Αποστολέας Θέμα: καινουργια κιθαρα  (Αναγνώστηκε 3619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
καινουργια κιθαρα
« στις: 11/08/10, 21:50 »
καλησπερα σε ολη την παρεα.αποφασισα να παρω μια ηλεκτρικη για να δοκιμασω αυτον τον ηλεκτρικο ηχο της κιθαρα αφου δυο χρονια παιζω ακουστικη και κλασσικη.μετα απο ψαξιμο κατεληξα στις παρακατω http://www.thomann.de/gr/bc_rich_nt_beast_onyx_b_stock.htm
http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/vig-screech-red-anarchy-a.html
http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm
http://www.thomann.de/gr/kramer_guitars_assault_200_fr_aw.htm
θα παιζω κυριως Metallica kai slayer και σπανια guns n roses.για ενισχυτη δεν θα ψαξω καθως θα την συνδεσω στο pc
θα ηθελα την γνωμη σας και αν εχετε να προτεινετε κατι μεχρι τα 300 ευρω.ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 11/08/10, 22:15 »
Cort X6

Πολύ λιγότερο από 300 Ευρώ και κατά τη γνώμη μου σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής και μαγνήτες από τις περισσότερες που παραθέτεις. Διατίθεται σε αρκετά χρώματα και νομίζω ότι θα σε καλύψει για αυτά που θέλεις να παίζεις.

Δύο πράγματα στα οποία θα ήθελα να σού επιστήσω την προσοχή. Το πρώτο αφορά τη BC Rich, ίσως την καλύτερη ποιοτικά από τις 4 στη λίστα σου. Όπως αναφέρει η περιγραφή, η συγκεκριμένη είναι χτυπημένη στο σώμα και στο headstock, γι αυτό και την δίνουν τόσο φτηνά. Αν αυτό δεν σε απασχολεί και η κιθάρα σού αρέσει εμφανισιακά, ίσως να είναι καλή επιλογή για αυτά τα λεφτά. To δεύτερο (και κατά κάποιο τρόπο συνέχεια του προηγουμένου), είναι η άποψή μου ότι καλύτερα να μην αγοράσεις κιθάρα μόνο με βάση την εμφάνιση. Από προσωπική εμπειρία θα σού πω ότι έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 20 κιθάρες τα τελευταία χρόνια και αυτές που θυμάμαι περισσότερο και καμιά φορά μετανιώνω που τις έδωσα δεν είναι αυτές που αγόρασα επειδή ήταν ωραίες εμφανισιακά. Είναι κάτι ασχημούλες που μπορεί να να μην τούς έριχνες δεύτερη ματιά γιατί δεν είχαν το look, αλλά είχαν προσωπικότητα και χαρακτήρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ScyCo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 14/08/10, 03:23 »
"θα παιζω κυριως Metallica kai slayer και σπανια guns n roses"

Μην λες απο πριν τι σκοπευεις να παιζεις.και γω ξεκινησα κιθαρα για να παιζω scorpions και κατεληξα να παιζω τραγουδια απο ολα τα διασημα συγκροτηματα.θα αλαξεις γνωμη συντομα.οσο για την κιθαρα,καλο θα ειναι να μην παρεις καμια wild,αλλα κατι ποιο απλο.πχ. fender η αν θες ποιο αργιους ηχους,καμια ibanez.
τσεκαρε αυτην

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6158
Αι καντ φακιν πλει δε  με'ι'ν ριφφ οφ δε "θρου δε φαιερς εν δε δε φλειμς".Γουατ ις γκοινγκ ον? δει γουερ ντρανκ γουεν δει ρουτ ιτ? xD xD

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 14/08/10, 10:24 »
Εγω κατεληξα να παιζω πανουση και ρακιντζη αλλα δε φταιω εγω αυτο φταει



Φοβερο ε?

Τελος παντων θα ηθελα να σταθω στην cort. Οσες εχω δει εκτος απο μια, μια Χ2 η οποια δεν ηταν κακη αλλα δεν ειχε και ποιοτικα περιφερειακα (κυριως ταστα μαγνητες τρεμολο) ηταν εξαιρετικες σε κατασκευη.

Απολλωνα παρελαβα την m600 μου επιτελους και ειναι απιστευτη. Η κατασκευη ειναι εντυπωσιακη. Εντυπωσιακη!!!

Δεν ξερω αν διαλεγουν ξυλα για το βαρος αλλα το σωμα ειναι 2 κομματια μαονι (το maple επανω ειναι εμφανισιακο και μονο) και ζυγιζει 2,7-2,9 κιλα (δεν εχω βρει τροπο να τη μετρησω με ακριβεια). Τα inlays ειναι εντυπωσιακα βαλμενα ο λαιμος ισιαδι με ενα απαλο back bow (αλλα σωστο relief) και δεν τασταρει το rosewood αψογο σε φινιρισμα...Δεν εχω να λεω παρα πολυ καλα λογια. Τα ταστα ειναι τα μικρα στυλ gibson και ο λαιμος λεπτος αλλα οχι φλουδα. Πολυ γρηγορη κιθαρα με απιστευτα ανοιχτο και γλυκο ηχο. Πολυ καλοι και οι Mighty mite (αυτους εχει, φουλ κερωμενοι). Εχω την πρωτη πρωτη εκδοση της.

Την εβγαλα και live και ειναι αρκετα καλη και στον τομεα αυτο αλλα εχω ενα προβλημα, ο μπροστα μαγνητης ειναι απιστευτα πιο χαμηλος σε ενταση απο τον πισω. Ηχο βγαζει μια χαρα, gain ανεβαζει σε high gain lead αλλα τα db ειναι λιγα. Σε βαθμο που παω να μπω στο σολο με αυτον τον μαγνητη και δεν βγαινει εξω...Τα επαιξα ολα με τον bridge.  Καμια λυση? Καλος ειναι σε υψη κτλ. Το ειχες παρατηρησει και εσυ? Εχω ενα set PRS mccarty USA μαγνητες μαλλον ηρθε η ωρα να την πειραξουμε. Αν τη φερω εκει που θελω ανετα γινεται η νουμερο ενα μου. (δεν εχει ομως τις ιδιοτητες των αλλων 23 3/4 κιθαρων μου αλλα δικο της χαρακτηρα με hard rock φωνη).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 14/08/10, 11:46 »
Απολλωνα παρελαβα την m600 μου επιτελους και ειναι απιστευτη. Η κατασκευη ειναι εντυπωσιακη. Εντυπωσιακη!!!

Welcome to the club... ;) Xωρίς πλάκα, ίσως θα πρέπει να ξεκινήσουμε ένα σύλλογο.

Όλα αυτά που αναφέρεις είναι σωστά. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και φινιρίσματος, ωραίο μπράτσο (λίγο λεπτό για τα γούστα μου, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα) και οι μαγνήτες απίστευτοι, φτιάχνεις λαμπάδα με το κερί που έχουν μέσα. Ως προς αυτό το σημείο, ομολογώ ότι δεν έχω παρατηρήσει διαφορά έντασης στο βαθμό που αναφέρεις. Και εγώ παίζω σχεδόν πάντα με το neck μαγνήτη, ακριβώς γιατί μού αρέσει ο γλυκός και ανοιχτός ήχος που δίνει. Πάντως σε όλες τις κιθάρες μου προτιμώ να έχω μαγνήτες που δεν έχουν τεράστιες διαφορές στο output και πάντα ρυθμίζω το ύψος των μαγνητών για να πετύχω ισορροπία (όχι ισότητα...) στην ένταση του καθενός.

Αυτό που θα είχα να προτείνω (και δεν ξέρω αν είναι λογικό ή όχι) είναι να κοιτάξεις κατ' αρχήν τη συνδεσμολογία για να δείς αν κάτι δεν πάει καλά εκεί. Έλεγξε το output των δύο μαγνητών για να έχεις μια ιδέα τι δίνει ο καθένας (εγώ δεν το έχω κάνει, δεν έχω επέμβει καθόλου στην κιθάρα πέρα από setup και χορδές, αλλά θα το επιχειρήσω αν αυτό σε βοηθάει). Τέλος βάλε τους McCarty και δες τι αποτέλεσμα έχεις. Αν το κάνεις και μείνεις ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, το επόμενο βήμα θα είναι να μού πουλήσεις τους Mighty Mite (χωρίς πλάκα...)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 13:21 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 14/08/10, 12:56 »
Εγω παντως αν ειχα PRS McCarty στη διαθεση μου θα τους εβαζα στην κιθαρα (εφοσον με ικανοποιει απο πλευρας εμφανισης - playability) χωρις δευτερη σκεψη... ;)


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 14/08/10, 14:35 »
G.K. τους PRS τους πηρα ετσι για πλακα...μαλλον για την cort. Ωστοσο εχω παρατηρησει οτι στην εξισωση ηχος που μαρεσει ειναι και το θεμα ταιριασμα κιθαρας και ενισχυτη!!!

Χωρις πλακα κιθαρες που ακουγονται παρα πολυ καλα σε εναν ενισχυτη ακουγονται τραγικα σε αλλους.

Ιδιαιτερα με κλασσικες les paul εχω παραπονα με την αποκριση συχνοτητας τους στο mesa boogie μου. Ειναι απιστευτο ποσο crisp και με σαφηνεια ακουγεται μια telecaster baja η μια SG με p-90s και με το που βαζεις την les paul ακουγεται πλαδαρο σα fuzz...Με eq πριν την παραμορφωση διορθωνω καποια πραγματα αλλα:

α) Χανεται αρκετα ο ιδιαιτερος χαρακτηρας μιας les paul π.χ.
β) Αμα ειναι να μου σπαει τα νευρα με διορθωσεις (και αναλογα με το χωρο) και να κουβαλαω eq για μπροστα eq για τη loop και τελικα να "ανεχομαι" και την φοβερη εργονομια που δεν εχει μια les paul (βαρος cutaway απουσια contour για το χερι υπερχοντρος λαιμος (οχι τελειος για ολα τα ειδη ορθιος) ε γιατι να παρω μια τετοια κιθαρα ενω το συνολο φωναζει για κατι αλλο?

Ετσι και μια yamaha neckthrough superstrat του 1987 που εχω ειναι υπερ επιθετικη και πριματη σε ηχο. Σε marshall ακουγεται χαλια. Χαλια!!! Πριμα στα πριμα ενα πραγμα. Εκει ειναι που τα σπανε οι les paul...

Στον mesa μου που ειναι αρκετα σκοτεινος ενισχυτης και αγαπαει fender και πριμαριστες κιθαρες δε θελει και πολλη σκεψη. Οντως ταιριαζουν απιστευτα.


Ετσι και με την cort θα βολταρω τους mighty mite (γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλοι) και θα βαλω και τους PRS και θα...διαλεξω. Απο τα παραπανω λεω οτι δυστυχως το ακριβοτερο δεν ειναι παντο το πιο ταιριαστο σε ενα συνολο περα απο ποιοτικες διαφορες στην κατασκευη!!! Παντως η κιθαρα ειναι το κατι αλλο ο λαιμος βολευει στο ορθιο και το βαρος ειναι...απιστευτο. Βολικο. Ressonant συνολο ζωντανο μεσα στο χερι σου. Και αλλοι λενε οτι οι m600 ειναι ελαφριες. Πιο κατω μοντελα m (520 κτλ) ενω παρομοια λενε οτι ειναι βαριες... Ποιος ξερει? Θα αγορασω και μια υπερβαρια χα χα!!!

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 20/08/10, 12:05 »
akouw metallica sxedon dyo xronia.den yparxei periptwsh na paiksw rempetika kai elliniko rock.egw kateliksa stin explorer kathws authn eixa valei sto mati apo thn arxh

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καινουργια κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 20/08/10, 13:24 »
Παντως οπως ειπε και ο Απολλων δες την X6.Πολυ τιμια κιθαρα και τυγχαινει να ειναι και η πρωτη μου κιθαρα.Δεν με προδωσε ποτε.Με ενα καλο σεταρισμα και προσοχη ειναι φοβερο οργανο για τα λεφτα του.Αν δεν ειχα την Jackson και την Fender μου,πολυ μεγαλυτερης αξιας και οι δυο ακομα θα επαιζα με την Cort.

Ακομα και σημερα ενω εχω αυτες τις κιθαρες παιζω με την Cort.Που νομιζω οτι με μια αλλαγη μαγνητων και κλειδιων στο μελλον γινεται ενα πολυ ωραιο εργαλειο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
8834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 12:23
από geo134
3 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
71 Απαντήσεις
23526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 15:13
από Kosthrash
22 Απαντήσεις
6900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
6 Απαντήσεις
3449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 01:38
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:11
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
18 Απαντήσεις
7198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 15:16
από TheMigoftima
8 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 20:13
από geo134