Σελίδες:
  • #1 από Conviction στις 05 Mar 2008
  • σκέφτομαι να αγοράσω μια κιθάρα χωρίς τρέμολο και έχω καταλήξει από πλευράς χαρακτηριστικών και εμφάνισης σε αυτήν
    http://www.espguitars.com/guitars_horizon.html (μιλάω για την horizon NT-II)

    ωστόσο ακούω πολύ καλά λόγια για τις schecter και ρίχνοντας μια ματιά βρήκα αυτήν
    http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c_1_classic_tb.htm
    η οποία απο πλευράς χαρακτηριστικών με καλύπτει πλήρως (εμφανισιακά μάλλον προτιμώ την ESP) και επιπλέον κάνει και τα μισά λεφτά! (το οποίο μπορεί να μου αλλάξει τα ..γουστα της εμφάνισης  :P )

    τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι:
    α) να φοράει μαγνήτες που δε θα χρειαστεί να αλλάξω
    β) η ένωση του μπράτσου με το σώμα να γίνεται ομαλά χωρίς αυτό το ενοχλητικό κομμάτι ξύλου των gibson/prs
    γ) το σχήμα του σώματος να είναι όπως των παραπάνω κιθάρων  ;D

    εσείς τί μου προτείνετε?

    schecter ή ESP?
    έχει κανείς δοκιμάσει μοντέλα της schecter και τι εντυπώσεις άφησαν?
    αν υπάρχει καμία άλλη πρόταση πείτε την!

    ευχαριστώ!
  • #2 από Crossroad στις 05 Mar 2008
  • Και τα 2 μοντελα ειναι υπεροχα και φορανε τους ιδιους μαγνητες οι οποιοι ειναι & πολυ διασημοι.Επισης αυτο το γαλαζιο χρωμα ειναι πανεμορφο και στις 2.Εγω θα σου προτεινω Schecter γιατι προσφατα αγορασα ενα αλλο μοντελο και εμεινα ευχαριστημενος και επειδη καλο ειναι να δινουμε λιγο απο την προσοχη μας και σε αλλες μικροτερες εταιρειες οι οποιες κανουν φιλοτιμες προσπαθειες.Δεν ειναι μονο οι Jackson & ESP εκει εξω, υπαρχουν και αλλοι.Αυτο τον καιρο ψηφιζω και στηριζω Schecter!
  • #3 από GreekDudeCovers στις 05 Mar 2008
  • Κι εγώ για Schecter θα πήγαινα. ΠΟΛΥ καλές κιθάρες, ακόμα και τα φθηνότερα μοντέλα τους. Χτύπα την!  ;)
  • #4 από TassosK στις 05 Mar 2008
  • schecter.....1 μονο θα πω....Jeff Loomis  ;D ;D
  • #5 από papazach στις 05 Mar 2008
  • Και γω ψηφίζω shechter.. :D Έχω παίξει με την 7χορδη του Loomis και τα έχω δει όλα.
    Ωστόσο και η hellraiser και η classic είναι απίθανα μοντελάκια, με πολύ ωραίο μανίκι και απίθανο ήχο. Δοκίμασε τες και θα σε πείσουν νομίζω ;)
  • #6 από faser στις 05 Mar 2008
  • Και γω ψηφίζω shechter.. :D Έχω παίξει με την 7χορδη του Loomis και τα έχω δει όλα.
    Ωστόσο και η hellraiser και η classic είναι απίθανα μοντελάκια, με πολύ ωραίο μανίκι και απίθανο ήχο. Δοκίμασε τες και θα σε πείσουν νομίζω ;)
    Που την δοκίμασες φίλε Papazach; Δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ αλλά στην Αθήνα δεν έχω πετύχει την Schecter Jeff Loomis.. Έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλές κιθάρες και θα ήθελα να τους ρίξω μια ματιά.. ;)
  • #7 από Conviction στις 05 Mar 2008
  • τις φέρνουν τα
    http://www.telesound.gr/gr/home.html
    κοίτα στους dealers για να βρεις τα καταστήματα στην αθήνα

    και εγώ θέλω να δοκιμάσω, μόλις τελειώσει η εξεταστική ... βούρ!

    έχω απορία πως θα φαίνεται από κοντά αυτό το steve-vai-inlay που έχει η classic.. το οποίο στις φότο δε μαρεσει :P

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!
  • #8 από TassosK στις 05 Mar 2008
  • Και γω ψηφίζω shechter.. :D Έχω παίξει με την 7χορδη του Loomis και τα έχω δει όλα.
    Ωστόσο και η hellraiser και η classic είναι απίθανα μοντελάκια, με πολύ ωραίο μανίκι και απίθανο ήχο. Δοκίμασε τες και θα σε πείσουν νομίζω ;)
    Που την δοκίμασες φίλε Papazach; Δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ αλλά στην Αθήνα δεν έχω πετύχει την Schecter Jeff Loomis.. Έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλές κιθάρες και θα ήθελα να τους ρίξω μια ματιά.. ;)
    και αποσο ειδα ειναι κ φτηνη οχι σαν κατι esp π θελουν 1000δες ευρω
  • #9 από papazach στις 05 Mar 2008
  • Παράθεση
    Που την δοκίμασες φίλε Papazach; Δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ αλλά στην Αθήνα δεν έχω πετύχει την Schecter Jeff Loomis.. Έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλές κιθάρες και θα ήθελα να τους ρίξω μια ματιά..

    Την είχε ένας φίλος μου ο οποίος σπουδάζει στην Αυστρία, του έκανα μια επίσκεψη σχετικα πρόσφατα και ... δεν έλεγα να την αφήσω από τα χέρια μου. ;D
    Είχε και ένα απίστευτο κοκκινο (περιπου) χρωματάκι... κόλαση! :D
    Τωρα για Ελλάδα δεν ξέρω.. Ο zozef πρέπει να είναι ο retailer της schecter στην Ελλάδα κάνε του μια επίσκεψη και πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει! ;)   
    [Εdit : οops τώρα είδα το post του conviction]

    Ήθελα να πω πως γενικότερα οι schecter είναι απίστευτα όργανα σε super τιμές, όχι μόνο καλά για τα λεφτά τους αλλά και καλά γενικότερα!Μου φαίνεται παράξενο που δεν κυκλοφορούν τοσο όσο θα έπρεπε τουλάχιστο εδώ στην Ελλάδα ???Μάλλον δεν θα έχουν καλό promotion! >:( [καθαρά προσωπική άποψη]

    Σε τελική ανάλυση φίλτατε convivtion ότι και να σου προτείνουμε εμεις εδώ έχει μια δόση υποκειμενικότητας, πιστεύω ότι πρέπει να δοκιμάσεις αρκετα όργανα και να αφήσεις τα χέρια σου να αποφασίσουν.Αν ένα όργανο σου κάνει ''κλικ'' θα το καταλάβεις με την μία νομίζω! :)

    Καλές αγορες! ;) :P
  • #10 από Crossroad στις 05 Mar 2008
  • Ο Ντουκας στα Ιωαννινα ειναι ο επισημος εισαγωγεας της Schecter.Αυτοι στελνουν στην Αθηνα στην Telesound.Για λεπτομερειες μπειτε:  http://www.guitars.gr/
  • #11 από Conviction στις 05 Mar 2008
  • καταλαβαίνω τι λες αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με όργανα που υποτίθεται είναι σε αρκετά ψηλή ..κλάση, το μόνο που συνήθως σου κάνει κλικ είναι το πως σου φαίνεται το μανίκι και αν σαρεσει η εξωτερική εμφάνιση.. νομίζω πως δεν τίθεται θέμα ήχου (ούτως η αλλως δε γίνεται να συγκρίνεις ηχητικά κιθάρες ίδιας κλάσης αμα δε τις έχεις διπλα διπλα)

    γιαυτό σας ρωτάω, για να μη σκάσω χρηματα που δεν μου περισσευουν επειδή η ESP μου κάνει κλικ λόγω του έβενου ας πούμε  :P

    πάντως οι schecter αρχίζουν να μενδιαφέρουν πολύ.. επίσης αυτή μου αρέσει πολύ μονο που δεν είναι neck thru αλλα δε πιστεύω πως θα έχει τοσο μεγάλη διαφορα
    http://www.schecterguitars.com/spec.asp?id=18
  • #12 από the bard στις 07 Mar 2008
  • Aπλως για μια ιδεα...

    Εχω τη hellraiser χωρις floyd και μπορω να πω πως ειναι πολυ ποιοτικη κιθαρα.Η ενωση του μπρατσου εχει γινει με τετοιο τροπο ωστε να δινει την εντυπωση neckthrough.Στο κεντρο εχει ο τσιτιριδης απεναντι απ το ροκ σιτι νομιζω για να τις δοκιμασεις
  • #13 από Conviction στις 07 Mar 2008
  • ευχαριστώ!
    είχα κανονισει σήμερα να πάω να δοκιμάσω! θα ποστάρω εντυπωσεις μετά  ;D
  • #14 από Jezus στις 07 Mar 2008
  • Εχω και σεκτερ και εσπ, αλλα τελειως διαφορετικης κατηγοριας τιμης, οποτε δεν τολμω συγκριση. Απο οσες εχω παιξει οι σεκτερ μου φανηκαν φοβερα οργανα για τα λευτα τους, αλλα λιγο "σκληρες" στο χερι για τα δικα μου γουστα. Αντιθετα οι εσπ μου εχουν φανει πολυ πιο ευκολοπαιχτες, αλλα για να παρεις καλο οργανο πρεπει να ανεβεις καηγορια τιμης.
    Με λιγα λογια, δοκιμασε και τις δυο και παρε οποια σου καθεται πιο καλα, γιατι οτι και να πουμε εμεις, εσυ θα παιζεις το οργανο σου  ;D
  • #15 από Jizzzm στις 12 Mar 2008
  • εμένα μου άρεσουν  τα μπράτσα της esp... εντάξει, μη νομίζεις 3 έχω δοκιμάσει αλλά και τα 3 ήταν φοβερά!
  • #16 από MechMech στις 22 Mar 2008
  • Ανυπομονω να ακουσω τις εντυπωσεις σου. Μια απ αυτες τις μερες θα παω κι εγω γαλατσι να τις κοιταξω, με ενδιαφερει πολυ η Κλασσικ.
  • #17 από Conviction στις 22 Mar 2008
  • λοιπον λοιπόν!
    καλά που μου το θύμισες! Χθες πήγα στην Telesound στο γαλάτσι για να δοκιμάσω. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την classic. Το κακό είναι οτι δεν έχει στο μαγαζι classic να δοκιμάσεις, παρόλαυτά μπορείς ν δοκιμάσεις μια Exotic Star η οποία έχει ακριβώς τα ίδια γεωμετρικά specs με την classic. Οι μόνες γεωμετρικές της διαφορές είναι οτι έχει 3θέσιο επιλογέα που προσωπικά εμένα δε με βόλευε η θέση του (η classic έχει 5θέσιο σε πιο καλο σημείο κρίνοντας από fotos), και vol/vol/tone-split αντί για vol/tone που έχει η classic. Το μπράτσο είναι πολύ καλό κατά την άποψή μου. Αν και το action στη συγκεκριμένη κιθάρα που έπαιξα ήταν ελάχιστα πιο ψηλά, ωστόσο η κιθάρα είναι.. βούτυρο. Το πίσω μέρος του μπράτσου είναι στρογγυλεμένο αλα LP και όχι flat όπως της ibanez αλλά η ταστιέρα δεν είναι τόσο στενή όπως των LP αλλά ελαφρώς πιο φαρδιά, και εμένα προσωπικά με διευκολύνει πολύ στα bends για να μην ακούγεται θόρυβος απο άλλες χορδές.
    Η γέφυρα είναι σε πολύ καλή θέση έτσι μπορείς να παίζεις στις μπάσες χορδές ξύσιμο κρατώντας τες "μπουκωμένες" κοντά στον καβαλάρη πολύ εύκολα.
    Σχετικα με την συγκεκριμένη πραγματικά εξεπλάγην απο τους μαγνήτες "schecter" που φορούσε (απίστευτη ευελιξία στους ήχους, από rockabilly μέχρι καφρίλα χάρη στο split), αν και έχω διαβάσει οτι έχουν μεγάλες αποκλίσεις ποιότητας. Αλλά τι μας νοιάζει, αφού η classic φοράει JB/Jazz?  :P

    επίσης να διευκρινήσω πως η εξυπηρέτηση ηταν 100% υποδειγματική και αυτό το αναφέρω γιατί είναι μεγάλη υπόθεση να φας 1 ώρα στο λεωφορείο για γαλάτσι και να σου τύχει κομπλεξικός πωλητής. Το παιδί εκεί ήταν υπόδειγμα πωλητή.

    Αναφέρω επίσης πως υπάρχει classic για να τη δεις στην Telesound στο Αιγάλεω (η μπλέ εκδοχή της κιθάρας) και την επόμενη βδομάδα θα πάω να τη δώ από κοντά να δω πως μοιάζει αυτό το "vine of life inlay" που έχει.
  • #18 από xTitan στις 22 Mar 2008
  • Welcome to Schecter World!!! ;)
    Εχω Schecter Omen 6 Extreme και νομιζω οτι αξίζει περισότερο. Εχει παρα πολυ καλη ποιοτητα και ηχω. Κανει για blues μεχρι metal.
  • #19 από Crossroad στις 23 Mar 2008
  • Eιμαι και εγω κατοχος μιας Omen Extreme & για τους ενδιαφερομενους, μερικα φανατικα αμερικανακια μαζευτηκαν και εκαναν 1 φορουμ για τις Schecter, μιας που η επισημη εταιρεια δεν εχει φορουμ.
    Μπειτε στο λινκ που γραφω να ριξετε 1 ματι. (ειμαι μελος και εγω)

    http://www.schecterforum.com/


  • #20 από MakisSRV στις 23 Mar 2008
  • τις φέρνουν τα
    http://www.telesound.gr/gr/home.html
    κοίτα στους dealers για να βρεις τα καταστήματα στην αθήνα

    και εγώ θέλω να δοκιμάσω, μόλις τελειώσει η εξεταστική ... βούρ!

    έχω απορία πως θα φαίνεται από κοντά αυτό το steve-vai-inlay που έχει η classic.. το οποίο στις φότο δε μαρεσει :P

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!


    Επειδή είμαι πηγαίνω συχνά στον telesound τα τελευταία 4 χρόνια,έχω να πω Schecter χωρίς 2η σκέψη.
    όσο για την κληματαριά της classic, από κοντά ειναι πολύ ωραία. ;)
  • #21 από MechMech στις 27 Mar 2008
  • Αντε ρε Conviction... Τι εγινε, πηγες....?
  • #22 από Jezus στις 27 Mar 2008
  • Μια με κλιματαρια ημουν πολυ κοντα στο να αγορασω παλια Λονδινο, ειχα παθει πλακα απο την εμφανιση σε συναρτηση με την τιμη της  ;D
    Τελικα συγκρατηθηκα, ευτυχως... μου ηταν πολυ σκληρη ομως στο χερι, και απο ηχο δεν μου ελεγε πολλα...
  • #23 από Conviction στις 27 Mar 2008
  • μπα δε πηγα ακομα δε βρηκα χρονο
    Θα γράψω όταν παω  :P
  • #24 από Conviction στις 03 Apr 2008
  • λοιπον σημερα πηγα στο Αιγάλεω να δοκιμάσω την schecter classic
    Απίστευτη κιθάρα! η μπλε που είχαν στο μαγαζι ήταν πανέμορφη και πολύ καλά σεταρισμένη - ίσως λίγο χαμηλότερο action απο τα γουστα μου αλλα έπαιζε σα βουτυρο. το neck σε στυλ les paul και ίσως ένα τι φαρδύτερο, κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ βολικό. Η θέση του επιλογέα μαγνητών σε πολύ καλό σημείο, δεν ενοχλεί καθόλου (όπως πιστεύω κάνει ο 3θέσιος στα μοντέλα της schecter) και μπορείς να αλλάζεις μαγνήτες αμέσως και πολύ ευκολα. Από άποψη ήχου δε μπόρεσα να καταλάβω πολλές λεπτομέρειες αλλά οι μαγνήτες είναι πολύ καλοί και καταλαβαίνεις τις δυνατότητες που θα είχες με την κιθάρα συνδεδεμένη στο δικό σου σύστημα. γενικά πανέμορφη, απίστευτο playability!
  • #25 από papazach στις 03 Apr 2008
  • Έτσι ρε schecter γερα! :)
    Πραγματικά δεν έχω ακούσει κάποιον να πει ασχημες κουβέντες για αυτα τα όργανα όλοι έχουν κάτι καλό να πουνε ( και βάζω μέσα και τον εαυτό μου! ) ! ;D
    Schecter και ξερό ψωμί! :D
Σελίδες: