Αποστολέας Θέμα: Electric guitar modification  (Αναγνώστηκε 10412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Electric guitar modification
« στις: 09/11/14, 04:11 »
Όπως αναφέρει και ο τίτλος θα ήθελα μερικές προτάσεις για την κιθάρα ενός φίλου.Λοιπόν,για να τα πάρω τα πράγματα απ' την αρχή,ο θείος του φίλου μου του έδωσε μία mexican stratocaster(νομίζω είναι standard stratocaster,κατασκευής 1990 ή 2000 δεν είμαι σίγουρος).Στόχος είναι να κάνουμε τις απαραίτητες μετατροπές ώστε να καταφέρουμε η κιθάρα να παράγει όσο το δυνατόν πιο κοντά iron maiden tone.Ο ενισχυτής απ' τον οποίο ο φίλος θα τρέξει την κιθάρα είναι marshal δυτυχώς δεν γνωρίζω μοντέλο και είναι 50 watt.Δεν υπάρχει κάποιο budget που να έχουμε στο μυαλό...ίσως μόνος περιορισμός να μην ξεφύγουμε απ' τα 200 ευρώ.Φαντάζομαι μόνο μαγνήτες θα αλλάξουμε οπότε πιστεύω οτι κάτι καλό θα υπάρχει σε αυτά τα λεφτά.Ακούω προτάσεις  ;D


(Αν μπορείται προτείνεται και κάποιο κατάστημα στην Καβάλα που θα κάνει τις μετατροπές αφού ούτε εγώ ούτε φυσικά και το άλλο παιδί που τώρα άρχισε κιθάρα μπορούμε να κάνουμε την εγκατάσταση των μαγνητών μόνοι μας)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/14, 04:16 από The Rocker »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #1 στις: 09/11/14, 12:00 »
Για να βγάλετε Iron Maiden tone, λιώσιμο για να βγαίνουν τα legato ρευστά σαν του Μurray και τα vibrato ζωντανά σαν του Smith.

Μετά από αυτό το σημείο, απλά βάλτε δυο καλά humbuckers, πχ Super Distortion και PAF Pro/PAF 36 ή Duncan SH-5/SH-6 και Duncan Jazz στην κιθάρα (εφόσον είναι σκαμμένη για διπλούς, αλλιώς υπάρχουν και single sized hums), προσθέστε delay και βάλτε την κιθάρα στον ενισχυτή στο 8-10 gain, μέχρι τα χέρια σας να ροδίσουν... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #2 στις: 09/11/14, 12:12 »
προσθέστε delay και βάλτε την κιθάρα στον ενισχυτή στο 8-10 gain, μέχρι τα χέρια σας να ροδίσουν... ;D

Μήπως να το κάνουμε ένα αντίγραφο στο νήμα με τις συνταγές;  ;D
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #3 στις: 09/11/14, 15:07 »
Λοιπόν μ' αρέσει η ιδέα του mits@kou οπότε μάλλον αυτό θα κάνουμε.Ανοίξαμε την κιθάρα και είδαμε οτι έχει pool οπότε χωράνε άνετα οι 2 humbuckers.Μία τελευταία ερώτηση.Έχω ψάξει σε ελληνικά καταστήματα και δεν έχω βρει pickguard για 2x humbuckers και ο φίλος μου θέλει να ξεφορτωθεί τον μεσαίο μονό γιατί τον δυσκολεύει λέει στο fast picking.Η αλήθεια είναι πως είναι περιέργως αρκετά υψωμένος ο μεσαίος για κάποιο άγνωστο λόγο  ??? .

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #4 στις: 09/11/14, 15:49 »
plexiglass και φαλτσετα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #5 στις: 09/11/14, 16:25 »
Λοιπόν μ' αρέσει η ιδέα του mits@kou οπότε μάλλον αυτό θα κάνουμε.Ανοίξαμε την κιθάρα και είδαμε οτι έχει pool οπότε χωράνε άνετα οι 2 humbuckers.Μία τελευταία ερώτηση.Έχω ψάξει σε ελληνικά καταστήματα και δεν έχω βρει pickguard για 2x humbuckers και ο φίλος μου θέλει να ξεφορτωθεί τον μεσαίο μονό γιατί τον δυσκολεύει λέει στο fast picking.

Pickguard για δύο humbuckers μπορείς σίγουρα να βρεις στο ebay. Ψάξε για "strat HH pickguard" και θα βρεις ένα σωρό, σε διάφορα σχέδια και χρώματα. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις έναν HSH (με θέση για μεσαίο μονό) και να τον χαμηλώσεις το μεσαίο μαγνήτη στο ύψος του pickguard, οπότε λογικά δεν θα ενοχλεί στο παίξιμο. Έτσι θα έχεις και τη δυνατότητα για ήχο single coil αν κάποια στιγμή το θελήσεις.

Παράθεση
Η αλήθεια είναι πως είναι περιέργως αρκετά υψωμένος ο μεσαίος για κάποιο άγνωστο λόγο  ??? .

Αυτή η διαφορά ύψους ανάμεσα στον μεσαίο και τους άλλους δύο μαγνήτες μάλλον έγινε εσκεμμένα, καθώς υποτίθεται ότι αυξάνει το "quack" στις θέσεις 2 και 4 του διακόπτη μιας strat.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #6 στις: 09/11/14, 20:51 »
Λοιπόν ευχαριστώ για τη βοήθεια.Τελικά κατάφερα να τον πείσω για τα hot rails που αναφέρθηκαν παραπάνω οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα με το pickguard,αν δεν κάνω λάθος και ο dave χρησιμοποιεί stratocaster με hot rails.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Electric guitar modification
« Απάντηση #7 στις: 09/11/14, 23:18 »
Hot Rails και JB Jr χρησιμοποιεί ο Gers, o Murray είναι Dimarzio τύπος, Super Distortion και Air Norton. Κι αυτοί βγαίνουν σε single size.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
9094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 23:35
από mace
4 Απαντήσεις
5144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/08, 20:35
από apressas
18 Απαντήσεις
8184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
0 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 19:56
από makiskapa
16 Απαντήσεις
9921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
1 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 19:15
από studio54
4 Απαντήσεις
3171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 15:50
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/13, 10:24
από Stelios Sovolos
10 Απαντήσεις
11292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/20, 13:04
από mad_nassos