Αποστολέας Θέμα: κι αλλο προβλημα με reaper  (Αναγνώστηκε 4601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kentaurwpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
κι αλλο προβλημα με reaper
« στις: 16/02/13, 18:14 »
καλησπερα,ξεκινησα να χρησιμοποιω το reaper,και ενω κατεβασα καποια plugins,τα virtual instruments δεν βγαζουν ηχο,και αν βγαλουν,ακουγεται ενα παραμορφωμενο πραγμα..τι μπορει να φταιει?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/02/13, 20:08
τελικα μαλλον εφταιγε το οτι ειχα αλλαξει το buffer size..ομως τωρα εχω το προβλημα οτι εχω μεγαλο latency,και παλι η ποιοτητα του ηχου ειναι χαλια..δεν νομιζω να φταιει η καρτα ηχου,γιατι στο mixcraft τα virtual instruments ακουγοταν μια χαρα

Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/02/13, 20:08
λοιπον φαινεται οτι οσο κατεβαζω τα buffer πεφτει η ποιοτητα,αλλα μικραινει και το latency..καταφερα να τα εξισορροπησω καπως αλλα το αποτελεσμα ειναι χαλια..γι αυτο φταιει η καρτα ηχου μου μαλλον?χρησιμοποιω αυτην που ειχε το λαπτοπ μεσα,μεχρι να παρω καποια εξωτερικη.εβαλα καποια lepou pluggins για να δω τους ηχους,αλλα ακουγεται μες τα παρασιτα..ειναι φυσιολογικο?φταιει η καρτα ηχου ή πρεπει να κανω καποια ρυθμιση? σορρυ για τις ερωτησεις αλλα ειμαι noob με αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/13, 20:08 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: κι αλλο προβλημα με reaper
« Απάντηση #1 στις: 17/02/13, 20:01 »
Αυτό είναι γενικός κανόνας: όσο μειώνεις το buffer size τόσο μειώνεται και το latency αλλά με κόστος μεγαλύτερη χρήση της CPU. Πολύ χαμηλό latency και η CPU δεν αντέχει και ακούς "clicks" και "pops". Στην πράξη επιλέγεις το χαμηλότερο δυνατό latency που μπορεί να "σηκώσει" η CPU.

Προφανώς χρησιμοποιείς στο DAW σου τον "primary sound driver" των Windows ο οποίος δεν είναι κατάλληλος για audio recording (κάνει άχρηστες ενέργειες που προσθέτουν latency). Κατέβασε και κάνε install τον ASIO4ALL driver από εδώ και ρύθμισε το DAW σου να λειτουργεί με αυτόν (δεν έχω το Reaper και δεν ξέρω λεπτομέρειες). Λογικά θα μπορέσεις να κατεβάσεις το latency σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι τώρα.

Αν εξακολουθείς να έχεις παράσιτα τότε αυτό μάλλον οφείλεται στην built in κάρτα ήχου που τυπικά είναι της πλάκας και δεν συνιστάται η χρήση της για audio εφαρμογές. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (και καλό είναι να το κάνεις έτσι και αλλιώς) είναι να πάρεις μία εξωτερική DI συσκευή (κάρτα ήχου).

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: κι αλλο προβλημα με reaper
« Απάντηση #2 στις: 17/02/13, 22:45 »
Περα απο τα σωστα που ηποθηκαν παραπανω να σου πω οτι οι ενισχυτες του λεπου θελουν impalses για να δουλεψουν. Ψαξε για kefir η lecab

Αποσυνδεδεμένος kentaurwpas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: κι αλλο προβλημα με reaper
« Απάντηση #3 στις: 18/02/13, 19:10 »
ευχαριστω.κατεβασα το ASIO και βελτιωθηκε αρκετα.ακομα δεν ειναι αξιοπρεπες,αλλα εχω στο νου να αγορασω audio interface..δοκιμασα το kefir,αλλα δεν βγαζει ηχο.ακουγεται το συνηθισμενο βουητο του ενισχυτη,και οταν παιζω πρεπει να υπαρχει σημα γιατι βλεπω την μπαρα εντασης να τρελαινεται..δεν πρεπει να κανα κατι λαθος γιατι ετρεξα πρωτα τον λεπου,και προσθεσα το kefir επειτα.Φορτωσα ενα impulsement αλλα δεν εγινε τιποτα οπως σας ειπα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/04, 22:24
από nicktgr15
5 Απαντήσεις
3398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 01:13
από atzolina
3 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 21:12
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
6224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 21:20
από GusA.
2 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:03
από Wise_One
2 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/13, 18:32
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/11, 20:54
από birbillis
4 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/11, 23:00
από ilias73
13 Απαντήσεις
5874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/12, 17:11
από LiveToPlayLive
3 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 16:13
από let me know 796