Αποστολέας Θέμα: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50  (Αναγνώστηκε 3153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια!
Μπαινω κατευθειαν στο θεμα!
Εχω τον Laney lc 50 ii.Χρησιμοποιω το καθαρο του καναλι και βρωμιζω με fat foot.Τωρα τελευταια αποφασισα να ασχοληθω λιγακι και με το βρωμικο καναλι του ενισχυτη το οποιο ειναι αξιολογο!Το προβλημα ειναι οτι πλεον η χρηση του effects loop για delay/reverbs ειναι μονοδρομος.Βαζω λοιπον ενα digitech delay στη λουπα και το effects mix στο τερμα.Στην αρχη ειναι ολα μια χαρα,στη συνεχεια το σημα του delay κοβεται μαχαιρι,μετα το σημα ακουγεται ανεπαισθητα,μετα παλι μια χαρα κλπ κλπ..
  Βαζοντας μια σειρα απο εφε κατευθειαν στο return της λουπας το ηχητικο σημα ειναι αψεγαδιαστο και αδιαλλειπτο και η ενταση του ρυθμιζεται ωραιοτατα απο το fx mix.
Να υποθεσω οτι το προβλημα εντοπιζεται στο jack του send?υπαρχει καποιος τροπος να το ελεγξω?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τη βοηθεια!


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #1 στις: 28/09/11, 11:09 »
Έχω τον ίδιο σε κεφαλή και πρόσφατα τον έκανα "φύλλο και φτερό" σε αυτό το ποστ:
Laney LH50 με Φωτο: Εντυπώσεις, FullRetube & Biasing, FSw LEDs DIY

Δεδομένης της εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής του, και ιδιαίτερα βασιζόμενος στην διαπίστωση ότι το effects loop οδηγείται από OpAmps θεωρώ πολύ δύσκολο να φταίει ο ενισχυτής.

Πολύ συχνά το πρόβλημα είναι σε καλώδια και βύσματα. Ο καλύτερος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι αλλάζοντας διάφορα εξαρτήματα και παρατηρώντας την συμπεριφορά τους.

Για να δείς ότι το effects loop λειτουργεί σωστά, απλά βάλε ένα (διαπιστωμένα καλό) καλώδιο στο loop από το Send στο Return και θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά, χωρίς διακοπές ή οτιδήποτε άλλο. Εάν ακούς θόρυβο καθώς γυρίζεις το Pot του Mix, τότε μπορεί απλά να έχει πιάσει σκόνη το ποτενσιόμετρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/11, 11:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #2 στις: 28/09/11, 13:59 »
Σε ευχαριστω πολυ Ανδριανε!!Θα κανω το τεστ και θα επανακαμψω!

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #3 στις: 03/10/11, 13:50 »
Ανδριανε,εκανα το τεστ που μου πες με το καλωδιο απο το send στο return και ολα ειναι οκ.ουτε τριξιματα,ουτε τιποτα!Και ο ηχος αψογος και ανεπηρεαστος απο τις μεταβολες στο fx mix!Δυστυχως ομως,τα προβληματα με τις διακοπες στο σημα της λουπας συνεχιζονται!Το δε πεταλι (digitech digidelay)σε οποιαδηποτε αλλη χρηση του δουλευει μια χαρα!Εφοσον η λουπα,το πεταλι τα καλωδια ειναι μια χαρα,μηπως να υποθεσω πως συγκεκριμενος ενισχυτης δεχεται στη λουπα καλυτερα τα εφε σε μορφη rack?Σευχαριστω πολυ εκ των προτερων "γιατρε¨!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #4 στις: 03/10/11, 14:08 »
Φίλε Ηλία, καλά νέα, επιβεβαίωσες ότι ο ενισχυτής και το loop του είναι οκ.

'Οχι δεν νομίζω ότι είναι θέμα ισχύος σήματος και effects σε rack, αν μη τι άλλο εκεί θα είχες είτε πολύ σιγανό, είτε δυνατό και παραμορφωμένο σήμα, αλλά σταθερό, όχι διακοπτόμενο.

Το πρόβλημα τώρα μετατίθεται στο πετάλι και τα καλώδια σύνδεσης με τον ενισχυτή. Και πάλι, το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να διαπιστώσεις που είναι το πρόβλημα είναι αλλάζοντας διάφορα εξαρτήματα και παρατηρώντας την συμπεριφορά τους.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #5 στις: 03/10/11, 14:34 »
Γεια σας παιδια!
Μπαινω κατευθειαν στο θεμα!
Εχω τον Laney lc 50 ii.Χρησιμοποιω το καθαρο του καναλι και βρωμιζω με fat foot.Τωρα τελευταια αποφασισα να ασχοληθω λιγακι και με το βρωμικο καναλι του ενισχυτη το οποιο ειναι αξιολογο!Το προβλημα ειναι οτι πλεον η χρηση του effects loop για delay/reverbs ειναι μονοδρομος.Βαζω λοιπον ενα digitech delay στη λουπα και το effects mix στο τερμα.Στην αρχη ειναι ολα μια χαρα,στη συνεχεια το σημα του delay κοβεται μαχαιρι,μετα το σημα ακουγεται ανεπαισθητα,μετα παλι μια χαρα κλπ κλπ..
  Βαζοντας μια σειρα απο εφε κατευθειαν στο return της λουπας το ηχητικο σημα ειναι αψεγαδιαστο και αδιαλλειπτο και η ενταση του ρυθμιζεται ωραιοτατα απο το fx mix.
Να υποθεσω οτι το προβλημα εντοπιζεται στο jack του send?υπαρχει καποιος τροπος να το ελεγξω?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τη βοηθεια!

Παρομοια συμπτωματα μου κανει το digitech Hot Rod distortion που εχω...θα μου πεις τι σχεση εχει? Απλα ειναι και αυτο βασισμενο στο ιδιο audio DNA chip της digitech, ιδια σειρα! Ισως λοιπον να φταιει το πεταλι?

Αποσυνδεδεμένος iliasAEK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #6 στις: 03/10/11, 15:02 »
Σας ευχαριστω παιδια!!Ισως επανελθω με νεοτερα!!καλο μεσημερι!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προβλημα στο effects loop του Laney lc 50
« Απάντηση #7 στις: 03/10/11, 23:02 »
Για δοκιμασε να παιξεις με τον gain/pre-amp volume του καναλιου πολυ χαμηλα να δεις, συνεχιζει το ιδιο προβλημα?
Αν εχεις μονο την κιθαρα στην εισοδο, και αυτο το πεταλακι στη λουπα, κανει παλι τα ιδια? Η το δοκιμαζεις και μαζι με αλλα πεταλια?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
25565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
4 Απαντήσεις
3600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/07, 21:29
από fotis1234
11 Απαντήσεις
4598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 10:05
από Heatseeker
4 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 20:36
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
1 Απαντήσεις
2252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 19:07
από Dr Wolf
8 Απαντήσεις
4672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos
7 Απαντήσεις
6704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
12732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 21:23
από Jesse00