Αποστολέας Θέμα: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα  (Αναγνώστηκε 6394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ


έχω κάποιες παρτιτούρες που είναι για ντουέτο, στο πάνω πεντάγραμμο είναι η Μελωδία στο κάτω είναι η Αρμονία και πάνω από την Μελωδία είναι τα ακόρντα.

Εντάξει, τα ακόρντα και την μελωδία τα καταλαβαίνω,
εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το κάτω πεντάγραμμο που έχει την Αρμονία, και ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω πως δημιουργείται, άλλοτε η νότες της αρμονίας είναι 2 με 4 steps πιο κάτω (πιο μπάσες) από την μελωδία, άλλοτε συμπίπτουν. Υπάρχει κάποια λογική για το πως δημιουργείται η αρμονία; δηλ είναι κάποια Intervals της κλίμακας πιο κάτω από την μελωδία;

Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι όταν παίζουν ντουέτο ο ήχος είναι πιο γεμάτος.

Επίσης έχω δει παρτιτούρες με 3 πεντάγραμμα οπότε παίζουν 3 κιθάρες ταυτόχρονα, εκεί τι ακριβώς γίνεται, τι παίζει ο καθ' ένας, ένας θα παίζει Μελωδία, ο άλλος Αρμονία, ο τρίτος τι παίζει;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα
« Απάντηση #1 στις: 13/12/14, 18:03 »
Αμα δεν πεις για τι ειδος μουσικης μιλας δεν θα μπορεσει κανεις να σε βοηθησει!!!
Αν εννοεις τα κοινα ελληνικα βιβλια που κυκλοφορουν για "πιανο-φωνη-αρμονιο-κιθαρα" τοτε δεν υπαρχει καποια σοβαρη διαταξη.. συνηθως τα ακορντα απευθυνονται στην κιθαρα και τα δυο πενταγραμμα που εχει στο πιανο-αρμονιο (το πρωτο απο αυτα ταυτιζεται και με τη φωνη του τραγουδιστη).



Επίσης έχω δει παρτιτούρες με 3 πεντάγραμμα οπότε παίζουν 3 κιθάρες ταυτόχρονα, εκεί τι ακριβώς γίνεται, τι παίζει ο καθ' ένας, ένας θα παίζει Μελωδία, ο άλλος Αρμονία, ο τρίτος τι παίζει;
Ειναι σιγουρα για 3 κιθαρες? Το γραφει αυτο καπου ξεκαθαρα?
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα
« Απάντηση #2 στις: 13/12/14, 19:35 »
όχι δεν είναι για άλλα όργανα, όλα τα πεντάγραμμα για κιθάρα είναι, κυρίως κλασσικά κομμάτια αλλά έχω δει και μοντέρνα αλλά έχει γίνει arrangement και παίζονται σαν κλασσικά.
και υπάρχουν βιντεάκια στο utube που παίζουν τρεις κιθάρες μαζί αλλά διαφορετικές παρτιτούρες η κάθε μία αλλά όλες παίζουν το ίδιο κομμάτι.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα
« Απάντηση #3 στις: 13/12/14, 22:32 »
Μπορούν να συνυπάρχουν περισσότερες από μία Μελωδικές γραμμές ή και Αρμονικές γραμμές ... Αυτή είναι και η μαγεία της Σύνθεσης  ;)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα
« Απάντηση #4 στις: 14/12/14, 00:35 »
Έχεις μπερδευτεί γιατί είσαι εξοικειωμένος με την "απλή" συνθετική πρακτική της mainstream (μη-κλασσικής) μουσικής, που για εκπαιδευτικούς (και πρακτικούς) σκοπούς περιγράφεται ως εξής: "Η μουσική δημιουργείται από το συνδυασμό μελωδίας και συγχορδιών (ακόρντων)". Η περιγραφή αυτή είναι σωστή και επαρκής για την μουσική που αναφέρεται αλλά - όπως διαπιστώνεις και εσύ - αδυνατεί να εξηγήσει "προχωρημένες" μορφές μουσικής όπως η κλασσική.

Αρχικά, πρέπει να καταλάβεις τη σημασία (και διαφορά) των εννοιών "συγχορδία" και "αρμονία". Κατά την δική μου αντίληψη:
  • Συγχορδία: Η συνήχηση (ταυτόχρονο παίξιμο) δύο ή περισσότερων φθόγγων από ένα όργανο (π.χ., μία κιθάρα). Συνήθως ο αριθμός των φθόγγων είναι περιορισμένος (το πολύ 4-5).
  • Αρμονία: Το αισθητικό αποτέλεσμα που προκαλεί στον ακροατή η μουσική που δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα σε ένα μικρό σύνολο φθόγγων. Οι φθόγγοι αυτοί δεν είναι απαραίτητο να παίζονται ταυτόχρονα ή/και από το ίδιο όργανο.
Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την διαφορά: Πως μπορώ να "παράγω" C major αρμονία?
Ο πιο απλός τρόπος (και αυτός που μαθαίνουμε αρχικά) είναι να παίξουμε στην κιθάρα την συγχορδία C major (και για αυτό πολλοί ταυτίζουν τις έννοιες συγχορδία και αρμονία). Όμως δεν είναι αυτός ο μοναδικός τρόπος. C major αρμονία μπορεί να παραχθεί και με τους εξης τρόπους (μεταξύ αλλών):
  • Παίζοντας το arpeggio της C major συγχορδίας στην κιθάρα
  • Η κιθάρα παίζει ρυθμικά τον φθόγο C, το φλάουτο (πιθανόν με άλλο ρυθμό) τον φθόγγο G και το βιολί τον φθόγγο E. (Πρόσεξε ότι κανένα όργανο δεν παίζει την συγχορδία C.)
  • Η κιθάρα παίζει μόνη της μουσική βασισμένη στους φθόγγους και συγχορδίες της C major κλίμακας (π.χ., ένα μέτρο μουσικής που περιλαμβάνει μια γρήγορη διαδοχή των συγχορδιών Dm->G7->C μπορεί να θεωρηθεί ότι εκφράζει C αρμονία)
Είναι εμφανές επομένως ότι η αρμονία είναι έννοια γενικότερη της συγχορδίας.

Τα παραπάνω τα έγραψα με αφορμή το διαχωρισμό που κάνεις στο "πενταγραμμο που έχει την αρμονία". Ο όρος αυτός είναι λάθος αφού όλοι οι φθόγγοι, από όλα τα πεντάγραμμα, συμμετέχουν στην παραγωγή της αρμονίας. Πρόσεξε ότι στην αρμονία συμβάλλει και η (βασική) μελωδική γραμμή!

Στην κλασσική μουσική, η αρμονία κατά βάση δεν παράγεται παίζοντας συγχορδίες αλλά με κάθε όργανο (φωνή) να παίζει την δική του μελωδική γραμμή, ο συνδυασμός των οποίων παράγει την αρμονία της στιγμής. Προφανώς για να προκύψει καλό αποτέλεσμα χρειάζεται κάποια μεθοδολογία που συνήθως αναφέρεται ως αντίστιξη (counterpoint): Πως, δηλαδή, συνδυάζω μελωδικές γραμμές που μπορεί να είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους (αν τις ακούσει κανείς μόνες τους) ώστε το συνολικό αποτέλεσμα να είναι ευχάριστο στο αυτί (να παράγεται αρμονία).

Θεωρητικά μπορείς να συνδυάσεις με αντίστιξη όσο μεγάλο αριθμό θες από διαφορετικές μελωδικές γραμμές (φωνές). Στην πράξη πάνω από πέντε διαφορετικές φωνές είναι αδύνατο να τις παρακολουθήσει ο ακροατής και το αποτέλεσμα, αν και τεχνικά σωστό, είναι καλλιτεχνικά αδύναμο (πολύ "βαβούρα"). Συνήθως συνδυάζονται μόνο 2 ή 3 φωνές.

Καταλαβαίνεις ότι το ζήτημα της αντίστιξης είναι μεγάλο και δεν μπορεί να εξηγηθεί σε ένα post (ούτε είμαι και ο καταλληλότερος να το κάνω).  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/14, 00:38 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Μελωδία, Αρμονία και Ακόρντα
« Απάντηση #5 στις: 14/12/14, 22:22 »
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Fourier του οποίου τα μηνύματα κοσμούν πράγματι αυτό το φόρουμ.

I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
78 Απαντήσεις
58490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 13:19
από NikosVy
2 Απαντήσεις
2236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
22 Απαντήσεις
11469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 05:13
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 17:37
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 13:39
από argentina
0 Απαντήσεις
1935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 10:53
από St3ven
3 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 14:09
από freemind
3 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/12, 20:37
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
4273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 10:07
από gas-13
0 Απαντήσεις
4949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/16, 18:55
από David1