Αποστολέας Θέμα: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?  (Αναγνώστηκε 4321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Υπαχει καποια μεθοδος που μπορω να ακολουθησω για να αποκτησω το perfect pitch η πρεπει να εχω γεννηθει με αυτο? Παντως με το αυτι μπορω πολυ ευκολα να βγαλω τραγουδια, για την ακριβια σπανια χρησιμοποιω tabs... Πιστευω οτι εχω αρχισει λιγο να πιανω τις νοτες με το ονομα τους αλλα παντα σκεφτομαι το nothing else matters των mettalika ετσι ωστε να ξεχωριζω τις μι σολ σι και μετα με το simple pith τις λα και ρε για να κουρδησω την κιθαρα(χωρις κουρδιστηρι) Σπανια πεφτω εξω... Πειτε μου λοιπον πως μπορω να εχω κ εγω absolute pitch? ??? ??? ???
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #1 στις: 25/04/11, 12:34 »
Αμα καταλαβα καλα λες για το απολυτο αυτι...να σου πω δυο πραγματα που εμαθα και γω τις προαλες που το συζηταγα με τον καθηγητη μου..

Οσοι εχουν απολυτο αυτι γενιουντε με αυτο και χωριζονται σε υποκατηγοριες αναλογα με το ποσες νοτες μαζι μπωρουν να καταλαβουν ακριβως
(πχ μπωρει να πεξεις 4 νοτες και ενας με απολυτο αυτι να σου πει μονο η 1η πια ηταν και αλος να στις πει και τις 4 )

Τωρα αμα μπωρεις να το αποκτησεις αυτο θα σου ελεγα οχι αλλα και ναι.....δηλαδη δεν θα μπωρεις ποτε να αναγνωρισεις ακριβως οποιαδηποτε νοτα σε οποιοδηποτε οργανο ακουσεις...αυτο που μπωρεις ομως να κανεις ειναι να "φτιαξεις"¨με την εξασκηση απολυτο αυτι στο οργανο σου... ;D

so καλη μελετη  ;) ...

(αμα κατι που ειπα δεν στεκι διορθωστε με )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #2 στις: 25/04/11, 13:05 »
Αμα καταλαβα καλα λες για το απολυτο αυτι...να σου πω δυο πραγματα που εμαθα και γω τις προαλες που το συζηταγα με τον καθηγητη μου..

Οσοι εχουν απολυτο αυτι γενιουντε με αυτο και χωριζονται σε υποκατηγοριες αναλογα με το ποσες νοτες μαζι μπωρουν να καταλαβουν ακριβως (πχ μπωρει να πεξεις 4 νοτες και ενας με απολυτο αυτι να σου πει μονο η 1η πια ηταν και αλος να στις πει και τις 4 )

Τωρα αμα μπωρεις να το αποκτησεις αυτο θα σου ελεγα οχι αλλα και ναι.....δηλαδη δεν θα μπωρεις ποτε να αναγνωρισεις ακριβως οποιαδηποτε νοτα σε οποιοδηποτε οργανο ακουσεις...αυτο που μπωρεις ομως να κανεις ειναι να "φτιαξεις"¨με την εξασκηση απολυτο αυτι στο οργανο σου... ;D
(αμα κατι που ειπα δεν στεκι διορθωστε με )

Eυτυχώς για εμάς τους κιθαρίστες, τα παραπάνω δεν ισχύουν. Σίγουρα κάποιοι γεννιούνται με καλύτερο αυτί, αυτό είναι αναμφισβήτητο. Ο καθένας όμως μπορεί να βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό οποιαδήποτε αίσθηση με την κατάλληλη εξάσκηση, η οποία πολλές φορές μπορεί να αποδειχτεί πιο σημαντική από το φυσικό ταλέντο. Κανένας δεν γεννιέται με την ικανότητα να αναγνωρίζει την ποικιλία, τη χώρα προέλευσης και το έτος παραγωγής ενός κρασιού με μια δοκιμή, αρκετοί όμως το καταφέρνουν με την εξάσκηση. Άλλο κλασσικό παράδειγμα είναι η όξυνση των υπολοίπων αισθήσεων στους τυφλούς, φαινόμενο το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με γενετική προδιάθεση.

Εν ολίγοις, αν βρεις μια καλή μέθοδο για ear training, μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα, ειδικά αν βλέπεις ότι ήδη έχεις κάποια ευχέρεια στον τομέα αυτό. Ένα βιβλίο (και CD) που έχω υπόψη μου είναι το Ultimate Ear Training του Gary Willis. Στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #3 στις: 25/04/11, 14:42 »
Χωρις να θελω να το ψωνιστω γεννηθηκα με καλο αυτι αλλα οχι απολυτο... Για την ακριβεια οταν ημουν 4 χρονων ειχα ενα πιανακι στο οποιο εβγαλα τα καλαντα και κατι απλα τραγουδακια.. Αυτο ειναι ο λογος που ασχοληθηκα με τη μουσικη. Το αυτι λοιπον που μπορω να βγαλω μια μελωδια σε εναν αοριστο τονο και να καταλαβω ποσο ψηλα η χαμηλα ειναι μια νοτο το εχω. Ειναι σαν ενα ζωγραφο που ζωγραφιζει ασπρομαυρα. Καταλαβαινω μονο το ποσο σκουρο η λευκο ειναι ενα χρωμα αλλα δεν ξερω τι χρωμα ειναι... Το perfect pitch ειναι αυτο ακριβως το πραγμα! Ν μπορεσω να καταλαβω ποια νοτα ειναι! Απολλων αν μπορεις δημοσιευσε περισσοτερες πληροφοριες για αυτη τη μεθοδο...
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #4 στις: 25/04/11, 18:20 »
ένα ωραίο άρθρο:

http://www.perfectpitch.com/perfectrelative.htm

κι εγώ πιστεύω πως με πολλή εξάσκηση μπορείς να φτάσεις σε ικανοποιητικότατα επίπεδα οποιασδήποτε ικανότητας

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #5 στις: 25/04/11, 18:29 »
και ένα ΠΟΛΎ πιο προχωρημένο:

http://www.thinkingapplied.com/sight-singing_folder/sight-singing.pdf

αλλά έχει ωραία πραγματάκια μέσα

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #6 στις: 25/04/11, 18:41 »
Παράθεση
Παράθεση από: VaBassix στις Σήμερα στις 12:34<blockquote>Αμα   καταλαβα καλα λες για το απολυτο αυτι...να σου πω δυο πραγματα που   εμαθα και γω τις προαλες που το συζηταγα με τον καθηγητη μου..

Οσοι   εχουν απολυτο αυτι γενιουντε με αυτο και χωριζονται σε υποκατηγοριες   αναλογα με το ποσες νοτες μαζι μπωρουν να καταλαβουν ακριβως (πχ μπωρει   να πεξεις 4 νοτες και ενας με απολυτο αυτι να σου πει μονο η 1η πια ηταν   και αλος να στις πει και τις 4 )

Τωρα αμα μπωρεις να το   αποκτησεις αυτο θα σου ελεγα οχι αλλα και ναι.....δηλαδη δεν θα μπωρεις   ποτε να αναγνωρισεις ακριβως οποιαδηποτε νοτα σε οποιοδηποτε οργανο   ακουσεις...αυτο που μπωρεις ομως να κανεις ειναι να "φτιαξεις"¨με την   εξασκηση απολυτο αυτι στο οργανο σου... ;D
(αμα κατι που ειπα δεν στεκι διορθωστε με )</blockquote>
Eυτυχώς   για εμάς τους κιθαρίστες, τα παραπάνω δεν ισχύουν. Σίγουρα κάποιοι   γεννιούνται με καλύτερο αυτί, αυτό είναι αναμφισβήτητο. Ο καθένας όμως   μπορεί να βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό οποιαδήποτε αίσθηση με την κατάλληλη   εξάσκηση, η οποία πολλές φορές μπορεί να αποδειχτεί πιο σημαντική από   το φυσικό ταλέντο. Κανένας δεν γεννιέται με την ικανότητα να αναγνωρίζει   την ποικιλία, τη χώρα προέλευσης και το έτος παραγωγής ενός κρασιού με   μια δοκιμή, αρκετοί όμως το καταφέρνουν με την εξάσκηση. Άλλο κλασσικό   παράδειγμα είναι η όξυνση των υπολοίπων αισθήσεων στους τυφλούς,   φαινόμενο το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με γενετική προδιάθεση.



Δεν ειπα ποτε πως δεν μπωρει να το φτιαξει το αυτι του με εξασκηση αντιθετα μαλιστα "
Παράθεση
αυτο που μπωρεις ομως να κανεις ειναι να "φτιαξεις"¨με την   εξασκηση απολυτο αυτι στο οργανο σου.
"

απλα απ'οτι ξερω υπαρχουν ανθρωποι που ειναι γενημενοι με απολυτο αυτι και αμα ασχοληθουν λιγο τα πιανουν ολα ( δεν εννοω πως γενηθηκε καποιος και αρχισε να τραγουδαει ακριβως νοτες )

Guitarholic μπωρεις να διαβασεις μερικα πραγματα εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_pitch

μερικα προγραματα και συμβουλες για την εξασκηση σε παλιοτερο θεμα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81756.msg646577
(ενα που δεν ανεφερετε αλλα ειναι καλο ειναι το EarMaster)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #7 στις: 25/04/11, 20:12 »
Υπαχει καποια μεθοδος που μπορω να ακολουθησω για να αποκτησω το perfect pitch η πρεπει να εχω γεννηθει με αυτο? Παντως με το αυτι μπορω πολυ ευκολα να βγαλω τραγουδια, για την ακριβια σπανια χρησιμοποιω tabs... Πιστευω οτι εχω αρχισει λιγο να πιανω τις νοτες με το ονομα τους αλλα παντα σκεφτομαι το nothing else matters των mettalika ετσι ωστε να ξεχωριζω τις μι σολ σι και μετα με το simple pith τις λα και ρε για να κουρδησω την κιθαρα(χωρις κουρδιστηρι) Σπανια πεφτω εξω... Πειτε μου λοιπον πως μπορω να εχω κ εγω absolute pitch? ??? ??? ???
Πριν βεβαιωσου οτι εχεις αψογο relative pitch καθως ουσιαστικά αυτο ειναι και το ποιο χρησιμο στην ολη ιστορία.Η μουσική ειναι απλα οι αποστασεις μεταξυ των νοτων τιποτα παραπανω. αμα καταλαβαινεις σε πολυ καλο βαθμο τις αποστασεις εισαι ετοιμος.Δηλαδη αν καταλαβαινεις πχ οτι  οι δυο συγχορδιες που ακους ειναι η μια ματζορε και η επομενη  σε perfect fifth πχ αποσταση παλι ματζορε εισαι ετοιμος....τωρα βεβαια αν αναγνωριζες αμεσως οτι η πρωτη ειναι πχ ντο και η δευτερη σολ θα ηταν επιπλεον μπονους αλλα οχι κατι που σου χρειαζεται απαραιτητα.Γιατι αμα ξερεις τις σχεσεις ...τις παιζεις σε οποιοδηποτε κλειδι .....το να καταλαβαινεις με το καλημερα το αρχικο δεν ειναι και τοσο  απαραιτητο ..το βρισκεις σχετικα ευκολα.Λιγοι ειναι αυτοι που εχουν το απολυτο pitch αλλα κανεις καλος μουσικος δεν υπαρχει που να μην εχει αναπτυξει σε ικανοποιητικο βαθμο το relative pitch.

Στο perfect το πραγμα ειναι περισσοτερο εμφυτο καθως οπως εσυ αναγνωριζεις τη διαφορα του κοκκινου απο το πορτοκαλι  ετσι και ο αλλος ανα πασα ωρα και στιγμη ξερει οτι αυτη ειναι νοτα ειναι φα και οχι φα# ή οτι ο ηχος απο το ποτηρι της σαμπανιας ηταν σολ..δυσκολα τα πραγματα....αυτο που βοηθαει ειναι παντως να κανεις solfege-sight singing αλλα και παλι το απολυτο ειναι δυσκολο να το πετυχεις αν δεν εχεις το χαρισμα.Εγω πχ μπορω να ανακαλεσω μονο την Λα απο μνημης και με αυτη σαν σημειο αναφορας(relative pitch) βρισκω και τα υπολοιπα αλλα με τιποτα δεν αυτο perfect pitch.

Για μενα κανε sight singing αν θες και solfege μονο καλο θα σου κανουν και πριν απο αυτα....μαθε τελεια τα intervals για το relative pitch.Aκομα και με αυτα ομως το να αποκτησεις absolut pitch ειναι λιγο χλωμο.Το καλο ειναι οτι σιγουρα δεν το χρειαζεσαι αλλα η εξασκηση βεβαια ποτε δεν βλαπτει.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/11, 20:14 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #8 στις: 26/04/11, 13:12 »

Πριν βεβαιωσου οτι εχεις αψογο relative pitch



Αυτο το εχω σιγουρα και το εχει και ο καθενας που ασχολειται σοβαρα με τη μουσικη! ::)  Αλλιως δεν νομιζω να εβγαζα κομματια με το αυτι...
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #9 στις: 26/04/11, 13:13 »
Επισης θελω να σας ευχαριστησω παιδες για το ενδιαφερον σας και το χρονο που αφιερωνετε! :) :)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #10 στις: 26/04/11, 13:28 »
Τιποτα αραξε... ειναι ενα ενδιαφερων θεμα πιστευω που απασχολη ολους τους μουσικους... ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #11 στις: 26/04/11, 13:30 »

Πριν βεβαιωσου οτι εχεις αψογο relative pitch



Αυτο το εχω σιγουρα και το εχει και ο καθενας που ασχολειται σοβαρα με τη μουσικη! ::)  Αλλιως δεν νομιζω να εβγαζα κομματια με το αυτι...
Oχι απαραιτητα.Αν το εχεις σιγουρα θα πρεπει πχ να ακους ενα κομματι και αμεσως να ξερεις οτι ειναι progression I VI V χωρις να πιασεις καν την κιθάρα.Αν πιασεις την κιθαρα και πας να βγαλεις το κομματι ψαχνοντας αυτο ειναι παλι καλο βεβαια αλλα σιγουρα δεν ειναι relative pitch.Ακους τρεις συγχορδιες πχ.....καταλαβαινεις οτι η πρωτη ειναι μινορε η δευτερη ματζορε εβδομης και η τριτη απλη ματζορε? αν οχι δεν εχεις relative pitch η τουλαχιστον δεν το εχεις στο βαθμο που νομιζεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορω να αποκτησω το perfect pitch?
« Απάντηση #12 στις: 26/04/11, 13:52 »
Χμμμμ.... Το χω βασικα! ^^  :P  Τωρα θα δω και τα αρθρα που μου στειλατε.
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/05, 12:54
από Samdreamth
13 Απαντήσεις
4828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/05, 00:04
από Ορεστης99
63 Απαντήσεις
17538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/06, 19:28
από parlats
0 Απαντήσεις
2487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/06, 13:14
από Ορεστης99
11 Απαντήσεις
3842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 14:33
από Baphomet (Πέτρος)
11 Απαντήσεις
5706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 03:05
από sliv22
9 Απαντήσεις
12140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/07, 14:35
από Baphomet (Πέτρος)
17 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 00:03
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 18:12
από HeavyHead
True Pitch Vibrato Pedal?

Ξεκίνησε από gers Εφέ

5 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 10:20
από adr1anos