκυριό μπορούν να ανακυκλωθούν. Κι αν ο μπλε κάδος της ανακύκλωσης είναι 2 τετράγωνα από το σπίτι μου, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Μπορώ να περπατήσω μέχρι εκεί ή να περάσω από εκεί σκόπιμα καθώς πηγαίνω το πρωί στη δουλειά ή το απόγευμα για ψώνια.
- Όταν φτάνω στον κάδο απορριμμάτων (μπλε ή κανονικό) βάζω τα σκουπίδια μου μέσα στον κάδο και όχι δίπλα ή επάνω. Έλεος! Δεν είναι κόπος να ανοίξω τον κάδο, ούτε θα μου επιτεθούν ορδές από μικρόβια αν ανοίξω το καπάκι για να βάλω μέσα τη σακούλα μου.
- Επιστρέφω τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες μου στα ειδικά σημεία ανακύκλωσης. Υπάρχουν μέσα σε πάρα πολλά καταστήματα και σε δημόσιους χώρους. Μάλιστα, επειδή ποτέ δεν θυμάμαι που υπάρχουν ειδικά δοχεία ανακύκλωσης, κουβαλάω τις τελειωμένες μπαταρίες στην τσάντα μου (σιγά το βάρος) και όταν βρω το ειδικό δοχείο, τις πετάω εκεί.
- Προτιμώ τις χάρτινες αντί για τις πλαστικές σακούλες κι όταν δεν μπορώ να βρω χάρτινες, προσπαθώ να βρω ανακυκλωμένο πλαστικό. Τι με νοιάζει η ποιότητα; Για τα σκουπίδια μου τις θέλω.
- Περιορίζω όσο μπορώ τη χρήση ειδών μίας χρήσης όπως πλαστικά κυπελάκια και προτιμώ να αγοράζω χάρτινα.
- Προτιμώ να αγοράζω απορρυπαντικά σε συμπυκνωμένη μορφή, καθώς αυτά απαιτούν μικρότερες συσκευασίες. Αν μπορώ μάλιστα να αγοράσω προϊόντα σε χάρτινη συσκευασία, το προτιμώ ακόμα περισσότερο.
- Στα δε συμπυκνωμένα προϊόντα, χρησιμοποιώ ακριβώς τις δοσολογίες που προτείνει η συσκευασία. Άλλωστε διπλάσια ποσότητα σαπουνιού δεν σημαίνει και μεγαλύτερη καθαριότητα...}

Oλόκληρο το άρθρο εδώ:http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=601

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #1 στις: 02/08/09, 23:45 »
Συμφωνώ και επαυξάνω σε όλα τα ανωτέρω και τα περισσότερα από αυτά στο σπίτι μου ήδη γίνονται.

Όμως είναι τόσο βαθειά ριζωμένες οι κακές συνήθειες, που νομίζω ότι μόνο αν πέσει βόμβα πολιτισμού στην Ελλάδα μπορεί κάτι να γίνει από τους πολίτες (μαζικά και όχι μεμονωμένα όπως γίνεται ως τώρα΄).

Να πω το απλούστερο που είδα προχθές σε κεντρικό δρόμο του Πειραιά: μέσα σε ένα παρτέρι δέντρου είχαν αφήσει 6 τενεκεδάκια μπύρας, μαζί με το κάλυμμα του 6-pack. Και λέω τώρα εγώ: με ποια λογική;;;;; Ο κάδος είναι παραδίπλα. Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για να αφήνεις το σκουπιδαριό σου στον δρόμο. Ή να φτάνεις στον κάδο και να αφήνεις τη σακούλα απ' έξω.

Βλέποντας αυτά, νομίζω ότι η ανακύκλωση είναι πολύ extreme ακόμα για την Ελλάδα. Είναι σα να λες σε κάποιον που βαριέται να γράψει την αλφαβήτα, να σου γράψει δοκίμιο.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Asmodaius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #2 στις: 03/08/09, 16:42 »
Αν θες ο σπόρος που θα σπείρεις να καρποφορήσει, πρέπει να βρείς γόνιμο έδαφος.
Στη περίπτωση της περιβαντολλογικής συνείδησης πρέπει να εστιάσουμε στις μεταγενέστερες γενιές.
Δυστυχώς οι δικές μας και οι προηγούμενες γενιές είναι πολύ δύκολο (για να μη πω αδύνατο) να αλλάξουν τρόπο συμπεριφοράς.
Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε τα παιδιά, τα ανίψια μας, ακόμα και τα παιδιά φίλων/γνωστών μας που οι ίδιοι δεν έχουν συνείδηση να εντρυφηθούν στην ιδέα της αρωγής προς το περιβάλλον γενικότερα και όσο μπορούμε να αφιερώνουμε από το χρόνο μας , ώστε να τα φέρνουμε σε επαφή με αυτό.
Σε βάθος χρόνου αυτό που τώρα μειοψηφεί, ίσως γίνει πλειοψηφεία.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #3 στις: 06/08/09, 15:21 »
Δυστυχώς οι δικές μας και οι προηγούμενες γενιές είναι πολύ δύκολο (για να μη πω αδύνατο) να αλλάξουν τρόπο συμπεριφοράς.

Νομίζω ότι η στάση ζωής είναι δύσκολο ν' αλλάξει. Η αλλαγή συμπεριφοράς είναι πανεύκολο πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται είναι απλή ενεργοποίηση των εξαρτημένων αντανακλαστικών. Ένα παράδειγμα: Ασφαλώς θα θυμάστε τι γινόταν στους χώρους στάθμεσης των σούπερ μάρκετ στο παρελθόν, όταν οι πελάτες έπαιρναν το καρότσι μεταφοράς των εμπορευμάτων ατελώς. Όλοι οι χώροι στάθμευσης ήταν γεμάτοι από τέτοια καροτσάκια. Όταν τα πολυεθνικά καταστήματα εισήγαγαν το μέτρο του επιτρεφόμενου αντιτίμου για την προμήθεια καροτσιών όλοι σταμάτησαν να αφήνουν τα καρότσια από εδώ κι από εκεί, όχι μόνο στα συγκεκριμένα καταστήματα αλλά και στα υπόλοιπα που δεν χρησιμοποιούσαν αυτό το μέτρο.

Ένα άλλο παράδειγμα εξεζητημένης αλλαγής συμπεριφοράς: Οι Αθηναίοι αστοί του μεσοπολέμου είχαν παραγωγή σκουπιδιών ανάλογη με τους σημερινούς. Στην διάρκεια της Γερμανικής κατοχής όχι απλώς τα ανακύκλωναν αλλά έψαχναν και στα ελάχιστα σκουπίδια που υπήρχαν προς εύρεση τροφής.

Έτσι έχει γίνει και σ' όλα τα μεγάλα προγράμματα ανακύκλωσης σε Αμερική και Ευρώπη. Από την μια υπάρχει η διαφήμιση των πλεονεκτημάτων που προσφέρει η ανακύκλωση από την άλλη χοντρά πρόστιμα για όσους δεν ανακυκλώνουν ή απλώς βρωμίζουν τους χώρους. Η κλασική εκπαιδευτική μέθοδος με το μαστίγιο και το καρότο. Οπότε το άτομο γίνεται "ένας σκύλος του Παυλώφ" που αντιδρά αντανακλαστικά και όχι εν πλήρη συνειδητότα.

Βέβαια αν διαπαιδαγωγήσουμε τα παιδιά μας με τέτοιον τρόπο ώστε να αποκτήσουν πλήρη συνείδηση του εαυτού τους θα φέρονται όπως χρειάζεται, και όχι μόνο στο οικοσύστημα αλλά και στις διαπροσωπικές, πολιτειακές, κοινωνικές σχέσεις. Αλλά ποιός θα τα διαπαιδαγωγήσει κατ' αυτόν τον τρόπο? Κανείς δεν μπορεί να διδάξει κάτι το οποίο δεν γνωρίζει!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #4 στις: 08/09/09, 17:23 »
Παράθεση
Γιατί εγώ μπορώ να . . .
Οπως ειχα πει και αιωνες πριν σε παρομοιο νημα, αρνουμαι να κανω τετοια μικρο-ψιλο πραγματα, εχοντας της ψευδαισθηση οτι κανω κατι και βοηθαω το οικοσυστημα κλπ, οταν επιχειρησεις κολοσσοι ρυπαινουν το περιβαλλον σε βαθμο τοσο ασυλληπτο που 'μέτρα΄ οπως αυτα που προτεινει η γκου ειναι αμελητεα και αχρηστα.

Και επιπλεον, η προταση αυτη του 'βοηθα και εσυ μικρε αχρηστε πολιτη' προβαλλει την λανθασμενη αποψη πως εσυ ο καθημερινος ανθρωπος φταις για την ρυπανση την καταστροφη του περιβαλλοντος.

Αναλογο παραδειγμα ειναι  το  'ολοι μαζι για το καλο της ελλαδας πρεπει να κανουμε θυσιες', και ετσι ο εργαζομενος τρωει παγωμα και περαιτερω μειωσεις στους μισθους, απολυσεις, ελαστικη εργασια και γιατι; Επειδη ενα ματσο καπιταλιστες διαπιστωσαν μειωση στον ρυθμο του κερδους τους.

Δεν φταις εσυ καθημερινε ανθρωπε εργαζομενε/μικροαστε, φταιει η χουφτα των φιλαργυρων ανηθικων μπασταρδων που μπροστα στο κερδος καταστρεφουν μαζικα και συστηματικα την βιοσφαιρα του πλανητη.Αντι να κοροιδευουμε τους εαυτους μας ας αφησουμε τετοιες  DIY ψευδαισθησεις και ας ασχοληθουμε με το πεδιο οπου η δραση μας θα εχει ουσιαστικο αποτελεσμα.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #5 στις: 08/09/09, 17:53 »
Παράθεση
Γιατί εγώ μπορώ να . . .
Οπως ειχα πει και αιωνες πριν σε παρομοιο νημα, αρνουμαι να κανω τετοια μικρο-ψιλο πραγματα, εχοντας της ψευδαισθηση οτι κανω κατι και βοηθαω το οικοσυστημα κλπ, οταν επιχειρησεις κολοσσοι ρυπαινουν το περιβαλλον σε βαθμο τοσο ασυλληπτο που 'μέτρα΄ οπως αυτα που προτεινει η γκου ειναι αμελητεα και αχρηστα.

Και επιπλεον, η προταση αυτη του 'βοηθα και εσυ μικρε αχρηστε πολιτη' προβαλλει την λανθασμενη αποψη πως εσυ ο καθημερινος ανθρωπος φταις για την ρυπανση την καταστροφη του περιβαλλοντος.

Αναλογο παραδειγμα ειναι  το  'ολοι μαζι για το καλο της ελλαδας πρεπει να κανουμε θυσιες', και ετσι ο εργαζομενος τρωει παγωμα και περαιτερω μειωσεις στους μισθους, απολυσεις, ελαστικη εργασια και γιατι; Επειδη ενα ματσο καπιταλιστες διαπιστωσαν μειωση στον ρυθμο του κερδους τους.

Δεν φταις εσυ καθημερινε ανθρωπε εργαζομενε/μικροαστε, φταιει η χουφτα των φιλαργυρων ανηθικων μπασταρδων που μπροστα στο κερδος καταστρεφουν μαζικα και συστηματικα την βιοσφαιρα του πλανητη.Αντι να κοροιδευουμε τους εαυτους μας ας αφησουμε τετοιες  DIY ψευδαισθησεις και ας ασχοληθουμε με το πεδιο οπου η δραση μας θα εχει ουσιαστικο αποτελεσμα.
Μπορεί να έχεις δίκιο σε αρκετά από αυτά που λες, αλλά οι χωματερές δίπλα στις πόλεις δεν γεμίζουν με τα σκουπίδια των επιχειρήσεων, αλλά με των κατοίκων. Και ναι μπορεί να μιλάω για ένα φαινόμενο "τοπικό", ενώ το περιβαλλοντικό πρόβλημα είναι παγκόσμιο, αλλά αν δεν κάνουμε και εμείς κάτι ποιος θα κάνει; Η μήπως με τα πλακάτ έχουμε την ψευδαίσθηση ότι θα αλλάξουμε την συμπεριφορά των βιομηχανικών επιχειρήσεων που μολύνουν το περιβάλλον, ενώ εμείς θα πατάμε τα σκουπίδια μας από εδώ και από εκεί. Και στο κάτω-κάτω δε φταίνε μόνο οι πολιτικοί. Πχ η ΗΠΑ είναι η δεύτερη χώρα παγκοσμίως σε εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα (φαινόμενο του θερμοκηπίου) με 20,2%. Το μεγαλύτερο μέρος από αυτό προέρχεται από τους σταθμούς ηλεκτρικής ενέργειας (περίπου 2500 τόνοι για το 2008, και σημειωτέον ότι οι ΗΠΑ έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό σε χρήση σταθμών παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος με εναλλακτικές μεθόδους) και αμέσως μετά με 2000 τόνους είναι οι εκπομπές των μέσων μεταφοράς. Η κυβέρνηση φταίει για αυτό ή οι βιομηχανίες; Θα παθαίναμε κάτι να κανονίζαμε να παίρναμε ένα συνάδελφο που είναι στο δρόμο μας για τη δουλειά ή όντως χρειαζόμαστε αυτοκίνητα με 3495702934 άλογα για τις μετακινήσεις μας;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
5636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 10:32
από zeromancer