Αποστολέας Θέμα: βοηθεια σε αυτοδιδακτο  (Αναγνώστηκε 6242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas621

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« στις: 08/10/12, 14:30 »
Καλησπερα σας. Πριν λιγες μερες βρηκα την παλια κιθαρα της μητερας μου,μια ακουστικη ibanez, και επειδη παντα ηθελα να δοκιμασω να παιξω ειπα να αρχισω μονος,με βοηθεια απο μαθηματα  που ειχα βρει στο διαδικτυο. Αυτο που θελω(μαλλον θα προσπαθησω) να μαθω ειναι να μπορω να ακουσω ενα κομματι που μου αρεσει και μετα να βρω τις ταμπλαντουρες(συγχωρηστε με αν το λεω λαθος) και να μπορω να παιξω το κομματι(ακοπανιαμεντο οπως μου εχουν πει). Μπορειτε να με κατευθεινετε περιπου στο τι πρεπει να ψαξω να βρω και να μαθω?.. Δηλαδη θα πρεπει να ξεκινησω απο την βασικη θεωρια κλασσικης κιθαρας και να μαθω ολες τις νοτες κλπ ή να μαθω τις συγχορδιες ωστε να μπορω να παιζω τα κομματια?
Επισης εχετε να προτεινετε καποιον συγκεκριμενο site, βιβλιο ή κατι αλλο?


Ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #1 στις: 08/10/12, 16:05 »
καλησπέρα και καλώς ήρθες.....

αν θες μόνο να παίζεις τραγούδια με το γνωστό τρόπο (πάνω,κάτω-πλιάτσικας) τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ανάλογο site:
http://www.chordbook.com/guitarchords.php

όπου βρίσκεις τις απαιτούμενες συγχορδίες ενός κομματιού....τις μαθαίνεις...και μετά με εξάσκηση βγάζεις το κομμάτι!

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #2 στις: 08/10/12, 18:19 »
Καλησπέρα. Ένα site που μ' αρέσει πολύ και έχει δωρεάν μαθήματα για αρχάριους (και όχι μόνο) και κάμποσα εύκολα τραγούδια να μάθεις, είναι το  justinguitar.
Θα δεις ότι με λίγη εξάσκηση μπορείς να παίξεις πολλά κομμάτια, αρκεί να μάθεις τις βασικές συγχορδίες.
Καλή αρχή κι από μένα, Κώστα!
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Kostas621

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #3 στις: 08/10/12, 22:08 »
καλησπέρα και καλώς ήρθες.....

αν θες μόνο να παίζεις τραγούδια με το γνωστό τρόπο (πάνω,κάτω-πλιάτσικας) τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ανάλογο site:
http://www.chordbook.com/guitarchords.php

όπου βρίσκεις τις απαιτούμενες συγχορδίες ενός κομματιού....τις μαθαίνεις...και μετά με εξάσκηση βγάζεις το κομμάτι!

Καλή αρχή!

Πως παιζει ο Πλιατσικας? :P ..ναι κομματια θελω να παιζω για παραδειγμα θελω πολυ να μαθω αυτο:

να μπορω να παιξω και intros και ολοκληρα κομματια(δεν ξερω μηπως προτεινονται καποια για αρχη)..μακαρι να μπορουσα να μαθαινα με δασκαλο αλλα φταει το οικονομικο της υποθεσης.. :-\  γιατι γενικα δεν ειναι σιγουρα ευκολο μεχρι να τις μαθω ολες θα μου παρει πολυ καιρο..δυσκολευομαι να αλλαζω χωρις να χαλαω τον ηχο..τελος θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..προσπαθησα να κουρδισω την κιθαρα με καποια προγραμματα που βρηκα αλλα ακουγεται καπως πολυ βαρια σε συγκριση με αλλες που ακουω σε διαφορα βιντεο..μπορειτε να βοηθησετε ή να μου πειτε σε ποια Hz να την ρυθμισω?
ευχαριστω παντως για την βοηθεια και παλι!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/12, 22:13 από Kostas621 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #4 στις: 08/10/12, 23:33 »
για να την κουρδίσεις θες ή κουρδιστήρι ή ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εμπειρο αυτί....

για να μάθεις πιο εξειδικευμένα πράγματα όπως ίντρος, σόλο κτλ δοκίμασε στο www.911tabs.com όπου έχει αρχεία για το πρόγραμμα Guitar Pro και σου δείχνει νότα νότα τι πρέπει να πατήσεις στην ταστιέρα....

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #5 στις: 09/10/12, 00:31 »
Η γνωμη μου ειναι , οτι [αν μπορεις οικονομικα ή απο αποψη χρονου] πρεπει να κανεις μερικα μαθηματα με δασκαλο ή καποιο φιλο σου για να σου δειξει τα βασικα.Δακτυλοθεσια,ακορντα και κλιμακες ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητα για να γλυτωσεις την αρχικη ταλαιπωρια του πρωταρη. Σε καθε περιπτωση ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ .
σου ευχομαι καλες μουσικες ωρες [και ομορφους κάλους στα ακροδαχτυλα του αριστερου χεριου]
ΥΓ
Μπορεις να ανεβαζεις τις εκαστοτε αποριες σου.Εδω παντα υπαρχει καποιος προθυμος να σε βοηθησει.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #6 στις: 09/10/12, 01:33 »
Θα ήθελα να μάθω αν ο αρχάριος πρέπει όταν κάνει τις ασκήσεις του (1,2,3,4 κλπ) να κοιτάζει την ταστιέρα.
Κάπου διάβασα πως από κάποια στιγμή και μετά τα δάκτυλα πρέπει να πηγαίνουν από μόνα τους! Εννοεί να πηγαίνουν απλά με άνεση ή εντελώς στα τυφλά; Γιατί για το δεύτερο, (στα τυφλά) αν σκεφτούμε πως πιο κάτω τα τάστα αλλάζουν φάρδος, δεν ξέρω αν εγώ προσωπικά προλαβαίνω ...όσο θα ζήσω! ;D
Τί λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #7 στις: 09/10/12, 03:12 »
Φιλε Κωστα621, στο βιντεο που βλεπουμε παιζουν 2 κιθαρες, μια ρυθμικη και μια σολο. Οταν λες οτι θελεις να βγαλεις το κομματι, για ποια απο τις 2 μιλαμε? ή και για τις 2?

cbk μην ανησυχεις, απο ενα σημειο και μετα οντως μονα τους θα πηγαινουν χωρις να κοιτας και σε ολο το μηκος της ταστιερας. Μην εισαι ανυπομονος, αν ηταν να φταναμε στο σημειο να παιζουμε σωστα χωρις να κοιταμε ταστιερα σε ολο της το μηκος για καθε χορδη μεσα σε μιαμιση βδομαδα, τωρα θα βγαζαμε εκατομμυρια στο Αμερικα :P
Μελετα εσυ συστηματικα και τακτικα, και ολα θα γινουν!
 

Αποσυνδεδεμένος Kostas621

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #8 στις: 09/10/12, 14:51 »
Φιλε Κωστα621, στο βιντεο που βλεπουμε παιζουν 2 κιθαρες, μια ρυθμικη και μια σολο. Οταν λες οτι θελεις να βγαλεις το κομματι, για ποια απο τις 2 μιλαμε? ή και για τις 2?

cbk μην ανησυχεις, απο ενα σημειο και μετα οντως μονα τους θα πηγαινουν χωρις να κοιτας και σε ολο το μηκος της ταστιερας. Μην εισαι ανυπομονος, αν ηταν να φταναμε στο σημειο να παιζουμε σωστα χωρις να κοιταμε ταστιερα σε ολο της το μηκος για καθε χορδη μεσα σε μιαμιση βδομαδα, τωρα θα βγαζαμε εκατομμυρια στο Αμερικα :P
Μελετα εσυ συστηματικα και τακτικα, και ολα θα γινουν!

Nαι εχεις δικιο λαθος παραδειγμα,εννουσα το σολο οχι την κιθαρα που κραταει το ρυθμο..

gas13 μακαρι να μπορουσα να εκανα με δασκαλο αλλα δεν με παιρνει απο οικονομικο το θεμα..εχω ρωτησει παντως 2-3 φιλους που ξερουν και ειναι προθυμοι να με βοηθησουν..θα μου δωσει και μια πενα ενας...
ευχαριστω hot sauce γενικα εχω βρει διαφορα τετοια sites στο ιντερνετ..
 τωρα παλευω 2 συγχορδιες να τις μαθω απ'εξω και να αλλαζω χωρις να χαλαω τον ηχο...χρειαζομαι βοηθεια παντως..καλο το ιντερνετ αλλα αλλο να εχεις καποιον διπλα σου να σου λεει τα λαθη σου..
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/12, 14:53 από Kostas621 »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #9 στις: 09/10/12, 23:28 »

cbk μην ανησυχεις, απο ενα σημειο και μετα οντως μονα τους θα πηγαινουν χωρις να κοιτας και σε ολο το μηκος της ταστιερας. Μην εισαι ανυπομονος, ....
όχι μόνο ανυπόμονος αλλά και άπληστος!
θέλω να παίζω με αλλά και χωρίς πένα!
γίνεται;


Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #10 στις: 09/10/12, 23:31 »
Θα ήθελα να μάθω αν ο αρχάριος πρέπει όταν κάνει τις ασκήσεις του (1,2,3,4 κλπ) να κοιτάζει την ταστιέρα.

Να προσπαθώ χωρίς να κοιτάζω;

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #11 στις: 10/10/12, 00:03 »
Κωστα καλα τα λες. Θελεις βεβαια αρκετο καιρο και πολλη πολλη δουλεια για να τα παιξεις αυτα, αλλα κανε εσυ την αρχη και θα φτασεις κ εκει.

Cbk τι εννοεις με και χωρις πενα? Ταυτοχρονα? ή και δακτυλισμους και με πενα?
Κοιτα εγω στους δακτυλισμους δεν τα καταφερνω, αλλα να πω και την αληθεια, δεν καθησα ποτε συστηματικα να μελετησω. Αρχιζα τις ασκησεις και μετα απο λιγες μερες τα παρατουσα... μετα απο λιγο καιρο μου ξαναρχοταν κοκ. Ετσι σωστη δουλεια δε γινεται. Αν θελεις και δακτυλισμους, και πενα γινεται βεβαιως, αλλα θελει δουλεια δουλεια δουλεια και στα 2, που ειναι λιγο βαρετο γιατι κανεις την ιδια ασκηση ξερω γω με 2 τροπους.
Για να γλυτωσεις την... τεμπελιτιδα, το καλυτερο ειναι να βρεις καποιον να παιζετε μαζι συστηματικα και σταθερα, να "βγαλετε" μαζι τραγουδια, που καποια θα θελουν και δακτυλισμους (κατι που εγω δυστυχως δεν εχω τοσο μονιμο) ωστε να αναγκαστεις να δουλεψεις και να μην πεσεις στη λουμπα του "ελα μωρε, και με την πενα ικανοποιητικα ακουγεται, θα χτυπησω περισσοτερο τα καντινια ετσι... κ θα ακουστει σχετικα ενταξει. Βαρεθηκα μ αυτο το παλιοπραμα!"  :P .
Τωρα για ταυτοχρονα, γινεται και αυτο, αλλα καλυτερα μολις παρουν λιγο τα χερια σου, αγορασε και ενα "δακτυλιδι" και δοκιμασε το... αν και εχει ενα καποιο συγκεκριμενο ρεπερτοριο αυτο το στυλ, αλλα δεν πειραζει.

Οσο για τις ασκησεις: Μετρονομο χρησιμοποιεις? Αν μπορεις να παιξεις καθαρα, σε σωστο τεμπο την ασκηση σε ολη την ταστιερα, σε ολες τις χορδες, δοκιμασε το. Αλλα μην το βλεπεις σαν αυτοσκοπο, αυτο θα γινει απο μονο του. Ειναι "μυικη μνημη" που λεμε. Καποια στιγμη απλα θα διαπιστωσεις οτι μπορεις να το κανεις και χωρις να κοιτας. Το πιο σημαντικο τωρα εινα να δινεις βαση στο να ακουγεται σωστα, καθαρα, σε σωστο τεμπο η καθε νοτα/συγχορδια και να χειριζεσαι καλα και την πενα (καλο πιασιμο κ alternate picking).

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #12 στις: 10/10/12, 01:04 »
Φίλε adoni,
εννοώ πως μου αρέσει και ο ήχος της πένας αλλά και ο ήχος μόνο με τα δάκτυλα, όχι ταυτόχρονα βέβαια!




Άραγε, τι απαιτήσεις πρέπει να έχουμε από τον πρώτο μας δάσκαλο;
Υποψιάζομαι πως δεν πρέπει να είναι ένας αυτοδίδακτος φίλος, αλλά ούτε και ένας διπλωματούχος χωρίς "χάρισμα"...


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #13 στις: 10/10/12, 01:11 »
γινεται και ταυτοχρονα, με ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/thumb_picks.html
ή αν κρατησεις την πενα αναμεσα στο δεικτη και τον αντιχειρα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy1989

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #14 στις: 10/10/12, 13:49 »
Καλησπέρα σε όλους! Το παρακάτω είναι ένα σετ δύο βιβλίων που κατά τη δική μου ταπεινή και κυρίως αυτοδίδακτη γνώμη βοηθάει πολύ τον αρχάριο κιθαρίστα τουλάχιστον στην αρχή
https://rapidshare.com/files/2325367911/LM_GUITAR_MANUAL.rar

Αποσυνδεδεμένος Kostas621

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #15 στις: 10/10/12, 16:26 »
Καλα τα βιβλια jimmy ευχαριστω..
το κομματι παραπανω το παλευω(μπορω να παιξω τα πρωτα 5 δευτερα :P) αλλα δεν μπορω με τιποτα να παιξω τον ρυθμο...απλα το χανω..προς το παρων το αφηνω..τεσπα δουλεια..εχετε να προτεινετε μηπως καποια κομματια ή ασκησεις που να μπορω να κανω για αρχη??

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #16 στις: 10/10/12, 16:33 »
Ωραια τα βιβλια, ευχαριστουμε Τζιμ  :D

Κωστα ξεκινα με τις ασκησεις που λεει το βιβλιο, απο οτι "ξεφυλλισα" το παει προοδευτικα απο ασκησουλες σε μελωδιες και συγχορδιες σιγα σιγα. Αν χρειαστεις κατι συμπληρωματικο, το ξαναβλεπουμε  :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas621

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #17 στις: 10/10/12, 16:35 »
Ωραια τα βιβλια, ευχαριστουμε Τζιμ  :D

Κωστα ξεκινα με τις ασκησεις που λεει το βιβλιο, απο οτι "ξεφυλλισα" το παει προοδευτικα απο ασκησουλες σε μελωδιες και συγχορδιες σιγα σιγα. Αν χρειαστεις κατι συμπληρωματικο, το ξαναβλεπουμε  :)
ok,να δουλευε και ο εκτυπωτης ωραια θα ηταν.. :P
πολλες σελιδες παντως,αλλα θα το αρχισω οταν μπορεσω! :)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια σε αυτοδιδακτο
« Απάντηση #18 στις: 10/10/12, 16:50 »
Δες τα απτην οθονη.
Με προσοχη να ακουγονται ολα καθαρα, να κρατας σωστα την κιθαρα, καθετα τα δακτυλα στην ταστιερα, να κρατας καλα την πενα, alternate picking, δουλεψε με τον καρπο και καλο θα ηταν να ξεκινησεις με μετρονομο απο την αρχη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 02:10
από drakoumel
71 Απαντήσεις
34529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 11:47
από onou12345
3 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 02:31
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 20:02
από sk
23 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:36
από Adno
15 Απαντήσεις
5699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
6 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 23:39
από ibanezbass
Βοήθεια με εφε

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 17:22
από agrammatos
2 Απαντήσεις
3725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 19:58
από Fourier