Σελίδες:
  • #1 από Aggelos_chem στις 05 Mar 2010
  • Πρόσφατα αγόρασα μια Schecter C-1 plus και είπα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου.
  • #2 από Aggelos_chem στις 05 Mar 2010
  • Ιδού!!! ;D ;D

     Πριν αρχίσω να γράφω,οφείλω να "προειδοποιήσω" πως οι γνώσεις μου σε θέματα ηλεκτρικής κιθάρας είναι περιορισμένες,και πως έχω άλλη μία κιθάρα και θα κινηθώ σε κάποια πράγματα έχοντας ως μέτρο σύγκρισης αυτήν,μία Jackson Js-1.Οι υπόλοιπες κιθάρες που έχω δοκιμάσει,είτε δεν τις θυμάμαι καλά,είτε δεν είχα χρόνο να τις επεξεργαστώ.Επίσης,το review θα έχει την πορεία όπως την είδα απο την στιγμή που άνοιξα το κουτί,εως την στιγμή που την δοκίμασα.
     Ανοίγοντας το κουτί,αντίκρυσα μία πολύ όμορφη,για τα γούστα μου,κιθάρα και μάλιστα πιο εντυπωσιακή απ' ότι στις φωτογραφίες.Εξαιρετικό flame στο σώμα και ασυνήθιστα inlays,τα οποία εμένα με ενθουσιάζουν.Τα ποτενσιόμετρα βρίσκονται σε κοιλότητες στο σώμα,η ταστιέρα είναι rosewood και υπάρχει binding κατα μήκους του σώματος,της ταστιέρας και γύρω απο τα κλειδιά.Όλα αυτά,για την δική μου αισθητική,δημιουργούν ένα εξαιρετικό σύνολο εμφανισιακά.
     Εξετάζοντάς την πιο προσεκτικά,μου έδωσε την εντύπωση μίας γερής (στιβαρής αν θέλετε) κατασκευής,η οποία θ' αντέξει για πολλά χρόνια.Ωστόσο υπήρχαν 2-3 σημεία όπου το binding είχε φύγει πολύ λίγο και 1-2 σημεία,όπου συνέβαινε το ίδιο και με το χρώμα.Αμελητέα πράγματα όμως και προφανώς δεν επηρρεάζουν τον ήχο σε τίποτα.Τα strap buttons είναι μεγάλα κα φαίνονται σταθερά,αλλά μπορεί κάποιος να θελήσει να τ' αλλάξει με locking.Εγώ μιας και παίζω καθιστός συνήθως,δεν το σκέφτομαι.Ανοίγοντας το cavity είδα οτι τα καλώδια ήταν πολύ προσεγμένα και μαζεμένα (δεμένα μεταξύ τους για την ακρίβεια!!),πράγμα που με κατέπληξε.Γενικά,μου έδωσε την εντύπωση ενός σταθερού και προσεγμένου οργάνου.
     Και έφτασε η στιγμή να την ακούσω!Δοκιμάζοντάς την unplugged,ακούγεται "ένα κλικ" πιο δυνατά απο την άλλη κιθάρα που έχω.Πρώτα την συνέδεσα καρφί στον ενισχυτή και οφείλω να ομολογήσω πως ο ήχος της με εμθουσίασε ιδιαίτερα.Εδώ να πω οτι έχω έναν ενισχυτή Peavey blazer και περίμενα λίγα πράγματα,καθότι είναι ταπεινός.Και στο καθαρό κανάλι όμως και στο gain κανάλι,μου έδειξε δείγματα ενός πολύ καλού ήχου.Στη συνέχεια την συνέδεσα στην επίσης ταπεινή zoom gfx-3 πεταλιέρα μου και ο ήχος της κιθάρας άρχισε να σχηματίζεται περισσότερο.Παίζοντας με το EQ,πέτυχα πολύ καλούς ήχους metal (γι' αυτό την πήρα κυρίως),αλλά και με την βοήθεια του σπλιταρίσματος των μαγνητών,πέτυχα και πιο rock καταστάσεις.Στο δε καθαρό κανάλι,οι σπλιταρισμένοι μαγνήτες δίνουν μια πιο ζεστή χροιά!Όση ώρα έπαιζα,παρατήρησα ότι το παίξιμό μου ακούγεται καθαρά ακόμα και σε high gain καταστάσεις,με ωραία πρίμα και μπάσα,αλλά έλειπε ο όγκος (8'' ηχείο γαρ!).Ο μαγνήτης δίνει ωράιο πριμαριστό-bright ήχο και ο neck πιο μπάσο,αλλά καθόλου muddy ήχο.Σίγουρα η κιθάρα θα αναδειχθεί ηχητικά πλήρως σε καλύτερο εξοπλισμό απο τον δικό μου,αλλά προς ώρας αλλάζοντας το ΕQ,πετυχαίνω το στόχο μου.Όσο έπαιζα,παρατήρησα πολύ καλό sustain (σταθερή tone pros γέφυρα και black tusq nut) και επίσης το όργανο πάλλεται ολόκληρο,πράγμα που το κάνει να φαίνεται "ζωντανό".Ηχητικά λοιπόν,με ενθουσίασε πάρα πολύ και ανταποκρίνεται όχι μόνο σε high gain καταστάσεις,για τις οποίες και αγοράστηκε,αλλά και σε πιο smooth καταστάσεις.Ωστόσο κάποιος που δεν την θέλει για high gain ήχους,ίσως να το σκεφτεί ν' αλλάξει τους μαγνήτες.
     Όσο για το μπράτσο της,το θεωρώ μέτριο (πιο παχύ απο της Jackson),σίγουρα flat (μάλλον 12άρι όπως της jackson,αλλά αυτό που μου άρεσε,είναι οτι το χέρι το νοιώθω να γλυστράει πάνω του.Τα frets είναι πιο ψηλά απο της Jackson,αλλά δεν μπορώ να πω ακριβώς αν θεωρούνται medium,jumbo κτλ.Είναι ένα πολύ άνετο όργανο και το string spasing που έχει,θα μου δώσει τη δυνατότηα να περιορίζω την κίνηση της πένας και να πηγαίνει πιο γρήγορα,αν και οφείλω να ομολογήσω οτι στην αρχή με ξένισε αρκετά μέχρι να το συνηθίσω.
     Εν κατακλείδι,πρόκειτα για ένα πολύ  καλό και αξιόπιστο όργανο,απο την εμφάνισή του,μέχρι και το ηχητικό του αποτέλεσμα.Εμένα με έχει ανθουσιάσει πάρα πολύ και θεωρώ πως για τα 360 ευρώ (ω ναι,σας το φύλαγα για το τέλος!!! ;D) που αγοράστηκε η κιθάρα (καινούρια πάντα),μου έχει προσφέρει σε αρκετό βαθμό αυτό που έψαχνα.
     
     Κλείνοντας,θέλω να τονίσω κάτι.Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και το ότι ενθουσίασε εμένα,δεν σημαίνει οτι θα ταιριάξει σε όλους τους κιθαρίστες.Ο καθένας έχει διαφορετικές απιτήσεις και γούστα και ο καλύτερος κριτής είναα τα αυτιά και τα χέρια μας.
     Άν ξέχασα να αναφέρω κάτι ή δεν είπα κάτι σωστά,ελπίζω στην βοήθεια και τις παρατηρήσεις των πιο έμπειρων απο μένα παιδιών,που υπάρχουν forum.
  • #3 από Johnie Darko στις 05 Mar 2010
  • Φιλε μου μου αρεσε παρα πολυ το review σου. Συγχαρητηρια απο μενα και περιμενουμε κι αλλα  ;)
  • #4 από paranoid_gr στις 05 Mar 2010
  • Ωραιο review πολυ κατατοπιστικο  το βρισκω.

    Αλλα  ρε συ κατι ξεχασες.....Βαλε καμια φωτογραφια για να γινει το απαραιτητο οφθαλμολουτρο!!!! ;)  :P :P
  • #5 από Απόλλων στις 05 Mar 2010
  • Πράγματι πρόκειται για μια εξαιρετική κιθάρα. Είχα κάνει κι εγώ ένα review πέρσι. Μπορείτε να το δείτε εδώ...

    Απ: Φωτογραφιες  κιθαρων!!
  • #6 από Μητσάκος στις 05 Mar 2010
  • Δώσε photos στο λαό...  ;D
  • #7 από Wise_One στις 05 Mar 2010
  • Και γώ για φωτογραφίες θα πώ...

    Και κανα βίντεο δε μας χαλάει ;D
  • #8 από Dr Bluz (G.K.) στις 05 Mar 2010
  • Οπως καταλαβες εκανες βλακεια που αρχισες να γραφεις, τωρα θα σε πρηξουν... :D
  • #9 από Mistral στις 06 Mar 2010
  • Κι εγώ απαιτώ photos κι επίσης πού την τσάκωσες 360€??Ειδικά αυτή με το floyd rose και στο κόκκινο χρωματάκι δεν παίζεται...
    Με γεια!!
  • #10 από Mistral στις 06 Mar 2010
  • Άντε βάλε και κανά video κι επίσης οι φωτογραφίες να είναι αναλυτικότατες παρακαλώ...:)
  • #11 από Aggelos_chem στις 06 Mar 2010
  • Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,έκανα ότι μπορούσα.Αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα,θα μπορούσα να προσθέσω ακόμα 2-3 πραγματάκια.Θα τραβήξω φωτογραφίες και θα προσπαθήσω να είναι καλές.Όμως όσο καλές κι αν είναι,πραγματικά απο κοντά είναι κουκλάρα,καμία σχέση!!Όσο για το βίντεο,δεν ξέρω αν θα κάνω και ένας λόγος είναι ότι ντρέπομαι να παίζω όταν ξέρω οτι με ακούνε.  :-[ .Το ξέρω,μεγάλο κόμπλεξ,αλλά.... ::) ::)Ίσως όμως να κάνω κάτι.
    Πριν απο κάποιες μέρες,είχα παραθέσει έναν σύνδεσμο,απο εκεί που την πήρα.Δείτε εδώ.
    Η κιθάρα είχε 330 ευρώ και τα μεταφορικά ήταν 30 ευρώ,ασφαλισμένη και σε 1 εβδομάδα κάτω απο το σπίτι μου.

    Πάντως Απόλλωνα,μετά το review το δικό σου,μάλλον πρέπει να σκεφτώ σοβαρά να διαγράψω το δικό μου,με έκανες σκόνη! :P :P.Ωστόσο,μπορείς να μας πεις πως σου φαίνεται μετά απο τόσο καιρό που την έχεις?Πέρα απο την πρώτη εντύπωση.Θα άλλαζες κάτι στην κιθάρα ισως?
  • #12 από Απόλλων στις 06 Mar 2010
  • Ωστόσο,μπορείς να μας πεις πως σου φαίνεται μετά απο τόσο καιρό που την έχεις?Πέρα απο την πρώτη εντύπωση.Θα άλλαζες κάτι στην κιθάρα ισως?

    Την κιθάρα την αγόρασα πριν ένα χρόνο περίπου αλλά την πούλησα πριν λίγο καιρό. Παρά το γεγονός ότι συνολικά ήταν ίσως η πιο καλοφτιαγμένη και ποιοτική κιθάρα που πέρασε από τα χέρια μου και η πρώτη εντύπωση ήταν όντως άριστη, φάνηκε γρήγορα ότι υπήρχαν κάποια πράγματα που δεν με ικανοποιούσαν. Συγκεκριμένα το μπράτσο που ήταν σχετικά λεπτό (μού αρέσουν τα μπράτσα σε στυλ ρόπαλο), τα τάστα που ήταν πολύ μεγάλα για τα γούστα μου και οι μαγνήτες που ήταν εμφανώς προσανατολισμένοι (όπως και η κιθάρα γενικά) σε metal ήχους. Και όσον αφορά τους μαγνήτες, αυτοί φυσικά αλλάζουν εύκολα, το μπράτσο και τα τάστα όμως όχι. Με λύπη μου λοιπόν αποφάσισα να την αποχωριστώ όταν έκανα ένα ριζικό ξεκαθάρισμα του εξοπλισμού μου στο τέλος του προηγούμενου έτους. Έμεινα όμως με πολύ θετικές εντυπώσεις από την ποιότητα κατασκευής, την εμφάνιση και τα χαρακτηριστικά της και θα αγόραζα χωρίς δισταγμό μια Schecter αν διέθετε κάποιο μοντέλο με τα χαρακτηριστικά που ψάχνω. Γι αυτόν ακριβώς το λόγο κοιτάω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον κάποια από τα φετινά μοντέλα της Schecter και κυρίως τις Solo 6 (Standard και Custom). Απ' ό,τι βλέπω έχουν μικρότερο scale (24,75") και medium τάστα. Αν το μπράτσο σε αυτές τις κιθάρες είναι πιο παχύ από τις C-1 και τα άλλα παρόμοια μοντέλα, θα με βάλουν σε μεγάλο πειρασμό...
Σελίδες: