Αποστολέας Θέμα: Schecter Vs ESP!  (Αναγνώστηκε 29758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #25 στις: 03/04/08, 21:16 »
Ετυχε και δοκίμασα τη signature του Jeff Loomis.(Μουχαχαχαχα!!!!!)

Εχοντας συνηθίσει το μπράτσο της ibanez, μου φάνηκε πολύ χοντρό...Υπάρχουν μοντέλα της Schecter που να έχουν αντίστοιχα λεπτά μπράτσα?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #26 στις: 03/04/08, 21:18 »
+10    ;D
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #27 στις: 03/04/08, 22:27 »
Δυστυχώς για εμάς τους Ευρωπαίους οι πραγματικές Schecter δεν έρχονται ποτέ προς τα εδώ:
http://www.schecter.co.jp/modelchange/index.html
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #28 στις: 03/04/08, 22:28 »
Δυστυχώς για εμάς τους Ευρωπαίους οι πραγματικές Schecter δεν έρχονται ποτέ προς τα εδώ:
http://www.schecter.co.jp/modelchange/index.html


Υπάρχουν αρκετές στο γερμανικό e-bay πάντως...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #29 στις: 03/04/08, 22:36 »
Nαι ε; E λοιπόν αν βρεις έστω και μια σαν αυτές που έδειξα στο link πες το μου γιατί θέλω να αγοράσω μια  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #30 στις: 03/04/08, 22:40 »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...


Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #32 στις: 03/04/08, 22:49 »
Καλά,δεν πειράζει που δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά  ;)
Αυτές που έδειξα είναι καινούριες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #33 στις: 03/04/08, 22:52 »
Καλά,δεν πειράζει που δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά  ;)
Αυτές που έδειξα είναι καινούριες.

Δεν είμαι χαζός ούτε είπα ότι είναι ίδιες. Απλά είπα ότι βρήκα παρόμοιες στο e-bay. Οι διαφορές που βλέπω είναι οι καταφανείς, floyd rose και μαγνήτες. Παραπάνω ομολογώ δεν το έψαξα. Παρεμπιπτόντως, γιατί είναι μόνο τα fenderοειδή μοντέλα της schecter που δεν έρχονται Ευρώπη?  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/08, 23:04 από G o t h i c »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #34 στις: 03/04/08, 23:08 »
Παίδες, η Schecter σε ποιά χώρα εδρεύει;

Κ γιατί οι "καλές Schecter δεν έρχονται ποτέ στην Ελλάδα";;;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #35 στις: 03/04/08, 23:27 »
Eπειδη επικρατει συγχιση και επειδη ξερω τα παντα για αυτην την εταιρεια θα σας δωσω τα παρακατω λινκ για να ενημερωθειτε.Περιληπτικα: α)Ειναι αμερικανικη φιρμα β)Ολες της κιθαρες παραγωγης τις κανει η CORT στην Κορεα για λογαριασμο τους και τις στελνει στην Καλιφορνια οπου το σεταπ γινεται απο τους αμερικανους γ)Μερικες κιθαρες γινονται στην Κινα(η δικη μου πχ) δ)Εχουν custom guitars που θεωρουνται κορυφαιες(oι οποιες εκκινουν απο 3500$) αλλα τις κανουν μονο στην Καλιφορνια και πελατες τους ηταν ή ειναι οι Malsteen (palia) , Mark Knoppfler(palia), Cure klp.

Q: Where are Schecter guitars and basses made?
A: Our Diamond Series guitars and basses are manufactured in South Korea (unless otherwise specified on the guitar), and every one of them is 100% set up in the USA, in our Burbank, CA facility. Our Custom Shop guitars and basses are 100% handmade here in Burbank.


http://www.schecterguitars.com/index.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/Schecter_Guitar_Research

http://en.wikipedia.org/wiki/Cort_Guitars
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #36 στις: 03/04/08, 23:31 »
Πληρέστατος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #37 στις: 04/04/08, 00:19 »
Μάλιστα.. Thx Nickmanak για την ενημέρωση.. Βέβαια το ότι φτιάχνονται Κορέα και μετά ταξιδεύουν για Η.Π.Α. μόνο και μόνο για να σεταριστούν μου φαίνεται λίγο χαζό.. Για ποιο λόγο ξοδεύει χρήματα η εταιρία σε μεταφορικά κερατιάτικα; Δηλαδή για να καταλάβω, στις Η.Π.Α. είναι πιο μάγκες και ξέρουν να κάνουν καλύτερο set-up από τους Κορεάτες; Θα ήταν εντελώς διαφορετικό και λογικό αν μερικές κιθάρες φτιαχνόντουσαν στην Κορέα και μερικές στις Η.Π.Α. και υπήρχε η "γνωστή" διαφορά τιμής.. Αν και το που φτιάχνεται η κάθε κιθάρα δεν πιστεύω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο (αν και τελικά το λαμβάνω υπόψη μου όταν αγοράζω εξοπλισμό ::)).. Το θέμα είναι τι υλικά χρησιμοποιούνται..

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #38 στις: 04/04/08, 00:32 »
Eπειδη επικρατει συγχιση και επειδη ξερω τα παντα για αυτην την εταιρεια θα σας δωσω τα παρακατω λινκ για να ενημερωθειτε.Περιληπτικα: α)Ειναι αμερικανικη φιρμα β)Ολες της κιθαρες παραγωγης τις κανει η CORT στην Κορεα για λογαριασμο τους και τις στελνει στην Καλιφορνια οπου το σεταπ γινεται απο τους αμερικανους γ)Μερικες κιθαρες γινονται στην Κινα(η δικη μου πχ) δ)Εχουν custom guitars που θεωρουνται κορυφαιες(oι οποιες εκκινουν απο 3500$) αλλα τις κανουν μονο στην Καλιφορνια και πελατες τους ηταν ή ειναι οι Malsteen (palia) , Mark Knoppfler(palia), Cure klp.
Από το link της Wikipedia που έδωσες,αν διαβάσεις προσεκτικά θα διαπιστώσεις πως η εταιρία δημιουργήθηκε στην Αμερική,αλλά ανήκει σε γιαπωνέζο ,ο οποίος (όλως τυχαίως!) έχει και την ESP και ακολουθεί το ίδιο μοντέλο παραγωγής για την Schecter (To oτι έχει βάλει πρόεδρο κάποιον Michael Ciravolo δεν σημαίνει ότι παρέδωσαν την εταιρία).Όπως και στην περίπτωση της ESP,έχουν Custom shop στην Αμερική,και mass produced made in Korea για την Αμερική και τον υπόλοιπο κόσμο.Στην Ιαπωνία κατασκευάζονται τα high-end "εργοστασιακά" μοντέλα που είναι μόνο για εγχώρια κατανάλωση καθώς και Custom Shop.Δυστυχώς,όπως προανέφερα,αυτές οι κιθάρες  δεν βγαίνουν από την χώρα,όπως κάνει και η ESP με την Original Series (Bλέπε MV,Jerk,Throbber)
Τώρα ξέρεις τα πάντα  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #39 στις: 04/04/08, 00:36 »
Ετυχε και δοκίμασα τη signature του Jeff Loomis.(Μουχαχαχαχα!!!!!)

Εχοντας συνηθίσει το μπράτσο της ibanez, μου φάνηκε πολύ χοντρό...Υπάρχουν μοντέλα της Schecter που να έχουν αντίστοιχα λεπτά μπράτσα?

εγώ από ό,τι υποπτεύομαι δε νομιζω να υπάρχει Ibanezοειδές μπράτσο στη schecter.
έχω παίξει μόνο με μοντέλα "C" βεβαια, αλλά βασίζω τις υποψίες μου στο οτι η ίδια η schecter δε φαίνεται να δίνει την παραμικρή πληροφορία για τα μπράτσα της.

πάντως και εγώ wizard II neck έχω, και το μπράτσο της schecter σήμερα μου φάνηκε σωτηρία  :P
όπως επίσης το λίγο μεγαλύτερο scale της με βόλεψε καλύτερα στα ψιλά τάστα..

τι να πω αν πουληθεί η ibanez μου τη χτυπησα χωρις δεύτερη κουβέντα την classic  ;D

Α! σχετικά με το "vine of life" inlay που έχει, από κοντα φαίνεται πολύ καλύτερο απο ότι στις φωτος, και μάλιστα το abalone ταιριάζει πολύ με την μπλε version του μοντέλου

Για το εργοστάσιο της cort έχω ακούσει απο πολλούς πολύ καλά λόγια για τη δουλεια που κάνει.. και η τωρινή μου κιθάρα εκεί έχει κατασκευαστεί.. αυτή η cort με έχει εντυπωσιάσει τελευταία με την απίστευτη φήμη που έχει αποκτήσει

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #40 στις: 04/04/08, 07:09 »
Αν και εγω θα ημουν σε διλημμα, ειμαι σιγουρος πως θα χτυπουσα την Horizon...Ονειρο ζωης η κιθαρα αυτη!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #41 στις: 04/04/08, 16:13 »
Θυμιζω οτι κατασκευαστικα κοντα στην κλασσικ, κινειται το αντιπαλο δεος, PRS SE Custom...
Σε μια γρηγορη συγκριση, νομιζω η Schecter εχει καλυτερο playability μαλλον, αλλα οι SE ειναι αφταστες σε ποιοτητα κατασκευης.
Αλλα με τις SE θα χρειαστει να αλλαξεις μαγνητες, ΙΣΩΣ :-\

Εν τω μεταξυ στον Θωμα εχουν πανομοιοτυπες τιμες!!!
Η μαχη των upper-entry-level οργανων νομιζω μαινεται μεταξυ αυτων των 2...

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #42 στις: 04/04/08, 16:46 »
οι prs δεν έχουν τοσο καλοσχεδιασμένο neck joint.. έχουν το κλασσικό "τουβλο" που σε κανει να μη μπορείς να παίξεις στα ψηλά ταστα. για να μη μιλήσω για τη θέση του επιλογέα που δε καταλαβαίνω γιατί τι βάζουν εκεί (το ίδιο δε καταλαβαίνω για την αντίστοιχη θέση στις les paul)
απο ποιότητα κατασκευής δε ξέρω, αλλά τουλάχιστον για μένα δεν υπάρχει θέμα ποια θα διαλεγα απο τις 2

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #43 στις: 04/04/08, 16:49 »
οι prs δεν έχουν τοσο καλοσχεδιασμένο neck joint.. έχουν το κλασσικό "τουβλο" που σε κανει να μη μπορείς να παίξεις στα ψηλά ταστα. για να μη μιλήσω για τη θέση του επιλογέα που δε καταλαβαίνω γιατί τι βάζουν εκεί (το ίδιο δε καταλαβαίνω για την αντίστοιχη θέση στις les paul)
απο ποιότητα κατασκευής δε ξέρω, αλλά τουλάχιστον για μένα δεν υπάρχει θέμα ποια θα διαλεγα απο τις 2

Διάβαζα το post σου και αναρωτιόμουν αν είμαι μαζόχας ρε συ Conviction!!! Βασικά το γουστάρω το τουβλάκι στις les paul, όπως και τις περίεργες θέσεις στον επιλογέα (ειδικά στις les paul το καραγουστάρω). Δεν λέω, όσον αφορά το neck joint, σίγουρα θα ήταν πιο εύκολα προσβάσιμα τα τελευταία τάστα, αλλά είναι και τι αρέσει στον καθένα. Τελικά είμαι μαζόχας?  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #44 στις: 04/04/08, 17:01 »
συμπεραίνοντας πως είσαι μαζόχας, σου απαντάω ευθέως λοιπόν: (αφού ξέρω πόσο θέλεις να το ακούσεις)
ΝΑΙ είσαι μαζόχας!  ;D  :P

απλά ρε συ έχω ένα κόλλημα, απο τη στιγμή που υπάρχουν βελτιστοποιημένοι σχεδιασμοί θέλω να τους χρησιμοποιώ, και δε μαρεσει να βλεπω ξεπερασμένα κατασκευαστικά χαρακτηριστικα να χρησιμοποιούνται ακόμα.. δεν είναι ανάγκη να είναι neck-thru, αλλά υπάρχουν και σετ neck που όμως αντικειμενικά είναι πιο ευνοϊκά στον κιθαριστα.. (βλεπε cort)
έχεις παίξει με les paul της ibanez? (artcore νομιζω λεγονται) είναι λες πωλ με εξελιγμένη κατασκευή, που δεν είναι δεσμια του "παραδοσιακού" look των κλασσικών λες πωλ.
τελος πάντων, για να μη παρεξηγηθώ, πιστεύω πως είναι και θέμα προσωπικού γούστου αλλά μεχρι ενος σημείου, πέρα απο το οποίο το γουστο καταντάει να είναι απλώς συνήθεια καλή η κακή  ;)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #45 στις: 04/04/08, 19:42 »
Ο λαιμος στις Σεκτερ ειναι κελεμπεκι ετσι? Ειναι βαμμενος? Αν οχι, να ενα ακομα πλεονεκτημα εναντι των ΠΡΣ.
Σιχαινομαι τους βαμμενους λαιμους.
Ειπαμε, εχουνε καλυτερο playability οι Σεκτερ.
Αλλα με βαση τα οσα εχω ακουσει απο diafora reviews (harmony central κλπ), το quality control των σεκτερ ειναι ελλειπες, δηλαδη μπορει να πεσεις σε κομματι με προβληματακια (μικρα), αλλα τετοια περιπτωση στις ΣΕ δεν υπαρχει...
Επισης, οσον αφορα το τζοιντ, η μια κιθαρα ειναι νεκ-θρου, η αλλη κολλητη, μην συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια, παιδες.
Παντως εχω παιξει πολυ με ΣΕ καστομ, και το νεκ τζοιντ δε με ενοχλησε καθολου, αυτο που μου την εσπασε λιγο ειναι το οτι το χερι που χτυπαει τις χορδες, δηλ το δεξι στους περισσοτερους, ακουμπαει σε γωνια... Δεν υπαρχει το παραμικρο κοντουρ σ αυτην την κιθαρα.
Βεβαια, εγω εχω μαθει στο ταυρακι, οποτε κι αυτο μπορει να το συνηθισω.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #46 στις: 04/04/08, 22:39 »
Eπειδη επικρατει συγχιση και επειδη ξερω τα παντα για αυτην την εταιρεια θα σας δωσω τα παρακατω λινκ για να ενημερωθειτε.Περιληπτικα: α)Ειναι αμερικανικη φιρμα β)Ολες της κιθαρες παραγωγης τις κανει η CORT στην Κορεα για λογαριασμο τους και τις στελνει στην Καλιφορνια οπου το σεταπ γινεται απο τους αμερικανους γ)Μερικες κιθαρες γινονται στην Κινα(η δικη μου πχ) δ)Εχουν custom guitars που θεωρουνται κορυφαιες(oι οποιες εκκινουν απο 3500$) αλλα τις κανουν μονο στην Καλιφορνια και πελατες τους ηταν ή ειναι οι Malsteen (palia) , Mark Knoppfler(palia), Cure klp.
Από το link της Wikipedia που έδωσες,αν διαβάσεις προσεκτικά θα διαπιστώσεις πως η εταιρία δημιουργήθηκε στην Αμερική,αλλά ανήκει σε γιαπωνέζο ,ο οποίος (όλως τυχαίως!) έχει και την ESP και ακολουθεί το ίδιο μοντέλο παραγωγής για την Schecter (To oτι έχει βάλει πρόεδρο κάποιον Michael Ciravolo δεν σημαίνει ότι παρέδωσαν την εταιρία).Όπως και στην περίπτωση της ESP,έχουν Custom shop στην Αμερική,και mass produced made in Korea για την Αμερική και τον υπόλοιπο κόσμο.Στην Ιαπωνία κατασκευάζονται τα high-end "εργοστασιακά" μοντέλα που είναι μόνο για εγχώρια κατανάλωση καθώς και Custom Shop.Δυστυχώς,όπως προανέφερα,αυτές οι κιθάρες  δεν βγαίνουν από την χώρα,όπως κάνει και η ESP με την Original Series (Bλέπε MV,Jerk,Throbber)
Τώρα ξέρεις τα πάντα  ;)

Oi Custom ESP εδω και καποια χρονια φτιαχνονται στην Ιαπωνια, και καα γενικη ομολογια ειναι καλυτερες οσες εχουν βγει απο εκει παρα απο ΗΠΑ.
Η Σεκτερ που εχω ειναι απο τα "ακριβα" κορεατικα μοντελα (καστομ), που σημαινει νεκ-θρου και αυθεντικους ντανκαν. Το μπρατσο ειναι βαμενο (επειδη ρωτησε ενας φιλος πιο πανω).
Πολυ ωραια κιθαρα, αλλα θα συμφωνησω οτι το πρατσο ειναι λιγο χοντρο/περιεργο (εχω και ΛεςΠολ και ξερω απο χοντρα μπρατσα  ;D ), αλλα ευτυχως ειναι πιο μαλ***α απο αλλες σεκτερ που ειχα προσπαθησει να παιξω και οι χορδες δεν κουνιοντουσαν με τιποτα  :D
Παικτικα σιγουρα προτιμω την ΕΣΠ μου, αλλα εχει και καποιες χιλιαδες ευρω πιο πανω, ειναι το κορυφαιο μοντελο της εταιρειας, οποτε δεν συγκρινονται ακριβως, αλλη φιλοσοφια
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/08, 22:41 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #47 στις: 04/04/08, 22:44 »
απλά ρε συ έχω ένα κόλλημα, απο τη στιγμή που υπάρχουν βελτιστοποιημένοι σχεδιασμοί θέλω να τους χρησιμοποιώ, και δε μαρεσει να βλεπω ξεπερασμένα κατασκευαστικά χαρακτηριστικα να χρησιμοποιούνται ακόμα.. δεν είναι ανάγκη να είναι neck-thru, αλλά υπάρχουν και σετ neck που όμως αντικειμενικά είναι πιο ευνοϊκά στον κιθαριστα.. (βλεπε cort)
έχεις παίξει με les paul της ibanez? (artcore νομιζω λεγονται) είναι λες πωλ με εξελιγμένη κατασκευή, που δεν είναι δεσμια του "παραδοσιακού" look των κλασσικών λες πωλ.
τελος πάντων, για να μη παρεξηγηθώ, πιστεύω πως είναι και θέμα προσωπικού γούστου αλλά μεχρι ενος σημείου, πέρα απο το οποίο το γουστο καταντάει να είναι απλώς συνήθεια καλή η κακή  ;)

Συμφονω απολυτα! Και η Εκλιπς καμια σχεση η φοβερη εργονομια της με το ξεπερασμενο σχεδιο των ΛεςΠολ (δεν ειμαστε πια στο '50 να αντιγραφετε ακουστικες, βγαλτε και αλλες επιλογες...), το ιδιο και Washburn Idol, καμια σχεση ο σχεδιασμος της με τη κλασικη ΛεςΠολ, πολυ πιο βελτιωμενη και ανετη, το ιδιο και αλλες παρομοιες κιθαρες
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #48 στις: 05/04/08, 01:23 »

Oi Custom ESP εδω και καποια χρονια φτιαχνονται στην Ιαπωνια, και καα γενικη ομολογια ειναι καλυτερες οσες εχουν βγει απο εκει παρα απο ΗΠΑ.

Ακριβως ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Schecter Vs ESP!
« Απάντηση #49 στις: 07/04/08, 20:37 »
Επισης τι κακο ειναι αυτο με τους γιαπωνεζους που φτιαχνουν μοντελα μονο για τη δικη τους αγορα, παλια ηθελα μια φενραντες χοτει και εκτος Ιαπωνιας δεν υπηρχε πουθενα  :(
Αλλα το καλοκαιρι μαλλον θα παω ιαπωνια, θα τους δειξω εγω  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/08, 02:03 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
42209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
5 Απαντήσεις
4031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
68 Απαντήσεις
22185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 08:41
από taxfreesax
2 Απαντήσεις
2282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 12:04
από 7
42 Απαντήσεις
14903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 00:24
από xTitan
2 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:24
από Giorgos K.
12 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 15:53
από apressas
10 Απαντήσεις
4909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
3 Απαντήσεις
2860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
2 Απαντήσεις
2248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 08:46
από petros19051988