Σελίδες:
  • #1 από giannis_maios84 στις 02 Dec 2008
  • γεια σας,παρατηρω στην ταστιερα της ηλεκτρικης μου πως αποτο πολυ παιξιμο μερικα ταστα (τα σιδερακια) εχουν γινει πιο πλακε..αυτο φανταζομαι θα γινεται κυριως απο σηκωματα χορδης που τριβουν περισσοτερο τα ταστα. αυτο μπορει να διορθωθει?δηλαδη μπορουν να ξαναγινουν πιο "μυτερα" ας πουμε? καταλαβαινω πως δεν θα ειναι κατι ευκολο γιατι θα πρεπει να τριφτουν και αυτα με κατι και ειναι ηδη πολυ μικρα για πειραματα...απλα φανταζομαι θα εχει συμβει σε πολλους απο εσας που εχετε ηλεκρτικη...ειναι 10 χρονων περιπου η δικια μου.τι να κανω??
  • #2 από Stergios Kourou στις 02 Dec 2008
  • Πρέπει να τα αλλάξεις...
  • #3 από giannis_maios84 στις 02 Dec 2008
  • προφανως θα τα αλλαξει καποιος ειδικος και οχι εγω..αλλα μηπως καταπονειται το οργανο?ειναι ευκολη διαδικασια??πες μου γιατι δεν εχω ιδεα.
  • #4 από Stergios Kourou στις 02 Dec 2008
  • To όργανο δεν ανταποκρίνεται σωστά... "τασταρει" που λένε και οι κιθαρίστες...
    Για ένα ειδικό, είναι διαδικασία ρουτίνας, αλλά καλύτερα να επιλέξεις με προσοχή τον μάστορα...
  • #5 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 02 Dec 2008
  • Το σιδερο που έχει φαγωθεί, δεν ξανατοποθετείται. Αυτό απλό και λογικό. Τα σιδεράκια μπορούν να ξαναγίνουν μυτερα. Αυτη η διαδικασία λέγεται fret dress. Είναι μια απλή για τους μάστορες διαδικασία, με κόστος γύρω στα 60€.

    Αυτό μπορεί να γίνει απο 1 έως 3 φορές ανάλογα με τη φθορά και το είδος των τάστων.

    Αν η φθορά είναι τέτοια που δεν επιτρέπει αυτή τη διαδικασία, τότε πάς για αλλαγή τάστων. Δε μπορώ να σου πωτο μέσο κόστος, γιατι εγώ έχω σταθερό μαστορα, στον οποίο απλά ρωτάω να ξέρω πόσα € να κουβαλάω.Δεν τέθηκε ποτέ ζήτημα να κανω έρευνα αγοράς.
  • #6 από giannis_maios84 στις 02 Dec 2008
  • οκ σευχαρηστω πολυ...ο μαστορας σου ειναι καπου κεντρικα??αν δεν θες να μου πεις δημοσια στειλε μου σε mail πλιροφοριες...
    ευχαρηστω
  • #7 από kure στις 02 Jan 2009
  • ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος στη θεσσαλονικη που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια (να αλλαξει τα σιδερακια)??? και ποσο θα κοστισει περιπου...
  • #8 από Crossroad στις 02 Jan 2009
  • ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος στη θεσσαλονικη που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια (να αλλαξει τα σιδερακια)??? και ποσο θα κοστισει περιπου...


    Θα πας στο κατάστημα Telegun στην οδό Σουρή. Στο ισόγειο είναι το εργαστήριο που επισκευάζει ενισχυτές [κάνει και custom πετάλια και ενισχυτές] και στο υπόγειο μετακόμισε ο dr. Fret (Γιώργος) ο οποίος είναι custom builder κιθαρών (κάνει και επισκευές).
    Πρόσφατα του πήγα την κιθάρα μου για διόρθωση των τάστων και μου πήρε 100€ για τα εξής: 1) Βγάλσιμο όλα τα τάστα 2)Διόρθωση όλων των εγκοπων των τάστων στο ξύλο 3) Λείανση ταστιέρας σε γυαλοχαρτιέρα γιατί είχα λιμάρει κάτι τάστα πέρυσι μόνος μου και έγδαρα το ξύλο καταλάθος 4)Επανατοποθέτηση τα ίδια τάστα με κόλλα και χρησιμοποιώντας πρέσα 5) Πλανάρισμα όλα τα τάστα στο μανίκι 6)Γυάλισμα τάστων 7)Setup και χορδές 8.) Nut από γραφίτη.
    Hρθε ένα σκέτο χάλι από το εργοστάσιο με τα τάστα να είναι πάνω κάτω και ανομοιόμορφα. Πάντως είχα ρωτήσει σε άλλο κατάστημα στο κέντρο και για απλό πλανάρισμα μου ζητούσαν 70€ οπότε τα 100€ που έδωσα μάλλον ήταν καλά. Η κιθάρα είναι άψογη πλέον και δεν το μετάνιωσα.

    Αν εσύ τώρα θέλεις να τα αλλάξεις όλα τα τάστα (σιδεράκια) πράγμα που σπάνια συμβαίνει καθώς αυτά χαλάνε κυρίως στα σημεία που παίζει ο καθένας, θα σου κοστίσει αρκετά. Αν πας εκεί θα σου βγάλει κοστολόγιο ο Γιώργος και μετά αποφασίζεις. Για να βρείς το μαγαζί ανέβασα 1 χάρτη με το σημείο.



  • #9 από kure στις 02 Jan 2009
  • ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος στη θεσσαλονικη που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια (να αλλαξει τα σιδερακια)??? και ποσο θα κοστισει περιπου...

    Θα πας στο κατάστημα Telegun στην οδό Σουρή. Στο ισόγειο είναι το εργαστήριο που επισκευάζει ενισχυτές [κάνει και custom πετάλια και ενισχυτές] και στο υπόγειο μετακόμισε ο dr. Fret (Γιώργος) ο οποίος είναι custom builder κιθαρών (κάνει και επισκευές).
    Πρόσφατα του πήγα την κιθάρα μου για διόρθωση των τάστων και μου πήρε 100€ για τα εξής: 1) Βγάλσιμο όλα τα τάστα 2)Διόρθωση όλων των εγκοπων των τάστων στο ξύλο 3) Λείανση ταστιέρας σε γυαλοχαρτιέρα γιατί είχα λιμάρει κάτι τάστα πέρυσι μόνος μου και έγδαρα το ξύλο καταλάθος 4)Επανατοποθέτηση τα ίδια τάστα με κόλλα και χρησιμοποιώντας πρέσα 5) Πλανάρισμα όλα τα τάστα στο μανίκι 6)Γυάλισμα τάστων 7)Setup και χορδές 8.) Nut από γραφίτη.
    Μου φάνηκαν πολλά 100 ευρώ ειδικά αφού δεν αντικαταστάθηκε κανένα τάστο και αυτό ήταν αναμενόμενο αφού η κιθάρα είναι 11 μηνών και έχει παιχτεί ελάχιστα. Απλά ήρθε ένα σκέτο χάλι από το εργοστάσιο με τα τάστα να είναι πάνω κάτω και ανομοιόμορφα. Πάντως είχα ρωτήσει σε άλλο κατάστημα στο κέντρο και για απλό πλανάρισμα μου ζητούσαν 70€ οπότε τα 100€ που έδωσα μάλλον ήταν καλά. Η κιθάρα είναι άψογη πλέον και δεν το μετάνιωσα.

    Αν εσύ τώρα θέλεις να τα αλλάξεις όλα τα τάστα (σιδεράκια) πράγμα που σπάνια συμβαίνει καθώς αυτά χαλάνε κυρίως στα σημεία που παίζει ο καθένας, θα σου κοστίσει αρκετά. Αν πας εκεί θα σου βγάλει κοστολόγιο ο Γιώργος και μετά αποφασίζεις. Για να βρείς το μαγαζί ανέβασα 1 χάρτη με το σημείο.


    σε ευχαριστω πολυ!
Σελίδες: